Choreografie manifestatie bood weinig opwindends Altman winnaar Gouden Beer The Movies: het wonder van de Amsterdamse Haarlemmerdijk Peter Goedings kiest nieuwe richting in bioscoopbedrijf Graskaas, puur natuur!1 WH 1 A f I i I I I bdvwrhalTdh L' I I BB Stichting Danscontact HAARLEMSE ORGELMAAND IN SINT BAVO BEGONNEN k Berlijns filmfestival Bart van der Leek iii 1 in Kröller-Müller Ms I I’ I 9 WOENSDAG 7 JULI 1976 8 KUNST 1 1 (Van onze kunstredactie) en niet duur B- Tromp kaas specialiteit tg ien •we ►en. Graskaas, 500 gr. AMSTERDAM. Eigenlijk is het weinig minder dan een wonder. Terwijl rissen bioscopen sluiten en het filmpubliek massaal wegblijft bij de razende Kong Fu’s en de imi- tatiesex van de Beierse Schuhplatt- ler floreert aan de Amsterdamse Haarlemmerdijk The Movies als geen andere Nederlandse cinema. Avond aan avond tweemaal twee uitverkochte zalen met publiek uit Amsterdam en omgeving, van Alkmaar tot Utrecht. Avond aan avond glinsteren de oogjes van Pe ter Goedings tevreden. Steeds wordt het duidelijker. Hij kan de redder worden van het Nederlandse film bedrijf. Want deze uitgeslapen jon geman geeft er onmiskenbaar een nieuwe impuls aan. OW Am WL&j Ander type films Geen fritotheek Openingsconcert met composities van Anton Heiller en Bruckner Ki 5SSS (ADVERTENTIE:) I eind zakte hij helaas weg in een flauw P. ZWAANSWIJK (ADVERTENTIE) op van een pro- een ANTON HEILLER an ijnlijk Graskaas is een zo- merkaas, gemaakt van de eerste, verse, volle koemelk. Haal gratis de gezellige en leerzame folder, waarin o.a. een ont hullend gesprek met boer van Dijk uit Woerden. Wij kochten voor u 8745 kg. 1e klas Haarlem: G. Cronjéstraat 87 (naast de brandweer) Santpoort-Z.: Bloemendaalsestrw. 138b Beverwijk: Winkelctr. „de bever'' W Ook tijdens V O de bouwvak- <1 vakantie (t/m 23 juli) bent u welkom in onze showroom en in ons afhaalcentrum. m dit imt Ik heb op de grote concerns voor, dat zij grote, kostbare organisaties zijn, die niet meteen kunnen beslissen. Ik wel. Ik ben alleen en koop onmiddellijk. Daar mee ben ik altijd verzekerd van uitste kende films. The Movies is een juweeltje van een bioscoop met een schat van een foyer, BERLIJN (ANP-UPI) De Ameri kaanse regisseur Robert Altman heeft dinsdag de Gouden Beer van het Berli nale Filmfestival gewonnen voor zijn produktie „Buffalo Bill and the Indi ans.” Een internationale jury onder voorzitterschap van de Poolse regisseur Jerzy Kawalerowicz omschreef de film als een stukje Amerikaanse geschiedenis met zelfkriktiek, met virtuositeit op het witte doek gezet. slechts 4.29 rende leèrlingen al aan bepaalde normen onderwerpen? Mag je het werk van een balletmeester beoordelen, die in twee weken iets moet instuderen met mensen uit totaal verschillende scholen? ARNHEM (ANP). Deze zomer geeft het Rijksmuseum Kröller-Müller een overzichtstentoonstelling van het werk van de Nederlandse schilder Bart van der Leek (1876-1958), die duurt van 17 juli tot september. Daarna zal hij nog een tijd lang in het Stedelijk Museum in Amsterdam te zien zijn. Kunst limburgse auteurs waar een staande klok met een speel- doosmechaniek de uren staat weg te spelen. Een wolk van levend geworden nostalgie. Het publiek komt er graang. „Ik wil van mijn theater geen frito- theek maken, waar gehaktballen eten belangrijker is dan de film”, zegt Peter Goedings. In samenwerking inet Shaffy- theater en De Melkweg ziet hij kans om, voorafgaand aan elke voorstelling, een cabaretnummer te presenteren/ op een klein podium. Dat is al aan de gang terwijl het publiek in het gedempte rode licht van de zaal wordt opgenomen. „Wij hechten erg aan servYce aan het publiek. Veel bioscoopexploitanten verge ten dat gewoon. Drie dingen /zijn belang rijk: goede projectie, een goed voorpro gramma en geen nodeloze pauzes in de films. Filmpubliek haat al /die vervelen de reclamefilms vooraf, en! een colapau- ze midden in de film is al erg irriterend. Daarmee jaag je iemand de bioscoop uit”. Dagelijks van 9.00 tot 16.00 uur, op zaterdag van 1100 tot 16.00 uur. Waarderpolder, Nijverheidsweg 27, Haarlem, Tel. 023 - 31.91.20. /fc soort pantomime die niets met het be ginniveau meer te maken had. Van de andere werken zou ik het volgende willen zeggen: De opzettelijke grappenmakerij met gymnastiek; boks en karatebewegingen vermengd met bal let in „Concerto Grosso” kan best aardig werken als lichte noot in een zwaar op de hand liggend programma, maar als uitdaging aan jonge dansers die een en kele kans krijgen om tijdens hun oplei ding op het toneel te staan, betekent het absoluut niets. In dit opzicht was „Ogenblikken” een aanmerkelijk betere keus. Wil men met leerlingen klassieke werken van Petipa instuderen, dan lijkt mij het zwaarste accent toch te moeten liggen op de stijl van die werken, maar ja, daar wordt zelfs bij Het Nationale Ballet nauwelijks op gelet, dus wat wil je. Voor leerlingen was de technische uitvoering van dit divertissement redelijk aanvaardbaar, met volledig voorbijzien dan aan de stijl. Als laatste het „Andante” dat Karina Rieger bij elkaar gebreid had op het derde deel uit het eerste pianokwartet van Brahms. Het door jonge aankomen de artisten laten uitvoeren van een der gelijk werk waarbij uitsluitend op de uiterlijke effecten in de muziek, uiterlij ke effecten in de dans zijn gezet, zonder enige aandacht voor de structuur van die muziek, zou ik een misdaad willen noemen. Als je dan toch werken kiest om het programma te verbeteren en om de dansers interessant werk te geven, zorg er dan ook voor dat daar werkelijk werk op niveau staat. Rest mij nog op te merken dat van de danseressen mij vooral opviel de uiterst slanke Katalene Borsboom, die met na me in „Ogenblikken” af en toe tot werkelijk dansen kwam, wat meer is dan het perfect technisch uitvoetren van pasjes. De voorstelling was wat belichting, aankleding en muzikale begeleiding (op de band) uitstekend verzorgd en muntte uit in een bijzonder vlot verloop. CONRAD VAN DE WEETERING Maandagavond kregen we in de Stads schouwburg het resultaat te zien, een resultaat dat iets gunstiger uitviel dan dat van vorig jaar maar waar toch nog wel het een en ander op valt af te dingen. Drie jonge choreografen kregen een kans: John Wisman, Ricardo Ane- maet en Rob van Woerkom en vier meer ervaren dansmakers leverden de rest van het programma; Charles Czar- ny met „Concerto Grosso”, Rudi van Dantzig met „Ogenblikken” Karina Rie ger (balletmeesteres bij de groep van Alvin Ailey) met „Andante” en Marius Petipa met „Divertissement uit de Scho ne slaapster”. Het stuk dat John Wisman maakte op muziek van Bach, leek het meeste op bedachtzaam poseren, werd op blote voeten uitgevoerd en zou zelfs als mo derne gymnastiekoefening afgekeurd worden. Ricardo Anamaet, die ook het meeste als danser opviel (hij komt uit Tilburg) maakte onder de titel „Zen” een korte pas de deux, die enkele ver rassend doorgecomponeerde bewegingen liet zien en opviel door typische experi menten met armbewegingen. Het interessanste vond ik de vier eer ste van de zeven fragmenten van „Mi crokosmos” die Rob van Woerkom ui terst eenvoudig, maar perfect passend bij de structuur van de muziek van Bartók, had gecomponeerd. Tegen het Haarlemse orgelmaand en ongetwijfeld om deze realiteit nog sens goed te doen beseffen en te accentueren heeft het bestuur van de stichting Internationaal Orgelcon- cours twee orgelwerken, te weten de „Fantasia Super Salve Regina” en „Ecce lignum crucis” en een „Stabat Mater” voor koor en orkest door Anton Heiller gecomponeerd in het programma van, het openingsconcert opgenomen. De Zwitserse organiste Monika Hen- king had de vertolking van de Fantasia op zich genomen en zo voor de toehoor ders de kennismaking mogelijk gemaakt met een werk, dat door zijn meditatief - liturgische sfeer van verstilde melodieën en harmonische stabiliteit een karakter van diepe verdroomdheid heeft verkre gen, ook met de aaneenschakeling van de samenstellende delen, die aan kleine improvisaties deden denken. De vertolking van „Ecce lignum cru cis” door de Nederlandse organiste Elly Kooimans gaf vrijwel dezelfde indruk ken, hetgeen mede deed vermoeden, dat Heiller beide composities voor een speci fieke functie bij liturgische handelingen heeft willen bestemmen. Voor zijn „Stabat Mater” leek de componist een dergelijke 'toepassing niet bedoeld te hebben. Wat uit dit werk klinkt is een sterke persoonlijke, ja romantisch geaarde bewogenheid als na tuurlijke reactie op de dichterlijk-reli- gieuze klaagzang van de vermoedelijke dichter Jacopo da Todi. Soms heeft Heil ler de gevonden muziek kunnen bevrij- Altman zelf weigerde de prijs in ont vangst te komen nemen omdat zijn Eu ropese distributiekantoren coupures in de film hebben aangebracht. De jury legde er echter de nadruk op dat de prijs is toegekend voor de originele, opgeknipte versie. De Zilveren Beer gaat naar de Mexicaanse film „Canpa”. De internationale jury noemt Felipe Ca- zaliss’ film een voorbeeld van Latijns- Amerikaanse films die effectief stelling nemen tegen onverdraagzaamheid en agressie. Andere prijzen die de jury toekende zijn: voor de beste regisseur Mario Mo- nicelli uit Italië voor de film „Caro Michele”. De beste acteur: Gerhard Olschewski van West-Duitsland voor zijn rol in „Lost Life”. Beste actrice: Jadwiga Baranska uit Polen voor haar rol in de Poolse film „Noce i Dnie” (Dagen en nachten). Beste korte film: Takeo Yanagawas’ Japanse film „Munakata de houthak ker". Zilveren Beren gingen ook naar de Amerikaanse korte film „Trains” en de Italiaanse korte film „Ominide” (De pri mitieve mens). De Hongaar Laszlo Lu- gossy kreeg een Zilveren Beer als de beste nieuwe regisseur voor zijn film „Azonositas” (Man zonder naam). Een Zilveren Beer was er ook voor de Iraan- se film „De tuin van stenen”. den van poëtische intenties van de tekst, maar overwegend is de gebondenheid van de toon aan het woord gehandhaafd, haast in improvisatorische zin, hetgeen de sterke subjectiviteit van de „Stabat Mater” nadrukkelijk heeft doen blijken. Anton Heiller dirigeerde de uitvoering van zijn werk zelf. Hij had de medewer king gekregen van het Groot Omroep koor en het Radio Filharmonisch Orkest, welke ensembles voortreffelijk aan de wil van de componist hebben beant woord. Na de pauze hebben koor en orkest en De naam van Anton Heiller is vast verbonden met het begrip Peter Goedings vn The Movies van een zoveelzitsbank uiteenzet hoe hij programmeert. „Toen wij begonnen, wilde geen enkel filmverhuurkantoor ons films leveren. We moesten dus zelf voor films zorgen. Dat waren films die buiten het gewone circuit vielen. Daarom reisde ik alle filmfestivals af, en als een film mij 'beviel kocht ik hem. Ik huurde hem niet, ik kocht hem. Zo heb ik in de loop der jaren zo’n 150 speelfilms in eigen dom verworven. Onder andere de be roemde „Les enfants du paradis”. Alle films die wij hier vertonen zijn ons eigendom. dan kun je visueel iets overdragen. Adriaan Ditvoort en ik hebben scenario gemaakt voor een film met een moderne visie op de tien geboden, ge naamd „De mantel der liefde”. In het fragment over „gij zult niet doden” zat bijvoorbeeld het hele abortusvraagstuk, dat centraal staat in de contacten tussen een professor in een abortuskliniek, een minister van justitie, een kardinaal en diens huishoudster. In het fragment over „gij zult niet stelen” gaat het over gelden die van de maatschappij worden ontvreemd door mensen die niets doen, maar net doen alsof ze wel iets doen. En zo zou elk van de geboden toegepast kunnen worden op de huidige maat schappij. We zijn begonnen de Zwitserse cinema hier te lanceren. Dat was een dood terrein. Nu lopen die films in het hele land fantastisch. Op dat moment gaan de grote concerns er brood in zien. De laatst uitgebracht Zwitserse film is ge kocht door een groot concern, en wij richten ons weer op een nieuw project. Zo hebben wij de goede Duitse film hier gebracht. We hebben Poolse en Brazili aanse films geïntroduceerd. We maken daardoor het publiek wakker en openen nieuwe markten. Het bioscooppubliek is in het alge meen veeleisender geworden. Dat houdt ook verband met de langere opleiding. Veel grote bioscopen, ook in de provin cie, mikken op het vaste publiek voor geweld- en sex-films. Die golf neemt nu af, en deze bioscopen krijgen het, steeds moeilijken Er zullen nog veel slachtoffers vallen. Je kunt het publiek alleen maar terugwinnen door goede films, goede voorprogramma’s en het achterwege laten van pauzes. Ik breng veel tijd in het buitenland door. Pas heb ik me een weeklang nog in Polen films laten voordraaien. De taal versta ik niet, maar het voordeel is dan dat je je sterker concentreert op de visuele kant van de film. Als die sterk op me overkomt, is de koop gesloten. Ik laat de film hier vertalen en ondertite len, en dan gaat hij in het programma Movies 1 of Movies 2, afhankelijk van de moeilijkheid van de film. De Nederlandse film? Er is een pro- duktiefonds dat drie miljoen per jaar te verdelen heeft. Ik heb het gevoel dat de commissie niet weet wat film is. Film is kortsluiting maken met je publiek. Pas Het zou een film in de stijl van Bunuel worden, ook uitstekend geschikt voor het buitenland. Wij zouden zelf een ton in de verfilming steken, en we vroegen het produktiefonds om de reste rende twee ton. Maar men vond ons scenario agressief en banaal. Ze geven wel geld voor „De drie bruiden” en „Op hoop van zegen”, dat al meermalen verfilmd is en dat geen en kel raakvlak meer heeft met de actuali teit. En als je Johan van der Keuken twee weken op de boerderij van Hey- boer de drie bruiden laat filmen, komt hij met een anderhalf-uurs film thuis, die zo echt is dat geen speelfilm hem kan benaderen. Ze hebben ons dus afgewezen. Maar een film maken we toch. Adriaan Dit- voorst en ik gaan een scenario schrijven met de schrijver van Roman Polanski. Het is een nieuwe poging om een speel film te maken. We zijn ervan overtuigd dat deze goed zal zijn”. De oude krakerige cinema Hollandia was nooit anders dan een noodlijdend bibscoopje. Het vertoonde constant wes terns voor een lawaaierig buurtpubliek. En op het laatst zelfs dat niet meer. Hollandia raakte in verval. Was alleen nog goed als een besloten pomo-tent. Tezelfdertijd werkte Peter Goedings als bedrijfsleider in De Uitkijk, het art house sinds de twintiger jaren. Directeur Hulshoff Poll beschouwde hem als een volwaardige medewerker, en betrok hem bij alles wat in de kleine exclusieve bioscoop gebeurde. Tot het theatertje overging in handen van een groot con cern en ophield fijnproeverscinema te zijn. Daardoor ontstond een gat. Het gat van de goede film voor kenners. De handige Goedings rook zijn kans. Hij huurde het vervallen Hollandia, be taalde grif 10.000 voor de inboedel, en startte een bioscoopbedrijf, dat na vijf jaar het meest opzienbarende van Ne derland is geworden. De vervallen zaal werd teruggebracht in de harmonieuze Jugendstil van de oorspronkelijke zaal uit 1924. In de loop van de tijd bouwde hij er een tweede zaaltje bij; strak en knus, maar oergezellig. „Dat ging niet zomaar natuurlijk, want ik had geen cent. We moesten eerst verdienen. Maar dit theater had geen enkele reputatie. Die moesten we dus zelf vestigen door er goede 'films te gaan vertonen. Pas uit de verdiensten konden we de verbouwing betalen”. Langs twee oeroude trappetjes, even steil als smal, bereiken we boven de bioscoop een fraaie, Warm betimmerde ruimte, waar Peter in de diepe kussens AMSTERDAM. Sinds 1975 verzorgt de Stichting Danscontact ieder jaar een choreografie manifestatie, die gekoppeld is aan een zomercursus voor de leerlin gen van de hoogste klassen van de officiële beroeps-dansopleidingen. De oorspronkelijke gedachte was om jonge choreografen, die van het ministerie van CRM een opdracht kregen een ballet te maken, de kans te geven dit ook werke lijk te realiseren. Doorgaans is het re sultaat van zulk soort uitvoeringen nog al pover want men staat op het stand punt dat mensen die de kans krijgen een ballet te maken daarin dan ook volko men vrij moeten worden gelaten, met alle voor- en nadelen van dien. De organisatoren zagen dat natuurlijk ook wel en zochten dit jaar naar een verbe tering door in het programma ook werkstukken van professionele choreo grafen op te nemen, met als voordeel dat de uitdaging, die aan de dansers wordt gesteld, soms interessanter wordt en als nadeel dat het geheel op meerde re gedachten gaat hinken. Mag je de kwaliteit van de in op dracht gemaakte stukken vergelijken met de andere, die al door de tijd getest zijn? Mag je het niveau van nog stude- Vanavond spelen de deelnemers aan de Orgelmaand in de Sint Bavo hun eigen concert, vooruitlopend op hun optreden morgenavond, wanneer zij improvisaties voor de wedstrijd zullen spelen. Het zijn v.l.n.r. Hans G. Bosshammer, Kees van Eersel, Jaroslav Tuma en Jan Raas. HAARLEM. - De Haarlemse Orgel maand, die dit jaar voor de zesentwin tigste keer wordt gehouden, werd dins dagavond ingezet met het traditionele openingsconcert in de Grote of Sint- Bavokerk. Aan dit concert, waarvoor een groot aantal muziek- en orgelvrienden belang stelling toonde, werd bijzondere aan dacht gevraagd voor composities van de Oostenrijkse organist Anton Heiller, die te Wenen geboren werd, maar die in Haarlem door de hier gehouden jaarlijk se orgelmaand sinds 1952 reeds een tweede vaderstad vond en door een zeer intensieve muzikale activiteit in de maand juli zich bij de orgelkunst be trokken ingezetenen tot op heden heeft laten gelden. mezzo-sopraan Elisabeth Cooymans, de tenor Anton Trommelen en de bariton Ruud van der Meer, nu onder de vaste, inspirerende leiding van de dirigent Hans Vonk een fraaie, hymnisch-jui- chend klinkende vertolking gegeven van het monumentale, ook door architectoni sche schoonheid uitmuntende en prach tig geïnstrumenteerde „Te Deum” van Anton Bruckner, dat mede door een stralende dynamische climax een zeer indrukwekkende bekroning van het ope ningsconcert is geworden.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9