Arrestatie na grote bosbrand in Elspeet GUSTAV HEINEMANN: Nieuwe leider Britse Liberalen VUURZEE NA LANGE STRIJD BEDWONGEN donderdag FLAUWVALLEN OP DE TENEN len ZWAKKELINGEN? NORMAAL GEDRAG door mco scheepmaker 8 JULI 1976 BUITENLAND BINNEN- EN Tijdig Evacuatie iten Zorg isfje De grootste lend lapt core elen Lichte schade F - VW Gigantische bosbrand op Vein we (Van onze speciale verslaggevers) De vlammenzee rukt op over de Veluwe. Pleitbezorger verdraagzaamheid wa iicij- hem de waardering van veel linksge oriënteerde jongeren in de Bondsrepu- „Om de kans op bezwijmen te voorko men, zie de soldaat er op toe dat hij op de paradeochtend ontbijt heeft genoten. istje: rondt Als president (van 1967 tot 1974) heeft Heinemann veel gedaan om de afstand Brandweercommandant Laven zei niet, ontevreden te zijn over de coördinatie van de brandbestrijding. Hij noemde de brand de grootste bosbrand na»de oorlog. In 1973 woedde bij legerplaats ’t Harde een brand waarbij ongeveer 300 hectare verloren ging. Een „gelukkige’ 'omstandigheid bij de brand was dat deze woedde in de nabij heid van de legerplaatsen, waardoor de brandweer de beschikking had ovei veel water. Zonder dat en zond«r de ingezette mankrachten en materieel was de ramp niet te overzien geweest, aldus de heer Roeien. Bij de wateraanvoer werd ook een druk gebruik gemaakt van particu liere tankwagens, zoals van melkfabrie ken. be- van ij in even aak- pet ge- oe de Gro teren an is k uit ’je. jriet war De- een Dan- sniten de Ka- t het tfcsen i van onge naar het lan den, van zegd r de Een aan- aden dhe- de nen- de iries- voor i: In- n de kan va- ■eeks het and), one- circa ‘■gen, >ffen khe- >lijft ARNHEM. Nederland is gis teren geteisterd door enorme bos branden, die zeker vijfhonderd hec tare natuurgebied hebben verwoest. De branden woedden op de Veluwe en in de provincies Limburg, Noord- Brabant en Zeeland. Het zwaarst werd het gebied rond de stad Arn hem getroffen, waar niet minder dan vierhonderd hectare in vlam men opging. Slachtoffers zijn er niet bij gevallen. zore” rolgd n’te- laap- (20 kreeg echter geen voet aan de irond en werd in 1957 ontbonden. In dat jaar sloot Heinemann zich aan bij de SPD, en wend voor deze partij in de Bondsdag gekozen. Bijna zeven uur zijn brandweerkorp sen uit de provincies Utrecht en Gelder land en tuit West-Duitsland bij Arnhem bezig geweest voor om kwart voor zes het sein „brand meester” gegeven kon wonden. De meer dan vierhonderd brandweerlieden werden bijgestaan door ruim vierduizend militairen en een niet bekend aantal burgers. Na afloop van de brand bleek dat de bedreigde plaatsen en gebouwen er rede lijk goed waren afgekomen. De Elektro nische en Technische School van de luchtmacht was slechts vrij licht be schadigd. De bedreigde campings waren Mocht het ergste niettemin gebeuren, dan valle hij op beheerste wijze op de grond. Daartoe draaie hij zijn lichaam ongeveer 5 graden, zakke door op de hurken, rolle naar links en herkrijge de greep op zijn wapen, om persoonlijke verwondingen en grote schade aan het wapen te voorkomen. Elk geval van bezwijming zal door de sectiecomman dant worden onderzocht”. Bij het totstandkomen van de „grote coalitie’ (van CDU en SPD) in 1966 werd Heinemann minister van justitie. In die functie heeft hij zich Sterk inge spannen voor een modernisering van het grotendeels 19de eeuwse 'strafrecht, en verwierf hij zijn reputatie van een libe raal en humaan politicus. NUNSPEET (ANP) - De politie in Elspeet heeft gistermiddag een inwoner van die plaats aangehouden die verdacht wordt van het aansteken van de brand waarbij gistermiddag veertig hectare bos en hei bij Elspeet in vlammen opging. H\j zou de afgelopen week nog vijftien branden hebben aangestoken. Inmiddels had de politie van Arnhem in samenwerking met de Rijkspolitie alle wegen rond Arnhem afgezet. Enkele wegen werden voor alle verkeer geslo ten. igen nette (sieve l op it is srder 59- anua ■aren m in Fran il ia listi- iders huis, medt ■zoek sn de sn of arts had wel op maatregelen, die voor het komende weekeinde kunnen worden genomen. Staatssecretaris W. Meijer van CRM toonde zich verrast dat de grootste brand, die in dit jaar tot nu toe heeft gewoed juist kon voorkomen in een gebied waar de beste condities aanwezig waren voor signalering en bestrijding van bosbranden. Staatssecretaris Meijer deed een dringend beroep op het publiek uiterste voorzichtigheid met vuur te be trachten. be- n 18 een aga- I een g«- dskil idag Om ongeveer kwart voor zes gistera vond kon het sein „brand meester” wor den gegeven. Voor bewaking en nablus- sing bleven meer dan driehonderd mili tairen en twaalf tankwagens achter op het getroffen terrein. De stad Arnhem is voor een ramp behoed. Mede dank zij de snelle inzet van rond Arnhem gelegerde militairen en legermaterieel is de gigantische bos en heidebrand nog tijdig tot staan ge bracht. Dit zei de burgemeester van Arnhem, drs. J. Roeien gisteravond op een persconferentie. Hij vertelde dat een tankwagen van de Arnhemse brandweer en een tankwagen van de Doesburgse brandweer geheel zijn uitgebrand en dait twee Leopardbergingstanks van het leger zware schade op hebben gelopen. Tot zover dit bericht dat u eergisteren al hebt kunnen lezen. Het herinnerde mij er aan dat wij, dienstplichtigen uit de jaren 1950-1952, bij parades en derge lijke geïnstrueerd werden om het li chaamsgewicht vooral niet op de hakken de tenen over te brengen. Dat voor de tenen over te brengen. Dat voor kwam flauwvallen (maar je viel na tuurlijk wel met je snufferd pal voor over als je het iets te ongecontroleerd deed Het bericht uit Canada herinnerde me ook ^aap de ingezonden brief die dr. E. P. Sharper-Schafer van het Sit. Tho ma’s Hospital in Londen op 4 juli 1951, dus precies een kwart eeuw geleden aan The Times schreef (U merkt, mijn ge heugen is nog steeds picobello). De brief komt toevallig ook voor in het boek werk .,The First Cuckoo”, Letters to The Times 1900-1975. Engeland heeft, zoals we allen weten, een rijke traditie op het gebied van flauwvallende solda ten, vooral als zij na uren wachten in de brandende zon met zo’n beremuits op en stram in de houding staand opeens hun Queen trippeltrappeltrippeltrap om de hoek zien aankomen. Wellingtons troe pen in Waterloo werden bij een charge niet heviger uiitgedund dan de beremut- sers tijdens het Trooping the Colour, of hoe die traditionele jaarlijkse parade in Engeland ook heten mag. Welnu, dr. Sharpe-Schaffer wijst op dat bij dit flauwvallen al enkele ernstige gewonden zijn gevallen: men viel met zijn hoofd op de grond, of de bajonet doorstak tijdens de val het li chaam van de ongelukkige. Het is een wijdverbreid geloof dat alleen zwakke lingen flauwvallen, waarbij als oorzaken worden aangegeven: overmatig alcohol gebruik in de voorafgaande avond, het niet eiten van het ontbijt op de ochtend zelve, en de druk van de zware bere muts op de hersenen van de flauwvaller. Ondanks het feit dat veel personeel en materieel uit de omgeving van El- speet/Nunspeet was ingezet bij de be strijding van de brand bij Arnhem, wis ten twaalf brandweerkorpsen uit de om geving de brand bij Elspeet toch binnen vier uur onder controle te krijgen dank zij hulp van militairen en loonwerkers. Bij de Noordbrabantse plaats Putte woedde gistermiddag een nog grotere brand. Daarbij ging 60 hectare natuur schoon verloren. Veertien brandweer korpsen uit heel West-Brabant en de Noorder-Kempen, aangevuld met Belgi sche en Nederlandse militairen, zijn acht uur bezig geweest het vuur te bestrijden. Rond half tien gisteravond was de brand zo ver onder controle dat verder gevaar niet meer dreigde. De achthonderd be woners van de ontruimde camping De Hazenduinen te Putte konden toen weer naar tenten en caravans terugkeren. In Limburg hebben gisteren op enkele plaatsen branden gewoed waarbij naar schatting ongeveer 30 ha bos verloren is gegaan. Als president heeft Heinemann wel geleden onder het isolement van zijn hoge ambt, hoewel hij zoveel mogelijk contacten hield. Ondanks zijn 70 jaar werd hij geziiein als schakel tussen rege ring en de opstandige jeugd. Tijdens ernstige studentenonlusiten maande hij voor de televisie tot verdraagzaamheid en begrip aan beide kanten. Het begrip dat hij zelf wist op te brengen bezorgde Wat men niet schijnt te weten, vervolgt dr. Sharpe-SCchafer, is dat alle normale mannen en vrouwen flauwvallen, ook als zij niet rechtop staan maar achtero ver liggen, wanneer zij een voldoende hoeveelheid bloed hebben verloren. Het flauwvallen wordt dan veroorzaakt door het plotseling wegvallen van de bloed druk waardoor de bloedtoevoer naar de hersenen wordt verminderd. tussen staatshoofd en staatsburgers te vtrkleine». Heinemann, besteedde even als zijn vrouw Hilda veel aandacht aan ontmoetingen met de jeugd, minder heidsgroepen/ als gastarbeiders, invaliden, pacifisten en kunstenaars. Hij maakte minder buitenlandse reizen dan zijn voorganger maar richtte zich vooral op een verzoening met de buurlanden Ne derland, België. Luxemburg, Noorwegen en Denemarken, die onder Duiste bezet ting hadden geleden. Op last van de politie werden de campings in de omgeving van het ter rein van de ramp geëvacueerd. Met bussen werden op de campings aanwezi ge toeristen naar de Rijnhal in Arnhem- Zuid gebracht. Alle bewoners van hui zen aan de Koningsweg werden door de politie opgeroepen de huizen te verlaten. Velen vluchtten, net als de kampeerders met alleen de kleren die ze aanhad den. Ook verschillende legerplaatsen moesten worden ontruimd. De brand moet gisterochtend om streeks half twaalf begonnen zijn. Hij werd gemeld door twee wachttorens. Van het Rozendaalse Veld, ten noord oosten van Arnhem, breidde het vuur zich zeer snel uit. Met een snelheid van acht kilometer per uur vrat het zich een weg door het kurkdroge hout. Binnen tientallen minuten sloeg het vuur over de weg tussen Apeldoorn en Arnhem. De legerplaats Schaarsbergen raakte in gesloten door de vlammen, evenals de munitie- en olie-opslagplaatsen van het leger en een terrein van de Heidemaat schappij. Ook het gebouwencomplex van de Elektronische en Technische School van de luchtmacht werd bedreigd. Het liep allemaal redelijk goed af. De staatssecretarissen Van Lent van Defensie en Meijer van CRM hebben gisteravond hun grote waardering geuit voor de burgers en militairen, die waren betrokken bij de bestrijding van de brand in de omgeving van Schaarsber gen. Mede door de inzet van de ruim 1500 militairen konden de complexen van lucht- en landmacht gespaard blij ven. Gedurende de verdere blussings- werkzaamheden en bij het nablussen zullen nog enige honderden militairen het getroffen gebied bewaken, zo heeft de legervooriichtingsdienst meegedeeld. eerder zwaar beschadigd door de stor men. Bij de brand van gisteren moet veel wild zijn omgekomen. Cijfers kon men zo kort na de ramp nog niet geven. LONDEN (UPI-AP). - David Steel is gisteren gekozen als leider van de Britse Liberale partij. Steel is opvolger van Jeremy Thorpe, die begin mei terugtrad in verband met geruchten over homo seksuele contacten. Steel kreeg 64 percent van de stem men en zijn tegenstander John Par’doe 36 percent. Bij hun vertrek van de vliegbasis Deelen, na een bezoek aan het bosgebied bij Schaarsbergen. spraken de beide staatssecretarissen hun zorg uit over het gevaar dat in deze droge tijd een brand van die omvang mogelijk maakte. Staatssecretaris Van Lent zei dat de ministerie van Binnenlandse Zaken, CRM en Defensie en Staatsbosbeheer zo mogelijk vandaag al willen overleggen over de risico’s van bosbranden. Hij zei zich in eerste instantie te willen beraden Pas om kwart voor twee kon de brandweer van Arnhem de vuurhaard op het Rozendaalse Veld bereiken. Zo kon worden voorkomen dat de brand naar d< stad oversloeg. Boven de vlam menzee cirkelden vliegtuigjes en heli kopters van de rijkspoMtte en het leger In een memo dat is uitgegaan naar de Canedese troepen in West-Duitsland is bevel gegeven dat de soldaten voortaan op verantwoorde wijze moeten flauw vallen. De richtlijnen luiden als volgt: In 1946 was Heinemann een van de oprichters van de CDU. Vervolgens was hij enkele jaren blrgemeester van Essen en minister van justitie van de deel- staat-regering van Noordrijnland-West falen. Zijn 'eerste landelijke functie kreeg hij in 1949, toen Adenauer hem benoemde tot minister van binnenlandse zaken. Omdat Heinemann inmiddels een overtuigd pacifist geworden zich niet kon herenigen met de voorgenomen herbewapening van West-Duitsland nam hij een jaar later al ontslag. Twee jaar later trad hij ook uit de CDU. Met Helene Wessel richtte hij de „Gesamt- deutscae Volkspartei”, met een sterk neutralistische program op. De partij Militairen bestrijden het vuur op de luchtmacht-opleidingsschool bij Arnhem, die nog een behoorlijke schade opliep. Reeds bij zijn ambtsaanvaarding in 1969 liet Heinemann weten dat hij slechts een ambtstermijn ambieerde. Hij zag het presidentschap vooral als een functie die alle delen van de bevolking tot elkaar moet brengen. „De wonden helen die in de politieke veldslagen zijn ontstaan”, zoals hij het zelf omschreef. Heinemann toonde zich een vurig pleit bezorger voor verdraagzaamheid, begrip voor minderheden en voor de „gerecht vaardige eisen van de jeugd”. In 1974 maakte hij als president plaats voor de liberale politicus Walter Scheel. HAMBURG (DPA/ANP). Gustav Walter Heinemann is 23 juli 1899 geboren in Schwelm, in het Ruhrgebied. Hij studeerde rechten en politieke wetenschappen en begon zijn loopbaan als advocaat in Essen. Lange tijd, tot 1949, was hij directielid van de Rheinische Stahlwerke, een groot staalyconcern. om de coördinerende brandweercom mandanten op de hoogte te houden. Burgemeester Roeien van Arnhem was inmiddels naar het terrein van de brand vertrokken om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de situatie. Even later arriveerden daar ook de staatssecretarissen Van Lent van Defen sie en Meijer van CRM. Ook mr. P. Van Vollenhoven reisde naar Arnhem, waar hij een Landrover, een jeep en zijn hulp beschikbaar stelde. Als men lange tijd achtereen stokstijf stil staat, hoopt het bloed zich op in. het onderste deel van het lichaam, wat het zelfde effect heeft als een bloeding; een effect dat bovendien nog versterkt wordt wanneer de bloedvaten in de benen door de hitte zijn uitgezet. Staat men daarbij ook nog in de houding, dan komt daar nog bij dat de slagader onder het hart geblokkeerd raakt, waardoor het bloed nog meer opgehoopt wordt in het onderlichaam. In d e loop van zijn biologische geschiedenis heeft de mens blijkbaar geen afweermiddel ontwikkeld tegen de gevolgen v an deze houding, en daarom doet het des te merkwaardiger aan dat ze juist is uitgekozen voor het militaire ceremonieel. „Het is waar schijnlijk te veel gevraagd om te ver wachten dal we voldoende geciviliseerd zijn om een eenmaal gevestigde traditie overboord te werpen”, besluit dr. Shar- pey-Schafer zijn of vermoedelijk haar brief aan The Times op 4 juli 1951, „maar het minste wat we mogen ver wachten is dat de autoriteiten zich tweemaal bedenken alvorens zij de slachtoffers bestraffen voor iets dat niet meer is dan normaal fysiologisch ge drag”. gespaard gebleven en van schade aan woonhuizen en dergelijk in Arnhem was geen sprake. Van de vierhonderd hectare natuurge bied die gisteren zijn verbrand, waren er 250 hectare goed bos. De rest was all zxzxz-wv» orcrl zTzvzxr» rlvx rdriv De vrijwillige brandweer van het Zeeuwsvlaamse Hulst is gisteren de ge hele dag van ’s morgens acht uur tot ’s avonds zes uur in de weer geweest om in totaal zes branden te bestrijden. bliek, die overigens nogal afkering ren van het „gezag” in Bonn. Heinemann is gekenschetst als een „staatsman die altijd de stem van rijn geweten voorrang gaf boven blinde trouw aan de staat”, hetgeen hem niet alleen populariteit, maar ook kritiek heeft bezorgd. Hij had een afkeer van militarisme, veel ceremonieel vertoon en van veel omhaal van woorden. sX^NX*^ 's v - -s -

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3