Porsches bewaken nu ook rijksweg 6 Confessionelen pleiten voor koopwoningen Volgend jaar geen vergoeding doordraai tulpen meer voor o ho r ag MEf? J K Wil w 1 rukstoutie. smi M 1 BmMHb hl H i IB 3 TC BEZUINIGINGEN DOOR FREQUENTIE ROUTES TERUG TE BRENGEN In Spaarndam 1 1 I i 11 JFT rjr I BK II WK» tOi DO 6 IJMOND DONDERDAG 8 JULI 19 7 6 go Bs Iff Velsen-IJinuiden M Beverwijk o HAARLEM/DEN HAAG In het kader van de door minister Westerterp aangekondigde bezuinigin gen in het streekvervoer, zal de NZH voor ongeveer twee miljoen gulden (4 percent van de totale produk- tie) op de bestaande lijnen schrappen. De busonder neming wil deze besparingen tot stand brengen door op drukbereden trajecten de frequentie terug te brengen. r "n' tf HALFWEG. De witte politie-Porsche, een bekende verschijning op de Nederlandse autosnelwegen, zal voortaan ook te zien zijn op de Rijks weg tussen Badhoevedorp en Alkmaar. Op een feestelijke bijeenkomst in het raadhuis te Halfweg is maandag het startsein gegeven voor de Porsche-surveillance op dit gedeelte van het Rijkswegennet. I 3 W 4. A K> 9fl ■W NZH stoot geen onrendabele buslijnen af (Va een onzer verslaggevers) j ■MM MS 1 SS? Ir. ::ssss: Films b (fe O de Voorlichter Swart: we hebben een gelukkige op- City Theater lossing kunnen vinden. Kennemer Theater Luxor om van te Het bleek voor de NZH onmogelijk om de hele bezuinigingsoperatie voor 5 september aanstaande door te voeren, zoals de minister wilde. Het ministerie is nu echter akkoord gegaan met een fase ring, die inhoudt dat de nieuwe regeling voor het zuidelijke district (tussen Lisse en Den Haag) op 1 augustus ingaat en de overige districten op 17 oktober zul len volgen. Het plan voor de bezuinigin gen in het district zuid is al gereed. Het komt hoofdzakelijk neer op het van de weg nemen van een aantal bussen op de routes tussen Leiden en Den Haag (een jaar met een bus minder rijden bespaart de NZH 160.000). Wat de nieuwe rege ling precies voor Noord-Holland in zal houden is nog niet bekend. Een scène uit de film Vier vuisten op weg naar de Hel, waarbij de vier vuisten als overtuigende argumenten worden gebruikt. WI selecl aal Kenr Lindi Dorp ten t Jaar Kenr Aai ken stellij 17 er dag. t Dit na kit lopent de ag aange. stoord De zijn z< ongen melde IJM strana politie en vr zonne De confessionelen willen weten of B. en W. bereid zijn de bouw van koopwo ningen „in de beschutte sfeer” of pre- miekoop woningen mogelijk te maken als mocht blijken, dat kopen eigenlijk goed koper is dan huren. Het CDA vraagt ook of een deel van de 88 woningen, die thans in aanbouw zijn in Spaarndam- Oost, aan de toekomstige bewoners kan wanden verkocht. Een van de Porches vanochtend surveille rend op rijksweg 6 nabij het verkeers plein Rottepolder. Postdi te Sar deel a een ai duiver W. D( 10.14 u De i 20), Ta 21), G< (9, 12, (15), J (27), K Van Snelvl de 185 Noyon lossing Een d eerste prijsdi Door duiven concoi haddei weg. bij. de De u J. Koe Bodde: 19, 24, 22. 28), (16, 35 burg Rolvin (36). P.V. Noyon Gelost Laatst H. S Aar 2. Munch Roon 1 Reep 35; W. 31; J. i Van muide: duiven over e de dui van Ci hok or uur. Com: vlucht Com M. Mit (12). Van Bonte de 81 Noyon gemoed.' ljke Amerikaanse sheriff dra gen er allemaal toe bij om de onnavolg bare James Bond-sfeer te laten uitgroei en tót een ademloze spanning en James Bond zou 007 niet zijn als hij niet in een spectaculair eindgeveeht definitief afre kende met zijn snode tegenstanders en Solitaire als hoofdprijs voor zich won. alhoewel. de rijksoverheid. De NZH is voor de volle honderd percent een dochter van het staatsbedrijf de Nederlandse Spoor wegen. Bovendien komt bijna alle subsi die rechtstreeks uit Den Haag. Momen teel is Haarlem nog de enige gemeente die jaarlijks enkele miljoenen in de kas van de NZH stort, maar ook die ver plichting zal volgend jaar door het rijk worden overgenomen. De Algemene Verkeersdienst van de Rijkspolitie in Driebergen (AVD) werkt nauw samen met het politie-apparaat van de gemeenten, waardoorheen de au tosnelwegen lopen. Het maakt daarbij niet uit of dat gemeentepolitie is of rijkspolitie (al is het hemd wel nader dan de rok, zoals overste Vogel, de commandant van de verkeersgroep Drie bergen maandag verklaarde). De Rijks politie van Halfweg is dus nu ook in die samenwerking betrokken. Overste Vogel onderstreepte het belang van die samenwerking en hield het plaatselijke korps voor, de taakverdeling goed met de mannen van de Porsche-politie door te spreken. „Je hoort wel zeggen dat wij het vuile werk, de afhandeling van ver keersongevallen. door de plaatselijke po litiekorpsen laten doen. Dat vuile werk is echter zelf verboden. Het is onze taak niet” aldus de heer Vogel. van wordt gemaakt, dan betekent dat in die gebieden dat de laatste verbinding met het openbaar vervoer wegvalt. Wij kennen die situatie ook in de kop van Noord-Holland, maar gelukkig heeft de NZH een mogelijkheid gevonden om die lijnen zo veel mogelijk te sparen door op de druk bereden trajecten de fre quentie te verlagen”. De Africa Express vertrekt zondag middag bij City, een bus, die de verbin ding vormt tussen zwarte nederzettin gen. Ursula Andress zorgt voor de mooie meid” en brengt zo wat roman tiek in een film vol knok- en schietpar tijen. een ruw werkje, dat liefhebbers van dit soort avontuur bijna overvoert. Stadsschouwburg .xk. De streekvervoerders kunnen uitbrei ding van de dienstverlening voorlopig wel uit hun hoofd zetten. Het beleid van de NZH is er altijd op gericht geweest de bussen zo snel mogelijk de pas ge reedgekomen nieuwbouwwijken in te sturen. De minister heeft echter laten weten dat voor nieuwe lijnen slechts toestemming gegeven zal worden, wan neer er sprake is van een hoge nood zaak. Voor de NZH betekent dit onder meer dat uitbreiding van het zeer goed geslaagde experiment met de snelbussen (Leiderdorp-Den Haag, Noordwijk-Den Haag en Beverwijk-Aalsmeer) op losse schroeven komt te staan. s sis? is van mening dat de personeelsvermindering stroming van het verkeer. De surveillan ce wordt behalve met duidelijk herken bare wagens ook uitgevoerd met „gewo ne wagens”. Daarin zit foto-apparatuur waarmee elke verkeersovertreding on verbiddelijk wordt vastgelegd. Achter de achterruit zit een opklapbaar stopbord, waarmee weggebruikers tot stoppen kunnen worden gemeend. De politiewa gen is verder nergens aan te herkennen. „In zekere zin is ons werk moeilij ken dan dat van de mannen in de Porsche”, zo lichtte de politieman van de auto-in-burger toe. ..Bij onbeschoft weg gedrag, rechts inhalen en zo, moeten wij zelf netjes blijven rijden en toch de verkeerszondaar zien in te halen en te bekeuren. We kunnen niet met zwaai licht en sirene een vrije baan voor ons maken en we zijn ook niet zo snel als de Porsche. Aan de andere kant ligt om ons niet het netwerk van waarschu- wingssignalen, dat om de Porsche zit: automobilisten die elkaar seinen dat de politie in de buurt isV. T. 'ence Hill en Bud Spencer laten jir.'agmiddag hun rauwe knuisten aan ccn wapensmokkel een einde maken. Onder :.e titel De Vier Vuisten van de Duivel raken zij in een aaneenschake- I ng va i kamisch-sensationele avonturen verwikkeld. Zij weten de wapensmokke- laars te ontmaskeren en te overwinnen, zodat die in handen van de regering komen, maar helaas schieten ze ook het geld, dat ze achterover dachten te druk ken erbij in. Vol goede moed trekkne de twee mislukte boeven weer verder naar de volgende film. HALFWEG De confessionele raads fractie van Haarlemmerliede en Spaarn- woude vraagt B en W. van deze ge meente goedkope koopwoningen te bou wen in Spaarndam. In een serie schrif telijke vragen wil de fractie weten of het college bereid is daarover voorlich ting te verstrekken aan minder draag krachtige woningzoekenden en bewoners van wonigwetwoningen. Dat mag even tueel in samenwerking met het Bouw fonds Nederlandse gemeenten. A 1 ap Walt Disney Productions staat er borg voor, dat de film „Eiland aan het Eind van Wereld” schitterend cn spannend amusement brengt voor jong en oud. De toeschouwers maken een avontuurlijke tocht mee in een luchtschip aan het begin van deze eeuw op zoek naar een verloren zoon. Het wordt een barre tocht door het Poolgebied- waarbij Eski mo’s spreken van een plek vol boze geesten, waarin Vikingen het luchtechip in brand steken met hun vlammende pijlen en waarin een ontzagwekkende vulkaan tót leven komt en het natuur geweld mensen bedreigt. Ondartks alle merkwaardige en onverwachte avontu ren komt de expeditie met de verloren zoon behouden in de beschaafde ..wereld aan. X Verder verzoekt de CDA-fractie woningwetwoningen in die gemeente warmte en geduidwerende isolatie voorzien. Dart, is volgens de vragenstel lers mogelijk met rijkssubsidie. Tenslotte vragen de confessionelen of het college wil bekijken of in de gemeente een woningbouwvereniging kan worden op gericht. De vraag is gesteld met het oog op het grote aantal woningwetwoningen in de gemeente (ongeveer veertig per cent van het totale aantal woningen). Buiten de spitsuren zullen een aantal kwartierdiensten worden omgezet in halfuurverbindingen, terwijl op andere lijnen de bussen niet meer om het half uur, maar om h et uur zullen gaan rijden. Dit zal onder meer voor de verbinding Beverwijk-Hoogovens gelden. Door op de drukke lijnen wat minder bussen in te zetten voorkomt de NZH de opheffing van een aantal onrendabele lijnen, met name in de kop van Noord- Holland, waar de bus als enig openbaar vervoermiddel fungeert. De bezuinigin gen zullen geen ontslagen onder het 1900 man tellende personeel tot gevolg heb ben. De directie noodzakelijke bereikt kan worden door natuurlijk ver loop. De bezuinigingen zullen daardoor wat later tot stand komen, maar het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft inmiddels laten weten hier geen bezwaar tegen te hebben. Omdat bij de busonderneming de kosten voor zeventig percent uit lonen bestaan, moet op die post 1,4 miljoen bezuinigd worden. De overige besparingen worden bereikt door onder andere het afschrijvingspercentage van de 600 NZH-bussen terug te bren gen. Met andere woorden: het bedrijf moet langer met zijn bussen doen. Uit de goedkeuring van dit NZH- voorstel door Den Haag, blijkt wel dat minister Westerterp het niet zo nauw neemt met zijn eigen brief aan de streekvervoerders (van 26 mei j.l.) waar in hij meedeelde dat er bezuinigd moest worden door opheffing van de lijnen waarop ’s avonds en in het weekeinde per rit minder dan tien passagiers wor den vervoerd. Dat schrijven bracht grote schrik teweeg in de directiekamers van de busondernemingen. De ESO, het sa menwerkingsverband van de streekver- voerbedrijven, vreesde, dat door die maatregel de dienstverlening gehalveerd zou worden, hetgeen de minister al spoedig tot de mededeling bracht dat er met hem over de gestelde normen nog wel te praten viel. Volgens de heer G. J. de Swart, voor lichter van de NZH, zijn vooral de streekvervoerders in landelijke gebieden buiten de randstad van de brief van Westerterp geschrokken. Hij vertelt: „Wanneer je een bepaalde tweeuurs- dienst hebt die dan ook nog moet ver vallen omdat er onvoldoende gebruik BOLLENSTREEK. De inname- prijzen van de tulpen worden vol gend jaar op nul gesteld. Dat wil zeggen dat tulpenbollen diie dan door draaien. niet meer vergoed worden. Dat besluit nam het Produktschap voor Siergewassen gistermiddag tij dens een openbare bestuursvergade ring in Den Haag. Dit besluit implici- ceert niet dat de overnameregeling nu voorgoed van de baan is. Het systeem als zodanig is in de motten ballen gelegd, maar kan zo nodig in 1.87 al weer funktioneren. De innameprijzen van de hyacinten werden overeenkomstig het advies van de ver. De Hyacinth verlaagd met 10 percent. Dat komt neer op 2 per 100 minder voor de dikke bollen en 1 per 100 minder voor de kleine re maten. Als schot voor de boeg viel tevens het besluit om de innameprij zen voor hyacinten voor 1978'te stel len op maximaal 75 pet van de dan geldende kostprijs in het goedkoopst producerende gebied. Op deze wijze Wil men de hyacintenkwekers door dringen van de noodzaak het areaal te beperken. De afzetmogelijkheden blijven in het gunstigste geval gelijk en er is dus geen enkele reden om de oppervlakte te gaan vergroten. De maatregelen van Westerterp bete kenen een gevoelige klap voor het open baar vervoer in de wedloop met het autogebruik. Aan de ene kant wil de regering het openbaar vervoer zö aan trekkelijk maken dat steeds meer men sen de auto laten staan, maar door geldgebrek wordt zij gedwongen maatre gelen te nemen die tot vermindering van de dienstverlening leiden. De Swart: „De minister staat ook met zijn rug tegen de muur. We moeten nu eenmaal werken met het gegeven dat de kosten stijgen, terwijl het passagiersaanbod constant blijft, ja zelfs iets zakt. De enige andere mogelijkheid zou een tussentijdse tarief- verhoving zijn, maar daar wil de rege ring niet aan”. De bemoeienis van de rijksoverheid met het streekbusvervoer is de laatste jaren enorm toegenomen. In vier jaar verdubbelde de bijdrage van de staat in de kosten van het streekvervoer, een tendens die niet voortgezet kan worden in de zorgelijke economische tijden, zo als wij die nu kennen. Het is voor Westerterp overigens niet zo erg moei lijk om de streekvervoerders te doen luisteren. Op een enkele uitzondering na is het streekbusvervoer in handen van ieder geval moet de oplossing zijn gevonden voor de begroting 1977 in oktober ter tafel komt. Het voorstel om de innameprijzen van de hyacinten te verlagen, stuitte op verzet van de heer Segers. Hij vond de verlaging een vorm van onnodig geld weggeven. Hyacinten zijn nu eenmaal een driejarig artikel. De werkbollen die een week of act geleden op de groene veilingen oor veel geld zijn gekocht, worden na tuurlijk stuk gemaakt en duur plant goed gooit men niet weg. Dat kan men wel vergeten. Een verlaging van de prijzen betekent een verlaging van het inkomen van de kwekers. Volko men onnodig, want als men de prij zen ongewijzigd laat, verandert er niets. Bovendien loopt door het verla gen van de prijzen ook de vakheffing terug. Dat laatste vond de heer J. Koom- en een argument om op te schieten. Het verband tussen deze twee is mij volslagen onduidelijk, zo zei hij. Met de stemmen van de heren Segers en Vermeulen tegen, werd be sloten de innameprijzen van de hya cinten voor 1977 te verlagen, met een nieuwe verlaging voor 1978 in het vooruitzicht. Tarzoon. de schande van de jungle slingert zich in Kennemer Theater I van boom naar boom, hangend aan lianen of andere uitsteeksels. In een getekende s -.-parodie doet de stripfiguur zijn ui terste bset om Jane, zijn oversexte be dgenote te redden van de kwade bedoe lingen van een feeks, die bij haar onoir- bare praktijken gebruikt maakt van de geëxtrapoleerde mannelijkheden. die Wat betreft de narcissen bleef de innameprijs ongewijzigd, nl. 0,60 per kilo en voor het zgn. tonnengoed dat aan gerechtvaardigde eisen van parti culiere verbruikers volfoet, 0,50 per kilo. Voor het PVS deze voorstellen on der de loupe nam, werd de jaarreke ning 1975 besproken. De heer Har- thoorn constateerde dat het eigen vermogen van het PVS terugloopt. Het stootkussen gaat steeds meer van zijn incasseringsvermogen verliezen. Hoe met dat nu in de komende jaren? PSV-voorzitter H. J. Hylkema: „Als we een inflatiecorrectie toepassen van 10 pet en we gaan op de huidige voet door, dan zijn over drie, vier jaar alle middelen uitgeput. Dat kan gewoon niet. Er zijn twee mogelijkheden om de inkomsten omhoog te wrikken: of de totaalomzet moet omhoog, want dan komt er automatisch meer vak- hefflng binnen, of het percentage van de vakheffing moet verhoogd. De eer ste mogelijkheid zit er niet in en de tweede is evenmin gemakkelijk te verkopen. Met alle betrokken organi saties zal overleg worden vepleegd over de te nemen maatregelen. In Vier Vuisten op weg naar de Hel zorgen voor spanning en sensatie als twee harde jongens betrokken raken bij een illegale smokkel. Zij moeten niet alleen de politie van het lijf houden, maar ook twee concu.re. ende bendes en •zoals dat in deze films gaat, is hte een kolfje na? ’.un hand. Met de tits’, van de film: vier vu’sten slaan zij zich door alle moeilijkheden h.e. daarb j ba hotelkamers, schepen en vrachtwagens in puin achterlatend als zij met hun tegenstanders hebben afgarekend. Gekke vondsten en stuntwerk zorgen voor het amusement, dat de vier vuisten van Paul Smith en Michael Coby leveren. A. De verkeersgroep Driebergen waakt over de veiligheid op de weg, de door- James Bond trekt in Luxor tenstiijde tegen al het kwaad, dat de wereld bedreigt en doet dat op de hem bekende wijze, waarbij spanning en vooral spec taculaire scenes elkaar in snel tempo afwisselen. Roger Moora speelt imaal 007, de man. die de opdrachten van zijn baas ”M” met een glimlach en een ironisch opgetrokken wenkbrauw uit voert. Solitaire is misschien wel de mooiste en koelste vrouw in de James Bondfilms en Jane Seymour gaeft deze schoonheid gestalte. Voudou, oplums- mokkel, geheimzinnige moorden op ge heime agenten en bovenal een dikke twee gekke geleerden haar hebben gebo den. Harde beelden met een scherpe satire op een verwrongen samenleving zijn het gevolg, overigens doorspekt met een vorm van humor, die een bepaald publiek zeker zal aanspreken. In de nachtvoorstelling is een „Hels Trio” te zien, dat zich verrijkt door te speculeren op het doodgaan van mensen. Losbandigheid en oplichterij staan voor dit trio centraal en een „verkeerde” dode maakt een happy ending aan de film, waarin de verwikkelingen teveel zijn om op te noemen. Sjort en Sjimmie zijn in et Kenne mer nog steeds zondagmiddags in het land der Reuzen en zij bieden de jeugd opnieuw volop vermaak. In Kennemer Theater II draait Opera tie Barbados, een intrigerend verhaal over geheime agenten, de liefde en het verraad. Zowel de Britse als de Russi sche geheime dienst raken in paniek als een man en een vrouw verliefd op elkaar worden. De vrouw heeft een vertrouwenspositie bij de Britten en de man is een Russisch topagent. Als de Rus wil overlopen overwinnen de Brit ten en de liefde alle moeilijkheden, die hen van de andere kant in de weg worden gelegd.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 6