'/Tl WAO ZOU TEGENVALLEN Water voor een frank per liter Dankert zwaar gewond bij explosie 18 Libiër kaapte toestel met Benzine cent duurder Ajax tegen Manchester I 86 passagiers In tien grote steden 228 vuurwapens ingeleverd „Kenia hielp Israel om verraad van Amin” 1 opwindende opruiming Het enig mogelijke EMBA GAUDIN LAATSTE NIEUWS SHOWROOM v'7 Het woord is aan Brits blad over bevrijding gijzelaars: Aanhoudend zonnig Aantal pagina’s vandaag: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN (Van onze Haagse redactie) mnrnnmnmmmmmfmmmn eigen ontwerpstudie voor nijman Haarlem 023-319309 houtmarkt 21 LOTING EC-TOERNOOI 2 Man 15 16 Uien DONDERDAG 15 juli 6 AGENDA paij’na Luidsprekers 10 f perspex lichtbakken neon lichtreklames Van der MEM de BIE iedere den 11 11 14 17 Relatiegeschenken or iel •g lts n- Telefoonbeantwoorders KUDSthantfel JOS dê Graaff DEN HAAG. Vanmiddag om twee uur is in het Catshuis het kabi netsberaad over de lonen hervat. Gisteren is tot één uu» ’s nachts verga derd, zonder dat men er uit kwam. De problemen concentreren zich nog steeds rond de voorstellen van Boersma en Den Uyl die een kleine tege moetkoming aan de vakbewegingen betekenen maar die onaanvaardbaar zijn voor Duisenberg. De minister van Financiën wil het begrotingstekort niet verder zien toenemen. Dit speelt temeer omdat het kabinet deze week het beraad over de begroting 1977 moet af ronden. Weerrapporten Binnen-en buitenland 2 3 4 Plaatselijk Nieuws .567 Radio en tv Strips Beurs Sport Minder investeringen Strandverwachting Meer tegenvallers 'wii/ii/niiiniiiiiiiHHHHii/mmi DINSDAG 6 JULI 1976 66e jaargang nummer 206 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden’ Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. IJmuider Courant p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—),'p. jaar f 146,90 (p.post f 189,-). Losse nummers 65 et. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling - f 13, NCW ziet gat van 600 mln in loonplan een (Zie verder pagina 2) (aVn een onzer verslaggevers) (Vervolg op pagina 5) (ADVERTENTIES) een ar- Starten wij onze (ADVERTENTIES) Matige i m adv,- merkle en ee it' ;n :r. In de Haarlemmermeer nam de politie acht vuurwapens in ontvangst, waaron der twee stenguns en een handgranaat. GROTE HOUTSTRAAT 164 TEL. 023-314605 goud - zilver brillant - horloges klokken DEN HAA G(ANP). - Vandaag is ben zine 1 cent per liter duurder geworden. Super kost nu maximaal 112,6 en nor male benzine 108 cent. Ook de prijs van de andere aardolieprodukten is iets ge stegen. Deze wereld moet niet worden veranderd, maar voortgeholpen. Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 et n- re 0 3 ri ts e- m tl? jn is e- it ce :e- >n- u lie in- s. g- ift js 30 :e. 51- et 3T JO en ite 5S- en m. 30. 2 reerd en zou aan de beterende hand zijn. Voordat zij echter kon worden terugge zonden naar haar zoon en de andere gijzelaars vielen de Israëlische comman do’s het vliegveld aan. (Zie verder pagina 3). KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.tn. FATEBO-AMSTELVEEN. Tel. 020-456456 Terwijl het gras tegen uitdrogen be sproeid wordt, neemt deze boxer een douche en lest zijn dorst. HAARLEM. In tien grote steden van ons land heeft de inleveractie van vuur wapens in totaal 228 stuks opgeleverd: 70 pistolen, 100 revolvers, zestien machine pistolen, dertig geweren, drie luchtdrukpistolen, een machinegeweer, een raket- werper, een antitankwapen en zes handgranaten. Met de wapens zyn 10.000 stuks munitie ingeleverd in Haarlem, Amsterdam, Rotterdam. Den Haag, Utrecht. Gro ningen, Enschede. Eindhoven, Heerlen en Maastricht. Bij de politie Haarlem zijn twaalf vuurwapens gebracht, drie levensgevaarlijke handgranaten en 1725 stuks munitie. In Bloemendaal leverde men zes wapens in met honderd stuks munitie, in Zandvoort twee pistolen en in Heemstede zes vuur wapens met 200 stuks munitie. I Intussen heeft het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond zich zeer kri- jtisch uitgelaten over de loonplannen. NCW-secretaris mr. Pauw heeft name lijk berekend, dat dit jaar rekening ‘moet worden gehouden met een tegen- De militaire correspondent Chapman Pincher van het blad zegt in een bericht op de voorpagina, dat de drie op 18 januari door de Keniase veiligheidsdienst aan de afzetting van de luchthaven zijn gepakt voordat ze hun raketten konden afvuren. Onder de kop „Amins dodelijk ver raad” zegt het blad dat dit incident Kenia aanleiding heeft gegeven de ge slaagde Israëlische overval van zondag op het vliegveld van Entebbe in Oegan da te steunen. De drie waren, samen met twee latere aangehouden medestanders, aan Israel uitgeleverd omdat Kenia vreesde dat hun leiders door middel van een kaping zouden proberen hun vrijlating te ver krijgen. LONDEN (Reuter, AFP). Het Britse blad „Daily Express” schrijft dat drie Palestijnse guerrillastrijders in januari bij het vliegveld van Nairobi van plan waren een lijnvliegtuig van de Israëlische maatschappij „EI Al” neer te schieten. Zij beschikten over luchtdoelraketten van Russische makelij, door Oeganda verstrekt. Volgens het NCW gaat het met het economisch herstel niet zo goed als re gering en het Centraal Planbureau wil len doen geloven. Op grond van een enquête die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in mei bij 1600 bedrij ven heeft gehouden, heeft secretaris Kees Bennebroek berekend, dat de in vesteringen achterblijven bij de cijfers van het Centraal Planbureau. Ze zouden dit jaar dalen met 8,5 percent (Planbu reau: 6,5). Volgend jaar zullen de inves teringen met 2,5 tot 3 percent dalen, terwijl het Planbureau een stijging met 5 percent verwacht. Aanhoudend zonnig. oostelijke wind. In de middag 25 tot 28 graden. Zeewater: 19 gra den. Vooruitzichten: nog geen aanwijzingen voor een ingrijpen de verandering. d man en macht moest er gewerkt worden om de aangerichte schade te herstellen. In Denemarken zal een deel van de bossen deze week voor publiek wor ded gesloten vanwege het grote bos brandgevaar, zo heeft het staatsbos beheer in Kopenhagen meegedeeld. Ook veel particuliere boseigenaren hebben hun opengestelde terreinen nu voor publiek gesloten. Voor de 7,5 miljoen inwoners van Moskou is de wereld al wekenlang niet meer in orde. Slechtgeluimd en huiverend kijken ze elke ochtend op de thermometer en dan naar de lucht. Het is om te huilen: steeds maar laaghangende grijze regenwol ken en temperaturen als in de late herfst. De lente bracht ook al niets dan regen en de zomer is niet veel beter. Gisteren bracht een dieptepunt: zelfs op het middaguur steeg het kwik niet boven de acht graden. Dat het 50 jaar geleden nog kouder was Wand- en vloertegels (ook aan de wand gezet) Mozaïek Plavuizen KI. Houtstraat 1 Haarlem - t.o. Anegang - tel. 323994 Mr. Pauw acht het uitgesloten, dat er in het WAO-fonds enige reserves zitten. Het aantal nieuwe aanmeldingen groeit onrustbarend. Het verwachte aantal mensen, dat uit de WAO zal stappen, blijft beneden de ramingen. Pauw acht ingrijpende premieverhogingen in 1977 dan ook onvermijdelijk. Het is volgens de NCW-secretaris nu al bekend, dat het bedrag aan werkloos heidsuitkeringen zodanig stijgt, dat er voor 1977 rekening moet worden gehou den met een premieverhoging van 0,1 percent. Het ziekteverzuim blijkt dit jaar wat hoger te liggen dan vorig jaar. Als dat zo doorgaat, betekent dat vol gens Pauw een premiestijging voor de ziektewet van 0,6 percent. Aanhoudend zonnig en droog. Meest matige wind uit noordoost tot oost. Minimumtemperaturen omstreeks 15 graden. Maximum temperaturen van ongeveer 22 graden aan de kust tot circa 28 graden in het zuiden van het land. DEN HAAG (ANP). Het Tweede- Kamerlid voor de PvdA Piet Dankert is zaterdagmiddag by een explosie op zijn polyester kajuit zeiljacht ernstig gewond geraakt. Met tweede- en derdegraads- brandwonden is het kamerlid opgenomen in het brandwondenziekenhuis in Bever wijk. Het zeiljacht van de heer Dankert lag op het moment van de explosie aan de kade van Heeg in Friesland. Zijn vrouw en kinderen waren juist het dorp ingegaan. Volgens de waterpolitie Sneek is de oorzaak van de explosie vermoe- delijk een defect aan de gasfles geweest. Piet Dankert is onder meer voorzitter van de vaste commissie voor Buitenland se Zaken in de Tweede Kamer. Het ka merlid werd na de explosie aanvankelijk overgebracht naar het ziekenhuis te Sneek maar vandaar vervoerd naar het speciale brandwondenziekenhuis in Be verwijk. ZÜRICH PSV zal in de eerste ronde van het Europese toernooi voor lands kampioenen uitkomen tegen het Ierse Dundolk. De Eindhovenaren beginnen op 15 sep tember met een uitwedstrijd en spelen op 29 september thuis de return. Tijdens de loting vanmiddag in Zürich werd bekend dat Roda JC in het toernooi van de bekerwinnaars in de openings- ronde eerst uit zal spelen tegen het Bel gische Anderlecht. In het EC 3-toernooi start Ajax met een thuiswedstrijd tegen Manchester United en ontmoet Feyenoord het Zweedse Djurgarden (de Rotterdammers spelen eerst thuis). valler van 600 miljoen bij de WAO. Al eerder was voor 1977 een tegenvaller van 800 miljoen berekend. De reserves van de sociale fondsen zijn nauwelijks voldoende voor wezenlijke lastenverlich tingen in de netto-lonen, zo concludeert hij en hij spreekt van „een zoethouder tje op korte termijn, een zuurhoudertje op lange termijn”. Volgens mr. Pauw is het beleid van de regering er in de laatste weken van het loonoverleg op gericht de reserves van de sociale fondsen leeg te schrapen om toch maar per 1 juli van dit jaar de koopkracht te handhaven voor werkne mers met een jaarinkomen van 24.500 gulden. De regering wil zoveel mogelijk de stijging van de bruto-lonen beperken. Door vermindering van de sociale pre mies zouden de netto-lonen kunnen stij gen. PALMA, MAJORCA (Reuter). Een jonge, met twee revolvers gewapende Li biër, heeft vandaag een Libisch lijn vliegtuig met 86 passagiers gekaapt, dat een binnenlandse vlucht maakte. Hij gaf zich zonder verzet aan de politie over nadat de machine in Palma op Majorca was geland. De Boeing-727 vloog naar Palma na dat Tunesië en Algerije hadden gewei gerd toestemming tot landen te geven. Geen van de inzittenden is gedeerd. De Libiër zou geen politieke motieven heb ben gehad. BRUSSEL (ANP). Omdat zuiver drinkwater in sommige delen van Belgisch Limburg langzamerhand een weelde aan het worden is, gaan veel bewoners van deze streken ertoe over de oude, met de hand te bedienen waterpompen weer in werking te stellen. Dat is vooral het geval rond Bilzen, Hoeselt en Vlijtingen. In Hoe- selt was gisteren al iemand die daar munt uitsloeg. Hij verkocht het wa ter, dat zijn antieke, maar nog goed werkende pomp van grote diepte om hoog haalt, voor een frank (ongeveer 7 cent) per liter. Aan munitie werd hier 877 stuks ingele verd. Premier Jitzak Rabin van Israel heeft gisteravond op een partijbijeenkomst ge zegd, dat zijn regering invoering van de doodstraf overweegt voor veroordeelde terroristen als nieuw middel om toe komstige kapingen en terreuracties te voorkomen. „Iedere keer dat wij een moordenaar voor een paar jaar naar de gevangenis sturen, werpen wij aas uit voor nog meer misdaden bij pogingen hen vrij te krijgen”, zei Rabin. Vijfentwintig leden van de linkervleu gel van de socialistische Lagerhuisfractie in Londen hebben gisteren een telegram gestuurd aan de secretaris-generaal van de V.N., Waldheim, waarin hij wordt uitgenodigd op te stappen naar aanlei ding van zijn veroordeling als „militaire agressie” van Israels actie in Oeganda. Israel heeft het internationale Rode Kruis en een niet nader genoemd land gevraagd de belangen te behartigen van de enige gijzelaar die in Oeganda is achtergebleven. Het is de 75-jarige me vrouw Dora Bloch die met haar zoon behoorde tot de gijzelaars in Entebbe. Een stukje voedsel bleef vastzitten in haar keel hetgeen gevaar voor haar leven betekende. Daarom werd zij over gebracht naar een ziekenhuis in de Oe- gandese hoofdstad Kampala. Zij zou er bij haar zoon met klem op hebben Aangedrongen dat hij met de andere bevrijde gijzelaars het land verliet. Me vrouw Bloch werd aan haar keel geope- Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Marokkaan loopt de men hem naar zijn terugstuurt. In de Zuidspaanse stad Malaga zijn drie Spanjaarden en een Marokkaan aangehouden die als vrouw opgemaakt door de hoofd straat liepen. Het viertal is be boet. De kans dat vaderland f De wereld is nog lang niet uitgepraat lover de stoutmoedige en bijna wonder baarlijke redding van Israëlische gegij zelden op het vliegveld van Entebbe in [Oeganda. Intussen zijn enkele feiten be kend geworden die de argumentatie ver sterken. waarmee de Israëlische regering de reddingsexpeditie verdedigt als een humanitaire daad in een uiterste noodsi tuatie, een kenschetsing die volledig ac ceptabel kan wonden genoemd bij de afweging van de omstandigheden en verwachtingen, waarin Tel Aviv tot deze gedurfde onderneming besloot. I De kapers blijken behoord te hebben tot het „Volksfront voor de bevrijding Ivan Palestina”, dat met volledige in stemming van Jasser Arafats PLO de [strategie van terreurdaden tegen Israël [overal waar mogelijk beoefent. De ont- Lstemming aan Arabische zijde, speciaal [van de kant der Palestijnse verzetsstrij- Idersorganisaties. richt zich speciaal tegen het buurland van Oeganda, Kenia, wiens [regering echter ontkent met Israel onder |een hoedje te hebben gespeeld. Duidelijk is echter, dat een aantal Afrikaanse landen waaronder Kenia geen goed [woord over hebben voor de terroristi- I sche activiteiten van „het Volksfront” en [zich daarom ook niet lenen tot hand- en ■spandiensten aan politieke misdadigers- benden. Vandaar ook, dat in Kenia on- ■geveer vijf maanden geleden een aantal ■terroristen onschadelijk werden gemaakt [dat van plan was een Israëlisch vliegtuig ■met afweerraketten neer te schieten bo- I ven het vliegveld van Nairobi in Kenia. ■Deze terroristen werden gearresteerd en [zitten in Kenia gevangen. De afweerra- I ketten hadden zij ontvangen van Idi [Amin, president van Oegada. Dit alles [is volledig bevestigd, doordat het als [bewijs van de Keniase hulp aan Israel [nu van Palestijnse zijde voor de voeten [van de Keniase regering wordt gewor- I Pen. I Wat de in Oeganda gevangen vlieg- ■tuigpassagiers van Amin te verwachten hadden, wordt door dit nieuwe feiten- materiaal nog ten overvloede verduide- lijkt. De zorgvuldige selectie van de I joodse en Israëlische passagiers, die in I Oeganda met medeweten en medewer- king van Amin plaatshad, was een veel- betekenende aanwijzing voor wat de terroristen met de joden van plan wa- ren. Wie in de geschiedenis terugblikt en denkt aan de selectie die bij de ingangen I der vernietigingskampen door de nazi’s [werd uitgeoefend, kan misschien iets ■beseffen van de bewogenheid die zich in de voorbije dagem van Israel heeft mees- [ter gemaakt en zal voorbijgaan aan alle [juridische haarkloverijen, om tot de ■slotsom te komen dat er voor de rege- ring in Tel Aviv slechts een alternatief overbleef: een uiterste noodsituatie die onmiddellijk handelen onherroepelijk I voorschreef. Het redden van mensenle- vens breekt alle wetten. Een nadere, meer bezonken analyse van wat is voor gevallen leert, dat de Israëlische rege ring het enig mogelijke heeft gedaan dat overbleef. Veroordeeld dienen te wor den degenen, die haar in deze dwang positie hebben gebracht. De inwoners van de Franse stad Bordeaux slaakten een zucht van verlichting toen het het afgelopen weekeinde begon te regenen. Maar de opluchting duurde maar kort. Na een wolkbreuk met hevige regenval die half uur aanhield, stonden de straten blank, waren de kelders on dergelopen en constateerde men op diverse plaatsen kabelbreuken. Met Een Iraniër van 88 jaar, zekere Yahya Ali Achbar Beyk Noeri, maakt zich op voor een huwelijk met zijn 160ste vrouw, zo meldt de pers in Teheran. Noeri, die zich niet meer herin nert hoeveel kinderen hij nu precies heeft, heeft wel het ge heim van zijn vitaliteit onthuld: hij eet elke dag een kilo rauwe uien. Hazrat Inayat Khan: (2,3 graad op 4 juli 1926) is maar een schrale troost. In Genua in Italië is het wassen van auto’s, het besproeien van tuinen en het gebruiken van water voor andere doeleinden dan het huishoude lijke gebruik en de behoeften van de industrie, verboden. Studenten van de plaatselijke universiteit hebben vast gesteld dat tenzij er overvloedig re gen gaat vallen, Genua tegen eind augustus volledig is uitgedroogd. In de Bondsrepubliek moest een jaarlijkse hondententoonstelling wor den afgelast omdat de dieren weiger den door de hitte mee te werken. In de Duitse democratische republiek ruilen spoorwegemploye’s van dienst om de zon te ontlopen. In de meeste randgemeenten van Salonlki in Griekenland is er alleen ’s avonds water. Dan mogen de inwo ners emmers en baden vullen voor de volgende dag.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1