IN DE VISHAL het staal Torenvalken ts K ELS ENNEME ;en Haven Plakken onder de linden V MM a >31 dinsdag ALLEEN HET ETEN KOMT VAN BUITEN EN DE WAS GAAT DE DEUR UIT Europees record schiplossen „Kleren-honden" w 1 3 JULI 19 76 4 5 IJMUIDEN-VELSEN door Loes de Fauwe zelf Tel. 02550-15389 Tips redactie: Ko van Leeuwen VELSEN. De tweetonige alarm bel loeit indringend over het terrein van de brandweerkazerne. Het is ’t startschot voor de dienstdoende brandweermannen. Uit diverse hoe ken komen ze aangesprint; racen naar de kapstok om helm, jas, laar sen en persluchtmaskers te pakken. Over de speaker horen ze welke wagen zal uitrukken en daar sprin gen ze in. De chauffeur heeft de motor al draaien, bevelvoerend brandmeester Ph. Prins zit naast hem, de sirene gaat aan en dan rukt de C-ploeg uit. Tussen het tijdstip van melding en het tijdstip van uit rukken zit niet meer dan een mi nuut. 9 Bij de brandweer doen ze alles zelf IJMUIDEN 12-7-’76 Prijzen in guldens per F Ook het koffiezetapparaat wordt (Ab Smit gerepareerd. MAN IN ZEE is uitgezwommen en keert bij zijn inmiddels bepoepte kle ding terug. Een ander op het strand vertelt hem wie de eigenaar van de boosdoenerige hond is, doch de gedu peerde zwemmer zegt laconiek: „Ach, ik maak ook wel eens fouten. Wat blijkt: hij is zelf eigenaar van twee herdershonden, die ook op het strand loslopen. nilitai- •v. op- Sritrea, er van mland- lilitaire Maandag aangekomen: Hudson, Neigh Bay; Norwind, Leixoes; Arawak, May le Plata; Weis, Hamburg; Nomews Leader, Skogn; Mount Pinos, Lulea, IJmuiden; Teutonia, R. dam; Bruzhba Narodov, Tuapse; Sea Bure, Cont.Plat, IJmuiden; Trident Rotterdam, Vlissingen; Mercur, Bergen; 11 jull Doets, lurbe- et tni- Maat- glas- /ang- v, die ?rdie- laard. e uit 1 be- dis- rdag- kken, ij zei ver- stem- jrijen ng te i een Rus- logen i po- n uit Osta- lopen r ge- DEN HELDER. Het was opnieuw een week waarin de kleine kotters, die als regel dicht onder de kust vissen, niet het beste deel van de koek kregen. Nu de paaitijd is afgelopen trekt de vis weer zeewaarts en komen de vissers, die deze visgronden niet kunnen bezoeken, er nagenoeg niet meer aan te pas. Ver schillende van deze kottervissers hebben de slechte visserij al geruild voor een vakantieperiode. ►rzitter aurbe- a. Hij srnati- tement atuiur- tionale Doets bij de tionale Wad- scher- bete- velen, ief tot IM. jehoud g was fdeling g van member ir voor walserij naar elders verdwenen. Om nu met een gevleugeld woord van natuurvorser Jac. P. Thijsse te eindi gen: „Wij mogen wel zeggen dat wij een groot deel van de vreugde van ons bestaan te danken hebben aan de vogels”. Vorige week heeft in de Jan Campert- school een binnenbrand gewoed. Hier Cees Mosingkof in actie. OP DE KOP AF vier uur en drie kwartier is het record culluloselossen. Helaas nog geen wereldrecord, want dat is in handen van Japanners, maar in ieder geval een Europees record, gevestigd door mensen van Van Gel der Papier. Met de recordpoging werd het feit herdacht, dat het honderdste schip met cellulose van de Ameri kaanse of Canadese westkust bij Van Gelder af meerde om zijn lading kwijt te raken. Voor de kapitein van het schip „Star Heranger” was het na tuurlijk een blijde verrassing om zijn schip zo snel gelost te hebben ,want precies binnen twaalf uur kon het weer zee kiezen. „Dit soort snelheden bij lossen, zie je niet veel”, zei hij dan ook. io Ad- Id, dat hoog- zijn ;ot een ge. iterdag lis van c. Het aneraal „moet je je kunnen vrijmaken van wat je ziet. Je moet gewoon je werk doen en tijdens dat werk hard zijn. Later, ja dan is er tijd voor reacties.” De opleiding tot brandweerman, zelfs de selectie vooraf, is geen kleinigheid. Het idee van: zet de spuit er maar op en blijf spuiten tot je geen vlam meer ziet, gaat zeker niet onbeperkt op. Hoe te blussen is geheel afhankelijk van de aard en de plaats van de brand. Vooral chemische stoffen vereisen een preciese kennis van zaken voor de juiste bestrij ding van het vuur. Theoretisch komt dus wel het een en ander kijken. Maar ook lichamelijke conditie moet in orde zijn en voor definitief geselecteerd wordt, zijn uitgebreide psychologische testen bepalend. Collegialiteit, evenwichtigheid, moed en hulpvaardigheid zijn eigen schappen die naar voren komen om de ideale brandweerman te omschrijven. Tijdens de rondleiding door de zwaar geblakerde oefentoren vertelt brand meester Prins over de levensechte trai ningen die er gehouden kunnen worden. Niet alleen met het eigen korps wordt regelmatig geoefend, maar ook de vrij willige brandweer (uit Velsen, maar ook uit andere plaatsen) kan hier de nodige ervaring opdoen. LOSLOPENDE honden op het strand, helaas, hondenvriend, het mag niet, al zal de fervente strandbezoe- ker ze er zeker aantreffen. Het is zelfs zo, dat hondenbezitters hun huisdier op het strand komen uitla ten, ook al is dat verboden. Het dier kan er zo lekker rennen, wordt er dan geargumenteerd. Dat zal niemand durven ontkennen, maar op de druk ke dagen werkt het gedrag van vriend viervoeter nogal hinderlijk. Daarvan getuigt de volgende gebeur tenis, een waar verhaal, dot een week geleden ruim op zaterdagavond aan het IJmuider strand gebeurde. Bij toerbeurt wordt dienst gelopen in de centrale meldkamer, waar op het enor me paneel de directe alarmverbindingen met gevaarlijke bedrijven, bejaarden- en ziekenhuizen zijn geprojecteerd. Op de foto brandweerman C. Harlaar. „Je moet niet bang zijn voor vuur en je went er ook aan,” aldus de heer Prins, „het is wel gebeurd met vrijwilli gers die er niet in durfden maar je moet er overheen zien te komen. In de prak tijk is het ook zo dat je niets ziet,, soms niet weet waar je loopt. Je moet erg voorzichtig zijn. Ik heb het wel gehad dat ik met een van de jongens over een brandende zolder liep en opeens zakte hij weg. Was er een gat in de vloer. Gelukkig bleef hij hangen en kon ik hem meteen bij z’n kraag grijpen, want beneden stond alles in lichterlaaie. Daarom moet je zo oppassen. We hadden dat gat nooit gezien.” Die risico’s zijn er, maar daar moet je tijdens het wel maar niet te veel aan denken, zo zegt de brandmeester. Je moet alleen constant alert zijn en geen onbesuisde dingen doen. Vliegensvlug rijdt de brandweerwagen via de Noorstraat en de Willemsbeekweg naar de Zanderstraat, waar een schuurt je in brand staat. Nog voor de auto helemaal gestopt is zijn brandmeester Prins en twee van de manschappen al buiten. Tussen de mensen door lopen zij de poort in. Daar blijkt dat de brand in het hondehok naast een schuurtje al is geblust door omwonenden, de hond is op tijd bevrijd en voor de brandweer rest alleen nog de controle van het hooi op nabranden. Inmiddels is ook de politie gearri veerd, die de eigenares van de hond vermanend toespreekt over het onver antwoord warme en geheel afgesloten hondehok. Die afwikkeling is verder zaak voor de politie. De brand is over en de brandweer rukt weer in, meldt zich aan de centrale en rijdt met rustige gang terug naar de kazerne. Het leven in de brandweerkazerne is een wereldje apart. De dertig man be roepsbrandweermannen werken in drie ploegen. Hun diensten in de kazerne duren vierentwintig uur, daarnaast zijn ze op de resterende twee dagen om de beurt paraat. Het is niet zo dat de brandweermannen de hele dag zitten te klaverjassen in afwachting van een of andere fik. Integendeel, zo blijkt: mis schien eenvierde deel van de activiteiten van de brandweer bestaat uit het blus sen van branden. Daarnaast zijn er veel andere hulp verleningen die door de brandweer wor den uitgevoerd. In feite dekt de naam brandweer allang de lading van dit schip niet meer. Denk aan alle sleep- werkzaamheden in de tunnel, hulpverle ning bij stormschade, bij wateroverlast, het uitzagen van verkeersslachtoffers, poesjes uit bomen halen, mensen (die de deur van hun woning hebben dichtgesla gen) weer naar binnen helpen. Daar naast staat als zeer belangrijk o nder- deel: de brandpreventie. Dat betekent bouwplannen controleren, hinderwetver gunningen of andere milieu-technische zaken moeten soms ook door de brand weer goedgekeurd worden en daar zit bijvoorbeeld weer een heel administra tieve soesa achter. Als de brandweer niet met al dit soort werkzaamheden bezig is, wordt gewerkt op de kazerne zelf. Want alle brand weermannen hebben er een tweede be roep bij. Het is een eis dat ze een ander vak beheersen: timmerman, electriciën, monteur, zeilmake.r zeilmaker of wat dan ook. Omdat dit zo is, komen weinig buitenstaanders in de kazerne om werk zaamheden te verrichten. De brandweer is een bijna compleet self-supporting gemeenschapje. Alleen het warme eten komt van buiten en de was gaat de deur uit. Dat is alles. De rest doen 'zij zelf. Op rustige tijden zie je de mannen dan ook ramen lappen, deuren repareren, slangen herstellen, schilderen of afwassen. De hele dag door worden klusjes gedaan en het enige verschil met de diverse vakge noten is dat deze mensen bij de eerste bel hun werk direct in de steek laten om uit te rukken. Dit laatste, het avontuurlijke element, doet mensen solliciteren bij de brand weer, zo horen we van ondercomman- dant B. H. J. Hendrik. „Het is een heel apart bedrijf. Het element van avontuur, dat zit in het uitrukken en in de bran den zelf, speelt wel-een beetje mee. Het gevecht tegen de brand, redden wat mogelijk is, zorgen dat de zaak niet instort, dat je kunt blussen met een minimum aan waterschade en ga zo maar door. Brand is nooit leuk voor de mensen wie het treft. Hoe groot of hoe klein het ook is. Je kunt misschien als vakman zeggen: dat was een mooie brand, maar dan moeten er geen slacht offers zijn en je moet het in elk geval nooit tegen de bewoners zeggen want voor hen is het altijd heel ellendig.” Wat hoor je niet allemaal voor vreemde dingen in deze dagen van warmte. Gisteren belde ons een meneer uit Santpoort en hij maakte ons attent op de oude lindebomen aan de Bloemendaalsestraatweg, bij de hoek van de Alber- dingk Thijmlaan. „Die linden hebben pas gebloeid”, sprak die meneer, „en nu is door de warmte de honing op de grond gedropen. Doordat het maar niet wil regenen blijft dat spul liggen en het is de moeite waard om er met rubber schoenzolen doorheen te lopen, je blijft gegarandeerd plakken. „Dat moest ook het kind op deze foto ervaren. U ziet maar, de natuur heeft z’n grillen. EEN MAN ZOEKT verkoeling in zee; zijn bundeltje kledingstukken ligt op het warme strandzand. Dan komt er een loslopende langharige rode hond aangedraafd. Het dier komt bij de kleren, bedenkt zich niet, doch laat er een fraaie bolus op zakken. Per 1 kg: grote tong 14,67-14,21; groot- middel tong 14,43-13.64; kleinmiddel tong 11,40-10,97; tong een 11,35-10,68; tong twee 10,94-10,15; tarbot 11,90-10,80. Per 40 kg: schar 35-20; makreel twee 41-23; wijting drie 74-48; tarbot 347-148; griet 249-144; kabeljauw een 120-94; ka beljauw twee 144-104; kabeljauw drie 114-82; kabeljauw vier 120-80; kabel jauw vijf 102-76; kool vis twee 59; kool- vis vier 57-22; schelvis een 84; schelvis twee 82-72; schelvis drie 98-86; schelvis vier 85-51; schol een 88-72; schol twee 92-76; schol drie 92-56; schol vier 64-35 De persluchtcylinders worden op de ka zerne opnieuw gevuld en uiteraard re gelmatig op juiste werking gecontro leerd. OPMERKELIJK lijkt het in elk geval, zo’n stukje fauna in het cen trum van grijze en roestbruine indus trie. Je zou het overal verwachten, doch niet op deze plek. Maar duiken we in ons archief, dan stuiten we op de mening van de Haarlemse bioloog Van Zalinge. Zijn deskundigheid over de torenvalk een beschermde roofvo- deze tijd, toen in het centrum van Haarlem een nest met deze jonge gevederde vrienden werd aangetrof- tein. Van Zalinge deelt ons mee dat detore nvalk een beschermde roofvo gel is. Vooral een vogel die zich manifesteert als natuurmedewerker. Hij fungeert als „opruimer” van zieke en zwakke muizen, ratten en vogels en bij de boeren is hij een graag geziene gast. De hoogste besommer maakte ruim f 51.000 voor een aanvoer van 7259 kg vis, waarvan 2510 kg schol en 3450 kg tong (gem. prijs 12,09). Gezien de tijd van het jaar, waarin als regel de vang sten niet het overvloedigs! zijn en de visprijs heeft te lijden onder de vakantie en de warmte werd het in ieder geval voor de grote kotters nog een uitsteken de visweek. nesten van torenvalken, want deze vogel heeft een broedtijd die van eind april tot juli duurt. De broed- duur is circa vier weken. In elk geval, het stemt plezierig te weten dat de jongen voorspoedig zijn opge groeid. Inmiddels zijn ze uit de blik- DAT DE TORENVALKEN op het terrein van Hoogovens neerstreken lijkt verklaarbaar als we weten dat deze vogels beschikken over een bij zonder groot aanpassingsvermogen. Veel zorgen om een riante woning maakt de familie Torenvalk zich niet. Zij is met weinig tevreden, als het maar een enigszins beschut plekje is. Zo kan het gebeuren dat de toren valk neerstrijkt op een reeds be staand nest, een leegstaand pand van bijvoorbeeld kraaien of eksters. Nieuwbouw komt er bij voorbaat niet aan te pas. In het geval van de Hoogovens-valken is het nest niet meer dan een beschutting tussen ijze ren balken, maar de vogels voelden zich er blijkbaar gelukkig en het gezin Torenvalk voer er wel bij. DEZE GESPIKKELDE roofvogel voelt zich vooral ook thuis in onze grote steden. Een beetje lawaai verkeersdrukte en steeds geroeze moes deert hem niet, immers hij voelt zich daar hoog boven verheven. Volgens Van Zalinge voelt de toren valk zich er zelfs beter op z’n gemak dan in het voor mensenoog en -oor zo rustieke duingebied, al komen ze daar zeker voor. VOORLOPIG zal het nu wel weer voorbij zijn met het ontdekken van Op de kazerne worden alle schoonmaak- en reparatiewerkzaamheden door de manschappen zelf verricht. Maandag had Jaap Nieuwenhuis de huishoudelijke dienst en moest dus zorgen voor de maaltijden, de koffie en de thee. 7274 kg tong; 138 kisten tarbot en griet; 587 kisten kabeljauw; 19 kisten koolviis; 76 kisten schelvis; 798 kisten wtijting; 1593 kisten schol; 64 kisten schar; 60 kisten makreel en 85 kisten diversen. TEMIDDEN VAN stof en staal groeiden de achterliggende weken drie jonge torenvalken op. Hoog bo venin de nok van een van de kolom men van een kraanbaan in Blokwal- serij 3 van Hoogovens hadden de oude torenvalken hun nest geïmpro viseerd en hoe vreemd het ook moge klinken: de jongen groeiden er in alle rust op. Dat wil zeggen, het schokken van de walserij vermocht hen niet te storen en voor mensenhanden bleven zij veilig. Wel werden zij ontdekt door de heer J. van der Woude ,die in de blokwalserij werkt, maar dieren liefhebber als hij is, verstoren deed hij het nest niet. Maar ook met slachtoffers krijgen de mannen regelmatig te maken. Bij bran den en wellicht nog meer bij ongevallen. Met een wagen vol apparatuur kan de brandweer te hulp schieten wanneer mensen binnen vastzitten of bekneld zijn. Met inmense hydrolisch werkende scharen of zagen kunnen zij binnen de kortste tijd een slachtoffer bevrijden. Niet alleen omdat zij over de appara tuur beschikken, maar omdat zij zijn opgeleid om ermee te werken. „In zo’n geval,” zo vertelt Hederik, Schilderen moet ook af en toe gebeuren. Ook dat gaat tussen de uitrukken door. Hier Hans Kok en simon Entius bezig aan een opknapbeurt van de oefentoren. Maadag vertrokken: Export Freedom, Bremerhaven; Pluto Dundee, IJmuiden; Satumus, Aberdeen, IJmuiden; Smit Lloyd-10, Con t.Plat,IJmuiden; Molund, Kopenhagen; Stephan Letzer, Cont.Plat; Eartenstein, Aruba; Medina, Londen; Srar Bruse, Cont.Plat; Star Polaris, Cont.Plat, Vels Punta Stalla, Dieppe; Star Polaris, Cot.Plat, Velsen; Riga, Bordeaux Osenberg, Skien; Pircla, Nieuw Lekkerland Velsen; EEN ANDERE strandliefhebber laat het er niet bij zitten en roept de eigenaar van het dier tot de orde: Meneer, ziet u niet dat die hond van u op die kleren Waarop de hon denbezitter zonder verdere opvoeden de maatregel zijn dier toespreekt: „Dat mag je toch niet. (Van een medewerker) Aan de maan- dagmarkt werd ngevoerd: TOTAAL WERD er op die gedenk waardige dag bij Van Gelder 3562 ton cellulose gelost, omgerekend komt dat neer op ruim 200 kilogram per seconde. Twee ploegen van 28 man hebben dat voor elkaar gekre gen. En dat houdt in, dat elke man minuut 223 kilogram cellulose heeft gelost. Als dat met de hand had moeten gebeuren, had er natuurlijk van dit record niet veel terecht geko men, maar men had de beschikking over twee grote kranen aan boord van het schip, die in staat zijn acht eenheden van acht balen van elk 243 kilo tegelijk uit het ruim te hijsen, ofwel 15Va ton per keer. „Zo kan ik het ook”, zult u zeggen, maar als dat zo was, dan had de prestatie bij Van Gelder geen Europees record geweest. WW 'i- ■'w,,

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5