Ondernemingsraad lijkt definitief in twee kampen verdeeld In Velsen verlichten 7850 Binnen OR van Hoogovens steeds meer lichtmasten openbare wegen onderscheid in opstelling en werkwijze Ontwerp van Lon Pennock, komt als monument in IJmuiden Jubileumboek over IJmuiden verschijnt pas eind oktober IN DE VISHAL stand IHS L MR SHi Jaarverslag gas- en waterbedrijf In 1975 werden in het distrikt 1119 bedrijven opgeheven HERDENKING HONDERD JAAR NOORDZEEKANAAL „EENE PLAATS VAN GROOTE OMVANG” - zaterdag 1 o JULI 19 7 6 VELSEN 5 IJMUIDEN Niet aan de hand (Van een medewerker) at: tj Breekpunt HET UITZONDERLIJKE zomer se weer heeft de laatste weken ook in de IJmuidense haven zijn rem mende invloed gehad. Dat had als gelukkige bijkomstigheid dat ver schillende schepen voor een al gehele onderhoudsbeurt in aanmer king konden komen. Maar daardoor liep echter ook de aanvoer sterk te rug. Slechts een klein gedeelte vis hoefde maar onverkocht in de hal len achter te blijven, al nam de aanvoer van schol rond het vorige weekeinde vormen aan die erger deden veronderstellen. Maar gro tendeels kon het doordraaien ook worden voorkomen door de aanko pen van de grotere fileerbedrijven die zich voor de toekomst zeker wil- warden de activiteiten naar het noorden verplaatst. den stellen. Werkwijze Eén standpunt IJMOND. Binnen de Ondernemingsraad van Hoogovens heeft zich een duidelijke splitsing in twee kampen ontwikkeld met aan de ene zijde de veertien gekozen OR-leden uit de rijen van de industriebonden van NVV en NKV en aan de andere kant de „dertien”, bestaande uit de frac ties van Constructief Overleg, Industriebond CNV, Unie BLHP, Alge mene Vereniging Hoogovens Personeel en de Vereniging Hoger Hoog ovens Personeel. Hoewel de scheiding der geesten al geruime tijd bestaat, is ze bij de presentatie van het standpunt van de Ondernemingsraad ten aanzien van eventuele Hoogoven-uitbreiding in de openbaarheid gekomen. Beide groeperingen gaven apart hun visie aan G.S. zij het. dat men elkaar wist te vinden in een gemeenschappelijke aanbiedingsbrief. Velsen-lJniuiden 20 d, s- ert Ti af >en. als losplank s. 8-12 inaf Scandinavië, aat. u. bad 12- 14- 12- 14- Ge- veer alle 4a: rgel- M. Ge iend Le >r ibi- >pi- en en aart ,‘UW- u.: 4 u.: 30 1336 Een lantaarnpaal blijkt voor het verkeer nogal eens een obstakel te zijn, gezien de vele palen, die in Velsen in 1975 omver gereden werden. he nd l0- lag ein vas- i en sitre Wid- istuf r en 701" en ugd Ö55, li j dt. ;a- er- ur, rd: en tot tel. en DT- ur. ici- -10 tde aat. ?eo- iag, ur. il- g- ri- zon. Iden ,The ngla ,Th« 8 j. u.: 18 le 40 n, d; te o. toire a.l, ange :n 16 i en :an”, ?S t- D- *n- ;er ui- id. ir: 2-3 •k- De 0 en u.: nm« en u.: en i en u.: „De 19 de •s”, im- 1.15 VELSEN. In het jaarverslag van het gas- en waterbedrijf van de gemeen te Velsen wordt gemeld, dat er in 1975 67 miljoen kubieke meter aardgas is ingekocht, een kleine stijging ten opzich te van 1974, toen 63,8 milj. kubieke meter werd afgenomen. Wat het water betreft werd er in 1975 iets minder gebruikt dan het jaar daarvoor. In 1975 was dit 3.167.000 kubieke meter en het jaar daarvoor 3.237.000 kubieke meter. In het verslagjaar werden er in Velsen 170 lichtmasten bijgeplaatst, zodat het totaal aantal lichtmasten in de gemeente eind 1975 7-850 bedroeg. Wat de waterwinning betreft heeft de gemeente 3.048.907 kubieke meter water aan de bronnen onttrokken: 34.451 ku bieke meter minder dan in 1974. In 1975 viel ook aanmerkelijk minder regen dan het jaar ervoor, maar peilingen hebben uitgewezen dat het diepgrondwaterpeil aan het eind van het jaar nagenoeg gelijk was aan dat van het begin van H. Koster, Velsen-Zuid, en J. M. Kra mer, IJmuiden; H. van Roon, Beverwijk, en T. Groot, Velsen-Noord, t.a. Bever wijk, Alkmaarseweg 135; J. T. M. van der Putte, Schagen, en T. E. F. H. Ooms, Santpoort, t.a. Schagen, Roodborstjeslaan 1; R. G. Notenboom, Velsen-Noord, en J. Sikkema, Velsen-Noord. t.a. Beverwijk, Beneluxlaan 61: R. den Oudsten, Haar lem, enn n A. P. Schol, Velsen-Zuid, t Haarlem, Ekemastraat 82: P. J. C. Kla ver, Velsen-Noord, en M. Duursma, IJ muiden; W. H. J. Aberson, IJmuiden, en F. C. E. Cordia, IJmuiden, t.a. IJmuiden,n Georgebos 72. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. „Eene plaats van groote omvang” is de titel geworden van het boekwerk over honderd jaar IJmuiden en het Noordzeekanaal dat door uitgeve rij Vermande wordt uigegeven. Tijdens een bijeenkomst in Beeckestijn was vrij dagmiddag voor boekhandelaren uit deze regio de gelegenheid geschapen om het proefexemplaar oftewel de dummy te bekijken. De opkomst van boekhandela ren was bedroevend, maar zij die aan wezig waren toonden zich enthousiast. Als groot nadeel wordt alleen gezien dat dit boekwerk, geschreven door Theun de Vries en Dick Schaap, door technische omstandigheden niet voor eind oktober in de winkels zal kunnen liggen. Hr 1 het jaar. Het waterbedrijf meldt- dat er een groot aantal vernielingen is aange bracht aan gebouwen en beplanting op het terrein van het pompstation IJmiui- den. Het totale buizennet van de water leiding bedroeg meer dan 208 kilometer- Ook de heer Hendriks vindt het niet zo n ramp, dat men elkaar ten slotte niet gevonden heeft. Hij is het met de heer Van Hal eens, dat het zeven goede vergaderingen van de Ondernemingsraad zijn geweest over de Nota van Uitgangspunten van G.S. Van Roeden voegt er nog aan toé: „Ik vind het wel een merkwaardig verwijt van de „dertien”, dat we ons opstellen binnen onze bond. We heb ben op de eerste plaats de belangen van onze leden te vertegenwoordigen. Daarvoor zitter we nadrukkelijk in de Ondernemingsraad”. Hier brengt de heer Hendriks echter een nuance aan. „In de eerste plaats zit je als persó- neelsvertegenwoordiger”. vindt hij. „Ik vind de opstelling van de „der tien” schijnheilig, zet dat maar ge rust neer”, zegt de heer Bolte geagi teerd. „Ze verwijten ons, dat we op komen voor onze leden, maar bij hen zitten mensen ook speciaal de belan gen van hun groepering te beharti gen. Ik ben het wel eens zat, dat wij altijd de gebeten hond zijn, terwijl zij in het geniep zelf ook knijpen”. De OR-leden van de industriebon den NVV en NKV geven toe, dat het grote verschil zit in de werkwijze binnen de Ondernemingsraad. „Wij hebben duidelijk een andere erk- wijze. We voelen ons echt vertegen woordigers van de vakbondsleden en willen onze achterban in bepaalde zaken raadplegen alvorens een stand punt in te nemen. De mensen van de „dertien” leggen veel meer nadruk op hun persoonlijke verantwoordelijk heid”. De heer Van Hal, die secretaris van de Ondernemingsraad is, zegt: „Wij bepalen als vakbondsvertegen- woordigers een gezamenlijk stand punt met onze bedrijfsledengroepen. Natuurlijk hebben we wel een zekere vrijheid van spreken binnen de OR. maar dan nog moeten we aan onze leden verantwoording afleggen”. De heer Hendriks voegt daaraan toe: „Het moet natuurlijk niet zo zijn dat je aan het handje van je vakbond loopt. Als NKV-er merk ik dat wel wat meer bij mijn NVV-collega’s.” W. De OR-leden van de industriebonden NVV en NKV geven zonder meer toe, dat de zinsnede over de investeringen een breekpunt heeft gevormd. ..Maar wij zien in onze reactie aan G.S. een mogelijkheid om onze visie ten aan- zien van de investeringen bij de over heid aan te kaarten. Daar hebben we gebruik van gemaakt”, aldus de heer Van Hal. De heer Bonte voegt er nog aan toe: „Een onafhankelijke deskun dige van Hoogovens heeft nog gepro beerd om de beide standpunten in een compromis bij elkaar te brengen. Wij zijn omwille van de eenheid bereid geweest dit compromis onge wijzigd te aanvaarden, maar de „der tien” hebben het toch afgewezen.” GROTE PARTIJEN schol drie en vier zijn in diepgevroren toestand in de di verse diepvriescellen opgeslagen. Een aardig appeltje voor de dorst, wellicht interessant wanneer op een later tijdstip de quoteringswetten van kracht worden, die wel eens een totale aanvoerstop ten gevolge zouden kunnen hebben. Met eni ge duizenden kisten schol zal het iets eenvoudiger zijn om de ergste klap op te vangen en in elk geval het personeel aan de gang te houden. Dit laatste zal bij een geringe aanvoer toch al proble men opleveren. Wanneer men genoegen dag el"; en „Eene plaats van groote omvang” zal een fors boek worden, met verharde kaft, ruim tweehonderd pagina's en bij na vijfhonderd illustraties, zo liet de heer Allan weten. De prijs is (voorlopig) vier tientjes. De verschijning zal op z’n laatst wel eind oktober moeten zijn, want 1 november is de officiële jubi- leumdag en bovendien zullen in het kader van het jubileumjaar meerdere en weliswaar kleinere boekjes op de markt komen die de verkoop van dit jubileum boek (oplage zesduizend exemplaren) kunnen beïnvloeden. ..Eene plaats van groote omvang” zal een mooi en lijvig boek worden waarin naast het verhaal veel illustraties en dokumentatie zijn verwerkt. Bdj ontwerp van de inhoud van het jubileumboek, dat op initiatief van Vermande en in samenwerking met de gemeente Velsen tot stand is gekomen, heeft men de sociale kant van de samenleving laten prevaleren, aldus verklaarde A. J. Allan als uitgever. Gedacht is aan de werken de mensen toen en in later jaren. Naar idee van Teun de Vries is et boek verdeeld in vijf verschillende hoofdstuk- Beide groeperingen geven echter toe, dat de standpuntverschülen bij hun advies aan G.S. wel duidelijk zijn geworden, maar dat het geza menlijk overleg toch positief is ge- Uit een gesprek met leden van de „dertien”, F. Rot van VHHP, J. Poem van Constructief Overleg en M. H, M. Jansen van AVH en met de OR-leden van NVV en NKV, G. van Hal, N. Bonte, W. van Roeden (NVV) en J. Hendriks (NKV) blijkt, dat een prin cipieel verschil van opstelling en van werkwijze binnen de Ondernemings raad van Hoogovens de oorzaak van de tweedeling zijn. Dat er daarbij een hoop „zeer” zit, blijkt uit de gesprek ken. De heer Rot vertelt: „Bij de OR- verkiezingen moesten de NW-kandi- daten tevoren een verklaring onder tekenen, dat zij het standpunt van de bedrijfsledengroepen in de OR moes ten verwoorden en vanaf die tijd gaan zij ook niet meer uit van een stap-voor-stap politiek, maar meer van-dik-hout-zaagt-men-planken. Zij zijn niet in de eerste plaats OR-lid, maar vakbondsvertegenwoordigers. Zij gebruiken de OR om de vakbond tot zijn recht te laten komen. Wij „Als wij iets zeggen”, merkt de beer Bolte op, ..dan weten we, dat we de mening van onze leden geven. Als we ,,ja” of „nee” zeggen, dan staan onze leden daarachter. Ook voor een onderneming is het belangrijk om te weten, hoe het personeel erover denkt en niet alleen hoe de OR-leden erover denken. Het is beslist niet zo. dat we aan de hand van onze vak bondsbonzen lopen.” M. BroekG. J. IJmuiden; F. H. A. Verzijl, IJmuiden; WalJ. K. de Haan, IJmuiden. ONDERTROUWD: daarentegen voelen ons in de eerste plaats lid van de OR en bij ons werk worden we dan gesteund door de bonden. Onze methode is om in over leg en stap voor stap de belangen van het Hoogoven-personeel te behartigen en daarbij kun je best eens flink tegen de directie aangaan en dat gebeurt ook. Maar partij-politiek moet niet voorop staan, al mag hij best meespelen”. Van de ondernemingen zijn die welke vallen in de kapitaalgroep van 25.000,- het sterkst vertegenwoordigd (3573). Op de tweede plaats de groep van f 10.000,- (2650) gevolgd door 2528 bedrijven die in de groep van f 50.000,- vallen. Zes be drijven zitten in de sector van zestigdui zend gulden, drie in die van 120.000 gulden en tien ondernemingen komen daar bovenuit. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Uit het onlangs uitge komen jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Haarlem blijkt dat in ons district 57 buitenlandse bedrijven zijn gevestigd, er een rederij is, 8.678 eenmanszaken, 4 maatschappij en, 3.814 besloten vennootschappen en nog maar 245 naamloze vennootschap pen. Verder zijn 137 coöperatieve vereni gingen, 52 stichtingen en 5 onderlinge waarborgmaatschappijen in dit gebied gehuisvest. Tenslotte staan nog 1.621 vennootschappen onder firma, 174 com manditaire vennootschappen en 61 vere nigingen ingeschreven in het hadelsre- gister. In totaal 14.849. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Aan de strandtoegang van het nieuwe recreatiegebied Zeebad zal het monument 100 jaar Noordzeeka,- naal verrijzen zoals de beeldend kunste naar Lon Pennock uit Den Haag dat ont wierp. Het gemeentebestuur nodigde destijds twee kunstenaars uit een ont werp voor een dergelijk aandenken te maken. Nu is de keuze gevallen op de creatie van Pennock, die de grote bete kenis van het Noordzeekanaal voor de plaatselijke en nationale samenleving op kunstzinnige wijze tot uitdrukking moet brengen. In februari heeft elke inwoner van de gemeente kennis kunnen nemen van de ontwerpen die de kunstenaars Joop Bel- auspiciën van de Stichting Felison wer den maquettes met beschrijvingen van de kunstontwerpen in de burgerzaal van het stadhuis te Velsen geëxposeerd- Het nu door het gemeentebestuur gekozen ontwerp van Pennock bestaat uit in de grond verankerde aluminium staanders van zes meter hoogte, met aan elk der plastische objecten een scharnierende wik bevestigd. Afhankelijk van de windsnelheid zullen deze wieken zich langzaam of snel op en neer bewegen, in een verschillend ritme. Zo maken zij de wind, die in IJmuiden altijd waait, als bet ware zichtbaar. De staanders met rieken komen te staan in een ruimte die wordt omsloten door een halfronde betonnen keerwand. Voor Pennocks ont werp is essentieel dat de omringende landschappelijke elementen, zoals wegen en paden, worden aangepast. De keqr- wanden en de daarbij aansluitende dui nen waar de weg als het ware doorheen breekt, moeten de doorgraving van de duinstrook door het Noordzeekanaal symboliseren. Voor de plaatsing zullen nog enkele technische vraagstukken moeten worden opgelost. Maar op de technische details na. hoopt het gemeen tebestuur dat het monument en al thans voor het oog zal staan, voordat de juiste jubileumdatum (1 november) aanbreekt. De beeldend kunstenaar Lon Pennock zal zijn moderne en ongetwij feld opvallende creatie op een plek zien verrijzen, waar gewacht wordt op de oieuwste recreatieve ontwikkelingen in de gemeente Velsen. Bij de keuze tussen de ontwerpen van Beljon en Pennock is ook de gemeentelijke kunstadviescom- missie betrokken geweest. De besommingen waren: KW 105 42.000; WR 57 48.000; UK 123 ƒ4.100; UK 48 7.500; UK 78 2.200; VD 19 f 1.900; IJM 18 1.500; UK 107 en UK 200 3.000. Bij het gasbedrijf verdween het afge lopen jaar de gashouder, die in 1964 werd gebouwd. Op deze plaats zal een nieuw zwembad verrijzen. Het gasbui zennet werd op enkele plaatsen uitge breid om nieuwe woningen van gas te voorzien en een aantal leidingen zijn in verband met wegconstructies vervan gen. In het kader van de lekbestrijding werden ook leidingen met veel lekken vernieuwd en de overige lekkn zijn met lekbeugels gerepareerd. In totaal werden 1773 lekken hersteld. De storingsdienst kreeg In het afgelo pen jaar 916 storingen aan waterleidin gen en 663 storingen aan gasinstallaties te behandelen. Op verzoek van particu lieren zag de servicedienst 4855 geysers, 1280 gaskachels en 463 fornuizen en komforen na. Voor de woningstichting en enkele instellingen werden nog eens 6300 geysers gecontroleerd. Wat. betreft de openbare verlichting valt te vermelden, dat er in 1975 80 lichtmasten of verkeerszuiltjes omver zijn gereden, waarbij in 17 gevallen de daders onbekend bleven. In tien van die gevallen heeft de gemeente een beroep gedaan op het Waarborgfonds Motorver- keer. Aan schadevergoedingen voor om ver gereden lichtmasten werd een be drag van 43.478,27 terug ontvangen. Een ontwerp van het kunstwerk, dat Pennock voor het 100-jarige IJmuiden heeft ontworpen. moet nemen met een aanvoer van zo'n zeventig kisten, wat afgelopen dinsdag het geval was, dan ziet het er niet zo rooskleurig uit. Santpoort; H. HennigC. C. van Essen, IJmuiden; M. BroekG. J. M. Helle- doorn, IJmuiden; F. H. A. M. Quad- fliegW. Verzijl, IJmuiden; J. P. J. van Roeden reageert daarop en ver telt: „De leden, die ons gekozen heb ben, zijn niet het bondsbestuur of de bondsraad, maar de bedrijfsleden groepen. Natuurlijk houden we ons bij ons handelen aan de statuten en doelstellingen van onze bonden”. „Als je dat niet zou doen, dan moet je uit je bond stappen”, vindt de heer Van Hal. DAAROM IS het prettig dat de im porteurs de prachtigste soorten rondvis, al of niet tot filé verwerkt, te koop aanboden aan Scandinavië. België, Frankrijk en Duitsland. Vooi’ wijting bestaat hier niet zoveel belangstelling, daarvoor zorgen de kotters met de grondtiawl wel. Vooral aan de maan- dagmarkt is er voldoende aanvoer van wijting en ook middenin de week wil er nog wel eens een kottel’ met een partij aan de markt komen. DE SPANVISSERS kunnen wel iedere dag vissen, doch het water is momenteel zo hedrier dat zich maar weinig vissen laten verschalken. De haringvisserij gaf de afgelopen weken beslist geen reden tot klagen. Wel heeft deze visserij zich veel noordelijken dan voorgaande jaren afgespeeld, omdat er in de zuidelijke Noordzee weinig te vangen was. Telkens proberen de haringvissers het eerst in het zuiden, maar dan blijkt al spoedig dat er daar weinig te verdienen valt en ken waarin vijf gefingeerde personen vanuit hun specifieke gezichtspunt een stuk van de honderdjarige geschiedenis weergeven. Hiervoor zijn een denkbeel dige Amsterdamse koopman, een kanaal- werker. een telegrafist, een vakbonds man en een vroedvrouw in het leven geroepen- De feitelijke splitsing in twee groe pen binnen de OR heeft plaatsgehad in februari, toen de „dertien” geza menlijk stelling namen tegen wat zij noemden „vertragingstactieken” van de OR-leden van de industriebond NVV. ..Maar”, zo zeggen de woord voerders van de „dertien”, de ver schillen lagen er al veel eerder. In februari konden we helemaal niet meer met elkaar opschieten en toen is de bom gebarsten. In feite ging het al vanaf de OR-verkiezingen in mei 1974 steeds moeilijker.” IJMUIDEN. Aan de vrijdagmarkt 'werd aangevoerd: 3.830 kg. tong; 93 kisten tarbot; 420 kisten kabeljauw; 210 kisten wijting; 34 kisten schelvis; kisten schar; 30 kisten makreel; kisten schol; 3 kisten kool vis; 4 kisten haring en 35 kisten varia. Theun de Vries, die door persoonlijke omstandigheden eind vorig jaar zijn schrijven aan het boek moest staken, heeft in de oorspronkelijk Velsense journalist Dick Schaap een opvolger ge vonden. Alleen achter de schermen is hij met Schaap blijven samenwerken zodat naar zeggen van Vermande de stijl van Theun de Vries door het hele boek gehandhaafd is. De KvK bracht in 1975 ruim vijftien duizend mutaties aan, vijftig percent meer dan in 1974. Deze toename hield duidelijk verband met de verhoogde be- zoekactiviteiten van de buitendienst. Er werden 1079 nieuwe inschrijvingen ge daan. Daarvan kwamen 164 ondernemin gen uit andere districten. Het aantal opheffingen bedroeg 1119. GEBOREN C. M. Tromp—Silvis, z„ IJmuiden; J. C. SchotTurk. d„ Rotterdam; J. donkervan den Bos, d„ Santpoort. OVERLEDEN: J. Ehlhardt, 78 j„ echtgenoot van P. H. ’an Kempen, IJmuiden; K. J. Zegel, 71 1-, weduwnaar van A. Wildschut, IJmui- den; J. p. Neervoort, 68 j., echtgenoot ’an E. Prins, Santpoort; C. A. Groene- Weg, 77 j., echtgenote van J. Leeflang. Umuiden. GETROUWD: M. L. AtkinsC. F. van Tienhoven, Prijzen in guldens. Per 1 kg.: tarbot 11,74-11,50; grote tong 15,20; 14,28; grootmiddel tong 15,02-14,20; kleinmiddel tong 11,85-11,29; tong één 11,80-10,81; tong twee 10,91-9,98. Per 40 kg.: Tarbot 355-173; griet 224-149; kabeljauw één 112-64; kabeljauw twee 128-68; kabel jauw drie 134-80; kabeljauw vier 120-78; kabeljauw vijf 130-78; witte koolvis 70; schol één 76-65; schol twee 76-68; schol drie 86-50; schol vier 75-41; wijting 76- 46; schar 57-21; makreel twee 38-36; makreel drie 21-19,80; schelvis vier 80- 62; haring één 41. weesl. De heer Rot zegt: „We hebben allemaal niemand van de 27 OR- leden uitgezonderd, het belang onder kent van een gezamenlijk standpunt en daar ook eerlijk aan gewerkt. Toch zijn de'standpunten uiteen ko men te liggen, met name op het gebied van een greep op de investe ringen. Maar we hebben er niet wak ker van gelegen, dat we tenslotte toch niet bij elkaar gekomen zijn. Het is in ieder geval niet zo, dat er een direkt verband bestaat tussen de splitsing binnen de OR en het feit, dat we nu met twee standpunten gekomen zijn. Maar wij vinden nu eenmaal, dat zo’n zinsnede over con trole van de werknemers op investe ringen niet in een brief aan G.S. thuis hoort. Wij vinden dat je de politiek als zodanig buiten de Onder nemingsraad moet houden, dat je daarvoor je vakbond of politieke par tij stappen moet laten ondernemen, maar niet de OR als instrument moet gebruiken”.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5