KENIA ONTKENT ISRAEL TE HEBBEN GEHOLPEN Nederlanders t in Hongarije veroordeeld Soedan wil spoedzitting van Veiligheidsraad Communist voorzitter Tweede Kamer Italië I’' i *4 I »s 3 AMIN antiekdiefstal Diefstal uit Keulse HOLLYWOOD 3800 KILOMETER JONGENSBOEK FILM NOIR 11 door nico scheepmaker 4 Dom opgehelderd DINSDAG 6 JULI 1976 BINNEN» EN BUITENLAND (Van onze redacteur in Spanje, Robbert Bosschart) i MADRID. Na een korte plechtigheid maandagmiddag in het paleis van koning Juan Carlos, waar de 43-jarige Adolfo Suarez zijn eed van trouw af legde als minister-president, en een tweede bijeenkomst van koning en premier om (evenals zondagmiddag) de mogelijke samenstel ling van de nieuwe regering te bespreken, bleef men in Spanje gissen naar de ware betekenis en gevolgen van deze crisis. Volgens de laatste aanwijzingen is de aankondiging van het nieuwe kabinet vertraagd tot morgen. „LIBIË ORGANISEERDE STAATSGREEP” ‘JL AMIN DREIGT MET WRAAK De secretaris-generaal van de Vere- ICO s.s\ssssV^Xysss\<S<sXXX<>' Vorming Spaans kabinet stuit op moeilijkheden heeft zich Th kregej sraties. e ver- ad wel binges k uit- ina 37 i van enkele •ijk. Sinds 1 juli is het aantal mensen, dat bij gewelddadigheden met een politieke inslag om het leven gekomen is, geste gen tot minstens 66. Na de golf van triomfantelijke uit bundigheid over de bevrijding van gijze laars is men intussen in Israel terugge keerd tot de realiteit. De Israëlische veiligheidsdienst in binnen- en buiten land is in staat van alarm gebracht om eventuele vergeldingsacties voor de on gebruikelijke actie op Entebbe tegen te gaan. In het nieuws van acht uur zagen we behalve vreugdetonelen op het vlieg veld van Tel Aviv ook de wanhopige man wiens zoon als een der weinigen was omgekomen. In het nieuws van half tien was dit schoonheidsvlekje wegge masseerd en had de vreugde alleenverto ningsrecht gekregen. Maar je zal toch maar net getrouwd zijn met een van die drie, en dan die feestroes over je heen moeten laten gaan. Ook dat is „Holly wood”, of beter gezegd: de Franse „film noir”. Des Enfants du Paradis eindigt met een wanhopige Jean-Louis Barrault die zich een weg baant door de uitgela ten hossende menigte, en Le Diable Au Corps eindigt met een verdwaasde Gé rard Philipe, ten prooi aan wanhoop terwijl rondom hem de bevrijding wordt gevierd. tan de wotdt latiger /ange ls ge- Ik ter estaan heeft to om j het ia ter oeg de reëel geheel -vikke. bruto anden Michie n 0,33 lie 130 n An- len te m een krijgt com- voor- ti lijst man- •an de gaan al als Franse •nraakt erkend, ■ngeni- gegij- ien. In ladder, ligers” va kers ■iteiten maar Parijs ischre £t een .steerd •emaal ns «en eer in De Soedanese regering zegt in een brief aan de voorzitter van de Veilig heidsraad, de Italiaan Piero Vinei, dat bij de staatsgreep geen Soedanezen in actieve dienst waren betrokken. „De daad van agressie is beraamd, voorbereid en uitgevoerd door de regering van de Arabische republiek Libië. Daar deze daad van openlijke buitenlandse inter ventie een provocatie en een bedreiging BUENOS AIRES (Reuter) In Ar gentinië zijn gisteren de lijken gevonden van twee voormalige vakbondsleiders. Bovendien zouden zeven linkse verzets strijders zijn gesneuveld in gevechten met veiligheidstroepen. n van >oi' de daar tegen astro”, n het NEW YORK (Reuter). - Soedan heeft gisteren verzocht om een spoedbijeen- komst van de veiligheidsraad. De Soeda nese regering zegt te beschikken over overtuigende bewijzen dat Libië verant woordelijk is voor de mislukte staats greep van vorige week vrijdagt egen de regering-Numeiry. Er werd ook een tweede Nederlander veroordeeld (tot anderhalf jaar). Hij was tegelijk met de andere Nederlander ge arresteerd toen de Hongaarse douane in hun auto een deel van het antieke zilverwerk, kandelaars en klokken aan trof die in december Waren gestolen uit Benedietcijner abdij. BOEDAPEST (DPA). - In het Hon gaarse Györ is een 25-jarige Nederlander gisteren wegens een antiekdiefstal en een poging tot smokkelen veroordeeld tot drieëneenhalf jaar. i geld- voor at wil enkin- ver. P zich dl van ent ii anden el vei a van (Van onze redactie buitenland) ENTEBBE. De Oegandese president Amin probeert de beschuldigin gen aan zijn adres als zou hij met de kapers hebben samengewerkt te ontzenuwen. Hij ontkende dat hij geweten zou hebben van de komst van de kapers naar Entebbe. De Franse luchtbus had volgens hem toestem ming gevraagd om te landen omdat het toestel nog maar weinig brandstof had. „Ik heb uit humanitaire overwegingen toestemming gegeven om te landen”, aldus Amin. Hij zei verder dat hij bij de onderhandelingen met de kapers gestreefd had naar de vrijlating van de gijzelaars. Weliswaar heeft Adolfo Suarez in af gelopen maanden contacten onderhouden met de meest gematigde oppositiepartij en, zoals de sociaal-democraten van An tonio Garcia Lopez, en deze contacten nu hernieuwd, maar in de huidige om standigheden lijkt het onwaarschijnlijk dat de politieke peetvaders van Suarez een werkelijk zinvolle deelname van de oppositie aan de nieuwe regering zouden toestaan. Entebbe ligt zo’n 3600 km van Tel Aviv. Dat is heel ver. Hoe ver? Iets verder dan van Amsterdam naar Tel Aviv. We zijn dus gewaarschuwd. vrnor de veiligheid van de Soedan is, en dus ook voor de internationale vrede en veiligheid, verzoek ik u daarom een spoedzitting van de Veiligheidsraad te beleggen”, aldus de brief. Volgens een bijgevoegde nota zou Libië hebben ge zorgd voor de opleiding, de bewapening, de munitie en de voertuigen van dege nen die de staatsgreep pleegden. Libië heeft ontkend betrokken te zijn geweest bij de poging tot staatsgreep tegen de Soedanese president Numeiry. van afgelopen vrijdag. Dit heeft het Libische persbureau ARNA gemeld. Vol gens ARNA was het gewoonte geworden Libië de schuld te geven van elke volks oproer of machtsgreep, in plaats van te zoeken naar oorzaken binnen de betrok ken regeringen. deze zin heeft gereageerd. Volgens het CDA schiet de internationale rechtsorde te kort om de veiligheid van Israel en zijn burgers tegen oorlog en terreur te vrijwaren. Ook hebben ervaringen ge leerd, aldus het CDA, dat van onderhan delingen met president Amin van Oe ganda geen vreedzame, rechtvaardige en menselijke oplossingen kunnen worden verwacht. „In dit licht bezien stond Israel geen andere weg open d an die van verrassingsactie en deze moet als gerechtvaardigd worden aangemerkt”. De fractieleider van D’66 in de Twee de Kamer, Terlouw, zond een gelukwen- stelegram naar de Israëlische ambassa deur Kidron. „De reddingsactie verdient zeker bewondering”, aldus Terlouw. Prof. Dr. L. de Jong heeft gisteravond in een uitzending van TROS-Aktua het Nederlandse volk opgeroepen dankbaar heid te betuigen aan de Israëlische com mando’s. Hij sprak namens het comité „Steun aan Israel” en deed een beroep op de gevoelens van erkentelijkheid je gens het Israëlische volk. „We zijn niet alleen verheugd omdat er een groot aantal mensen gered is”, zei De Jong, „maar ook omdat de actie een dringend appel is terroristische afpersing tegen te gaan. Wat Israel heeft gepresteerd, is ons uit het hart gegrepen. Ik ben ervan overtuigd, dat honderdduizenden Neder landers deze daad wéten te waarderen”. Volgens de Westduitse minister van justitie, Vogel, was er een Duitser onder de zeven gedode terroristen in Entebbe. De minister noemde geen naam maar men neemt in Bonn aan dat het hier gaat om de 27-jarige Wielfried Boese, een vriend van de internationaal gezoch te misdadiger Carlos. had eerder beschikken onder een hoedje had gespeeld. Drie van de kapers zouden in Oeganda hebben gewacht op de komst van de airbus en zij hebben zich later bij de terroristen gevoegd. De Israëlische premier zei te beschikken over voldoende bewijzen om de mede plichtigheid van Amin aan te tonen. Franse functionarissen twijfelden hier echter aan. Het conservatieve Britse blad Daily Telegraph meent dat „de beschaafde we reld samen met Israel over de prestatie zal jubelen”. Maar de Londendse Times waarschuwt ervoor het Israëlische op treden als éen precedent te beschouwen. Mr. Aantjes, fractieleider van de ARP in de Tweede Kamer, vindt dat de Nederlandse regering alsnog haar begrip en sympathie moet uitspreken voor de actie van Israel. Hij zegt te betreuren dat de Nederlandse regering nog niet in Volgens het H ongaarse persbureau MTI werd de man ervan beschuldigd op Kerstmis 1975 samen met twee Honga ren uit een abdij van die Benedictijnen in Pannonhalma waardevolle antiek» voorwerpen te hebben gestolen. Deze werden in zijn auto gevonden toen hij op 3 januari van dit jaar Hongarije wilde verlaten. De twee Hongaren kre gen vijf respectievelijk viereneenhalf jaar gevangenisstraf. Premier Rabin van Israel verklaard over bewijzen te dat Amin met de kapers prin ihovei noem, erdam. e o» 1 i. Mw. eweest iculier wegplukken”. Zulk soort teksten placht Amin altijd aan koningin Elizabeth en president Ford te sturen, maar dit keer lijkt hij minder geïnspireerd. Terwijl hij, objec tief gezien, toch alle reden heeft tot tevredenheid. Zijn naam wordt weer da genlang de hele wereld overgeseind, en iedereen kent nu ook Entebbe. Als hij handig was, organiseerde hij van nu af aan 14-daagse vakantievliegreizen naar Oeganda, met gegarandeerde landing op Entebbe, een rondleiding met uitleg op het vliegveld, en een maquette waarop de hele operatie duidelijk was uitgebeeld (een vriendin die onlangs in Dallas was, moest bekennen dat zij do plek waar John F. Kennedy was doodgeschoten niet had opgezocht, en dus ook niet op zoveel hoog in het gebouw van waaruit geschoten was, had kunnen controleren of je daar bij het bewuste raam tegen betaling van een dollar door een speci aal daarvoor gemonteerd geweervizler naar de plek mocht turen waar „het" gebeurde). De vice-president van Kenia, Arap Moi, verklaarde dat zijn land door de Israëlische commando’s niet was ge bruikt „als vertrekbasis” voor de actie. „Kenia is niet en zal -niet worden ge bruikt als basis voor buitenlandse agres sie tegen buurlanden of andere landen, zeker niet tegen Oeganda dat door Kenia voortdurend met voorraden geholpen is sedert de staatsgreep (van 1971). Het was wat je noemt „een stout staaltje” van de Israeli’s, eigenlijk alleen vergelijkbaar (al ligt die vergelijking helaas in een ietwat ongelukkige hoek) met de bevrijding op 12 september 1943 van Benito Mussolini. Ik citeer uit „De Oorlog 1939-1945) van Louis A. Snydert „Maar zeven weken na zijn val werd Mussolini door de Duitsers bevrijd op een wijze die alle kenmerken had van een thriller uit Hollywood. Op 26 juli 1943 was Mussolini geïnterneerd op het eiland Ponza en was later teruggebracht naar La Maddalena aan de kust van Sardinië- Tegen het einde van augustus werd hij weer verplaatst, nu naar den klein toevluchtsoord in de bergen, de Abruzzen in Midden-Italië. In het Bid den van september 1943 landden een honderdtal Duitse paratroopers onder bevel van de koene SS-kolonel Otto Skorzeny met behulp van zweefvliegtui gen. Na de geringe tegenstand te hebben overwonnen, voerden de aanvallers de vroegere dictator in een licht Italiaans vliegituig weg". lijn in ker 85 n me- n de i van snhui- n lig- snsge- Amin verklaarde gisteren dat hij zich nu het „recht voorbehoudt” om op wel ke mogelijke manier dan ook wraak te nemen voor de agressie die tegen zijn land is gepleegd”. In zijn boodschap aan de leiders van de Verenigde Naties en de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid zei hij„Ik verzoek dat de internationale organisaties waarvan u de woordvoerder bent, volledig over dit incident worden ingelicht en dat Israel in de krachtigst mogelijke bewoordingen voor deze agressie wordt veroordeeld”. voorlichting en Garrigues van justitie, maakten er tegenover vrienden geen ge heim van dat zij hiermee protesteerden tegen de terugkeer van de technocraten die in de 60’er jaren in Madrid de lakens uitdeelden. Volgens de laatste geruchten zouden ook andere persoonlijkheden die in vroeger jaren in onenigheid met Franco de regering hadden verlatten, zoals de conservatieve christen-democraat Silva Munoz en de vooruitstrevende Pio Caba- nillas, aanbiedingen hebben afgewezen om aan het nieuwe kabinet deel te nemen. Zo magelijk nog meer veelzeg gend zijn de geruchten dat de huidige militaire ministers, allen vertegenwoor digers van de conservatieve stroming in de strijdkrachten, hun posten zouden behouden. Ik geloof warempel dat president Amin zijn gevoel voor humor verloren heeft. Gezien allerlei uitspraken in het verleden, waarmee hij vooral de Engel- sen (premier Wilson, koningin Elizabeth) wilde dollen ,had ik min of meer ver wacht dat hij een gelukstelegram aan zijn collega Rabin zou sturen „met dankzegging voor de vlekkeloze uitvoe ring van een opdracht die ik zelf had kunnen verzinnen”, met daaraan toege voegd (dat wel natuurlijk) een nota voor het vernietigen van zes MIG-straaljagers en een schadevergoeding aan da nabe staanden van de 20 Oegandese soldaten die omkwamen. Hij zou zijn telegram dan hebben kunnen besluiten met te zeggen „dat hij er trots op was eens door de Israeli’s tot parachutist te zijn opgeleid”, en dat hij hoopte „dat Israel hem binnenkort dezelfde steun zou ver lenen die het in dit geval van Kenia had gehad, wanneer hij, Amin, met een com mandogroep parachutisten de verrader lijke Jomo Kenyatta uit Nairobi zou nigde Naties, Kurt Waldheim, noemde de Israëlische bliksemactie een schending van Oeganda’s soevereiniteit. De OAE- conferenie op Mauritius nam een reso lutie aan waarin het Israëlische optre den „ten scherpste werd veroordeeld”. De conferentie vroeg om een spoedzit ting van de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties. De westerse wereld heeft overwegend instemmend gereageerd op de spectacu laire actie. Vanuit deze westelijke we reld en met name door de negen landen van de Europese gemeenschap, zal s direct gevolg van het Israëlische ingrij pen met nog meer nadruk worden ge streefd naar de totstandkoming van een internationale conventie tegen het terro risme. Dit zal gebeuren tijdens de vol gende zitting van de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties. De Amerikaanse pers liet zich even eens lovend uit over de Israëlische ope ratie. Volgens de New York Times heeft die actie dat bereikt wat het „mechanis me van de diplomatie niet kon volbren gen”. Het „huichelachtige” verwijt van inbreuk op het volkenrecht wijst het blad van de hand. De betrokkenen zijn „als er geen wettelijke uitweg is, ge dwongen zelf de wet in de hand te nemen”. Het Zweedse blad Aftonbaldet schrijft daarentegen: ofschoon de operatie tot zeer begrijpelijk doel had gijzelaars te bevrijden, moet men uit het oogpunt van internationaal recht natuurlijk het feit veroordelen dat Israëlische com mando’s de rol van internationale politie op zich hadden genomen”. Maar de christen-democraten, die met 38,7 percent nog steeds de grootste partij van het land uitmaken, willen van geen samenwerking met de communisten ho ren, en zeker wil dat niet de partijvoor zitter, nu ook senaatsvoorzitter Fanfani, die de meest rechtse vleugel van de partij vertegenwoordigde. Het Vaticaan staat geheel achter deze afwijzende hou ding. Het eerstvolgende punt in de Italiaan se politiek wordt nu de samenstelling van een regering. Gezjen die patstelling is het erg onwaarschijnlijk dat men het verder zal brengen dan een badseizoen- regering. Dat betekent: alle grote pro blemen zullen in de ijskast gaan, zoals het herstel van de Ure, de algemene economie, de abortuswetgeving, de pro blematiek rond Zuid-Italië, de EEG, de NAVO, landbouw en visserij. binnen in het wordt 31 van centen nkwa- De communist Pietro Ingrao houdt zijn eerste toerpraak als voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden. (Van onze redacteur in Rome, Gerard Vertinden) ROME De 61-jarige communist Pietro Ingrao is gisteren gekozen tot voorzitter van de Italiaanse Camera (Tweede Kamer). Het is de eerste keer in het 30-jarig bestaan van de Italiaanse republiek dat een communist in deze Junctie is gekozen. Later op de dag werd de 68-jarige Amintore Fanfani gekozen tot voorzitter van de Senaat. Fanfani is voorzitter van de Christen-Democrati- sche Partij. Ingrao behaalde ruim de vereiste tweederde meerderheid; Fanfani werd gekozen met de vereiste helft van de stemmen plus minstens een. De twee Kamers zijn in Italië gelijkwaardig van Macht. In de voorzitters van de beide Kamers wordt ten duidelijkste de polarisatie be lichaamd waarin de zevende Italiaanse volksvertegenwoordiging na de oorlog terecht is gekomen. De communisten, Met 34,4 percent van de stemmen bij de vorige verkiezingen, zijn gaarne bereid de patstelling te beëindigen en hebben zich bij herhaling bereid verklaard tot elke vorm van constructieve samenwer king. Onder het oog van koning Juan Carlos (links, achtergrond) zweert Spanjes nieuwe premier Adolfo Suarez met zijn hand op de bijbel trouw aan de kroon, de kerk en het land. In oktober of november zouden dan wellicht andermaal verkiezingen kunnen komen, die nog meer van de kleine partijen zouden af knabbelen en die aan de communisten een aantal stemmen zouden kunnen bezorgen, die nu groten deels uit angst nog bij de christen democraten verblijven. Het feit dat de bekendste „liberalen” uit het demissionaire kabinet geweigerd hebben zich beschikbaar te stellen voor de nieuwe regering, versterkt de teleur stelling en verbazing over de benoeming van Suaraz. Het aanvankelijke optimis me over het besluit van koning Juan Carlos van vorige week donderdag om Arias Navarro als premier te ontslaan teneinde de democratisering via „hervor mingen” van het Franco-bewind te ver snellen, vindt steeds minder houvast. De geruchten dat Adolfo Suarez aan Juan Carlos opgedrongen zou zijn door een monsterverbond van Franco-getrou- wen, conservatieve katholieken en tech nocraten van de zgn. Opus-Deigroep, verzwakken het prestige van de jonge koning en de geloofwaardigheid van de democratisering. Hoewel Suarez zelf ontkende dat „de technocraten op de macht uit zijn”, en er uit zijn omgeving geruchten kwamen dat men uiteindelijk toch geen Opus-Dei-leden in de regering wilde halen, kan alleen de samenstelling van het kabinet deze algemene indruk in Spanje nog ontkrachten. De „liberale” ministers die het bijltje erbij neergooiden, José Maria de Areilza van buitenlandse zaken, Fraga Iribarne van binnenlandse zaken, Robles Piquef van onderwijs, Martin Gamero van KEULEN (DPA). - De inbraak in de schatkamer van de Keuler dom op 2 november van het vorig jaar is opgehel derd. Gisteren maakte de politie van Keulen bekend dat men veertig percent van de gestolen waar, verzekerd voor een waarde van .twee miljoen mark, heeft teruggevonden. Er werden in dit verband drie Joegos- laven gearresteerd (twee in Italië en één in Zwitserland). Zij zullen naar alle waarschijnlijkheid aan West-Duiteland worden uitgeleverd. Ik hoorde het nieuws van de kapings- kaping (het kapen van gekaapten, is dat nu het Droste-cacaobuseffectY) via d* telefoonnieuwsdienst. Aan d« manier waarop ik het aan mijn vrouw vertelde, kun je de graad van stuntwerk aflezen die deze kapingskaping had. „Dit zeven kapers zijn dood” even stilte „En de gijzelaars?” „Die leve» nog ,op drie na” even stilte „Maaa,heb ben de Oegandezen dan.„Daar zijn er zo’n 20 van gesneuveld” „Nee. Hebben de Israeli’s dan zeif?..^ (tri omfantelijk) „Die zijn er even heen gevlogen ja, hoe anders?” Het oude, tintelende jongensboekenge voel dus, het „zeven jongens en «en oude schuit-gevoej” dat uiteraard niet te pas komt bij een operatie die aan plus minus 30 mensen het leven kostte, maar ja, wat wil je, niets is zo slijtvast in de mens als zijn jongensboekengevoel. Wat hem dan ©verblijft ails „spelers- materiaal” voor zijn nieuwe ploeg ik niet indrukwekkend. De frankistenpartij UD- PE, die hij zelf had helpen oprichten als „associatie” toen „partij” nog een vies woord was onder Franco, beschikbaar verklaard; de Opus-Dei- technocraten hebben in ieder geval niet ontkend dat zij klaarstaan; en enkele vierderangsfiguren uit de achterban van Silva Munoz zouden wel gevonden kun nen worden om diens vinger in de pap te houden zonder dat hij zelf een ris kante verantwoordelijkheid op zich moet nemen. En daar staat tegenover- dat Suarez en zijn ploeg van rechts en links bestookt zullen worden. Enerzijds de ultrw-recht- sen die hem niet zullen vergeven dat hij Franco „afgezworen” heeft en zijn korte ervaring als bewindsman (hij was sinds zes maanden minister van de staatspar tij) juist wijdde aan de ontmanteling van die partij bureaucratie. En anderzijds een oppositie zowel uit persoonlijke als uit ideologische overwegingen, die al zou beginnen bij de meest „liberale” frankis- ten, zoals Fraga Iribame. Zeker, Suarez wordt in staat geacht om hetzij zelf, hetzij in naam van de koning en de militairen met de oppositie te onderhandelen en over praktische kwesties tot een vergelijk te komen (bijvoorbeeld de kwestie van de vrijheid voor vakbonden of de nieuwe kieswet die nog opgesteld moet worden). Maar het gaat er niet om wat hij zelf wil prijsgeven; het gaat erom of de regering Spanje’s ware machthebbers, de conser vatieve oligarchie, ertoe kan dwingen voldoende privileges af te staan om het voor de democratische oppositie aan vaardbaar te maken het spel mee te spelen.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3