Manolo Santana vervangt geblesseerde tennisser Pecci PLOEG TAIWAN hier is GEWEERD Vertoon van macht van Arie Hassink Brandse favoriet Testmatch I I „Het wachten vervelend” i I u I I. Bjlii Slechts enkele leden mochten Canada binnen Wasserij DUYN jlFS ZATERDAG 1 O JULI 19 7 6 SPORT NOC-D1RECTEUR: Woordbreuk r „REINO” B.V. voor tapijtreiniging Vaste vloerbedekking Losse kleden Telefoon 023-313289 <1 - Teruggetrokken 'T 7 Fibak eerste geplaatst in Hilversum Louk Sanders: direct in eerste ronde. Arie Hassink: Eerste plaats behouden. (Van onze tennismedewerker) ch Chi Cheng; die Canada wel binnen mocht. (ADVERTENTIE) Forse nederlaag voor Schoten (Van onze honkbalmedewerker) (ADVERTENTIE) Op deze bijeenkomst voor Afrikaanse eenheid hadden de ministers van Buiten landse Zaken van de aangesloten staten Nieuw-Zeeland veroordeeld wegens het onderhouden van sportcontacten (rugby) met Zuid-Afrika. De vergadering had daarop van het IOC de uitsluiting van Nieuw-Zeeland van de Spelen geëist en had zijn leden opgeroepen desnoods de Spelen te boycotten, indien het IOC geen gehoor aan de eis zou geven. De boycot van Tanzania houdt in dat de wereldre- AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 yan de ias- op um en lij- de in 11e- in ;ui- is en n- iie tas en :ze >e- Tanzania zal niet deelnemen aan de spelen van Montreal. Dat is meegedeeld door een regeringsvertegenwoordiger van deze Afrikaanse staat. Hij wees erop dat dit besluit genomen was naar aanleiding van de resolutie, die was aangenomen tijdens de bijeenkomst van Afrikaanse staten in Mauritius. MONTREAL (ANP). „Het is alle maal nog wat verward, maar ik geloof dat de zaken hier toch wel erg logisch zijn opgebouwd”, is de conclusie die NOC-directeur Andre Schuwer na twee dagen verblijf in Montreal kan trekken. De zeer strikte veiligheidsmaatregelen, die de Canadezen hebben getroffen om een herhaling van de gebeurtenissen rond het Israëlische team in München - vier jaar geleden - te voorkomen, zullen volgens de directeur van het NOC wan neer de Spelen eenmaal op gang zijn gekomen wel irritatie gaan wekken. Inmiddels heeft de voorzitter van het Canadese Olympische Comité Harold M. Wright de regering van zijn land be schuldigd van woordbreuk. Volgens hem kan de erkenning van de Volksrepubliek China door de Canadese regering in 1970 onmogelijk in overeenstemming worden gebracht met de een jaar eerder gedane belofte om de ploegen van alle nationale Olympische comités toe te laten. ZANDVOORT. Het B- en C-toer- nooi van Zandvoort, dat deze week op de „Glee” wordt verspeeld, is weer zeer sterk bezet met inschrijvingen uit o.a. Engeland en Duitsland. Vooral de (onbe kende) Duitser Hahn in het H.E.C. is zeer sterk en een finale zit er voor hem wel in. Dt H.E.B. is met Wim Brandse als eerste geplaatst, ook zeer sterk. Dirk Wiersma staat al in de halve finale na overwinningen op Jan Sie (tweede ge plaatst) en Bob Wijnands, evenals Johan Bleeksma, gisteravond met 6-2, 6-1 win naar tegen Wim Meyer. Ondanks het grote aantal inschrijvin gen (300) verloopt het toernooi tot nu toe uitstekend (er is ook ekel avond redelijk wat publiek) en de wedstrijdlei ding hoopt dan ook de halve finales vandaag af te krijgen en ’s middags ook enkele finales af te werken (o.a. D.E.B.: de finale zal gaan tussen Lili Weyers en de winnares van het duel I. Schijner en M Kramer; deze partij wordt om 3 uur de MONTREAL (ANP). De kwestie Taiwan zal het doorgaan van de Olympische Spelen van Montreal hoogstwaarschijnlijk niet in gevaar brengen, maar vormt in Canada wel het gesprek van de dag. Uitspraken van IOC-autoriteiten, met name Willy Daume duiden erop dat het internationaal Olympisch Comité bereid is alle ceremoniële franje op te offeren, als het niet tot overeenstemming komt met de Canadese autoriteiten, maar dat van een afgelasten van de Spelen geen sprake zal zijn. Op hoog niveau wordt gewerkt aan een compromis. Vooralsnog staan de partyen recht tegenover elkaar. Dat bleek gisteren op het vlieveld Dorval. HAARLEM. Lottgering Schoten heeft het in de derby tegen Aktie ’68 Kinheim behoorlijk laten afweten door met 14-4 in acht innings aan het kortste eind te trekken. Eerder deze competitie had Kinheim de ploeg van Hil van Maren al een keer met forse cijfers (8-2) verslagen, maar ook een wedstrijd net aan met 4-2 verloren. De forse winst van gisteravond moet voor een goed deel op naam worden geschreven van de zeer recent van Dorias Quick overgekomen nieuwe pitcher van Schoten Alfred Ja mes, die grote aanpassingsmoeilijkheden had. In de eerste inning werden er door Aktie ’68 vier runs op hem gelopen en in de tweede drie. Toch zou het tot de zesde inning duren eer Alfred James zou worden vervangen. Lottgering Schoten zit slecht in zijn pitchers, dat was voor het begin van deze competitie, toen de aangemonsterde Amerikanen het op het laatste moment lieten afweten, eigenlijk al duidelijk. Nu ook Herman Beidschat met blessures tobt, is het water de Schoten-ploeg tot de lippen gestegen. Noodgedwongen moest een beroep wor den gedaan op de getalenteerde Jim Sieval, die echter de laatste jaren niet of nauwelijks op de heuvel had gestaan. In de zesde inning moest Sieval in kansloze positie de taak van James overnemen, waarbij hij in die slagbeurt aan Kin heim nog vier runs moest toestaan. Elf runs hadden de mannen van het Bad- mintonpad toen al bij elkaar weten te brengen, waartegenover Schoten slechts drie punten had weten te stellen. Nol Beenders, die tijdens de honkbalweek zulke voortreffelijke prestaties had gele verd, hield gedurende vijf innings de slagmensen van Schoten behoorlijk in bedwang. Drie runs werden er op hem geslagen voor hij geblesseerd raakte bij een aangooi op het eerste honk. Been ders: „Wij stonden op dat moment reeds (Van onze cricketmedewerker) MANCHESTER. Het Engelse cric ket bereikte een dieptepunt op de twee de dag van de derde testmatch tegen West-Indië. Binnen anderhalf uur vielen acht wickets voor 34 runs en was Enge land all out voor 71. Het betekende een triest record: het laagste totaal ooit door Engeland tegen West-Indië gescoord. Te gen Australië in 1948 was Engeland voor 52 all out. in gewonnen positie en ik zou toch van de heuvel af zijn gegaan, omdat wij ook niet zo best in onze werpers zitten en ik voorbestemd was, om Steef van der Sluis, wanneer hij misschien zondag in de return tegen Schoten in problemen zou komen, te vervangen. „Overigens was deze wedstrijd voor mij een geweldige afknapper. In de honkbalweek gooide je voor enkele dui zenden toeschouwers, nu voor misschien honderd mensen.” Na afloop van het duel bleek, dat de blessure van Beenders meeviel en hij er verder geen hinder van zal ondervinden. De reliefpitcher van Schoten Jim Sie val kreeg ondanks de ruime nederlaag tenslotte van het weinige publiek toch nog een applausje, waaruit waardering voor de prestatie van d e korte stop sprak. Sieval heeft altijd talent voor het werpen gehad, maar eigenlijk heeft hij het sinds zijn adspiranten- en Bleesing- tijd nooit serieus gedaan. De felle am- De Canadese regering stelt zich op het standpunt, dat het Taiwan best wil toe laten, als het niet vasthoudt aan de fictie geheel China te vertegenwoordi gen. IOC-president heeft nu het compro- mis-voorstel gelanceerd om de afvaardi ging van Taiwan bij de officiële opening het stadion te laten binnen marcheren onder de Olympische vlag, terwijl op het begeleidende bord zou moeten komen te staan: „Taiwan ROC”. De afkorting zou dan in de plaats komen van de Repu bliek China. De Canadese regering heeft nog niet officieel op het voorstel gerea geerd. Vertegenwoordigers van zeven sport bonden, waarbij de FINA in de IAAF, resp. de wereldzwembond en de wereld- atletiekbond, hebben reeds laten weten dat voor geval een inreisverbod voor Taiwan blijft gehandhaafd, zij hun wed strijden niet als Olympisch zullen er kennen, maar wereldkampioenschappen willen organiseren. De Nederlandse afvaardiging is onder gebracht op twee verdiepingen. De heren slapen op de tiende etage, de dames in een ander gebouw twee etages hoger. De kamers, waar vier tot zes personen wor den ondergebracht, zijn eenvoudig doch doelmatig ingericht. Een Nederlandse deelnemer, Jos Hermens, zal maar enke le dagen in het olympisch dorp vertoe ven. De drievoudige wereldrecordhouder hardlopen zag zijn verzoek om niet in het Olympisch dorp te hoeven wonen door het NOC gehonoreerd. Olympisch attaché Dijkstra heeft voor Hermens in de omgeving van Montreal een ideale plaats om te trainen gevonden. e Voor de Italiaanse topruiter Vittorio Orlandi zullen er geen Olympische Spe len zijn. Zijn paard vertoond verschijn selen van piroplasmose, een soort paar- denmalaria en paarden die aan deze kwaal lijden worden in Canada niet toegelaten. Ook de voltallige Chileense ruiterequipe moest om deze reden wor den teruggetrokken. „Iedereen is nu nog erg vriendelijk en zeer voorkomend, maar wat gaat er gebeuren wanneer men straks wat ver moeid raakt en de sportmensen in ver band met de wedstrijden nerveus wor den?” Het binnenkomen van het Olym pisch dorp, een zeer fraai, pyramidevor- mig complex omgeven door veel groen, vergt veel tijd. Iedereen, die het dorp binnen wil, moet soms langer dan een kwartier in de rij staan om dooi' alle controles te komen. „Dat wachten is wel wat vervelend. Er zijn nu nog geen twintig delegaties in het dorp maar vol gende week is het volledig bezet en dan kunnen er wel problemen ontstaan”, al dus André Schuwer die woensdagavond met een deel van de medische staf als kwartiermaker in Montreal arriveerde. De verste klap in het duel tussen Lottgering Schoten en Aktie '68 Kinheim kwam van het hout van Just Wijnekus, die voor Kinheim in de eerste inning de bal over het hek sloeg, waarmee hij ook Nol Beenders thuis bracht. „Hermens wilde zich graag in een omgeving voorbereiden die overeen komt met die waar hij normaal traint. Dat leek ons een zeer redelijk verzoek waar aan wij graag hebben voldaan”, aldus André Schuwer. „Een solitair als Her mens zou het hier waarschijnlijk niet kunnen uithouden.” De Australische zeilers Peter Chappell en Graeme Johnson hebben gisteren op het Ijsselmeer nabij Medemblik de laatste wed strijd gewonnen in de strijd om het wereld kampioenschap in de hornet-klasse. Meer dan een tweede plaats in de eindrangschikking leverde dat echter niet op, want de Nederlan ders John Stavenuiter en Henneke van Buren waren donderdag al zeker van de titel. De Westduitse Anngret Richter, die onlangs in Gelsenkirchen het wereldrecord op de 100 meter handtijdwaarneming evenaarde, leverde gisteren tijdens internationale wed strijden in Zürich andermaal een uitstekende prestatie door de 100 meter nu te winnen in 11.17 electronische tijdwaarneming. De Westduitse autocoureur Ernst Raetz is gisteren om het leven gekomen tijdens een training op de Nürburgring. De 36-jarige Raetz verloor een wiel van zijn wagen, waarna hij de macht over het stuur verloor. De auto schoof eerst naar rechts, toen naar links, kwam tegen de vangrail en explodeer de. Brendan Foster, die in Zürich zijn wereld record op de twee Engelse mijlen (8.13.8) wilde verbeteren slaagde daar niet in. Na een snelle start moest Foster het gebrek aan concurrentie bekopen met een magerder tijd dan hij zich had voorgesteld. Hij finishte in 8.19 01. De Nederlandse jeugdtennisser Marc Albert heeft zich gisteren tijdens de Europese jeugd kampioenschappen in Berlijn, geplaatst vooi de finale van het enkelspel voor jongens tot en met 16 jaar door in de halve finale te winnen van de Italiaan Panatta. De Deen Henning Jensen, die tot het einde van het afgelopen seizoen onder contract stond bij het Westduitse Borussia Mönschen- gladbach, heeft gisteren een driejarig contract getekend bij de Spaanse voetbalkampioen Real Madrid. Negen dagen voor het begin van de Olvmoische zeilwedstrijden hebben zich 122 boten aangemeld. De finnjollen en de 420-’-.lasse zijn met 26 boten ieder het sterkst vertegenwoordigd. Daarna volgen solinrrs (24). fd (18), tempests (15) en tornado’s (13). nemen voor Nederland deel Fred Hemmes, Marian Laudin, Klaas Visscher, Woutei' Fok en Guido Hornman. Dinsdagavond zal pas bekend worden, welke dubbels op het Hilversumse gravel zullen verschijnen. Zij zullen strijden om 2350 dollar. De tennis profs zullen zich hierbij wel sportief moeten gedragen, want hun eigen vereniging (ATP) heeft boetes vastgesteld voor elke vorm van wangedrag. Zo kost een belediging van de scheidsrechter 1000 dollar. De plaatsingslijst voor het enkelspel ziet er als volgt uit: 1. Wojtek Fibak (Pol), 2 Mark Edmondson (Aus), 3 Ray Moore (Z.Af), 4 Ricardo Cano (Arg), 5 Patrick Proisy (Fra), 6 Ulrich Pinner (Ddl), 7 Bob Hewitt (Z.Af) en 8 Eric Deblicker (Rra). O Nationaal kampioen Louk Sanders heeft gisteren de halve finales van het heren- enkelspel bereikt bij de internationale tenniskampioenschappen te Scheveningen. Hij versloeg de Amerikaan Larry Parker met groot gemak: 6-1, 6-0. De als eerste geplaatste Sanders treedt vandaag aan tegen Wouter Fok, die Bhanu Nunna (India) met 4-6, 7-5, 7-5 uitschakelde. In de andere halve finale staan Leo Palin (Fin) en Joe Garcia (VS) tegenover elkaar. Palin won van Eddie Edwards (Aus) met 6-4, 6-4 en Garcia versloeg verrassend Fred Hemmes met 7-5, 7-6. Bij de dames zijn de halve eindstrijden Elly Vessies-Trudy Walhof en Marilyn Lloyd (Z.Af)-Tine Zwaan. Frits Pirard verdiende in de laatste paar honderd meter nog wat dollars voor de ploeg en vijf seconden tijdver- goeding voor zichzelf als winnaar van de sprint van het peloton. „Daar had ik helemaal niet op gerekend”, zei de lange renner uit Breda. „Ik wilde de vaart erin houden en plotseling waren we over de streep. Er hing helemaal geen finishdoek of iets dergelijks.” In het algemeen klassement leidt Hassink voor de Pool Matusiak en de Tsjech Vandra- cek. Ad Tak is uchtste. cordhouder op 1500 meter, Filbert Bayi in Montreal niet aan de start zal verschijnen in het duel tegen de wereld recordhouder op de mijl, de Nieuwzee- lander John Walker. De Israëli’s zijn uiterst tevreden met de genomen veiligheidsmaatregen in het Olympische dorp. Delegatieleider Schmuel Lalkin verklaarde: „De geno men maatregelen zijn zeer streng, overal waar men gaat treft men wachtposten, ik geloof echter niet dat deze bewaking onze prestaties nadelig zal beïnvloeden. De stemming onder onze atleten is erg goed.” Laikin, die in 1972 bij de Spelen van München eveneéns chef d’equipe was, beklemtoonde nog eens: „De veilig heidsmaatregelen in Montreal zijn in alle gevallen beter dan in München.” gespeeld). Daarna volgen zondag overige finales en de prijsuitreiking. Het waren weer eens de fastbowlers, die voor de Engelse batsmen onbespeel baar bleken te zijn: Roberts 3 voor 22, Daniel 2 voor 13 en Holding 5 voor 17, de tweede keer dat deze bowler in een testinnings vijf of meer wickets nam: tegen India bowlde hij 6 voor 65. In 33 overs was de Engelse innings ten einde. Gordon Greenidge, die in de eerste in nings met zijn 134 runs meer scoorde dan de rest van de batsmen van beide partijen tezamen, zorgde met Fredericks in de tweede innings voor het volgende record in deze wedstrijd: een openings- stand van 116 was voor West-Indië tegen Engeland nog nooit eerder gescoord. De Westindische batsmen weerlegden daar mee duidelijk de losbrekende kritiek op het wicket, waarop alleen de Engelsman David Steele met 20 runs de dubbele cijfers had kunnen behalen. Hayes, ge vangen op de eerste bal, Underwood en Hendrick kwamen zelfs helemaal niet aan scoren toe. In de loop van deze tweede dag moest het batten van West Indië viermaal voor regen worden on derbroken. Toen tenslotte vanwege slecht licht definitief gestopt werd, bleef Greenidge met 71 not out en Richards met 28. Fredericks sloeg zijn eigen wic ket in toen hij precies op vijftig stond. De scores tot nu toe: West-Indië 211 en 163 voor 1: Engeland 71. Overigens hebben de kwartiermakers weinig meer kunnen doen dan het inrichten van het kantoor dat is onder gebracht in immense ruimten onder de flatgebouwen. Over enkele weken zullen deze kelders fungeren als parkeergara ges. De Nederlandse delegatie kan name lijk nog steeds niet beschikken over de kisten met materiaal, die wel in Montre al zijn aangekomen maar spoorloos zijn. „Zondag, wanneer de ploeg hier om drie uur Canadese tijd arriveert, is alles in orde. Ik ben ervan overtuigd dat de sportmensen het hier, hoewel alles erg massaal is, best naar hun zin zullen hebben”. Toernooidirecteur Mulder kan het publiek ook enkele aantrekkelijke tegenstanders voor Fibak aanbieden. Tweede op de plaatsingslijst is de Australiër Mark Edmondson, die in het begin van dit jaar als volkomen onbékende bij de kampioenschappen van Australië alle gerenommeerde landgenoten versloeg. Mulder was zeer blij met de komst van Manola Santana als vervanger- voor de aan zijn enkel geblesseerde Pecci (Par). Santana speelt niet meer regelmatig, maar met zijn 38 jaar heeft de Span jaard zoveel routine, dat hij voor iedereen gevaarlijk kan zijn. Zijn klasse heeft San tana duidelijk bewezen in 1966, toen hij de herenenkelspeltitel op Wimbledon won. Rolf Thung en Louk Sanders zijn de enige Nederlanders, die direct zijn toegelaten tot de eerste ronde van dit met 50.000 dollar (130.000 gulden) gedoteerde evenement. Zij komen pas dinsdag in actie om een gooi te doen naar de hoofdprijs van 9000 dollar. Zondag en maandag zullen kwalificatieronden worden gespeeld. Hieraan bitieuze honkballer Sieval voelde niets voor het vak pitcher, waarmee zijn an dere kwaliteiten in het gedrang zouden komen. Nu de nood bij Schoten hoog was, wilde hij wel helpen. In 2 2/3 inning gooide hij vier maal drie stag, geen enkele maal vier wijd en kreeg hij slechts vijf honkslagen tegen. Voor een „leek” bepaald geen onaardige cijfers. HILVERSUM (ANP). De Pool Wojtek Fibak is de grote favoriet van de inter nationale tenniskampioenschappen van Nederland, die van 11 tot en met 18 juli (aanvang elke dag 12.00) op de banen rond het Melkhuisje in Hilversum worden ge houden. Fibak won dit jaar de toernooien in Stockholm en Bournmouth en met Meiler werd hij WCT-kampioen in het dubbelspel. Voor het toernooi in Hilversum is de Pool als eerste geplaatst. In plaats van de gehele vijftig man omvattende delegatie van Taiwan, arri veerden slechts vier afgevaardigden: de oud-wereldrecordhoudster Chi Cheng, Yang Chuan Kwan, die bij de Spelen van 1960 tweede werd op de tienkamp en de doktoren P. L. Chi en C. J. Yang. De eerste twee fungeren in Montreal als coach van de dames en van de heren. De overige atleten van Taiwan waren op weg naar Montreal blijven steken, een gedeelte in Los Angeles, een ander deel in Boston. De Canadese autoriteiten had den de douane-beambten opdracht gege ven geen vertegenwoordigers van Tai wan toe te laten, zolang de status van dit land bij de Spelen niet is geregeld. Vliegtuigmaatschappijen weigerden daarop het gezelschap naar Montreal te vliegen. Chi Chen en haar drie reisgezel len werden aanvankelijk eveneens ge- Idi Amin Dada, de president en gene raal veldmaarschalk van de Afrikaanse staat Oeganda, zal een van de ereleden zijn van het organisatiecomité van Mon treal. Amin, die bekend staat als een geweldige boksfan, zal bij het begin van de Spelen in Montreal aankomen, het geen een grote verzwaring betekent voor de veiligheidsmensen. Overigens was Amin een van de mannen, die zich uitsprak om Nieuw-Zeeland te boycotten en desnoods de Afrikaanse ploegen terug te trekken. MONTREAL. Met vertoon van macht heeft Arie Hassink gisteren in de derde etappe van de Grote Prijs van Quebec zijn eerste plaats in het klasse ment behouden. In het korte ritje (82,5 kilometer) van La Joliette naar Mon treal, controleerde de nationale kampioen, met hulp van zijn vijf ploegmaten, de wedstrijd tot kort voor het einde de Amerikaan Neel en de Italiaan Lorl wegsprongen. Dat tweetal was niet ge vaarlijk en mocht gaan. Neel won ten slotte. Hassink werd met een groot aantal anderen ex aequo als elfde geplaatst. weigerd, maar kwamen op vertoon van hun Amerikaanse paspoorten toch aan boord. Datzelfde paspoort heeft hen waarschijnlijk ook door de douane in Montreal geloodst. Een officiële woord voerder wilde verder niets loslaten dan dat het viertal over de juiste papieren beschikte. Eerder waren reeds drie zeilers uit Taiwan met Amerikaanse paspoorten in Canada toegelaten. In de razendsnelle rit. het gemiddelde lag tegen de 48 kilometer per uur, is voortdurend aangevallen. Vooral door de renners uit de Sovjet-Unie. Het bombar dement van de rode brigade veroorzaak te echter geen schade in de Nederlandse stelling, omdat Hassink zijn mannen steeds tijdig op de bedreigde punten gewezen had en zelf .ook het gevecht niet schuwde. „In het begin”, zei Has sink, „heef iedereen alles gegeven óm het veld bij elkaar te houden. Later heb ik tegen de andere vijf gezegd dat ze het wel wat rustiger konden doen, omdat met deze snelheid toch niemand zou kunnen wegblijven.” Het tactisch inzicht van Hassink was juist. Slechts Valeri Tasjaylitsin en de Amerikaan Steina, kwamen werkelijk los van de groep. Ook hun poging strandde echter ver voor Montreal in zich was. Op ongeveer vijftien kilome ter voor de finish probeerden Neel (vier minuten achterstand in het klassement) en Lori (op zes minuten van de leider) het. Niemand had zin het tempo op deze warme dag nog verder op te voeren om twee nauwelijks belangrijke mannen te- sek. Ad Tak is achtste.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11