WAAR LIGT GRENS VAN VRI JHEIDSBEPERKING? Maatregelen tegen paarden ravage te verwachten Eend te water gelaten Demonstratie parachutespringen op terrein bij Heliomare Heemskerker veroorzaakt VELDHUIS - T t O l- ■il donderdag VROUW HAALT BUURTHUIS MOEST ZIC H TERUG TREKKEN ZONDAGMIDDAG IN WIJK AAN ZEE „DE ZANDKRAAI” BEEN OPEN WF V 11 8 J.ULI 1976 VELSEN IJMUIDEN 8 badgasten aanspringen en op andere wijze overlast bezorgen. Te vol Paarden EN BI L“ Belemmeringen o I Tel. 25629 til Belangstelling (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Vrolijke tonen klinken over het zinderende ter- reintje langs de Abbenven. Op de maat Van de muziek maakt een groep kinderen een rondedansje. De bemanning van de speelwagen, ver antwoordelijk voor deze jolijt, wist zich al meehossend het zweet van het voorhoofd. Toch staat op hun gezichten ook voldoening te lezen, want dankzij hun inzet hebben zo’n dertig kinderen uit de Abbenven en omgeving weer een kostelijke mid dag beleefd. En daar is het de vrij willigers van buurtcentrum „De Schuilhoek” met hun speelwagen per slot van rekening om begonnen. Compromis (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK/HEEMSKERK. Er is bij vele hondenbezitters ver warring ontstaan over de vraag of honden nu wel of niet vrij op het strand mogen lopen. In de gemeenten Beverwijk en Heemskerk gelden verschillende rege lingen en dus is de verwarring begrijpelijk. Bij beide gemeentebesturen komen regelmatig klachten binnen over de vervuiling van het strand door hondepoep terwijl er ook klachten worden geuit over loslopende honden die kinderen angstig maken, tegen 'x - ns» A I Loslopende honden worden ook van het strand geweerd I alle kustgemeenten geen Heemskerkse speelwagen bezorgt jeugd enkele kostelijke uurtjes (Van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIE) Voor de jeugd van 8 tot 14 jaar wordt i Hondenliefhebbers krijgen zo langza merhand het gevoel dat ze een of andere besmettelijke ziekte hebben. Goed, de hond mag i n huis nog vrij rondlopen, maar dat is zo ongeveer ook de enige plaats. Door het aanlijngebod mag het dier niet even rennen in een plantsoen. De speelwagen, een bontversierde bak fiets w’aarin naast een bandrecorderin- stallatie ook allerhande speelattributen worden meegevoerd, raakt in Heemskerk zo langzamerhand aardig ingeburgerd. Al enkele jaren trekt de wagen gedu rende de zomervakantie de wijken in, om de jeugd met volksdansen en spelle tjes op een ongedwongen manier bezig te houden. Mensen, die niet van kinderen houden of er zelf geen hebben, ondervinden op het strand, op de camping en vaak ook thuis wel overlast van rustverstorende kinderen. Dat kan toch nooit een reden zijn om die maar te weren? Overigens trekt de met vlaggetjes ge tooide speelwagen ’s ochtends beduidend Volksdansen op het verdorde grasveldje langs de Abbenven. De hitte kan de kinderen niet deren. Breestraat 12 Beverwijk ongeveer dertig seconden vergt, wordt een snelheid ontwikkeld die oploopt tot circa 200 kilometer per uur. Om de springers te kunnen volgen wordt aan hun enkels èen rookbommetje bevestigd. De politie ging een kijkje nemen en vond de Eend ongeveer anderhalve me ter uit de kant. De wagen bleek gestolen te zijn van een 21-jarige Beverwijker, die hem op de Verlengde Voorstraat had geparkeerd. De kosten van het optakelen zijn tot overmaat van ramp voor zijn rekening. daar ’s avonds en in de weekenden te kunnen verblijven. Als je dan toevallig een hond hebt moet je voor al die avonden en weekenden een logeeradres voor die hond zoeken want die mag niet mee. Wanneer je ’s avonds even voor een paar uurtjes naar tent of caravan wilt is de lol er net af als je eerst buren, familie of kennissen moet inscha kelen om de hond onder te brengen. Geen hond houden zeggen dan de mensen die er niet een hebben. Maar dan heeft men het wel over iets dat voor een heleboel mensen een stuk le vensvreugde betekent: een aanhankelijk huisdier. Anderzijds is het voor de hondenbezit ters natuurlijk ideaal om vooral bij het mooie weer van de laatste tijd hun huisdieren eens lekker te laten rennen op het strand. De dieren hebben het toch al zo benauwd in huis, zeker als er geen tuin ter beschikking staat. Een poepje tegen een boom mag niet. Dat hoort in de goot. Het dier zou bijna afleren z’n achterpootje op te tillen en wat is meer des honds. Mee op vakan tie? Bijna onmogelijk vanwege allerlei formaliteiten. Hondje mee naar de cam- Het probleem blijft waar op de duur de grenzen komen te liggen van de toelaatbare overlast in een te vol gewor den wereldje. In de meeste bejaardentehuizen mogen geen honden worden gehouden. Een be jaarde, die de toch al moeilijke stap naar dat tehuis moet doen, dient dan juist op dat moment vaak afstand te doen van hetgeen hij het liefste mee zou nemen. hondenbezitters is verworpen op grond van de overweging, dat het na zes uur va ak ook nog druk is op het strand. Daarbij is in aanmerking genomen, dat volgend jaar de zomertijd wordt inge voerd, met dus langere avonden wat de zonnetijd betreft. Inmiddels wordt tussen de besturen van de kustgemeenten in Noord-IIolIand •overleg gevoerd over een regeling om ook paarden op het strand te weren. Onzin, zo'n gedachte? Gelukkig nog wel. Maar laten we dan wel bedenken, dat het nog helemaal niet zo lang is geleden, dat we ook gelachen zouden hebben om het idee, dat honden niet meer vrij en paarden helemaal niet meer op het strand zouden mogen lopen. Voor de gemeenten is het natuurlijk onmogelijk tegemoet te komen aan de tegengestelde belangen van badgasten en hondenbezitters. Gezocht is naar een compromisregeling. (Van een onzer verslaggevzers) BEVERWIJK De Rijkshavendienst te IJmuiden waarschuwde gistermorgen de politiepost Wijk aan Zee, dat er een Citroën personenauto met de wielen om hoog in de Averijhaven dreef. In deze zomermaanden moeten de honden op het strand aangelijnd worden, ook in de avonduren. Dit dus in tegen stelling met de regeling voor het Bever- wijkse strand. In Heemskerk is nog wel overwogen de ontheffing van het aanlijngebod ook voor de avonduren in te voeren, maar deze mogelijkheid ten gerieve van de meer belangstelling dan ’s middags, wan neer talloze Heemskerkse moeders met hun kroost naar het strand of het zwembad zijn getrokken en de achter blijvers in de schaduw van een tuinpa rasol verpozing zoeken. In Heemskerk zijn nog geen klachten binnen gekomen over overlast van paar den op het strand, maar in verschillende andere kustgemeenten wel. Als die ge meenten besluiten om paarden op het strand te verbieden, zal die regeling ook in Heemskerk worden ingevoerd, omdat het strand in deze gemeente anders „een eiland” zou kunnen worden dat speciaal de ruiters aantrekt. Ook het provinciale bestuur overweegt maatregelen, die dan WIJK AAN ZEE Een 63-jarige inwoonster van Beverwijk is gistermor gen met verwondingen aan haar been in het Rode Kruis Ziekenhuis opgenomen. Onderweg naar het strand was de vrouw van een stenen trap afgevallen, waarbij zij met haar scheenbeen langs de .treden schuurde. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK Een 21-jarige auto mobilist uit Heemskerk heeft vannacht op de Wijk aan Duinerweg een flinke ravage veroorzaakt. De man, die volgens de politie onder invloed van alcohol verkeerde, reed* om streeks twee uur met een gehuurde auto tegen een geparkeerde wagen aan. Deze auto kreeg zo’n dreun te verwerken, dat hij doorschoot en en verkeerspaal fi naal in tweeën deed knappen om ver volgens na drie tuinhekjes vernield te hebben eindelijk tot stilstand te komen. Beide auto’s werden totaal vernield en moesten met een kraanwagen worden weggesleept. Aan de Heemskerker die de aanrijding had veroorzaakt, werd na een blaastest en bloedproef een rijverbod opgelegd. Tevens kreeg hij een proces verbaal aan zijn broek. Dit jaar zouden van 6 tot en met 9 juli zelfs twee speelwagens uitrukken, eentje bemand door vrij wil ligers van buurtcentrum „De Schuilhoek”, de ander onder Verantwoordelijkheid van buurt huis „De Zandkraai”. „De Zandkraai” moest zich echter op het laatste moment uit het project terug trekken, omdat men er niet in slaagde voldoende mede werkers te vinden. Een woordvoerder van dit buurthuis: Buurtcentrum „De Schuilhoek”,, van wie de speelwagen nu als enige door de Heemskerkse wijken trekt, kende in het geheel geen bezettingsproblemen. Hun wagen wordt bemand door twee vaste medewerkers, aangevuld met acht vrij willigers van een volksdansgroep. automatisch voor zouden gelden. Voor hondenbezitters en ruiters en amazones worden al die maatregelen zo langzamerhand toch wel uitermate ver velend. Op een paard langs de vloedlijn rijden is een onvervangbaar genoegen. x'J Deze groep bezorgt de Heemskerkse jeugd iedere dag veel plezier. Ze begin nen hun programma steevast met volks dansen, gevolgd door wat nostalgisch aandoende spelletjes als touwtrekken, tollen, hoelahoepen en steltlopen. Als klap op de vuurpijl mogen de kinderen dan tenslotte pannekoekjes bakken op doorboorde conservenblikjes, waarin een waxinelicht voor de juiste temperaturen zorgt. er een springtoren van vijf meter ge plaatst. Daar mogen de kinderen van af springen met een geremde lier. Zij ont vangen daarna een jeugd-parabrevet. De demonstrerende parachutisten heb ben ieder meer dan 600 sprongen op hun naam staan. Zij zijn uitgerust met het nieuwste type parachute, de of „vliegende maras”, die de parachutist in staat stelt tijdens de dalir- c;n v;:- waarse snelheid te ontwikkelen van on geveer vijfendertig kilometer "er uur. De parachutisten zullen het vliegtuig op circa tweeduizend meter hoogte ver laten en de eerste duizend meter vrij vallend afleggen. Tijdens deze val, die WIJK AAN ZEE In samenwerking met de muziekvereniging „Arion” wordt zondag 11 juli, ’s middags om vijf uur, een demonstratie parachutespringen ge geven door het Roxy Dual Para Team. Dit team bestaat uit drie ervaren pa rachutisten, die allen als instructeu’- zijn verbonden aan he paracentrum Texel- Spa. De demonstratie wordt gegeven op het terrein tegenover Heliomare bij de Dorpsduinen, waar de parachutisten zul len landen. Op het Beverwijkse strand is de alge mene politieverordening per 1 april van dit jaar zodanig gewijzigd, dat de hon den nu van 1 april tot 1 september op het strand aangelijnd moeten worden van ’s morgens acht uur tot ’s avonds zes uur. ’s Avonds na zes uur, als de grootste stranddrukte voorbij is, mogen de honden dus los lopen op het Bever wijkse strand. In Heemskerk geldt een andere rege ling voor het strand. Daar geldt een aanlijngebod voor de geh ele gemeente. Daarvan wordt wat het strand betreft alleen ontheffing verleend voor en na het badseizoen, van 1 september tot 1 april. ping? Op vele campings worden honden toegelaten, zoals bijvoorbeeld op de provinciale camping in Castricum. Dat handicapt veel IJmondbewoners die daar veelal in het voor- en naseizoen een tent of caravan hebben staan om Hert geluid van de bel en ratel trekt een aantal van hen dan toch nog wel naar de speelwagen, waar de onvermoei bare bemanning alles in het werk stelt de kinderen die landerigheid van een overhitte vakantiedag te laten vergeten. Wie inmiddels nog geen kennis heeft gemaakt met de activiteiten van de speelwagen, kan vrijdagmorgen om 10 uur in de Thijsenstraat een kijkje gaan nemen. Na dit optreden wordt de bak fiets onttakeld, om volgend jaar pas opnieuw weer uit te rukken. In de flatgebouwen in Heemskerk wordt een hond per huis toegestaan. Bij voortdurende overlast en aanhoudende klachten wordt ook dat op de duur misschien nog verboden. Dan is de tijd niet ver meer, dat we honden alleen nog in de dierentuin kunnen bekijken en dan is het nog maar een stapje naar een verbod om per flatwoning meer dan twee kinderen te hebben. Suède n Nappa kléding- „In januari zijn we al naar vrijwillige bemanningsleden voor onze speelwagen op zoek gegaan, maar we kregen nauwe lijks respons. Toen hebben we onze vas te groep van medewerkers, in totaal toch wel zo’n honderd man, aangeschre ven of zij ons uit de brand kon helpen. Meer dan twee bemanningsleden kregen we echter niet bijeen. Daar je voor de speelwagen toch minstens zes a zeven leiders nodig hebt, hebben we mede vanwege het mooie week beslaten de zaak maar af te gelasten”. De staf van „de Zandkraai” heeft zich wel afgevraagd, waarom voor de speel wagen geen gegadigden konden worden gevonden: „Bij de stelling willen ze niet of kunnen ze met, houden wij ’t toch op het laatste. De meeste medewerkers ble ken in deze periode net op vakantie te zijn, dus we vermoeden dat het ’m daarin zit. Voor onze overige vakantie- activiteiten die wat later in het seizoen Liggen, vonden we in ieder geval vrijwil ligers genoeg”. ’•V x*

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9