EEG-COMMISSARIS LARDINOIS OVER DROOGTE AMIN ERNSTIG ZIEK r Spoorfietsen nieuwe rage politieke en sociale structuren TOESTAND BOEKOVSKI ZEER SLECHT MAANDAG BEGINT PARTIJCONVENTIE DEMOCRATEN Amalrik mag minder betalen „Spaans kabinet moet wijzigen” Rusland verlangt Syrische terugtrekking uit Libanon H1M1EEUI "W KONING JUAN CARLOS: Europarlement protesteert bij Sovjet-Unie Ontslag kabinet-Moro ZATERDAG 1 O JULI 3 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND 2 iiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiin door imiiiiiiiiiiuiiiiimiiimiiii Henk Kolb ing igs- itste van ver een rze- 1 in ring een i de oor- na zijn, igen eren ook >and ton iter uit- ier en gse van en Ifde an rgd WASHINGTON Madison Square Garden ruikt nog volop naar nieuwe verf, maar de Democraten die er maandag beginnen aan vier dagen na tionale partij vergadering, vinden het toneel compleet met alle zetstukken gereed voor de verheffing van Jimmy Carter tot democratische kandi daat voor het presidentschap van de Verenigde Staten. voor hen en zichzelf te kunnen binnen halen. (Van onze redacteur in Brussel, Jan Gerritsen) BRUSSEL. De Europese consumenten behoeven niet bang te zijn dat de prijzen voor noodzakelijke levensmiddelen (vlees, melk, brood, suiker) uit de hand lopen als gevolg van de droogte. Dit zei de Europese land bouwcommissaris ir. Lardinois gisteren in een uiteenzetting over de ge volgen van de droogte voor de Europese landbouw. Vice-president Toeristisch spektakel ien Meer betekenis Duur - Basispakket levensmiddelen niet duurder door droogte y voor vice-presidentschap Carter zoekt kandidaat Amalrik weigerde op 1 juli naar Ne derland te vertrekken omdat douane functionarissen op het laatste ogenblik aankondigden dat zij uitvoerrechten wil den. Amalriks uitreisvisum is intussen verlengd tot 15 juli oi- maar hij meldde gisteren dat hij niet zal vertrekken voor de zaak van de schilderijen was opge lost. Ir. Lardinois verwacht dat de graan oogst in de Europese Gemeenschap 5 percent lager zal zijn dan de toch al zeer matige (97 miljoen ton) van vorig jaar. De oogst van de wintergranen was nog wel redelijk, maar de zomergranen brengen zeer weinig op. Alleen de mais- TEL AVIV (DPI). De geruchten als zou de Oegandese president Idi Amin ernstig ziek zijn, blijken niet ongegrond afgaande op de verklaring die de Israëlische psychiater Marcel Asseal gisteren heeft gedaan. Hij zei dat het zonder meer vaststaat dat Amin Ijjdt aan een verregaande vorm van syfilis waarvoor hij hem al in ’69 en ’71 heeft behandeld toen hij adviseur van de Oegandese gezondheidsdienst was. „De syfilis heeft behalve hersenbeschadiging ook andere mentale en fysieke ziektes veroorzaakt”, aldus Asseal. „Hij lijdt verder ook nog aan een ziekte in het beenderenstelsel waardoor zjjn coördinatievermogen is aangetast. Kort om, Amin is ernstig ziek”. noet □ten kilo vor- tot van j de r de zijn ;be- een het ies- ■oge er las- om ■es- we- last der. >gal let- om en- in- s ui -e- lat de >er In wa- zerd de rof- imst n. itO ge- 1 - the tot ien van in ede iste len eft 1. /an ?en hij ve- 82- 963 tot en r- ils en it- in n- le de ir- 31f ;e- eeft ings ieve lied un- pen via >on- >rgd den glo- schrijfmachine moeten (zoals de Lon- dense Daily Mirror tot zijn schrik be merkte) meer dan 1100 gulden huur opbrengen. Het persbureau Associated Press wilde gordijnen huren om zijn werkterrein aan het oog van de buiten wereld te onttrekken, maar ontdekte dat het goedkoper was om de gordijnen in eigen beheer aan te schaffen. Een nieuwe sport in de Verenigde Staten: „spoprfietsen” op de talloze kilometers ongebruikte spoorlijn. De „spoorfiets” heeft drie extra wieletjes om op de rails te blijven. De foto toont een spoorfietser in actie in Colorado Springs. in Moskou blijkt dat zijn gezondheid hard achteruitgaat en dat men vreest dat hij binnenkort zal sterven. Hij leidt aan een zweer aan de twaalfvingerige darm en heeft een leverkwaal. Hierdoor is het voor hem praktische ónmogelijk het gevangenisvoedsel van zoute vis te eten. MOSKOU (AP). De Sovjet-Unie heeft gisteren haar duidelijke steun ge geven aan de Palestijnse rol in Libanon en heeft Syrië aangeraden zijn troepen uit het door de burgeroorlog getroffen land terug te trekken. Dit Russische standpunt over het Libanese conflict kwam een dag na het vertrek van de Syrische minister van buitenlandse za ken Abdoel Chalim Khaddam uit Mos kou. De minister had in de Sovjet-Unie vier dagen lang geheime besprekingen gevoerd met de Russische autoriteiten. Dit is de eerste keer dat de Russen hun oppositie tegen de Syrische interventie duidelijk kenbaar hebben gemaakt. en West, parlement MOSKOU (UPI). De dissidente Rus sische historicus Andrej Amalrik heeft gisteren verteld dat de douane de uit- voerrechtéb voor 18 schilderijen die hij wil meenemen naar het w'esten, dras tisch heeft verlaagd. De Russische doua ne vroeg nu 1.500 roebel (ruim 5.000 gulden) in plaats van de oorspronkelijke 4.000 (ongeveer 14.000 gulden). Tot wes terse correspondenten zei Amalrik ech ter te verwachten dat hij uiteindelijk helemaal geen uitvoerrechten zou hoe ven te betalen. heeft er rustig de tijd voor genomen om de man te kiezen die hem het beste kan helpen om in alle vijftig staten te win nen (zoals hij wil), hem stemmen te verschaffen in de staten waar hij be trekkelijk zwak staat en ervaring meeb rengt in het politieke leven van de hoofdstad Washington waartegen Carter zich zo heeft afgezet. Lardinois gaf toe dat de consumenten wel voor „onaangename” verrassingen kunnen komen te staan met de prijzen voor sommige groenten, fruit en aardap pelen. Vooral voor aardappelen (die niet onder een Europese marktordening val len) kunnen de prijzen flink oplopen als het weer niet snel verbetert, aldus Lar dinois. Jimmy Carter heeft de steun van zoveel gedelegeerden dat hij niet behoeft te onderhandelen over concessies voor belangengroepen om zich van verkiezing zeker te weten. Hij gaat wat dit betreft met een onbesmeurd blazoen de conven- tiehal binnen en zal er nog veel triom fantelijker uitkomen. In gezelschap van een vice-president. Muskie, de senator die ooit op de trappen van zijn huis ten overstaan van de media in tranen uitbarstte tengevolge van de smeercampagne die Nixons poli tieke scharrelaars hadden ontworpen, is bij Carter op bezoek geweest om over het vice-presidentsohap te praten. En Walter Mondale, senator van het liberale Minnesota gaat dat ook doen. Verdere kandidaten voor de in het algemeen niet hoog gewaardeerde post: senator Frank Church, senator Adlai Stevenson, en de enige tegenstrever van Carter die de strijd nog niet heeft gestaakt: Jerry Brown, gouverneur van Californië. De naam echter die vooral de laatste dagen steeds nadrukkelijker wordt ge noemd voor de tweede plaats is die van voormalig astronaut John Glenn, die in 1974 in de Senaat is gekomen. Hij is een LUXEMBURG (ANP). Het Europe se Parlement heeft een dringend beroep gedaan op de Sovjet-Unie om de slechte behandeling van de Rus Vladimir Boe- kovski en andere politieke gevangenen niet langer voort te zetten. Met de uitzondering van de communisten, die tijdens het debat in het Europese Parle ment niet aanwezig waren, zei het par lement erover bezorgd te zijn dat Boe- kovski in levensgevaar verkeert door gebrek aan goede voeding en medische behandeling- Boekovski is in de Sovjet Unie gevangen gezet omdat hij de wan toestanden op psychiatrisch gebied in het gevangenstelsel in de Sovjet Unie aan de kaak heeft gesteld. De aanwijzing van een vice-president is het enige belangrijke moment van de democratische conventie, dat wil zeggen: dat is nog nieuws. De kandidaat voor het presidentschap mag zelf zijn partner in de verkiezingsstrijd aanwijzen. Carter Moro’s ontslagbrief, een formaliteit na de parlementaire verkiezingen van de afgelopen maand, werd overhandigd aan president Leone, tijdens een korte bij eenkomst in diens paleis. Charles Gillet, directeur van het New Yorkse congresbureau en toeristencen trum schat dat de Democraten in totaal niet minder dan 25.000 bezoekers zullen aantrekken, die samen in het verarmde New York zo’n 25 miljoen dollar zullen uitgeven. Het karakter van de bijeen komst wordt niet alleen bepaald door de politieke beraadslagingen, doch tevens door zulke dingen als een lingerieshow in het befaamde warenhuis Macy’s en een korting van 25 procent op kapwerk voor de dames. Een ander warenhuis organiseert een ontbijt met champagne voor de vrouwen van 160 gouverneurs, senatoren en diplomaten. Voor de eerste conventie die sedert 1924 in New York wordt gehouden, zijn miljoenen uitgegeven. Het stalen Hilton Hotel tegenover Madison Square Garden heeft voor drie miljoen dollar 1300 ka mers nieuw ingericht en gestoffeerd, de vergaderzalen gemoderniseerd en zijn telefoonsysteem gemoderniseerd. Het ligt dan ook voor de hand dat veel prijzen exorbitant hoog zijn: een pakje sigaret ten kost in een hotel tweemaal zoveel als bij een krantenwinkeltje. Een christelijke officier van het Liba nese leger, verklaarde tegenover een westerse journalist dat de verdedigers in het Palestijnse kamp Tal Zaatar bji Beiroet nog maar enkele gebouwen on der controle hebben. Hij zei dat als de guerrillastrijders, die vanaf korte af stand doorlopend onder vuur worden gehouden, eenmaal uit deze gebouwen zijn verdreven, het kamp binnen 24 uur geheel veroverd kan zijn. Radio Damascus ontkende de Pales tijnse beschuldigingen als zouden de Sy rische troepen steun verlenen aan de christelijke milities bij de strijd in Liba non. In het radiobericht wordt een officiële Syrische woordvoerder geciteerd, die verklaarde dat het enige doel van de Syrische militaire interventie bestaat uit het beëindigen van de strijd door middel van een politieke oplossing. „We zijn tegen een overwinning van welke zijde ook”, zo zei hij. Daarnaast is zijn gezondheid nog ver der aangetast omdat hij in de afgelopen winter eenzame opsluiting had in een ■onverwarmde cel. Als iedere andere Russisce gevangene heeft hij het recht op het schrijven en ontvangen van brie ven. Maar de laatste zes maanden heeft zijn familie geen brief meer ontvangen. A AMSTERDAM (ANP>. De advies- koersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier luiden heden: Amerikaanse dollar 2,68-2,78 Engelse pond 4,77-5,07 Belgische fr. (100) 6,66-6,96 Duitse Mark (100) 104,50-107,50 Ital. lire (10.000) 30,75-34,75 Portugese esc. (100) 7,50-9,50 Canadese dollar 2,79-2,89 Franse fr. (100) 56,25-59,25 Zwitserse fr. (100) 109,25-112,25 Zweedse kroon (100) 60,00-63,00 Noorse kroon (100) 47,75-50,75 Deense kroon (100) 43,25-46,25 Oostenr. sch. (100) 14,73-15,03 Spaanse pes. (100) 3,90-4,20 Griekse drachme (100) 7ê20-8,45 Finse mark (100) 69,25-72,25 Joegosl. dinar (100) 14,25-16,50. vindt de van de De voorzieningen kosten in New York meer dan tweemaal zoveel als de Repu blikeinen in Kansas City in rekening brengen, wanneer zij half augustus daar gaan uitmaken wie hun kandidaat wordt: president Ford of Ronald Rea gan. Het is duidelijk dat de Democraten geld willen zien voor elke pluis van de rode lopers die zij in New York voor vrijwel iedereen hebben doen uitrollen. Die zorg gaat zo ver, dat ter wille van een geleerde uit Indiana die bang is in de lift, een gediplomeerd hypnotiseur in voortdurende staat van bezwerende pa raatheid wordt gehouden. Maar het is niet zonder politiek be lang dat Eugene MacCarthy, een man die altijd op grondige vernieuwing is uitgeweest en ooit een strijd om de democratische kandidatuur verloor van Robert Kennedy (die vervolgens werd vermoord) en daarna van Humphrey, zichzelf onafhankelijk kandidaat voor het Witte Huis heeft gemaakt. Maakt hij een kans? Nee, natuurlijk niet, zeggen de politieke waarnemers. „Je moet wel een minderwaardigheidscomplex hebben om te denken dat je van de kandidaten die zich nu aandienen niet kunt wienn. De traditionele partijen beloven ons niets nieuws”, aldus McCarthy. Het is maar om de gedachten te bepalen. ROME (UPI). Het Italiaanse chris- ten-democratische zaakwaarnemers-ka- binet van premier Aldo Moro heeft gis teren voor de tweede maal binnen 70 dagen zijn ontslag aangeboden. Daarmee maakte het de weg vrij voor de vorming van een nieuwe regering. Carter: een kandidaat die zijn ptrtij verenigd achter zich weet en die in de loop van een intensieve campagne tij dens de voorverkiezingen ten slotte ook de steun heeft gekregen van de mannen die aanvankelijk betrekkelijk schaamte loos bezig waren hem met opzichtige politieke middelen de weg naar het Wit te Huis te versperren. Carter: een ogenschijnlijk innemende man. met een brede grijns die zijn tandenrij tot een geliefkoosd trefpunt heeft gemaakt voor cartoonisten, doch wiens ogen nimmer in het openbaar de lach verraden die zijn gebit demon streert. Integendeel, Carter kijkt de we reld en de VS aan met de koele, taxe rende blik van een keiharde politicus, die zijn kansen blijft oppoetsen tot in alle kleinigheden. Gesteund door een opmerkelijk jeug dige staf heeft hij tijdens de voorverkie zingen getoond de historische lessen van de Amerikaanse politiek goed te hebben geleerd. Muskie, McGovern. Humphrey, McCarthy hebben hem voorbeelden van falen gegeven. Zij behoren tot de geves tigde politieke machthebbers. Maar Car ter heeft niet verzuimd om met een op de kreet „Vernieuwing in Washington” afgestemde campagne tenslotte voldoen de ruimte te scheppen om de doorgewin terde partijbonzen zonder gezichtsverlies Christelijke milities hebben het stadje Enfe met 10.000 man omsingeld. Het is het laatste dorp in de provincie Koura in het noordwesten van Libanon waar linkse Libanezen en Palestijnen nog stand houden. De Palestijnen en hun linkse bondge noten hebben Syrië er opnieuw van beschuldigd te hebben geholpen bij de christelijke verovering van de havenstad Koura. De Syriers, die nu 13.000 man troepen in Libanon hebben, volgen een tactiek [es- erd de jke be de ten. t. eensgezindheid opgesteld en de enige po litieke opwinding zou nog van Jerry Brown kunnen komen. werd geproduceerd dan in de vergelijk bare periode vtn vorig jaar. Ook hier heeft de droogte effect: in de eerste week van juli werd in de EEG minder melk geproduceerd dan in dezelfde peri ode vorig jaar. De Europese landbouwcommissaris zei dat de vleessector op het ogenblik de grootste moeilijkheden geeft. Als gevolg van de hitte en het daaruit voortvloeien de voedselgebrek voor het vee wordt er veel meer vee voor de slacht aangebo den dan normaal is. De „val in de markt” is voorlopig tgengehouden door maatregelen die genomen zijn op het punt van de privé-opslag van vlees en door interventiemaatregelen. Dat neemt niet weg dat de vleesprijzen aanzienlijk gedaald zijn. Lardinois zei geen verklaring te heb ben voor het feit dat hoewel de vlees prijzen dalen, de winkelprijzen van vlees nog niet veel terugval vertonen. Het duurt altijd enige tijd voordat zoiets doorwerkt in de consumentenprijzen, zo zei hij. van de sprekers tijdens het congres. Hoewel een meerderheid van de afge vaardigden naar de democratische con ventie geen voorkeur heeft uitgesproken voor een vice-president, blijken Frank Church en Jerry Brown bij degenen die wel een mening hebben geuit, de voor keur te krijgen. In volgorde van voor keur: Church, Brown, Stevenson, Mon dale. Muskie komt pas op de dertiende plaats. Ook Glenn bevindt zich niet vooraan in de rijen. Carter heeft inmiddels bekendgemaakt dat hij voor de aanwijzing van een vice- president, althans de kandidaat voor die functie, nog zal spreken met Glenn, Jackson en Peter Rodino, voorzitter van de juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden die bekendheid heeft gekregen door de afzettingsproce dure tegen Nixon. MADRID. (UPL Reuter)— Koning Ju an Car os heeft zijn nieuwe regering gisteren meegedeeld dat zij de politieke en sociale structuren van Spanje zal moeten wijzigen, maar zonder af te rekenen met de belangrijke waarden van de natie. De 38-jarige koning zei dit aan het begin van de eerste bijeenkomst van het kabinet onder zijn leiding. De regering-Suarez, die voornamelijk be staat uit jonge gematigde figuren, was donderdag beëdigd. Intussen heeft Carter vergevorderde plannen om van het vice-presidentschap een baan te maken met meer politieke betekenis. Geen van de mannen die hij prefereert wil een baantje als bood schappenjongen in de schaduw van de president. Geen hunner is bereid terwille daarvan zijn huidige politieke arbeid op te geven. Eigen verantwoordelijkheid voor bepaalde aspecten van het presi dentiële werk maakt het Carter moge lijk om mannen van meer politiek kali ber aan te trekken dan hij anders zou kunnen krijgen voor een functie die door lieden als Spiro Agnew in diskre diet is gebracht. Carter zoekt naar man nen die geschikt zijn om ever.tuëe als president op te treden en niet naar een politieke ledepop die bereid is vier jaar van politieke frustratie ten grondslag te leggen aan partijbelangen. Verder dreigt de democratische con ventie voornamelijk een uitstapje naar New York te worden voor de 8100 afgevaardigden en plaatsvervangers, hun vrouwen en het leger van technisch administratief geschoolden dat dit soort gigantische politieke circussen vergezelt. Carter is zeker van zijn verkiezing, het partijprogramma is in opmerkelijke oogst kan nog meevallen, als het spoe dig gaat regenen, zo zei Lardinois. De suikervoorziening van de Gemeen schap komt niet in gevaar, ook al zal er dit jaar waarschijnlijk slechts 9,5 mil joen ton suiker worden geproduceerd tegen 11 miljoen ton in normale jaren. De consumptie omvat 9 miljoen ton, maar de Gemeenschap heeft zich ver plicht 1,2 ton in te voeren uit de ont wikkelingslanden die met de EEG zijn geassocieerd. Bovendien is er nog een flinke voorraad suiker. Lardinois verwacht dat de melkpro- duktie dit jaar iets hoger zal zijn dan over 1975, hoewel in de eerste zes maan den van 1976 al 5 percent meer melk De eenvoudigste voorzieningen voor de 7500 journalisten die naar New York trekken kosten handenvol geld: een prullenmand kun je voor vier dagen huren voor 30 gulden (gereduceerde prijs), drie stoelen, twee bureaus en een Juan Carlos zei dat de regering diep gaand te weten moet komen wat het Spaanse volk wil en „authentieke en normale” wegen moet scheppen opdat deze aspiraties tot uiting kunnen komen. De vorst vroeg de bevolking de rege ring te steunen. „Als iu kritiek moet leveren, laat deze dan rechtvaardig, con structief en goed bedoeld zijn’’, aldus Ju an Carlos. De koning zei dat het nieuwe kabinet het aan de macht komen van een nieu we generatie betekende. Het moet zijn beslissingen nemen zonder vrees en het moet proberen een „sterke regering in een strkee staat te zajn.” In een mogelijke indirecte verwijzing naar de eisen van de oppositie drong de koning er bij zijn regering op aan „ai diegenen te raadplegen die eerlijk geïn- terresseerd rijn in de zaken van het land.” waarbij ze de Palestijnen langzaam maar zeker militair de pas afsnijden om ze op die manier aan de onderhande lingstafel te krijgen. Het Europese Parlement zaak-Boekovski een schending rechten van de mens en een belemme ring voor een ontspanning tussen Oost De Sovjet Unie, aldus het in een resolutie, trekt zich niets aan van die passages van de slo takte van Helsinki die de eerbiediging van de mensenrechten en de fundamen tele vrijheden waarborgen. De Britse conservatieve afgevaardigde Lord Bethel beschreef de situatie waarin de Rus nu verkeert. Uit een brief van zijn moeder en uit een donderdag ge voerd telefoongesprek met een familielid

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3