E TOERISME NAAR MAROKKO MAROKKO-COMITÊ BOYCOT I A tegen schrappen mini-omroepen MET WEER Voorstel voor M I NOS-bestuur „Erg veel zwart geld Meer sterfgevallen bij Kerncentrale in Dodewaard nu extra beveiligd „zinvol” onderzoek belegd in munten naar baarmoederhalskanker hittegolf van vorig jaar dit Nederlanders verongelukt m 4 J Konsumenten Wijnboer wèl gelukkig met droogte Nederlandse Nfiddenstandsbank: i! Kontakt: Scherper prijsbeleid nodig BINNEN- BUITENLAND EN 19 7 6 JULI 2 1 o ZATERDAG Acties E de uit bou vol| Kritischer Aanwijzingen Overleden Bezorgd Soweto Niet verantwoord Billiton Strategie Bossenverzekering Rijwielvierdaagse Voldoende water Vlooien Farao-mier Brief MacMillan J ammer Moeilijk Onverantwoord I 1 S3 hekken FNV-bestuurder zal apparatuur. b. Vooruitzichten voor maandag. WEERRAPPORTEN WEERRAPORTEN 28 0 '■'.I Dat is gisteren bekendgemaakt door Sjef Theunis, voorzitter van een uit vier leden tellend secretariaat dat als spreek buis gaat optreden voor het comité, dat uit 17 - anonieme - leden bestaat. 26 27 28 24 28 23 25 26 24 27 24 21 26 31 28 26 30 25 27 26 25 28 16 27 26 26 0 0 0 0 2 2 8 0 „De oprichting van het Marokko-co- mité”, zo verklaarde de heer Theunis, ..moet vooral worden gezien als ant woord op de activiteiten van Amicale in Nederland en in andere Europese lan den. Amicale is geen culturele organisa- La wel kunt voor pelei onde len) het dino „De actie tegen Marokko zal bestaan uit de boycot van toerisme naar dat nnw nnw nw n nw no nw n wnw zw ozo n nw nnw w ono ono wnw nnw zw o ozo w n w o no no w.st V ver] tion gen daa zw.bew. h.bew. zw.bew. onbew. zw.bew h.bew l.bew. onbew. zw.bew h.bew. zw.bew zw.bew. zw.bew l.bew zw.bew geh.bew. geh.bew. regenb. regen geh.bew. onbew. onbew. zw.bew h.bew. onweer geh.bew. h.bew. l.bew. onbew. Ge dige zingi de gelet McC taler tigde ter 1 de 1 afgei de n terdt Ca vere loop dens de s die loos polit te H Ca man. tand heef wien lach stree reld rend die alle An derla fund aank den. verte gistei de z; lost. Ir. OOgS' perc< zeer jaar. nog bren Ameterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vliseingen Zd. Limburg Aberdeen Berlijn Bordeaux Frankfort Genéve Innzbruck Locarno Londen Luxemburg München Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Zurich Istanboel New York Tel-Aviv M( sisch giste: voert wil tisch ne t guld< 4.000 terse ter I heler ven i 0 0 I) 0 o o o o o o o 5 0.3 o o 0.2 0 0.1 Alt koer; buite Ame: Enge Belgi Duits Ital. Porti Cana Fran Zwit Zwet Noor Deen Oost, Spaa Griel Finst Joegi k# tie voor Marokkanen in het buitenland, maar een verlengstuk van de veilig heidsdienst van koning Hassan om zijn 300.000 in het buitenland werkende on derdanen onder de duim te houden”, aldus Theunis. Koning Hassan zou zich bedreigd voe len door deze Marokkanen, die door hun verblijf in het buitenland kritischer staan tegenover zijn bewind en geleerd hebben wat hun democratische rechten zijn. „Deze teruggekeerde Marokkaanse arbeiders pikken niet alles meer”. Het gemis aan het inzicht wat Amica le werkelijk is, is volgens Theunis de belangrijkse reden dat sommige Neder landers het gevaar van Amicale onder- land en het voeren van acties tegen de activiteiten van Nederlandse bedrijven in Marokko”, aldus Theunis. Verder is het comité van plan om acties te voeren tegen de vorm van ontwikkelingshulp die Nederland, al of niet binnen EEG- verband, geeft aan Marokko en die niet aan de allerarmsten toekomt, en het aan een kritisch onderzoek onderwerpen van de samenwerking tussen de Nederlandse regering en de Marokkaanse. „Ook zal het comité steun geven aan politieke gevangenen en hun families. de brief een principiële afwijzing-van de CNV onverantwoord. „Het is van groot belang voor de werkloosheidsbestrijding en voor het terugdringen van de inflatie dat er geen sociale onrust gaat ontstaan. sterftegevallen in augustus 1975 tegen 5.371 in juli. Dr. Biersteker tekent hier bij aan, dat ruim 1000 „extra doden” als een ramp zouden worden omschreven als het om een milieufactor als lucht verontreiniging ging. Of deze ramp in Nederland sterk afhankelijk is van on voldoende airconditioning (zoals in New York bij een stroomstaking dreigt), be twijfelt hij echter. Wel meent hij, dat de cijfers voor oudere mensen de waar schuwing inhouden, het bij een hittegolf voorzichtig aan te doen en zoveel moge lijk schaduw en koelte te zoeken. Weer in binnen- en buitenland Er zijn volgens hen aanwijzingen, dat Ervan uitgaande, dat voor de screen ing op baarmoederhalskanker een be paald bedrag is uitgetrokken, vinden de auteurs dat dit bedrag zoveel mogelijk zou moeten worden besteed aan een actievere benadering van de groep vrou wen met een verhoogd risico. Dat lijkt hun zinvoller en sociaal rechtvaardiger, dan het alleen maar onderzoeken van bezorgde gezonden die door hun grotere kennis en andere houding ten aanzien van de gezondheidszorg toch al eerder naar de arts gaan als zij bepaalde ziek ten vermoeden dan de sociaal lager geklasseerden. Volgens de auteurs zou die laatste groep moeten worden gesti muleerd door de uitnodigingen voor het onderzoek te herhalen en via inschake ling van de huisarts of de wijkverpleeg ster. Het blad van het Russische Rode Le ger, Rode Ster, heeft gisteren gemeld dat generaal Jakov Tsjerevitsjenko - in de Tweede Wereldoorlog opperbevelhebber aan drie fronten van het Rode Leger - op de leeftijd van 82 jaar is overleden na een ziekte. Tsjerevitsjenko heeft tweemaal de Orde van Lenin gekregen. De provinciale Gelderse VW heeft gisteren laten weten dat de campings rond Arnhem en de talrijke recreatieve voorzieningen in het toeristengebied geen materiële schade hebben ondervon den van de bosbranden van de afgelopen week en dat zij goed - zij het soms via een omweg - bereikbaar zijn. Deson danks - en daarover is de VVV bezorgd - worden campings en recreatiegebieden geconfronteerd met een sterk teruglo pend bezoekersaantal. Voorbeelden van speciale programma’s ten behoeve van deze groepen zijn onder meer de NOS-rubrieken „Sprekershoek” en „Meer over Minder.” Het NOS-be- stuur besloot in zijn openbare vergade ring gisteren de minister van zijn afwij zend standpunt op de hoogte te stellen. lev.e,n van wat hun grond opbrengt, wilden niets liever dan dat het weer ontslaat. Zo niet Hulst, .^wbopT-,^. Oe Limburgse Cannenberg. Zijn druiven, zo laat hij weten, staan er dank zij de hitte, en de droogte beter bij dan ooit. Dit jaar zal volgens hem een topjaar zijn voor de Nederlandse wijnen. □.S HILVERSUM. (ANP)— Het NOS-be stuur is het niet eens met het voorne men van minister Van Doorn van CRM om artikel 19, dat mini-omroepen in de ether toelaat, uit de Omroepwet te schrappen. Het bestuur meent dat juist het bestaan van dit artikel de NOS en de grote omroeporganisaties aanspoort tot het geven van meer aandacht aan minderheidsgroeperingen die in de overi ge programmering niet voldoende tot hun recht komen. Dr. Biersteker heeft de..sterftestatistie- ken bestudeerd naar aanleiding van Amerikaanse publikqties over een stij gend aantal overlijdënsgevallen tijdens hittegolven en over de ramp die zou dreigen als tijdens zo’n hittegolf de elek triciteit uitvalt. Vorig jaar telde augustus negen dagen waarop de maximumtemperatuur in Rotterdam boven de dertig graden Celci- us steeg. In die periode overleden in Rotterdam dagelijks gemiddeld 26,2 mensen, tegen gemiddeld 17,1 op de overige 22 dagen van de maand. Landelijk gezien blijkt er in augustus 1975 sprake te zijn geweest van een duidelijke „oversterfte” vergeleken bij de maand juli van dit jaar. Er stierven bijna 4000 mensen aan hart- en vaat ziekten, ruim 600 meer dan in juli. Ook achter andere doodsoorzaken stonden in augustus hogere aantallen dan in juli. Opvallend is, dat dit niet alleen gold voor ziekten: ook het aantal sterfgeval len door ongelukken en zelfmoord was groter. Het ging om een landelijk verschijn sel, want blijkens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek nam de sterfte in de kleinste gemeenten pro centueel evenveel toe als die in grote steden (in augustus 15 percent meer dan in juli). Verreweg het grootste deel van de stijging is geconstateerd in de groep Nederlanders van 70 jaar en ouder: 6.377 Alle woningen in het zwarte stadsge bied Soweto bij Johannesburg zullen - zo meldde gisteren het dagblad The Johannesburg Star - binnen vijf tot zeven jaar van elektriciteit worden voorzien. Soweto was het centrum van de bloedige onlusten vorige maand in Zuid-Afrika. Het ontbreken van goede voorzieningen is een van de voornaamste grieven van de zwarte bevolking. MAANDAG 12 JULI Zon- en maanstanden Zon op 4.34 uur onder 20.56 uur Maan op 21.01 uur onder 5.52 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 3.51 uur en 16.22 uur Laagwater 12.04 uur en-uur Volgens het Marokko-comité zitten er in Marokko zo’n 600 politieke gevange nen. „Zonder vorm van proces blijven zij tot twee jaar in handen van de zogenaamde veiligheidspolitie. Volgens getuigenissen die Amnesty International in zijn bezit heeft, worden zij daarbij aan de ergste martelingen blootgesteld”, aldus het comité. Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperaturen omstreeks 24 graden. ZONDAG 11 JULI Zon- en maanstanden Zon op 4.33 uur onder 20.57 uur Maan op 20.27 uur onder 4.42 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 3.01 uur en 15.34 uur Laagwater 11.16 uur en 23.43 uur Wij willen daarvoor niet verantwoov 'e- lijk zijn. Elke weldenkende werknemer zal het er mee eens zijn dat sociale onrust in dit stadium ons alleen van de wal in nde sloot helpt,” schrijft de Indus triebond CNV. Om het effect van screening te kun nen beoordelen, zou het voor de onder zoeker ideaal zijn, als hij een vergelij kende studie kon maken tussen een groep die actief wordt uitgenodigd om zich te laten screenen en een groep die niet wordt onderzocht. Maar zo’n opzet is niet haalbaar, omdat men vrouwen uit de tweede groep die op een gegeven Door de stroom zwart geld en ook wel wit geld afkomstig van beleggers die geen vertrouwen hebben in bijvoor beeld de effectenbeurs zijn de prijzen van munten de afgelopen zes maanden sterk gestegen. Het gaat daarbij vooral om gouden munten van het koninkrijk. Deze zijn vrij gemakkelijk te krijgen en hebben het voordeel dat hun koers van dag tot dag bekend is. Iets waar een belegger volgens de NMB zeer op gesteld is. Voorbeelden van munten, die in korte tijd sterk in waarde stegen, zijn: Wilhel mine 10 gulden 1898 (van 1850 in 1975 tot ƒ3250 nu), Willem III 10 gulden 1888 (van 1050 tot 3250) en Juliana dukaat 1960 (van 1850 tot 2650). De echte verzamelaars van munten zouden de laatste tijd nogal passief ge weest zijn omdat zij de prijzen irreëel hoog vonden. UTRECHT (ANP). Bevolkings onderzoek op baarmoederhalskan ker is pas zinvol, als kan worden bewezen dat daardoor een betere prognose (langere overlevingsduur) wordt bereikt. In verschillende landen waar bevolkingsonderzoeken worden uitgevoerd, kan tot dusver uit de sterftestatistieken niet wor den afgeleid, dat die campagnes werkelijk effect hebben. Dat komt misschien doordat daarbij juist niet die vrouwen worden bereikt, die het grootste risico lopen, baarmoe derhalskanker te krijgen. De Billitonfabriek in Arnhem moet binnen vijftien maanden het uitstoten van lood drastisch beperken. De 283 kilo lood die nu per etmaal wordt uitgewor pen moet dan zijn teruggebracht tot maximaal 70 kilo. Dit hebben GS van Gelderland als voorwaarde gesteld bij de verlenging van een vergunnihg voor de loodsectie van het bedrijf. In totaal zijn er 42 voorwaarden gesteld- Hij wees erop, dat het aanleggen van een muntenverzameling een uiterst een voudige manier is om wat zwart geld kwijt te raken. Bij aan- en verkoop behoeft geen naam te worden opgege ven. Bovendien is een muntencollectie vrij gemakkelijk te hanteren in tegen stelling tot bijvoorbeeld antiek. Nog een belangrijk voordeel van deze manier van beleggen is dat er geen vermogensbelas ting over betaald behoeft te worden. ,Men moet alleen een catalogus die zijn er al van een tientje aanschaffen en daarin aanstrepen wat men bezit. Dan wordt zo’n collectie niet beschouwd als kapitaal maar als, iets van culturele of wetenschappelijke waarde” aldus de NMB-man. Naar zijn mening is het ministerie van Financiën niet ongelukkig met deze ont wikkeling. ,Per slot van rekening moet er over de aankoop van munten vier percent BTW betaald worden. Een ge deelte van het zwarte geld komt zo bij de belastingen. En via de banken of andere munthandelaren gaat het zwarte geld weer circuleren. Je zou haast ge neigd zijn om te denken dat de ovenheid met opzet op geregelde tijden iets drei gends zegt in de richting van de zwart- geld bezitters zonder echt de bedoeling te hebben om tot actie over te gaan” zo meende de woordvoerder. Dit is. kort samengevat, de redenering die dr. F. Sturmans, prof. dr. H. Valken burg en prof. dr. L. Burema er in het Tijdschrift voor Geneeskunde toe brengt, Als bij een vergelijking van de sterf tecijfers in de drie groepen blijkt, dat die geen noemenswaardige verschillen vertonen, kan de minst kostbare .strate gie” worden gekozen. Als er wel ver schillen zijn, zal de keus via een analyse van de kosten en de baten op de meest doelmatige strategie moeten vallen, zo menen Sturmans, Valkenburg en Bure ma. De Onderlinge Bossenverzekerings- maatschappij in Arnhem is de laatste dagen overstelpt met aanvragen van particuliere boseigenaren voor een ver zekering van hun bos. Er belde zelfs een boseigenaar die zijn perceel wilde verze keren toen dat van zijn buurman al in brand stond. Een dergelijke verzekering kan natuurlijk niet doorgaan, aldus een woordvoerder van deze dochter van de Heidemaatschappij. Anders dan bijvoor beeld bij auto's is het niet mögelijk na een telefoongesprek al verzekerd te zijn. Er gaan bij de bossenverzekering dagen heen met het invullen van formulieren en met taxaties. Bovendien is er nu ook nog vertraging te verwachten in verband met de vele branden. schatten. ..Een van hen is staatssecreta ris Zeevalkjng”, meent Theunis. Felle kritiek had hij op de staatssecretaris die had verklaard dat er „niets aan de hand was met Amicale”. Dit zou zijn gebleken na een onderzoek. Sjef Theunis zei dat Zeevalking slechts te rade is gegaan bij de Marok kaanse ambassades en bij functionaris sen in Marokko. DEN HAAG. (ANP)— Het Konsumen- tenkontakt vindt dat de „tot nu toe tegenvallende prijsstijgingen” en de ver wachtingen daarover voor het komend half jaar aanleiding moeten zijn voor verscherping van het prijsbeleid. De or ganisatie is niet tevreden met de door minister Lubbers gepresenteerde voort zetting van zijn beleid. ARNHEM (ANP). De kerncentrale in het Betuwse Dodewaard is sinds enige dagen beveiligd met rollen prikkeldraad aan de rivierzijde van het complex. Voorts is een betere verlichting aange bracht aan de buitenzijde en zijn zes nieuwe tv-eamera’s geplaatst die het terrein voortdurend afspieden op indrin gers. Aantal uren zon 3 tot 13. Min. temp.: omstreeks 16 graden. Max. temp.: omstreeks 24 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur. 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 percent FNV teleurgesteld over houding PvdA -fractie UTRECHT (ANP). „Teleur stellend” noemde FNV-bestuurder Herman Bode gisteravond het be sluit van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer om het parlement niet meer tijdens het reces bijeen te roepen voor een debat over de door de regering aangekondigde loonmaatregel. Volgens Bode blijkt uit de houding van het parlement dat het kabinet nu zijn gang mag gaan. „De leden van de Tweede Kamer vin den het kennelijk niet nodig om voor de belangen van de arbeiders op te komen. Dat is een hoogst bedenkelijke zaak,” zo zei Bode. Volgens hem zou deze gang van zaken bij een belangrijk deel van de Nederlandse bevolking, namelijk de ar beiders, niet in goede aarde vallen. Hij zei dat binnen de PvdA stromingen die anders denken over de regeringsmaatre gel, blijkbaar niet aan bod zijn gekomen bij het besluit om de Kamer niet bijeen te roepen. Met een gezamenlijke fietstocht van rond 17.000 deelnemers door Assen en Hoogeveen is gistermiddag de elfde Drentse rijwielvierdaagse afgesloten. In Assen zorgden gemeentelijke sproeiwa- gens dat de route door de stad fris werd gehouden. De fietsers - die het op de laatste dag wel heel goed hadden getrof fen met het weer - werden bij aankomst aan de fnnish met bloemen overladen. Het Rotterdamse drinkwaterleidingbe- drijf ziet voorlopig geen reden tot een bezuinigingscampagne wat betreft het drinkwater. De spaarbekkens in de Bies- bosch zijn ondanks het extreem droge weer goed gevuld met water van „uit stekende kwaliteit”. Men vertrouwt er wel op dat de bevolking van de Maas stad niet al te royaal met het water om zal springen. ROTTERDAM (ANP). Sinds een half jaar wordt er zeer veel zwart geld ge ïnvesteerd in munten. Dat is de conclusie van de numismatische afdeling van de Nederlandse Middenstandsbank. „Elke keer, dat de overheid iets zegt over het (willen) aanpakken van de zwart-geldbe- zitters, stijgt de vraag naar munten met sprongen”, aldus een woordvoerder van de NMB. Maart j.l. zou zo’n periode ge weest zjjn. „Wij kregen mensen aan de loketten, die zich nog nooit eerder voor munten hadden geïnteresseerd”, zo ver telde de woordvoerder. moment zelf om een onderzoek vragen of dat voorgeschreven krijgen, het on derzoek niet mag weigeren. Ook is het ethisch niet verantwoord, om maar een deel van de vrouwen die niet zelf om een onderzoek vragen, er via verschil lende vormen van individuele voorlich ting toe te bewegen, zich toch te laten screenen. Een bijkomend probleem is, dat groe pen met verhoogde risico’n binnen een bepaalde bevolking niet overal van tevo ren kunnen worden geïdentificeerd. Om dat het bovendien niet „haalbaar” is, een voor een vergelijkend onderzoek noodza kelijke controlegroep van niet actief be naderde vrouwen te vormen, stellen de drie auteurs voor, alle vrouwen tussen de 35 en 56 jaar uit te nodigen voor screening en ze willekeurig in te delen in drie groepen, waarvan de eerste om de drie jaar zou moeten worden onder zocht en de tweede om de vijf jaar, terwijl de derde groep in totaal maar twee keer zou moeten worden gescreend. Vrouwen die geen gehoor geven aan de uitnodiging zouden bij herhaling inten sief moeten worden benaderd om zoveel mogelijk vrouwen met een verhoogd ri sico bij het onderzoek te kunnen betrek ken. UTRECHT (ANP). De hittegolf van vorig jaar heeft een waarneembaar effect gehad op de dagelijkse sterfte. Dat constateert de Rotterdamse arts dr. K. Biersteker in Medisch Contact. Hij voegt daar voorzichtig aan toe, dat de hitte dit jaar dezelfde gevolgen kan hebben, maar dat daarover nog geen cijfers beschikbaar zijn. Een zitting van de rechtbank in Mes sina op Sicilië is gisteren verhinderd doordat een bende vlooien zich in de stoelen genesteld had. De gerechtelijke functionarissen, de gedaagden en de be langstellenden werden verdreven toen de hongerige diërtjës' zich op hen stortten. De zaal was twee weken niet gebruikt. I «bblsuli [id -io Hen Minister Gruyters van Volkshuisves ting heeft de Tweede Kamer laten we ten dat vorig jaar -in 85 gemeenten last werd ondervonden van de farao-mier. De omvang van de plaag varieert nogal per plaats. Soms gaat het om de besmet- tjng van enkele woningen en soms om gehele stadswijken met meer dan tien duizend woningen. Bespuitingen met in secticiden leveren geen blijvend resul taat op- voorstellen te doen voor een onderzoek methode ter toetsing van de veronder stelling, dat onderzoek van groepen vrouwen met hoge risico’s verre de voorkeur verdient boven een algemeen bevolkingsonderzoek. Dr. Sturmans is hoofd van de afdeling gezondheidsvoorlichting en -opvoeding vun de GG en GD in Rotterdam, prof. Valkenburg is hoogleraar in de epidemi ologie aan de Erasmus-universiteit en prof. Burema is buitengewoon hoogle raar in de maatschappelijke gezond heidszorg aan dezelfde universiteit en directeur van de Rotterdamse GG en GD. De commissarissen van de Gemeen - schappelijke Kernenergiecentrale Neder- land (GKN) in Arnhem hebben medio men tot deze kostbare extra beveiliging besloten. De uitvoering is echter ver sneld door uitzendingen van VARAs Achter het Nieuws van juni, zo ver klaarde gisteren de GKN-woordoverder desgevraagd. In die uitzendingen gaf de rubriek een verslag van het vrijwel probleemloos naderen van de koelwatergebouwen van de centrales in Dodewaard en Borssele (PZEM). In Borssele is na de uitzendin gen een extra tv-camera geplaatst op het koelwatergebouw. In Dodewaard zullen over enige tijd ook nog dubbele worden geplaatst. in Borssele bestaat de afrastering al uit dubbele ■hekken met in de tussenruimte detectie- I si 4 bij algemene bevolkingsonderzoeken op basis van vrijwilligheid de verkeerde groepen vrouwen worden „gescreend”, namelijk meer ontwikkelde en beter geïnformeerde vrouwen, „bezorgde ge zonden”, die voornamelijk afkomstig zouden zijn uit de sociaal-economisch hogere klasse. Vrouwen, die relatief minder kans lopen de ziekte te krijgen dan vrouwen die zich juist niet melden. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. In Amsterdam is gisteren het Marokko-cotmié opgericht, dat actie gaat voeren tegen het bewind van koning Hassan om de activiteiten van de Atnicales in Nederland en dat de onderdrukking van democratische stro mingen in Marokko aan de kaak wil stellen. LE HAVRE (ANP) De 16-jarige Jacobus Geubels en zijn 12-jarige zusje Marianne uit Groningen zijn donderda gavond bij een verkeersongeluk bij Le Havre in Frankrijk om het leven geko men. Da auto van hun ouders, waarin zij zaten, kwam op de Snelweg bij Le Havre 1 in botsing met een tegemoetkomende vrachtwagen. De vader van de slachtof fers, de 42-jarige M. Geubels, die de auto bestuurde, zijn evenoude echtgenote en de 13-jarige Hermanns Geubels. zijn gewond ip een ziekenhuis in Le Havre opgenomen. Ook de chauffeur van de vrachtwagen moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Over de oorzaak ■van bet ongeluk is nog niets bekend. Het was oorspronkelijk de bedoeling van de FNV om gisteren een brief te sturen naar de leden van de Tweede Kamer, waarin het standpunt van de federatie over de loonmaatregel nog maals zal worden verwoord. Deze brief zal nu echter pas volgende week maan dag de deur uitgaan, omdat zoals Bode zei de tekst ervan eerst zal worden besproken in de federatieraad op maandag. Volgens de Oud-premier Harold MacMillan van Groot-Brittannië is gisteren ontslagen uit het ziekenhuis in Londen waar hij gedurende zes weken is verpleegd we gens een infectie van een ader. De 82- jarige MacMillan was van 1957 tot 1963 de conservatieve premier van Groot- Brittannië. In een verklaring na de fractieverga dering van de PvdA ze: waarnemend fractievoorzitter Dolman het jammer te vinden, dat regering, vakbeweging en ondernemers geen overeenstemming hebben bereikt over het arbeidsvoor waardenbeleid in het tweede halfjaar 1976. Volgens Dolman is het „begrijpe lijk” dat het kabinet nu van zijn kant voornemens heeft uiteengezet, waarmee werkloosheids- en inflatiebestrijding en de bescherming van economisch zwak ken zijn gediend. In de verklaring herin nert Dolman aan het in juni reeds uitgesproken standpunt van de fractie, dat voor de „modale” werknemer sprake zou moeten zijn van handhaving van de koopkracht, dat de te kiezen instrumen ten mede een bijdrage zouden moeten leveren tot betere inkomensverhoudin gen en dat de feitelijke prijsontwikke ling voor de rest van het jaar niet buiten beschouwing kan worden gelaten. „Het door het kabinet voorgenomen be leid voldoet in beginsel aan deze verlan gens,” aldus de waarnemend voorzitter. Een loonsverhoging van 30 bruto per maand is voor vele bedrijfstakken bui tengewoonmoeilijk' te 'dragen. Ddf vin'dt de Raad van Bestuur in Arbeidszaken (de centrale organisaties vap de werkge vers, landbouw en middenstand), die gis terochtend met haar leden overleg heeft gepleegd over de loonmaatregel van de regering. De raad is van plan om na invoering van de loonmaatregel alsnog een beroep te doen op het kabinet om een extra lastenverlichting mogelijk te maken voor die bedrijfstakken, die door de kostenstijging in moeilijkheden komen. Nu de loonkosten te hoog uitvallen, kan het verbod op doorberekenen in de prij zen volgens de raad leiden tot ernstige moeilijkheden voor het bedrijfsleven. De Industriebond CNV vindt het ver zet van de FNV tegen de op handen zijnde loonmaatregel van de regering onverantwoord. Evenals de vakcentrale CNV heeft ook de Industriebond CNV (in een brief aan de kaderleden) meege deeld zich niet tegen de loonmaatregel te zullen verzetten. Dat de FNV wel overweegt om in het geweer te komen vindt de Industriebond Loonmaatregel inhouden en zal de ka merleden erop worden gewezen, dat door de maatregel geweld wordt aange daan aan de democratische rechten van de vakbeweging. Op de vraag of de FNV in zijn afwijzing van de loonmaatregel nu niet min of meer geïsoleerd is komen te staan, antwoordde Bode, dat hij geen angst beeft voor een dergelijk alleen- staan. De FNV vertegenwoordigt zo merkt hij op meer dan een miljoen leden, die tezamen ook een stuk macht vormen. •SS..;.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2