Brandgevaar door droogte een bedreiging HET GELIJK EN ONGELIJK VAN GETUIGEN EN MONTAGEFOTO’S Rolandsduin zwartgeblakerd door fel naar duintop jagende brand Hengelwedstrijd voor Velser jeugd IBOSIEI^-BOBOIS Ronde van Beverwijk Raad Velsen gaat See before you buy i m de nieuwe slaapkamer 11111X interlübke 1 camera nova Voetbaljeugd naar Zwitserland Kamerkoor van Bergisch Gladbach in de kathedraal 1 Overlijdensberichten dames- en heren loden-, tweed- en regenkleding isl tii V R IJ D A G JULI 19 7 6 2 IJMOND i l 1 h t door Inge Crul Menselijk 99 op „zomerreces (ook grote maten) Haarlem: Barteljonsstraat 20, tel 023-312655 (bij de Grote Markt) ■fc IR] •'‘'7 'L i WC (ADVERTENTIE) ss jv (Van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIE) >antro< van on- De bewoners van die camping zitten nu aan de ene kant tegen de enorme, zwarte stofberg van de Hoogovens aan te kijken en aan de andere kant tegen het zwartgeblakerde hoge duin. Over de oorzaak van de brand is niets bekend. Tegen half tien werd gistermor gen vuur en rook waargenomen bij het voetpad beneden. Brandweer en politie snelden toe en met behulp van camping- Smedestraat 22/Sctioutensteeg, Haarlem (50 meter vanaf Grote Markt), Tel, 023-310220 's maandags gesloten. Alles is in duinen en bossen gortdroog. Slechts als iedereen de grootste voor zichtigheid betracht kunnen we sparen I VELSEN. De Hengelsportvereniging Velsen houdt zaterdag 10 juli een hen gelwedstrijd voor de jeugd. De wed strijd die onder auspiciën staat van de Velser Sport Stichting is een verlengstuk van de gehouden sportweek. Hij heeft plaats in de Tunnelput bij Oud-Velsen. Deze middag is de tunnelput voor ande re vissers of voor zwemmers niet be schikbaar. De wedstrijd begint om half drie en eindigt om half vijf. Deelname staat open voor jongens en meisjes van zes tot en met veertien jaar. Opgave is mogelijk bij de fa. Engelhart en De Vogelaar te IJmuiden. een klap, keek en zag twee auto’s bo venop elkaar zitten. En zijn gevolgtrek king is hoe dat ongeluk gebeurd moet zijn. Maar dat is geen ooggetuige. Een misdrijf: de politie verzoekt om getui gen, of getuigen dienen zichzelf aan. Je moet onderzoeken of hun verhalen met elkaar in overeenstemming zijn. De een zegt A, de ander B - twee elkaar tegensprekende getuigen zijn geen getui gen. De waarheid moet getoetst kunnen worden”. Hij is overtuigd van de problemen met een montagefoto, die zulke schok kende gevolgen kan hebben als in het Haagse geval: op grond van die foto kwamen er tips binnen die leidden tot de verdenking van de onschuldige jon gen. Zo was er een vrouw die hem op de dag van de roofoverval meende een krant te zien stelen het was gebeurd ja, alleen een week eerder. Overleden: Simon Slotemaker, 76 jaar, Berkenlaan 56, Beverwijk. Condoleance: vrijdag van 19 tot 19.30 uur en zaterdag en zondag van 15 tot 16 uur in het Uitvaartcentrum aan de Velserweg, met aansluitend gebed. Maandag 5 juli om 9.30 uur h.mis in de Goede Raadkerk. Daarna crematie in Velsen. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Zondag 11 juli wordt in het gemeentelijk sportpark Adrichem onder auspiciën van de Beverwijkse Renners Club „Kennemerland” de Ronde van Beverwijk verreden. Want wat kan het gevolg zijn? Deze Haagse zaak bewijst dat de onschuldige kan worden aangewezen, dat er een heksenjacht op de verkeerde wordt ont ketend. Geen schadevergoeding op de wereld kan dat wegnemen. Je kunt zelfs mensen krijgen die een wraakactie op iemand kunnen ontketenen al is dat naar het weten van de Haarlemse politie hier niet bekend. Je kunt van een ver dachte die zich onder omstandigheden wellicht wel zou aangeven een opge jaagd dier maken. En tenslotte kun je de politie een behoorlijke hoop werk bezorgen. Want zo zegt brigadier Groot van de politie: „er zijn vaak mensen die reageren om te reageren”. een kans krijgt. De Beverwijkse brand weer kon nu met drie blusauto’s, vijf entwintig manschappen en een aantal omstanders nog veel redden. Dit is (links) de montagefoto van de 21-jarige Hagenaar die een jaar lang onschuldig in een cel opknapte. Rechts een foto van de man, zoals hij er werkelijk uitziet. I® Op de foto de serie lak wit/qrijs met 50 cm hoge nachtkastiesomrandinq. 1 Verdere keuzemogelijkheid: lak donker bruin of houtuitvoeringen. Bijpassende kastenwanden en vele bedkombinaties zijn in het programma aanwezig. Toen men het vuur constateerde liep er niemand in het betreffende duinge bied. Een te achteloos weggegooid peuk je kan de oorzaak zijn geweest, maar ook net zo goed een stukje gebogen glas, dat als brandglas is gaan werken. In elk geval is het nu zwarte duin weer een waarschuwing om in deze droge tijd toch extra voorzichtig te zijn, niet alleen met peukjes, maar ook met glas. Uit de lagereschooltijd weet vrijwel iedereen nog, hoe gemakkelijk het is om met een brandglas, waar je dan vroeger het glas uit een fietslamp voor nam, een gaatje in een krant te branden. Met al die voorzorgen kan het voorko men dat er niemand wordt gepakt danks drie of vier reacties (overval in maart ’76 bij een juwelierszaak in de Gen. Cronjestraat) het kan ook dat de verkeerde wordt gepakt en als de dader wordt aangewezen zoals in Den Haag is gebeurd. Het bewijst weer hoe ver schrikkelijk voorzichtig men moet zijn met getuigenverklaringen en het ver spreiden van dit soort signalementen, vervat in een „montagefoto”. Normaal wordt zo’n duin na enkele flinke regenbuien weer tamelijk snel groen, maar nu met die droogte moet worden gevreesd, dat het resultaat van de brand deze mooie duintop nog lang zal ontsieren. De liefhebbers starten om 13 uur (40 km.), de dames om 14.15 uur (30 km.) en de amateurs om 15.30 uur (100 km.). Bij de dames gaat de wereldkampioe ne 1975 Tineke Fopma van start en bij de liefhebbers Nederlands kampioen 1975 Ton van Herwerden en de plaatse lijke favorieten H. Hendriks, C. Borre, en J. Timmer. Bij de amateurs startten onder meer Matthe Pronk, D. Groen, P. Noy, C. Leunis, N. Alles en C. Paic. Houders van een Pas 65 hebben gratis toegang. HAARLEM-VELSEN. Het kamer koor van de „Chorgemeinschaft Bergisch Gladbach”, de partnerstad van Velsen verzorgt zondag de gezangen tijdens de Hoogmis in de kathedrale basiliek St. Bavo te Haarlem. Het koor zingt de mis van Vaughan Williams en brengt daar naast werken van Gabreëli, Scarlatti Bruckner en Schütz. De viering begint om tien uur. Alleen in het uiterste geval als je niets anders meer hebt grijp je naar dit middel, meent onze woordvoerder. Je moet dan momentopnamen van getuigen gebruiken, en die mogen niet suggestief zijn ook. Het maken van die foto heeft geen waarde zonder de medewerking van een publiciteitsmedium, of dat nou een krant of televisie is. Èn de vraag blijft bij schrijfster dezes overeind of een krant daaraan mee moet werken. Wat gebeurt er in zo’n politieonder zoek. Neem deze Haagse zaak: de dader is spoorloos, er zijn enkele getuigen. Die geven een signalement, krijgen foto’s te zien maar kunnen de man er niet uit halen. Aan de hand van dat signalemet wordt een montagefoto gemaakt. Dat gebeurt in Den Haag, bij de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI). Daar zitten experts die aan de hand van blote gegevens van getuigen een gezicht gaan samenstellen. In hun systeem hebben ze een arsenaal aan oren, ogen, neuzen, monden, haar, voorhoofden, kinnen en wangen, waarmee ze hun „types” maken. De CRI verricht deze bijzondere han delingen maar ieder groter politiekorps heeft een eigen technische opsporings- en herkenningsdienst, voor vingeraf drukken, de modus operand!” werk wijze) van diverse bij hen bekende bewoners en badgasten kreeg men het vuur wel snel onder controle, maar toen had het zich al tot de top uitgebreid. Er stond namelijk een flinke wind en zelfs tegen de wind in verspreidde het vuur zich snel met drie tot vier meter hoge vlammen. mensen, sorteerproeven, confrontaties piegels etc. Waarbij de Haarlemse poli tiewoordvoerder aantekent dat de zoge noemde Osloproef waarbij de getuige een verdachte uit een rijtje mannen moet halen niet meer gebruikt wordt omdat het te pijnlijk is. De getuige wordt nu geconfronteerd met verdachte door een ruit, die aan gene zijde slechts een spiegel lijkt te zijn. BEVERWIJK. —Het juniorenelftal C 1 van de sportvereniging „Beverwijk” vertrekt zaterdag 3 juli voor een 13- daagse vakantie naar het Zwitserse plaatsje Baden, tussen Basel en Zürich. De reis wordt gemaakt met twee tran- sitbusjes en een personenauto. Het geld voor deze vakantie is hoofdzakelijk door de jongens zelf bijeen gebracht via blin de poolakties en de verkoop van aanste kers met inscriptie. De groep wordt ondergebracht in de jeugdherberg Aue. Er staan onder meer uitstapjes naar Schafhaussen. Zürich, Luzern en Rap perswil op het programma. Er zullen twee of drie vriendschappelijke voetbal wedstrijden worden gespeeld met Zwit serse jeugdteams. Wandeltochten, onder linge sportwedstrijden en dergelijke zul len verder de dagen vullen. Donderdag 15 juli begint de terugreis. I WIJK AAN ZEE Helaas zijn er woensdagmorgen weer honderden vier kante meters duinbegroeiing verbrand op het duin naast de Camping Rolands duin en juist aan de zijde van de camping. De getuige is een heel belangrijke factor in dit geheel. Als we uit de Haagse zaak iets moeten leren behalve dan dat rechters en officieren van justi tie en politie ook maar mensen zijn, is het dat niets menselijker is dan de getuige die ervan overtuigd is dat hij iemand herkent. De woordvoerder van de Haarlemse politic: „Als politieman dien je te onderzoeken of iedere getuige- verklaring op zijn waarheid getoetst kan worden. Neem een getuige van een ver keersovertreding: iemand zegt ik hoorde Met moeite kon de brandweer het vuur op de top van het duin tegenhouden, in de camping Rolandsduin kijkt men nu ook aan de duinzijde tegen een zwarte berg aan. Aan de andere kant ligt de zwarte stofberg van Hoogovens. VELSEN. De raad van Velsen heeft haar laatste vergadering voor de vakanties gehouden. De vakantie- tijd had zich al duidelijk aangekon- digd, want van de 33 raadsleden wa ren er maar 25 aanwezig. Nu gaat de raad op „zomerreces” zoals men dat noemt. De eerstvolgende raadsverga dering zal pas op 2 september plaats hebben. De politie gaat met dit ultimium re- medium wel heel zorgvuldig om, zegt hij mij. Reacties die binnenkomen liggen in aantal heel verschillend. Iemand met een „algemener” gezicht, daar reageer je sneller op. Moeilijk wordt het bijvoor beeld „een zuidelijk type”. In het onder zoek moet je dan eerst de mensen gaan localiseren („ik heb hem daar of daar gezien” zegt de tipgever vaag), dan kan je hem nog niet meteen gaan oppakken of zo, maar er moet eerst uitvoerig in zijn omgeving worden gezocht. „Zodra je hem gaat halen is er al sprake vrij heidsbeknotting”. HAARLEM. In Den Haag heeft een jongeman van 21 jaar een jaar onschul dig in de cel gezeten en hij had er nog twee jaar in kunnen zitten als de ware schuldige aan een roofoverval op een postagentschap niet eerder boven water was gekomen. Rechtbank en Hof achtten zijn schuld „wettig en overtuigend” be wezen zoals dat heet, maar die termino logie komt wel op losse schroeven te staan. Gisteren heeft u er in de kranten over kunnen lezen. Hoe drie getuigen hem positief als schuldige aanwezen, hoe een montagefoto en nog een proef met de confrontatiespiegel de overtuiging van zijn schuld bevestigden waar ner gens het tegendeel bleek en hoe een brief met zijn „hoogstwaarschijnlijke” handschrift mede leidde tot zijn veroor deling. Hoe is het mogelijk, vraag je je af. Met de woordvoerder van de Haarlemse politie praatte ik over de eerste fase van het onderzoek, de opsporing waarin de bouwstenen voor het verdere verloop worden aangedragen. Het is een deel van het onderzoek dat je niet zo vaak in de krant tegenkomt, omgeven met het romantische waas van de televisiedetec- tiveserie. Natuurlijk daarna komt de tweede fase, als de politie geregistreerd heeft, bewijzen heeft aangedragen waar mee justitie al dan niet kan gaan ver volgen en tenslotte de rechters kunnen veroordelen of vrijspreken. wat zo de moeite waard is om te behouden. Dat is een opwekking die voor elke zomer geldt, maar die nu met nog veel meer nadruk moet worden gedaan. Woensdagmorgen slaagde de brand weer er nog in de brand op de top van het duin tegen te houden, maar de snelheid waarmee het vuur zich ver spreidde was een duidelijke indicatie voor wat er gebeurt als een klein vonkje morris

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9