Vier vrouwelijke Mieke Sterk Duitse anarchisten niet naar de Spelen in Berlijn ontsnapt Hollywood gaat Telle kritiek van Entebbe filmen Israel op Waldheim Val op auto Enorm tekort aan kamers 20 lettershop voor jongeren in de steden Uitlating was „belachelijk” I De Dropküning met het kroontje, de specialist voor al uw drop- en antihoestartikelen. Donderdags Marktplein IJmuiden. DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN IA Het woord is aan... KABINET NOG NIET KLAAR MET LOON- EN BEGROTINGSPUZZELS De macht des konings Weinig verandering KEURSLAGER RES WEER GEOPEND Aantal pagina’s vandaag: 18 CAMPINGS EN MUNITIE-OPSLAG BEDREIGD wmmwmwmwmmmmfmn 2 Is dinsdag 13 juli Strandverwachting Plein 1945 - IJmuiden AGENDA pagina 7 Luidsprekers 16, 18 vuiiiiiiiiii/iini/iiii/i/iiniiNiimi Plaatselijk Nieuws Kunst Beurs Radio en tv Strips Sport 4 7 9 11 13 13 15, 17, 19 Theorie (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet is ook dinsdag nog niet rondgekomen met de discussie over de hoogte van de lonen in de tweede helft van dit jaar. De bewindslieden vergaderden dinsdag van twee uur ’s middags tot middernacht, met een korte avond- pauze. Vanmiddag om twee uur kwam het kabinet opnieuw bijeen in het Catshuis. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 5, 6, Vogelvrij WOENSDAG 7 JULI 1976 66e jaargang nummer 207 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden’ Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging:18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. WWW f 'i Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning f Uitgave Damiate Pers B.V, Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling - f 13 p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—), p. jaar f 146,90 (p.post f 189,—). Losse nummers 65 ct.- Ministers moeten hun vakantie uitstellen 1 Mieke Sterk Opnieuw vuurzee op de Veluwe (Van onze correspondent) (Van onze redacteur in Israel) IW in H ra (zie verder pagina 3> (■ADVERTENTIES) graden in het binnenland. i ARNHEM Op exact dezelfde plaats ais dinsdag is vanochtend om half twaalf Vooral de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim wordt fel aangevallen voor de kritiek die hij JERUZALEM. Operatie-Oeganda is in Israel nog steeds het nieuws van de dag. Hoewel nu de uitgelaten stemming van de laatste dagen de rust enigszins is terug gekeerd, bljjft de Israëlische actie in Oeganda nog steeds het gesprek van de dag. In de kranten hebben de kleurrijke beschrijvingen van de kaping en de Israëlische actie plaats gemaakt voor nabeschouwingen en uitgebreide overzichten van de reacties in het buitenland. te behoren tot Tweede Juni” Chinees spreekwoord: Het genie herkent men aan zijn kinderlijke eenvoud. f. ie 19 u i? IJmuider Courant wuznA Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 319245 uitvoerig gepraat over de rijksbegroting voor 1977, die voor de zomervakantie moet worden vastgesteüd. Beide zaken hebben echter ten zeerste met elkaar te maken. Om aan de looneisen van de vakbeweging tegemoet te komen, zal de overheid in de geldbuidel moeten tasten. Minister Duisenberg is daar alleen toe bereid als de andere bewinslieden bereid zijn nog meer op hun departementen te bezuinigen dan tot nog toe is gebeurd. Het begint er overigens naar uit te zien dat het kabinet er niet, zoals ge pland, deze week mee klaar komt. Ge volg daarvan is dat ministers hun va kantie moeten uitstellen. ni|nroplasl spaame 34-hoek damstraat tel 320077 letters tekstborden perspex signs vinyl opnieuw brand uitgebroken in de bossen van het Rozendaalse Veld, in de om geving van Arnhem. Het vuur greep aanmerkelijk sneller om zich heen dan de dag ervoor en baande zich met een snelheid van acht kilometer per uur een weg door het kurkdroge woud. Na korte tjjd sloegen de vlammen met denderend geweld over de Apeldoornseweg naar de bossen rond de Koningsweg. HOLLYWOOD (Reuter). Univer sal in Hollywood heeft gisteren be kendgemaakt dat zij een film gaat maken die „Rescue At Entebbe” zal heten en zal zijn gebaseerd op de Israëlische commando-actie van zon dag in Oeganda. De film zal worden geregisseerd door George Roy Hill van „The Sting”. In de aankondiging van Universal Studios stond dat het idee geboren was „direct nadat het nieuws over de ongelooflijke red dingsactie door de briljante en stout moedige Israëlische commando’s was doorgekomen”. De luchtmachtvoorlichtingsdienst heeft omstreeks kwart over één meegedeeld dat het zeer uitgebreide complex van de Luchtmacht-elektronische en technische school langs de Koningsweg door het vuur werd bedreigd. De brand verspreidde zich snel van Terlet uit in noordelijke en westelijke richting. Naar het westen toe ligt dat grote complex van de luchtmacht. Tegen één uur vanmiddag waren daar alle nor male activiteiten en lessen afgelast. In totaal waren er op dat ogenblik ongeveer zeven- achthonderd militairen bezig zich tot het uiterste in te spannen om te trachten de brand vóór het complex tot staan te brengen. Een Britse arts heeft de theo rie geopperd dat het hoge gemid delde aan geslachtsziekten in De nemarken is toe te schrijven aan „svangerskabsforebyggende- middel”. Dr. Tim Healey acht het zeer wel mogelijk dat het dertig letters tellende Deense woord voor het voorbehoedmiddel voor de man zijn gebruik afschrikt. Deense mannen verkiezen vol gens dr. Healey waarschijnlijk het niet gebruiken van het voor behoedsmiddel boven het breken van hun tong over het woord bij de drogist. Er wordt behalve over de lonen ook van de 1975 te NEW YORK (Reuter). Een 25- jarige inwoner van New York viel giste ren uit een venster op de 21ste verdie ping van een hotel en door het dak van een passerende auto. Hijzelf en een pas sagier in de auto kwamen om het leven. Drie andere inzittenden van de auto bleven ongedeerd. net en FNV zo dicht bij elkaar zouden liggen zal onze achterban vermoedelijk wel ja zeggen”, aldus Janssen. Maar hij heeft niet de indruk dat een dergelijk voorstel uit de koker van de regering zal komen. Het zal vermoedelijk eerder in de buurt liggen van de 44 van het CNV. Als dat inderdaad gaat gebeuren, dan ligt er waarschijnlijk wel een nieu we loonmaatregel in het verschiet en dan voorziet Janssen arbeidsonrust in het bedrijfsleven. Dat zal zeker het ge val zijn wanneer de loon verbetering niet met terugwerkende kracht tot 1 juli zou worden uitgekeerd maar pas per 1 au gustus. De gemiddelde prijs van een kamer van drie bij vier meter, met een hospita bedraagt volgens het MAI tegenwoordig al ruim f 180 tot 200. De voornaamste reden dat mensen geen kamers meer verhuren is, zo meent het MAI, dat men het finan cieel niet meer nodig heeft. Is de huur van een huis voor een gezin te hoog, dan kan men in de meeste gevallen huursubsidie aanvragen. Ook de afbraak van oude huizen zou een belangrijke oorzaak zijn van de ka- mernood. Aanhoudend droog en zonnig. Meest matige wind uit oost tot noordoost. Minimumtemperaturen omstreeks 13 graden, maximum temperaturen van ongeveer 24 graden aan de kust tot circa 30 een gulden vastgespijkerd. Maar over f 44 netto valt met ons niet te praten”. Aldus loondeskundige Janssen van de industriebond NKV in een nadere toe lichting op de brieven van de industrie bonden NVV en NKV aan de kaderleden waarin staat dat dc industriebonden vasthouden aan het uitgangspunt van 55 netto. Stel dat het kabinet met een loonsver betering van 50 netto uit de bus zou komen dan zou daar wat de industrie bond NKV betreft over te praten zijn. „Vijftig gulden netto begint er op te lijken. Als de uitgangspunten van kabi- De enigen die profiteren van de kamernood zijn de commerciële ka- merbemiddelingsbureaus. Deze kun nen in de meeste steden volkomen ongecontroleerd te werk gaan. Ver scheidene bureaus vragen hoge prijzen voor bemiddelingskosten. Hiervoor heeft men nog geen kamer, maar alleen het recht om adressen van kamers mee te krijgen. In de praktijk blijkt dat deze adressen er haast niet zijn. Op last van de politie werden de cam pings in de omgeving van Arnhem ont ruimd. Bussen gingen op weg naar het rampgebied om de mensen te evacueren. Mogelijk zou het vuur de rijksweg Arnhem-Utrecht overschrijden. Dan zou ook Het Dorp (het centrum voor licha melijk gehandicapten) direct door de brand worden bedreigd. (Zie ook pagina 2) Politiemannen in burger wijzen naar de hoek van het gevan genisgebouw in West-Bérlijn langs welke de vier anarchisten ontsnapten, via aan elkaar ge knoopte bedde- lakens. Hoge druk blijft zon geven met ook morgen een matige oos telijke wind. In de middag 26 tot 28 graden. Zeewater: 19 graden. Het hogedrukgebied met zon wordt nog niet aangetast en zal zich nog enkele dagen kunnen handhaven. De enige manier om een einde te maken aan het sigarettenro ken is de rokers ervan vogelvrij te verklaren. Als iedereen die rookt de kans loopt zonder meer doodgeschoten te worden, dan is het er zo mee afgelopen. Dit zei de Westduitse christen democraat Helmut Artzinger gisteren in het Europese Parlement in Luxem burg. Tijdens een debat over de harmonisatie van de tabaksac cijnzen. op de Israëlische actie heeft geleverd. Zijn uitlating dat de actie een schending van de soevereiniteit van een lidstaat van de VN is, wordt hier „belachelijk” genoemd. Enkele van de Israëlische ju risten hebben zijn beschuldigingen ju ridisch proberen te weerleggen door pre cedenten uit de geschiedenis aan te ha len. In dit verband noemen ze o.a. het optreden van Michiel de Ruyter tegen zeerovers bij de Algerijnse kust in de 17e eeuw. Het gaat hier bij de Israëliërs echter niet om de juridische, maar poli tieke betekenis van Waldheims uitlatin gen. Zo schrijft een van de belangrijkste Israëlische dagbladen in zijn redactio neel commentaar, dat Kurt Waldheims optreden tekenend is voor de positie van de Verenigde Naties. „In plaats van dat hij zijn bezoek in Cairo benutte door de internationale terreur en luchtpiraterij af te keuren, gaf hij er de voorkeur aan zijn mening te uiten over het internatio nale recht”. Israel heeft gisteravond of ficieel protest aangetekend tegen de uit latingen van de secretaris-generaal van de VN DEN HAAG (ANP). Kamers voor jongeren zijn haast niet te krij gen, zo klagen de maatschappelijke adviesbureaus (MAI), die overstelpt worden met aanvragen. In Amster dam zou het om 5000 a 6000 jongeren gaan, in Den Haag om 1200 en in Utrecht om 900. Het MAI-Haarlem krijgt per dag veertig tot vijftig kamerzoekenden aan de balie. Van dit aantal kunnen er slechts twee a drie ingeschreven worden, omdat het MAI streng moet selecteren. Het probleem is dat 1 de wensen van huurder en verhuurder op elkaar afgestemd moeten worden. Óver de maand juni werden in Haar lem 64 kamerzoekenden ingeschreven, maar er konden slechts tien mensen worden geholpen. De situatie in IJmuiden en Bever wijk is wat onoverzichtelijk, omdat een gedeelte van de inschrijvingen via de VVV loopt. Duidelijk is wel dat ook hier de vraag naar kamers groter is dan het aanbod. Intussen heeft het bestuur van het Arbeidsongeschiktheidsfonds meegedeeld niet te verwachten dat de WAO in 1976 een tegenvaller van 600 miljoen zal opleveren, zoals het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond heeft becijferd. Volgens het bestuur kan er zelfs een meevaller inzitten ten opzichte van de raming, waarop vorig jaar de premie voor 1976 was gebaseerd. Voor 1977 zijn de vooruitzichten echter niet gunstig; er wordt dat jaar een sterke groei van het aantal WAO’ers verwacht en wellicht is daartoe een ingrijpende premieverhoging nodig. „We hebben Wim Kok echt niet op WEST-BERLIJN (AFP, Reuter, UPI). - In de afgelopen nacht zijn uit een Westberlijnse gevangenis vier vrouwelij ke anarchisten ontsnapt. Het zijn Inge Vieth, Gabriële Rollnick, Juliane Plam- beck en Monika Barberich. De eerste drie worden ervan verdacht de „Beweging en in februari hebben deelgenomen aan de ontvoering van CDU-leider Peter Lorenz. De bewe ging wordt ook beschuldigd van de moord op Gunther v. Drenckmann, des tijds president van het Westberlijnse hof van appèl. Monika Barberich wordt be schuldigd van roofovervallen op banken. De ontsnapping van de vier was goed voorbereid. Inge Vieth, die over een vuurwapen beschikte, en haar drie me degevangenen overmeesterden twee be waarsters die zij in de bibliotheek opslo ten. Ze zijn vervolgens vermoedelijk over een muur geklommen en ontkomen in een wachtende auto. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Mieke Sterk mag niet naar de Olympische Spelen. Het NOC heeft niet onrechtmatig gehandeld door de vijfkampster niet af te vaardigen. Zij heeft niet aan d e olympische NOC-norm voldaan. Dit is de conclusie van de uitspraak in het kort geding dat Mieke Sterk tegen het Nederlands Olympisch Comité had aangespannen. De president van de Haagse rechtbank, mr. W. T. D. A. van Eek, die vanmorgen uitspraak deed, ziet geen aanleiding het NOC te verplichten de atlete in de olympische ploeg voor Montreal op te nemen. De tweede afwijzing van Mieke Sterk, nu door Vrouwe Justiltia, betekent een morele opdoffer voor de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie die gehoopt had met het alsnog uitzenden van Mieke Sterk het „onduidelijk en willekeurig” NOC-beleid duidelijk aan te tonen. De verhouding tussen KNAU en het NOC lijkt door de „negatieve” uitspraak van de rechtbank nog meer verscherpt te zijn. Zeker nadat het NOC dinsdag hoogspringer Ruud Wielart te licht be vond voor Montreal. De uitspraak in het kort geding heeft er overigens wel voor gezorgd dat de verwachte opschudding in het Neder landse sportwereldje uitbleef. Kanoer Tilkema en schoohspringster José de Frel lagen op de loer om bij een gunstige uitspraak voor Mieke Sterk, direct via een kort geding, te trachten zich ook nog voor de Spelen te kwalifi ceren De inschrijf datum is op 12 juli vastgesteld. Een van de voonaamste redenen voor Mieke Sterk om het kort geding aan te spannen was het feit dat het NOC haar ooit de toezegging zou hebben gedaan dat handhaving van haar prestatieniveau van 1975 voldoende zou zijn voor uitzen ding. De vijfkampster voldeed aan die eis, maar het NOC hield vast aan de olympische norm: een redelijke kans om bij de eerste twaalf te komen. Het NOC had echter niet zulke hoge verwachtin gen van de atlete. De president van de Haagse rechtbank achtte een willekeurig NOC-beleid niet bewezen en hij wees eveneens de eis van Mieke Sterk dat het NOC haar op grond van het handhaven van het prestatieni veau 1975 zou uitzenden, van de hand. Hij veroordeelde Mieke Sterk in de kos ten van het kort geding, te weten 360 gulden. Het valt niet te ontkennen dat de politieke erfgenamen van de Spaanse dictator Franco het hoofd koel hebben gehouden in de verwikkelingen, die volgden op het overlijden van de „Grote Baas”. Koning Juan Carlos, van wie in linkse Spaanse kringen werd gezegd dat hij zijn hoofd in een strop stak door de laatste wil van de Caudillo uit te voe ren, regeert tamelijk standvastig en niet zonder succes. De overrompelende revo lutie der ingehouden democratische krachten is uitgebleven en tal van in vloedrijke figuren uit het dictatoriale tijdperk zijn in het zadel gebleven, waardoor ook het verbond tussen kerk en staat nog steeds via de macht van persoonlijkheden aan beide zijden intact is. De koning heeft zeer voorzichtig de teugels nu en dan gevierd, er is wat meer vrijheid gekomen in kwetsbare sectoren zoals op het gebied van politie ke partijvorming, demonstratie eA me ningsuiting. Spanje heeft nu een paar kranten die zich openhartige critiek ver oorloven op het regeringsbeleid, maar de door vele linkse optimisten in het voor uitzicht gestelde doorbraak naar een volledig democratisch bestel en het weg vagen van de sterk behoudende en fas- cistische sleutelfiguren achter de troon zijn uitgebleven. In plaats daarvan heeft de koning de ene manoeuvre na de andere uit kunnen voeren op de weg van de geleidelijke hervorming. Ook de wis seling van premier en kabinet blijkt een procedure te zijn die niets heeft van een overstag gaan naar de ene of naar de andere kant, al zijn stormen van critiek opgestoken bij de benoeming van pre mier Suarez, een van de uitverkorenen van Franco, leider van de enige politieke partij die de dictator welgevallig was, fascist van afkomst, een gezaghebbende vertegenwoordiger van het vroegere Franco-systeem en een overtuigd aan hanger van de opvatting dat de staat en de kerk een autoritaire macht moeten handhaven. Deze Suarez echter, die zijn aanhan kelijkheid ten opzichte van Franco blijkbaar op koning Juan Carlos heeft overgeschakeld, ontpopt zich als een soort bekeerling. Onwillekeurig moet men denken aan wat indertijd, na de dood van Stalin, in de Sovjet-Unie ge beurde: Kroesjtsjev, de vertrouweling van Stalin, medewerker aan barbaarse ver- volgingsmethoden, werd de man die de Sovjet-Unie op de rails zette naar een ontwikkeling in de richting van de „coëxistentie” door een humanisering en liberalisatie van het regime. Zal Suarez de „Spaanse Kroesjtsjev” worden? Hij heeft geïnspireerd door de koning, besprekingen geopend met linkse politieke groeperingen en stelt zelfs de erkenning van de communistische partij in het vooruitzicht. Heeft de koning van Spanje meer invloed, tactisch talent en begrip voor de onontkoombare eisen des tijds dan Franco ooit heeft kunnen ver moeden?

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1