Shell: Er zit Belastingvrij kopen door militairen aan banden M»GELD EEG moet minder melk produceren Geen algemeen ,sproei-verlof’ HET W£EI b N B .5 veel steenkool in Indonesië w Z.1 Enctam dit-if UflRfl Gérard Philipe. Legendarisch filmacteur. Vindt U niet in de bioscoop. Maar wel op TV. De vara zal het wel weer doen. Sojoez gelukt Ruimtekoppeling Lz, I waar blijven we dan? ...Want als de VARA je nog geen tientje waard is- VEILIGHEIDSRAAD begonnen MAATREGELEN AANGEKONDIGD Defensie komt Landbouwschap niet tegemoet I Dode en twee gewonden bij bedrijfsongeval ll Së 1976 DONDERDAG 8 JULI BINNEN- EN BUITENLAND 2 (Van onze Haagse redactie) CV Gigantische sleepreis >4' Rundveehouderij Kaartsysteem Ontsnapt Opvallend De VARA, dat ben zelf. Documenten Kastje Soepelheid Inderdaad. Vanaf 8 juli wekelijks. AARA’s’frees Hazelhoff en Cees Pinxteren hebben lang achter de rechten aangejaagd. Voila. De VARA presenteert nu in een reeks hoofdfilms alle facetten van Gérard l’hilipe’s acteertalent Is dat nou eigenlijkeen reden om lid van zo’n om roep te worden? Neen. De kwaliteitseisen voor zo’n filmserie zijn ook hierweer typerend voor VARA’s kijk op de kijker, maar toch. U hebt ongetwijfeld andere redenen. Graag bellen 02150-16353. Of schrijven ARA. Antwoordnr. 3, Hilversum. Een tientje. En u bent lid van de VARA. Steunt u toch mooi ook meteen die filmkeuze. Geneesmiddelen Hoogste store Ontslagen a I» n ti h I Israel V' (Van onze correspondent) !J Vooruitzichten voor zaterdag: Aanhoudend droog en warm WEERRAPPORTEN Antoiiie (ADVERTENTIE) Gérard I’hilipe (Fan fan-la-TUlipe). van is het ontduiken van belasting- voorschriften tegen te gaan. Het bestuur van het Landbouwschap zal daarom vandaag in een gesprek met minister Van der Stee (Landbouw) aan dringen op: «Verlaging van de voorlopige aansla gen in de inkomstenbelasting, uitstel van betaling van de voorlopige aanslagen 28 30 32 26 26 29 35 26 27 28 22 28 26 16 14 14 11 15 18 13 13 16 13 12 18 15 15 18 14 18 8 11 12 16 16 16 18 19 17 11 20 18 16 14 13 13 10 18 20 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 6 0 0 7 0 0 0 o o o o 0.5 0 6 0 0 2 0 0 plichtigheid” van de Oegandese presi dent, Idi Amin, in het kapingsdrama op het vliegveld van Entebbe. Het bewijs materiaal zal o.m. een getuigenis omvat- In de nieuwe regeling, die de bestaan de zal vervangen, wordt voorts precies aangegeven hoe de winkels hun voorra- De Amsterdamse brandweer heeft gisteren in Artis de vijvers voorzien van vers water. Door de droogte was het waterpeil te laag en zou botulisme kunnen ontstaan. Wat betreft de dUeproduktae van In donesië verwacht Wagner dat deze in de komende vijf tien ja ar opgevoeni kan worden tot meer dan twee miljoen va ten (vat is 159 liter) per dag. Omstreeks 1985 zal de totale oheproduktie van het Verre Oosten (China niet meegerekend), die voornamelijk plaats heeft in Indone sië, Australië, Brunei en Maleisië, circa vier miljoen vaten per dag bedragen, aldus Wagner. Voor alle brandstoffen voorziet hij voldoende afzetmogelijkhe den. „zolang de prijs concurrerend blijft Een 24-jarige verpleegde uit de Gro ningse Van Mesdagkliniek is gisteren ontsnapt aan zijn begeleiders. De man is slechts gekleed in een zwembroek het openluchtbad De Papiermolen uit gelopen tijdens een recreatie-uitstapje. Opvallend was dat meer dan 80 pet van de ondervraagden een of meer ge neesmiddelen in huis had waarvan ze de naam niet konden noemen. 28 30 30 28 32 25 29 29 29 32 24 28 26 24 32 31 29 18 29 23 28 32 De maatregelen zullen veel overeen komst vertonen met dfie welke al eerder zijn afgekondigd door Frankrijk. Daar worden tot 31 juü koeten (vooralsnog tot een totaal van 10.000 ton) uit de markt genomen tegen interventieprijzen. Andere maatregelen die de Europese Commissie overweegt om het hoofd te bieden aan de problemen die door de droogte ontstaan, zijn: een exportheffing op groenvoer (gedacht wordt aan 40 tot 50 percent) om de export van dit voer buiten de EEG te blokkeren, maatrege len opdat de melasse die uit suikerbieten wordt gemaakt, zoveel mogelijk in veev oer wordt verwerkt. ten bra tan De en Brc we; her dan mei bij onbew onbew. onbew onbew. l.bew. onbew onbew. onbew onbew. onbew onbew zw bew h.bew. zw bew onbew. l.bew. zw. bew motregen onbew. zw.bew. onbew. onbew onbew. h. bew ongew onbew. onbew zw.bew. zw. bew l.bew regen onbew onbew motregen onbew l.bew In in i alle weg< ten. D< behc van en 1 en 1 brac Arni een tank en brar twee zwa: Oi mati spee strij ten gevi vier zij 1 Bi woei brar schc korf Nooi sche uur Ron, zo v niet won Haz; naai In plaa scha gege B- sen lanc bezi het won brai ruin bek< N die gisti af ge L1 gist< Lib< Jere in seks S1 mem 36 i De strei went Van oost; zich acht weg tient de De 1 gesl< mun lege: scha de 1 van liep nno nno veran. n nno nno ono no no w.stil wstil nnw ZZW W no no w.stil no w.stil nnw w.stil nno zo w.stil w.stil w.stil zw nnw no wnw wnw w.stil o n o nno Pe brar op kon naai men kopt Op cam, rein buss ge t» Zuid zen polit Vele n den. moe Morgen spoeddebat over reddingsactie van talen, goederen hebben ingevoerd, te aohterhalëh. Staatssecretaris Van Rooi- jen van Financiën, onder wie de douane valt, noemt een dergelijk onderzoek tij drovend „en wat de kosten betreft in geen verhouding staand tot de te ver wachten resultaten”. Bovendien zijn de meeste gevallen verjaard. Het onderzoek is volgens Vredeling echter nog lang niet afgerond. Dit komt, zo zegt de minister, omdat veel bewerin gen omvangrij'ker waren dan werd voor zien, omdat de gebeurtenissen zich hoofdzakelijk al jaren geleden hebben voorgedaan en omdat door de onvolledi ge legerwinkeladminastraties veel bewij zen moeilijk te achterhalen zijn. MOSKOF (DPA) Het Russische ruimteschip Sojoez 21 is er gisteravond in geslaagd een koppeling tot stand te brengen met het vorige maand gelan ceerde ruimtestation Saljoet 5. Het Rus- schepersbureau TASS meldde dat de ruimtevaarders Weiinow en Zjobolow zich aan boord van het station bevinden. De Saljoet 5 is zo geconstrueerd dat twee ruimtevaartuigen tegelijk aange koppeld kunnen worden. Naar verwach ting zal over een vijftal weken een tweede toestel gelanceerd worden voor die operatie. De verzorging van. de man nen aan boord van het station kan bovendien geschieden met behulp van onbemande ruimtevaartuigen. Het stati on is ingericht op een langdurig verblijf in de ruimte. Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Luchth.R'dam Twente Vlissingen Zd Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Malloca München Nice Oslo Parijs Split Wenen Zürich Lissabon Istanboel Las Palmas VRIJDAG 9 juli Zon- en maanstanden Zon op 4.31 uur, onder 20.58 uur Maan op 18.55, onder 2.36 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 1.16 uur en 13.51 uur Laag water 9.19 uur en 21.56 uur De zgn. Cobradocumenten zullen piet aan de Tweede Kamer ter intaege war den gegeven. Minister Vredeling vaal De fensie heeft afwijzend beschikt op een verzoek van de PvdAKamerleden Dan- keri en De Vries om die documenten over een eventuele vervanging vaa dn Starfigater door de Cobra naar de Ka mer te zenden. De minister zegt dat het gaat om persoonlijk» brieven tuesen Westduitse en Nederlandse minüsteai van Defensie. Pubiilkatie daarvan zou onge bruikelijk zijn. De meest populaire plaats om medicij nen op te bergen is een medicijnkastje: 58 pet van alle geneesmiddelen wordt daarin bewaard. Door de onvoldoende grasgroei is er veel te weinig voer voor het vee. „Er is te weinig hooi en kuilvoer gewonnen voor de winter; sommige boeren voeren van de wintervoorraad reeds nu bij om de veestapel van voldoende voedsel te kunnen voorzien. Hierdoor is en wordt de ruwvoederpositie komende winter nog nijpender”, aldus het Landbouw schap. De produktie van veevoer moet via premies gestimuleerd worden, vindt het schap. De gehele land- en tuinbouw onder vindt ernstige schade van de aanhouden de droogte. De boeren en tuinders ko men door de droogte in ernstige finan ciële moeilijkheden. Er zijn volgens het Landbouwschap in de fruitteelt bijvoor beeld t e weinig middelen beschikbaar om de oogst voor 1977 te financieren. en een soepele snelle hulpverlening via banken, het borgstellingsfonds en de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen. De Europese landbouwcommissaris ir. Dardtoois, die de voorstellen gisteren in het Europees Parlement uiteenzette. vroeg om begrip „nu honderdduizenden boeren in dramatische omstandigheden verkeren als gevolg van de droogte”. De plannen van de Commissie zullen overi gens pas in september aan de landbouw ministers van de Negen wonden voorge legd. Om de melkproduktie meer in over eenstemming te brengen met de behoef AMSTERDAM (ANP). De advies- koersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier luiden heden: Amerikaanse dollar 2,68-2,78 Engels pond 4,81-5,11 Belgische fr. (100) 6,67-6,97 Duitse mark (100) 104,50-107,50 Ital. lire (10.000) 31,25-35,25 Portugese esc. (100) 7,50-9,50 Canadese dollar 2,79-2.89 Franse fr. (100) 56,25-59,25 Zwitserse fr. (100) 109,25-112,25 Zweedse kroon (100) 60-63,00 Noorse kroon (100) 47,75-50,75 Deense kroon (100) 43,25-46,25 Oostenr. sch. (100) 14,73-15,03 Spaanse pes. (100) 3,90-4,20 Griekse drachme (100) 7,20-8,45 Finse mark (100) 69,25-72,25 Joegosl. dinar (100) 14,25-16,50. door dr. J. Jessen uit Groningen. Van de ondervraagden beaat ruim 90 pet. een of meer middelen die niet door een arts waren voorgeschreven. Ruim 64 pct. had medicijnen in voorraad waarvoor wel een recept nodig fs. NEW YORK/TEL AVIV (Reuter/AFP). De Veiligheidsraad houdt morgen een debat over de Israëlische actie op het Oegandese vliegveld Entebbe. Aanvankelijk zou deze zitting vandaag worden gehouden, maar de bijeenkomst is één dag uitgesteld om de Oegandese minister van buitenlandse zaken, luitenant-kolonel Juma Ons, gelegenheid te geven naar New York te reizen om het debat bij te wonen. De kwestie is aan hangig gemaakt door Oeganda en de Organisatie van Afrikaanse Eenheid. Bij hét toepassen van deze rijks groepsregeling, een regeling in het kader van de Bijstandswet, is een soepele be oordeling van de norm van het eigen vermogen noodzakelijk. „Soepeler dan de soepelheid die het afgelopen jaar is be tracht”, aldus drs. Bukman, voorzitter van het Landbouwschap. De mannen vielen door nog niet be kende oorzaak van een hoogte van 18 meter, tijdens het plaatsen van een staalconstructie voor een nieuw maga zijn. De drie, allen in dienst van een aannemingsbedrijf, weiden zwaar ge wond naar hel ziekenhuis in Sluiskil gebracht. Daar overleed gistermiddag een van hen, K. Klijn uit Temeuzen. Sinds enkele dagen hebben de Be scherming Bevolking en het ministerie van Defensie spuiten, pompen, slangen en personeel beschikbaar gesteld. De kosten voor de BB-hulp, variërend van 20 tot 65 gulden per sproei-uur, worden aan de boer in rekening gebracht. Over de kosten, die defensie in rekening zal brengen, is nog niets bekend. Volgens het Landbouwschap moet de overheid deze kosten via een subsidieregeling „op een uniform en aanvaardbaar niveau” brengen. LUXEMBURG In 1980 moet het aantal koeien in de Europese Gemeen schap met 1,25 miljoen stuks verminderd zijn. Dat is het belangrijkste onderdeel van een reeks maatregelen die de Euro pese Commissie wil nemen om het structurele overschot in de Europese melkproduktie tien percent terug te dringen. SLUISKIL (ANP.). - Door een be drijfsongeval gisteren op het terrein van de Nederlandse Stikstof Maatschappij in Sluiskil is een arbeider om het leven gekomen. Twee van zijn collega’s raak ten ernstig gewond. den moeten administreren. Er zullen uit gebreide kaartsystemen worden inge voerd, terwijl elke aankoop moet wor den geregistreerd. De belastingfraude, die aanleiding gaf tot dit onderzoek van de Koninklijke Marechaussee heeft zich voornamelijk voorgedaan in de periode tussen 1967 en 1972. Het dagblad het Vrije Volk kwam in 1975 met een aantal onthullingen terzake. Naar aanleiding daarvan kwam het PvdA-kamerlid Hans Kombrink met een waslijst van enkele tientallen vra gen aan de minister. Vredeling heeft de Koninklijke Marechaussee alle bewerin gen laten onderzoeken. Volgens officiële cijfers van de Duitse belastingdienst ROTTERDAM (ANP). - Als alles naar wens verloopt, kan Indonesië in het begin van de jaren tachtig een belan grijke exporteur van steenkool worden. Dit heeft mr. G. Wagner, voorzitter van de raad van bestuur van Shell, gezegd tijaens een lezing in Djakarta voor de Indonesian Petroleum Association. Een basisonderzoek van Shell heeft d« aan wezigheid aangetoond van voorraden steenkool, die uitgeurukt in hoeveelhe den energie nog groter zijn dan de oliereserves van Saoedi-Arabië. Momen teel is men aan het studeren op de mogelijkheid, om de export van st»*»»- kool uit Indonesië tot «ntwikkelu^ brengen. Om te voorkomen dat de Europese rundvleesmarkt als gevolg van de droog te ineenstort, komt de Europese Com missie deze week met maatregelen die zullen gelden voor het zuiden van Ne derland, België, Luxemburg en Duits land. fep van de bevrijde gijzelaars die Amin ervan beschuldigden dat hij de kapers versterkingen, wapens en explosieven liet aanvoeren. Israel hoeft er niet aan te twijfelen dat de Verenigde Staten hun veto zullen uitspreken over een resolutie van de raad die de commando-actie zou veroor delen, aldus de Israëlische regerings functionaris die hierbij opmerkte dat president Ford de eerste westelijke lei der was die de reddingsactie prees. De gezagvoerder van de gekaapte Franse luchtbus, Michel Bacos, heeft gisteren op een perconferentie in Parijs meegedeeld dat er negen pro-Palestijnse commando’s betrokken waren bij de ka- pingsaffaire, van wie er vijf ten tonele waren verschenen nadat het vliegtuig in Entebbe was geland. In eerdere berich ten was er sprake van zeven kapers. Maar 4,3 percent van de Nederlanders heeft geen enkel geneesmiddel in huis. Het gemiddelde aantal aanwezige medi cijnen is 4,6. Dit blijkt uit een onderzoek Weer in binnen- en buitenland De middelen met de hoogste „score” zijn pijnstillers (ruim 85 pet), gevolgd door vitamineprepanaiten en middelen'te gen bloedarmoede (38,4 pet) en slaap middelen en kalmerende middelen (20 pet). -1 I. gaat het om een bedrag van rond de twee miljoen gulden. Het onderzoek strekt zich niet alleen uit tot de in Duitsland gelegerde militai ren, maar ook tot soldaten uit Neder land die van een dienstreis naar de Bondsrepubliek gebruik maakten om in kopen te doen. Vredeling zegt in het rapport dat in sommige gevallen aange toond is dat dienstreizigers belastingvrije aankopen deden tot 1000 gulden. Dit deel van het onderzoek is overigens nog niet afgerond. Vredeling zegt in het rapport dat het vrijwel niet uitvoerbaar is om de mili tairen die, zonder invoerrrechten te be Dat deelt minister Vredeling mee in een rapport dat door de Koninklijke Marechaussee is opgesteld naar aanlei ding van beschuldigingen dat Nederland se militairen bij aankopep in Duitsland de belasting zowel in Nederland als Duitsland voor miljoenen guldens hebben ontdoken. ONDER BELANGSTELLING van eni ge duizenden mensen, die zich hadden opgesteld op de Noorderpier in Hoek van Holland, is het reusachtige Dunlin- platform gisteren begonnen aan zijn twee weken vergende reis naar Noorwe gen. Twaalf sleepboten, waaronder de zes sterkste ter wereld (samen goed voor 78.000 pk) trokken het betonnen plat form - of liever het onderste deel ervan, dat bestaat uit een caisson met een oppervlakte van een hectare en een diepgang van 23 meter, met daafbp vier ruim honderd meter hoge torens - los van zijn bouwplaats op de Maasvlakte. Rond elf uur was het gevaarte gearri veerd bij de monding van de Nieuwe Israëlische regeringsfunctionarissen hebben meegedeeld dat Israel van plan is de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties bewijs te leveren van de „mede- Vice-admira al Antoirie Sanguinetti van de Franse marine is uit actieve dienst ontslagen en gepensioneerd op besluit van de Franse president. Dit ic gisteren in Parijs door een woordvoerder van de regering meegedeeld. De 59- jarige vice-admiraal, tegen wie in janua ri al disciplinaire maatregelen waren genomen, heeft in een reeks artikelen in Le Monde kritiek geleverd op het Fran se defensiebeleid. De viceadmiraal ia een broer van de prominente gaullisti sche politicus Alexandre Sanguinetti. Aantal uren zon: 8 tot 16. Min.temp.: omstreeks 15 graden. Max.temp omstreeks 26 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG-LUXEMBURG. Er komt geen algemeen „sproei-verlof” voor boerenzonen en agrarische werknemers die in militaire dienst zijn. Van geval tot geval zal worden bekeken, wie er wel of niet naar huis moet om te helpen bij de bestrijding van de gevolgen van de droogte. De burgemeesters moeten hiervoor een aanvraag indienen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Defensie gisteren meegedeeld. Het Landbouwschap drong tijdens zijn vergadering gisterochtend bij staatssecretaris Van Lent (Defensie) aan op zo’n sproei-verlof. De heer N. J. Huyts van de Limburgse Land- en Tuinbouw Bond: „De mensen moeten dag en nacht werken, omdat er alleen tussen zeven uur ’s avonds en zeven uur ’s morgens gesproeid mag worden. Bij de regeninstallaties moet nog gewaakt worden ook, anders worden ze meegenomen”. Waterweg. Via de olfegeul - bestemd voor de zeer veel diepgang hebbende supertankers - werd het eiland naar zee gesleept. De scheepvaart moest daarvoor geruime tijd worden stilgelegd; rond elf uur gisteravond bereikte men het einde van de geul De sleep had een snelheid van bijna twee kilometer per uur. Het Dunlin-platform, gebouwd door de firma Andoc (voor rekening van vijf oliemaatschappijen: kosten vierhonderd miljoen) zal in Noorwegen worden afge bouwd, waarna het versleept wordt naar het Dunlinveld, ten noordoosten van de Shetland eilanden. Medio volgend jaar zal het de eerste olie uit de Noordzee leveren. te, wil ir. Landinois premies gaan geven aan boeren die besluiten niet langer melk af te leveren. Deze maatregel zal volgend jaar januari van kracht moeten worden en drie jaar van kracht moeten blijven. Uiteindelijk wil de Commissie hiermee bereiken dat het aantal koeien in 1980 met 1,25 miljoen is verminderd. Dit is vijf percent van het huidige aantal koeien in de Gemeenschap. De Europese Commissie wil verder dat zo mogelijk met terugwerkende kracht tot gisteren een drastisch eind wordt gemaakt aan alle nationale en EEG-maatregelen tot steun aan de melkproduktie. De Commissie overweegt ook nog een heffing in te voeren op de melkproduk tie, te beta(len door de veehouders. Vol gens Lardinois zal de heffing variabel worden, mede afhankelijk van het sed zoen. Van het oorspronkelijke voorstel drie tot vijf procent heffing op te leggen is niet langer sprake. Naar verluidt heeft Lardinois dit plan goeddeels moe ten intrekken onder druk van de Franse leden van de Europese Commissie. DEN HAAG. Het ministerie van Defensie zal binnenkort een regeling bekendmaken voor het doen van belastingvrije inkopen door militairen in Duitsland. In de regeling zal nauwkeurig worden omschreven wie bevoegd zijn om in de Bondsrepubliek bij de leger- winkels belastingvrije inkopen te doen en welke goederen men daar bij mag kopen. De bedoeling hier- D, 0 KLM AEROCARTO

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2