Hooggerechtshof VS maakt weg vrij voor uitvoeren van doodstraf Aantjes wil alsnog sympathiebetuiging Geen ongelijk loon voor vrouw met actie Israel en man geconstateerd Chauffeur uit Militairen en Heemskerk in Italië zoek Plaats bij KLM voor vliegers Collectieve Israel Actie Amsterdam Postgiro mm het weer in europa r B.B. starten sproeiwerk „Overledene” spreekt zijn dood tegen I 41 V EL 5 WOENSDAG 19 76 7 JULI BINNEN- 4 EN BUITENLAND Zoi Het bijzondere van King pepermunt V Drie jaar en 6 maanden voor moord op tante King is een unieke ’instant verkwikker’ die je altijd bij je hebt, maar pas gebruikt als het ogenblik daar is - voor een frisse mond en frisse nieuwe energie. Ook op verre vakantiereizen. Trouw tot over de grens - dat is de ware King vriend. KIN G In koffer, tas ofautokastje -^Mj| (ADVERTENTIE) (Van onze redacteur in Washington, Henk Kolb) 1 (ADVERTENTIE) heeft f 0 LONDEN (UPI) In België en Neder land woeden bosbranden, in Groot-Brit- tannië doemt waterrantsoenering op en stortregen deed het begin van het jaar lijkse stierenflesta in de Spaanse stad Pamplona goeddeels in het water vallen. Var Her schi spei hal; pro dag Onze Haagse redactie meldt dat onge veer 250 militairen gisteren in bijna alle provincies zijn gestart met de bestrijding van de droogte in de landbouwgebieden. De militairen zijn door de landmacht en de marine beschikbaar gesteld. De lucht macht levert alleen technische steun aan de BB, die in vrijwel alle delen van ons land al gedurende een week actief is. Van je familie moet je het maar hebben, denkt het varken rechts op de foto, als hij ziet dat een bloedverwant de waterbak met drinkwater als ligbad gebruikt In de betrekkelijk korte verslagpe riode kon slechts een beperkt aantal ondernemingen worden bezocht, nl. ongeveer driehonderd met in totaal ruim 52.000 werknemers, van wie cir ca 38 percent vrouwelijke. Behoudens enkele incidentele ge vallen is bij het onderzoek in het algemeen geen duidelijke ongelijke behandeling in beloning van vrouwe lijke werknemers vastgesteld. In de bezochte bedrijven is hem niets ge bleken van een achterstelling op an dere gebieden dan de beloning. Ook de commissie voor gelijk loon voor vrouwen en mannen die in au gustus van het vorige jaar met haar werkzaamheden is begonnen schrijft in haar jaarverslag nog geen conclu sies te willen trekken. De commissie heeft tot taak te adviseren aan be trokken werkgever en werknemer/- werkneemsters over bij de commissie gemelde vermeende ongelijke belo- Drie daarvan werden ingetrokken omdat er mede door tussenkomst van de commissie een oplossing voor het geschil was bereikt. ’s Elet stel! wai vou uiig pop ami paj bai gel sar nai doe bol sch vol ber hef dir bot ves los: pla blij nu der hee Di drul niet betr zijn ring mee bob: derc selij ling den: naai erg jun< Nier zeld dire „ziel seer de wen door nieu dat mer besp raifl zich ligt reke blij! reac in I en teur die dit „We de Ir de avoi (doe ovei blie ling oirc zich figu kan maa pub vooi (rel dek de biec er ‘■iw V „Za haa eve IJ tris< keil zen new len ven van op omd hui; last: avoi van: „As Dit die was ning voor arbeid van gelijke waarde. Tot de commissie hebben zich in de vier maanden van 1975 34 werkneem sters gemeld, van wie er 22 een echte klacht hebben ingediend. Ongeveer de helft daarvan bleek niet tot het werkterrein van de commissie te be horen, omdat die klachten betrekking hadden op het niet betalen van het minimumloon, of op onjuiste toepas sing van de cao-bepalingen over ver lof- en arbeidstijd. Uiteindelijk ble ven er elf klachten over. DEN HAAG (ANP) ARP-fractieleider Aantjes, die eerder al zjjn misnoegen uitte over de lauwe reactie van minister Van der Stoel op de Israëlische actie in Oeganda, heeft z(jn mening nu in vragen aan de minister vastgelegd. Sedert 19.67 heeft in de VS geen te rechtstelling meer plaatsgehad. Anno 1972 oordeelde het hooggerechtshof dat de bestaande wetten de toepassing van de doodstraf „willekeurig” en „grillig” maakten, omdat rechters en juryleden te veel invloed hadden op de vraag wie de doodstraf zou moeten krijgen. Maar se dert de bestaande wetten in 1972 dus ervan overtuigd te zijn dat bij de minis ter net als bij haarzelf bij de beoordeling van de gebeurtenissen de vreugde over de bevrijding van onschul dige burgers overheerst. Naast alle enthousiasme moet, volgens de PvdA-voorzitter, wel in het oog wor den gehouden dat het voor een afgewo gen eindoordeel over alle facteen van de zaak nu nog te vroeg is. Daarbij spelen ook vragen van souvereiniteit een rol. Wij mogen niet de fout maken te oorde len op basis van vermoedens en aanwij zingen hoe sterk die ook zijn”. Het blijft niettemin een onmenselijk feit dat ter-dood-veroordeelden jaren lang in volstrekte onzekerheid worden gehouden, omdat de wet nog gesanctio neerd moet worden. In sommige geval len zouden zij over een aantal jaren voor voorlopige vrijlating in aanmerking kunnen komen, als de doodstraf niet doorgaat. In andere gevallen staat nu vrijwel vast dat zij te enigertijd zullen sterven. En waar het hooggerechtshof de dood straf heeft willen ontdoen van zijn wil lekeur en grilligheid, heeft zijn jongste uitspraak die elementen alweer binnen gehaald, althans voor degenen die het trieste leven van de ter-dood-veroor- deelde zolang hebben moeten doorma ken. Het is een merkwaardig recht, waarin voortleven een straf wordt, die nergens in de wet is vastgelegd. Het is ook opmerkelijk d at in een beschaafd land mensen kunnen worden ter dood veroordeeld op grond van wet ten, waarvan de grondwettelijkheid na derhand nog moet worden vastgesteld. Feestvierend Amerika heeft zich in de afgelopen dagen over dit soort vraag stukken niet het hoofd gebroken. Hij vraagt of de regering alsnog dui delijk van begrip en sympathie voor de actie blijk wil geven en van voldoening over de uitkomst ervan. Volgens Aantjes heeft de geschiedenis van de laatste dertig jaren geleerd dat de internationale rechtsorde tekort schiet om de veiligheid van Israel en zijn burgers tegen oorlog en terrorisme te garanderen. Volgens hem hebben de ervaringen ook geleerd, dat van onder- handelingen met president Amin van Oeganda geen vreedzame, rechtvaardige en menselijke oplossingen zijn te ver wachten. De AR-fractievoorzitter vraagt zich af, of aan Israel nog een andere mogelijk heid openstond dan een verrassingsactie om de levens van de gijzelaars te redden en hij wil weten of de Nederlandse regering de ondernomen actie wel of niet gerechtvaardigd acht. Intussen h eeft de voorzitter van de Partij van de Arbeid, mevr. Van den Héuvel in een commentaar opgemerkt Zij hadden vanmorgen nog niet opi naar het Rozenburgse bedrijf. liaanse politie heeft alle artsen en zie kenhuizen in en rond Bergamo ingescha keld, maar ook deze speurtocht leverde tot nu toe niets op. De heer Huisman heeft een grote ervaring als internationaal chauffeur en hij is goed bekend in Noord-Italië. Hij vertrok al op 15 juni uit Nederland om in de Joegoslavische stad Zagreb een lading chemische produkten af te leve ren. Bij de Heemskerkse politie is dinsdag officieel aangifte gedaan van de vermis sing. I 1j ...vitale natuurzuivere bestanddelen AMSTERDAM (ANP) De recht bank heeft een 22-jarige vrouw uit de hoofdstad veroordeeld tot een gevange nisstraf van drie jaar en zes maanden wegens moord op haar 85-jarige tante. In november vorig jaar had zij de oude vrouw tijdens een wandeling met opzet in het Zuider-Amstelkanaal geduwd, waardoor zij verdronk. Op verschillende plaatsen in de diver se provincies worden de technische mid delen verzameld en vandaar uit naar de bedreigde gebieden gestuurd. De BB be schikt over 700 mobiele brandspuiten, waarvan er tot nu toe 450 zijn ingezet. Het ministerie van landbouw verwacht, dat dit aantal in de komende 24 uur danig zal worden uitgebreid. De pompen van de BB hebben een totale capaciteit van 650.000 liter per minuut. In de provincie Limburg heeft de droogte inmiddels een catastrofe veroor zaakt. De heer Huyts, voorzitter van de Limburgse Land- en Tuinbouw Bond spreekt over een ramp. Door de BB zijn veertig pompen en door de landmacht tien brandblusspuiten in het rampgebied ingezet. Meer dan 400 bedrijven hebben een verzoek om hulp ingediend. In het noorden van Limburg kunnen deze aan vragen voor 80 percent worden gehono reerd, maar in de rest van de provincie kan alleen hulp worden geboden op plaatsen waar nog water is. In Roermond heeft het Landbouwhuis een crisiscentrum ingericht. Overdag mag alleen water aan de rivieren, kana len en meren worden onttrokken voor het drenken van vee. Het besproeien van landbouwgebieden mag alleen plaatsvin den tussen 19.00 uur en 07.00 uur, omdat anders door verdamping te veel verlies optreedt. Het water in de Maas is door het aanbrengen van terugpompinstalla- ties niet verder gedaald. Rijkswaterstaat zal vandaag nog meer pompen plaatsen om het schutwater ten noorden van de Linne over te pompen naar het Juliana- kanaal en de Maas ten zuiden van Born. De Limburgse Land- en Tuinbouw Bond heeft bij de provincie een verzoek om financiële steun ingediend voor de bestrijding van de kosten, die aan de militaire hulpverlening zijn verbonden. DEN HAAG (ANP). Het is de loontechnische dienst van het minis terie van Sociale Zaken nog niet mogelijk geweest een gefundeerd oor deel te geven over de toepassing van het beginsel gelijk loon voor vrouwen en mannen. Dit deelt hij mee in zijn verslag over de in het vorige jaar begonnen begeleiding van de wet ge lijk loon voor vrouwen en mannen. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Tto vanmorgen tien uur zijn er bij het Tanktransportbedrijf Den Hartogh BV in Rozenburg nog geen nadere berichten binnengekomen over de verdwijning sinds vorige week woensdag Van de 26-jarige Heemskerkse vrachtwagenschauffeur Willem Huis man. Weersvooruitzichten voor de komende dagen: Finland: aanhoudend onstandvas tig en vrij koud, nu en dan buien. Skandinavië: overwegend droog en voor al in het zuiden veel zon. In het noorden ’s middags 15-20 graden, in het zuiden 20-26 graden. In sommige delen van zuid-Noorwegen tot 30 graden. Britse eilanden: in het grootste deel van Enge land aanhoudend droog met middagtem- peraturen tussen 24 en 32 graden. In het noordwesten en in Ierland echter meer bewolking met plaatselijk wat regen en 18 tot 23 graden. Benelux, Noord-Duits- land, Denemarken, DDR: aanhouden van de huidige droogte met vrijwel ononder broken zonneschijn. Temperaturen van 24 tot 30 graden. Zuid-Duitsland: zonnig. Ook sporadisch een onweersbui. Circa 30 graden. Frankrijk: in het noorden aan houdend heet. Enkele lokale onweers buien. In de zuidelijke helft wat minder warm en op meer uitgebreide schaal onweer. Iberisch schiereiland: verander lijk bewolkt met vooral in het noorden enkele onweersbuien. Temperaturen van 22 tot 28 graden. In het zuidelijke bin nenland tot 33 graden. Italië, eilanden Middellandse Zee, Alpengebied: in het algemeen zonnig, maar vooral in bergge bieden ook onweer. Temperaturen tussen 27 en 33 graden. Nul gradenniveau op 3500 meter hoogte. Balkangebied: meest zonnig maar vooral in de zuidelijke berggebieden ook onweer. Temperaturen van rond 24 graden in het oosten en bij de Zwarte-Zeekust tot ongeveer 33 gra den. King gaat met zïi vrienden mee op verre vakantiereizen. AMSTELVEEN (ANP) De KLM zal de komende twee a drie jaar meer vliegers aannemen dan de afgelopen ja ren. Het betreft hier echter geen uitbrei ding van het bestaande vliegerskorps, maar een aanvulling naar een grotere vervanging wegens pensioneringen. Dit heeft president-directeur drs. S. Orlandi- ni, dinsdag meegedeeld. Ook vraagt de LLTB om extra verlof voor boerenzoons, die in militaire dienst zijn, omdat de waterpompen dag en nacht bewaakt moeten worden. In Gelderland en Drente zijn in totaal 30 spuiteenheden van de Geniecompag- nie van de landmacht begonnen met het besproeien van de uitgedroogde grond. In de provincie Utrecht zijn vijf brand spuiten van de landmacht ingezet en in de Wieringerwaard (Noord-Holland) wordt gebruik gemaakt van vijf spuiten van de marine. Noord-Brabant en Over ijssel hebben ieder tien spuiteenheden toegewezen gekregen. De Gewestelijke Raad van het Landbouwschap in Noord- Brabant noemt het effect van de aange boden hulp minder dan een druppel op een gloeiende plaat. De kring Noord- Brabant van de BB heeft in de afgelo pen dagen 34 pompen geïnstalleerd met een lengte van slangen van ruim 20 kilometer. Hoewel aan elk verzoek om hulp kan worden voldaan, vreest de BB binnenkort niet meer over voldoende water te kunnen beschikken. ZAANDAM. - „Ik weet het: Ik ben overleden”. Aldus vanmorgen de montere stem van oud-Zaandammer G. Husslage (69) vanuit het Zwitserse Scuol. Vanmorgen werd met 2 rouwadver tenties in dagblad De Telegraaf de dood gemeld van de heer Husslage. Geschrok ken relaties en familieleden belden naar Zwitserland en kregen toen een nog grotere schrik: de „overledene” nam zelf de telefoon op. „Er waren mensen die telefoneerden om m’n vrouw te condoleren”, aldus een opgewekte heer Husslage. „Ze waren compleet sprakeloos toen ze mij aan de lijn kregen. Ze raakten er helemaal van in de war. Zo hoorde ik dat er 2 rouwadvertenties in de krant stonden”. De heer Husslage neemt aan dat hij het slachtoffer is geworden van iemand „die een gemene streek met me heeft willen uithalen”. „Weet u, ik lach er om, dat lijkt me maar het beste”, zegt de oud-Zaandam mer die directeur is geweest van enige exportbedrij ven. Warren. President Nixon is niet erg gelukkig geweest met de kandidaten die hij tijdens zijn ambtsperiode voor be noeming heeft voorgedragen, maar het hooggerechtshof vertoont nu het beeld van een college met twee fervente mo dernisten, een aantal conservatieven en een in doorsnee traditioneel ingestelde middengroep van rechters. De wederinvoering van de doodstraf, want daar komt de beslissing van het hooggerechtshof op neer, stuit bij de Amerikaanse bevolking in doorsnee niet op weerstand. Niet minder dan 65 per cent verklaarde zich tijdens een recent opinieonderzoek voor de doodstraf. In 1966 waren er slechts 42 percent voor standers. Volgens het hoogste rechtscollege van de Verenigde Staten hebben de mannen die de in deze dagen zo luidruchtig geprezen Amerikaanse Grondwet hebben geschreven, de doodstraf aanvaard en ook het gerechtshof heeft bijna 200 jaar betoogd dat de doodstraf voor moord op zichzelf niet onaanvaardbaar behoeft te zijn. Maar, zegt het gerechtshof i n zijn overwegingen, er is geen overtuigend proefondervindelijk bewijs dat de opvat ting steunt of verwerpt dat doodstraf de misdaad beperkt. De waarde van dood straf als middel tegen de misdaad, is een ingewikkeld feitelijk vraagstuk, dat door de wetgevende macht moet worden op gelost. In de dodencellen worden nu optel sommen gemaakt. De wetten van Flori da, Georgia en Texas zijn goedgekeurd, omdat zij de willekeur beperken: 147 mensen mogen dus hun dood spoedig tegemoet zien. Er zijn nog dertien staten met nieuwe wetten die vermoedelijk ook wel erkend zullen worden; dat zijn nog eens 144 veroordeelden, die binnen af zienbare tijd op de elektrische stoel of in de gaskamer zullen belanden. Tenzij er in de rechtspleging fouten worden ontdekt en zij alsnog een nieuw proces krijgen. Maar de wetten van Louisiana en North-Carolina zijn verworpen, dus 155 mensen die op grond van die wet de doodstraf hebben gekregen, mogen nu gevangenisstraf verwachten. Zij hebben geluk gehad. WASHINGTON. „De doodstraf is niet wreed, noch ongebruikelijk en daarom ook niet in strjjd met de Amerikaanse Grondwet”. Met deze uitspraak heeft het Amerikaanse hooggerechtshof dezer dagen de weg vrijgemaakt voor de terecht stelling van misschien wei enkele honderden van de in totaal 592 ter-dood-veroor- deelden in dertig Amerikaanse staten. Een Fransman in Londen heeft een boete van 5 pond sterling gekregen om dat hij naakt in de fontein op Trafalgar Square was gestapt. „In Frankrijk zou ik zover niet eens gekomen zijn”, zei hij, toen agenten hem bij 30 graden Celsius wegleidden. Waterkanonnen die in België door gaans worden gebruikt om betogers uit een te spuiten, bregen nu water naar droogtegebieden in de provincies Lim burg en Antwerpen. De gouverneur van de Belgische pro vincie Luxemburg verbood toeristen en kampeerders de toegang tot de bossen, uit voorzorg tegen nog meer bosbranden dan al woedden in de Ardennen rondom Bastenaken. Bij wijze van contrast werden duizen den toeristen in het Noordspaanse Bas kenland drijfnat van de stortregen en beleefde het fiësta met de hollende stie ren in Pamplona een nat begin. De traditionele vuurpijl vanaf het balkon van het gemeentehuis waarmee het feest altijd begint, kwam nauwelijks in de stromende regen omhoog. De stieren maakten vanmorgen hun entree. Verwacht werd, dat de heer Huisman daar al eerder zou arriveren. Woensdag 30 juni belde hij op. Hij was toen met de lege vrachtwagen aangekomen bij een fabriek waar hij zou Iaden. Daar zei hij eerst even naar een dokter te willen gaan en sindsdien werd niets meer van hem vernomen. De vrachtwagen bleef leeg bij de fabriek staan. Interpol heeft de Italiaanse politie in geschakeld en ook het ministerie van Buitenlandse Zaken is op de hoogte gesteld van de verdwijning. Collega-chauffeurs van de Heemsker ker zijn vandaag in de buurt van Berga mo aangekomen om te helpen zotten. De Ita- Vliegers die hun opleiding bij de Rijksluchtvaartschool hebben voltooid, moeten momenteel drieëneenhalf a vier jaar wachten, voordat zij bij de KLM in dienst kunnen komen. Het aantal personeelsleden inclusief dat van de KLM-dochterondernemingen steeg met 500. Zonder de dochteronder nemingen daalde het met ruim 200 tot 16.559. Grotere efficiency zal vermoede lijk leiden tot een verdere vermindering van het aantal arbeidsplaatsen en wel door natuurlijke afvloeiing. (Voor het jaarverslag van de KLM zie pagina 2). vervallen werden verklaard, hebben 35 staten en het Congres een nieuwe wet geving ontworpen, teneinde de doodstraf te kunnen handhaven. Deze nieuwe wetten worden thans ge toetst op hun grondwettelijke aspecten, maar door een hooggerechtshof dat we zenlijk anders van samenstelling is dan dat van 1972, onder leiding van Earl

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4