Herinnering: theaterman met hart en ziel Han Bentz van den Berg overleden Protest van acteurs tegen ontslagen Wegwijzers in De Hallen e Deelnemers doen spannend concours verwachten Bibliografisch centrum in oprichting Graskaas^ puur natuur! en niet duur bdvwrhatrdh was een toneelwroeter Boeiend concert in Haarlemse Orgelmaand Han Bentz van den Berg „BRUNCHEN in het Chalet DONDERDAG JULI 1976 KUNST 15 FONDUE BOURGUIGNONNE Uw gastheer 8 $*3 door Wim Hel vers teijn (Van onze kunstredactie) (ADVERTENTIE) van Gerard Veelzijdige loopbaan van (ADVERTENTIE) ge- een gesloten mens en integer leider door Ko van Leeuwen Alle rollen zou hij willen spelen en (ADVERTENTIE) i P. ZWAANSWIJK Tromp kaas specialiteit Haarlem: G. Cronjéstraat 87 (naast de brandweer) Santpoort-Z.: Bloemendaalsestrw. 138b Beverwijk: Winkelctr. ..de bever V Ook tijdens w P de bouwvak- vakantie (t/m 23 juli) bent u welkom in onze showroom en in ons afhaalcentrum. Graskaas is een zo- merkaas, gemaakt van de eerste, verse, volle koemelk. Haal gratis de gezellige en leerzame folder, waarin o.a. een ont hullend gesprek met boer van Dijk uit Woerden. Wij kochten voor u 8745 kg. 1e klas Graskaas, 500 gr slechts 4.29 ll I ip' HAARLEM. Tijdens zijn va kantie in Drachten is vorige week zaterdag de in Amsterdam wonende toneelleider/acteur Han Bentz van den Berg overleden. Hij werd 58 jaar. Woensdag is hij in alle stilte begraven in zijn geboorteplaats Bla ricum. De toneelspeler overleed aan de gevolgen van een bloedvergifti ging. het repertoire nam. Bentz van den Berg was de spil waar de voorstelling om draaide: hij voerde de regie en bjeef bij de opvoeringen betrokken omdat hijzelf de belangrijkste rol op zich genomen had. Dat was in 1973, vier jaar nadat hij na de „Actie-Tomaat” het Leidseplein in Amsterdam had verlaten. Het applaus in Shakespeare’s „De Storm”, in 1969 in de Amsterdamse schouwburg werd verdre ven door tomaten. Dat moet voor Bentz van den Berg een wreed moment ge weest zijn, al heeft hij daar nooit zo openlijk over gesproken. Gerard Lem- mens: ,Heel kort zei hij er eens iets van tegen me. Daaruit bleek dat hij het met die actie Tomaat niét zo moeilijk heeft gehad. Hij aanvaardde het”. Een teruggetrokken mens, Han Bentz van den Berg. Zo beschrijft hem Gerard Lemmens, de Haarlemse toneelschrijver die enkele jaren geleden met de nu overleden toneelleider kennis maakte omdat toneelgroep Centrum zijn stuk op HAARLEM. De vier organisten, die vanavond zullen deelnemen aan het In ternationale Orgelimprovisatieconcours, hebben woensdagavond op het Müller- orgel van Haarlems Grote of Sint Ba- vokerk een eigen concert gegeven, waar mede zij overtuigend hebben aange toond, dat zij de vreedzame strijd om de Wisselprijs van het concours, technisch goed toegerust en met artistiek muzikale aanleg kunnen gaan voeren. Ueze gezellige, gemoedelijke combinatie van ontbijt en lunch verzorgen wij zon dags vanaf 11 uur 's morgens tot 14.30 uur. Onbeperkt eten en proeven van een soepje, warme gerech ten, koude gerechten en des serts in en uit onze open Zwitserse boerderij-keuken. Prijs inclusief een kopje koffie vooraf 18,— per couvert, voor kinderen tot 15 jaar f 1 voor ieder jaar dat zij oud zijn. Omdat onze ruimte beperkt is, is het prettig als u even van tevoren laat weten dat u komt. Ons telefoonnummer is 023 - 372226. Nu ook in het Chalet: Jan G. (Uilenboom) Westerhoven. HAARLEM. „Han Bentz van den Berg was een gesloten man. Zo kwam hij op mij over, hoewel wij heel nauw samenwerkten toen Centrum mijn stuk „Souvenirs” repeteerde. Echt diep ging hij in op het toneelstuk, maar tot een meer persoonlijk gesprek kwam het nooit. Ook op de anderen, op de acteurs bij Centrum, maakte hij een terug getrokken indruk. Een erg gesloten mens, die zich helemaal gaf aan het toneel, dat wel. Maar meer, dat luk te niet. Na de repetities ging hij al tijd meteen naar huis. Niet napra ten of zo, nee, onmiddellijk weg. Ik had toch het gevoel dat hij zich in het moderne repertoire niet zo thuisvoelde. De combinatie van re gie en de belangrijke rol van Sjaak, die hij in „Souvenirs” speelde, dat is wel zwaar voor hem geweest. Ik vond het een fijn mens. Ik ben erg geschrokken van zijn dood. Werke lijk ontzettend”. hogere artistieke kwaliteit te komen. Met andere woorden: de afstanden tus- en c'e acteurs werden kleiner e n het werkelijk grote talent van een man als Benlz van den Berg kreeg daardoor een gelijkmatiger uitstraling. Han Bentz van den Berg, hij deed ook bij Centrum weer opmerkelijke dingen. Ik herinner me zijn genadeloze „Lear” (Van Edward Bond), zijn rol in „De Kannibalen” en vooral nog de indruk wekkende vertolking van de fascitoide Sjaak in „Souvenirs”. Maar toch, Bentz van den Berg achtte zijn Centrumperiode afgesloten. Het af gelopen seizoen beschouwde hij als het laatste en zoals veel acteurs van zijn generatie wilde hij niet meer vast bij een gezelschap spelen. Afspraken voor een aandeel in eventuele vrije produk- ties waren er niet, Van den Berg wilde rustig afwachten. Misschien wilde hij eerst wel wat rust, want de intense manier waarop deze veelzijdige toneel speler in zijn werk opging, zijn ongewo ne passie en met drift geladen wijze van spelen, moeten veel van hem gevergd hebben. Ik schrok er een beetje van dat hij pas 58 jaar was. HAN BENTZ VAN DEN BERG herdenkend, herinner ik me hem maar één keer in burger ontmoet te hebben. Niet voor het voetlicht als acteur, niet als regisseur ach ter de coulissen. Dat was een jaar of zes, zeven geleden in de stadsschouwburg van Amster dam, toen ons nationaal toneel- bestel openbaar in discussie werd gebracht. Een grote, lange man met een ironische glimlach op een weemoedig gezicht. De actie- Tomaat, in diezelfde schouwburg en juist toen hij op de planken stond, lag iedereen nog vers in het geheugen: een nieuwe tijd zou aanbreken, het verleden in traditie vastgeroest zou de rekening gepresenteerd krijgen. die de toeschouwer tot op zijn diepste zelf en zijn eigen frustraties terug wierp. Is het dan zo vreemd dat de actie-Tomaat, dat felle protest van een nieuwe tijd, juist Han Bentz van den Berg zo geschokt heeft? Hij voel de die nieuwe tijd aankomen, hij speelde al in op een ander maat schappelijk patroon, zij het op zijn manier: de mens-an-nood laten zien. Vragen opwerpen. Maar hij kon niet vermoeden dat een jongere generatie zo meedogenloos met het antwoord zou komen. Dait antwoord wordt tot op de dag van vandaag nog gegeven 'binnen de gelukkige phiriformiteit van ons to neel, dat zich tussen theater en teja- ter ontplooit. Han Bentz van den Berg heeft zich daaraan niet onttrok ken. Heeft hij zijn gloriejaren zijn beste tijd beleefd bij De Neder landse Comedie, destijds de vaste be- speelster van de Amsterdamse schouwburg, bij deToneelgroep Cen trum heeft hij de laatste jaren op nieuw zijn eigen weg proberen te randen. Wie denkt niet terug aan de indrukmakende voorstelling van Ge rard Lemmens’ „Souvenirs”, door hem geregisseerd? Maar hij is altijd blijven zoeken naar het eerlijke thea ter, zich niet verliezend in modieuze grillen, integer en dus trouw aan zichzelf. Met die herinnering is het dankbaar afscheid te nemen van Han Bentz van den Berg. Dagelijks van 9 00 tot 16.00 uur, op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. Waarderpolder, Nijverheidsweg 27, Haarlem, Tel. «23 - 31.91.20. Het programma, dat met de werken hunner keuze tot stand was gekomen, bevatte orgelmuziek uit vroeger eeuwen, waarop de muziektraditie werd opge bouwd, en muziek uit onze eeuw, zelfs van hedendaagse componisten, welke zich in de composities, die van hen werden gespeeld, bij die traditie hadden aangesloten, zij het dan met een eigen klankentaai. Zo liet deelnemer Jan Raas - Sweelinck-variaties voor orgel van de componist Ton de Leeuw horen, een werk, waarvan de directe relatie tot muzikale gedachten van Sweelinck zeer ingekapseld moet bestaan, behoudens het korte citaat uit Sweelincks variatiewerk „Mein junges Leben hat ein End” waar mede Ton de Leeuws beweeglijk en „colorerend” gehouden compositie abrupt beëindigd wordt. Jan Raas vertolkte de „Variaties” van De Leeuw met grote vaardigheid, nadat hij een kernachtig- heldere uitvoering had gegeven van het genoemde variatiewerk van Sweelinck, voor wie de handhaving van de gekozen muzikale vorm geen probleem was. De Tsjechische deelnemer Jaroslav Tuma speelde een Passacaglia en fuga in b kleine terts van zijn in 1926 geboren leraar Jaroslav Vodrazka, een werk van bezonken aard in een neo-barokstijl ge schreven en geheel afgestemd op de authentieke orgelklank. Jaroslav Tuma heeft zijn meester veel eer gebracht met een gave voordracht van zijn werk en voorts hééft hij de talrijke toehoorders doen genieten van twee schone koraal- voorspelen uit Johann Sebastian Bachs „Orgelbüchlein”. De organist Kees van Eersel uit Goes bracht met de Partiia „Mit Fried und Freud” van Ernst Pepping eveneens mu ziek van een hedendaags componist, die zich echter niet aan experimenten ROTTERDAM (ANP). Vijf acteur» en actrices van het Stadstoneel Rotter dam hebben protest aangetekend tegen het ontslag dat hun is aangezegd door do Stichting Toneel raad Rotterdam. Het Stadstoneel houdt per 1 september a.s. op te bestaan. Voor achttien medewer kers (voor het merendeel acteurs van het Stadstoneel zijn op 28 mei de beno digde ontslagvergunningen door het ge westelijk arbeidsbureau verleend. De meeste van hen hebben voor het komen de seizoen al ander werk' gevonden. De vijf protesterende acteurs, onder wie Josephine van Gasteren (artistiek leid ster van het Stadstoneel), Pieter Lutz en Johan Sirag. zijn van mening dat de Toneelraad hun een rol had kunnen aanbieden in een van de nieuwe produk- ties, die de toneelraad het komend sei zoen gaat uitbrengen. Dat dit niet is gebeurd komt, volgens een woordvoerder van de Toneelraad, omdat de vijf to neelspelers artistiek gezien niet zouden passen in de werkwijze van de aange trokken regisseur. Het protest van de vijf toneelspelers wordt gesteund door de Nederlandse Vereniging van Toneelkunstenaars CNVT’, die namens de vijf met de To neelraad onderhandelt. Volgens de NVT kan een acteur pas dan ontslagen wor den indien voor 1 mei een orrtslagver- gunning is verleend. De NVT is dan ook van mening dat de ontslagen niet geldig zijn. Indien de toneelraad de ontslagen niet intrekt, hetgeen de NVT verwacht, dan zal zij namens* de vijf acteurs een uitspraak van de kantonrechter vragen. Han Bentz van den Berg (links) als Sjaak en Jacques Commandeur als De Rooie in het toneelspel „Souvenirs” Lemmens, zoals de KRO het voor de TV bracht. DEN HAAG (ANP) Zo spoedig mogelijk moet een Nederlands bibliogra fisch centrum worden opgericht, met als taak Nederlandse publicaties op compu terbanden te beschrijven. Dat heeft, na ruim twee jaar ondersoek, de Commissie Bibliografisch Onderzoek geadviseerd. De commissie is op 21 februari 1974 door staatssecretaris Klein van Onderwijs en Wetenschappen aan het studeren gezet. De studie sluit aan op de plannen voor een ,wet op de inlevering van publicaties” op grond waarvan een wet- tetijk depot in Nederland zou kunnen worden opgericht. Een Nederlands biblio grafisch centrum zou de in dat depot opgeslagen informatie moeten beschrij ven. Volgens de commissie zijn voor een voorlopig bibliografisch centrum slechts weinig geld en nieuwe ambtenaren no dig. De bestaande middelen en man kracht moeten dan wel gehergroepeerd worden. Het voorlopige bibliografisch centrum moet een beschrijving van Nederlandse publicaties in de computer stoppen die geschikt is voor internationale uitwisse ling (in veel landen wordt al gewerkt aan nationale bibliografieën), en voor het naar specifieke aspecten vervaardi gen van deel-bibliografieën. Han Bentz van den Berg mocht dan de acteur zijn die durfde zweren bij zijn titelrol in „Elckerlyc”, hij geloofde even sterk in een stuk als „De Grote Stilte” van Terence Ratti- gan, dat hij zo bijzonder knap regis seerde. Het traditionele publiek dat verwend was met Johan Schmitz als de prachtig theatrale, vooral godvre zende Gysbreght, heeft hij, zij het niet gemakkelijk, kunnen veroveren met zijn gestileerde, meer wereld gerichte vertolking van de Amster damse held. Want steeds zocht Han Bentz van den Berg naar de waar- HAARLEM. In het kader van de toer-in, die dit jaar „Verbindingen” tot thema heeft, wordt in De Hallen aan de Grote Markt te Haarlem van 10 juli t.e.m. 22 augustus de tentoonsteling „Linksaf, rechtsaf, alsmaar rechtdoor” gehouden. Deze tentoonstelling over be wegwijzering is samengesteld door de Beroepsvereniging Grafische Vormgevers Nederland GVN met steun van het mi nisterie van CRM. De tentoonstelling wil in de eerste plaats een groter publiek confronteren met de problemen van bewegwijzering. Immers, iedereen heeft dagelijks te ma ken met wegwijzers langs de weg en in openbare gebouwen. Grote nadruk wordt gelegd op het idee, dat een goede beweg wijzering pas in de laatste plaats een tekort aan borden is. Sterker nog, er wordt getoond, dal er al gauw te veel borden zijn. Beklemtoond wordt, dat bewegwijze ring gezien moet worden als onderdeel van de omgeving, waarin architectuur, ruimtelijke ordening, verkeerstechniek, beeldende kunst, enzovoort meer kunnen bijdragen aan herkenning en oriëntatie dan tot nu toe het geval is. Omdat bewegwijzering zich voor het belangrijk ste deel kenmerkt door borden, waarop met cijfers, symbolen en kleuren infor matie wordt gegeven, is het niet ver wonderlijk, dat juist grafisch ontwerpers erin geïnteresseerd zijn. Hun visie komt nu tot uiting op deze tentoonstelling. Aan de inhoud van de tentoonstelling is bijgedragen door deskundigen op ve lerlei gebied,. Hun opvattingen zijn ook terug te vinden in de uitgebreide katalo- gus. Verder is er een beknopte, geïllus treerde handleiding bij de tentoonstel' ling verkrijgbaar. Eigenlijk was' Han Bentz van den Berg al weg bij toneelgroep Centrum, waar hij sinds 1971 regisseur-acteur was. Na zijn gloriejaren in de Amsterdamse stadsschouwburg als speler en artistiek leider van de Nederlandse Comedie, twintig jaar lang, kwam hij bij Centrum in Bellevue. Hij meende er zijn artistie ke kwaliteiten te kunnen uitdragen en slaagde daarin op zijn eigen integere, bescheiden wijze. Bentz van den Berg was een zwoeger, een toneelwroeter, die niet rustte voordat hij elk facet van zijn rol - en die van de anderen - tot in finesses begreep. Hij wilde niet alleen een rol goed spelen, hij begeerde heel het stuk. Vandaar zijn grote liefde voor het regisseren. waagt, maar voortbouwt op de verwor venheden van het verleden. Heldere con- trapuntiek en wisselende muzikale sfeer, wezenstrekken van Peppings werk, wer den ook in Van Eersels spel tot een verheugende realiteit. Ben stoer gespeeld orgelwerk van de zeventiende-eeuwse componist Samuel Scheidt was hieraan voorafgegaan. De organist Hans Georg Bosshammer besloot het concert met twee werken van Johann Sebastian Bach. Het eerste, het koraalvoorspel „Hilf Gott, das mir’s gelinge” klonk onrustig door het inscha kelen van de tremulant voor de cantus firmus, waarmede de beweeglijke bege leiding wat in conflict kwam. Mét het tweede werk, het Preludium en fuga in g kleine terts toonde de organist een degelijke speeltechniek en zin voor een duidelijke structuur, getuige de transpa rant gespeelde fuga-expositie. Het concert heeft aangetoond, dat de vier kandidaten weinig of niets voor elkaar onder doen. Men kan daarom vanavond een span nende wedstrijd verwachten. dat is hem op grandioze wijze gelukt bij Dylan Thomas’ „Onder het Melkwoud”. Verschillende opvoeringen heb ik daar van gezien, maar het meest bleef mij die bij, waarin Han Bentz alle rollen zo poëtisch tot leven bracht. Voordien had de Nederlandse Comedie er een comple te opvoering van gegeven, ook door hem geregisseerd. Nadat de Nederlandse Comedie ter ziele was gegaan trok Han Bentz van den Berg zich een jaar terug uit de toneelwereld. Toen hij daarin bij Cen trum terugkeerde, leek er een gerijpter acteur te zijn opgestaan. Maar ook een duidelijk oudere man. In de vertolking van zijn rollen openbaarde zich toch weer zijn onmiskenbaar groot talent. Dat het er minder spectaculair uitzag bij Centrum, als in zijn Nederlandse Come- dieperiode, vindt vooral zijn oorzaak in de afwijkende repertoirekeuze. Centrum koos niet voor het „sterrentoneel”, doch voor het ensemble-werk en dat biedt ook de jongere spelers meer kansen tot Ik weet niet wat Han Bentz van den Berg toen door het hoofd ge speeld heeft. Wel is me zijn opmer king in een kleine groep bijgebleven: „Wat ze allemaal willen, interesseert me niet zo meer. Als we maar thea ter blijven maken”'. Dat was Han Bentz van den Berg, ten voeten uit: theater maken met hart en ziel, op heit toneel helemaal die ander zijn en heid zoals hij die ook als mens in de acteur wenste te onderkennen. Het intussen achterhaalde toneel van bijvoorbeeld Tennessee Williams (hij speelde in diens „Glazen Speel goed”), boeide hem niet op de eerste plaats omdat het nieuw was maar omdat het voor en van de mensen was. Waarom anders leverde hij zich zo volledig uit aan Jacob, de vak bondsbestuurder, zijn rol in Ed. Hoomiks „De Bezoeker”? Het is beslist onjuist te zeggen dat Han Bentz van den Berg graag de zedenmeester uithing. Wel is het op vallend geweest dat zijn meest ver rassende en boeiende creaties te be wonderen waren in een soort lerende stukken, waarin hij zijn toeschouwers en vooral toehoorders (en ook zich zelf) een spiegel kon voorhouden. Daarvoor hoef je niet alleen naar zijn Elckerlyc terug te gaan. Veel duidelijker, opener en eigentijdser kwam dat tot uitdrukking met name in „De Coctafl Party” Van Eliot waarin hij met Ank van der Moer het in moeilijkheden geraakte echt paar speelde. In wezen een zij het wat pralerige moraliteit die scherp heenwees naar de menselijke vereen zaming. Kon het voor die jaren nóg moderner? Die twee presenteerden zich later in „Wie is bang voor Virginia Woolf?”, in al zijn grofheid en men selijke ontluistering een moraliteit Hans Bentz van den Berg deed in 1938 i eindexamen aan de Amsterdamse To- neeflschool waar hij ook leraar is gewor- den. Een jaar later maakte hij zijn toneeldebuut. Bentz van den Berg was ruim twintig jaar artistiek leider en directeur van de Nederlandse Comedie, die hij bestuurde naast Guus Oster en Johan de Meester. Voor die periode speelde hij bij de gezelschappen van Ko Arnoldi en Eduard Verkade. De rijzige acteur onderscheidde zich in zijn toneelloopbaan in een groot aantal creaties. In Vondels Gijsbreght speelde j hij naast Ank van der Moer de titelrol. Andere belangrijke rollen van de over leden toneelspeler: Oidipus, de bezeten dokter in „Oom Wanja”, de Spaanse edelman in de Holiand-Festivalproduk- tie „Dona Diana”, naast Ellen Vogel. Bentz van den Bergh voelde zich vooral aangetrokken tot schrijvers als Shakespeare, Tjechow, Bernard Shaw en Friedrich Dürrenmat. Sinds 1971 speelde en regisseerde de toneelleider bij Centrum, aanvankelijk in Haarlem, later in Bellevue, Amster dam. Zijn groot talent en bijzondere inzet brachten Han Bentz van den Berg verscheidene belangrijke toneelonder- scheidingen. Maar liefst driemaal ont ving hij de Louis d’Or en de gouden penning van de Vereniging van Schouw burgdirecteuren. In 1954 en 1955 werd hij tweemaal achtereen „acteur van het jaar”. Han Bentz van den Berg was trouwd met de actrice Lus Hensen. jezelf blijven. Dat principe, die over tuiging, is hij trouw gebleven. Juist in die turbulente jaartjes sedert To maat, waarin het theater ook tejater mocht zijn. Op het moment dat je verbijsterd kennis neemt van de dood van een toch nog zo jonge acteur als Han Bentz van den Berg, lijkt dat verle den met name de jaren vijftig en zestig plotseling open te bloeien als een nieuwe wereld die je weer ontdekken gaat. Je vindt een oud programma terug. „De koopman van Venetië”. Regie Johan de Meester met Han Bentz van den Berg in de rol van Antonio. En verder onder ande ren de namen van Philippe la Cha- pelle, Johan Fiolet, John Gobeau, Ank van der Moer, Ellen Vogel en Lous Hensen. Of moet ik terugdenken aan zijn karakteristieke rol van John Procter in Arthur Millers „De Vuurproef” onder regie van Albert van Dalsum met verder de namep. van Henk Rig- ters, Louis van Gasteren, Paul Huf, Jacqueline Royaards en Mimy Boes- nach? Sommige namen zijn al toneel geschiedenis geworden maar ze blij ven een tijdperk markeren waarop ooik en vooral Han Bentz van den Berg zijn stempel heeft gezet. Hij behoorde toen nog tot een betrekke lijk jonge generatie die (voor dié tijd) de moed opbracht ook het andere dan het klassieke toneel te brengen. 1 i

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15