Minder klachten over EEG: f 300 miljoen schadeverzekeringen voor bestrijding van jeugdwerkloosheid GEEN GROTE KOSTENSTIJGINGEN VERWACHT I Ff hc Nederlanders in België omgekomen O fo Enorme schade bij bosbrand HET WEER Halberstadt: Kappen in oerwoud van belastingregels en sociale wetten T< ov nc t t i K 000En(o]gffi dit il ii h 3 |s AM H 1' Gepensioneerden Preventief Hotels 7 Rijdende winkels O Overval Botulisme? Totale effect Controle Oe verre uit h kape: omge gezet I f op ambas een t Volks! lestini den g' die ze mome1 midde onder! WO Onvoorzichtig Bescheiden Is s (Van onze financiële redactie) AMSTELVEEN. De KLM heeft in de eerste twee maanden van het nieuwe boekjaar, dat in april is begonnen, weer winst gemaakt. Finan- cieel-directeur van de luchtvaartmaatschappij, E. Beekman, vertelde tijdens een toelichting op het onlangs verschenen jaarverslag, dat wan neer de laatste tien maanden van het afgelopen boekjaar en de twee eerste maanden van het nieuwe boekjaar samen worden genomen, de Cijferrapport t UTRECHT (ANP). „De belas- tingbepalingen, sociale wetten en overheidssubsidies in ons land zijn gezamenlijk gegroeid tot een on overzichtelijk en ondoorzichtig oer woud van zelfstandige bepalingen, waarvan niemand precies de totale effecten voor de verschillende in komensgrenzen kan meten. Het is dringend nodig dat er meer samen hang in dit geheel wordt gebracht, willen we de zaak kunnen beheer sen en besturen. Slagen we daar niet in, dan zal er nooit van enig gericht beleid sprake kunnen zijn, vooral niet van een inkomensbe- leid”. Pijpleiding Kennedy/Bomans BINNEN- EN BUITENLAND c KLM maakt weer winst Het inlichtingen- De brand in de driehoek Garden-Voorthuizen-Stroe. Vooruitzichten voor vrijda*- Weinig verandering WEERRAPPORTEN 0 25 Aldus prof. V. Halberstadt (onder Aantal uren zon 8 tot 16. Min. temp, omstreeks 15 graden. Max. temp.; omstreeks 27 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 percent Kans op een geheel droog etmaal 90 percent (Van onze redacteur in Luxemburg, Jan Gerritsen) 30 22 23 30 28 30 22 19 0 2 10 0 0 0 Het vuur, dat omstreeks vier uur gis termiddag werd ontdekt, werd bestreden Waar de KLM liever niet mee door gaat is haar deelnemingen in hotels, die naast haar belang in de reis- en toeris tenactiviteiten via Holland International, voor een belangrijk deel het verlies in raars zijn volgens orde gemaakt. sche vereisten t.a.v. maximale snelheid en motor. het bedrijf waar hij had gewerkt, de collectieve verzekering bij een andere instelling had ondergebracht. Die kon goedkoper werken op voorwaarde dat de gepensioneerden werden uitgesloten. Vooi dustrii lie aa voerde om he langrij tmenei vighei grootst gebied mischt De t Neder' West-: nenlar bliek Frank 29 30 30 28 31 26 29 28 29 32 24 30 26 25 28 32 30 30 13 29 26 29 33 32 28 34 29 26 26 29 15 13 13 10 16 18 11 12 16 17 11 23 20 13 17 18 13 15 9 13 17 15 16 16 14 24 16 9 19 19 17 18 11 11 15 20 18 0 0 0 0 0 0 o o o o o o o o o o o 8 0.3 0 0 0 o 6 0 0 1 0 0.1 o Amerikaanse dollar 2,68-2,78 Engelse pond 4,81-5,11 Belgische fr. (100) 6,67-6,97 Duitse mark (100) 104,50-107,50 Ital. lire (10.000) 31,25—35,25 Portugese esc. (100) 7,50, 9,50 Canadese dollar 2,K79-2,89 Franse fr. (100) 56,25-59,25 Zwitserse fr. (100) 109,25-112,25 Zweedse kroon (100) 60,00-63,00 Noorse krooon (100) 47,75-50,75 Deense kroon (100) 43,25-46,25 Oostenr. sch. (100) 14,73-15,03 Spaanse pes. (100) 3,90-4,20 Griekse drachme (100) 7,20-8,45 Finse mark (100)' 69,25-72,25 Joegosl. dinar (100) 14,25-16,50. Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Zürich Istanboel Las Palmas New York Tel-Aviv Tunis SCH de eer met e tweedi naar voor t hartch Luke’s Texas. ROT kwarts circa dukter van 1! minist PER Tsjoe de Cl jarige heeft maakt De Tsjoe zitter het Cl onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. l.bew. onbew. h.bew. onbew. geh.bew. onbew. Onbew. onbew. geh.bew. onbew. zwbew. onbew. onbew. onweer zw.bew. onbew. h.bew. onbew. l.bew. onbew' onbew. geh.bew. l.bew. onbew. onbew. l.bew. l.bew. onbew. l.bew. hbew. o no ono no ono o ono ono no o w.st. w.st nw nw w ono nno w.st nnw w.st n ozo no n w.st nw w.st. w.st n nno nw w nnw ver. w.st. ono nnw zw zzw wzw vliegtuig dat nu zowel bij Boeing als bij Douglas wordt ontwikkeld, speciaal voor de korte afstand. Over het onderzoek naar de mogelijk heden van een samengaan van de lucht vaartmaatschappij van België, Luxem burg en Nederland, waar het Amerikaanse bureau MacKinsey dit voorjaar een rap- tingsysteem op zichzelf al een ondoor zichtig geheel. Halberstadt: „Gevoegd bij de afwente- lings- en o ntduikingsmogelijkheden die tegenover de belastingen kunnen worden toegepast betekent dit dat er vaak enor me verschillen ontstaan tussen bruto- inkomen en het voor de belasting gel dende inkomen. Over die verschillen hebben we eenvoudig geen gegevens. We weten er niets van”. Overheidssubsidies voor onderwijs en cultuur en bijvoor beeld aftrekmogelijkheden voor onder houdskosten van de eigen woning, het zijn volgens prof. Halberstadt allemaal zaken die waarschijnlijk tegengesteld aan de bedoeling in het voordeel van de hoge inkomensgroepen werken. Dat laatste komt onder meer doordat de sociale premies procentueel zijn. Bo vendien wordt er premie geheven tot een bepaalde maximuminkomehsgrens. Het inkomen boven die grens blijft voor de sociale wetten onbelast. Daarnaast zijn de premies voor onder meer AOW, WW, WAO en Ziektewet voor de belas ting aftrekbaar. Tenslotte is ons belas meer voorzitter van het fonds van de nieuwe arbeidsongeschiktheidswet AAW) in de bladen van de Federatie Neder landse Vakbeweging van deze week. LUXEMBURG. De Europese Com missie heeft op de begroting voor 1977 300 miljoen gulden uitgetrokken voor de bestrijding van de jeugdwerkloosheid in de Gemeenschap. Dit Is een van de weinige opmerkelijke programma’s uit de EEG-begroting voor 1977, die dinsdag een lauwe ontvangst kreeg in het Euro pese parlement in Luxemburg. BARNEVELD (ANP). Dertig tot vijftig hectare naald- en loof hout is gisteren in ruim drie uur tijd verloren gegaan bij een „verschrik kelijk grote bosbrand” in het gebied tussen Voorthuizen, Stroe en Gar- deren. Dit hebben brandweer en politie gisteravond in Barneveld meegedeeld. KLM juist uit de rode cijfers is geraakt. Gezien het verlies dat de KLM het afgelopen boekjaar maakte, 18,5 miljoen gulden, maar vergeleken bij de 65,5 miljoen in het vorige boekjaar al e en behoorlijke verbetering, betekent dit dat er in die eerste twee maanden van het nieuwe boekjaar een winst van rond 18 miljoen is gemaakt. En dat is dan vooral de maand mei geweest, waarin de ver- voersresultaten aanzienlijk verbeterden. „We moeten ons eindelijk eens gaan af vragen wat de uiteindelijke effecten van al onze bepalingen voor de diverse inkomensgroepen zijn en of die effecten wel in overeenstemming zijn met de oorspronkelijke bedoelingen”, aldus prof. Halberstadt. Hij verwijst naar onderzoe ken uit de afgelopen jaren, onderzoeken waaruit bleek dat het belasting- en soci ale premiestelsel waarschijnlijk tegenge stelde effecten hebben, met name voor de hogere inkomensgroepen. Een eenzame brandweerploeg neemt het op tegen de vlammen zee. In enkele wateren in Amstelveen zijn in de afgelopen dagen enkele tientallen dode ëenden aangetroffen. Alleen giste ren al werden bijna veertig eendekada- vers uit het water gevist. Omdat ver moed wordt dat de eenden gestorven zijn aan de gevolgen van een besmetting met botulisme, zijn de dieren voor nader onderzoek verstuurd naar het Rijksinsti- tuut voor de Volksgezondheid in Biltho- ven. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat meent dat niet moet worden overgegaan tot Vrijstelling van motorrij tuigenbelasting van rijdende winkels. Een suggestie in deze richting van het D’66-Kamerlid Nooteboom wees hij van de hand. Als een van de bezwaren die aan vrijstelling kleven, noemde de mi nister het feit dat het begrip „rijdende winkel” moeilijk is af te bakenen. De vrijstelling is overigens al wel van toe passing op die voertuigen die zo zijn gemaakt dat zij voldoen aan de techni- Weer in binnen- en buitenland port over heeft uitgebracht, kon en wil de de KLM-directie weinig zeggen. Vol gens drs. Orlandini, die niet bepaald de indruk wekte op die samensmelting te zitten wachten, is het overleg nog niet eens in het stadium dat gezegd kan worden, nu gaan we met de drie betrok kenen om de tafel zitten. Het is dan ook zeer de vraag of er dit jaar nog wat uitkomt. „Wij gaan ondertussen gewoon door met te trachten om het bedrijf gezond te maken”, aldus Orlandini. DEN HAAG (ANP) Bij het inlich tingen- en klachtenbureau voor schude- verzekeringen zijn vorig jaar 1308 klachten ingediend tegen verzekeraars. Het jaar tevoren waren er 1589 klachten en in 1973 1784. Een en ander blijkt uit het jaarverslag over 1975. De verwachting van de KLM is dat er na de afgelopen vijf verliesgevende ja ren dit jaar weer winst gemaakt zal worden. Wel een bescheiden winst, zo zei drs. S. Orlandini, president-directeur van de KLM, die zijn opmerking overi gens niet nader wilde preciseren. Maar, zo zei hij, op een omzet van 2,5 miljard gulden is een winst van 50 miljoen wel erg mager. De KLM voorziet het komende jaar geen al te grote kostenstijgingen. Gere kend wordt op 7 tot 8 percent, waar de brandstoffen en de loonkosten de groot ste hap van zullen vormen. Voor de helft zal die kostenstijging goed gemaakt worden door tariefsstij gingen. De rest zal echter moeten komen uit een toene mende beladingsgraad. Gestreefd wordt naar een percentage van rond 60 per cent, of, zoals de heer Beekman zei, de KLM kan rendabel worden door een vervoersgroei die kwantitatief sterker stijgt dan de produktie. Daarom zijn een DC 10 en twee Boeings 747 verhuurd op jaarcontract Zodra de omstandigheden dat nodig maken kan de KLM haar capaciteit met die vliegtuigen uitbreiden. De eerstkomende jaren staat de KLM dan o ok niet voor grote investeringen. Het afgelopen jaar zijn twee wide-body- viiegtuigen aan de vloot toegevoegd en dat zijn voorlopig de laatste. Grote in vesteringen ziet de KLM pas over een jaar of zes en dan in een nieuw type De uitgaven in het kader van het sociaal beleid van de Gemeenschap wor den met 340 miljoen gulden verhoogd tot 2,1 miljard gulden. Het grootste deel daarvan wordt besteed aan bestrijding van de jeugdwerkloosheid, aldus EEG- commissaris Cheysson in een toelichting voor het parlement. Cheysson noemde zijn begroting trouwens „banaal en mid delmatig”. De begroting, die pas in het najaar definitief zal worden vastgesteld, voor- i De landbouwuitgaven die nodig zijn in verband met schommelingen in de wis selkoersen van de Negen en voor mone taire compensaties, worden in 1977 op 3,4 miljard gulden geschat. De enige nieuwe post in de landbouwsector is 34 miljoen gulden voor ordening van de alcoholmarkt. De Europese Commissie heeft voorts bescheiden bedragen gere serveerd voor onderzoek in de vliegtuig industrie en de computerindustrie. Het Europese parlement stelde zich in meerderheid achter een actieprogramma om de samenwerking tussen de Europese vliegtuigindustrieën te bevorderen. Dit wordt nodig geacht om te voorkomen dat de Europese vliegtuigbouwers in de toekomst uitsluitend toeleveranciers van de Amerikaanse vliegtuigfabrieken wor den. Algemene steun was er ook voor het pleidooi van evle parlementariërs dat de inwoners van de Europese Negen in 1978 over een gelijkvormig paspoort moeten kunnen beschikken. De Nederlandse auto, die bestuurd werd door Eric Bouwmeester, reed on der een vrachtwagen en bleef daar be kneld. Het heeft uren geduurd voordat de wrakstukken van de personenauto vrijgemaakt konden worden. Drie andere inzittenden van de auto werden zwaar gewond. Het zijn de 17- jarige Emiie Bouwmeester, een broer van de bestuurder en de 13-jarige twee ling David en Paul Bouwmeester, wo nend in Dublin in Ierland. Het klachtenbureau, dat deze gang van zaken een „bijzonder kwalijke prak tijk” noemt, heeft de verzekeraar, in dit geval een zogenaamde bovenbouw van een algemeen ziekenfonds, ertoe overge haald op die uitsluiting terug te komen. Volgens het bureau moet gevreesd wor den dat dit geval niet op zichzelf staat. Het spreekt de hoop uit dat eventuele andere slachtoffers van „dergelijk soci aal onaanvaardbaar beleid” zich melden. AMSTERDAM (ANP). De advies- koersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier luiden heden: ziet in uitgaven tot een totaal van ruim 31 miljard gulden, hetgeen overigens slechts 0,63 procent van het bruto-natio- naal produkt van de negen EEG-landen betekent. De voornaamste uitgavepost blijft de gemeenschappelijke landbouw: ruim 19 miljard gulden. De landbouwuitgaven zullen in 1977 slechts^ met 4,6 procent stijgen ten op zichte van 1976. Daarin is begrepen een beperking van de uitgaven in de zuivel sector met circa 1,4 miljard gulden,- waartoe de Europese commissie zich verplicht acht. „Wij hebben onszelf met de rug tegen de muur gesteld”, aldus Cheysson. Het klachtenbureau handelde 1346 klachten af (inclusief 38 die al in ’74 waren ingediend) waarvan er 176 als gerechtvaardigd werden beoordeeld. In verreweg de meeste van die gevallen bleek dat ten onrechte geen of te weinig schade was vergoed. In een geval werd geklaagd over het optreden van een tussenpersoon. Het tuchtcollege van diens organisatie heeft die zaak onder zocht en de klacht terecht bevonden. Alle gegronde klachten tegen verzeke- het jaarverslag in Bij zijn strijd tegen het cijferrapport dat de onderwijsprestaties van leerlingen met (on) voldoendes beoordeelt, heeft de heer E. Lendvers hoofd van een school in Kerkrade steun gekregen van een aantal onderwijskrachten uit het hele land. Uit deze kring, zo deelde hij mee, is de werkgroep „Aanvaardbaar Onderwijs” gevormd, die een jaar lang een handtekeningenactie gaat houden. De groep wil de cijferrapporten vervan gen door zogenoemde niveaurapporten. Het bedroe jaar 6, stige miljoe verton meer) is eer chemii lie, br tricite: meer motor 871.001 landse blijkt ruwe (van 1 BRUSSEL (ANP). - Twee Nederlan ders zijn in België om het leven geko men bij een auto-ongeluk dat zich maandagavond te Hamont in België heeft voorgedaan. Het zijn de 19-jarige Eric Bouwmeester uit Budel en de 17- jarige Francine Ras uit Soerendonk. Een ongeveer 25-jarige man heeft gis termiddag bij een gewapende overval op een hulppostkantoor in Heerlen een be drag van vierduizend gulden buitge maakt. De man, die niet gemaskerd was, vluchtte na de overval in een oranje auto, waarin iémand op hem wachtte. De nummerborden op die auto bleken eerder op de dag gestolen te zijn. Prof. Halberstadt zou de uitvoering van de sociale wetten willen regionalise ren en de uiteindelijke verantwoording voor en de controle op de gang van zaken willen terugbrengen naar minister en parlement. De directie van de Koninklijke Neder landse Papierfabriek in Maastricht heeft besloten om voor het verwerken van het atvalwater een vijf kilometer lange pijp aan te leggen tussen Meerssen en Maas tricht. Mei dit project, dat medio 1977 gereed moet zijn, is een bedrag van 4 miljoen gulden gemoeid, zo zei gisteren een woordvoerder van de KNP. Met benulp van deze verbinamg, die een doorsnee krijgt van 30 centimeter en die vervaardigd wordt uit kunststof, zal het afvalwater van de papierfabriek Gelder- land-Tieiens in Meerssen naar de water zuiveringsinstallatie van de KNP ia Maastricht worden afgevoerd. Het verkeer op de autosnelweg E8 had enige tijd vertraging omdat veel auto mobilisten hun wagen aan de kant had den gezet om naar de brand te gaan kijken. Halberstadt vindt dat onze belasting en sociale zekerheidssystemen niet zo zeer moeten worden doorgelicht om te bezuinigen. „Misschien kan er wel er gens bezuinigd worden. Maar het gaat er in de eerste plaats om te weten wat we nu precies doen, wat het totale effect Dr. morgei eerste boven Van d< de koi hartpa te kun eniginf groepe Houstc De i ten, v< Deelname in Holland International wilde de KLM geen verkeerde beslissing noemen, maar wel een die bijzonder is tegengevallen. Vooral de vakantiereizen naar Spanje zijn dit jaar sterk terugge lopen, iets wat volgens de KLM-directie niet aan het politieke klimaat geweten kan worden, maar aan een anders ge richte geïnteresseerdheid van de vakan tieganger. het afgelopen boekjaar veroorzaakten. De bezetting in de hotels trekt echter de laatste maanden wat aan en, aldus de KLM-directie, wellicht is het klimaat nu gunstiger om anderen in die hotels te interesseren, zodat de KLM die deelne ming zou kunnen afstoten. De KLM neemt deel in een twintigtal hotels, waaronder zeven in Amsterdam. van al die vaak geïsoleerd opgezette en toegepaste wetten en bepalingen is. An ders blijven we in den blinde werken, anders is er geen werkelijk gericht be leid te voeren”. Hij bepleit de instelling van een staatscommissie die binnen een jaar ad viseert over het meer onder een noemer brengen en samensmelten van belastin gen en de premies volksverzekeringen. „Aanvankelijk waren dat twee verschil lende zaken. Maar dat verschil is ai sterk uitgehold. De overheid vult vaak tekorten in de sociale fondsen aan. Alleen dit jaar omvatte die bijpassing al acht miljard. De bijstand komt eveneens uit de belastingopbrengsten, net als de huursubsidies. De sociale zekerheid wordt dus al mede uit de belastingen betaald.” Bij Rozendaal is gisteren vijf hectare natuurgebied van het nationale park de Veiuwezoom door brand verloren ge gaan. Een bosbrand bij Venray heeft gistermiddag vier hectare natuurschoon in de as gelegd, terwijl bij Groesbeek tien hectare werd vernield. In Drente zijn gisteren bij twee branden in totaal zes hectare bos en heide verloren ge gaan. DONDERDAG 8 JULI Zon- en maanstanden Zon op 4.30 uur onder 20.58 uur Maan op 17.54 uur onder 1.46 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 0.07 uur en 12.49 uur Hoogwater 8.15 uur en 20.56 uur De t negen ste plc Karsbi ouders bloedt) Omdat werkt, van d Nederl over d twee gaan. De naar John Kennedy genoemde Maasbrug in Maastricht blijft die naam behouden en zal niet herdoopt worden in Godfried Bomansbrug. De gemeente raad van Maastricht heeft dit gistera vond met algemene stemmen besloten en onderschreef hiermee het voorstel van burgemeester en wethouders om een verzoek van een broer van Godfried Bomans uit Heemstede af te wijzen. Hij had aan de raad van Maastricht ge vraagd om de Kennedybrug naar zijn broer te noemen, aangezien de schrijver Bomans als een bruggebouwer tussen het noorden en het zuiden van ons land is te beschouwen. en klachtenbureau constateert in het jaarverslag dat van zijn activiteiten een preventieve invloed uitgaat. Als voorbeeld noemt het bureau de snelle daling van het aantal gerecht vaardigde klachten over een niet met name genoemde verzekeraar: tijdens de eerste zestien maanden van het bestaan van het nu drie jaar oude klachtenbu reau kregen tien klagers gelijk en wilde de assuradeur in vier gevallen pas over de brug komen nadat het bureau een „reglementair advies” uitbracht. Nadien is geen klacht meer tegen de verzeke raar ingediend. Het bureau gaat in zijn verslag uit voerig in op de financiële nadelen voor een automobilist die buiten zijn schuld aanzienlijke schade oploopt aan een al wat oudere auto. Het bureau geeft als voorbeeld de man die door schuld van een ander voor 1400 schade krijgt aan een zorgvuldig onderhouden zes a zeven jaar oude auto. Het klachtenbureau: „Dan komt een expert van de WA- verzekeraar die een rapport opmaakt dat bijvoorbeeld tot de volgende conclusie leidt: reparatiekosten f 1400,- dagwaarde voor het ongeluk 1250,- opbrengst I wrak 350,- schade-uitkering 900,-. Het aan het ongeluk volmaakt onschul dige slachtoffer wordt geconfronteerd met de hoogst onplezierige situatie waarin hij voor de keuze staat 500 bij te passen op de reparatiekosten, of een bedrag bij te passen voor de aankoop van een min of meer gelijkwaardige tweedehands auto. Want, en dat is een veel voorkomende klacht, voor 1250 ziet de gedupeerde geen kans een wa gentje te kopen dat gelijkwaardig is aan het zijne voor het ongeluk.” Het klach tenbureau meent dat dergelijke proble men soms ontstaan door onnadenkend heid en een zeker automatisme bij de schade-experts. door rond honderd man brandweerper soneel met twintig motorspuiten van een aantal Veluwse brandweerkorpsen en zeshonderd militairen van de legerp’.aa De Wittenberg en het kamp Stroe. Ook burgers namen deel aan de blussings- werkzaamheden. Van militaire zijde werden enige grote graafmachines be schikbaar gesteld, waarmee in het bos brandgangen werden gegraven. De dienst luchtvaart van de Rijkspolitie was pre sent met een vliegtuig en de luchtmac?' stelde een helikopter beschikbaar voor politie en brandweerdèskundigën. Om zeven uur gisteravond werd het sein brand meester gegeven. Met enige nadruk brengt het inlichtin- gen- en klachtenbureau een klacht on der de aandacht van een gepensioneerde die onverhoeds uit een collectieve ziek tekostenverzekering werd gezet. De man moest zich met zijn echtgenote individu eel verzekeren, wat hem op jaarbasis bijna 2000 extra kostte. Het bleek dat

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2