s Rustig wonen in Olympisch dorp Cultuur, voetbal en subsidie STADION DANK ZIJ BAYERN MÜNCHEN GEEN STROP K w 11 EN WE e I. door Joop van den Berg Vier jaar na de Olympische Spelen in München is eindelijk de orkaan van kritiek op de onvoor stelbare kostenexplosie. die door de Spelen werd veroorzaakt, enigszins geluwd in West- Duitsland. Maar het heeft lang geduurd voor die storm van ver ontwaardiging uitgeraasd was en bij tijd en wijle zijn er zelfs nu nog altijd plotseling windstoten van protesten-in-koor te signaleren. Luttele maanden geleden nog was in de Süddeutsche Zeitung te lezen: „Terwijl de sportlieden zich alweer voorbereiden op de Spelen in Montreal, speurt het parlement van de deelstaat Beie ren nog altijd naar de schuldigen aan het miljoenentekort”,. HM München niet opgescheept met Olympische ruïnes De ingang van het stadion met het enorme dak en, rte k rwijk STOPPER Di er meel )F u tel. ■30. de isidie 1977 ter 5, Wiï accommodatie die optimaal wordt gebruikt. Ook de Olympiahal, waar in 1972 vooral de Russische turnster Olga Korbut Olympische geschiedenis schreef, en die vlak naast het Olym- piastadion ligt, kan ook allerminst tot vergane glorie worden gere kend. Integendeel er zijn wekelijks evenementen te beleven niet alleen op sportgebied (zoals onlangs nog de bokswedstrijd tussen Moham med Alie en Richard Dunn), maar ook op ander terrein, van concert ter gelegenheid van moederdag tot popconcerten door bijvoorbeeld de Rolling Stones of Jethro Tuil. De Olympiahal, die plaats biedt aan 6000 toeschouwers, maar waarin op de middenvloer bovendien nog 8000 stoelen kunnen worden bijgezet, zit dan ook nog regelmatig vol. München kan zijn „Olympische erfenis” voor een deel ook uitste kend rendabel maken, dankzij de aanwezigheid van niet minder dan ruim 50.000 studenten in de stad Deze Beierse miljoenenstad is dan ook de grootste studentenstad van de hele Bondsrepubliek: alleen al de gewone universiteit telt ruim 31.000 studenten en de technische universiteit herbergt bijna 11.000 jonge mensen. Bovendien zijn er nog tal van hogescholen, academies en vakscholen De sporthal, waarin de Olympische volleybalevenemen- ten zich af speelden, is nu een onder deel geworden van de universitei- ten. Bovendien is er in de bijgebou wen van deze sporthal, waarin tij dens de Spelen het Knooppunt van de radio- en tv-uitzendingen lag een sportschool gevestigd Ook Olympi sche hockeyvelden en een aantal bijvelden worden gebruikt door de studenten van de universiteiten. Het immense gebouw, waarin tij dens de Olympiade het wijdvertak te perscentrum was ondergebracht. biedt nu ruimte aan drie, meren deels technische vakscholen. Ook hier werd de in München zo vaak gedroomde nachtmerrie dat er weer een Olympische ruïne bij zou komen geen realiteit. Dat geldt trouwens ook voor de Olympische zwemhal, waarin niet alleen regel matig grote evenementen worden gehouden (onlangs nog de kwalifi catiewedstrijden voor Montreal), maar die ook door de bevolking (en vanzelfsprekend ook door de stu denten) druk wordt gebruikt. Toch zitten er natuurlijk ook mis kleunen in de erfenis van München. Het Olympische wielerstadion bij voorbeeld oogt al veel minder kleurrijk dan tijdens de Spelen. Omdat het opengewerkte dak alleen over de tribunes en de baan reikt (het gehele middenterrein ligt onder de blote hemel), kan deze accommodatie vrijwel alleen in de zomer worden gebruikt. En brui send veel wieleractiviteiten zijn er niet. Niet in het Olympiapark, maar wel zes kilometer verderop, langs de Olympische roeibaan, is toch een Olympische ruïne te vinden. Speci aal voor de Olympische roeievene- menten is naast die waterbaan een ongehoord dure tribune gebouwd, die nu al jaren volledig nutteloos in eenzaamheid over het water staat te staren. Weliswaar hebben roei- en kanoverenigingen uit München hier een onderdak gevonden, maar de vele kleedaccommodaties worden toch lang niet optimaal benut. Wel is men er redelijk in geslaagd op de oever tegenover de tribunes een recreatiestrook aan te leggen. Troosteloos en verlaten ligt mees tal ook het Olympische ruiterstadi- on van Riem erbij. Hooguit twee maal per jaar gaan de poorten van dit stadion open voor weer eens een evenement. Maar hier dreigt duide- lijk 1 wel het spookbeeld van een Olympische ruïne. Maar de nu zin loze tribune langs de roeibaan en het meestal triest verlaten hippi sche stadion zijn de ongunstige uit zonderingen. Het Olympiapark is een succes gebleven, ook na de Spe len. Sedert de Olympiade van 1972 werd het Olympiapark door niet minder dan 16 miljoen toeschou wers bezocht, zowel bij de meest uiteenlopende evenementen als zo maar als bezienswaardigheid. Een topjaar werd zelfs 1975 met in totaal vijf miljoen bezoekers: 2,1 miljoen bij 143 evenementen (17 procent meer dan in 1974), 1,2 mil joen bezochten de 290 meter hoge Olympiatoren (het hoogste bouw werk in de Bondsrepubliek) en de andere bezoekers kwamen zo maar omdat, het Olympiapark nog altijd een bezienswaardigheid is. Alles is nu eigendom van de stad München. De schuld aan de Bun- desrepubliek is nu afbetaald met een eenmalig bedrag van 102 mil joen gulden Bij tijd en wijle zal er m West-Duitsland nog wel weer eens een plotselinge opwelling van kritiek te horen zijn over al die verdwenen honderden miljoenen. Maar München weet dat het er rij ker door is geworden en nauwelijks zit opgescheept met Olympische ruïnes Voor de goede orde: de stad Mün chen is eigenaar van het Olympia park (en dus ook van het Olympia- stadion) en Bayern München huurt het stadion, evenals trouwens die andere voetbalclub TSV 1860 Mün chen dat doet. Met veei toeschou wers is niet alleen Bayern München dus gebaat, maar ook de stad Mün chen. Bovendien hebben de wereldkampioenschappen voetbal m 1972 (en natuurlijk vooral ook de finale West-DuitslandNederland) de financiële catastrofe van de Spe len enigszins verzacht. Want het Westduitse elftal en nu ook Bay ern München speelt vaak voor een bomvol Olympiastadion Voor de Spelen had München niet één modern voetbalstadion. Het oude, reeds vervallen stadion aan de Grünwalderstrasse in volks mond het 60’er-stadion genoemd naar de club TSV 1860 München was nog het beste met 40.000 plaatsen, waarvan slechts 3000 zit plaatsen. Maar ook voor de andere takken van sport in München heb ben de Spelen uitkomst gebracht. Voor een beetje belangrijke zaal- handbaiwedstrijd moesten ploegen uit München voor 1972 zelfs naar Augsburg om m een redelijke accommodatie te kunnen spelen Nu wordt in de „Olympische Bas- ketbalhal” (die overigens met in het Olympiapark maar elders in de stad ligt) voornamelijk zaalhandbal gespeeld, evenals tal van andere binnensporten Kortom: ook een hogere pnjzen van artikelen. Alleen uit juridisch oogpunt dient de over heid hier een vinger in de pap te hebben. Ad 2 Je kan voetbal natuurlijk wel met een kerkdienst vergelijken (in het orgaan De Scheidsrechter is in het kerstnummer God wel eens met De Grote Scheidsrechter vergeleken), maar er zijn betere vergelijkingen Bij een kerkdienst participeert men, bidt, zingt terwijl de bezoeker van een voet balwedstrijd wel meeleeft (net als in de schouwburg), maar niet meespeelt. O.K, zul je zeggen, maar we hebben het niet alleen over toeschouwers, ook over voetballers Welnu, het verschil tussen kerkdienst en voetbalwedstrijd is, dat een kerkdienst geen toeschou wers kent, en daarom geen spektakel is, en een voetbalwedstrijd evenals een toneelvoorstelling wel. 7 De overheid heeft een taak op het gebied van de sportbeoefening, maai die ligt op het gebied van de volksge zondheid Dat wil zeggen dat de recre atieve sportbeoefening gestimuleerd en dus gesubsidieerd moeten worden Laat de topspon dan maar over aan het bedrijfsleven, de kosten ervan betalen we dan toch wel indirect door Nu was er én in het Westduitse parlement, én in het parlement van de deelstaat Beieren, én m de gemeenteraad van München ook wel enige aanleiding om uiterst bedenkelijk en zorgelijk te fulmine ren tegen de waanzinnige kosten stijging van de als eenvoudige, maar vrolijke Spelen van München aangekondigde Olympiade. Aanvankelijk waren er in de Duitse pers alleen maar rustige con stateringen te lezen in de trant van „Olympia-kosten weiter gestiegen”. Maar al spoedig knalden de grootst mogelijke koppen alarmerend op de voorpagina's: „Wanneer ontploft de volgende kostenbom". Willy Daume, de stuwende motor achter het organisatiecomité van de Spelen in München, had het in 1967 plechtig beloofd: „De Olympiad^ in de Beierse miljoenenstad zou een voudig worden gehouden en niet meer dan hooguit 520 miljoen mark kosten. Maar in 1970 twee jaar voor de Spelen was het miljard al ruimschoots overschreden (1.150.000.000 mark) en tenslotte zou het bijna twee miljard (om precies te zijn 1.967.000.000 mark) worden. Het mag nog een raadsel heten, dat de financiële experts in dit gigantische doolhof van de duizen den miljoenen precies hun weg von den. Maar tenslotte werd dan toch vastgesteld, dat het officiële tekort van de Spelen in München kon wor den getaxeerd op het lieve somme tje van 635 miljoen mark, hetgeen de argeloze leek nog meevalt. Maar wie nu zou denken, dat men m München met een wrange smaak in de mond en met spijt en ergernis neerblikt op de erfenis van de Olympiade, slaat de plank mis. In tegendeel: bij de sportwereld van München maar ook bij de universitei ten. de hogescholen, de andere onderwijsinstellingen en het stads bestuur is er tenslotte alleen maar voldoening overgebleven Want men realiseert zich bliksemgoed. dat juist de Olympische Spelen de ontwikkeling van de stad in een al lang begeerde stroomversnelling hebben gebracht 2. Als je voetbal vergelijkt met toneel. dan is die vergelijking betrekkelijk willekeurig. Met evenveel recht kun je het met een kerkdienst vergelijken dominee en trainer werpen hun stich telijke woorden vanuit hun dug-out het veld in, hel volk zingt, luistert en kijkt, en recreëert actief en passief Ik ben er van overtuigd, dat jij catechisa tie, collectanten, consistoriekamer koor en koster wel in vergelijkbar voetbalsituaties kunt plaatsen Nood lijdende kerkclubs (toch ook facet var ons cultuurpatroon) stelt Den Uyl ir- de gelegenheid met behulp van subsi die meer publiek te trekken te maken Cultuur is in zeker opzicht de luxe waar de mens met buiten kan toneel, amusement, sport, literatuur, beeldende kunst, dat soort dingen Eten en tuinieren vallen daar niet onder, bidden of kerkbezoek evenmin Er zijn zeer veel mensen die het zonder gebed en zonder kerk kunnen stellen, er zijn denk ik geen mensen die naast hun kerkbezoek kunnen leven zonder gezang, lezen, of iets dergelijks Cut tuur is dus een onmisbare luxe Sommige toneelgezelschappen krijgen niet Ik geef toe, de problemen zullen met van de lucht zijn, maar dat zijn ze nu ook niet 3. Als schouwburg en concertzaal evenveel publiek zouden trekken als het voetbalveld (regelmatig zo’n arm- Voor een miljoenenstad (I 400.000 inwoners) had München voor de Spelen een uiterst armzalig areaal aan sportaccommodaties (geen redelijk stadion, geen moderne sporthal, geen zwemhal). En nu lig gen er in het nog altijd schitterende Olympiapark (drie vierkante kilo meter) accommodaties die bijna optimaal worden gebruikt. Maar de stroomversnelling sleur de met alleen de sportvoorzienin- gen naar een hoger niveau. Een woordvoerder van de stad Mü nchen weet, te melden: „Tientallen jaren is er gepraat en gepraat over de aanleg van een ondergrondse in München. Altijd weer ketsten de plannen af Maar toen de stad in de zestiger jaren de Olympiade van 1972 kreeg toegewezen, was het ineens wel mogelijk’ Nu, vier jaar later gaat ook Mü nchen nog altijd gebukt onder de kommer en kwel van de metro- bouw: op enkele plaatsen (onder meer vlak voor het hoofdstation van de spoorwegen) liggen er enor me, gapende wonden in de straten en pleinen. En dat. is ook wei nodig, want het doel is om in totaal 90 kilometer U-bahn te bouwen. Een ondergrondse, die op sommige plaatsen 40 meter diep in de aarde ligt verzonken maar die zo schitte rend en geniaal is aangelegd, dat de reiziger door de ingenieuze verlich ting van de perrons en de tunnels meestal de illusie heeft m daglicht voort te snellen Door dit alles ervaart de stad Mün chen ondanks het tekort van de honderden miljoenen - de ertenis van de Olympiade met ais een cata strofe Het grote geluk, dat we hadden, zegt men in München nu in koor, is dat er in deze stad toevallig ook een Europese topvoetbalclub is; Bayern München zalige 2000 d 3000 mensen), wie weet zou subsidie dan wel achterwege kun nen blijven. 4 De schouwburg geeft, zesmaal pret per week, de voetbalclub slechts een maal. Als Den Uyl subsidieert, mag hij wel eisen dat ook het voetbalveld wat vaker tn gebruik is Denk maar niet dat Barry Hughes mij met mijn zoon en leerlingen zomaa- een balletje laat trappen op het heilige Haarl.em-veld Wel stond ik eenmaal met leerlingen op het toneel van de Brakke Grond in Amsterdam, eenmaal met hts’ers m de Haarlemse Stadsschouwburg Ad. 3. Wie weet? Er bestaat natuur lijk ongesubsidieerd toneel en cabaret, Ad. 4. Over het algemeen is er een oververbruik van de voetbalvelden Als je ziet hoe beducht men in stadsplantsoenen is dat wandelaars over het gras zullen lopen („Verboden het gras te betreden”), kan je nagaan wat voor uitwerking het op een gras mat heeft als daar door de week op getramd wordt en zaterdags en zon dags nog eens door junioren en senio ren ettelijke wedstrijden op worden gespeeld De Bühne slijt niet van jouw hts’ers, de grasmat wel. Ad. 5. In de Haarlemse Schouwburg, die een van de betere heet te zijn, zat ik op de dertiende rij bij Storey’s ,Mooi weer vandaag” met Ko van Dijk en Paul Steenbergen Prachtig, subtiel, mgehouden spel van de beide veteranen, maar je verstond de helft niet. Zo is er altijd wel wat. Ad 7 Als de regering een uitsluiten de taak had op het gebied van de volksgezondheid, dan zou zij de wan delsport. het blootshoofds hengelen en volleybal moeten stimuleren, en alle' andere sporten moeten verbieden, omdat zij te veel gewonden opleveren (volksongezond dus), of de agressivi teit aanwakkeren door lichamelijk contact, of (zoals bij zwemmen en korf bal) de seksuele driften op ongewenste wijze stimuleren Maai ja, ze subsidi eert nu eenmaal juist die topmusict die lijkbleek door het leven gaan omdat zij zeven uur per dag bij lamplicht op hun viool moeten oefenen, omdat wij liever een goeie dan een matige violist horen Het bedrijfsleven draagt ook heel wal bij aan Wilhelminafondsen die de volksgezondheid bevorderen. maar de regering zal toch zoveel moe ten bijpassen, dat de ziekenhuizen, de sanatoria en laboratoria optimaal kun nen functioneren. Ad 6. Dat is juist het punt, sommige steden (Deventer, Maastricht en ander- e) subsidiëren hun clubs wel, uit lokaal-chauvinistische of wie weet uit humanitaire of voetballiefhebberige redenen, en andere steden hebben daar geen trek in Daardoor ontstaat recht songelijkheid Sommige clubs hebben wel het geluk van een sponsor, andere niet Sommige Zuidamenkaanse lan den kunnen wel op subsidie van Ame nka rekenen, andere niet. Sommige landen worden wel door de regenng- Den Uyl gesubsidieerd, andere niet voor zover mijn inlichtingen strekken kan André van Duin het aardig red den, ondanks het uitblijven van subsi die. De grote vraag bij zulk soort din gen is, of het de moeite waard is de Matthaeus Passion te blijven opvoe ren, ook al trekt die veel minder belangstellenden dan De Pretmachme van André van Duin. Na lang naden ken is het an twoord daarop ja geweest Nu moeten we dus weer een keer lang gaan nadenken over de vraag of betaald voetbal de moeite van het handhaven waara is En dan gaat het dus louter en alleen om het spektakel voor de toeschouwers, want voetbal blijft toch wel bestaan, ook al ver dwijnt het betalende voetbal Zoals trouwens ook het (klassiek) musiceren, als liefhebberij, m familieverband. zou blijven bestaan als de concertzalen en concerten niet langer gesubsidieerd werden Alweer enige tijd geleden schreef ik in deze rubriek onder de kop „Cultuur wel. voetbal niet” dat „als het toneel gesubsidieerd moet worden, dan heeft het voetbal minstens zoveel recht om gesubsidieerd te worden” Ik kreeg daarop een sceptische reac tie van Bert Edens uit Spaamdam. die de volgende tegenargumenten aan droeg 1. Je stelt terecht dat voetballen tot de Nederlandse cultuur behoort Zo zou ik nog wel uren door kunnen Weet jij iets wat in Nederland gt en wat niet tot het Nederlands Hoewel het allemaal wei. waar is wat Ben Edens schrijft, wil dat niet zeg gen dat wat ik geschreven heb onjuist, was. Ik geef me dus nog niet gewonnen en zal proberen zijn punten punt vooi punt te beantwoorden Ad 1. Je kan inderdaad zeggen dat iedere handeling van Nederlanders daarmee automatisch tot hun cultuur patroon behoort Volgens Van Date is „cultuurpatroon” hetzelfde als „eige naardige structuur van een bepaalde cultuur” Ook als je „eigenaardig"niet als „merkwaardig” leest maar als „eigen-aardig” oftewel een eigen, bij zonder karakter dragend, dan nog blijft hei een ongelukkige formule ring Het. is ongetwijfeld geen water dichte formule, maar ik zou liever zeg gen dat iets tot ons cultuurpatroon bijdraagt als hel niet noodzakelijk is voor onze directe levensbehoeften. Iemand die een smakelijke schotel bereidt, iemand die een nuttige sloot graaft, lemana die uitrekent hoeveel belasting we moeten betalen, al die iemanden doen belangrijk en nuttig werk, maar met cultuur heeft het niets 5. Als ik naar een topper ga in het Olympisch Stadion, zit ik voor tien gulden, mijn zoon Ruurd mee 20 gul den achter ijzeren stangen af gezet met prikkeldraad ’t Is moeizaam kijken Stopper Eventuele subsidie zou wel ten goede moeten komen aan de toe schouwers maar ik vrees dat je alleen de agressie subsidieert. S Het bedrijfsleven (o.a de culturele organisaties Philips, Nationale Neder landen. Akai, Gear Molenaar) finan ciert voetbalclubs Ik heb geen enkel bezwaar, maar moet Den Uyl dan ook nog een keer meedoen? Of moeten Meen die clubs steun knjge.n die geen culturele organisatie achter zich heb ben staan? gaan jebeurt rJse cul tuurpatroon behoort9 Den Uyl zou wel erg diep in zijn subsidiepot moeten tasten om allen m Nederland beoefen de sporten, alle eethuisjes, tuinarchi tecten, schrijvers, dichters, joumahs-, ten, kerkgenootschappen te steunen. Zij leveren alle hun bijdrage aan de Nederlandse cultuur. Lange tijd was het gevaar allerminst denkbeeldig, dat het Olympische dorp van München (ruim 2000 woningenkeen troos teloze, verlaten spookstad zou worden. Toen in 1972 de laatste atleten waren weggetrokken, was er onmiddellijk de reële angst dat men de meeste huizen nog niet aan de straatstenen zou kwijtraken. Verlaten en stil was het aanvankelijk in het eens zo bruisende Olympische dorp. Hier en daar piekte het gras al tussen de straatstenen. Die vrees is nu langzaam maar zeker weggeëbd. Welis waar zijn nog lang niet alle hui zen bewoond (ongeveer 70 pro cent is verkocht of verhuurd), maar van een verlaten spook stad is geen sprake De door de tv-beelden over dg hele wereld bekende trapsgewijze op elkaar „gestapelde” terraswoningen zijn grotendeels bewoond en de hoogbouw, de strakke flatblok- ken, zijn zelfs vrijwel volledig verhuurd. Alleen met de ver koop en verhuur van de laag bouw wil het niet vlotten en daarom passeert de bezoeker van het Olympische dorp nogal eens een haveloze, leegstaande woning Hoewel het dorp niet ver van een drukke snelweg ligt, is het er toch uiterst rustig wonen, omdat in het dorp zelf auto’s vrijwel niet worden toegelaten. Bovendien is het dorp door net toenemende groen de bomen zijn fiks opgeschoten en er zijn aanzienlijk meer struiken .en andere planten bijgekomen allerminst alleen maar een betonnen wijk. Maar wie er een huis wil kopen, hoeft geen minuut op zijn beurt te wach ten, want de vele bouwonderne mingen, die het dorp op eigen risico bouwden, hebben overal kantoren en modelwoningen ingericht waar de aspirant- koper zo terecht kan Dat nog altijd 30 procent van de huizen leeg staat, is ook een gevolg van het feit, dat Mün chen allang geen woningnood meer kent. In de jaren voor de Olympische Spelen nam deze miljoenenstad (1.400 000 inwo ners) nog steeds in wonertai toe. De toename was vlak voor de Spelen nog 3000 zielen per jaar. In het jaar van de Olympiade (1972) groeide München nog slechts met 492 inwoners, maar daarna zakte het zielenaantal van de stad ieder jaar weer Gevolg: steeds meer huizen die vrij kwamen. Dat ook heeft de verkoop van de woningen in het Olympisch dorp moeilijker gemaakt Dat de hoogbouw van dit dorp niettemin jaarlijks vrijwel vol ledig is „volgeboekt”, dankt het Olympisch dorp aan de enorme aantallen studenten in deze Zuidduitse stad: München telt ruim 50.000 studenten. De flat gebouwen van het voormalige Olympische vrouwendorp zijn dan ook allemaal opgedeeld in kleine appartementen voor stu denten: een kamer, een keuken tje en een wc. Voor het redelijke bedrag van 100 tot 130 mark per maand kan een student zo’n appartement huren. Ook al omdat er een snelle, directe ondergrondse verbinding is tus sen het Olympische dorp en de universiteit gaan die apparte menten grif van de hand Niet alleen door het Olympi sche dorp, maar ook door een opvallende nieuwbouw van hotels kreeg München er dank zij de Spelen heel wat meer bedden bij. Voor de Spelen waren er in München 18.000 hotelbedden te vinden Vooral met het oog op de Olympiade 1972 werd het aantal uitgebreid tot 26,000 Het gevolg is geweest, dat in de jaren na de Spelen enkele oude hotels, die niet meer liepen, hun deuren moes ten sluiten. Daarom is het in München, in welk jaargetij ook, zelden moeilijk een huis of een hotelkamer te vinden. Het Olympisch dorp te München in 1972.\ Olympisch stadion in München

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19