Nog geen Olympische 1 koorts in Montreal i e AFRIKA ZOEKT STEUN VOOR BOYCOT ACTIE Voordeel dat het zo heet is in ons land Toegang geweigerd aan jhr. Van Karnebeek z T doel bereiken H SPORTIEF „Dromers die ’t Nieuw-Zeeland weren van Spelen” T) Montreal 1976 ALLEEN OPENING EN SLUITING UITVERKOCHT IN BIJ AANKOMST MONTREAL SPO/RT MAANDAG JULI 19 7 6 1 2 MA r relli i door Bert Brevoord Een Nieuwzeelands pan waar «1 Olympische vlam helder schijnen, be licht door de stralen der zon.” nen was gekomen, „irjtaar kennelijk ontbrak juist datgene wat die militair zo graag wilde zien”. Even leek het er öp dat de Nederlander zijn auto met chauffeur, die in een par keergarage onder het stationsgebouw was verdwenen, voorlopig niet meer terug zou zien. „Die staat nu geparkeerd op een plaats waar ik niet kan komen”, berustte hij. Olympische attaché Dijkstra bracht redding. Die kon uiteraard wel het kantoortje van de veiligheid:.,-dienst bereiken en hij gaf de chauffeur van IOC-auto „62” ten slotte opdracht jonkheer Van Karnebeek vóór het stationsgebouw op te halen. Zeer hoge scores zijn er tot dusver voor de turn wedstrijden (98 percent van SC Sand spel kami Voor natie Joe i niet zich veer bij I skut men Lod< van Brot TC Marl het laser Toro I 150.0 van Ilie my de fi Spar D Na dat mei den Pri: 2,4 het van nisto zijn Corn te v< mant dame Hot i Brij; macl uitsl: Here (Ned 0. G Flew ker In Nedi Deel son. Wat de belangstelling veior de diverse evenementen betreft: berLhten als zou I termii het 1 se z gewc I zend Nast; nale naan vier In versl als e vera 3. VI is z Wir ron, nun I ven pees en r gewo Mare In hi verlo Frain 6. 2- Mesk belsp Brits 2-6. Canadese regeringsautoriteiten heb ben zaterdag in een negen uur durende bespreking het inemationaal Olympisch comité nog eens duidelijk gemaakt, dat de sportlieden van Taiwan geen inreisvi sum zullen krijgen, als zij zich erop blijven beroepen geheel China te verte genwoordigen. „Wij hebben in 1970 de Volksrepubliek erkend en onderhouden geen diplomatieke banden met het regi me op Taiwan. Als Taiwan wil deelne men kan dat alleen onder de naam Taiwan”, verklaarde Andre Bissonete, de Canadese onderminister van buitenland se zaken na afloop van de besprekingen. Zijn woorden hebben tot dusver geen echo gevonden bij het negen leden tel lende bestuur van het IOC, noch bij de twee afgevaardigden van Taiwan. (Van een /speciale verslaggever) MONTREAL. „Van diverse kanten is erop aangfcdrongen om de Nederlandse ploeg eerder naar Montreal te laten vertrekken dan afgelopen zondag. Ik heb me daartegen altijd verzet en ik geloof dat ons medische team het gelijk aan zijn kant heeft gekregen,” waarbij dr. Hans de Jongste wijst in de richting van het aantal voor het streng bewaakte olympische dorp wapperende vlaggen. Dundoeken, die aangeven welke landen inmiddels in Montreal zijn gearriveerd. Zondagmorgen waren dat er nog maar 35, waarna ’s middags met de komst van de Nederlandse ploeg de rush begon. De chef d’equipe van het Nederlands medische team lijkt inderdaad het gelijk aan zijn kant te hebben gekregen. Vrij wel eik land gaat er van uit dan een week acclimatiseren in Montreal vol doende moet zijn. „Vorige week woensdag zijn wij als medisch team aangekomen. We hebben toen wel moeten lachen, dat er maar vijf vlaggen wapperden. Alleen een klein aantal Afrikaanse landen had het verstandig geoordeeld vroeger naar de Spelen te komen,” vertelt Hans de Jong ste. De ervaring van zondag leert, dat ook de grootmachten als de Verenigde Sta ten, Oost- en West-Duitsland en Rusland alleen die sportlieden dit weekeinde in Montreal onderbrengen die al onmiddel lijk na de opening in actie komen. De Oostduitsers hielden bijvoorbeeld hun 1 mers de ir pen giste: keld. laats nooi beho hooft He neme van i plaat morg je” 1 drie winn Neel; w-etn bert Guid Laud de e< MONTREAL. De voorzitter van de opperste raad voor de sport in Afrika, Abraham Ordia uit Nigeria, is in Mont real aangekomen om steun te zoeken voor een Olympische boycot van Nieuw-Zeeland. Tanzania heeft zich als terugge trokken van de Spelen, omdat Nieuw-Zeeland sportieve be trekkingen onderhoudt met Zuid-Afrika. Tot tweemaal toe deed Van Karnebeek met de indrukwekkende badge van het IOC pogingen om de man van de veiligheidsdienst te overtuigen dat hij tot de top mensen van de Olympische beweging behoorde. Even zo vele malen werd hij naar buiten verwezen waar de regen in stromen neerviel. „Ik heb die man alle papieren laten zien die ik heb”., zei hij later lachend toen hij opnieuw voorzichtig naar bin- en na we wachten op dag van de officiële opening, aanstaande zaterdag. Voor twee evenementen is in derdaad geen toegangsbewijs meer ver krijgbaar: de openings- en de sluitings ceremonie, die beide door extact 61.704 toeschouwers zullen worden bij gewoond. Filbert Bayi: „Begrip voor beslvat regering”. Zoals gebruikelijk mag ook het atle- tiekprogramma, met het zwemmen van oudsher de grootste olympische publiek strekker, zich in een zeer grote belang stelling verheugen. Weliswaar is er tot nu toe een dekkingspercentage van „slechts” 73, maar de 15 atletiekevene- menten zijn dan ook toegankelijk voor bijna één miljoen toeschouwers, om pre cies te zijn voor 954.000. Duidelijk onder het gemiddelde van 56 percent is de interesse voor sporten als voetbal, roei en, kanovaren, hockey en vooral voor de twee onderdelen van de moderne vijf kamp die in het op bijna 80 kilometer van Montreal gelegen Bromont worden afgewerkt er geen kaart meer te krijgen zijn voor welke wedstrijd dan ook. blijken tame lijk royaal bezijden de waarheid. Zater dag was de situatie zo, dat van het aantal beschikbare kaarten (4.700.000 er ruim 56 percent (2.640.000) aan de man was gebracht. Het organisatiecomité ver wacht, dat het percentage de komende dagen zal stijgen tot rond de 70 tot de atleten die pas over tien dagen in Mon treal in actie komen het afgelopen wee keinde in Europa, waar speerwerpster Ruth Fuchs nog een wereldrecord wierp. De Belgen, die toch medaille-kandidaten hebben in Ivo van Damme, Karei Lis- mont, Fons Brijdenbach zien de atletie- kequipe eerst donderdag opduiken. „Waarom zouden wij dan zoals bij voorbeeld de zwembond dat wilde 14 dagen lang in het olympische dorp ver blijven.? Dit met alle geslenter en ver veling vandien. We hebben ondervonden dat je een dag of twee nodig hebt om het tijdsverschil te overbruggen. We hebben dacht ik het voordeel dat het de afgelopen weken in Nederland heet is geweest. Bovendien zijn wij Nederlan ders er aan gewend geraakt dat in 24 uur de temperatuur van 25 tot 15 gra den kan dalen of andersom, ons lichaam is gewend veel te switchen.” Voor een goed' getrainde atleet geldt dat nog in veel sterkere mate. Zijn hele lichaam is geconditioneerd, ook op het gebied van de temperatuurregulatie,” al dus Hans de Jongste die dan ook be strijdt dat de wielrenners Adrie van Houwelingen en Toine van den Bunder ziek zijn geworden als gevolg van accli- matiseringsproblemen. De Oostduitse sprinter Eugen Ray zal niet kunnen dingen naar gouden plakken op de Olympische Spelen in Montreal. Ray, die mede-wereldrecord- houder is op de 100 meter heeft te veel last van een dijbeenblessure, De Italiaan Pietro Mennea, die heeft verteld, dat hij zijn vorm niet optimaal achten en daar om niet naar Montreal zou gaan, is van gedachten veranderd. Mennea, die 10,0 achter zijn naam heeft staan op de kortste loopafstand, hoopt dat zijn vorm nog verbetert. Amerikaanse sprinter Housa Mceal zal niet aan de spelen deelnemen. Tijdens wedstrijden van de Amerikaanse selectieploeg liep hij een gescheurde pees op”. J Het dak van het Olympisch z^vemsta- dion lekt. Het extra water vjfórd niet gewenst en daarom zijn de gaten zo goed mogelijk gedicht, „maai;”, zo zei een woordvoerder, „we zuilen,'pas zeker zijn dat het dak regenbestenÖfig is, als er een flinke bui valt”. Twee weken gelq- De Nederlandse ploeg kwam bij een broeierige temperatuur van 28 graden in Montreal aan. Na een vlucht van ruim zeven uur landde het KLM-toestel rond vier uur (negen uur Nederlandse tijd) op de vlieghaven Mirabel, zo’n 40 kilometer van Montreal. Om maar meteen met het ergste te beginnen: de Olympische cantate, muziek van André Mathieu en Victor Vogel (dat zit dus wel goed), tekst van Louis Chantigny. Ik beperk me hier tot de tekst, die ik na al mijn moed bijeengegaard te hebben voor u heb vertaald: „Zing ter ere van de Olympische vlam, belicht door de stralen der zon, en der winnaars lauweren, gevlochten van de twijgen van de olijf. Vreugde, liefde en glorie zullen je beloning zijn in deze grootse krachtmeting, deze broederlijke bijeenkomst. De he le wereld ademt mee met je hartslag: de broederschap der mensheid betuigt hulde met dit lied. Vanaf de top van de Olympus, verkondigt Apollo’s god delijke orakel deze dag door middel van mijn stem: citius, altius, fortius. Alzo werd een waar woord gezegd: „As stervelingen moeten strijden, wordt hun werkelijke waarde altijd aangetoond, atleten zullen opstijgen tot de hoogten der góden. Moge de De voor de hand liggende gedachte dat deze cantate bij recente opgravin gen in Olympia (Griekenland) is op gedolven en afgestoft, is helaas on juist. Ze is door een tijdgenoot op papier gezet, die af en toe van zijn werkkamer naar de keuken liep om zijn vrouw deelgenoot te maken van zijn laatste vondst: „Moet je horen, ik was dus gebleven bij „gevlochten van de twijgen van de olijf”, dat zou dus eigenlijk olijfboom moeten zijn, maar dan heb ik een lettergreep te veel, en daarna komt dus dit: „Vreugde, liefden glorie zullen je be loning zijn in deze grootese kracht meting, deze broederlijke bijeen komst.” Wat denk je daarvan?” Zijn vrouw, een beredderend type, dacht geven goed na en knikte toen, tot zijn grote opluchting. „Vreugde”, zei ze, „ja, dat is de vreugde jij aan het schrijven van deze onzin beleeft, „Ze hebben onder heel verschillende omstandigheden gekoerst in de Ronde van Quebec. In stromende regen, in kou en in hitte. We vonden het gewoon verstandiger dit duo van de fiets te halen. Het heeft geen zin de jongens te forceren.” De twaalf journalisten uit de Sovjet Unie, aan wie door de Canadese regering een visum was geweigerd, hebben nu toch hun visa gekregen. Dit heeft een official van de Russi sche Olympische ploeg gisteren in Montreal meegedeeld. De weigering om de visa te verschaffen, was een gevolg van het feit, dat de uiteindelijke lijst van Russische journalis ten, die de Olympische Spelen zouden volgen, afweek van een eerder opgegeven lijst. De Russische official verklaarde dat de moeilijk heden waren ontstaan, omdat visa gewoonlijk een week voor het vertrek worden verstrekt. Eltjo Schutter, die afgelopen donderdag na een medische keuring in Hilversum pas zeker was van zijn afvaardiging naar Montre al. had de acht uur durende vliegreis naar Montreal als wat onaangenaam ervaren. De Nijmegenaar, die twee weken geleden bij een tienkamp in Kopenhagen een enkelblessure heeft opgelopen, ondervond na het lange stilzitten wat hinder. „Mijn enkel is stijr geworden, maar dat is niet ernstig”, aldus de aankomende arts. Doet de relativerende manier waarop Montreal nu nog reageert op het buiten zijn proporties gegroeide sportfestijn in vele opzichten weldadig aan, het tegen deel is het geval met de manier waarop de organisatie het op een aantal elemen taire punten laat afweten. Met name in het perscentrum, ingericht in een 40 MONTREAL. Hoewel het aantal al dan met direct bij de Olympische Spelen betrokkenen bij wijze van spreken met het uur toeneemt, is er in Montreal nog betrekkelijk weinig te merken van iets dat op „olympische koorts” zou moeten lijken. De groter wordende drukte en het opduiken van steeds meer nieuwe nationaliteiten in het drukke stadsbeeld van de Canadese metropool wonlt dooi' de autochtone bevolking met een men geling van verbazing, leedvermaak en onbegrip gadegeslagen. Hier en daar blijkt uit onwezenlijke grote affiches, dat er wel degelijk iets staat te gebeu ren en op bepaalde strategische punten wapperen de nodige olympische vlaggen, maar voor het overige wijkt het stads beeld in Montreal niet of nauwelijks af van dat van welke wereldstad dan ook. Geen kunstmatig opgefokte toestanden, niets van dat alles. Ook de Canadese kranten en met name in Montreal verschijnen er nogal wat berichten in opvallend bescheiden mate over het ge beuren waarmee zaterdag een officieel begin wordt gemaakt. Er is nu nog eigenlijk niks aan de hand, ze zouden het op hun dooie akkertje moeten kunnen rooien, de organisatoren, de grote bubs komt pas in de loop van deze week, maar ze hebben nu al de grootste proble men. Het begon zo goed, op het vliegveld Mirabel. We werden opge vangen door een Nederlands spreken de jongeman in knalrood pak en meegevoerd naar een aparte afdeling voor de „familie Olympique-Olympic family" (want al die Russen, Canade zen, Taiwanezen en Nieuwzeelanders vormen ’én grote familie, en u weet hoe het doorgaans in grote families behalve de Waltons toegaat). We kre gen dus een voorkeursbehandeling, hoefden alleen maar te ontkennen dat we „meat to eat” (eetvlees) en en liefde, die krijg je van mij, want wat je ook schrijft, ik blijf van je houden, alléén die glorie zie ik niet zo zitten, maar je moet maar zo denken, het is een cantate, dat ver staat toch niemartd, bovendien zijn allemaal rare poeytaiwanezen, die al leen maar dingf'dingedong verstaan, dus ik zou maar rustig op dezelfde voet voortgaan.,*’ Louis liep tevreden en met verende Olympische Spelen. Dat moet kunnen, tenslotte sprak Apollo’s goddelijke orakel, die Grieks als voertaal had, door middel van Chatigny’s stem la- tijn: citius, altius, fortius. Ondertussen heeft een delegatie van het Olympisch comité van Nieuw-Zee land bij monde van Lance Cross bij het IOC sterk aangedrongen op harde maat regelen tegen Tanzania. De heer Cross wil een onderzoek naar de invloed van de regeringen in enkele Afrikaanse lan den op de nationale Olympische comi- té’s. Volgens Cross is de terugtrekking van Tanzania uitgegaan van de regering. Lord Killanin heeft vorig jaar gewaar schuwd dat landen, die zich om politieke redenen van de Spelen terugtrekken, voor altijd verbannen zouden zijn van enige Olympische activiteit. Filbert Bayi, de wereldrecordhouder op de 1500 meter, die door het besluit van de regering van Tanzania om niet deed te nemen aan de Olympische Spe len, in Montreal zal ontbreken, heeft zaterdag gezegd begrip te hebben voor het besluit van zijn regering. Bayi was echter wel teleurgesteld over het feit, dat door deze kwestie zijn kansen op een gouden medaille op de 1500 meter verkeken zijn. Filbert Bayi was met de Nieuwzeelender John Wal ker de grootste kanshebber voor het goud. „Vier jaar training zijn nu voor niets geweest’,, aldus Bayi, maar de regering moest doen wat zij heeft ge daan”. Hef vertrek van de Nederlandse Olympische ploeg op Schiphol. Tweede van rechts Enith Brigitha. SCHIPHOL (ANP). Minus de zeilers en de wegrenners, die reeds in Canada verblijven, is gistermiddag om half twee de Nederlandse Olympische ploeg per DC-10 van de KLM van Schiphol vertrokken. Vanaf 10 uur verzamelden de Nederlandse Olympiërs, keurig gekleed in het lichtblauwe uniform, zich in de vertrekhal, velen uitgeleide gedaan door familieleden of bekenden. Met de ongeveer uit 140 personen bestaande afvaardiging reisde ook mee de Nederlandse ploeg voor het Olympische jeugdkamp in Montreal, bestaande uit 25 jongens en meisjes. Nervositeit was er slechts bij de atletiekofficials, want wieontbrak er op het appèl: Jos Hermens. Om twaalf Uur meldde ook hij zich echter. Ook Evert Kroon, de doelman van de waterpoloploeg, had een probleempje zijn ticket was er niet. Zoals alles snel door de employés van de KLM aan de speciaal voor de Olympiërs ingerichte balies werd verwerkt, zo werd ook dit opgelost. tred 'naar zijn studeervertrek terug, ging zitten, staarde door het raam naai- de voorbijvlietende wolken, en irieens had hij weer een zin: „De hele ‘wereld ademt mee met je hartslag: de. broederschap der mensheid betuigt httlde met dit lied”. Louis Chantigny, de schrijver van de tekst combineert zijn dichterlijke gaven met de functie van perschef van het organisatiecomité van de De Westdultse hordenloper Rolf Ziegler, die door zijn tijd van 49.61 op de 400 meter horden alsnog aan de Olympische ploeg zou worden toegevoegd, gaat toch niet naar Cana da. Dit op advies van Willi Daume. die de ploeg van 310 atleten alleen nog wil ultbrei- den, met nieuwe wereldrecordhouders(sters). MONTREAL (ANP) Jhn. Herman van Karnebeek mocht praten wat hij wilde, de aankomsthal van het vliegveld Mirabel bleef verboden gebied voor het Neder landse lid van het Internationaal Olympisch Comité. De man,- die luttele jaren ge leden nog vice-president van het IOC was en als lid van de speciale technische commissie van het IOC vele malen Canada heeft bezocht, kon de militair bij de deur niet vermurwen. de in totaal 173.000 beschikbare kaarten verkocht), het wielerprogramma op de baan (97 percent van bijna 37.000 plaats bewijzen), het boksen (95 percent op een totaal van ruim 127.000 kaartjes), het zwemmen (89 percent van de ruim 203.000 plaatsbewijzen vond zijn weg naar gretige afnemers) het worstelen, het volleybal- drie onderdelen van de moderne vijfkamp en het gewichtheffen. etages tellende steenkolos in bet hartje van de stad is al menig 'Onvertogen woord gevallen over de manier waarop de zaken geregeld zijn, of liwer gezegd: over de manier waarop dat.'niet is ge beurd. Twee van de drie Oostduitse zwemmers, die een week geleden betrokken waren bij een auto-ongeluk, zullen toch kunnen afreizen naar Canada. Hartmuth Flöckner (vlinderslag) en Lutz Loescher (vrije slag) blijken voldoen de hersteld om deel te nemen aan de Olympische wedstrijden. Dat geldt echter niet voor Wolfram Sperling, de beste Oostduitse schoolslagzwemmer. Hij werd het zwaarts gewond bij dat ongeval en moet thuisblijven. rugbyteam maakte onlangs een trjp door dat land. Ordia wil hiermee weer de aandacht vestige/n op de ontoelaatbare apart heid in Zuid-Afrika. Ook de Org /misatie voor Afrikaanse Een heid wil oproepen tot een Olyrutpische boycot, hoewel secre- taris-generaal Jean-Claude Grtnga uit Kongo, zaterdag nog geen officiële verklaring heeft, afgelegd. den waven dezelfde problemen bij het dak var/, het wielerstadion ontdekt. Deze zijn injrniddels verholpen. voormalige chefr van de Olym- pisetfe hostesses in Bromont, de 33-jarige Hen ruing Graf von Platen, heeft een uïty.ebreide klacht inigediend bij het or- ga’^isatiecomit- (Cojo) en Guy Toupin, de,' chef van de veiligheidsdienst in Mon- t’/eal. Von Platen, die onlangs uit zijn functie is ontheven, parkeerde in Bro- tmont tegen de orders van een veilig heidsfunctionaris zijn auto en werd ui terst ruw verwijderd. Hij liep onder meer enkele stompen in de maag op. Een woordvoerder van de veiligheids dienst in Bromont verklaarde later dat Von Platen nog geluk had gehad. „Als de Spelen al bezig waren geweest zou hij wel eens neergeschoten kunnen zijn”, zei hij. Roger Young, een broer van wereld kampioene en drievoudig Olympische kampioene Schaatsenrijden Sheila Young, die was opgenomen in de Ameri kaanse baanwielerploeg, heeft van deel neming aan de Olympische Spelen moe ten afzien. Bij een ongeluk brak hij zijn rechterbeen en kan derhalve niet star ten. Hij zal vermoedelijk worden ver- vanlen door de Californïër Fred Mark ham. vuurwapenen bij ons hadden, kregen snel onze koffers toegestuurd, stonden daardoor tien minuten aankomst al in de hal anderhalf uur moesten de bus. Enz. Geen telefoons, geen teleco piers, één in plaats van twee telexen in onze perskamer, op zondagochtend het restaurant speciaal voor de pers niet open voor ontbijt, enfin, dat soort dingen die de verwende München-1972-gangers wat rauw op het lijf vielen. Wat dat moet worden als het menens wordt, vraagt ieder een zich bezorgd af. Het is nu al duidelijk dat de Canadezen de orga nisatie van zo’n „broederlijke bijeen komst” sterk hebben onderschat. Maar misschien valt het allemaal mee als het zover is en heeft het boekje dat door het organisatiecomité is uitgegeven gelijk met zijn om schrijving van de Montrealers: „Dro mers die hun doel bereiken.” STOPPER.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 12