Aan weerskanten flinke schade aan sluisdeuren de K ELS Gratis gasservice in Velsen naar onderhoudsabonnement NZH-lijn 75 gaat uurdienst worden ENNEME Fj Egeltjes doen zt heel voorzichtig I IJ L., .D Inspecteer caravan I I kastelein metzelaar Gedicht van een oude i’ Kostenbesparing in commissie besproken SPREEKWOORD l ^wz z S vu '-a: 4 DI NSDAG 6 JULI 19 7 6 5 VELSEN IJMUIDEN ort Drie ton schade Ti Tel. 02550-15389 an es l Voor reparatie van Philips i en Biaupunkt \kieurenT.V. kunt U terecht bij I 18, ie- !3- iE 1S I” tel. 023 - 31 90 05. Tips redactie: Ko van Leeuwen Haarlem, Prins Bernhardlaan 2, 1 W,, Zuidersluis geramd door supplyboot Sterling Brig’ jr- t) (ADVERTENTIE) W—- 15 F v '4 jr- in- advies- voer ien: o rod, ebouw derde ichting te alle Het zegt dat bepaalde dieren niet mogen worden gevangen of gedood, dat ook de poging daartoe strafbaar is, dat je het dier niet onder je mag hebben of te koop mag aanbieden, en dat je het dier niet mag verontrusten of storen in zijn nest of hol. En bij de toelichting bij egel staat heel laco niek geschreven, „ze worden vaak het slachtoffer van het moderne snelver keer”. Ik woon hier aan de weg, wat kan ik beter wenschen, dan de zegen van God en de gunst van goede mensen. Wie borgen wil gaat maar voorbij, zo ook de vechtersbazen. Ze brengen je maar in verdriet en breken stoel en glazen. Gehoord van wethouder C. Ocke- loen van Velsen: „Je kan niet blazen en het meel in jc mond houden.” man- >-bank etie it eerd« linker an de noede* n gul- „Als je ergens met een wet in de knoei komt dan is het wel de Na tuurbeschermingswet”, zegt de heer Van Zalinge. Niet alleen dat hij de wet op zich een beschamende aange legenheid en een aanklacht tegen de mensheid vindt, hij is ook onbruik baar. „Het is verboden het dier te doden, maar de wetgever zegt zelf dat egels vaak het slachtoffer van het moderne wegverkeer worden. Als een mens een ander mens doodt, dan is de een slachtoffer en de ander Ja zegt u, het woord opzettelijk is niet gebruikt. Maar gaat de automo- Wethouder Van de Werff vertelde, dat er bijna 20.000 aansluitingen op het gas zijn in Velsen, waarvan het grootste gedeelte een geiser omvat. Die geisers moeten regelmatig onderhouden worden en bij de geisers van de Woningstichting, ongeveer 7000, zit het onderhoud in de huurprijs inbegrepen. Daarvan krijgt de gemeente 15.50 om het onderhoud uit te voeren. De wethouder wilde niet de Een van de commissieleden kwam met het idee om als gemeente gasgelsers te gaan verhuren aan de inwoners van Velsen. In de huurprijs zou dan niet alleen het onderhoud, maar ook de ver vanging inbegrepen zijn. De wethouder voelde daar niet zo veel voor, omdat de gemeente dan weer handelaar zou wor den en het bovendien een probleem is omdat er dan een lange overgangstijd nodig zou zijn. Immers, bijna alle parti culiere aansluitingen hebben al een ei gen gasgeiser. z' De ebdeur aan de kanaalzijde kreeg het supplyschip in de volle breedte tegen zich aan met als gevolg dat de deur compleet gekraakt werd en het houtwerk versplinterde. IJMUIDEN. Met een paar forse dreunen heeft de supplyboot „Sterling Brig" zaterdagmiddag de Zuidersluis in IJmuiden geramd. De schade aan de sluis is zo ernstig, dat deze enkele dagen buiten gebruik zal zijn en de complete reparatie bijna twee maanden gaat du ren. Ook de supplyboot zelf is flink beschadigd en moest met sleepboothulp naar de Amsterdamse Droogdok Maat schappij worden gebracht. Een oud-kastelein, die nu aan de Kerkerinklaan in Santpoort woont, stuurde ons in navolging van het voorbeeld van mevrouw Van de Klas horst ook een gedicht: De „Sterling Brig” kwam er zelf ook niet schadevrij af. Bij het schip is het anker met een stuk van de scheepshuid naar binnen gedrukt. Bij de ADM zal de schade worden vastgesteld. Het schip was afkomstig van het Nederlands Be- vrachtings Kantoor en was op weg naar zee. Rijkswaterstaat schat de schade, die de Zuidersluis heeft opgelopen, op ruw weg driehonderdduizend gulden. Maan dag is men direkt begonnen met de herstelwerkzaamheden. Nog deze week worden de zwaar beschadigde sluisdeu ren vervangen door reservedeuren, zodat men hoopt de sluis tegen het einde van de week weer voor het scheepvaartver keer vrij te kunnen geven. Doordat de bouwvakvakantie juist begonnen is, zal het wat langer duren voor de verwron gen deuren gerepareerd zijn. Men schat bij Rijkswaterstaat vier tot vijf weken. De ebdeur aan de zeezijde wist het doorschietende schip te remmen, maar raakte daarbij flink verwrongen. Weet u hoe egeltjes het doen Heel voorzichtig. Dat zeggen ze bij de NVSII-Rutgershuizen ten minste in de reclame. Onze fotograaf Poppe de Boer is van nature met een ongebrei delde nieuwsgierigheid uitgerust en daarenboven nooit te oud om te le ren. Met een variant op „ga naar de mieren en word wijs" heeft hij zich ’s avonds urenlang in het duister van zijn eigen tuin verschanst met de camera in de aanslag om de egel die daar regelmatig een bezoek komt brengen te verrassen. Hoe egels het doen, dat weet hij nou nog niet, want hij zag er maar een helemaal alleen in zijn (haar?) eentje. Maar wel maakte hij deze fraaie opname van het dier dat een schoteltje melk leegslurpt. VELSEN. Ook het gemeentebestuur van Velsen wil het komende jaar wat zuiniger met het geld gaan omspringen. In de commissievergadering voor de ge meentebedrijven stelde wethouder H. van de Werff daarom wat punten aan de orde, die de gemeente geld kosten. Een van de punten was de gratis „gas service”, die het gemeentelijk gasbedrijf aan haar inwoners geeft. Deze service, die is opgezet om gastoestellen veilig te houden, kost de gemeente voor 1977 bijna een half miljoen gulden. gasservice als zodanig afschaffen, maar wel iets van de half miljoen terugzien. Hij kwam met het idee om voor parti culieren een onderhoudsabonnement in te stellen, zodat de gasservice toch be taald wordt. De gemeente zou dan van eenzelfde bedrag kunnen uitgaan als de woningstichting, dus zo’n 15,50. Met dit bedrag is de gasservice echter lang niet betaald, omdat directeur J. ten Cate had uitgerekend, dat de feitelijke onder houdsbeurten aan de geisers wel duur der uitkomen. Maar voor de wethouder hoefde de gasservice niet in een keer voor het volle pond betaald te worden. Directeur Ten Cate wees erop, dat het onderhoud van kooktoestellen eigenlijk veel te duur was om als gratis service aan de inwoners aan te bieden. De wethouder voelde wel wat voor het idee om deze service niet gratis te laten geschieden, maar tegen kostprijs. bilist soms Biet opzettelijk over de verkeersbaan en weet hij werkelijk niet dat die weg is afgenomen van het territorium van het dier, in dit geval de egel? De mens is niet meer dan passant”. Die ons vertelt dat die egel in onze tijd moet meemaken dat de veel en veel later verschenen mens hem in bescherming moet nemen. Hij be hoort tot de groep „beschermde plan ten en dieren”, bij besluit ingevolge de natuurbeschermingswet 1973 zo aangewezen. Een van de fraaiste be sluiten die waarschijnlijk ooit zijn gemaakt, versierd met fraaie tekenin gen van de desbetreffende dieren en planten. Eronder zette hij: Van een oude kastelein uit ongeveer 1912-1913, met een uithangbord boven zijn deur: „Het Haasje”. Alle gedachten, die omtrent de gasser vice in de commissievergadering naar voren zijn gekomen gaat het gasbedrijf met de wethouder op papier zetten om de financiële kanten van de verschillen de ideeën te bekijken en er een nota over te maken. In de begroting voor 1977 kan een nieuwe regeling voor de gasservice dan verwerkt worden. De oorzaak van de aanvaring lag in het feit, dat de motor van het schip het bij het binnenvaren van de sluis uit de richting Amsterdam, liet afweten, juist toen het sqhip volle kracht achteruit wilde slaan om af te remmen. Het gevolg was, dat het schip eerst de meer- stoel aan de kop van de sluis ramde, vervolgens naar links schoot, waar de ebdeur aan de kanaalkant werd ge kraakt en toen doorschoot binnen de sluis om tegen een verwrongen ebdeur aan de zeezijde tot stilstand te komen. Dinsdag aangek men: Bison, van Cont. plat, IJmuiden; Rijnborg. Hamina; Maasberg, Abl; Katte, Bombay; Teuto nia, Rotterdam; Glenogle. Londen Maandag aangekomen; Muhlentor, Cont. plat, IJmuiden; Aldor Ingerbrikt- sen, Maloy. IJmuiden; Stemitelnyy, Noordzee; Pacific Wasa. Destre Lan Miss; Kalliste, Mostaganan; Exp rt Pa triot, New York; Petrovskiy, Barletta. Maandag vertrokken: Janavijay. Us Gulf; Mhlentor, Cont. plat, IJmuiden; Royal Viking Star, Hamburg; Autostra da, Drammen; Alpina, Hamburg; Arona, Hamina; Wildebeest, Cont. plat, IJmui- den; Vol, L nden; Elation, Londen; Hei no, Rotterdam; Djatisari, Antwerpen; Kentshore, Cont. plat, IJmuiden; Thun- tank 6, Stockholm; Sea Bure, Cont. plat, IJmuiden; Junior Lilian, Bremen; Twe- bro, Goöle, IJmuiden. Hij heeft nu een systeem van „klaar-over” voor de padden, de op vang van padden in kooien bij stro ken gaas langs de kant van de weg, om ze dan de volgende dag met kooi en al naar de overkant te transporte ren. Zou een egelwacht ook geen goed idee zijn vraagt hij zich af. Een tweede consequentie van de wet is dat je blijkbaar geen egel „onder je” mag hebben. Van Zalinge: „Ik zou zeggen, tart de wetgever en doe goed aan het dier”. Hoe? Kijk, u heeft een egeltje in Een van de commissieleden merkte op, dat de slechte bezetting van de lijn niet is te wijten aan te weinig vervoersaan bod, maar aan het feit, dat de bus niet aansluit op de treinen. „Als de bus bij het station aankomt, is de trein net vertrokken e n andersom, als de trein aankomt, is de bus net weg”, zei hij. Dinsdag vertrokken: Ciudad de Perei ra, naar Le Havre; Scoll Spirit, Ham burg, Zaandam; Blankenstêin, Puerto Rico; Tsurumi Maru Yok hama. Voor wie met de caravan straks op reis gaat, is het nu tijd deze caravan grondsig te laten inspecteren. De meeste dealers en servicebedrijven hebben het nog niet te druk. Bij de inspectie gaat het vooral om het on derstel, de remmen, de banden en de elektrische installatie. Overigens gaan in Spanje en Italië de kampeertarie- ven omhoog. Exploitanten van Spaanse kampeerterreinen hebben toestemming gevraagd hun tarieven met 20 tot 25 percent te verhogen. Ook in Italië gaan de tarieven om hoog. De meeste beheerders van kam peerterreinen berekenen nu ƒ2,50 per nacht voor volwassenen. In het hoog seizoen kan dit tarief oplopen tot 6,- a 7,- per nacht. Ook voor auto en caravan worden hogere tarieven verwacht. Het repareren van de scheefgedrukte meerstoel aan de kop van de sluis zal een week of acht vergen. De „Kleine Sluis” blijft beschikbaar voor het schut ten van plezierjachten en kleine vaartui gen. Een egelkent u hem? Levend bedoelen we, en niet als een hoopje platgereden ellende langs de snelweg, geplet onder voortsnellende autoban den? Heeft u hem wel eens in uw tuin gehad, dat kleine bolletje met zijn aan de levensomstandigheden aangepaste lichaamsvormingen, de stekels, die een heel oud kenmerk vormen? Als we iets willen weten over dieren stappen we altijd naar onze „huisbioloog”, de heer P. van Zalinge. VELSEN. De NZH heeft meege deeld, dat men de halfuurdienst van station Beverwijk naar Hoogovens wil omzetten in een uurdienst. Reden van die vermindering van de busdienst is een telling, die op verzoek van de minister op de verschillende busdiensten is gedaan. De bezetting van deze lijn bleek mini maal te zijn. Dit deelde wethouder H. van der Werff aan de Velsense raads commissie mee. de tuin. De moeder is onvindbaar, is verongelukt, is wellicht opnieuw drachtig en verstoot het jong. Het egeltje in Poppes tuin drinkt melk, daar valt uit af te leiden dat het nog niet zo oud is. Het kan eerst verdun de melk hebben, later volle melk, en zo snel mogelijk dan een papje, gries meel bijvoorbeeld. U mag uw egel ook best een naam geven: als u die een paar maal herhaalt, zult u zien dat hij erop gaat reageren. Begin zo gauw mogelijk met de eigenlijke voeding. Meelwormen (in de dierenwinkel of zelf kweken), vol doen uitstekend en zodra het dat eet gaat het spoedig zelf insecten vangen, slakken, wormen, hagedissen en zelfs muizen. In de winter heeft u niet veel gezelligheid aan uw egel, want dan slaapt hij. In de herfst ziet u hem voorbereidingen treffen, en uw hulp daarbij (een pak stro in een kist in de schuur, een beschut gemaakt plekje met dor hout, gebladerte, com post) is welkom. Wintert het erg dan toedekken met los stro. Uw egel kan zo vertrouwelijk wor den, dat hij in huis durft te komen. Laat hem maar, hij doet geen kwaad. Vlooien? We laten Van Zalinge aan het woord: „die horen nu eenmaal bij het dier en ze doen u niets”. Ga niet aan het knoeien met bespuitingsmid- delen en baden van het dier, zegt hij, dat is nergens voor nodig en alleen maar schadelijk.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5