Den Uyl: Conflict kabinet-FNV niet onherstelbaar VN-AMBASSADEUR CHAIM HERZOG; Neto bevestigt doodvonnissen Reispionier Broekman start nieuwe reisorganisatie Arrestaties na bosbrand 24 Hartstichting stopt steun aan luchtbrug k nuUpQQfbank Eenvoudiger kan het niet Gat us in I de wet Mysterie rond Dora Bloch Na ontslag bij Holland International AGENDA Aantal pagina’s vandaag: Het woord is aan VANDAAG IN WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN München Dagje aan zee Reizen per koets Ruimte IS mnnmnmmwmmm/mmmn E. H. C. O. b.v. Puin- en vuilafvoer per container Mag lealer 6 pagina 4 Wrange humor Steeley Dan Toeren door Noord-Holland ALLE geldzaken regelen met een spaargiro. Daarmee kunt u ook de beschikking krijgen over gegarandeerde betaal- en eurocheques. Voor binnen- en buitenlands gebruik. MES TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 koop loud, A Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 - 319245 uin. en, Ml t Zomer nog muurvast ■■■—■mart nedarlond spaarspecialisten sinds 1817 VH DER VOORER’S BROOD MUR DAT IS LEKKER!! Strandverwachting IJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H.C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling-f 13,-p. mnd., f37,40 p. kwartaal (p.post f 49,-),'p. jaar f 146,90 (p.post f 189,-). Losse nummers 65 ct. a i Israel aanklager, géén beklaagde (Van onze redactie buitenland) kapers, aldus Herzog, de- (Zie ook pagina 2) (ADVERTENTIES) De (Van onze redactie binnenland) (waarin opgenomen „Erbij”) 2 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3 jnden. Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, 7 Radio en televisie 8 Strips 8 9, 10, 11 Sport Kerkdiensten (ADVERTENTIE) J (Van onze redacteur toerisme Udo J. Buys) ZATERDAG 10 HJLI 1976 66e jaargang nummer 210 Het heelal staat op bet ogenblik weer volop in de belangstelling. De ganisatie in deze reisgigant was opgeno men. Israel was trots op de reddingsactie. „Ik zit hier niet op de beklaagdenbank, integendeel, ik sta hier als aanklager Russen hebben landgenoten naar een ruimtelaboratorium gelanceerd. De Amerikanen zoeken naar een goede landingsplaats op Mars. Onze mede werker Pieter Bok geeft in een gemakkelijk leesbaar artikel een helder inzicht in de „ruimtelijke ordening". wat en Staat het Olympische dorp leeg? De antwoorden vond Joop van den Berg in München. Henk Fievet: „Dat is een schot voor de boeg. Hieruit blijkt dat de Hartstich ting er niet is voor hartpatiënten”. President Amin heeft tegen James Hennessy, de Britse hoge commissaris in Oeganda, gezegd dat Dora Bloch de dag voor de Israëlische actie uit het ziekenhuis in Kampala, waar zij vanuit het vliegtuig was overgebracht wegens ziekte, ontslagen was. Amin wist niet waar zij zich thans bevond. Carmen Sylva: De mens kan nooit genoeg heb ben van het leven, wel van zich zelf. Haarlen si. 320431 I DEN HAAG (ANP). Volgens pre mier Den Uyl vormt het conflict tussen vakbeweging en kabinet over de loon maatregel een zeer ernstig te nemen belasting van de verhouding tussen de twee, maar is dit niet iets wat onherstel baar of onherroepelijk zou zijn. Nu de Spelen van Montreal voor de deur staan is het interessant nog eens terug te blikken op München. En dan met name op de dure accomo- daties, die in Beieren werden gescha pen voor de Olympische eve nementen. Moet er geld bij, nu de roes van de vijf ringen voorbij is? Hun wachtte een warm welkom met bloemen. Zowel de operatie als de reis naar Holland verliep voorspoedig. De medische apparatuur die zich aan boord van het vliegtuig bevond behoefde niet te worden gebruikt. HAARLEM. De Nederlandse reis wereld is opnieuw in last. Terwijl men nog de wonden likt van de zwaar ach tergebleven resultaten van deze zomer zeker tien percent minder boekingen dan in 1975 dient zich opnieuw ’n gevreesde concurrent aan. Plannen voor een nieuwe reisorganisatie werden giste ren in Alkmaar gelanceerd door reispio nier André Broekman, oprichter en ex- directeur van De Magneet. Broekman werd verleden jaar door Holland Inter national opzij geschoven, nadat zijn or- NEW YORK. De zitting van de VN-Veiligheidsraad over de Is raëlische actie ter redding van de gijzelaars op het Oegandese vlieg veld Entebbe is tot maandag ver daagd. De kwestie was aanhangig gemaakt dor de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) die Is rael veroordeeld wil zien wegens schending van de souvereiniteit van Oeganda. Voor Chaim Herzog het woord kreeg, had de Oegandese minister van buiten landse zaken, Joema Oris Abdella, de Veiligheidsraad verzocht de wat hij noemde „barbaarse, onuitgelokte en on wettige aanval van Israel” in de krach tigste termen te veroordelen. Hij vroeg ook volledige schadevergoeding van Is rael. Kolonel Oris zei dat het een leugen was dat de autoriteiten van Oeganda hadden samengewerkt met de kapers van de luchtbus. 62-jarige Broekman doopte zijn nieuwe organisatie „Reiskompas” en komt het eind van dit jaar met zijn eerste gids uit. „Ik verwacht dat eerste jaar 50.000 mensen te vervoeren”, aldus een optimistische Broekman, die de helft daarvan per bus denkt te vervoeren. Hij rekent op 15.000 vliegpassagiers. Ook trein- en autoreizen gaan van zijn pak ket deel uitmaken. Broekman heeft een aantal bedrijven en particulieren om zich heen verza meld, die samen bijna twee miljoen op tafel hebben gelegd om aan het werk te Opnieuw komt er via West- Frankrijk een rug van hogedruk naderbij, waardoor bij ons de barometer weer iets gaat stijgen. Een zwak front, dat vrijwel alle activiteit heeft verloren, trekt vandaag over ons land naar het Noordoosten, met vrijwel ner gens regen. In Oost-Brabant werd vanmorgen een buitje ge meld, dat evenals de bui die gistermiddag boven Arnhem en het aangrenzende bosgebied viel, met slechts 1 a 3 millimeter regen weinig te betekenen had. In vrijwel het hele land is het morgen drie weken geleden dat de laatste regen werd gemeten. De temperatuur, die tot 21 a 26 graden is gedaald, kan vanaf morgen weer iets stijgen. De re- genkans blijft in ieder geval tot maandag of dinsdag nog zeer klein. In Spanje breidt de hitte zich weer uit naar Zuid-Frank- rijk. Sevilla in Zuid-Spanje kwam gistermiddag op 38 graden als warmste plaats in Europa. Mogelijk noteert De Bilt vandaag de achttiende opeenvolgende zo merse dag boven 25 graden, het geen gelijk zou zijn aan de re cordreeks verleden jaar augustus opgetekend. LOEANDA (Reuter). President Agostinho Neto van Angola heeft giste ren de doodstraffen bevestigd die tegen vier blanke huurlingen waren uitgespro ken wegens hun aandeel in de burger oorlog. „Op deze planeet moet een eind gemaakt worden aan de praktijken van het huurling-wezen” aldus Neto. De doodstraffen waren uitgesproken tegen de Brit van Cypriotische afkomst Costas Georgiou (alias „kolonel Callan”) de Britten Andrew McKenzie en John Bar ker, en de Amerikaan Daniel Gearhart. De datum voor de terechtstelling is nog niet bekend. NEW YORK. Ambassadeur Her zog zei tijdens de zitting van de Veiligheidsraad over de in Oeganda vermiste gijzelaar de 75-jarige Do ra Bloch die zowel de Britse als de Israëlische nationaliteit heeft dat zij onmiddellijk vrijgelaten moest worden als Oeganda inderdaad niets met de kaping te maken had. Volgens sommige berichten zou zij vermoord zijn. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM-SCHIPHOL. De eer ste groep van zeven Nederlandse hartpa tiënten die in Houston door dr. Colley zijn geopereerd aan de kroonslagaders zijn vanmorgen opgewekt aangekomen op Schiphol. Voorzitter Henk Fievet van de Nederlandse Hartpatiëntenvereniging begeleidde de groep samen met een me dische staf. De patiënten kwam blij lachend als gewone wandelende passa giers uit het vliegtuig. De Israëlische ambassadeur Chaim Herzog zei, tijdens het debat, dat giste ravond begon, dat de Oegandese regering „van het begin tot het eind” heeft sa- De kleine twintig brandtorens op de Veluwe, die in tijden van droogte over dag zijn bezet, hebben versterking ge kregen van vliegtuigen. Dagelijks, vliegen zes tot tien Cessna’s vanaf het vliegveld Teuge boven de Veluwe. Het Veluwse bosbrandweercomité kan de Cessna’s la ten patrouilleren dank zij een subsidie van vijfentwintigduizend gulden van het ministerie van Landbouw en Visserij. Een duinbrand op Texel, ten noorden van De Koog, heeft gisteravond vijf tot zeven hectare duinbegroeiing vernield. De brandweer, die werd geassisteerd door mariniers, kon voorkomen dat het vuur naar een dennenbos oversloeg. De brandweer van Echt (Limburg) moest gisteren voor de 27ste keer in drie weken uitrukken voor een bosbrand, waarbij nu 2,5 hectare jonge dennen en loofhout werden verwoest. Er is volgens de brandweer sprake van brandstichting. Op de Brunssummerheide, eveneens in Limburg, is gisteren viereneenhalve hec tare natuurgebied in vlammen opgegaan. De brand zou zijn begonnen bij een autoweg. Het hele natuurgebied is nu gesloten voor gemotoriseerd verkeer. te ARNHEM. De Arnhemse politie heeft gisteren drie jongemannen uit die plaats aangehouden die hebben verklaard dinsdagavond een gestolen brom fiets in brand te hebben gestoken in een bos nabij de golfbanen langs de Apel- Arnhemse brandweer kan er geen ver- bromfiets zette een gebied van ruim een hectare stormhout in brand. De Amsterdamse rechtbank heeft in de afgelopen week een nogal principiële uitspraak gedaan in de zaak tegen twee artsen uit Amsterdam die terechtstonden wegens het uitvoeren van abortus. De rechtbank ontsloeg een van de artsen van rechtsvervolging ten aanzien van een deel van de aanklacht, namelijk dat deel waarin een „normale” abortus werd toegepast. In het andere deel speelde de kwestie van dood door schuld een hoofdrol en daarin moet een nieuw on derzoek worden gedaan. Het „nogal” principiële van de uit spraak schuilt daarin, dat nu (niet voor het eerst) een stuk jurisprudentie is ontstaan die het uitsluitende recht van beoordeling of abortus al dan niet ge rechtvaardigd is, toekent aan de arts die het verzoek tot abortus van de patiënte ontvangt. De indicatiegrond, medisch zo wel als sociaal, wordt bepaald door de arts en diens oordeel is voldoende. Daar uit volgt eigenlijk, dat iedere arts iedere abortus kan uitvoeren, mits hijzelf de ingreep verantwoord en noodzakelijk acht. Daarmee is eigenlijk de strafbaar heid uit de nog steeds niet gewijzigde wet verwijderd. De strafbaarheid blijft slechts bestaan in gevallen, waarin aan toonbaar gebrek aan medische zorg kan worden vastgesteld, maar dat geldt eigenlijk voor alle medische activiteiten. In de huidige situatie van een nog niet gewijzigde maar niet meer geldende wetsbepaling is iedere uitspraak op dit gebied uiteraard een „betrekkelijk prin cipiële.” De opvattingen van de ene rechtbank kunnen verschillen van die van andere, zowel in horizontale als in verticale zin. Zowel een hoger beroep als een ander arrondissement kan geheel andere uitspraken opleveren, al leert de ervaring dat een dergelijke zeer belang rijke uitspraak snel tot aanvaarde juris prudentie promoveert. Wat nu? Het lijkt bijna onmogelijk dat minister Van Agt nog langer kan blijven worstelen met zijn geweten, ter wijl zijn rechters al uitspraken doen die overeenstemmen met een door de libe- raal-socialistische parlementsgroep ver langde wetswijziging, waarmee de chris- ten-democraten zich niet kunnen vereni gen. Het is tragisch, dat zo’n Amster damse uitspraak automatisch onder ver antwoordelijkheid van minister Van Agt valt, terwijl zij in strijd is met diens Persoonlijke geweten. Zijn aftreden moet nu een kwestie van dagen, zelfs uren zijn. Misschien heeft hij op dit moment zijn besluit reeds genomen? Een extra reden tot bezorgdheid ont staat door deze ontwikkeling: de wille keur komt om de hoek kijken, zuiver persoonlijke opvattingen van dokters en rechters scheppen een nog grotere sfeer van rechtsonzekerheid. Niet alleen Van Agt worstelt met zijn geweten. Misbruik en chaos volgen altijd de willekeur op de voet. De gewetensnood zal daardoor bij velen ondraaglijk worden. Het poli tieke uitstel schept onmenselijke effec ten. niiiiiiiiiiiiniiiiii/iniiii/iii/ii/i/h Den Uyl verklaarde gisteren, na af loop van het kabinetsberaad, dat de mensen met het regeringsvoorstel meer in de hand zullen houden, dan zij met het voorstel van de Federatie Neder landse Vakbeweging zouden hebben ge daan. Getoetst aan de effecten op infla tie en werkgelegenheid bestaat er geen enkele twijfel over, dat de maatregel van het kabinet beter is dan de f 102,- en later de f 55,- netto van de FNV, aldus Den Uyl. Den Uyl gaf vijf redenen aan, waarom volgens hem de verhouding tussen kabi net en vakbeweging niet onherstelbaar is geschaad: vrije onderhandelingen per bedrijfs tak hadden niet geleid tot een voor ieder gelijk bedrag; e door de loonmaatregel krijgen ook de mensen die niet onder een CAO vallen er geld bij; de loonmaatregel houdt de loonsom stijging op ongeveer 9,3 pet. Dat bete kent een zodanige ombuiging van de prijsstijging, dat de nog steeds sombere uitzichten op de werkgelegenheid ver helderen de ervaring heeft geleerd, dat vak beweging en kabinet zich na conflicten steeds weer hebben kunnen vinden; als de vakbeweging spreekt over een dreigende breuk met het kabinet dan is dat begrijpelijk, omdat de vakbeweging dient op te komen voor de belangen van de leden. De vakbeweging heeft echter steeds getoond oog te hebben voor de ruimere politieke samenhang waarin, haar beleid moet passen. Datgene wat het kabinet doet en heeft gedaan is van een zodanige betekenis, dat er geen gronden aanwezig zijn voor een wezenlijke politiekebreuk, aldus drs. Den Uyl. N gaan. Hij zelf neemt met een kwart miljoen gulden deel in de nieuwe reisor ganisatie, waarin hij zichzelf de rol van gedelegeerd commissaris heeft toebe dacht. In Magneetkringen zijn de Broekman- plannen met enthousiasme ontvangen. Ze komen juist op het moment dat Holland International in het kader van verdere reorganisatie is begonnen met overplaatsing van de Magneetvestiging in Alkmaar naar het hoofdkantoor in Rijswijk. Volgens Broekman heeft hij al enkele tientallen sollicitaties ontvangen van Magneetpersoneel dat niets voelt voor een gedwongen verhuizing. Bij Hol land International was men gisteravond laat nog niet op de hoogte van het overlopen van Magneet-stafmensen naar de nieuwe organisatie. Touroperating-di- recteur Joop Bekkering zei „niet blij” te zijn met de komst van Reiskompas. „Er zijn al vrij veel reisorganisaties en de concurrentie is toch al erg zwaar”, aldus de heer Bekkering. tvangen eageren ie onder waarop t is ver- aagt de van of logelijk i steeds e enve- r van de rop uw Ht is ia d namens de vrije en fatsoenlijke mensen in deze wereld. Ik sta hier als een aanklager van deze Verenigde Naties, die door de intriges van de Arabische afge vaardigden en hun aanhangers niet in staat zijn geweest tot doeltreffende maatregelen te komen om het grote kwaad van het terrorisme op de wereld te bestrijden”. Zwak front je gaf even bewolking. Mogen zonnig droog, matige zuid- tot zuidwes tenwind. In de middag 22 tot 24 graden. Zeewater: 19 graden. Vooruitzichten: hoge druk nadert via West-Frankrijk waardoor nog geen einde aan het zonnig strandweer. Volgens een woordvoerder van de Arnhemse brandweer kan er geen ver band bestaan tussen de door de brom mer veroorzaakte bosbrand en de zeer grote brand van woensdag bij Arnhem, maar de politie houdt het erop dat smeulende resten van de eerste brand het begin van de grote brand hebben gevormd. De hartpatiëntenvereniging ontving dezer dagen een telegram van jonkheer Feith van de Nederlandse Hartstichting waaruit blijkt dat deze na de financiële steun van de twee groepen hartpatiënten die nu in Houston geopereerd zijn geen geld meer voor volgende operatie be schikbaar kan stellen. mengespannen met de kapers van de luchtbus van Air France. Direct na de landing, aldus Herzog, omsingelden Oe gandese militairen het vliegtuig. Bij hen waren vijf „gewapende Arabische terro risten” die de kapers omhelsden en daarop deelnamen aan de bewaking en de onderhandelingen. Nadat de passa giers naar de grote hal waren gebracht, kon men zien dat president Amin van Oeganda de kapers omhelsde en de hand drukte. De eerste 24 uur na de landing hadden Oegandese militairen de passa giers bewaakt. Toen de kapers uitgerust en wel teruggekeerd waren, kregen ze van de Oegandese militairen machinepis tolen om de gegijzelde passagiers te bewaken. De kapers, aldus Herzog, de den net of ze thuis waren. Een dag van een gewoon gezinne tje aan het strand? Wat kost dat? Zijn de prijzen in de strandpavil joens en aan de viskarren langs de zee hoger dan normaal? Verslagge ver Ton Kors ging er met „zijn” modale gezin op uit. Hij wilde wel eens weten wat zo’n dagje strand kost. Hij kwam uit op 118 en maak te niet eens rare bokkesprongen. Het verhaal van zijn bevindingen schreef hij in Erbij. i Kantoor: Lange Nieuwstraat427, IJmuiden’ Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1