Scheepsramp” in IJmuider havenmond laat reddings- en bergingswerk zien beroofden patiënten Hondehok in brand IN DE VISHAL ANNA TEKENT DE KINDEREN VAN OUD-IJMUIDEN Haven K ELS ENNEME Uitgevaren vissersschepen Jongetje kreeg zuurtje in tong Twee mannen See morris before you buy L. GROOTS OPGEZETTE DEMONSTRATIE OP VRIJDAG 16 JULI Warmtetips [1 reddingsbrigade dames* en heren loden*, tweed- en regenkleding Carillonklanken van de V R IJ D A G 9 JULI 1976 I- 7 5 IJMUIDEN VELSEN gehoord kunnen worden. )9 Tips redactie: Ko van Leeuwen Tel. 02550-15389 W' - ANNA ALAND kwam vorig jaar in het nieuws toen zij haar collectie zelfgemaakte poppen van Oud-IJmuidenaren aan de gemeente Velsen schonk. Die poppen, tot in details uitgewerkt, staan nu in een vitrine in de foyer van de Stadsschouwburg en genieten daar veel bekijks. IJMUIDEN Een geweldige scheepsramp zal zich vrijdag 16 juli voor de ogen van duizenden mensen voltrekken bij de Zuidpier in de IJmuider havenmond. De scheepsramp vormt het gegeven van een grootscheeps opgezette reddings- en bergingsoperatie, die in het kader van de viering van „100 jaar Noordzeekanaal” wordt gehouden. Aan deze demonstratie doen alle betrokken diensten mee en alle facetten van het reddings- en bergingswerk zullen gedemonstreerd worden, waarbij via een geluidsin stallatie alle gesprekken tussen de betrokkenen door de toeschouwers „WEET JE wat ik op het ogen blik aan het doen ben? Ik schil der de kindertjes van Oud- IJmuiden. Zoals ze in oude kleertjes in die optocht liepen. Je moet eens komen kijken. Het zijn net ansichtkaarten geworden”. Dat zegt de IJmuidense kunste nares Anna Aland, als ik haar na lange tijd weer eens ontmoet bij de voorstelling die het Onafhan kelijk Toneel met het Amster dams Electrisch Circus in IJmui- den geeft. We spreken af dat we de volgende ochtend bij haar thuis samen koffiedrinken. Haar lem: Barteljorisstraat 20, tel. 023-312655 1 te wordt (ADVERTENTIE) „POPPEN MAAK ik nu niet meer”, F in .juni ord- cht- noj vond Den nole- 18 en rres- weg- heeft •zoek van falen raren. asehe gebracht en een gewonde met brancard naar boven wordt gehesen. Op vakantie. Ook ambtenaren van de Velsense dienst voor sociale zaken gaan op vakantie. Daarom, dat het we kelijkse spreekuur op dinsdag van 2 tot 3 uur in De Schouw te Velsen-Noord in de periode 15 juli tot en met 8 augustus niet doorgaat. zen- BV aan. Iele- nan. deel nee- JVD). had- gd of t ko- 1949 itshof ildigd xecu- 1941. meer uit York, tktua jbben exe- tarijft ragen deze mlei- en 2 van it in- heer die om- be- eerst t af- door i zei ;t het erche alleen te- j zei rzoek kblad ndere ia de ver- Duitse i trek laden. zijn van effen, blik- oven- g van lositie enten i wat n Agt DE KINDEREN van Anna Aland, ze zijn altijd prachtig in de oude kleertjes gestoken. Ze heeft daar een zwak voor. Boven haar werktafel hangt een klein wandbordje, dat ze eens kocht voor slechts een kwartje. Daarop staat te lezen: „Het oog des Heeren ziet door de kleederen ons in ’t gemoed. Of ’t kleed niet fijn is, als ’t Hart maar rijn is, dan is ’t goed”. GLIMLACHEND zegt zij: „Ach, zo is het toch. Het gaat er toch niet om of je mooie kleren draagt? Dat vind ik juist weer zo fijn van deze tijd, iedereen trekt eindelijk eens kleren aan die in de eerste plaats prettig zitten. Ja, al schilder ik mensen in oude kleren, toch verlies ik de reali teit echt niet uit het oog hoor”. De helikopter voert de eerste red dingsactie uit door ,uit het water een drenkeling op te vissen, die in paniek overboord is gesprongen. Vervolgens volgt nog een redding met de zogenaam de „Doublé lift”, terwijl daarna vanuit de helikopter een dokter aan boord van het in nood verkerende schip IJMUIDEN Donderdagmiddag half vier is de Velsense brandweer uitgerukt naar de Sanderstraat, waar een honde hok in brand stond. Bij aankomst bleek het brandje al geblust door omwonenden die met water de brand in het stro had den gedoofd. Omdat ernstige vermoedens ontstonden dat iemand de brand heeft aangestoken, wordt een onderzoek inge steld. De hond werd op tijd bevrijd. Tevens kwam door dit brandje de po litie in aktie in verband met de con structie van het hondenhok. Gebleken was dat het dier geen ventilatie had: het hok was helemaal afgesloten. De oppervlakte leek weliswaar voldoende maar het plafond van plastic golfplaat was te laag, waardoor in het hok een enorm hoge temperatuur was ontstaan. Naar de huisvesting van de hond wordt nu door de afdeling bijzondere wetten van de politie een onderzoek ingesteld. De reddingsactie is zo „echt” opgezet, dat het radio-verkeer tussen redders, schip en bergers op een geluidsband is opgenomen om te voorkomen dat sche pen in de omtrek te hulp snellen. Deze geluidsband wordt tijdens de acties afge draaid, zodat het publiek van minuut tot minuut de gehele actie kan volgen vanaf het strand en de Zuidpier. De toegang tot de demonstratie is geheel gratis en de scheepsramp heeft plaats tussen 's middags een en vijf uur. Hoewel een deed van de demonstratie laat zien hoe een redding in volle zee plaats heeft, gebeurt alles binnen de pieren van IJmuiden om alle belangstel lenden eens te laten zien, hoe zo’n actie eigenlijk toegaat. De eigenlijke „ramp” begint rond twee uur wanneer een don- derdende explosie zich voordoet op het schip „Den Droge” en een grote vuurzuil opstijgt. Via de geluidsinstallatie is het nen), Deo Volente II KW 11 Alida KW 22, Pieter Jacob KW. 24, Ada KW. 29, Rose Marie KW 34, Anna Hendrika KW 45, Wilma KW. 113, Tiny KW 145, Cor nelia KW 174, Hans KW 189, Yvonne Yolanda KW 206, Agatha KW 214, Arie Jacob KW 221, Albert UK 1. Dinsdag 6 juli: Hektrawler Frank Vrolijk Czn SCH. 81, Onderneming II SCH. 108. Woensdag 7 juli: Hektrawler Rijnmond I KW. 15. Op het strand zelf zijn inmiddels ook activiteiten begonnen. Het inmiddels ge waarschuwde Rode Kruis richt daar in allerijl een opvangplaats voor de gewon den in, dit maal niet in een tent, maar omwille van het publiek in de open lucht. Vanaf de Zuidpier wordt tegelij kertijd de strandreddingsboot „Jhr. Ortt” naar zee gereden en te water gèlaten om hulp aan het schip te bieden, terwijl de motorreddingsboot „Johanna Louisa” vanuit de haven toesnelt. e be reken jarige uit n de tellen rocu- Wijsmuller schieten twee sleepboten te hulp, die beginnen met het blussings- werk. Zodra de brand geblust is, slepen de boten van Wijsmuller het wrak de haven binnen. Tot slot van de demon stratie f volgt daarna nog een vloot- schouw binnen de pieren, waaraan alle deelnemende schepen deelnemen. Dit zijn dan het rampschip Den Droge, een onderlosser van de Mij. De Branding, de sleepboten van Wijsmuller, de beide red dingsboten, de vletten van de Reddings brigade, en schepen van de Rijkshaven- dienst, Rijkspolitie te Water en de Vlet- terlieden. De Johanna Louisa neemt een deel van de bemanning van het rampschip over via het vangnet, terwijl ook de strandreddingsboot een aantal mensen aan boord neemt. Op het moment, dat de „Jhr. Ortt’ ’wegvaart, heeft aan boord van „Den Droge” een nieuwe explosie plaats en de opvarenden, leden van het Duikteam IJmond, springen in paniek overboord. Onmiddellijk schieten de vletten van de IJmuider Reddings Briga de toe om de drenkelingen op te pikken en ze over te brengen naar de opvang plaats voor gewonden van het Rode Kruis. Daar worden de gewonden be handeld. ssig- zijn idde Hen. het ning het ngen ie is man leeft VELSEN. Programma dat door bei aardier H. de Ligt zaterdag van 16.00- 17.00 uur op het stadhuiscarillon van Velsen ten gehore zal worden gebracht luidt als volgt: 1. Marche, Duyts meester; 2. a. An dante, J. H. Fiocco, b. Ceciliana, J. de Gruytters; 3. Drie volksliedjes, bew. H. de Ligt; 4. Improvisatie, H. de Ligt; 5. Oud-Hollandse boerendansen, W. F. Siep; 6. Coloris (trois croquis pour caril lon) a. Pastep, b. ambre, c. opaline, Gee Clement; 7. a. The windmills of your mind, b. From the time to say, Good bye, c. Whatever will be, will be, R. Evans; 8. Mars voor beiaard, L. ’t Hart. Woensdag 23 juni: Hektrawler Schout Velthuys KW. 49, Jan Maria KW. 171, Dirk Diederik KW. 72, Mt. Anita VL. 34 (7 juli binnen). Zaterdag 26 juni: Hek trawler Rijnmond V KW. 42 (7 juli binnen). Maandag 28 juni: Hektrawler Holland KW. 123, Rijnmond VI KW. 135, MT Ëlly VL. 73, Elizabeth VL 105, MK. Johanna Helena KW. 106, Johanna Cor nelia WR. 57. Dinsdag 29 juni: MK. Maarten KW. 105. 'Woensdag 30 juni: Hektrawler Johanna KW. 39, Rijnmond II KW 43., Onderneming I SCH 90, Cornells Vrolijk Fzn SCH 171, MT Mey- ert Menno IJM. 209, MK Wiron VI IJm. 207. Donderdag 1 juli: MK Willem Adriana KW. 25. Maandag 5 juli: Hektrawler Zeehaan IJM. 57, Elisabet Christina KW 41, Rijnmond III KW 44, Hendrika Jo hanna KW 61, Rijnmond II KW. 85, Vooraan VL. 115. MT. Rean IJM. 29, Robert IJM. 30, Wiron II IJm. 211, Ora et Labora KW. 51, Jacob KW. 55, Marry Martin KW. 149, Caroline VL. 90, Eben Haezer IJM. 18, Drie Gebroeders IJM 20, Mirten Cornelia IJM. 44 (7 juli bin- - ve stijl. „Ik heb geen eigen stijl, vind ik”, zegt ze bescheiden, „maar ik teken gewoon zoals ik denk dat ’t goed is. Weet je wat wel leuk zou zijn, als er van deze aquarellen kaar ten zouden kunnen worden gedrukt. Dat lijkt me aardig voor die kinderen ook. Want ik wil ze echt niet verko pen. Ik doe het voor m’n plezier, niet om er geld aan te verdienen”. ALS ANNA haar hele serie com pleet heeft zullen de prenten worden tentoongesteld in de etalage van de Wereldwinkel in Oud IJmuiden. „Dan IbMUIDEN. Aan de donderdagmarkt werd aangeveerd537 kg tong; 8 kisten tarbot en griet; 145 kisten kabeljauw; 7 kisten schelvis; 302 kisten koolvis; 11 kisten schar; 418 kisten makreel; 58 kisten schol; 64 kisten diversen. Prijzen in guldens, per 1 kg: grote tang 14,75-14,61; Grootmiddel tong 15,45- 15,16; kleinmiddel tong 13,82-13,70; tong een 12,52-12,08; tong twee 11,05-10,05; tarbot 12,86-11,00. Per 40 kg: tarbot 366-244; griet 246- 184; kabeljauw twee 188-152; kabeljauw drie 130-92; kabeljauw vier 104-92; ka beljauw vijf 92-90; koolvis twee 37-35; koolvis drie 44-35; koolvis vier 49-20; schelvis twee 104; schelvis drie 80-60; schelvis twee 104; schelvis drie 80-60; wijting dirie 57-37; makreel één 60-45; makreel twee 45-22; makreel drie 19,20; schar 61-39; schol twee 120; schol drie 128-110; schol vier 90-56; inktvis 160. De besommingen waren: KW 49 ƒ8.600, UK 36 9.200, UK 137 ƒ8.300, VL 34 1.400, IJM 18 2.400, IJM 44 8.200, TE 24 7.300, VD 19 2.400, VD 89 ƒ3.900, UK 17 en UK 56 ƒ4.400 UK 18 en UK 23 1.660, UK 135 en UK 145 710.000. noodsein van het schip te horen, dat door Scheveningen Radio wordt ópge- vangen en beantwoord. Scheveningen Radio geeft het alarm door aan de Marine Luchtvaartdienst te Valkenburg, de reddingmaatschappij KNZHRM, de kustwacht en het zeesleep- en bergings bedrijf Bureau Wijsmuller .Vanaf vlieg veld Valkenburg stijgt dan een verken ningsvliegtuig op, om het in nood verke rend schip te zoeken en de positie vast te stellen. De piloot roept vervolgens een helikopter op. Drie prentjes uit de nu al uitgebreide collectie die de IJmuidense kunstenares tekende naar aanleiding van de optocht Oud-IJmuiden. IJMUIDEN. - Van het IJmuider strand is donderdagmiddag een 7-jarig jonetje door de politie met vliegende vaart naar het Zeeweg Zieken+iuis ge bracht. Bij het kind was een zuurtje in het vetkeerde keelgat geschoten, waardoor het kind ademnood kreeg terwijl het niet lukte het snoepje los te slaan. Het kind is in het Zeeweg Ziekenhuis opgenomen en in observatie heeft men geconcludeerd dat het zuurtje in een long was terechtgekomen. Het rampschip „Den Droge” begint steeds erger te roken van bureau Tijdens de groots opgezette demon stratie zal de boulevard en de Seinpost voor aUe verkeer gesloten zijn. Boven dien is de havenmond afgesloten voor pleziervaartuigen en is het verboden tus sen de pieren te zwemmen. Bij goed weer verwacht men ongeveer 50.000 mensen bij de demonstratie, die vooraf gegaan zal worden door een muzikaal optreden van de drumband „Voor waarts”. HAARLEM. Een 36-jarige Hille- gommer en een 45-jarige Haarlemmer hebben aan de politie bekend in de afgelopen anderhalf jaar patiënten van de Mariastichting voor duizenden gul dens benadeeld te hebben. De mannen werden dinsdag aangehou den en bekenden het gestolen geld te hebben opgemaakt aan benzine en we genbelasting. Zij namen het geld, totaal ongeveer tienduizend gulden, uit wacht kamers weg, waarbij de Haarlemmer meestal op de uitkijk stond en de Hille- gommer in jassen en tassen zocht. De Reddingsbrigade aan het strand van IJmuiden beleeft met deze warmte drukke dagen. Elke dag zijn er koene zwemmers paraat en er blijken steeds weer onvoorzichtige strandaanbidders te zijn. Zo waren vorige week vrijdag twee meisjes, van veertien jaar in de vaargeul verzeild geraakt Ze bleken niet meer in staat terug te zwemmen en de Reddings brigade bood de onontbeerlijke hulp Maandag moest er uren lang vruch teloos gezocht worden naar een jon getje dat op een luchtbed in zee was afgedreven Twee brandingsboten werden gelanceerd en particuliere speedboat kwam ook nog helpen La ter bleek dat het ventje bij het strand van Duin en Kruidberg weer naar de kant gekomen was Dit zijn zomaar twee sprekende voorbeelden In het tweede geval was zelfs de brandweer en ook de Red- dingbrigade in Bloemendaal ingescha keld De IJmuidener Reddingsbrigade stuurde ons enkele tips die in deze drukke strandtijd van nut kunnen zijn Ga bij oostenwind liever niet op zee met drijf voorwerpen voor u het weet raakt u tever van de kust verwijderd. O Ga nooit bezweet, of vlak na een maaltijd het water in. Als u een kind vermist, geef het dan door aan de strandpolitie of aan de reddingsbrigade. Misschien hebben mensen uw kind zelfs al gevonden en zit het daar op u te wachten. S Beter is het natuurlijk ervoor te zorgen dat uw kind(eren) uw plaats weer gemakkèlijk terug kunnen vin den. Dit kunt u bewerkstelligen door een speciale vlag of iets dergelijks aan uw spullen te bevestigen. Volg de aanwijzingen van de pa trouilles van de reddingsbrigade op. Zij weten vaak beter dan u hoe de stromingen lopen en wat de gevaren zijn. Heeft u vragen? Kom ze gerust stellen op de posten. Dat weet u dat ook weer. De post van de IJmuider Reddingsbrigade bevindt zich vlak achter Paviljoen De Zuidpier. Zij staan daar met raad en daad voor u klaar. Een foto van een reddingsactie, die wordt uitgevoerd door een helicopter van de Koninklijke Marine en een red dingsboot, zoals die tijdens de demon stratie in de IJmuider havenmond zien zal zijn. Aangekomen op donderdag: Vaterland, Antwerpen, IJmuiden; Dinslaken, Kotka; Blenheim, Kristian- sand; Sagafjord, New York; Rebecca, Port Dampier; Adolf Flint, Rotterdam; IJmuiden; Skogcell Forester, Karlshamn, Velsen; Gil Prospector, Cont. Plat, IJ- muiden; San Stefano, Klaipeda; Tama Maru, Yokohama; General Zheann, Cu racao: Dines, Noordzee; Sentence, Sou thampton; Subro Venture, Whitsabel, Koog A.D. Zaan; Constance, Port Jero me; Bismarckstein, Antwerpen; Kovel, Rostock; IJmuiden; Baldur, Lulea, IJ- muiden; Norfolk Shore, Cont. Plat, IJ- muiden; Helene Schepers, Leningrad, Zaandam. Vertrokken op donderdag: Risa, Vlis- singen; Sea Bruse, Cont. Plat; Parkesga- te, IJmuiden, Kings Lynn; Subro Viking, Great Yarmouth; Klaus Buck, IJmuiden, Plymouth; Schelde, Leningrad; Tsukuba Maru, Mozambique; Canis, Rotterdam; Blenheim, Kristiansand; Markborg, Zaandam, Delfzijl; Heinrich Sehulte, Rotterdam; Queensford, Zaandam, Lon den; Lifama, Gent; Bomma, Antwerpen; Siganto AS Hamburg; Otto, Galborg; Okdine, Rotterdam; Finnish Wasa, IJ- muiden, Uddevalla; Oil Prospector, IJ- muiden, Cont. Plat. Aangekomen op vrijdag: Brandon, Bristol Kanaal; Bartenstein, Antwerpen; Brinda, Zeebrugge, IJmuiden; Berit, Rot terdam; Pluto, Dundee. VERTROKKEN OP VRIJDAG: Bismarckstein, Bremerhaven; Wilde- £’es*> IJmuiden, Cont. Plat; Sentence, Southampton; Vestri, Terneuzen; Rak- nes, Vlaardingen, IJmuiden. Dit plaatje geeft een duidelijk beeld hoe Anna Aland volgens voorbeeld van een kindertekening te werk ging. kan iedereen ze zien en het is toch niet het gedoe van een echte tentoon stelling”. zegt Anna de volgende dag op haar flat. „Ik heb er niet zoveel zin meer in. Misschien later weer eens. Nu heb ik veel meer aardigheid in schilderen. Het liefst schilder ik kinderen. Kin deren zijn zo leuk, maar het gekke is dat ik ze altijd in kleertjes van vroeger uitbeeld. Nooit zoals ze er nu uitzien. Wat zou dat toch zijn? Jeugdsentiment zeggen de mensen dan, nou, het zal wel.” DAN LAAT zij een stapel kleine aquarellen zien. Zij beelden de kinde ren van Oud IJmuiden uit, zoals Anna ze verkleed in de optocht ter gelegenheid van 100 jaar IJmuiden aantrof. „Ik heb er erg veel van onthouden, maar ja, er liepen er zoveel en er was zo’n werk van gemaakt, ik kon natuurlijk niet alles in m’n herinnering vastleggen. Daar om vroeg ik aan verschillende kinde ren: Heb jij in de optocht meegelo pen? Nou, teken dan eens voor mij wat je toen aanhad. En dat deden ze. Ze kwamen hier bij me en gingen lekker zitten tekenen. Leuk he. Aan de hand van hun tekeningen heb ik die aquarellen weer gemaakt. Meteen dezelfde dag van de optocht ben ik er al mee begonnen. AANDOENLIJKE PRENTEN heeft zij er van gemaakt, in verfijnde naïe- (bij de Grote Markt)

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5