Leider Van Impe in elfde etappe: over imponerende solo Spanjaard Van der Kroft bedankte voor Montreal Van den Hoek wondkoorts 'J5( Leen de Goey naar Sparta resultaten Francei976 i a 0 1 1 99 lii GERBEN KARSTENS OPTIMISTISCH NA TWEEDE PLAATS F' WOENSDAG 7 JULI 19 76 SPORT sn Juiste moment 12eRIT 205,5 km Vette prijs PORT.I BARCARES „Goede conditie” '"“-J -F PYRENEES JAU 2000^, Ik weet nu weer dat ik etappe kan winnen een (Van een speciale verslaggever) trekt •lem. id Thuir l 500 Aussiéres 1 000- Gerben Karstens: „Ik ben al vaak afgeschreven, dat zegt niets". VIEJO SPEELDE (Van onze speciale verslaggever) In het prille begin werd er door een aantal waterdragers Jose Luis-Viejo: imponerende solo. gemakkelijk dait allerminst Aad van den Hoek: doodmoe. Woedende KNAU protesteert bij NOC over afwijzing van Wielart (Van onze sportredactie) 4' Gisteravond, door liseh door rum. MANOSQUE Het peloton wachtte niet tot in Port Bar- cares, onder de rook van Perpignan, de tweede rustdag zou beginnen. Na de krachtsinspanningen op de hoogste Alpen toppen vond me» het na de start van de elfde etappe reeds tijd om de strijdbijl te begraven. velen hadden gemeend dat het uitslui tend door een afwachtende houding van de hoofdmacht tot stand was gekomen. „Natuurlijk was de rust in het peloton een van de belangrijkste redenen waar om Viejo kon wegkomen”, aldus Zoete melk. „Vergeet echter niet dat hij 160 kilometer de last van de ontsnapping droeg. Hij droeg deze bovendien op een Louter en alleen om zichzelf te testen ging Karstens voor het peloton uitrijden. „Ik wilde weten wat ik op dit moment kan en daar ben ik zeer tevreden over. Tegen het jagende peloton heb ik 38 kilometer lang standgehouden. Ik weet nu dat een etappezege weer binnen mijn mogelijkheden ligt. Op een goede dag ga ik daarvoor knokken”. zo goed met me gaat. Dat is ook belang rijk voor het moreel van de ploeg. Zeker nu we maandag de broertjes Van Kat wijk hebben verloren”. ROTTERDAM. - Leen de Goey heeft gisteren een tweejarig contract getekend bij Sparta. De Goey speelde als midden velder bij Telstar en maakt deel uit van de selectie van Jong Oranje. Aussiéres Niet alleen Viejo was tussen Montge- nèvre en Manosque overigens solist. Ger ben Karstens waagde zich eveneens aan een vlucht die werd beloond met een vette prijs. De Nederlandse Tourvete- raan (34 jaar en bezig aan zijn twaalfde seizoen tussen de profs) wachtte tot 60 kilometer voor het einde, alvorens hij het avontuur zocht. „Om vah een atleet te verwachten dat hij bij zijn laatste kans op Montreal zijn eigen nationale record moet evenaren gaat alle perken te buiten. Zo’n wed strijd brengt een enorme druk met zich mee”, aldus Thijssen. Zelfs volgens Westduitse maatstaven, Wim Meijers en Arnold Merkx heb ben gisteren hun contract met de Nij meegse eredivisieclub NEC verlengd. Wim Meijers tekende voor twee jaar bij, terwijl reservedoelman Merkx zijn ver bintenis met een jaar v erlengde. De enige speler, die nog niet rond is met NEC is Herman Gerdsen. „Natuurlijk wel”, zei de aan de eind streep in Manosque opmerkelijk frisse Karstens, „je denkt toch zeker niet dat ik heb zitten slapen?” Gerben Karstens had wel degelijk re den om zich zo uit te sloven. Hij zei: „Na de Ronde van Andalusië, waarin ik vier etappes won. werd ik ziek. Drie maanden lang sukkelde ik met een dar minfectie. Ik heb veel wedstrijden moe ten overslaan. Naast die infectie kreeg ik bovendien twee keer voorhoofdsholte- ontsteking. Twee keer heeft de dokter parcours was”. Hoe lastig de rit naar Manosque on danks de „wapenstilstand” toch wel was, ondervonden met name Aad v.d. Hoek, Jan Raas en Bert Pronk. Zij moesten in de harde slotfase op de Mont d’Or toch nog een grotere achterstand incasseren dan het eerste deel van het peloton. Een prestatie die bij het NOC toch moest aanspreken, want Bram Leeuwen hoek heeft altijd gesteld dat een sterke prestatie in een goed bezet internatio naal veld hoog aangeslagen zou worden. alles schoon gespoten. Ik voelde me de helft van dit jaar beroerd en daardoor kon ik ook nooit in grote vorm komen. Maar bij het begin van de Alpen voelde ik me plotseling weer als vanouds. Ik ging voor mijn doen goed naar boven, op de cols, zonder te forceren. En ter wijl ik daar mee bezig was, begon in mijn gedachten steeds meer het idee van een etappezege te spelen”. De Goey, die slechts een seizoen bij de Velsense eredivisievereniging heeft ge speeld en daarvoor bij ASC en Ter Leede, is direct na het tekenen van het contract met vakantie gegaan. blijven is echter geen reden om ontevre den te zijn. Ik blijf optimistisch voor de beslissende slag, straks in de Pyreneeën en op de Puy de Dome”. De Spanjaard had er een solo van 160 kilometer voor over om eindelijk uit de vergetelheid te raken, waarin hij sinds zijn debuut als beroepsrenner kort na de Olympische Spelen van München, was terechtgekomen. Viejo putte moed uit de voorsprong die steeds groeide en de Tour de France, na de 20 minuten voorsprong van Daan de Groot in 1955 te Albi, sedertdien niet meer had beleefd. Ruim twaalf minuten was de winst van de ex- schaapherder na 125 km. Twintig minu ten voorsprong liet hij afdrukken na 124 kilometer; liefst 28 minuten bedroeg het verschil toen er 186 kilometers waren afgelegd. Voor Jose-Luis Viejo was er toen geen vuiltje meei' aan de lucht. Hij was de held van de dag en hij kwam nu eens op heel andere wijze in het nieuws dan in een vorige Tour de France, toen hjj op het gebruik van verboden stimule rende middelen werd betrapt. Gerben Karstens is er van overtuigd dat hij nog van zich zal doen spreken. Zijn ploeggenoten, die net als de in buitenlandse dienst rijdende Tabak en Vianen in het zonder problemen lang gerekte peloton Manosque bereikten, zullen hem daarbij graag steunen. Ieder een was verheugd over Karstens’terug- keer bij de prijsnijders. Waarover Kar stens zelf zei: „De Karst gaat nog goed rijden. Hij is al 34 en vaak afgeschre- ven, maar dat zegt niets”. I ME IN DE KAART’’ hoogten van meer dan 2.20 meter over brugden. Het NOC vond dit blijkbaar geen argument en hield vast aan de vereiste 2.IV) meter. MANOSQUE. Voor de doldrieste demarrage van Gerben Karstens in de finale van de elfde etappe achter de 25 minuten voor het peloton uitrijdende Spanjaard Viejo, was aanvankelijk geen verklaring. Wist de routinier uit de Ra- leigh-ploeg dan niet dat Viejo niet meer in te halen was en dat hij slechts voor de tweede plaats een grote krachtsin spanning moest leveren? ARNHEM. - Sinds dinsdag is het compleet oorlog tussen de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie en het Ne derlands Olympisch Comité. Nadat tij dens de behandeling van het kort ge ding, dat Mieke Sterk tegen het NOC aanspande, al een regelrecht conflict ontstond tussen Bram Leeuwenhoek en KNAU’s vice-voorzitter Wim de Beer, was gisteren de afwijzing van het NOC van hoogspringer Ruud Wielart de drup pel die de emmer deed overlopen in een gistermiddag per expresse verzonden „brief op poten” protesteert het KNAU- bestuur heftig tegen deze laatste beslis sing van het NOC. MANOSQUE (ANP) Aad van den Hoek, die maandag tijdens de afdaling van de Izoard ten val kwam in een flinke regenbui, heeft in de nacht van maandag op dinsdag vrij wel geen oog dicht- gedaan. Van den Hoek had last wondkoorts. Hij arri veerde dan ook doodmoe in Manos que en zei: „Ik ben blij dat er woensdag gerust mag worden, want anders zag ik het somber in. Als er in de eerste Pyreneeënetappe ook nog een beetje rustig gereden wordt, zal het daarna wel weer gaan”. Het kan raar lopen in de wieler- wereld. In maart werd Hennie Kui per in Parijs-Nice zeer verrassend verslagen door Michel Laurent. Ie dereen zag in deze 23-jarige Frans man een toekomstige vedette. Giste ren ging het zo slecht met Laurent dat hij drie kwartier op Viejo verloor en na het sluiten van tijdscontrole in Manosque aankwam. Laurent werd daarmee de 258ste uitvaller in de ronde van Frankrijk en opnieuw een naamloze. De tweede plaats, die Karstens met zijn sprong in de ruimte veroverde had vooral daarom betekenis, omlat er op het moment dat hij het peloton in de steek liet beslist niet gelummeld werd. „Ik moest bovendien niet uitsluitend te gen een compacte groep rijden”, aldus de Raleighcoureur naderhand. „Er stond tevens een sterke wind pal op kop. Het duurde dan ook enige kilometers voor dat ik een halve minuut voorsprong had kunnen nemen. Toen het tempo in de groep plotseling weer minder werd, be sefte ik dat ik toch nog niet op fluweel zat”. „In de laatste vijf kilometers moest er namelijk nog een col van de derde categorie worden beklommen, de Mont d’Or. Ik kende die klim uit Parijs-Nice. Om zoveel mogelijk krachten over te houden voor de tegenaanval die op deze col ongetwijfeld zou beginnen ging ik niet tot het uiterste. Deze tweede plaats is voor mij een bewijs dat ik nog niet ben afgeschreven, zoals sommige criti casters menen”. Een eervolle etappe-uitslag was er niet alleen voor Karstens weggelegd. In de spits van het uiteindelijk toch nog gerafelde veld legde Hennie Kuiper op de zevende plaats beslag. Joop Zoete melk volgde in dezelfde tijd als 14de. Tevergeefs had de winnaar van twee Alpenetappes („een prestatie die niet gauw meer geëvenaard zal worden”, al dus de mening in Frankrijk) geprobeerd op de Mont d’Or nog enkele kostbare seconden winst te veroveren. „Thevenet was er niet bij toen ik met Poulidor, Van Impe en Pollentier een kleine voorsprong kon nemen”, aldus Zoetemelk. „Dat wij niet vooruit konden De 34-jarige Gerben Karstens koos voor zijn solo het juiste moment. „De laatste 60 kilometer ging het tempo in het peloton drastisch omhoog. Er werd voortdurend gedemarreerd, plotseling was er even rust en op dat moment ging ik er vandoor. Ik heb hard moeten rijden, maar het ging uitstekend”. Gisteravond, na Viejo’s grandioze triomf, verplaatste de rondekaravaan zich naar Ort Bar.cares aan de Mid dellandse Zee. Daar mogen de 105 overgebleven renners vandaag nieuwe krachten opdoen voor de zware Pyre- neeën-etappes, waar de beslissingen over de eindzege zullen vallen. Jose-Luis Viejo, die vorig jaar in de eindstand van de Tour met de 25ste plaats tevreden moest zijn, stond bij het begin van zijn solo als 77de geklasseerd. Zijn achterstand op Van Impe bedroeg ruim 50 minuten. De ruim 23 minuten die hij uiteindelijk overhield aan het avontuur betekenden voor hem een stij ging naar de 43ste plaats. Zoetemelk was de eerste die het wapenfeit van de Spanjaard de waardering gaf waarvan ZEIST (ANP). - Leo van der Kroft heeft gisteren besloten geen gèvolg te geven aan de uitnodiging om als scheidsrechter op te treden tijdens het Olympische voetbaltoernooi in Montreal. Na de rehabilitatie door de FIFA (Inter nationale Voetbaldeferatle), waarbij hij op de lijst van arbiters voor de spelen werd herplaatst, werd hem in Zeist door de KNVB inzicht gegeven in de gevolgde procedure. l I Het negeren van de prestatie die Ruud Wielart maandagavond in Stockholm le verde heeft dus de conflictsituatie tussen de KNAU en het NOC danig verscherpt. Begrijpelijk, want de gronden waarop het NOC tot afwijzing overging waren irreële. „Onmenselijk” vult een ander KNAU-bestuurslid Jan Thijssen aan. Prades lont Louis PYRENÈES 20001 Voor Ruud Wielart bleef na Dort mund de onzekerheid, die alleen maar groter werd toen hij een kaakontsteking kreeg en zelfs kort na penicilline-injec- ties moest springen. Topprestaties bleven dan ook uit, totdat hij maandag in Stockholm opnieuw een sterk bezet toernooi won van onder anderen de al van Montreal verzekerde Belg Moreau, twee Zweden, die ook naar de Spelen gaan, en de sterke Amerikaan Woods, die dit seizoen allen al enkele keren Een ontgoochelde KNAU-voorzitter Frans Jutte: „Als bestuur hebben we nu actie genomen. De afwijzing van Ruud Wielart is voor ons onaanvaardbaar en de onredelijkheid ten top gevoerd. Per brief hebben we dit aan alle NOC- bestuurderen laten weten. We eisen een herziening van de genomen beslissing. Gebleken is namelijk dat het NOC al leen voor een 2.20 meter hoogtesprong Op de Mont d’Or liep ik de kans dat ik zou worden teruggepakt. Daarom deed ik het daar een stukje wat kalmer aan en na de top ben ik keihard doorge gaan. Het was een goede redenering, want het peloton kreeg me niet meer te pakken, hoewel de laatste kilometers ook niet vlak waren. Ik ben blij dat het 2000- In de brief van de KNAU wordt 09k nog aangestipt de onjuiste handelwijze van het NOC om afgelopen maandag als sluitingsdatum van inschrijving voor Montreal te hanteren, terwijl elk ander land de offSciële datum van 12 juli hanteert. van Ruud Wielart in Stockholm had willen buigen. De 2.18 meter was niet genoeg. Ik weet dat inmiddels al ver schillende NOC’ers naar Montreal zijn vertrokken, maar toch hopen we nog die herziening van dat besluit gedaan te krijgen”, aldus Frans Jutte, die zelf overigens deel uitmaakt van het NOC- bestuur, maar daarin uiteraard geen stemrecht heeft als het gaat om aanwij zing van atleten. Wielart zelf beweert niet teleurgesteld te zijn over de beslissing maar zijn spottende retictie spreekt boekdelen. „Het NOC is gerechtigd dat besluit te nemen, ze doen maar. Ik vind die men sen gewoon te min om me druk over te gaan maken. Geen toestanden met een kort geding of zo, dat acht ik nogal onvolwassen. Het is jammer dat het niet op de Spelen kan maar ik zal laten zien dat ik hoger kar,. Ik spring niet omdat ik dat moet maar’ omdat ik er plezier in heb”, aldus de recordhouder die vana vond met zijn traitaer een verklaring zal afleggen op Papendal. weliswaar gedemarreerd, maar al gauw hadden de bevelen van de kopmannen deze onruststokers bereikt. Het zou een lange monotone wandeling worden. Zo werd met algemene stemmen besloten. Eén man hield zich echter niet aan de wapenstilstand. Hij verkoos de vrijheid boven het urenlange verbljjf in een groep. Die ene man was José-Luis Viejo, een 26-jarige knecht in de ploeg van Super-Ser. Hij zocht het avontuur en won de etappe. In ongeveer dezelfde bewoordingen gaf gele-truidrager Lucien van Impe zijn visie op de elfde etappe. Van Impe: „Deze rit had voor mij geen beter ver loop kunnen hebben. Ik voelde me we liswaar in goede conditie, maar als lei der in het klassement hoef je je niet te verbazen als er na enkele zware etappes toch nog een aanval wordt ondernomen. De solo van Viejo speelde mij in de kaart. Hij was voor niemand van de favorieten gevaarlijk”. die ten aanzien van Montreal bijzonder streng zijn, was Ruud Wielart al enkele weken zeker geweest van Montreal. In Dortmund sprong de Tancic-pupil name lijk over de recordhoogte van 2.20 me ter; exact de strenge limiet die de West- duitsers hanteren. Bovendien won Wie lart in Dortmund van springers van formaat als Killing, Boller, Lichtenberg, Moreau en anderen. Uitslag elfde etappe van Montgenè vre naar Manosque (224 km): 1 José Luis Viejo (Spa, Saura) 5 uur 42 min. en 34 sec., 2 Gerben Karstens (Ned, Post) op 22,50, 3 Freddy Maertens (Bel, Driessens) op 23.07, 4 Wladimiro Panizza (Ita, Chiappano) z.t5 Glanbattista Baronchelli (Ita, Chiappa no) z.t., 7 Raymond Delisle (Fra, De Muer) Z.t., 7 Hennie Kuiper (Ned. Post) z.t., 8 Michel Pollentier (Bel. Driessens) z.t., 9 Guy Sibille (Fra, De Muer) z.t., 10 Jose Martins (Por. Velez) z.t., 11 Ronald De Witte (Bel, Cribiorl) op 23.07, 12 Raymond Poulidor (Fra, Caput) z.t., 13 Bernard Thevenet (Fra, De Muer) z.t 14 Joop Zoetemelk (Ned, Caput) z.t., 15 Francisco Galdos (Spa, Velez) z.t., 16 Lucien van Impe (Bel, Guimard) z. t„ 17 Fausto Bertoglio (Ita, Fontana) z.t., 18 Pedro Torres (Spa, Saura) op 23.16, 19 Regis Ovlon (Fra, De Muer) z.t., 20 Georges Talbourdet (Fra, Caput) z.t., 41 Gerrie Knetemann ('Ned, Post) op 23.19, 49 Tino Tabak (Ned, Driessens) op 23.55, 58 Gerard Vianen (Ned, Caput) z.t., 86 Bert Pronk (Ned, Post) op 24.59, 92 Jan Raas (Ned. Post) op 25.03, 102 Aad van den Hoek (Ned. Post) op 25.58. Michel Laurent (Fra, Van Vaerenberg) is als enige renner in deze etappe uitgevallen. Algemeen klassement: 1 Lucien van Impe (Bel, Guimard) 60.35,34, 2 Joop Zoetemelk (Ned, Caput) op 7 sec., 3 Raymond Poulidor (Fra, Caput) op 1.36, 4 Bernard Thevenet (Fra, De Muer) op 1.48, 5 Francisco Galdos (Spa, Velez) op 2.04, 6 Fausto Bertoglio (Ita, Fonta na) op 2.06, 7 Raymond Delisle (Fra, De Muer) op 4.17, 8 Michel Pollentier (Bel. Driessens) op 4.22, 9 Hennie Kuiper (Ned, Post) op 4.36, 10 Jose Martins (Por, Velez) op 4.56, II Lopez Carril (Spa, Velez) op 5 18, 12 Baronchelli (Ita, Chiappano) op 5.30, 13 Pesarrodona (Spa. Velez) op 5.34, 14 Bellini (Ita, Cribiorl) op 5.51, 15 Maertens (Bel, Driessens) op 5.56, 16 Rocco- mi (Ita, Chiappano) op 6.35, 17 Panizza (Ita, Chiappano) op 10.12, 18 Meslet (Fra, Guimard) op 10.26, 19 Ocana (Spa, Saura) op 10.57, 20 Dangulllaume (Fra, de Muer) op 11.0 1, 37 Pronk (Ned, Post) op 22.32, 41 Knetemann (Ned, Post) op 26.36, 54 Van der Slagmoten (Cribiorl) op 38.22, 59 Vianen 59 Vianen (Ned, Caput) op 41.16, 89 Karstens (Ned, Post) op 1.05.41, 95 Van den Hoek (Ned, Post) op 1.15.17, 97 .Tabak (Ned, Driessens) op 1 17.08, 99 Raas (Ned, Post) op 1.17.47. Puntenklassement: 1 Maertens 147 punten, 2 sclassan 81 pnt, 3 Cavazzi 78 pnt, 4 Kuiper 60 pnt, 5 Paolini 40 pnt, 6 Mintkewicz 37 pnt, 7 Zoetemelk en Karstens 34 pnt, 9 Battaglin, Sibille en Poulidor 33 pnt. Algemeen Bergklassement: 1 Van Impe 75 punten, 2 Bellini 63 pnt, 3 Zoetemelk 60 pnt, 4 Kuiper 49 pnt, 5 Galdos 40 pnt, 6 Martins 38 pnt, 7 Poulidor 36 pnt, 8 Thevenet 33 pnt. 1 Caput Chiappano Algemeen Ploegenklassement: 182.29.00, 5 Fontana 182.31.30, 6 182.35.33, 10 Post 183.05.13. Daaruit heeft Van der Kroft de con- closie getrokken dat zijn aanwezigheid in Montreal niet kan voldoen aan wat hijl ervan verwacht. Wel Het hij nog eeiiis weten tevreden te zijn met zijn rehabilitatie. In plaats van Van der Kroft zal geen andere scheidsrechter wonden aangewezen. ■'.A Uvfiia

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15