Spaanse politie trad hard op tegen betogingen vóór amnestie Soedan: ruim 700 Italiaanse rechter Situatie Libanon onhoudbaar Joemblatt roept op Ethiopische bevelhebber gedood Voorbijganger in buik gestoken Geschokte reacties uit Engeland en VS Vier huurlingen door de kogel terechtgesteld in Angola doden bij mislukte coup Ontsnapping van anarchisten leidt tot aftreden Berlijnse senator tot interventie doodgeschoten ■TL M ■1 u Uil door mco scheepmaker Busongeluk Colombia Kwart van Bangladesj staat onder water Doden bij strijd Afars en Issa’s MAANDAG 1 2 JULI 19 7 6 3 EN BUITENLAND BINNEN' n CHINESE SCHIMMEN er m 1) CULTURELE REVOLUTIE (2) esië ilag ken ing !gd (Van onze correspondent) ■n gememo- Een beeld van de betoging in het centrum van Madrid. ile VITTORIO OCCORSIO uit on- am- (Van onze redacteur in Rome, Gerard Vertinden) Tse 195 de pini het ing, 250 van ver- ant- rin- ,ani, hini mi. 3 k n irt le- n- li- ■rd De nri iet rd. de an n- ale in >rd ese tan en 'an ds- or- val een eks een ien >nd e 's i. lan de te ;ter ko- nan zij het het en- ide. o of, :1de se ite lia it” en de In TS er Ihi iin ide- per- wee >bu- naal ders rens ege- iter- /liet met i de tsen Ze jnd- r. het 'er- Ihi- l in zer- den >n !S. g, e. n, id rt. ig Joemblatt heeft de Arabische leiders voorts verzocht, schepen onder marine- escorte naar Libanon te sturen met dringend benodigde voorraden voedsel, medicijnen en brandstof. De Palestijnse BEIROET (Reuter). De linkse Libanese leider Kamal Joemblatt heeft de staatshoofden van Saoedi- Arabië, Egypte, Algerije, Libië en Irak in boodschappen om recht streekse militaire en politieke inter ventie in Libanon gevraagd. Het Pa lestijnse persbureau WAFA heeft dit gisteren gemeld. ROME. De 47-jarige rechter Vittorio Occorsio is zaterdagochtend in Rome vermoord door een com mando van vijf met mitrailleurs ge wapende mannen. Enkele minuten na de aanslag al claimde de ultra rechtse beweging „Ordine Nuovo” het auteurschap van deze moord. Occorsio is de tweede rechter (en openbaar aanklager) binnen vijf weken die door een extreem-recht- se groepering werd vermoord. Vittorio Occorsio heeft zich jarenlang beziggehouden met dé processen tegen de extreem-rechtse vormen van neo- nazistische en neo-fascistische bewegin gen. Het belangrijkste misdrijf waarmee BOGOTA (AFP). In het noordoos ten van Colombia is gisteravond een autobus in een ravijn gereden. Achttien inzittenden vonden de dood. Ook van de veelbezongen Culturele Revolutie, waaraan in het Westen bij gebrek aan feitenkennis toch nog steeds een romantische waas wordt opgehan gen, laat Simon Leys weinig heel: „Tijdens de „Culturele Revolutie” lag het hele culturele leven enkele jaren lang volledig stil: de scholen werden gesloten, de intellectuelen hadden geen werk meer en werden in staat van beschuldiging gesteld en naar het platte land gedeporteerd; er verscheen geen enkel wetenschappelijk, artistiek, literair of cultureel tijdschrift meer, alle boeken van voor de „Culturele Revolutie” ver dwenen uit de boekhandels, die uitslui tend nog de werken van Mao verkoch ten in het klein en in het groot, integraal of als bloemlezing, gebonden en ingenaaid, in proza en in poëzie, in het Chinees en in het Babylonisch, altijd Mao en alleen maar Mao, in steeds grotere hoeveelheden; alle films, opera’s, toneelstukken van voor de „Culturele Revolutie” werden van het programma afgevoerd; alle filmstudio’s werden ge sloten, met uitzondering van de studio van het Volksbevrijdingsleger, die twee kleurendocumentaires maakte, een van Mao die de troepen van de Rode Garde in Peking inspecteert, en een van het Negende Partijcongres (twee zeer inte ressante films, die helaas reeds in het vergeethoek geraakt zijn: Lin Piau en enkele andere personen die inmiddels in ongenade zijn gevallen, kwamen er wat erg veel in voor); een groot aantal schrijvers, intellectuelen en kunstenaars pleegde zelfmoord (Lau Sje, Foe Lei, Li Kwang-t’ien, Woe Han, Tsjou Sjin-fang, enz). De anderen werden gemuilkorfd. Schouwburgen, bioscopen, radio en tele visie werden jarenlang, dag na dag, gemonopoliseerd door de zes revolutio naire model-opera’s van mevrouw Mao. MADRID (UPI, Reuter, AFP). De Spaanse politie is gisteren hard opgetreden tegen grote demonstra ties voor amnestie voor politieke gevangenen in Madrid, Barcelona en Pamplona. Met rookgranaten en rubberkogels werden de betogers uiteengejaagd, waarbij zowel aan de kant van de demonstranten als bij de politie gewonden vielen. Vol gens oppositiekringen zijn alleen in Madrid al meer dan honderd men sen gearresteerd. Engeland en Amerika reageerden ge schokt op de executies, waarmee de Een van deze jongens draaide zich om op het moment dat de dakbedekker achter hem langs liep. Hij stak hem het mes in de buik. Ondersteund door een andere voorbij ganger kon het slachtoffer nog op eigen kracht naar het politiebureau aan de Overtoom lopen, waar een ziekenauto werd gebeld, die hem naar het Wilhel mina Gasthuis bracht. Daar werd de dakbedekker met een beschadigde milt opgenomen. De dader is niet achter haald. De val van het Palestijnse kamp El Zaater was gemeld door de falangisti- sche radio gisteren, maar werd later tegengesproken door het radiostation van de Palestijnen. De rechtse troepen maakten wel vorderingen bij hun op mars naar Tripoli, het laatste grote bol werk van de moslems, maar ze hadden de moslem-linkse en Palestijnse troepen nog niet verdreven uit deze havenstad. LOEANDA (Reuter, UPI). De vier blanke huurlingen die op 28 juni in Angola ter dood waren ver oordeeld, zijn zaterdag door een vuurpeloton terechtgesteld. Het wa ren drie Britse huurlingen: de op Cyprus geboren 25-jarige Costa Georgiou, ook bekend als „kolonel Callan”, de 23-jarige Andrew Mc Kenzie en de 35-jarige John Derek Barker en de 34-jarige Amerikaan Daniel Gearhart. volkstribunaal bekrachtigd. Hij weigerde de Amerikaanse senator Mathias, die nog een laatste poging wil de doen hem tot gratieverlening te be wegen, tot Angola toe te laten. De van :dag leeft zen. rdat zat het het eest, zo r de Het behoeft geen betoog dat ook alle musea gesloten werden en dat het hoge personeel daarvan naar het platteland werd gestuurd, dat de monumenten uit vroeger tijden, met name tempels en kloosters, werden geplunderd: sommige werden in gebruik genomen als opslag plaats, fabriek of vuilnisbelt, andere wsrden eenvoudig met de grond gelijk gemaakt”. een vergadering op de vroege zaterda gochtend. De postbeambten krijgen een onmid dellijk ingaande loonsverhoging van 3.000 pesetas per maand en een nieuwe verhoging van 18 percent in september. De regering heeft besloten de eis van de stakers in te willigen dat zes collega’s die waren aangehouden na een poststa king in januari, worden vrijgelaten. De vrijlating uit de Carabanchelgevangenis van Madrid vond gisteren plaats. Oxfort behoort tot de rechtervleugel van de Westberlijnse liberale FDP. CDU-CSU-fractieleider in de Bondsdag prof. Karl Carstens heeft gezegd dat het aftreden van1 de -justitie-senator „met meer dan een eerste stap’ ’kan zijn. „De senator was nog maar een paar jaar in functie. De algehele verantwoordelijk heid voor de al jaren durende misstan den bij de Westberlijnse justitie draagt SPD-burgemeester Schutz”, aldus Car stens. Inmiddels heeft de oppositie om een bijzondere zitting van de Westduitse Bondsdag gewaagd. Die moet eind juli plaatsvinden. Onder andere zal ter spra ke moeten komen of verdedigers nog wel contact mogen hebben met hun gearresteerde cliënten zonder dat er toe zicht is. Kennelijk gaat de CDU-CSU ervan uit dat de advocaten van de vrouwen mogelijk een rol hebben ge speeld bij hun onvluchting. Van de ontvluchte anarchisten ont breekt nog elk spoor. Men vermoedt dat zij zich in Berlijn ophouden. Meer dan 450 tips van de bevolking hebben niets opgeleverd. Voor aanwijzingen die leiden tot de arrestatie van veertien vermoede lijke anarchisten heeft het Bundes Kri- minalamt een beloning van 700.000 Dui- se marken (50.000 Duitse marken per persoon) uitgeloofd. Tot de gezochten behoort, naast de vier vrouwen de inter nationaal gezochte Sanchez Iljitsch Ra mirez („Carlos”). DACCA (Reuter). Bijna een kwart van het grondgebied van Bangladesj stond zaterdag onder water als gevolg van de seizoenregen die zeven grote rivieren buiten hun oevers deed treden, zo is van officiële zijde in Dacca meege deeld. De regering heeft de 100.000 in woners van de grensstad Brahmanbaria in Oost-Bangladesj opgedragen naar ho ger gelegen grond te gaan. Het water, dat een groot aantal dorpen heeft weg gespoeld en zware schade aan de rijs toogst van dit jaar heeft toegebracht, stijgt nog steeds. AMSTERDAM (ANP) Een 20-jarige dakbedekker uit Amsterdam is gister middag in het Kattenlaantje bij het Vondelpark onverhoeds met een mes in de buik gestoken, toen hij een groepje jongens passeerde, dat daar ruzie stond te maken. Angolese president Neto clementiever- zoeken negeerde van koningin Elizabeth, de internationale commissie van juristen, de Amerikaanse minister Kissinger en anderen. De Britse premier James Cal laghan uitte zijn „diepe ontsteltenis” over deze daad waarvoor zijn regering „geen enkele rechtvaardiging kan vin den”. De Amerikaanse president Ford keur de de executie van Daniël Gearhart scherp af als „ongerechtvaardigd en on gewettigd”. Hierdoor zullen „stappen naar norma lisering van de betrekkingen tussen An gola en de Verenigde Staten nog meer worden bemoeilijkt”, zo verklaarde hij. Kissinger zei dat hij diep geschokt was ADDIS ABEBA (AFP). Generaal Getasjev Nadev, de bevelhebber van het Ethiopische leger in de opstandige pro vincie Eritrea, zou zaterdagnacht door leden van de Ethiopische veiligheids dienst zijn gedood, zo is in Addis Abeba vernomen uit goedingelichte bron. De generaal was drie dagen geleden uit de Eritrese hoofdstad Asmara in Addis Ab eba aangekomen, en zou in zijn eigen huis zijn gedood. Officieel is niets be kendgemaakt over de dood van generaal Nadev. Hij was anderhalf jaar geleden belast met het bestuur over Eritrea, waar al 16 jaar een afscheidingsbewe ging een guerrilla-oorlog voert tegen het centraal gezag. van verschillende liga-lidstaten. noemde de situatie in Libanon gevaarlijk”. Een vooraanstaand leider van Panara- bische leiding van de Baath-partij in Syrië is zaterdag vermoord, zo meldde radio-Damascus gisteren. De radio stelt de Baath-partijleiding van Irak verant- woordleijk voor de moord op de 37- jarige Ahmed Al-Azzawi. Azzawi, een Irakees, is sinds 1971 lid van de Panara- bdsche leiding in Syrië. Syrië en Irak worden geregeerd door elkaar bestrij dende vleugels van de Baath-partij. Naast hun eigen Baath-partijtop hsbben beide landen ook „Panarabische Baath- functionarissen”. Wat was eigenlijk zo bijzonder aan Tsj’in Sje-hwang? Hij heeft maar vierhonderdzestig intellectuelen ter dood gebracht. Wij hebben er zesenveertigdui- zend ter dood gebracht. Dat heb ik ook tegen een aantal democraten gezegd: jullie menen ons te beledigen door ons uit te maken voor Tsj’in Sje-hwang, maar jullie vergissen je, wij hebben honderdmaal meer gedaan dan Tsj’in Sje-hwang. Jullie maken ons uit voor Tsj’in Sje-hwang, jullie maken ons uit voor despoten wij willen graag er kennen dat wij deze eigenschappen be zitten, wij vinden het alleen jammer dat jullie zo er van de waarheid verwij derd blijven dat wij zelf jullie uitspra ken moeten aanvullen.” (Gelach uit het publiek). Mao Tse Toeng (Mao Toeng, Sze-Sjiang Wan Swei, p. Peking 1969). Angolese overheid heeft bekendgemaakt dat de verwanten acht dagen de tijd krijgen om de stoffelijke overschotten op te vragen. Volgens Kissinger is er voor deze daad „absoluut geen grond in het nationale of internationale recht”: „de „wet” waaron der Geart werd geëxecuteerd, was niets anders dan een interne verordening van de MPLA, uitgevaardigd in 1966 toen de MPLA slechts een van de vele in Ango la opererende guerrillagroepen was. Voorts is tijdens de berechting van Ge arhart in Loeanda op geen enkele ma nier bewezen dat hij ook maar een schot had afgevuurd in die paar dagen die hij in Angola was voordat hij gevangen werd genomen”. door deze „bewust vijandige daad” je gens de VS en het Amerikaanse volk. De terechtstelling werd het eerst ge meld door Gearharts advócaat en wat later bevestigd door het Angolese pers bureau. De executies werden in Loeanda bij gewoond door functionarissen van de volksbeweging voor de bevrijding van Angola (MPLA), die in de burgeroorlog zegevierde. Onder hen was de Angolese minister van justitie. Nog geen 24 uur tevoren had president Neto de door een uitgesproken vonnissen Morgen zal ik in deze rubriek een paar vrolijken zaken uit „Chinese Schimmen” bloemlezen. KHARTOEM (AFP). President Jaafar El Noemery van Soedan heeft gisteren gezegd dat de mislukte staats greep begin deze maand aan meer dan 700 mensen het leven heeft gekost. Er zijn 300 arrestaties verricht. De presi dent zei dat tijdens een inspectie van een politiekazerne die bij de coup schade opliep. Officiële cijfers hadden tot dus ver melding gemaakt van de dood van 67 militairen en 16 politie-agenten. Waarnemers in Khartoem menen dat veel burgers om het leven zijn gekomen door branden die door de rebellen waren aangestoken. Generaal Mohammed Albagir Achmed. eerste vice-president van Soedan, heeft zaterdag voor de radio meegedeeld, dat in het westen van Soedan onlangs 260 mensen zijn aangehouden, die Soedan waren binnengekomen, om wanorde te scheppen en sabotage te plegen op last van een rechtse beweging.” BONN. - De Berlijnse senator van justitie. Hermann Oxfort, is gisteren als stadsbestuurder afgetreden. Zijn positie was onhoudbaar geworden na de vlucht van de vier anarchisten Inge Viett, Juli ane Plambeck, Gabriele Rollnick en Mo nika Berberich uit de vrouwengevange nis. De veiligheidsmaatregelen bleken achteraf zeer onvoldoende te zijn ge weest. Volgende week of daaromtrent ver schijnt (met de onnodige vertraging) „Chinese Schimmen” van Simon Leys, de vertaling van „Ombres Chinoises”, het veelbesproken en veel geciteerde boek dat steeds weer opdook in de China-discussies tussen Renate Rubin stein en Rudy Kousbroek enerzijds, en prof. Wertheim en Jaap van Ginniken (en het echtpaar Schenk) anderzijds, met hun beider aan- en afhang. „Chinese Schimmen” is niet alleen een bijzonder leesbaar boek, maar in wezen ook een felle aanklacht tegen Mao-China, en te gelijkertijd een liefdesverklaring aan het Chinese volk. Je zou het een „ergere” Karei van het Reve kunnen noemen, en de enige verklaring daarvan lijkt me het feit dat China nog erger is dan de Sovjet-Unie. Ziehier bijvoorbeeld een door Simon Leys opgediept citaat van Mao Tse Toeng uit 1969. dat in Wer- theim-kringen uiterst zelden reerd wordt: DJIBOETI (AFP). Bij gevechten die in de nacht van vrijdag op zaterdag tussen leden van de Afar- en Issastam- men in Djiboeti zijn geleverd, blijken veertien mensen te zijn gedood. Er vie len verscheidene tientallen gewonden. Gisteren was het rustig in het land. leider Jasser Arafat heeft telefonisch contact gehad met de Algerijnse presi dent Boumedienne en de Libische leider Kaddafi om de ernst van de toestand te onderstrepen, aldus WAFA. De secretaris-generaal van de Arabi sche Liga, Riad, heeft gisteren vanuit Cairo ook een beroep gedaan op de Arabische landen om zo snel mogelijk medicamenten en benzine naar Libanon te sturen omdat daar de situatie on houdbaar aan het worden is. Riad voer de in de Egyptische hoofdstad gesprek ken met de permanente afgevaardigden verschillende liga-lidstaten. Hij „zeer hij zich bezighield was wel het bloedbad van de „vier fonteinen”, in het hartje van Rome door neo-fascisten aangericht. Onmiddellijk na de misdaad en nog het gehele weekeinde is het in Rome onrustig gebleven. Angst heerst bij ver schillende leden van de rechterlijke macht die eveneens hun krachten wij den aan anti-fascistische processen. De werkzaamheden van de verschillende ju ridische instanties zijn voor enkele da gen geschorst voor nader overleg. Rechter en openbaar aanklager Occor sio had in de loop van de afgelopen jaren meermalen bedreigingen ontvan gen van de zijde van neo-fasistische groeperingen, die zich door zijn activiteit in het nauw gebracht voelden. Drieën veertig mitrailleurkogels hebben deze reeks bedreigingen afgesloten. Er is slechts een getuige die twee daders van nabij heeft gezien. Maar met of zonder getuigen zijn ingewijden nau welijks te overtuigen van het feit dat de daders zullen worden gegrepen: al te zeer worden deze figuren van extreem rechts tot zeer hoog in juridische krin gen beschermd of krijgen zij gelegenheid naai’ het buitenland te ontsnappen. Meh dezelfde politieke motivering werd vijf weken geleden in Genua de rechter Francesco Coco doodgeschoten, samen met zijn lijfwacht en zijn chauf feur. Er is nog geen spoor gevonden van de daders. De twee andere moorden, gepleegd door vertegenwoordigers uit dezelfde hoek, zijn evenmin met enig succes nagevorst. Het betrof de dood van de procureur-generaal in Palermo, Pie tro Scaglione, op 5 mei 1971 en die van de advocaat-generaal Francesco Ferlaino op 3 juli 1975. Vrijwel gelijktijdig met de moord op Vittorio Occorsio vond zaterdagochtend een aanslag plaats op de procureur- generaal van Bologna, Domenico Bonfig- lio. Deze werd, met een geringe afwij king in de titel, geclaimd door de „Ordi ne Nero”. De aanslag bleef zonder gevol gen voor .de magistraat, maar wordt gezién als een ernstige waarschuwing: ook Bonfiglio heeft zich bij extreem rechts vele vijanden gemaakt door zijn harde optreden tegen alles wat aan agressiviteit ten toon wordt gespreid door neo-fascistische en neo-nazistische organisaties. Volgens ooggetuigen heeft de politie geschoten op betogers in de Madrileense arbeiderswijk Carabanchel. Een betoger zou in het hoofd zijn getroffen en de nder in de rug. Omdat de twee door politie werden weggevoerd is de ernst van de verwondingen niet bekend. Hier zouden zeker zes mensen met verwon dingen naar een ziekenhuis zijn ge bracht, onder wie een parochiegeestelij ke die volgens ooggetuigen door een man in burger met een pistool in het gezicht werd geslagen. De nieuwe golf betogingen voor am nestie betekent een ernstige uitdaging voor de nieuwe premier Adolfo Suarez. Ondanks het harde politie-optreden te gen de betogers, verwacht de Spaanse pers toch een soort amnestiemaatregel van Suarez, hoewel het maar de vraag is hoeveel van de naar schatting 600 poli tieke gevangenen daarvan zullen profite ren, aldus het blad El Pais. In Sevilla betoogden gistermiddag geveer 20.000 mensen voor politieke nestie. Er was evenwel toestemming voor de betoging gegeven en alles ver liep rustig. De politie was in de omge ving maar greep niet in. De staking van enkele duizenden Spaanse postbeambten die vijf dagen geleden begon, is zaterdag afgelopen. De stakers zijn weer aan het werk gegaan nadat hun leiders loonvoorstellen had den geaccepteerd die door de directie van de posterijen waren gedaan tijdens

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3