NOG STEEDS BERAAD OVER EISEN KAPERS DROGE LANDBOUWGRONDEN ’t Komt in de bus Circa 21 miljoen aan prijzen bij ruim 00.000 winnaars M I nutapoofbank wast nedcriond it Ordelijke vrijheid Aantal pagina’s vandaag: ALN '■.'e oord is aan... WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN MGMMi DEN UYL: BEGRIP VOOR NEGATIEVE REACTIES (Van onze parlementsredactie) mrmmmmmmmffrmnmnfm Vier doden in Ulster Potige bejaarde E. H. C. O. b.v. Puin- en vuilafvoer per container AGENDA pagina 4 VANDAAG IN - VAN DER VOOREN’S BROOD MAAR DAT IS LEKKER!! Ook op uw T.V. Het liefst in een makkelijke stoel? Dat kan! Met een Persoonlijke Lening van de Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 319245 200 jaar VS Lex van Delden op de brug Ingenieur-jockey Oosting Een boot voor kinderen TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 spaarspecialisten sinds 1817 Libanon Kijk gauw verder in deze krant. Algemene Loterij Nederland 9 9 11-13-15 2 2-3 3 4 Strandverwachting Eyck Vrouwenfilms winii/Hiiiii/i/iiiii/iniHniu/na Warm tot zeer warm W Umuider Courant Hoofdredactic: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 13,— p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—), p. jaar f 146,90 (p.post f 189,—). Losse nummers 65 ct. Nog geen besluit over netto-lonen De drie krijgsmachtsdelen onderzoe- f ADVERTENTIES) -1 Bekijk het 126 I inkleur (Waarin opgenomen „Erbij”). ken welke middelen op korte termijn kunnen worden ingezet. Zo mogelijk zal maandag al met de hulp worden begon nen als de droogte aanhoudt. BELFAST (AFP/Reuter). Vier be zoekers van een café in de plaats Antrim, ten noorden van Belfast, zijn om het leven gekomen bij een aanslag op het etablissement. Etienne R e y De dood brengt minder scheiding dan het leven. De toestand in Libanon is er de afge lopen week niet beter op geworden. De strijd is in grote hevigheid opge laaid. De Arabische landen kunnen het niet eens worden. Bep Udink was in Beiroet en schreef haar indrukken van de chaotische situatie op. In het ene deel van de Libanese hoofdstad doet men gewoon alsof er niets aan de hand is, terwijl er enkele kilome ters verder wordt gedood en geplun derd. Bizarre indrukken. Weerrapporten Binnen- en buitenland Achtergrond Kerkdiensten Plaatselijk nieuws 4-5-6-7 Radio en tv Strips Sport De hulpverlening zal door het ministe rie van Landbouw en Visserij worden gecoördineerd. De verzoeken om militai re hulp kunnen worden ingediend bij de gewestelijke raden van het Landbouw schap. VOOR VERHUIZINGEN IN HET BINNENLAND EN NAAR HET BUITENLAND vraag vrijblijvend inlichtingen bij Fa. HARTOG Beijnesweg, H lem, tel. 32 13 14 en 32 18 0.' Wij zijn gespecialiseerd in verhuizingen door geheel Europa o.a. ook Engeland. Zij hebben de tijd tot morgen 13.00 uur onze tijd. „Als dat niet gebeurd, dan blazen we het toestel op”, zo hebben de kapers, onder wie een Westduitse vrouw, gedreigd. De betrokken regeringen zijn die van Israel, Kenia, West-Duitsland, Frankrijk en Zwitserland. De gijzelaars zijn voornamelijk Israe- DEN HAAG. Het kabinet had gisteren aan het begin van de avond nog geen besluit genomen over de netto loonsverbetering per 1 juli. De kans is wel aanwezig dat het ka binet dit weekeinde nog overeen stemming bereikt over een voorstel aan werkgevers en werknemers. Een nieuw gesprek met de Stich- Een zeventigjarige- gepensioneerde broodbezorger in Meppel, de heer J. Moes, heeft in de nacht van donderdag op vrij dag een inbreker overmeesterd en hem vervolgens gekneveld aan de politie overgedragen. De overwonnen booswicht was vol gens de politie veel forser ge bouwd dan de doortastende be jaarde. De heer Moes hoorde de inbreker, die door een open staand raam was binnengeklom- men, de huiskamer doorzoeken. Hij ging de ongenode gast on- middiellijk te lijf en wist hem na een korte worsteling te over meesteren. Daarna boeide hij sa men met zijn vrouw de inbreker met kofferriemen. Weer een tropisch weekeinde met veel zon. Morgen in de mid dag dertig tot tweeëndertig gra den met een kleine kans op wat zeewind. Zeewater 19 graden. Vooruitzichten: begin volgende week iets grotere onweerkans, maar voorlopig nog aanhoudend warm met veel zon. werkbezoek gebracht aan het noordelijk deel van Limburg. De bewindsman stel de zich op de hoogte van de gevolgen die de droogte gehad heeft voor de landbouwers in dit gebied. Bij een gisteravond weer opnieuw op laaiende brand in veengrond in het Gro ningse Tange Alteveer (bij Stadskanaal) moest de brandweer van de waterlei dingmaatschappij in de provincie Gro ningen slechts tot zeven uur blijven blussen aangezien men verder geen wa ter meer aan de leiding mocht onttrek ken. Alleen in het geval dat huizen of mensen gevaar zouden lopen kon men voor de blussing dispensatie krijgen. liërs en mensen met een joodse nationa liteit. Woensdag hebben de kapers 47 passagiers en donderdag ruim 100 vrijge laten. Onder hen bevond zich het Neder lands echtpaar T. Duys-Gieseke en hun elfjarig zoontje Bjorn Patrick. De heer Duys is administratief ambtenaar bij buitenlandse zaken en was van Djakarta op weg naar Parijs, zijn nieuwe stand plaats, toen het toestel zaterdag werd gekaapt. „Israël blijft in de Franse regering het enige adres zien voor het voeren van de onderhandelingen met de kapers in En tebbe”. Dit was de enige uitspraak die vrijdag aan de zeer zwijgzame officiële Israëlische woordvoerders viel te ontlok ken over de speculaties dat de Franse regering de onderhandelingen op de Verenigde Naties of op secretaris-gene- raal Waldheim zou willen af schuiven of de laatste althans tot partner in de onderhandelingen zou willen maken. Op de berichten als zou Jasser Arafat zijn politiek adviseur naar Oeganda ge stuurd hebben om de PLO bij de onder handelingen te betrekken, was in het geheel geen commentaar te krijgen. De Israëlische regering heeft vrijdag in Tel Aviv de gehele dag op hoog niveau beraad gepleegd. Bovendien is intensief contact onderhouden met een aantal buitenlandse regeringen - vooral met die van Frankrijk. Het is niet duidelijk of de Israëlische regering al een definitief standpunt heeft bepaald over de vraag hoeveel gevangenen, wanneer en op welke wijze, uitgewisseld zullen worden, en hoeveel ruimte tot manoeuvreren de Israëlische richtlijnen Frankrijk zullen laten. Door het vertrek van Idi Amin naar de OAE- conferentie op Mauritius is het tempo waarin de onderhandelingen tussen Frankrijk en Idi Amin gevoerd worden kennelijk wat verminderd. In Israëlische regeringskringen durft men er hier en daar zelfs op te speculeren, dat ook de afloop van het ultimatum van de kapers op zondag om één uur vanwege de afwe zigheid van Idi Amin verder uitgesteld zal worden. De gevangen terroristen, wier uitleve ring door de kapers wordt geëist, volgen rustig maar gespannen de ontwikkelin gen rond de kaping via de radio. De meesten van hen zijn geconcentreerd in twee gevangenissen bij de plaats Ramleh tussen Tei Aviv en Jeruzalem. Uit be trouwbare bron is meegedeeld, dat enke le van de 39 opgeëiste terroristen hun tijd al hebben uitgezeten en intussen zijn vrijgelaten. De gevangenisautoritei ten hebben een totaal nieuwsembargo opgelegd, zodat niet valt na te gaan of er ook metterdaad voorbereidingen wor den getroffen voor de vrijlating van de gevangenen. Regeringsfunctionarissen in Tel Aviv weigerden vanochtend iets te. zeggen over de stand van zaken bij de onderhande lingen. „Het is een zeer netelige situatie. Elk woord teveel kan alles in gevaar brengen”, zei een regeringsfunctionaris. In andere kringen is echter vernomen dat Israel de kapers een tegenvoorstel heeft gedaan en dat het nu op hun ant woord wacht. Het voorstel zou door Oegandese autoriteiten en Franse diplo maten aan de kapers zijn overgebracht. Men wilde geen bijzonderheden over het voorstel onthullen, maar men her innerde aan de recente verklaring van minister van Verkeer Gad Jacobi, dat de bereidheid van Israel om met de kapers te onderhandelen niet noodzake lijkerwijs hoeft te betekenen dat al hun eisen worden ingewilligd. Charles Eyck is niet zo lang geleden gehuldigd door zijn Limburgse vrienden. Daarmee liepen zijn gemeentenaren uit Meerssen vooruit op volgend jaar. Dan is Eyck tachtig jaar. De Limburgse kunste naar zit bepaald nog niet met de armen over alkaar. Hein Steehouwer ontmoet te hem in diens prachtige huis in het Ravensbos. Het leverde een boeiend interview op. (Van een speciale verslaggever) ENTEBBE-JERUZALEM. - De over gebleven honderd gijzelaars zitten van daag één week in de gekaapte Franse airbus en nog is er voor hen geen uitzicht op vrijheid. De regeringen van vijf landen beraden zich nog of zij moeten zwichten voor de eisen van de kapers: de vrijlating van pro-Palestijnse gevangenen. Hier is duidelijk te zien dat er een flinke laag rubberslijpsel van autobanden op de wegen ligt. Vooral in de bocht op de voorgrond is het wegdek er zwart van. Deskundigen waarschuwen de automobilisten dat dat slijpsel bij regen spiegelglad kan worden en dat dan slipgevaar ontstaat. Zodra het gaat regenen, moeten de automobilisten extra voorzichtig zijn MILITAIREN GAAN HELPEN OP Vandaag heeft minister Van der Stee van Landbouw en Visserij een kort DEN HAAG (ANP). De krijgs macht zal hulp verlenen bij het bestrij den van de droogte op landbouwgron den. De minister van Defensie voldoet daarmee aan een verzoek van zijn ambt genoot Van der Stee van Landbouw en Visserij om, voorzover daartoe de moge lijkheden aanwezig zijn, materiaal zoals brandspuiten en personeel beschikbaar te stellen. De emancipatiebe wegingen beperken zich niet alleen tot het woord. Ze willen hun denkbeelden ook via andere media dan krant en boek uitdra gen. Dus zijn er vrou wenfilms, door vrou wen vervaardigd. Strijdbare Loes de Fauwe stapte het Vrouwenhuis binnen (haar mannelijke col lega's mogen er zoals bekend niet in) en liet zich informeren over de vrouwen films. Een korte maar wel tamelijk krachti ge ontboezeming op deze plaats over de chaos op het gebied van de schoolboeken (in ons nummer van woensdag 30 juni j.l.) heeft nogal wat reacties losgemaakt, waaruit ten overvloede blijkt dat het gesignaleerde euvel velen hoog zit. Dat sommige scholen en schoolgemeenschap pen zelf een goede of enigszins aan vaardbare regeling hebben getroffen waardoor de wanorde, de willekeur en de kosten tot een minimum worden beperkt, zij hier duidelijk vermeld. Dit feit wijst er trouwens op dat de algeme ne situatie als een ernstige bron van ongenoegen wordt ervaren. Velen die reageerden gebruikten scherpere bewoordingen dan in onze be schouwing voorkwamen, soms termen die het verschijnsel van de boekenchaos in de criminele hoek trokken. Men kan daarover denken zo men wil, het bewijst wel dat de toestand wordt ondergaan als een uitwas die volkomen in strijd is met de morele maatstaven die in een ordelij ke samenleving moeten gelden. Men wil dat er eindelijk iets aan gedaan wordt en sommigen willen er zelf graag iets aan doen. Het gaat er niet om de vrijheid van onderwijs aan te tasten door een strak stramien van lesmateri aal van overheidswege te doen voor schrijven, maar om te komen tot een geordende vrijheid voor schooldirecties en leraren in het uitkiezen en voor schrijven van de leerboeken die voor een bepaalde vorm van voortgezet on derwijs of beroepsonderwijs noodzake lijk zijn. Dat zou dan moeten gebeuren op een zodanige wijze, dat aan de enor me geldverspilling bij de aanschaffing van boeken een einde komt, en dat het stormlopen op de boekenwinkels overbo dig wordt. Tevens moet ervoor worden gezorgd dat aan de windhandel in schoolboeken paal en perk wordt ge steld, die nu o.a. door het „nieuwe drukken systeem” geld klopt uit de zak ken van de ouders. Op sommige scholen is een uitgekien de methode in zwang, die erop neerkomt dat de school de boeken inkoopt en tegen vergoeding ter beschikking van de leerlingen stelt via een soort huurrege- ling. Ook wordt in dat geval strenger toezicht uitgeoefend op de keuze van de leraar en de vraag of de boeken ook inderdaad bij de les gebruikt worden. Er zijn in dit opzicht diverse systemen denkbaar en bruikbaar, er kan ook een bepaalde vrijheid blijven voor de keuze uit een aantal systemen, als het resul taat maar is, dat ten behoeve van de gezinnen zo zuinig mogelijk met lesma teriaal wordt omgesprongen en alle wil lekeur, misbruiken, verspilling (en nog ergere dingen) onmogelijk worden. De hitte blijft niet zonder gevolgen voor het industriële apparaat in ons land. Dit is bijvoorbeeld gebleken op de raffinaderij van Shell in Pernis. Daar werden de afgelopen dagen hier en daar temperaturen gemeten van 33 tot 45 graden Celsius en als gevolg daarvan moest de produktie bij verscheidene fa brieken dalen. De twee raffinaderijen moesten gedurende de extreme warme dagen de verwerking van ruwe olie met 20 percent beperken omdat de luchtkoe- lingssystemen de hitte niet meer konden bij houden. ting van de Arbeid zal echter niet voor maandag plaatsvinden. Premier Den Uyl zei tijdens een on derbreking van de ministerraad het wel vervelend te vinden, dat de uitkomst van het loonoverleg nog niet bekend is. Hij merkte op begrip te hebben voor de negatieve reacties, maar maakte een uit zondering voor de havenstaking van donderdagmiddag. Met het oog op de vakanties van de meeste werknemers en de kabinetsbesprekingen over de begro ting voor 1977, die eind volgende week beginnen, is alle haast geboden, aldus Den Uyl. De premier verzekerde met klem dat de regering de afgelopen dagen er alles aan gedaan heeft om tot een acceptabel voorstel te komen. Als de sociale part ners niet tot overeenstemming kunnen komen en het laatste woord aan de regering is, moeten echter alle gevolgen voor de begroting van volgend jaar eerst nog eens uitgebreid worden doorgere kend. Talloze cijferopstellingen doen daarbij de ronde, inclusief de jongste ramingen van het Centraal Planbureau en bijvoorbeeld de Ziekenfondsraad, die op verzoek van het kabinet in versneld tempo zijn opgesteld. Berichten dat Den Uyl en Boersma' vrijdag aan Duisenberg en Lubbers een voorstel hebben gedaan dat neerkomt op een netto loonsverbetering tussen de 44 en 50 netto, wilde Den Uyl niet beves tigen. In Den Haag wordt wel aangeno men dat het regeringsaanbod in die orde van grootte zal liggen, maar over de preciese verdeling tussen nominale stij ging en verlaging van sociale premies zou binnen het kabinet eerst nog stevig gepraat moeten worden. Volgens het ministerie verschilt de ernst van de situatie aanmerkelijk per gebied als gevolg van het verschil in droogtegevoeligheid van de grond en het verschil per regio in hoeveelheid neer slag gedurende de laatste maanden. Op de klei- en veengronden in het westen van ons land zijn er nog weinig proble men. In het oosten en vooral het zuiden is de situatie echter bijzonder kritiek. Over het algemeen is de schade op melkveehouderijbedrijven aanzienlijk ernstiger dan op akkerbouwbedrijven. Op verzoek van de Drentse landbouw is besloten in Drente een aantal opvoer- gemalen dag en nacht in bedrijf te houden. Normaal staan die gemalen 's nachts stil. De extreme droogte maakt het voor de landbouw nodig om voor de verzorging van het vee over meer water te beschikken. ZATERDAG 3 JULI 1976 66e jaargang nummer 204 Kantoor: Lange Nicuwstraat427, IJmuiden' Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging:' 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Het café werd beschoten door onbe kenden. Drie cafébezoekers waren op slag dood. Van de drie gewonden over leed er een in een ziekenhuis. Droog en zonnig weer ver wacht. Warm tot zeer warm: temperaturen van 26 graden in het Waddengebied tot 34 graden in het zuiden van het land. Zwak ke tot matige oostenwind met snelheden van twee tot zes en later van vijf tot negen meter per seconde. 4 OX - V.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1