AKKOORD BINNEN EEG-TOP Portugal nog dit jaar in Raad van Europa Angola wijst protesten tegen executies af ISRAEL: Communistische vakbond vergaderde in Spanje „Arafat verantwoordelijk voor kaping luchtbus” Ag 1 Trein rijdt door hotel 1/ a) dinsdag G VROLIJKE CITATEN ZESTIGDUIZEND VIER ZAKKEN TELEFOONBOEK ROOD LICHT Moord Algerijnse hulpbisschop opgelost door nico scheepmaker BBC W O 2 1 3 JULI 1976 3 BINNEN- EN BUITENLAND naat stien fstal i <2) nden VS ikkel taan islag 1 I België ten en pas gisteravond werd een kort perscommuniqué verspreid. 1 w f w x (Van onze redacteur in Brussel, Jan Gerritsen) BRUSSEL. Nederland krijgt 25 van de 410 zetels in het Europese parlement dat mei-juni 1978 rechtstreeks door de bevolking van de negen EEG-landen zal worden gekozen. De Europese raad van regerings leiders bereikte maandag in Brussel een akkoord over de zetelverdeling, de laatste hindernis voor de directe verkiezingen. (Van onze redacteur in Spanje, Robbert Bosschart) BARCELONA. De pro-communistische vakbondsbeweging Comisio nes Obreras heeft haar (reeds bij voorbaat door de regering verboden) nationale congres vervroegd en zondag in het diepste geheim te Barcelona op een onbekende plaats gehouden. Er werden geen journalisten toegela- I Jk Èwi in van (Van onze redactie buitenland) 1 i Lente 1978 verkiezing Europees parlement inne- orde- die 5 een Premier Den Uyl had voor de bijeen komst al een voorschot genomen op het succes van het beraad: zwaaiend met een Europese vlag symboliseerde hij zijn sympathie met de eis van enkele hon derden demonstranten die aandrongen op het doorgaan van de verkiezingen in 1978. De demonstratie was georganiseerd door de Europese beweging en de Euro- Volgens de officiële Algerijnse krant „El Moudjahid” wordt „de gedachten we reld van OuabdessJam Abdelakder de moordenaar) gekweld door spookbeelden die religieuze kledij dragen”. Onderhandelingen tussen Comisiones, UGT en USO waren reeds enkele maan den gaande over de oprichting van een Dit architectonisch meesterstukje is een 400 kamers tellende Amerikaans hotel, het Contemporary Resort Hotel in Walt Disney World in Florida. Het hotel is ge bouwd in de vorm van de letter A en door het midden rijdt een monorail-trein, zoals op de foto te zien is. De dader die zich zonder verzet aan de politie overgaf was enkele weken in dienst van de school als onderhoudsman. Een reden voor zijn daad kon hij niet geven. zogenoemde dubbele het nationale zowel parlement). Premier Den Uyl Dat was ook het hoofdpunt van de agenda voor dit nationale congres, waar- AMSTERDAM, 12 juli (ANP). De advieskoersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier luiden he den: Amerikaanse dollar 2,68-2,78 Engelse pond 4,77-5,07 Belgische fr. (100) 6,64-6,94 Öuitse mark (100) 104,50-107,50 Ital. lire (10.000) 30,75-34,75 Portugese esc. (100) 7,50-9,50 Canadese dollar 2,79-2,89 Franse fr. (100) 56,25-59,25 Zwitserse fr. (100) 109,25-112,25 Zweedse kroon (100) 60,00-63,00 Noorse kroon (100) 47,75-50,75 Deense kroon (100) 43,25-46,25 Oostenr. sch. (100) 14,71-15,01 Spaanse pes. (100) 3,90-4,20 Griekse drachme (100) 7,20-8,45 Finse mark (100) 69,25-72,25 Joegosl. dinar (100) 1,25-16,50. igin? DM) ‘zegd ering nini- Jelde iiplo- am- Bel- r uit kein- van i zich ichtig ■rceel. in de gras .kwe- i be- com- tnan- ïvan- van wor- t het ijs in ech- nder- a be- al- imidt g een egen- staan Ford >r de itaire me. >laats land- gra- deer- ;raaf- veren ,t het Oost- mun- dat an de FULLERTON, Californië (UPI). Op de campus van de Universiteit van Cali fornië in Fullerton heeft een 37-jarige man gisteren in razernij in het wilde weg een geweer leeggeschoten. Er vielen zes doden en vier ernstig gewonden. Het was overigens de Belgische rege ring die het akkoord mogelijk maakte. Aanvankelijk was voor de Denen een zelfde zeteltal (15) voorzien als voor de Ieren. Nadat de Deense premier duide lijk had gemaakt dat hij minimaal met 16 zetels moest „thuiskomen”, stond pre mier Tindemans een zetel af aan Kopen hagen. Het aantal van 25 zetels voor Nederland was overigens ook het mini mum voor het kabinet-Den Uyl. De Deense en Britse regeringsleiders moesten nog een formeel voorbehoud maken. Premier Callaghan wees erop dat het Lagerhuis zich maandagavond De verdeling van de zetels over de EEG-landen luidt als volgt: de vier gro te landen, Frankrijk, West-Duitsland, Italië en Groot-Brittannië krijgen elk 81 zetels, Nederland 25, België 24, Dene marken 16, Ierland 15 en Luxemburg 6. Dit betekent dat Nederland met circa 5,2 percent van de totale bevolking in de Europese Gemeenschap 6 percent van de zetels krijgt. „coordinadora sindical”, naar voorbeeld van de coordinacion democratica die een goede drie maanden geleden door de voornaamste oppositiepartijen was ge vormd. De onderhandelingen tussen de drie grote vakbonden waren tot voor kort nogal moeizaam verlopen, onder andere wegens de manier waarop Comi siones Obreras hun nationale congres aan het voorbereiden waren. erop aine- Lsdol- n ge- 1 een >nden ngen, een i. De f en irina- itieke iassa- ibben t de ont- htba- :urele mee lijn in Comisiones drongen er daarente gen op aan om de houdige „vloeiende” organisatie aan te houden. Zij wonnen met 282 tegen 68 stemmen. Het over wicht van de PCE is dus duidelijk. Dit zou de UGT en USO nog verster ken in hun voornemen om de coordina dora in geen geval als enige vakbonds centrale te handhaven nadat de demo cratie in Spanje hersteld zou zijn, als het ooit zover komt. Zij zijn wel bereid tot samenwerking met de Comisiones tegen het huidige bewind - hetgeen voor de regering een roerig najaar voorspelt - maar willen in een democratisch Spanje elk hun eigen weg kunnen gaan. NIEUW DELHI (AFP). Luis de Al- meido dlrecteur-generaal van voorlich ting in Angola heeft zich gisteren ge richt tegen de Britse en Amerikaanse protesten na de executie in Loeanda van vier huurlingen. Er is recht gedaan” zei hij in Nieuw Delhi waar hij een Ango lese delegatie leidt naar de conferentie ministers van voorlichting van de niet-gebonden landen. De regeringsleiders van de Negen kre gen een tiental verschillende formules voorgelegd inzake de zetelverdeling, een probleem waarover ze het op de vorige Europese top, begin april in Luxemburg, is de verdeling die voor iedereen aan vaardbaar was, afkomstig van de Franse president, al werd later gesproken over het presidentschap van de raad. Premier Den Uyl, die het akkoord als voorzitter van de Europese raad bekend maakte, toonde zich verheugd. Dit was de laatste kans om ervoor te zorgen dat de Europese kiezers zich in 1978 kunnen uitspreken, zei hij. Georges Spenale, voorzitter van het Europese parlement, noemde het besluit een grote overwin ning voor de democratie. Dit is een grote dag in de geschiedenis van de Europese Gemeenschap, aldus Spenale. ALGIERS (AFP). De moordenaar van de hulpbisschop van Algiers Mgr. Jaequier die zaterdag door de Algerijnse politie is gearresteerd blijkt nog twee andere religieuzen te hebben vermoord: de 66-jarige pater Georges Louis en een 71-jarige non Antionette Guillard. Dit hebben de Algerijnse autoriteiten giste ren bekendgemaakt. maakte duidelijk, dat het hier om formele kwesties ging. Aan de Denen wordt overgelaten hoe ze de kwestie van het dubbele mandaat regelen. De andere EEG-landen zijn van mening, evenals trouwens het Europese parlement zelf, dat het dubbele mandaat ongewenst is omdat de parlementariërs anders te zeer belast worden. De besluitvorming over de directe ver kiezingen voor het Europese parlement heeft de regeringen van de Negen het laatste half jaar voortdurend bezigge- Ik heb gisteren wat vrolijke citaten beloofd uit „Chinese Schimmen” van Simon Leys, dat over een week in de boekhandel zal zijn. Wat de een vrolijk vindt, vindt de ander natuurlijk intriest, maar de volgende voorbeelden van Leys vind ik althans uiterst vermakelijk: „Halverwege de jaren zestig deed in Hongkong een anekdote de ronde waar van ik de juistheid niet heb kunnen nagaan, maar die, zelfs al is hij verzon nen, een tamelijk goed beeld geeft van de hysterische drang naar informatie die automatisch voortvloeit uit een hysteri sche drang naar geheimhouding: een Amerikaanse inlichtingendienst had voor een vermogen de nieuwste telefoongids vaji Tientsin gekocht, en kwam enige tijd later tot de ontdekking dat hij was opgelicht: de elefoongids was volledig opgelicht; de telefoongids was volledig Hongkong gedrukt. dr dan 52 percent van de Spanjaarden er weinig of niets voor voelt lid te worden van een politieke partij (slechts 20 percent had wel deze bedoeling, de rest twijfelde nog), maar de solidariteit om de arbeidsplaats is de laatste jaren een steeds belangrijker element gewor den in de Spaanse maatschappij. „Een Westers land zou een grote in dustriële tentoonstelling organiseren in Peking. De maoïstische autoriteiten ver leenden bereidwillig alle medewerking. Ze vroegen aan de buitenlandse functio naris die belast was met de organisatie van deze tentoonstelling: „En hoeveel bezoekers wilt u dat er naai- uw ten toonstelling komen?” - „Eh”, zei de an der, enigszins van zijn stuk gebracht door deze onomwonden vraag. - Twin tigduizend? Veertigduizend? Zestigdui zend?” „Eh nou ja, wat zal ik zeggen, zestigduizend, dat lijkt me niet gek”... Zijn tentoonstelling werd door precies zestigduizend mensen bezocht”. STRAATSBURG (Reuter). De se- cretaris-generaal van de Raad van Euro pa Georg Kahn-Ackermann heeft giste ren gezegd dat Portugal wellicht deze herfst het negentiende lid van de raad zal worden. f Kahn-Ackermann, een Westduitse so cialist, deelde op een persconferentie mee dat de Portugese autoriteiten hem tijdens een bezoek aan Lissabon in mei hadden gezegd dat Portugal spoedig na de ambtsaanvaarding van zijn nieuwe president om het lidmaatschap zou ver zoeken. Generaal Antonio Ramalho Eanes zal op 14 juli worden beëdigd als president van Portugal. Hij is de eerste Portugese president die door vrije algemene ver kiezingen is gekozen. Als Portugal dan om het lidmaatschap vraagt, zal de raad spoedig het verzoek bestuderen en zal het ministerscomité weldra Portugal officieel uitnodigen deel te nemen aan ons werk.” gevaardigden telde, bewijst dat het pro test van de UGT en de USO niet voor dovemansoren heeft geklonken. Men leidt hieruit af dat de communisten ook wel water in hun wijn zullen hebben gedaan bij hun verdere onderhandelin gen met de UGT en de USO over de coordinadora sindical. Naar verluidt werd hierbij enkele dagen geleden in beginsel een overeenkomst bereikt waar van de details tegen het eind van deze maand bekend gemaakt zullen worden. De communisten hadden voorgesteld om van de coordinadora een vakcentrale met executief gezag te maken, zowel voor de huidige strijd tegen het post- Franco-bewind, als voor de toekomst, wanneer de democratie eenmaal hersteld zou zijn in Spanje. Vooral de socialisten van de UGT voelden daar bitter weinig voor, zeker gezien de ervaringen van hun Portugese kameraden met de inter- sindical; zij vreesden dat de communis ten uit Comisiones, met een brede basis, een onevenredig grote invloed zouden krijgen aan de top van de coordinadora. Om een democratische controle mogelijk te maken, oordeelden zowel de UGT als de USO dat Comisiones een vaste inter en structuur moesten instellen. „Zo zijn bij de spoorwegen in naam de vermeldingen eerste, tweede en derde klas afgeschaft, en in plaats daarvan de benamingen „harde zittingen” (ying tswo), „harde banken” (ying wo) en „zachte banken” (jwan wo) ingevoerd, diie in geen enkel opzicht verschillen van de drie klassen van vroeger, waarbij ook de prijzen weer variëren van het enkel- tot het drievoudige. De ui ter lijke onder scheidingstekens der rangen in het lege zijn vrijwel verdwenen: zij zijn overal vervangen door een jasje met vier zak ken voor officieren, en met twee zakken voor gewone soldaten. Zo is dus een kolonel die in de trein eerste klas reist, tegenwoordig alleen nog maar een mili tair met vier zakken die per „zachte banken” reist - met een militair van twee zakken om eerbiedig zijn koffer te dragen. In de stad kan men dan nog bij de militairen met vier zakken onder scheid maken - in volgorde van belang rijkheid - tussen degenen die recht heb ben op een jeep, degenen die rondrijden in een zwarte-limousine-met-gondijntjes, en degenen die rondrijden in een zwart- limousine-met-gordijntjes-voorafgegaan- door-een-jeep”. Het feit dat het nationale congres uiteindelijk in Barcelona slechts 350 af- eliand aelijk heb- tel in I van het voor rater- omen nisse. i de ar te wor- ht er- ioten aldus een sling. “Hing houden. De regeringsleiders besloten vo rig jaar december dat de verkiezingen in het voorjaar van 1978 gehouden zouden worden. In april werd dit besluit nader gepreeizeerd tot verkiezingen op vier opeenvolgende dagen in mei-juni 1978. De zetelverdeling bleef echter een groot struikelblok. pese federalisten, wier voorzitters door Den Uyl werden ontvangen. De overeengekomen zetelverdeling be antwoordt aan de verlangens van de grote EEG-landen dat zij min of meer proportioneel in het parlement vertegen woordigd dienen te zijn, vooral in verge lijking met de veel kleinere landen zoals Ierland en Luxemburg. Met name de Franse president Giscard d’Estaing, die in eigen land te maken heeft met een sterke oppositie tegen de Europese ver kiezingen, had dit als eis gesteld. Ook de Britse regering wilde een vol doende groot aantal zetels opdat ook Schotland en Wales op een redelijke wijze in het Europese parlement verte genwoordigd zouden kunnen zijn. Lon den wees er daarbij op dat de bevolking van Schotland in aantal ongeveer over eenkomt met dat van Denemarken en de bevolking van Wales ongeveer evengroot is als dat van Ierland. De belangrijkste beslissingen van de 350 afgevaardigden uit alle streken van Spanje (minder dan het aanvankelijk geplande aantal) betroffen de herkiezing van Marcelino Camacho als leider van het algemeen secretariaat, dat uit 27 man bestaat, en de houding van Comisi ones Obreras in de onderhandeling met andere illegale vakbonden over de op richting van een enkele linkse vakcen trale in Spanje. Marcelino Camacho, de Madrileense metaalarbeider die al meer malen wegens zijn leidinggevende rol in de Comisiones Obreras in de gevangenis heeft gezeten, is nu een van de bekend ste politieke persoonlijkheden van Span je. Politieke waarnemers zijn ervan over tuigd dat het eventuele herstel van de democratie in Spanje nog eerder zal leiden tot grote en invloedrijke linkse vakbonden, en tot het ontstaan van sterke linkse partijen. Recente opiniepei lingen hebben aangetoond dat niet min- Volgens De Almeido is uit het proces gebleken dat de huurlingen toegang hadden tot de salons die bestemd waren voor prominenten, toen zij in Londen en Brussel uit het vliegtuig stapten. Hoe kan men dergelijke faciliteiten verlenen aan degenen die de bevrijdingsbewegin gen gaan bestrijden en mensen gaan doden, zo vroeg hij. Overigens was hij verheugd over de aanwezigheid van Cubaanse troepen in zijn land. Hij meende dat zij er zouden blijven zolang Angola dat zou wensen en Cuba daartoe bereid zou zijn. d is gaat (van 'kent n er In het kort komt het hierop neer dat Arafat in de strijd voor de zogenaamde bevrijding van Palestina bereid is in eerste instantie zich neer te leggen bij een eventueel op te richten Palestijnse staat op de nu door Israël bezette Wes toever van de Jordaan om vervolgens van daaruit de strijd tegen Israël voort te zetten. George Habbash daarentegen is van mening dat de bevrijding van Palestina in een klap moet gebeuren aangezien volgens hem het gevaar be staat dat het in Arafats beleid best eens bij de eerste fase kon blijven omdat zodra de Palestijnen eenmaal een ge deelte van Palestina bezitten zij wel xW: „Ook de adressen en telefoonnummers van zowel openbare instellingen en or ganisaties als particuliere personen val len in de categorie „Staatsgeheimen”; er bestaat (althans voor buitenlanders) geen telefoonboek, de nummers en adressen die de buitenlanders beroepshalve nodig hebben, worden hun persoonlijk mond jesmaat verstrekt. Een aantal officiële gebouwen draagt aan de buitenzijde ner gens een opschrift dat het mogehjk maakt vast te stellen wie of wat daar gehuisvest is; alleen he statige uiterlijk Van zo’n gebouw en de schildwachen voor de deur duiden er dan op dat er een overheidsdienst zetelt. Welke? Je kunt maar beter niet te nieuwsgierig zijn”. Het besluit van de regeringsleiders wordt eind deze maand vastgelegd een conventie dat door de ministers van Buitenlandse Zaken van de Negen on dertekend zal worden. De conventie moet vervolgens door de nationale par lementen van de EEG-landen worden geratificeerd. Met deze procedure en de voorbereiding van de verkiezingen in Brussel de laatste gelegenheid was om de knoop door te hakken. Verder ben ik nog geneigd het tot de vrolijke dingen te rekenen dat de rode gardisten, verontwaardigd over het feit dat rood een stopteken kon zijn, tijdens de „Culturele Revolutie” het voorstel deden om de betekenis van de verkeers lichten om te draaien; volgens hen moest het revolutionaire verkeer voor taan stil gaan staan als het stoplicht op groen stond, om weer te gaan rijden zodra het op rood sprong. eens af konden zien van de volledige bevrijding van Palestina. De meer extreme organisatie van Ge orge Habbash is ook in het verleden verantwoordelijk geweest voor de mees te kapingen en aanslagen op vliegtuigen. Israël is er echter in geïnteresseerd deze organisaties, die beide tot de PLO beho ren, over een kam te scheren en zodoen de Arafats image als gematigd politicus teniet te doen. De reden hiertoe is de in Israël toesemende ongerustheid over de status van de PLO in de wereld en een eventuele erkenning van de organisatie door de westerse landen. Nog geen twee weken geleden erkende Amerika de PLO de facto. De directe aanleiding voor deze de facto-erkenning was de evacuering van Amerikaanse burgers uit Beiroet. De operatie was door de PLO in samenwer king met Amerika georganiseerd en Kis singer heeft de PLO daar achteraf via onofficiële diplomatieke kanalen voor bedankt. Ook het feit dat de woordvoer der van de PLO zich officieel heeft gedistantieerd van de kaping draagt bij tot het creëren van een gematigd imago van de PLO. Israëlische kringen wijzen er echter op dat er sprake is van nauwe samen werking tussen Habbash en Arafat. Vooral de laatste tijd komt dit tot uiting in een gezamenlijk optreden in Libanon. Ook ontvangt Arafat financiële steun van het weigeringsfront. JERUZALEM. Israël heeft haar di plomatieke strijd tegen de PLO met hernieuwde kracht aangebonden. De laatste dagen hebben verscheidene Israë lische ministers, onder wie ook premier Rabin, El Fatah-leider Arafat verant woordelijk gesteld voor de kaping van het Air France-toestel, hoewel de kapers behoorden tot het Volksfront, een meer extreme organisatie die onder leiding staat van George Habbash. Het Volks front wordt ook wel het „weigerings- front” genoemd. Deze naam benadrukt het feit dat het een afsplitsing is van de EI Fatah-organisatie en weigert zich neer te leggen bij Arafats politiek voor de strijd tegen Israël in stadia. Premier Den Uyl begroet de Westduitse Bondskanselier Helmut Schmidt en de Franse president Giscard d’Estaing op het EEG-hoofdkwartier in Brussel. ook nog over de Europese verkiezingen zou uitspreken. De Deense premier her innerde eraan dat het Deense parlement nog een beslissing moet nemen over het mandaat (lid van als het Europese Op dat congres deden de „minder- heidsdeelnemers” in Comisiones, de ui terst linkse marxistische PTE en ORT, een voorstel om inderdaad een vaste interne structuur in te stellen. De verte genwoordigers van de orthodoxe PCE- Comisiones Obreras hebben geen vaste interne structuur, hetgeen de pro-com- munisten of leden van de Spaanse com munistische partij PCE ook een invloed gunt die in geen verhouding staat tot hun aantal. De leiders van Comisiones hadden het plan opgevat om afgevaar digden voor het nationale congres te laten kiezen op algemene bijeenkomsten in fabrieken en andere werkplaatswn, waardoor de indruk zou ontstaan dat de deelnemers aan dat congres een veel groter aantal arbeiders zouden vertegen woordigen dan Comissiones in werke lijkheid onder haar „vaste leden” tellen; er was op deze manier de deelname van ongeveer 600 afgevaardigden uit heel Spanje voorzien. Vooral de UGT en de USO hadden hiertegen scherp geprotes teerd. voor oorspronkelijk officiële toestem ming was aangevraagd (door Marcelino Camacho en anderen) voor een drie daagse bijeenkomst te Madrid aan het einde van deze maand. Dat werd door het vorige kabinet geweigerd. Daarop besloten zij klaarblijkelijk, om de poli tieke politie te verrassen, om het con gres te vervroegen en naar Barcelona te verplaatsen. Ideologieën spreken nog weinig aan in Spanje, maar looneisen en andere ar- beidskwesties zullen velen van de 14 miljoen werknemers spoedig tot een keuze voor een bepaalde vakbond bren gen. Vandaar het belang van organisa ties als Comisiones Obreras,die in het begin van de zestiger jaren ontstonden, of van andere (nog altijd illegale) linkse vakbonden zoals de socialistische UGT en de radicale USO. -

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3