Lardinois voorspelt meer droge jaren NA DE DROOGTE:.. HAGEL! Nieuwe regering Spanje beëdigd Hassan acht volk rijp voor stembus IN MAROKKO BINNENKORT PARLEMENTSVERKIEZINGEN Engeland laat d Saccucci vrij I MjQKW SPANNING TUSSEN BUURLANDEN NEEMT TOE S WETSVOORSTEL VAGE AFSPIEGELING VAN OORSPRONKELIJK PLAN 9000 DODEN BIJ AARDBEVING OP WEST-IRIAN door mco scheepmaker V R IJ D A G 9 JULI 19 76 BINNEN- EN BUITENLAND KUKKUHBUH Êrfte rand ZOMERTJE inda lieer i Penis w •kers ever LISSABON (AFP). Na een lange periode van discussies is in Portugal een regeling getroffen voor de vorming, het functioneren en de bevoegd heden van arbeiderscommissies en de uitoefening van medezeggenschap binnen de ondernemingen. Het betrokken wetsontwerp werd gisteravond aangenomen door de (vijfde en laatste voorlopige) regering in Lissabon. ques N’AIROBI/TEL AVIV (UPI/Reuter). Kenia heeft een waarschuwing dat het zijn geduld met buurland Oeganda aan het verliezen is, gisteren laten volgen door het opleggen van beperkende voorwaarden aan de doorvoer van Oegandese goederen per spoor. De sectie Kenia van de Oostafrikaanse spoorwegmaatschappij maakte namelijk bekend dat Oegan da met ingang van 22 juli in Keniase munt moet gaan betalen voor alle spoorwegdiensten, passagiers- en goederenvervoer, binnen Kenia. Mi Kenia bemoeilijkt Oegandese handel van X. Wi Koning Juan Carbos met zijn nieuwe kabinet in het Zarzuela-paleis. was en Zeer beperkte medezeggenschap voor Portugese werknem ers ::Xv De nieuwe wet bepaalt dat de mede- ede- (bei- •den, r de Dit iste- i der n de land vee- ti te Suarez, die heeft beloofd de politieke hervorming van Spanje te bespoedigen, verklaarde dat de eerste kabinetszitting vandaag zal plaatsvinden. Dan wordt vermoedelijk gesproken over de pressie van de oppositie, welke nog voor de 43- De communistische vakcentrale „Inter- syndicale” heeft onmiddellijk na de be kendmaking verklaard de nieuwe wet niet te willen erkennen omdat ze teveel beperkingen bevat. Bovendien merkt de Intersyndicale op dat de werknemersor ganisaties niet zijn geraadpleegd. Meer dan 150.000 Baskische separatis ten hebben gisteravond de grootste beto ging tegen de regering gehouden in Bas kenland sinds de Spaanse burgeroorlog van 1936-39. De politie, die niet talrijk was, hield een oogje in het zeil en deed geen poging de betoging, waarvoor toe stemming gegeven was, uiteen te slaan. Tijdens de betoging werd een minuut stilte in acht genomen voor zes arbei ders, die in maart door de politie waren doodgeschoten tijdens stakingen in Bas kenland. beperkt moet blijven tot uitsluitend eco nomische aspecten. Deze regeling van medezeggenschap geldt voor genationaliseerde en prive- ondernemingen die meer dan 50 mensen in dienst hebben. De arbeiderscommis- sies, waarvan het bestaan is vastgelegd in de grondwet, worden gekozen door en op initiatief van de algemene vergade ring van de werknemers die in vaste dienst zijn. De verkiezingen zijn direct en geheim en gelden slechts als aan de algemene vergadering wordt deelgeno men 4teor een meerderheid van de werk- nemsr». De.arbeiderscommissies bestaan maxisnal uit drie leden in ondernemin gen van 50 tot 200 werknemers, uit zes leden in ondernemingen van 200 tot 1000 werknemers en uit negen leden in on dernemingen met meer dan 1000 werk nemers. de paald eftijd ëine- i/bor- ichijn 1 de bij- cheel com- dvie- m de zover eding 5 Op, und- i de kans r de i de ende Ver tape! lans, n de *per- 6 OP g de Berg De gul- ,’ana- •eken i tij- 11, zo gelijk wij efeu- ver- van imid- is de tuning stelde land- iwer- rne- Gel- mer, ijgs- are- reer, bos trole zon dige heer pu- zijn mp- het irs in reigd het itigde niet zijn sn op nuari jaar taan oord- was i het omen r. 1 Dit wisselend weerbeeld zal ook zijn gevolgen hebben buiten de land bouw, aldus Lardinois. Zo is te voor spellen dat de kosten van levenson derhoud zullen stijgen, door hogere prijzen voor aardappelen, groente en fruit. Maar de basisvoedingsmiddele^ hankelijkheidsbeweging Polisario. Has san vroeg de Algerijnen „op te houden met hun kinderlijke manoeuvres”. „Over de Sahara valt met ons niet te marchan deren”. Hassan kondigde voorts aan dat alle werknemers i n Marokko dit jaar ver plicht zullen worden in te schrijven op een staatslening „teneinde het hoofd te kunnen bieden aan de zware lasten die de opbouw van de herkregen Sahara met zich meebrengt”. Deze lening, ter grootte van ongeveer 10 miljoen dirham (rond zeven miljoen gulden) zal na 10 a 15 jaar worden terugbetaald met zeven percent rente. Ter compensatie van deze lastenverzwaring stelde de koning voor begin 1977 een loonsverhoging i n het vooruitzicht. Maar nu zit ik alweer drie dagen de hele dag binnen, bij 20 graden Celsius, en ik voel me de koning te rijk. Sterker nog, ik voel me een Nederland op z.n zomers: een dragelijke tempera tuur, geen stekende zon die de letter op het witte papier doet dansen, ver houdingsgewijs weinig horzels, een comfortabele stoel, werkelijk ideaal. Wij Nederlanders zijn meer herfstig met een winters randje, dan lentelijk met een zomers randje. We hebben dit jaar toch even een korte maar krachti ge winter gehad (alle schaatsen waren uitverkocht), maar ik kan me niet herinneren dat daarover veel geklaagd werd. Maar nu we even een minstens zo krachtige zomer beleven (alle zwemvliezen zijn uitverkocht), is het gejammer en geweeklaag niet van de lucht. Wij houden meer van vrieskou dan van hitte. Het is eenvoudig niet waar dat wij als volk eigenlijk veel liever in Zuid-Spanje gewoond zouden hebben. Ik heb daaruit de laatste da gen de ijzeren consequentie getrokken die ik ieder ander ook kan aanraden. katoenuitvoer via Kenia naar de haven Mombasa, aan de Indische Oceaan, ver voeren. LONDEN (AFP) Een rechtbank in Londen heeft gisteren de vrijlating ge last van het neofascistische Italiaanse parlementslid Sandro Saccucci, die op 13 juni in Londen was gearresteerd. Italië had Londen laten weten dat in Italië het I De nu wettelijk vastgelegde omschrij ving van wat arbeiderscommissies zijn is een geminimaliseerde afdruk van het medezeggenschapsorgaan dat men eind 1974 begin 1975, ten tijde van de grote revolutionaire beweging, voor ogen had. In de oorspronkelijke opvatting hadden de arbeiderscommissies, met de verschil lende wijkcommissies, de basis moeten vormen van de volksmacht. Ze hadden de bijna absolute controle over de on derneming moeten uitoefenen. stukken .slaat. Er vielen gisteren hagel stenen zo groot als duiveëieren in de Duitse stad. als brood, vlees, melk en suiker zul len door de voorraadposities in de Gemeenschap niet duurder worden. Verder voorziet Lardinois extra werkloosheid voor industrieën en be drijven die nauw bij de landbouw betrokken zijn, zoals suikerfabrieken, conservenfabrieken, kunstmestfabrie- ken, silobedrijven en zuivelfabrieken. De slachterijen zullen nu onder druk komen te staan, maar tegen het einde van de winter veel minder te doen hebben en ook machinefabrieken zul len minder aan de landbouw kunnen gaan leveren. Niettemin, zo stelde hij in het Eu ropese Parlement, moet niet al-les zwart afgeschilderd worden. Soms is de droogte ook goed. Er is geen overschot van fruit en groente. De mensen eten met dit warme weer alles wat vers is. En wat groeit is van uitstekende kwaliteit. Er is wel de helft aan hooi in vergelijking met andere jaren, maar veel betere waar en ook het graan is beter. Verder kunnen de boeren extra inkomsten krijgen door de verkoop van het stro. Juitse l ter gaat •ings- t. De te J merk t niet ddels valse oden, gques niet Hassan deelde mee dat een commissie gevormd zal worden die toezicht houdt op het verloop van de verkiezingen. Deze commissie zal bestaan uit leiders van alle politieke partijen „die ernstig blijk hebben gegeven van hun goede wil tijdens de gebeurtenissen die wij onlangs hebben doorgemaakt”. Hassan meent dat het Marokkaanse volk rijp genoeg is voor verkiezingen. „Het Volk van de Groene Mars (naar de Spaanse Sahara) heeft ruimschoots verdiend zijn eigen zaken te regelen”. Het laatste parlement van Marokko werd in 1971 ontbonden na een mislukte militaire staatsgreep tegen het bewind van koning Hassan. De verkiezingen hadden oorspronkelijk in 1975 gehouden moeten worden, maar zijn toen voor onbepaalde tijd uitgesteld, zeggenschap „niet mag dienen voor an dere doeleinden, de normale activiteit van de onderneming niet mag belemme ren of in gevaar brengen, geen inmen ging van beheersorganen en van perso nen die hiërarchiek verantwoordelijk zijn voor de onderneming”. Gepreciseerd wordt dat het uitoefenen van medezeg genschap door de arbeiderscommissies Op het ogenblik kunnen Oegandese ex- en importeurs in Oegandees geld betalen voor hun zendingen door Kenia. Over twee weken moeten ze buitenland se valuta neertellen, waaraan Oeganda enorm gebrek heeft. Oeganda is door land ingesloten en moet zijn koffie- en van tiling an te is in s. De natste r uit te rs te i peil weed In de BBC-documentaire over de KGB (wij zeggen KaGéBé, de Engelsen KeeDzjieBie, dat klinkt allebie nog vrij kleurrijk, maar de Russen zeggen Kukkuhbuh, dat lijkt er al meer op), die woensdagavond door de EO werd uitgezonden, werd gezegd dat in 1972 vati de 16 consuls en vice-consuls in West-Europa er 12 medewerker waren van de KGB, van de 69 eerste ambas- sade-secretarissen er 55 KGB-lid wa ren, van de 41 leden van de handelsde- legaties 22 lid waren van deze Russi sche geheime dienst, en van de 103 in Westeuropa werkzame Russische jour nalisten er 49 hand- en spandiensten aan de KGB verleenden. Dzotsenisje, die kennelijk het buskruit niet heeft uitgevonden (zijn functie deed dat trouwens al vermoeden), ver klaarde daarop gechoqueerd dat „slechts” zes leden van, het ambassade personeel connecties met de KGB on derhield. Met andere woorden: niet 75 percent, maar slechts 20 percent. Ik heb die eerste dagen ook zoveel mogelijk buiten in de tuin gezeten, meedraaiend met de schaduw van de parasol. Ik heb liggen zweten als een otter, ik heb me door insekten waar van ik het bestaan niet vermoedde laten bijten, steken en trappen (goed nieuws voor de milieubeschermers: het peil van de insekten is weer vooroor logs), en ik heb me, al niets doende, een onnatuurlijke huid aangemeten, waarvan de kleur me in een overhem denwinkel buitengewoon zou tegen staan. MADRID (DPI) (Reuter) Onder groeiende politieke druk in de vorm van verzoeken van de oppositie om een snel le democratisering, stakingen betogingen, is gisteren het nieuwe Spaanse kabinet van premier Adolfo Suarez beëdigd. De 19 ministers beloofden trouw aan de koning. de grondwet en de beginselen van de Nationale Beweging een onder wijlen, generaal Franco opgesteide ambts eed. Volgens regeringszegslieden was het waarschijnlijk de laatste keer dat Spaanse ministers moesten zweren de nationale beweging. Franco’s staatspartij, te verdedigen. Hij schreef dat het artikel niet ging om de logistiek van de recente (Israëli sche) actie in Oeganda. Het is bedoeld als een droevige herinnering waarom Israel zo getroffen is om de vernietiging van joden juist omdat zij joden zijn. „VN-secretaris-generaal Kurt Wald heim toonde dat de wereldorgansiatie niet in staat is moreel leiderschap te tonen wanneer dat noodzakelijk is en de Organisatie voor Afrikaanse Eeenheid trekt nu samen op tegen de joden”, aldus Githii. Generaal Mordechai, stafchef van het Israëlische leger, heeft gisteren bekend gemaakt dat men al twee dagen na de kaping van het Franse lijnstoestel door de Palestijnse guerrilla’s, plannen be raamde om de gijzelaars te bevrijden. Het uiteindelijk goedgekeurde plan werd vrijdagavond bij de betrokken autoritei ten ingediend en na enige uren van discussie aangenomen. De generaal zei dat bij de operatie vier vliegtuigen betrokken zijn geweest, voorts parachutisten, infanteriesoldaten en een zeer modern en uitgebreid uitge rust team medici, kijn speciale bewon dering ging uit naar de inlichtingen dienst zonder wiens buitengewone pres taties de hele operatie bemoeilijkt zoniet onmogelijk zou zijn geweest. De bevrijding van de gijzelaars is volgens de generaal veel vlugger gegaan dan was voorzien en ook de verliezen waren beduidend minder dan ingecalcu leerd. Terloops merkte generaal Morde chai nog op dat volgens zijn inlichtingen niet zeven maar tien kapers bij de hele zaak betrokken waren en dat er dus nog drie van hen voortvluchtig zijn. Een voorbijganger rent naar een schuil- i plaats in Frankfurt terwijl een kapelhui’ zonneschermen van een sexwinkel aan I LUXEMBURG (ANP). Er zijn aanwijzingen dat er in de komende vier a vijf jaar meer droge jaren dan natte jaren zullen zijn, zo voorspelde de EEG-landbouwcommissaris ir. Pierre Lardinois worden vooral Bel gië, Luxemburg, een deel van Duits land en het noorden en westen van Frankrijk door de aanhoudende droogte getroffen. In het oosten en zuiden van Nederland, in het zuiden van Engeland en in het noorden van Duitsland begint de situatie moeilijk te worden maar kan nog veel gered worden als de regen komt. Ierland, Midden- en Noord-Engeland en De nemarken hebben in tegenstelling tot vorig jaar geen reden tot klagen, terwijl in het zuiden van Italië juist teveel regen valt. De betrekkingen tussen de twee lan den zijn gespannen sinds Oeganda’s Amin aanspraak maakte op Keniaas jarige eerste-minister zijn kabinet had samengesteld, begon te groeien. Bij betogingen voor amnestie voor po litieke gevangenen die geen direct ver band hielden met de verandering van regering maar wel het ongeduld van veel Spanjaarden Over het trage hervor- mingstempo uitdrukten, botsten im Ma drid en Barcelona demonstranten met de politie. Een staking van postbeambten verspreidde zich van deze twee steden naar de provincie. De postbestelling werd stopgezet om kracht bij te zetten aan looneisen en verlangens naar vrije vakbonden. Een interessante visie. Ik maak er uit op dat het Russische volk voor 20 percent uit KGB-agenten bestaat (het zouden er dan 50 miljoen zijn), verder mogen we aannemen dat als het ambassadepersoneel inderdaad een afspiegeling is van het vaderland, de helft van het personeel uit vrouwen bestaat, er minstens een gevangene deel van uitmaakt, de verschillende nationaliteiten evenredig over het per soneel verdeeld zijn, er een clown en een ballerina deel van uitmaken, enzo voort enzovoort. Wat de Russische am bassade in Den Haag betreft wist het ministerie van Buitenlandse Zaken mij te melden dat er 20 diplomaten staan ingeboekt, plus nog een onbekendl aan tal personeelsleden. De gehele bezetting is dus zeker niet kleiner dan die in Nairobi, zodat ook wij kunnen bogen op minimaal 6 „officieel erkende” KGB-agenten in ons midden. DJAKARTA (AP). Het dodencijfer yan de aardbeving en aardverschuiving in West-Irian heeft het getal 9011 be reikt, zo is in Djakarta bekend gemaakt. Woensdag was door de gouverneur van de provincie Surtan nog het getal van dO(H) genoemd. De aarbeving heeft West- Man het afgelopen weekeind getroffen. Minister Mintaredja verklaarde dat 15000 overlevenden van de natuurramp wachtten op evacuatie naar het district Apapsili, ongeveer tien dagen lopen van het getroffen gebied. De totale bevolking van het gebied bedraagt 25.000. Het was de eerste keer dat een Russische hoogwaardigheidsdomoor openlijk toegaf dat de ambassades ver geven zijn van de KGB-agenten. Maar misschien beoordeel ik Dzotsenisje wel onrechtvaardig, en is hij niet dom, maar een openhartige Georgische ver sie van onze minister Vredeling, een man die gewoon toegeeft wat iedereen al weet. Alleen is Vredelings argumen tatie meestal zinniger, want Dzotsenisje verklaarde de aanwezigheid van KGB- agenten in de ambassade met de vol gende humoristische woorden: „Aange zien een ambassade een afspiegeling is van het vaderland en wij daar een KGB hebben, vertegenwoordigen be paalde personeelsleden de KGB”. Het in Kenia verschijnende dagblad „Daily Nation” schreef in een commen taar op de kapingsaffaire in Oeganda dat het er op lijkt dat het Hitlerachtige anti-semitisme onder wereldnaties en organisaties veld wint. Het commentaar werd geschreven door George Githii, hoofdredacteur van de onafhankelijke Engelstalige krant. Ghithii is ook vice- president van het Internationale Persin- stiuut (IPI). CASABLANCA (AFP). Koning Hassan van Marokko heeft gisteren aan- gekondigd dat binnenkort parlements verkiezingen gehouden zullen worden in Marokko. De voorbereidingen voor plaatselijke en voor algemene verkiezin gen zullen beginnen na de ramadan (de vastenmaand eind september) opdat het parlement in april 1977 bijeen kan komen, aldus Hassan. arrestatiebevel tegen Saccucci is inge trokken, omdat hij door zijn herverkie zingen op 20 juni opnieuw parlementaire onschendbaarheid heeft gekregen. Het vorige parlement had zijn on schendbaarheid opgeheven nadat een communist was doodgeschoten tijdens een verkiezingsbijeenkomst van Saccuc ci. Saccucci verdween toen illegaal uit Italië en werd later in Londen gearres teerd op verzoek van Interpol, waarna de Italiaanse autoriteiten zijn uitlevering verzochten. Zijn die cijfers exact? Het zal wel niet. Zijn ze overdreven? Allerminst. Ik moge u herinneren aan wat ruim een half jaar geleden in Kenia ge schiedde. De voorzitter van het presidi um van de Opperste Sovjet, Geortsji Dzotsenisje, was toen in Nairobi op bezoek, in principe een feestelijke ge beurtenis, hoewel je dat met Kenia niet precies weet, gezien ook de onver wachte rol die dat land speelde in de Entebbe-ontknoping. Dzotsenisje werd in Nairobi kwaad over kritische vragen die hem gesteld wenden door de pers, waarna het daglbad Daily Nation (op zijn beurt nijdig) schreef dat zekfer 75 percent van het 30 man tellende am bassadepersoneel van de Russen in Nairobi uit KGB-agenten bestond. grensgebied, eerder dit jaar. De spanning werd vergroot door de Israëlische opera tie op de Oegandese luchthaven bij En tebbe om meer dan 100 gijzelaars te bevrijden uit de handen van de kapers van een Franse luchtbus. De Israëlische vliegtuigen namen op de terugreis brandstof in in Nairobi en Amin be schuldigt de Keniase regering van sa menspanning met Israel. In de Keniase pers is gemeld dat de Oegandese militaire autoriteiten vier mannen hebben geëxecuteerd die dienst hadden in de radarkamer van het vlieg veld van Entebbe toen de Israëlische commando's zondag hun bevrijdingsactie uitvoerden. De lijken van de vier waren met kogels doorzeefd in een bos gevon den. Het bericht is ontleend aan kringen van de Oostafrikaanse luchtvaartmaat schappij die de vier in dienst had. evenals bij verscheidene vorige gelegen heden. De oppositiepartijen hebben steeds medewerking met de regering bij verkiezingen geweigerd, omdat ze weinig vertrouwen hadden in de gang van za ken onder koning Hassan. Bovendien verlangen ze wijziging van een aantal grondwetsartikelen, met name van het artikel dat bepaalt dat tweederde van de parlementsleden wordt gekozen, en een derde benoemd. De oppositie wil dat alle parlementariërs rechtstreeks worden ge kozen. Hassan uitte ook dreigende woorden aan het adres van Algerije. Marokko staat op gespannen voet met Algerije sinds Marokko zich met Mauretanië sa men meester maakte van de Spaanse Sahara. Algerije steunt daar de onaf-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3