Prijsindexcijfer bleef maand gelijk aan droogte Werkgevers: Waarschijnlijk geen spoeddebat over loonmaatregel in Kamer ir Onderzoek onveilige 4 3 Pi „EEG moet iets li „angstfabriek” geëist gaan doen” „Onverteerbare zaak” L ,V>: Ni Sp Hi ii oooEnta dit Til ÜJ SP DOOR INDUSTRIEBOND NKV AAI WE! 2 19 76 9 JULI BINNEN- EN BUITENLAND VRIJDAG VRI Verontwaardigd (Van onze Haagse redactie) Geen basis (Van onze parlementsredactie) Voldaan Vierkant Gemiste kansen Wel begrip 900 Veel te laat Is 83 C if 8 Veilig gesteld Coloradokever EINDHOVEN/ARNHEM. Na dat woensdag een vierhonderd hec tare groot stuk van de Veluwe door een bosbrand was vernield, is gis teren bij Leende, ten zuiden van Eindhoven, een stuk natuurgebied van ruim 350 hectare in drie uur tijd vernield door een bosbrand. Tijdens de brand, die werd bestre den door verschillende brandweer korpsen, tankwagens van particu lieren, bulldozers en tanks van het leger en Duitse militairen uit Budel, moesten vijftig mensen in allerijl worden geëvacueerd. Brand Faunabeheer Valse reischeques Wegen afgesloten Staking mogelijk Staatsbegrafenis Verheugd Oeganda Vissterfte WEER ENORME BOSBRAND (Van onze redactie binnenland) Blik vanuit de lucht op de vuurzee in Kalmhout bij de Belgisch-Nederlandse grens. Felle kritiek van FNV op besluit kabinet over lonen aldus y ver- valt Dolman Vooruitzichten voor zondag: WEERRAPPORTEN reikt. 28 21 0 WEN HAAG. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer heeft gisteren nog geen standpunt bepaald of zij de loonmaatregel van de regering aanvaardbaar vindt. De PvdA zal vandaag beslissen of zij meegaat met de eis van de FNV om de rege ring via een spoeddebat over de in houd van de loonmaatregel aan de tand te voelen. De kans daarop is echter zeer klein. NJ dat 1 laten door’ Oosti da m spool zw.bew zw.bew l.bew. onbew. zw.bew zw.bew. mist geh.bew mist h.bew mist onbew. onbew. zw.bew h.bew. onbew onbew onbew. zw.bew h.bew zw.bew l.bew onbew l.bew onbew onbew onbew onbew. h.bew onbew zw.bew geh.bew h.bew onbew geh.bew onbew h.bew. zw.bew l.bew. h.bew. geh.bew onbew DEN HAAG (ANP). Het prijsindex cijfer van de gezinsconsumptie is t ussen midden mei en midden juni onveranderd gebleven, zo heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek berekend. - volledig doorbetaald wel te verstaan en in 1980 op 55-jarige leeftijd. Suar hervor verklat vandaa vermot van de ge Irian h Op de meeste plaatsen droog. In het binnenland geleidelijk koeler. n verand. nno nno verand. n verand. nw zw zw w.st. w.st. n nno wzw w.st zw w.st. nno w.st. nno n wzw zw nnw w.st w.st. w.st. wzw n n nw ono w.st. nnw wnw o w.st n nnw wzw wzw CASi Hassan gekond verkiez Marokl plaatse gen zu vastenr het pai komen. Minis 15.000 i wachtti Apapsi het get van he 0 0 o o o o o o 0.1 o o o o 4 0.3 0 3 0 1 0 2 0 2 0 2 0 0 0 0 1 0 0 0 6 0.6 0 4 0 0 0 Het werd ii militair van ko De vi in 1975 zijn tot MAI groeier verzoel le dem is gisti van pr 19 mil koning van de w(j]en eed. het w< Spaans nation: te vert Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. -Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Gerieve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel-Aviv a. 12 14 12 13 12 16 11 11 16 13 9 23 1» 14 15 13 13 14 11 15 12 17 16 16 28 15 23 17 14 19 14 16 19 18 11 18 14 19 20 21 Hass; gevorm op hel Deze c van al blijk hi tijdens hebben het M; voor v Groene heeft zaken Op ex- e betale Over i se val enorm land 27 28 29 26 31 24 27 29 27 31 24 29 29 28 26 31 31 29 13 29 25 29 30 31 28 31 36 31 28 26 23 31 29 27 13 29 29 25 32 26 zal al het mogelijke doen om haar tegen te houden. De werkgeversorganisaties vinden het „onverteerbaar” dat de loonstijging in 1976 meer dan 9,2 percent zal bedragen. Het Christelijk Nationaal Vakverbond zegt teleurgesteld te zijn, maar zich niet tegen de loon maatregel te verzetten. Aantal uren zon: 3 tot 13. Min. temp.: omstreeks 15 graden. Max. temp., omstreeks 24 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. AR-l'ractievoorzitter Aantjes zei blij te zijn dat de regering niet voor haar verantwoordelijkheid lerugschrikt en de onvermijdelijk geworden beslissing heeft genomen. „De regering weet dat zij de FNV tegen de haren insUijkt, maar het getuigt van besef van verantwoordelijk heid dat de regering tegen de wens van grote belangengroepen in haar beslissing heeft genomen, die bedoeld is om de werkgelegenheid voor zeer velen veilig te stellen”, aldus Aantjes. De coloradokever, die al in het noord en, oosten en zuiden van het land was gesignaleerd, komt nu ook voor in het westen. Het beestje is o.m. waargenomen in de Hoeksche Waard bij Pijnacker. Weer in binnen- en buitenland Uit de eerste reacties van de kant van de PvdA bleek dat de PvdA het waar schijnlijk niet zal «andurven het gehelt parlement van vakantie terug te roepen voor een debat over de loonmaatregel, waarvan minister Boersma op de pers conferentie zei dat er inhoudelijk niets meer aan te veranderen valt. PvdA-vice-fractievoorzitter zei gisteren in een voorlopige reactie van de PvdA bij het debat van enkele weken geleden over verlenging van de Loonwet een aantal voorwaarden aan de loonin- greep heeft gesteld. „Aan die voorwaar- ontevre- van de va- De vragenstellers wezen er voorts op, dat er een versnelde uitstoot van rund vee plaats heeft, als gevolg van de aanhoudende droogte, waardoor de kans groot is, dat de vleesprijzen voor de veehouders ontwricht wonden. Aan de minister is gevraagd om aanvullende maatregelen in Europees verband. „Ver snelde afslachting van de veestapel moet, in verband met de zuivelbalans, positief beoordeeld worden”, zeggen de Kamerleden. Zij denken zelf aan beper king van de invoer van rundvlees op korte termijn. De loonmaatregel is veel te laat geko men, aldus de CHU-fractieleider in de Tweede Kamer dr. R. Kruisinga gister middag in Luxemburg waar hij een vergadering van de Europese christen democraten bijwoont. UTRECHT (ANP). De Industriebond NKV is van mening, dat er een grootscheeps onderzoek moet worden gedaan naar de arbeidsomstandig heden in de metaalfabriek „Van Schothorst” in Boxmeer. Daar zijn vol gens de hond het laatste jaar acht werknemers aan een hartinfarct gestor ven, terwijl vier man thuis zitten met zware hartaandoeningen. Verder is een aantal werknemers in de WAO terecht gekomen, dat hart-, maag- of leverklachten heeft. 1977 al pensionering op het zestigste jaar I ren zuilen paraat blijven om bij brand te kunnen worden ingezet als assistentie van de brandweer. De wegen in en naar het gebied bij Arnhem waar de grote bosbrand heeft gewoed, zullen ook in het weekeinde afgesloten blijven voor et verkeer. Dit werd gistermiddag op eenpersconferentie in Arnhem meege deeld. Tot de oproepmaatregelen werd beslo- dat dit voorstel niet kon worden gereali seerd wegens het ontbreken van over eenstemming. Als gevopg daarvan komt de loonsverhoging nu onnodig 2,50 la ger uit” zo zegt men bij het CNV. Men zal zich overigens niet tegen de maatre gel verzetten. Wel verlangt het CNV een gelijksoortige en gelijk waardige regeling voor liet overheidspersoneel. den lij kit mij nu voor een groot deel voldaan”, aldus Dolman. Een van de voorwaarden die de PvdA heeft gesteld is,- dat er in het najaar bij een tegenvallende prijsontwikkeling een nieuw gesprek over de lonen mogelijk moet .zijn. Die eis heeft de regering ingewilligd. Dolman zei de indruk te hebben dat de FNV zich voornamelijk fel afzet tegen heit feit dat de regering de loonmaatregel heeft uitgevaardigd en pas in de tweede plaats tegen de inhoud zelf. DEN HAAG (ANP). De Tweede- Kamerleden Tolman en Wisseling (bei den CHU) vinden het hoog tijd worden, dat een Europees rampenfonds voor de landbouw in werking wordt gesteld. Dit blijkt uit schriftelijke vragen, die giste ren gericht werden tot minister Van der Stee van Landbouw. „De droogte in de Europese Gemeenschap en in Nederland op de zandgronden dreigt voor de vee- ouderij catastrofale afmetingen aan te nemen”, aldus de Kamerleden. Van Veen noemde de discussies in het kabinet en tussen de sociale partners „het overleg van de gemiste kansen”. Volgens hem heeft de overheid geen water in de wijn willen doen. Van Veen zei dat men nu, hoe het verder ook zal gaan, vast moet gaan praten over de arbeidsvoorwaarden in 1977. De voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, mr. J. de Wit. oefende scherpe kritiek uit op de door de regering gevolgde procedure, „Dit geeft blijk van een bedroevende besluitvaardigheid”, zo zei hij. ten op een bijeenkomst van waarne mend commissaris der koningin in Gel derland. mr. A. baron van erschuer, met vertegenwoordigers van de krijgs- macht, Staatsbosbeheer, politie en mare chaussee, Rijkswaterstaat en brandweer. Men achtte het niet zinvol om bos voor het publiek af te sluiten. Controle van een dergelijke maatregel is bijzon der moeilijk uit te voeren in het huidige topvakantieseizoen. Wel deed de heer Van Verscbuer een beroep op het pu bliek buitengewoon voorzichtig te zijn met vuur en de genoegens van kamp vuur en barbecue uit te stellen tot het weer minder tropisch is. De felst afwijzende reactie kwam gis teren van FNV-voorzitter Wim Kok; die zei dat h et besluit leidt tot een „breuk in die relatie tussen kabinet en vakbewe ging”. Volgens Koks medebestuurder Herman Bode geldt hetzelfde voor de verhouding met de politieke partijen die het besluit van de regering zullen steu nen. Het FNV zal alle mogelijke druk ui toefenen op de Tweede-Kamerleden om ervoor te zorgen dat de loonmaatregel ongedaan worft gemaakt. De FNV zal in elk geval niet meewerken aan de uitvoe ring ervan. De federatie zal er niet over praten in de Stichting van de Arbeid en ook afzien van het gebruikelijke techni sche advies. De geëvacueerde:! waren vrijwel alle maal gasten of personeelsleden van ho- tel-rsetaurantv De Jagershorst en restau rant De Twee Zalmen, die door het vuur werden bedreigd. De twee restaurants en enkele langs de provinciale weg bij Leende staande huizen konden worden behouden, ofschoon het vuur er bijna tot aan de voordeur kwam. Van een wegrestaurant waren de terrasmeubels verschroeid. In Hellevoetsluis is gistermiddag de meubelfabriek van de fa. Van de Berg grotendeels door brand verwoest. De schade bedraagt bijna vier miljoen gul den. De 86 man personeel gaan vana vond met vakantie. Over drie weken zullen ze de produktie hervatten in tij delijke onderkomens. Het bedrijf zal, zo zei de directeur, zo spoedig mogelijk weer worden opgebouwd, „want wij hebben een uitstekende orderportefeu- uille”. Het bedrijf was tegen brand ver zekerd In een artikel in „Industrierevu”, het blad van de bond, wordt „Van Scho thorst” in Boxmeer (130 man), waar velgen worden gemaakt, een ..angstfa- briek” genoemd. Het ziekteverzuim is Het Landbouwschap heeft een com missie Faunabeheer ingesteld die advie zen moet geven over uitvoering van de Jachtwet een de Vogelwet, voorzover daarbij landbouwbelangen in het geding zijn. legt volgens hem een geweldige claim op de beschikbare ruimte. „Had men een hogere loonsomstijging geaccepteerd, dan hadden we het kunnen halen waar we het moeten halen: bij de werkgevers en niet bij de regering”. Sinds enige tijd zijn vervalste Duitse reischeques van het oude model ter waarde van 500 DM in omloop. Het gaat om exemplaren waarvan de coderings- ruimte aan de onderkant ontbreekt. De valse cheques zijn van de echte te onderscheiden doordat het watermerk ontbreekt en doordat kader en tekst niet in relief zijn gedrukt. Daar inmiddels een aanzienlijk aantal van deze valse cheques ter verzilvering is aangeboden, worden met ingang van 15 juli cheques van het oude model van 500 DM niet meer uit betaald. DEN HAAG. Zowel werkgevers als werknemers hebben gisteren scherpe kritiek geuit op de loon maatregel van de regering. De Federatie Nederlandse Vakbeweging wijst de loonmaatregel „keihard af” en Volgens Wim Kok blijft de FNV vas thouden aan de 55 gulden netto prij scompensatie. „Alles beneden het niveau van 44 gulden (het cijfer waarop de onderhandelingen twee weken geleden afsprongen”) was voor ons geen basis meer voor een a kkoord”. Volgens Kok biedt het regeringsvoorstel geen enkel aanknopingspunt om tot een vrijwillig akkoord I e komen. Bovendien is de FNV legen elke loonmaatregel, omdat daar mee de onderhandelingsvrijheid van de vakbeweging w ordit aangetast. Kok stelde dat niet alleen de regering schuldig is, maar ook de werkgevers, die de regering in een bepaalde richting hebben gestuurd. „Door het vastleggen van een maximumloonsomstijging van 9,2 percent werd van de regering het ónmogelijke gevraagd”, aldus Kok. Dit Van de rijksweg Eindhoven-Weert werd de rijbaan in de richting Weert tijdens de blussings werkzaamheden voor alle verkeer afgesloten. Om zeven uur gisteravond werd hij weer geopend. De provinciale weg Leende-Valkenswaard die midden in de vuurzee lag bleef vanwege het doorsmeulende vuur nog afgesloten. Gisteravond begonnen overal op het getroffen terrein weer kleine brandjes op te laaien. De controlerende mensen van de rijkspolitie vroegen daarop oen assistentie van militairen om et gevaar van een nieuwe grote brand te vermijden. De federatieraad van de FNV zal zich op korte termijn beraden over acties. Wat voor acties dat zullen zijn valt nog niet te zeggen. Staking wordt niet uitge sloten. getuige de woorden van de voor zitter van de Vervoersfederatie NVV- NKV. J. H. Schroër. die stakingen „mo reel verantwoord noemde”. Volgens Schroëder kan ook een parlement mo reel verwerpelijke beslissingen nemen en zijn acties daarentegen niet alleen ge oorloofd maar wellicht „zelfs een plichting”. Van de werkgevers valt geen hard verzet tegen de loonmaatregel te vei’-1 wachten. Voorzitter Van Veen ..van het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen zei gisteren dat de werkgevers de hogere loonsomstijging (9,3 percent) „een niet verteerbare, zaak vinden. Een stij ging van 9.2 percent was het uiterste waarbinnen een prijsstijging van maxi maal 8,75 percent nog te realiseren viel”. Volgens de werkgeversvoorzitter waren er nog zekere „twee tot drie varianten mogelijk om binnen de 9,2 percent uit te komen op een netto loonsverbetering van 44 gulden". Het VNO zal zich van daag beraden over het regeringsbesluit. De reacties van de overige politieke partijen in de Tweede Kamer op de loonmaatregel varieerden van begrip bij de ARP tot een volstrekte afwijzing door de VVD. De VVD is bereid een eventueel initiatief van de PvdA tot een spoeddebat te steunen, maar zal zelf zo’n debat, waarvoor de handtekening van 15 kamerleden nodig is, niet bevorderen. Als de PvdA en de andere regeringspar tijen zich neerleggen bij de loonmaatre gel is voor de VVD de basis aan een debat ontvallen, zo meent men. Fractie leider Wiegel wees gisteren de loon maatregel overigens vierkant van de hand. „Van een loon voorstel zoals de regeling het doet voorkomen is geen sprake. Het is een dictaat dat door de vakbeweging en werkgevers moet wor den geslikt”, zo zei hij. Volgens Wiegel is voor de zoveelste keer het kabinet-Den Uyl er niet in geslaagd tot een vrijwillig akkoord met net bedrijfsleven te komen. Hij zei het eens te zijn met FNV-voorzitter Kok die heeft gesproken van een breuk tussen kabinet en vakbeweging. Kok kan, vol gens Wiegel, niet anders dan de loon- plannen van het kabinet afwijzen. Brede lagen van de werknemers hebben hem onverbloemd duidelijk gemaakt dat zij een vergroting van hun individuele koopkracht verkiezen boven het onver antwoordelijk opvoeren van de over heidsuitgaven. ZATERDAG 10 JULI Zon- en maanstanden Zon op 4.32 uur onder 20.58 uur Maan op 19.46 uur onder 3.35 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 2.12 uur en 14.45 uur Laagwater 10.19 uur en 22.54 uur Luitenant Grootaarts van de rijkspoli tie in Eindhoven zei gisteravond zeer verontwaardigd te zijn over het gedrag van het publiek tijdens de brand. De uitrukkende brandweerwagens onder vonden hinder van grote aantallen per sonenauto’s die meereden naar de plaats van de brand. De vertraging die door die ongewenste begeleiding ontstond, heeft zeker vier tot vijf hectare gekost aldus de politiewoordvoerder. De opdringerigheid van de kijklustigen nam op een gegeven moment zulke vor men aan aldus de eer Grootaarts dat een toeschouwer moest worden ge verbaliseerd. De houding van het publiek leverde in Arnhem ook veel kritiek op van de brandbestrijders. De brandweer had daar met name nogal veel hinder van midden in het bos geparkeerde auto’s. De politiekorpsen op de Veluwe en de marechaussee zullen vandaag en in dit weekeinde extra personeel inzetten bij de bpwaking van de natuurgebieden op de Veluwe. Er zal in het bijzonder worden gelet op het gedrag van het publiek en het mogelijk beginnen van bosbranden. Ruim driehonderd militai- President Walter Scheel van de Bondsrepubliek heeft gisteren bepaald dat de woensdag op 76-jarige leeftijd overleden ex-president Gustav Heine mann een staatsbegrafenis krijgt. Voor afgaand aan de begrafenis waarschijn lijk dinsdag a.s. - in Essen zal de Bondsdag in voltallige vergadering bij eenkomen om de voorganger van Scheel te herdenken. DJA] Mijnwerkers De machtige bond van mijnwerkers in Groot-Brittannië heeft gisteren gedreigd ns< met stakingen als aan zijn eis - het pro terugbrengen van de pensioengerechtigde wu ge leeftijd met tien jaar tot 55 jaar niet wordt ingewilligd. De mijnwerkers zijn voor hun jaarlijkse conferentie bijeen op heit eiland Man. Ze willen per 1 januari Sedert het basisjaar 1969 is het nog niet eerder voorgekomen dat d» prijzen van mei op juni geen stijging te zien gaven. - Van de goederen en diensten, waar voor het CBS geregeld prijsgegevens verzamelt, gaf 45 percent een stijging te zien m et een invloed op het totaalindex- cijfer van plus 0,3 percent. Duurder werden onder meer brood, koffie, pata tes frites, vlees, bloemen en planten en auto’s. Prijsdalingen werden genoteerd voor dertig percent van de goederen en dien sten met een invloed op het totaalindex cijfer van min 0,3 percent. Goedkoper werden bijvoorbeeld aardappelen, groen ten, eieren, dames- en meisjeskleding. Sedert het begin van dit jaar zijn de kosten van levensonderhoud met bijna vijf procent gestegen. CNV-bestuurder H. van der Meulen noemde het cijfer „niet ongunstig”, m aar hij wilde niet, spreken over eem „verheu gend” cijfer. „Prachtig”. aldus FNV-bestuurder Herman Bode in een eerste commentaar op het prijsindexcijfer o ver de periode van midden mei tot midden juni. „Al leen een cijfer beneden de nul zou nog beter zijn geweest”, zo voegde hij er aan toe. KVP-leidei Andriessen stond op het standpunt dat de loonsomstijging on danks de ingreep in de sociale premies, waarvan de effecten op lange termijn nog onduidelijk zijn, uitgaat boven de aanvankelijke doelstelling van de rege ring, die onze instemming had. Andries- sen zei wél verheigd te zijn dat de regering haar standpunt uiteindelijk heeft bepaald. Het CNV liet gisteren weten den te zijn met het besluit regering. Wel heeft de christelijke korganisatie begrip voor de inhoud van het voorstel, dat in grote trekken lijkt op het eerder door het CNV gedane. „Tijdens het centraal overleg heeft het CNV een concreet voorstel gedaan dat resulteerde in een netto-loonsverhoging voor de gemiddelde werknemer met 44 gulden per maand. Het CNV betreurt Als Oeganda ontwikkelingshulp van Nederland krijgt, dan dient deze onmid- dellijk te worden stopgezet. Aldus de Tweede-Kamerleden Koekoek en Koning (BP) in gisteren schriftelijk gestelde vragen aan de ministers van Buitenland se Zaken en Ontwikkelingssamenwer king. volgens de bond gemiddeld wel z o’n 40 percent. Een en ander is volgens de Industrie bond het gevolg van de slechte arbeid somstandigheden in de fabriek. Daarnaar is al eens een onderzoek gedaan door de bedrijfsgezondheidsdienst van heit Land van Cuyk en Noord-Limburg en de arbeidsinspectie. De onderzoeken, die beide instellingen deden (en waaruit niets alarmerends naar voren kwam), zijn volgens de Industriebond echter te oppervlakkig uitgevoerd. „De vele doden en het hoge ziekteper- eentage schreeuwen om een nadere uit leg”, aldus de Industriebond. Dat een grootscheeps onderzoek niet eerder op gang is gekomen, is volgens de bond grotendeels te wijten aan de houding van de directeur. Van Schothorst die momenteel in het buitenland verblijft wordt in het artikel ondermeer beschreven als een prominent lid van de Rotary-club, die verscheidene auto's van 30 tot 80 mille p er stuk bezit en die nett zijn kasteel in Barneveld heeft verkocht”. Na vastgesteld te hebben, dat de di recteur nog noodt een zieke heeft be zocht, beschrijft de bond het geval van een gastarbeider in de nachtdienst, die plotseling bloed begon te spugen. „Art sen waren niet bereikbaar, waarna men hem vier uur op kartonnen dozen moest laten liggen totdat zijn collega’s hem mee naar zijn pension namen. Daarna kwam hij in het sanatorium terecht waar hij nu nog ligt. Ook Is het ge beurd, dat een werknemer 24 minuten op de vloer in de olie lag te sterven terwijl de fabriek vier minuten van het ziekenhuis af staat”, aldus het artikel. Volgens de industriebond stelt mo menteel TNO een onderzoek in naar de veiligheid van de fabriek. Gebrek aan zuurstof - als gevolg van de uitzonderlijke hitte - en vervuiling van het water, blijken de oorzaken te zijn van een massale sterfte van vis in het Kanaal van Brugge naar Sluis. De waterstand in het kanaal is de laatste tijd sterk gedaald omdat veel water uit het kanaal werd gebruikt om vee te drenken en om kunstmatige vijvers te voeden. Om de waterstand weer op peil te brengen, wordt het kanaal gevoed met water uit naburige waterlopen, dat echter sterk vervuild is. Door nog onbekende oorzaak is gisteren het Chinese restaurant Hong Kong aan de Wyker-Brugstraat in Maastricht vrijwel uitgebrond. De schfide wordt geschat op één miljoen gulden.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2