J Hostess Mildred Lauw We Parkeren auto’s met moeten altijd glimlachen computers geregeld I I Fl r Montreal 1976 99 I |g||| z Nieuwe technische snufjes tijdens Spelen I „Om te kunnen volhouden moet je een beetje turngek zijn” I 10 ZATERDAG SPORT 19 7 6 JULI 1 0 SI Beven n u Sportmassage Druk groter Noodzakelijk (Van onze speciale verslaggever) Het een ge- ZENUWEN BIJ DE TOPSCHUTTERS (Van onze sportredactie) "Willy Hillen: „Vrijwel alles is terug te voeren op nervositeit”. „Vrijwel alles is terug te voeren op Ans Dekker (Van onze sportredactie) jaar stond alles. .Ans Dekker: Met m’n 21 jaar lig ik elke avond uiterlijk om half elf in bed” een proef laboratorium op Het omstreden dak van de wielerbaan in Montreal, dat brandgevaarlijk zou zijn. Als je dat rijtje nog eens naleest, moet je toch wel concluderen dat verte genwoordigers van andere, en dan voor al van de „bewegingssporten”, niet hele maal gelijk hebben wanneer ze beweren dat de schietsport niet zou thuishoren bijvoorbeeld op een olympisch program- „Ik vind het belangrijk dat de ploeg enkele oudere turnsters telt. Ik draai nu al heel wat jaartjes mee in de internati onale turnwereld en weet dan ook wat er te koop is. We praten daarover veel met de jongeren in onze ploeg”. Met behulp van computers wil men het parkeren van auto’s van bezoekers coördineren alsook de reserveringen in hotels, pensions e.d. van een panieksituatie, die kan ontstaan na een misser”. „Ik stop pas als ik er de balen van heb”, zegt ze pertinent. In elk geval gaat Willy Hillen: „De mensen verkijken zich op onze sport”. ke de W ac la tri Ei ge 52 ge to< rei di] va en de de M ge ov on ve ou Y; va en Dc co. De we ge in de ve Wi di’ VI da vli lei dii ba de te; te ov Gi ni da P£ in re st Ei W m h< D ci va H aa tv Ir d< sl G m ks D If no de sti Er ke zei w< ee W ov pl; BI na Si C; vt ce C; zi. Pi ARNHEM. Routine is in elke tak van sport belangrijk, vaak zelfs doorslaggevend. Dat geldt zeker ook voor de turn- sport, al lijkt het wat tegenstrijdig dat het daar juist veelal de teenagers zijn, die voor de grootste internationale succes sen zorgen. Teenagers, die ook veelvuldig voorkomen in de ..Het is sommige schutters ook aan te zien. Zeker bij een verwijding van de pupillen. Je weet dan dat hij het te pakken heeft. De nervositeit kan tot de gekste dingen leiden. Hoewel hij weet dat hij zich moet concentreren, is h ij bijvoorbeeld meer bezig met het publiek. Hij denkt dat iedereen naar hem kijkt, terwijl dat vaak helemaal niet het geval Het grote bord, waarop de uitslagen komen te staan in het stadion meet 30 bij 20 meter en is voorzien van 19.200 gloeilampen in negen grijze variaties, net zoals bij een zwart-wit televisietoes tel. Het zal ook worden gebruikt voor de rechtstreekse vertoning van tv-uit- zendingen, vertraagde opnamen, films en dia’s. waarin op vier toestellen tegelijk werd gewerkt, en dan al die mensen. Er gaat dan wel wat door je heen. Gelukkig is het ook weer zo, dat het allemaal van zelf overgaat als je maar eenmaal aan de gang bent. Dan hoor je of zie je niets meer; je bent dan alleen geconcentreerd op het turnen”, heeft Ans Dekker onder vonden. bekijkt, natuurlijk niet in. Maar verbetering ten opzichte van München natuurlijk wel. In al die jaren heb ik veel meer routine gekregen. Bovendien weet ik wat me in Montreal te wachten staat. Ik ben een stuk rustiger gewor den”, aldus de Noordhollandse die in Beverwijk woont, maar wekelijks ten minste drie dagen op Papendal te vinden is. ..Het is vaak ontzettend moeilijk, maar ja, je hebt het er voor over. Om het te kunnen volhouden moet je toch wel een beetje turngek zijn en dat ben ik eerlijk gezegd ook”. „Er is wel degelijk een soort con currentiestrijd geweest”, bekent Mil dred. „Maar nu iedereen weet waar men aan toe is, is de sfeer uitstekend. Je ziet nu alleen nog maar goedlach se meisjes rondlopen”. Een vriendelij ke glimlach die tijdens de Olympi sche Spelen dagelijks bijna achttien uur lang op het gezicht geplakt dient te zijn. Mildred: „Er is veel aandacht besteed aan de wijze waarop wij naar buiten moeten overkómen. Altijd la chen, de nagels goed verzorgen, niet te veel sieraden dragen en goed op letten”. Wat die laatste olympische eis be treft, de leraar in het vak „goede manieren” maakte de dames er op attent vöoral niet te amicaal met de atleten om te gaan. Een Canadese hostess vertelt dat haar leraar met een doodernstig gezicht opmerkte dat het een bekend gegeven is dat seksu eel contact voor een belangrijke wed strijd de prestaties van sommige atle ten kan bevorderen. Mildred Lauw kan hier alleen maar om la- cnen. „Onzin natuurlijk. Er is veel over veiligheidsmaatregelen gespro ken wel, als dan het enige gevaar uit die hoek is te verwachten, worden het zeer fijne Olympische Spelen. Ik ben blij en trots de Spelen een keer in mijn leven van nabij te mogen beleven”. 4^. Mildred Lauw: „Veel zin” De werkzaamheden waarmee Mil dred zich tijdens de Spelen bezig houdt bestaan voor het overgrote deel uit het onderhouden van contacten tussen de Nederlandse chef de missi on en het organisatiecomité. Haar werkterrein ligt voornamelijk in het dorp. „Als er zich binnen de Neder landse ploeg moeilijkheden voordoen op organisatorisch gebied, zal ik pro beren in overleg met Bram Leeuwen hoek oplossingen te vinden. Ik ben de vraagbaak van de Nederlandse dele gatie. De voorzitter van het Neder lands Olympisch Comitë, de heer Ker- del, krijgt een privé-hostess”. „Je hebt een heel ander leefpatroon. Met m’n 21 jaar lig ik elke avond uiterlijk half elf in bed. Dat is nodig om de top te bereiken. Je moet er alles voor over hebben”. Hoewel ze toegeeft dat het altijd niet even gemakkelijk is om die veelvuldige trainingen vol te houden, denkt Ans Dekker er niet aan om na Montreal te stoppen. De startblokken van de hardlopers zijn bijvoorbeeld uitgerust met „pneu matische membraans” die feilloos aange ven wanneer de loper precies „afzet”. Deze mechaniek heeft een minimale re actie van eentiende seconde. „Je moet die jonge meisjes dan ook goed opvangen. Het verschil in prestatie is niet zo groot. Voor de jonge meisjes is de druk echter veel groter. Gelukkig is voor wat betreft het onderlinge contact het leeftijdsverschil geen hinderpaal. We zijn allemaal vrienden van elkaar”. De technische afdeling van het comité beschikt over eeh begroting van 11,5 miljoen dollar en de diensten van 2.146 vaste medewerkers en die van 2.000 personen werkend voor ondernemingen waarmee contracten zijn afgesloten voor de duur der Spelen. Enkele dagen voor de Olympische Spelen beginnen volgt de Maastricht se, die met een Canadees is getrouwd, nog een speciale cursus om de accre- ditatieformaliteiten onder de knie te krijgen. „Dan word je wegwijs ge maakt in de papierwinkel en horen we welke papieren er door iedereen moeten worden ingevuld”. De laatste les voor Mildred Lauw alvorens een afgestudeerde Olympische Spelen- waardige hostess te zijn. Mildred is overigens een van de weinigen met een zeer begerenswaardig baantje. De hele dag achter een bureau zitten en persmapjes uitreiken of uitslagen van wedstrijden uitdelen waren jobs waar niet veel meisjes hun zinnen op had den gezet. Computers zullen ook worden ge bruikt voor het doorgeven van de resul taten der 27 Olympische evenementen. nervositeit. Ik heb inderdaad meege maakt dat voor de wedstrijd een schut ter, die eerst rustig zat te eten, plotse ling begon te transpireren, terwijl zijn linkerhand erg begon te beven. Een gevolg van te veel spanning. Ook is het niet nieuw voor mij dat een schutter zijn spieren niet meer onder controle heeft. Het kan dan inderdaad voorko men, zoals Montes schrijft, dat bij het iaden van het geweer de patronen op de grond vallen. Het is eigenlijk het gevolg maal zo moeilijk te vóórspellen, maar in elk geval ga ik door”, zegt ze overtui gend. „Ik ben een stuk rustiger geworden Olympia-match gedurende zo’n twee uur volledig geconcentreerd 75 schoten af te vuren. Een wedstrijd drie-houdingen (staand, liggend en knielend) duurt vaak ruim vijf uur. Het is dan ook niet vreemd dat tijdens zo’n wedstrijd zich zaken voordoen die Montes op een rijtje heeft gezet.” Nederlandse damesturnploeg, die in Montreal bij de team wedstrijden echter ook twee routiniers telt in de personen van Ans Smulders en Ans Dekker. Alleen deze twee turnsters waren er vier jaar geleden in München, waar de nationale ploeg zo sterk turnde, ook by. De 21-jarige Ans Dekker, lid van Klimop uit Heiloo, weet het zich nog maar al te goed te herinneren. ma. Zei onlangs een in de selectiemetho de van het NOC teleurgestelde bonds voorzitter niet, dat het te gek was dat enkele van „zijn” kandidaten waren af gewezen, terwijl er wel „mensen als schutters” afgevaardigd worden? Willy Hillen, de Winterswijkse klein- kaliber-geweerschutter, die in Montreal zijn tweede olympisch avontuur gaat beleven, kent die denigrerende opmer kingen. Daarom ook vindt hij het niet zo’n gek idee om uit eigen ervaring te reageren op die onderzoekingen van de Spanjaard Montes. „De mensen verkijken zich op onze sport, die inderdaad een statische is. Ik geef het hen echter te doen om bij een kou voor zijn”. Wat verwacht Ans Dekker van zich zelf in Montreal? In München was ze 59ste; ze heeft voor Montreal vier jaar hard getraind en aan tal van internatio nale wedstrijden meegedaan. „Een ereplaats zit er, als je het reëel MONTREAL (AP). Het Canadese Olympische comité heeft de pers aantal nieuwe technische snufjes toond, die voor de eerste maal op de Olympische Spelen te Montreal zullen worden toegepast. ARNHEM Versnelde hartwerking, verhoogde bloeddruk, versnelde ademha ling, spijsverteringskramp, overvloedig wateren, transpireren, het krijgen van kippevel, spiertrillingen, onmachtige spieren, verwijding van de pupillen; zie hier een aantal zaken waarmee de schutters voor of tijdens hun wedstrij den geconfronteerd worden. Dit beweert althans de Spanjaard Motes, die een onderzoek instelde naar de gevolgen van nervositeit bij de schutter die inderdaad kan leiden tot de genoemde en ook nog andere „afwijkingen”. ze na Montreal in de omgeving van Arnhem op kamers wonen. Het is de bedoeling dat Ans een cursus sportmas sage gaat volgen. Bovendien krijgt ze op Papendal op het i werk. MONTREAL. Chef de mission Bram Leeuwenhoek zal tijdens de Olympische Spelen over een Neder landse hostess kunnen beschikken. Zijn trouwe dienares is de 27-jarige uit Maastricht afkomstige Mildred Lauw, de enige Nederlandse onder de duizend olympische gastvrouwen. Mildred, gekleed in haar felrode olympiadepakje en getooid met een hoofddeksel dat het midden houdt tussen een sjaal en een pet („Al wordt het nog zo warm, dat ding mag niet af”) zegt erg veel zin in de Olympische Spelen te hebben. Ruim een jaar lang heeft ze opleidingen gevolgd voor het vak van hostess. „Ik merk aan mijzelf en aan mijn omgeving dat de nervositeit naarmate 17 juli dichterbij komt, met het uur groter wordt. Als de openingsceremo nie achter de rug is, geloof ik pas dat de Spelen echt zullen doorgaan”. De Nederlandse hostess die in Mon treal kunstgeschiedenis studeert heeft de organisatie van het begin af aan als los zand aan elkaar zien hangen. „Wat hebben we een tijd met onzin nige vergaderingen verknoeid. Duizen den mensen lopen rond en je vraagt je af of iedereen weet waar men mee bezig is. Veel mooi uitgewerkte plan nen veranderen dikwijls met de week”. „Vier jaar geleden stond ik in München versteld van de grootheid van Neem nou eens dat olympische dorp, dat een plaatsje op zichzelf was. Toen ik de wedstrijdzaal binnenkwam, moest ik heel wat wegslikken. Die zaal, Dat opvangen van elkaar is vooral belangrijk wanneer er teleurstellingen worden geïncasseerd. Ans Dekker: „We begonnen indertijd met veertien meisjes. Een half jaar geleden vielen er vier af. Daarna nóg twee. Van de acht meisjes moest er tenslotte nog één afvallen. Dat werd Karin Stubbe (15). Een hard gelag, maar we' hebben geprobeerd haar zo goed mogelijk op te vangen. Karin is nog erg jong, zodat de Spelen van Mos- haar gemakkelijk te halen autogene training zelf toepassen. Het is een methode die eigenlijk te vergelijken is met yoga. Zelfontspanning en concen tratie staan voorop. Je leert op die manier de emotionele spanning de baas te worden. Voor een schutter die een behoorlijk niveau wil bereiken, is deze methode zonder meer noodzakelijk”, be sluit Willy Hillen. Zo kan ze gemakkelijker trainen en kan ze tevens aan haar maatschappelij ke toekomst werken. Wellicht is de turnster-in-hart-en-nieren er straks in Moskou dan ook weer bij. „Het is alle- „Dat slijt echter wanneer je langer in het vak zit. Maar dat betekent niet dat topschutters helemaal vrij zijn van som mige van die „bijverschijnselen”. Je kunt er naast het opdoen van veel ervaring en naast goede training en voorbereiding, zelf nog wat anders tegen doen. Dit in de vorm van een autogene training. Na verloop van tijd kun je die is. Een andere uiting is dat hij zich met zijn gedachten met heel andere zaken bezighoudt dan met het schieten. Zaken die niets met dat schieten te maken hebben.”. „Montes noemt ook het punt „ver hoogde snelheid van denken”. Dat komt nogal eens voor. Bijvoorbeeld als je „de man met de hamer” tegenkomt. Je merkt dan soms dat je razendsnel kunt denken, meestal in de richting van nu, Piet, houd je kop erbij”, vertelt Willy Hillen, die zaken over versnelde hartfre- quentie bij hem in rust 65 tot 70 en tijdens een wedstrijd 90 tot 100 - transpireren en verhoogde bloeddruk als gewone zaken beschouwt. „Montes noemt ook de versnelde ademhaling, soms uitmondend in een hik-aanval. Daartegen kun je echter veel doen. Er zijn heel goede ademha- lingstechnieken, die elke schutter onder de knie kan krijgen. Tussen de schoten door adem ik zelf drie keer en ook wanneer ik in de aanslag lig. Ben je goed gericht, dan moet je op een norma le en beslist niet geforceerde manier uitgeademd zijn. De borstspieren moeten dan ontspannen zijn”, aldus de Winters- wijker, die zaken als het krijgen van kippevel, overvloedig wateren en spijs verteringskramp allemaal toeschrijft aan die nervositeit.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 10