zijn pier Scheveningen werkt aan verbetering van toer-in I m '1 noord-holland 1 BELANGRIJKE EXPOSITIES OVER KANALEN EN OPENBAAR VERVOER K Stoomtram Beefsteaktreinen Trekschuit door Jos Heymans Emigrantenschip 3 ■-I i I L I Toeren door Noord-Holland tae8 fb In het jubileumjaai van de pier vijftien jaar geleden verrichtte prins Bernhard de officiële opening lijkt het verval zijn dieptepunt bereikt te hebben. Bredero, het bedrijf dat mil- Bredero wil er alles aan doen de pier haar oude image terug te geven. De joenen investeert in de heropbouw van Scheveningen, heeft het jubileum aan gegrepen om nieuw leven in de pier te blazen De snelle groei die Amsterdams economie doormaakte, heeft ook de komst van het Noordzeekanaal ten gevolg gehad. Diepte en breedte van het Noordhollands kanaal bleken op den duur de omvang van de schepen niet te kunnen bijhouden. Tegenwoor dig dient het op de eerste plaats als verbindingsweg voor de binnenvaart, maken binnenschippers er een even dankbaar gebruik van als de water sporters. Door zijn karakter is het Noordzeekanaal voor deze laatste groep van watergebruikers veel minder aantrekkelijk: te druk en het biedt te weinig aansluitingen om de omgeving te kunnen verkennen, waar op het Noordhollands kanaal tientallen vaar ten en sloten uitkomen. te klagen had Aan het einde van de pier bevond zich een restaurant, dat voor die tijd net immense aantal van 1200 bezoekers kon Bevatten Het wan delhoofd een ontwerp van de Belgr sche ingenieur Wyhofski en de Haagse architect Van Liefland, deed duizen den Nederlanders naar Scheveningen trekken. Het succes was overweldi gend. Nog geen half jaar na de opening hadden al 800.000 bezoekers de ingang van de pier gepasseerd Aan de groeiende belangstelling voor de Scheveningse pier kwam m 1942 een abrupt einde Scheveningen werd m dat jaar evacuatiegebied en de boulevard maakte deel uit van Hitlers beruchte „Atlantikwall” Het was de laatste keer, dat de Nederlandse bevol king het „Wandelhoofd Koningin Wil helmina” had aanschouwd Nog geen jaar later werd de Haagse bevolking opgeschrikt door het bericht, dat de pier in brand stond De bezetters zouden bang zijn dat de pier dooi de geallieerden als aanleg Dat het reizen in de eerste jaren van het bestaan van het kanaai geen pretje De beroemde Amsterdamse fotograaf Jacob Olie maakte aan het einde van de vorige eeuw dit landelijke plaatje van het ..Groot Noordhollandsch kanaal" bij Purmerend Een van de treintjes van de Stoomtram Hoorn- Medemblik op het stationnetje van Twisk. kJ SWMööOöC-WOOdXv onverwachts een algehele bouwstop afkondigde De plannen verdwenen in de ijskast. Hei. duurde tot 1958 voordat opnieuw aandach t kon worden besteed aan de verwezenlijking van de plannen voo) de Douw van een nieuwe pier De beginjaren van de nieuwe pier waien uiterst poopgevend De pier trol< duizenden toeristen uit alle delen van tier land en van ver over de gren zen naar Scheveningen. Er waren sei zoenen dat niet minder dan twee mil joen mensen de pier bezochten. Maar de tijden veranderden. Scheveningen raakte in verval en de vermaakcentra, met name de pier, deelden in de malai se Scheveningen raakte verouderd en vergat mee te gaan met nieuwe ontwik kelingen Zwolsman trok zich terug en Toch heeft het Noordzeekanaal een geheel eigen charme. Voor veel zee varende vreemdelingen geeft het de eerste aanblik van een land dat echt meters onder de zeespiegel ligt. Hoe veel repatrianten per volbeladen emigrantenschip aangevoerd die nooit eerder in het thuisland waren der verdwenen, maar zal ook de Hembrug op de nominatie staan om te worden gesloopt Behalve hef onderwerp verbindingen schenk' de Toer-in ook de nodige aandacht aan de beeldende kunst Keramiek van Simone Haak van de Porceleyne Fles uit Dein is tot en met 15 augustus te zien in de Oude Ursula Kerk in Warmenhuizen Deze litho van de Umuidense kunstenaar Haije Gemser Is te zien op de tentoonstelling Een zee van schelpen in Westzaan ingen onderhevige skyline van de ver schillende industriegebieden. In IJmui- den de Hoogovens, in Assendelft de nieuwe vuilverbrandingsinstallatie en de havens in Amsterdam-Noord en de Zaanstreek. Op twee plaatsen wordt tijdens de Toer-in alle recht gedaan aan beide kanalen. „Honderd jaar Noordzeeka- naal” staat centraal in de voormalige PEN-centrale in IJmuiden, „Anderhal ve eeuw Groot Noordhollandsch kanaal” is tot en met 15 augustus in het Helderse Marinemuseum te zien Historische prenten, foto's en affiches geven een beeld van weleer maar attenderen ook op moderne ontwikke lingen steiger gebruikt zou worden Wat de waarheid ook moge zijn de piei was in ieder geval onherstelbaar beschadigd. Het paviljoen brandde geheel uit. ter wijl van het houten wandelhoofd nau welijks meei dan de stalen onaerbouw over was Poen in 1946 Scheveningen weer aan de bevolking werd teruggegeven waren slechts een paar stalen resten de stille getuigen van wat eens Neerlands grootste uitgaanscentrum was. Bij de heropbouw van Scheveningen bleef de behoefte aan een nieuwe pier echter voortleven In 1954 had de Exploitatie Maatschappij Scheveningen (EMS) een nieuw pierplan gereed De eerste besprekingen met de autoriteiten ver liepen uiterst gunstig, maar er kwam een kink m de kabel toen het Kabinet ven. En zoals nu de bouw van de Amsterdamse metro, immers ook een verbinding van belang in Noord- Holland, tot grote conflicten leidt, zo bracht de komst van destijds s werelds langste kanaal tal van protesten met zich mee Die waren voornamelijk van ?óöaie aard. rae arbeiders, die toen nog nauwe lijks over mechanische graafwerktui- gen konden beschikken, moesten van de vroege ochtend tot de late avond kniediep in de modder wroeten. En als de arbeid was gedaan, voor minder dan een fooi, was de accommodatie om te overnachten niet beter dan een lekkende tent. Rellen en zelfs een aanslag met fatale gevolgen op een aannemer waren de directe uitvloei sels van de kommervolle situatie waar in de arbeiders verkeerden Nu Amsterdam .binnendoor’ zijn schepen naar zee kon laten gaan, had dat uiteraard gevolgen voor de ook nu nog pittoreske havenstadjes aan de Zuiderzee Edam, Monnickendam en in zekere zin ook Volendam, Hoorn en Enkhuizen raakten snel in verval en de rijkdom aan architectuur die men daar nog kan zien, dateert dan ook van voor de 19e eeuw Her <s opvallend dat het weelderige landhuis dat in de vorige eeuw op grote schaal wordt gebouwd juist in deze stadjes nauwelijks op representatieve wijze is vertegenwoor digd geweest, zullen in de roodgedaakte boerderijen het eerste welkom met het alleen uit de schoolboekjes bekende Nederland hebben gezien iets van die sfeer kon ik jaren geleden proeven toen ik aan boord van een passagiers schip uit Suriname kwam Toen IJmui- den, vlak voor de kust uit nevels opge doken, eenmaal was gepasseerd, dreunden de mensen uit ons toenmali ge overzeese gebiedsdeel hele stuk ken uit hun aardrijkskundeboeken op Wie een lange tijd is weggeweest, merkt hoe Nederland recht doet aan de eerste lettergreep van zijn naam als je het bekijkt vanaf het kanaal. Sindsdien heb ik het Noordzeeka naal veie malen bevaren en elke keer is die specifiek Hollandse sfeer ver sterkt terug gekomen iedere Keer zie je weer wijzigingen in het landschap, zoals het nog treurig ogende bos nabij Spaarndam waar straks duizenden recreanten uit de Randstad moeten verpozen. Of de immer aan verander- Het is natuurlijk een buit^Mi^tfvr die de Scheveningse pier ervoor behoedt nen internationale vuilnisbak te worden. Met zijn schoonmaaKtnachine slentert hij over het 381 meter lange wandelhoofd om de overgebleven resten te verzamelen van het bezoek van enkele honderden toeristen. Het zijn er nog maar een paai honderd die dagelijks een gulden neertellen om de pier eens de trots van Scheveningen, te bezoeken „De pier is dood”, roept de pessimist dan ook Hij schijnt gelijk te hebben Op een zomerse dag in juni bevinden zich slechts tientallen toeristen op de pier Dat is in het verleden wel eens anders geweest In het begin van de jaren zestig trok de pier meer dan een miljoen toeristen per seizoen. Nu zijn hel er nog maar enkele honderdduizenden. Bredero mag het nu opnieuw probe ren Hoewel Scheveningen veel weg heeft van een groot bouwterrein, wil men met activiteiten niet wachten tot alle werkzaamheden voltooid zijn Het amusement moet in Scheveningen terugkeren en de piei is op dit ogenblik ae enige locatie waar uitgebreide festi viteiten kunnen plaatsvinden. Daarom heeft Bredero het jubileum van de pier met beide handen aange grepen. In de zomermaanden zullen iedere dag artiesten op de pier optre den Beroemde sportmensen delen handtekeningen uit en televisie- omroepsters presenteren diverse attracties. De pier al voor drie ton opgeknapt, is jarig Amusement moet dit zomerseizoen het vergane image weei opvijzelen was, wordt aangetoond met een citaat van Craandijk in zijn Wandelingen door Nederland: „Het laat zich gissen, dat gij weinig opgewektheid hebt, het Noord-Hollandsche kanaal langs te wandelen, noch zelfs, om den togt naar den Helder met de trekschuit te doen. Toch hebben honderden en dui zenden die vaart van veertien of vijftien uren vol onuitputtelijke verveling gedaan.. Later - niet te vroeg voorwaar!- kwam de stoomboot, die in zes uren de togt deed. Veel was er niet te zien Ook in vroegere tijden werden pogingen gedaan om het de reizigers zo comfortabel mogelijk te maken. Op de lijnen die de Noord-Hollandsche Tramweg Maatschappij onderhield naar Alkmaar, De Rijp, Volendam en Marken, werden zogenoemde beef steaktreinen ingesteld. Men kon mee reizen „voor de prijs van 1,25 met inbegrip van diner”. Ook de avondre- tours zijn geen moderne uitvinding; in de jaren vlak voor de Tweede Wereld oorlog boden sommige lijnen na 18 uur een korting van 23 percent op de normale retours. De hier besproken exposities vor men een weliswaar belangrijk maar toch nog klein gedeelte van het bijna overdadig te noemen programma dat de Toer-in deze zomer te bieden heeft. Wie er op uit wil gaan, doet er dan ook goed aan bij de VVV gratis een specia le en keurig verzorgde Toer-in krant te halen waarin over elke gebeurtenis in de maanden juli en augustus de nodi ge informatie wordt geboden. Een tele foontje naar de Culturele Raad op Beeckestijn is ook goed (02550- 16941 Verbindingen hebben in Noord- Holland zeker vanaf het begin van de 19e eeuw een belangrijke rol gespeeld. Dat dat in feite maar een korte periode is, blijkt uit het feit dat de infrastructuur vooral in Noordhollands Noorderkwartier nog steeds zwakke plekken vertoont. Verbeteringen daar toe namen al een aanvang in de jaren 20 van de vorige eeuw toen onder zeer zware omstandigheden het Groot Noordhollandsch Kanaal werd^gft- door Cees Straus pier is in het verleden van enorme betekenis geweest voor met name het Haagse uitgaansleven. Scheveningen en de pier zijn nu eenmaal twee begrip pen, die sinds 1901 onverbrekelijk met elkaar verbonden zijn. Prins Hendrik verrichtte op 6 mei 1901 deopeningsce remonie van de pier, die officieel ..Wandelhoofd Koningin Wilhelmina” heette. Het houten wandelhoofd was gebouwd op stalen pijlers en had een lengte van 404 meter De pier was lood recht gelegen op het Kurhaus. dat m die dagen ook niet over belangstelling 1 Iets van de sfeer van vroeger is nog vandaag de dag te beleven voor wie naar Hoorn reist om daar aan de Koepoortsweg achter het NS-station op de stoomtram naar Medemblik te stappen. De SHM heeft een paar weken geleden een vijfde locomotief verworven die ooit op het terrein van een stikstoffabriek in Sluiskil dienst heeft gedaan. De reis naar Medemblik gaat in een zeer gemoedelijk tempo waarbij steeds gestopt moet worden omdat het treinpersoneel eigenhandig de spoorwegovergangen moet vrijma ken Onderweg rennen kalveren en schapen angstig het veld in bij het zien van zoveel duister geweld De passagiers daarentegen worden comfortabel vervoerd in de eerste en tweede Klasse met oediening van een heuse ober die regelmatig langskomt om de oestellingen op te nemen. Of men Kan nederig plaatsnemen op de harde houten bankies in de wagon derde Klas De rijtuigen zijn onderling bereikbaar via open balkonnetjes en hebben ronde daken In Medemblik aangekomen Ka< men allereerst het stoommuseum au net stationnetje bezoeken waarna een wandeling door nei stadscentrum naar Kasteel Rad- boua Kan woroei gemaakt Daar wordt een beeld gegeven van de geschiede nis var het openbaar vervoer onder de titel „Noord-Holland in vervoering”. Op het gebied van railvervoer heeft de provincie in het verleden verschil lende landelijke primeurs gehad. In 1839 kwam de eerste spoorlijn tot stand (de tentoonstelling Haarlem- Amsterdam op 't spoor in de wachtka mer eerste klas op het station in de Bavostad getuigt daarvan), terwijl in 1882 Beverwijk een aansluiting kreeg met Wijk aan Zee per stoomtram. Rond de eeuwwisseling kreeg Zand- voort zelfs de eerste elektrische tram lijn Dat het openbaar vervoer vaak onrendabel is, kan niet alleen als een klacht van onze tijd worden beschouwd Vele plaatselijke lijntjes werden vroeger vaak na een luttel aantal jaren opgeheven. De „Vuurloze locomotief” van de Westfriesche Stoomtram Maatschappij was in 1883 weliswaar ver z’n tijd vooruit maar het project kostte zoveel geld dat binnen het jaar tot opheffing moest worden besloten. De stoomtram van Kwadijk naar Volendam hield het langer uit: van 1906 tot 1933, terwijl de elektrische tram die in 1932 van start was gegaan op het traject Amsterd. -Edam- Volendam het trots de Tweede We reldoorlog uithield tot 1955, hetzelfde jaar waarin Bello tot definitieve stil stand kwam. Over dat locomotiefje dat de trein trok tussen Alkmaar en Bergen aan Zee is een aardige expositie in i Bergen: „Bello en Bergen”. Het Noordzeekanaal verbindt Amsterdam met de wereldzeeën, maar de komst ervan leidde tevens tot het verbreken van de relatie tussen de hoofdstad en het noordelijke gedeelte van Noord-Holland. Een hand vol bruggen en tun nels blijken na een eeuw niet genoeg om de Noordhollanders bijeen te brengen, reden voor de Nederlandse Spoorwegen om een tunnel- verbinding tussen Amsterdam en de Zaanstreek hoog op het prioriteitenlijstje te zetten. Er is inmiddels een begin gemaakt met de voorberei dingen. Als de tunnel in de jaren '80 klaar is, zijn Verbindingen vormen een onderwerp waar de provincie Noord-Holland deze zomer wel raad mee weet. De Culturele raad gaf het als thema mee aan de Toer-in 1976 die nu al voor K de negende keer vreemdeling en ingezetene er op wil attende ren wat er aan cultureel genoegen in ’s lands meest vlakke provincie valt te beleven.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 14