Kritiek van Pravda op nationalisme van westers communisme Weer groepje hartpatiënten naar Houston Olieverbruik Anarchisten fors omhoog Spaanse premier doet vage beloften Tsjoe Teh overleden congresseerden in Zürich Schmidt en Giscard d’Estaing tevreden over topoverleg ■v scheepmaker A K :- *3 ■2 |v.1 AMIN: door mco Rechtse grap Amalrik Russen lanceren nieuwe Sojoez Voorkeur Veel of weinig „ISRAËLISCHE AANVALLERS ZULLEN BOETEN” 'U,I ill ■W' WOENSDAG 7 JULI 1976 3 BINNEN- EN BUITENLAND gezet. Oeganda’s staatshoofd, Idi Amin, woonde de begrafenis bij. "den s (Van onze redacteur in Spanje, Robbert Bosschart) MADRID. Spanje’s nieuwe premier Adolfo Suarez, die gisteren nog geen regering had kunnen vormen ten gevolge van de afwijzende houding van talrijke persoonlijkheden en partijen tegenover de politieke manoeu vre die hem in het zadel heeft geholpen, richtte ’s avonds een toespraakje van een tiental minuten tot het volk via radio en televisie. Hij beperkte zich tot algemeenheden over de democratische beloften die koning Juan Carlos en de vorige regering reeds hadden verricht en kondigde geen politieke amnestie aan, zoals sommige geruchten hadden voorspeld. In wezen gaf Suarez geen enkel concreet antwoord op de vele vragen die er nu in politieke kringen in Spanje worden gesteld en bood hij geen enkele tastbare reactie aan op de voorwaarden die de democratische op positie heeft gesteld voor haar eventuele samenwerking met de nieuwe regering ten gunste van een waarachtige democratie (de aankondiging van het nieuwe kabinet wordt niet voor woensdagavond verwacht). - Oeganda: nationale rouw van Dr. Van der Schaar keert zaterdag morgen a.s. op Schiphol terug met de eerste groep hartpatiënten, met wie het boven verwachting goed gaat, aldus dr. Van der Schaar. Hij heelt goede hoop in de komende tijd zeker 30 Nederlandse hartpatiënten per maand naar Houston te kunnen brengen. De hartpatiëntenver eniging in Breda heeft momenteel vier groepen Nederlandse hartpatiënten voor Houston samengesteld. De volgende, derde groep hartpatiën ten, vertrekt op 20 juli a.s. Een beeld Russische redacteur in Bonn, Hans Amesz) en de Franse president Giscard d’Estaing zich tevreden. Schmidt zei dat er „ook deze keer goede resultaten waren ge boekt”. Giscard d’Estaing sprak over „de nauwe band en de vriendschap tussen de Bondsrepubliek en Frankrijk”. :htin- t on- eerde ziek- man vidu- ■basis dat t, de idere kon at de ROTTERDAM (ANP). In het eerste kwartaal van dit jaar is er in Nederland circa dertig percent meer aan oliepro- dukten verbruikt dan in dezelfde periode van 1975. Dit blijkt uit cijfers van het ministerie van Economische Zaken. gang irak- n dit van erge- men. wor- staat. tuele sod den. zijn llen ste- da- -er ven ting der sti- ho- nde tam den ite- :ra- rten stel een ried Hij ge- djn ver sen md clusie aarde ■engst 900,-. ichul- iteerd tuatie 10 bij f een ikoop irdige s een 1250 wa- s aan :lach- •oble- <end- ij de r en ■reien >rrij- kels. het van i die mi- ende De toe zijn :hni- heid gis- J op be- itge- was, anje htte. eken port igen t de een sgen uit elde jaar lang den. /an- n. Volgens Keniase regeringszegslieden is er van te voren geen overleg geweest met de Israëlische regering en kwam het eerste nieuws over de operatie toen de vliegtuigen uit Entebbe in Nairobi land den. Omdat Kenia Israëlische vliegtuigen altijd toestond zijn vliegvelden te ge bruiken, hadden de toestellen ook toen mogen landen, aldus de zegslieden. Be richten als zouden Israëlische agenten voor de aanval in grote getale in Kenia zijn aangekomen, spraken de zegslieden tegen. Iedereen even goed opgelet, want nu komt een rechtse grap (ik weet niet wat erger is). Gisteren stond in de krant dat de officier van Justitie ontheffing had verleend van de wettelijk voorgeschre ven tien dagen wachttijd tussen het aantekenen en het huwelijk, om een Eindhovense jongeman in de gelegenheid te stellen nog juist bijtijds te trouwen, zodat hij als kostwinnaar niet in militai re dienst hoefde. En dan komt nu dus, even opgelet, de beloofde rechtse grap. Of weet u ’m al? Voelt u ’m al op uw klompen aankomen? Oke, dan trek ik me bescheiden terug. Vooral omdat ook de vraag naar in dustriële produkten als nafta en stooko lie aanzienlijk steeg, was een woord voerder van het departement „geneigd” om het grotere verbruik voor een be langrijk deel toe te schrijven aan het tmenemen van de economische bedrij vigheid. Een woordvoerder van Shell, de grootste producent op petro-chemisch gebied, bevestigde de cijfers van Econo mische Zaken. van het Sojoez-21 Een heel handzame definitie van een Russische dissident vind ik: „een dissi dent is iemand die zich net zo normaal gedraagt als een Nederlander, in een land dat zich anders gedraagt dan Ne derland”. Iemand die zich momenteel in de Sovjet-Unie normaal gedraagt is An- drej Amalrik, die zich geen oor wil laten aannaaien door het ministerie van cultuur, dat 15.000 gulden uitvoerrechten van hem eist voor spullen waar ze voordien nooit naar omgekeken heeft. Het heeft zijn vertrek uit Moskou naar Amsterdam wel een week uitgesteld, en er zal nog wel een weekje bijkomen. Gistermiddag belde hij op om te zeg gen dat hij morgen, donderdag, in ieder geval niet komt, omdat het ministerie van cultuur nog altijd niet geantwoord heeft op zijn klacht, noch schriftelijk noch mondeling. Als hij er komt, wordt hem gezegd de volgende dag terug te komen, en dan heeft men weer niets te melden. Omdat hij de vliegtickets twee dagen tevoren moet bestellen kon hij gisteren al zeggen dat hij morgen niet zou komen. Karel van het Reve, die hem aan de telefoon had, meldde hem dat Het Pa rool gemeld had dat behalve Gromyko, ook Amalrik en Orlov (een andere be kende dissident) op de Amerikaanse am bassade acte de presence haddien gege ven ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de Verenigde Staten. „Dat klopt. We waren er alle drie”, zei Amal rik. Zijn vrouw Gjoezel betreurde het dat zij niet even nader hadden kunnen kennismaken met de minister van bui tenlandse zaken, maar ze was wel zijn richting opgelopen om hem van dichtbij te bekijken. „Hij had een heel bedroefd gezicht”, had ze weten te melden, waar uit Andrej Amalrik de conclusie had getrokken, dat hij veel zorgen moest hebben (kortom; het moreel van de troepen aan het front is nog uitstekend). ier- .eeft het PIJP aas- 1977 n 4 :ren Met een die het ier- ter- ia pen, als de schrijver stelt dat „het imperialisme zich inspant de krachten van het wereldsocialisme te isoleren door te trachten hen te integreren in zijn systeem van militaire blokken”. Het Russische partijblad meent dat „de communisten de wederzijdse eco nomische en politieke betrekkingen van het gehele staatssysteem moeten weten te analyseren”. De auteur van het artikel plaatst de jongste Europese communistische top onder het teken van de „verster king van de eenheid”. Hij benadrukt de noodzaak „een verhoogd principe- gevoel te combineren met de trouw aan het proletarisch internationalisme en het gebruik van de leninistische strategie”. Deze omschrijvingen wer den juist niet genoemd in de slotver klaring van de Berlijnse conferentie. De warmte begint de mensen kenne lijk op de zenuwen te werken. In Am sterdam stak een vader zijn zoon dood vanwege een geldkwestie (dat herinnert me eraan dat mijn moeder nog geld van me krijgt), in Den Haag stak een 67- jarige met goed ontwikkeld reukorgaan zijn benedenbuurman omdat hij last had van de stank uit diens kattebak, en in Eindhoven stak een bejaarde in een tehuis voor daklozen een medebewoner na een meningsverschil over wat na moest, Nederland I of II. Dat was op zondagavond ongeveer negen uur. Ik heb nagekeken wat er op dat tijdstip te zien viel. Op Nederland I „Vrouwen die his torie maakten”, op Nederland II „De Wolvenman”. Ik zou geen voorkeur heb ben gehad. Op de begrafenis las de Somalische ambassadeur, Hasji Abdoellah Farah, een boodschap voor v an het radicale Volksfront voor de Bevrijding van Pa lestina (PFLP), waarvan de kapers had den gezegd lid te zijn. De ambassadeur, die zei dat de begrafenis „een historisch moment” voorstelde, handelde als be middelaar voor de terroristen tijdens de onderhandelingen voor de vrijlating van (Van onze^ BONN Na afloop van hun twee daagse ontmoeting in Hamburg toonden de Westduitse Bondskanselier Schmidt SCHIPHOL (ANP). - Tien dagen na de eerste groep is gisteren van Schiphol met een vertraging van twee uur een tweede groep Nederlandse hartpatiënten naar de Verenigde Staten vertrokken voor een operatie door de Amerikaanse hartchirurg Denton Cooley in het St. Luke’s ziekenhuis te Houston in de staat Texas. Nou had Van der Stoel net in z’n oren geknoopt dat Nederland als klein landje niet altijd voorop moest lopen met zijn heilige verontwaardiging of heilige bij val als het om andere landen ging, en nu moet hij opeens weer van de mensen van wie hij die wijze les geleerd had pontificaal de Israëliërs geluk gaan wen sen met hun Entebbe-stunt. Van mij mag het overigens, hij vertelt geen sprookjes als hij zou verklaren dat „het Nederlandse volk met grote vreugde en evenveel leedvermaak van de ontkno ping van het gijzelingsdrama kennis heeft genomen”, en de benzine wordt toch duurder, of hij nu zwijgt of praat. Het enige waar ik wel even een vraagteken bij wil zetten is de algemene opvatting dat de afloop zo buitengewoon gelukkig is omdat er zo verrassend wei nig slachtoffers bij zijn gevallen. D’66- fractievoorzitter dr. Jan Terlouw formu leerde het nog voorzichtig toen hij zei: „Gelukkig zijn er minder slachtoffers gevallen dan moest worden gevreesd toen de acties werden voorbereid”, maar een feit is intussen dat als er 20 Oegan- dese militairen, 3 gegijzelden, 7 kapers en één Israëlische officier bij de bliksem- operatie zijn omgekozen, en er verder van de gewonden niemand meer over lijdt, deze Israëlische actie het wereldre cord slachtoffers bij een vliegtuigkaping precies heeft geëvenaard. Tot nu toe was het record in handen van de kaping in Rome op 18 december 1973, waarbij ook 31 doden te betreuren waren. Het aantal slachtoffers valt dus alleen maar erg mee als je gemakshalve de Oegandezen niet meetelt. Maar is dat reëel? Dat waren ook maar gewone jongens die niet wisten hoe ze schieten moesten. Het totale verbruik van olieprodukten bedroeg in het eerste kwartaal van dit jaar 6,49 miljoen ton. In de overeenkom stige periode van 1975 was dit 1,54 miljoen ton minder. De grootste stijging vertonen gas/dieselolie (577.000 ton meer) en nafta (455.000 ton meer). Nafta is een belangrijke grondstof voor de chemische industrie. Aan zware stooko lie, brandstof voor de industrie en elek triciteitscentrales, werd er 184.000 ton meer geconsumeerd. Het verbruik van motorbenzine steeg van 796.000 naar 871.000 ton. Ook de export uit de Neder landse raffinaderijen nam toe, hetgeen blijkt uit het feit, dat de doorzet van ruwe olie 3,57 miljoen ton meer bedeoeg (van 12,58 naar 16,16). De toeneming van het verbruik was in Nederland nog aanzienlijk groter dan in West-Duitsland en Frankrijk. De bin nenlandse afleveringen in de Bondsrepu bliek stegen met 13,5 percent en in Frankrijk met 16,6 percent. De „vader van het rode leger”, zoals Tsjoe Teh wel werd genoemd, was voor zitter van het nationale volkscongres, het Chinese parlement. (Vervolg van pag. 1) Oeganda heeft gisteren nationale rouw aangenomen na de Israëlische verrassingsactie op de luchthaven van Entebbe om meer dan 100 gijzelaars uit handen van zeven pro-Palestijnse vliegtuigkapers te bevrijden. De kapers werden gisteren tegelijk met de 20 bij de overval van zondag omgekomen Oegandese militairen met alle militaire eer in Oeganda bij- In Washington is uit kringen van de Israëlische geheime dienst vernomen, dat de redding van de gijzelaars mogelijk was gemaakt door de activiteit van een onderhandelingen voor de vrijlating de gijzelaars. Amin verklaarde gisteren over de ra dio naar de „kazerne terug te gaan” om zich te concentreren op militaire zaken na de Oegandese afgang bij de 36 minu ten durende Israëlische actie. Na West- Duitsland, Frankrijk en Kenia te hebben beschuldigd van samenspanning bij de „Israëlische zionistische agressie” tem perde hij zijn eerdere aanvallen op zijn buur en zei hij „niets tegen” Kenia te hebben. Op grond van Bakoenis opvatting inzake de anarchistische theorie dat elke vorm van heerschappij verwerpelijk is had het congres nieuwe impulsen moe ten opleveren voor de toekomstige acti viteit van de kleine anarchistische groe peringen in West-Europa. De deelnemers konden elkaar echter niet op een lijn vinden. volk te vertegenwoordigen, en moet zich er derhalve toe beperken met de opposi tie te onderhandelen. Punt 3: Daarbij eist de oppositie: een volledige politieke amnestie; volledige vrijheid voor alle politieke partijen en vakbonden; volledige vrijheid van me ningsuiting en vergadering; erkenning van het autonomiestreven van de ver schillende streken van Spanje. Verder wijst de oppositie definitief een referen dum af tenzij dit het Spaanse volk zou toestaan te stemmen over het uitschrij ven van algemene verkiezingen voor een grondwetgevende volksvertegenwoordi ging. PEKING (Reuter). Maarschalk Tsjoe Teh, de grootste militaire held van de Chinese Volksrepubliek, is op 90- jarige leeftijd in Peking overleden. Dit heeft radio Peking gisteren bekendge maakt. De tweed® groep hartpatiënten omvat negen personen (twee meer dan de eer ste ploeg), onder wie de 6-jarige Ronald Karsbergen uit Winterswijk. Ronald’s ouders zijn Jehova’s getuigen, voor wie bloedtransfusies onaanvaardbaar zijn. Omdat dr. Cooley zonder bloedtransfusie werkt, gaat Ronald mee, aldus dr. P. van der Schaar, de begeleider van de Nederlandse hartpatiënten op hun reis over de oceaan. Volgens hem zullen nog twee Jehova’s getuigen naar Houston gaan. In een artikel over de crisis van het kapitalisme onderstreept het blad met name „de aanmoediging door het imperialisme van allerlei soorten re visionistische en nationalistisch ten- denzen”, hetgeen kennelijk gericht is tot de westerse communistische par tijen. Het theoretisch artikel lijkt ook te verwijzen naar verklaringen van de Italiaanse en de Franse communisten over het „Eurocommunlsme” en de noodzaak niet uit de NAVO te stap- „superspion” en door Israëlische infil tranten, die voor de aanval de verbin dingen van het vliegveld vernietigden. Dit heeft de „Chicago Sun-TimeS” giste ren gemeld. De krant schreef te hebben gehoord dat deze superspion kolonel Ba ruch Barlev was, eens chef van een Israëlische militaire vertegenwoordiging in Oeganda. Hij was ogenschijnlijk naar Kampala gegaan om te onderhandelen voor de vrijlating van de Israëlische gijzelaars, maar in werkelijkheid om op hoog niveau te spioneren. Het aanbod met Amin te onderhandelen was „van het begin af een dekmantel”. Sinds de kaping van de Franse lucht- bus vorige week, die met de Israëlische commando-actie op het vliegveld van Entebbe werd beëindigd, zijn de veilig heidsmaatregelen op de luchthaven van Athene verscherpt. Dit heeft een woord voerder van de Griekse regering bekend gemaakt. Details gaf hij niet. Israel heeft de controle aan zijn gren zen en in het land aanzienlijk versterkt voor het geval van een vergeldingsactie van Palestijnse extremistische organisa ties. De twee belangrijkste stromingen in de Spaanse oppositie, de christen-demo- craten en socialisten, maakten gisteren een bijna gelijkluidend document be kend. Daarin onderstreepten zij: Punt 1: De vorige prémier Arias Na varro en zijn politiek en beleid waren volslagen mislukt omdat zij geen enkele rekening hielden met de wensen die er onder het Spaanse volk leven en de oppositie niet als gesprekspartner wilden erkennen. Hun democratische beloften misten geloofwaardigheid. Punt 2: De nieuwe regering, welke haar samenstelling ook zal zijn, kan er geen aanspraak op maken het Spaanse Amin verklaarde tevens dat de Is raëliërs die verantwoordelijk zijn voor de aanval op het vliegveld van Entebbe zwaar zullen boeten voor hun actie. Volgens radio-Oeganda zei hij dat zij dat zouden doen in Israel of elders. Wat premier Suarez daar in zijn eer ste toespraak tot het Spaanse volk tege nover zette was uiterst mager. Hij er kende dat zijn kabinet alleen een „zaak- waarnemende” regering zou zijn om de komende verkiezingen voor te bereiden die „voor allen open zullen staan”. Hij verzekerde dat het „uiteindelijke doel” is dat de toekomstige regeringen zouden van de lancering ruimtevaartuig (rechts), dat gisteren met twee kosmo nauten aan boord voor naar men aanneemt een langdurige vlucht in de ruimte is gebracht, vanaf de lanceer basis Baikonoer. Op de foto boven: com mandant Boris Volinov (onder) en boordwerktuigkundige Vitali Zholobov zwaaien naar de achterblijvers op aarde vlak voordat zij aan boord van de So joez gingen. Verwacht wordt dat de Sojoez een koppeling met een eerder gelanceerd ruimtelaboratorium zal aan gaan en dat de kosmonauten zullen proberen het Amerikaans record voor het langste verblijf in de ruimte (82 dagen) te breken. Ten aanzien van de grondstoffenpro- blematdek is besloten een Frans-Duitse commissie te vorme die moet proberen de standpunten van beide landen wat nader tot elkaar te brengen. Frakrijk steunt namelijk de ontwikkelingslanden die stabiele grondstoffenprijzen eisen West-Duitsland is bang dat door een dergelijke regeling de prijzen van grondstoffen omhoog zullen gaan. Men is het er over eens dat terreur „daadwerkelijk moet worden bestreden”. Giscard vond het juist dat de Bondsre gering nooit heeft overwogen de zes terroristen die in Duitse gevangenissen zitten vrij te laten in ruil voor de gijzelaars van Entebbe. West-Duitsland wil echter bestrijding van terreur via de Verenigde Naties, terwijl Frankrijk daarentegen weinig hoop heeft dat de VN echt iets kunnen doen. Beide landen zullen elkaar helpen bij catastrofes als bijvoorbeeld bosbranden. De grenscontrole zal worden geünifi ceerd. President Valery Giscard d’Estaing veroordeelt de houding van zijn landge noot Mitterrand ten opzichte van de zogenaamde Westduitse beroepsverboden. De Franse socialistenleider heeft als be kend een comité opgericht tegen het radicalendecreet van eind ’71 begin ’72 waarmee in de Westduitse deelstaten vooral linkse radicalen uit de overheids dienst worden geweerd. Giscard vindt dat het niet aangaat zich met de binnen landse aangelegenheden van een ander land te bemoeien. ZURICH (CDA). Bijna onopge merkt door de publiciteit heeft het afge lopen weekeide in het Zwitserse Zürich een internationaal congres van anarchisten plaatsgevonden. Driehonderd overwegend jeugdige deelnemers uit Frankrijk, Nederland, Spanje, Itaië, ten elkaar ter viering van de 100ste sterfdag van de op 1 juli 1876 in Bern overleden Russische revolutionair Ml- chail Alexandrovitsj Bakoenin. voortkomen uit de vrij uitgesproken wil van een meerderheid der Spanjaarden. Hij vroeg de medewerking van „alle sociale krachten”, een duidelijk aanbod aan oppositiepartijen en vakbonden. Hij beloofde „alle stemmen te zullen horen, kritiek te zullen incasseren, de t egen- stander te zullen respecteren en hem mogelijkheid tot medewerking aan te bieden”. Maar Spanje is allang over de fase van beloften heen en eist concrete maatregelen. Democratische beloften hadden Arias en zijn regering ook ge daan, maar de concrete uitwerking er van was, zoals zijn ontslag bewees, een fiasco geworden. En de kracht van Sua rez om met een nieuwe regering wel doeltreffende maatregelen te kunnen ne men is een groot vraagteken. Het feit dat zelfs conservatieve en gematigde ka tholieke leiders van enig prestige zijn aanbiedingen van verschillende porte feuilles hebben afgewezen, duiden eerder op het tegendeel. De overtuiging wint veld dat de „peet vaders” van Suarez een behoudzuchtig monsterverbond vormen van conserva tieve bankiers, voormalige Franco-ge- trouwen en technocraten van het katho lieke lekeninstituut Opus Dei. Deze laat- sten zijn in Spanje niet populair, omdat zij in de jaren zestig al de lakens uitdeelden dank zij de bescherming van de aartsconservatieve admiraal Carrero Blanco (die in 1973 door de ETA werd vermoord in een bomaanslag). Punt 4: Indien de regering bereid is hierover zinvolle onderhandelingen te openen, zal ook de oppositie de overeen- nemen. Het is duidelijk dat de oppositie het als een voorwaarde „sine qua non” be schouwt dat Suarez en zijn kabinet on- middellijk een algemene politieke am nestie uitroepen, voordat er zinvolle on derhandelingen kunnen beginnen. Naar verluidt zouden de bekende christen democratenleiders Ruiz Gimenez en Gil Robles dit ook aldus aan Suarez hebben laten weten. Verder is het duidelijk dat christen-democraten en socialisten in die onderhandelingen zullen eisen dat d e communistische partij niet uitgesloten wordt van de komende verkiezingen, zoals het voorgaande kabinet onder druk van de Franco-getrouwen en de conser vatieve militairen had besloten. Ten slotte zou de oppositie de huidige poging van de Franco-getrouwen om de staats- vakbonden alsnog in een of andere vorm te handhaven, door middel van een „schoonheidsoperatie”, onmiddellijk tor pederen. MOSKOU. Nauwelijks een week na de Berlijnse conferentie van Euro pese communistische partijen heeft het Russische partijblad Pravda indi rect kritiek geuit op de westerse communistische partijen om hun „te nationalistische” houding. |||||r 'X gy 7? •4* ''/fa

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3