Vierdaagse in de drup Velser wethouder Ockeloen benoemd tot Ondernemingsraad Centraal Nederland wil niet bezuinigen REGENBUIEN BLIJVEN SCHAARS 36 artendor 13 JMZ/M ER VALT WAT TE HALEN ZONDER ALTE VEELTE BETALEN Gespannen betrekkingen Londen en Oeganda burgemeester o o Montreal 1976 DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN A Mi IMS Het woord is aan Kabinetswisseling in Jordanië STROET-VIVO EXTRA Iets hogere temperaturen 0 5 Aantal pagina’s vandaag: KOOIJMAN SANITAIR B.V. 0 De eersten profiteren het meest! Poolse premier stelt verhoging van vleesprijzen voor Op de drempel AGENDA AMIN DREIGT MET REPRESAILLES TEGEN 500 ENGELSEN WHfHHmmmmu/mrmmmmi 2 Weerrapporten Plaatselijk nieuws 5-7-8-9-13 19 Radio en tv 19 Strips 29 Beurs 23-25-27-31-33-35 Sport 9 Luidsprekers uw warme bakker Extreme droogte houdt nog aan De wandelaars van de vierdaagse van Apeldoorn hebben gisteren een koele start gehad. Hadden zij eerst gevreesd onder de gloeiende zon aan hun trip te moeten beginnen, de kleine weeromslag zorgde voor ver koelende regen. Gehuld in regenjas sen of schuil gaand onder een para- pluie togen zij welgemoed op weg. Met het water in de schoenen. ii KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 9 O Binnen- en buitenland. 2-3-4-21 SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk. Heeremans van Leuven B.V Nieuwe Gracht 78 - Haarlem Telefoon 023 - 319245 MM (Van een onzer verslaggevers) AALSMEER. De ondernemingsraad van de streekvervoerbedrijf Cen traal Nederland heeft in een brief aan minister Westerterp geprotesteerd tegen de bezuinigingsplannen van de overheid voor het openbaar vervoer. wmummmrmwmmmmmm Pasada Sherry Vivo appelsap of Jus 'd Orange Voordeelpak Omo2000 9r-- nu 3.39 Dubro afwas - Computerfout Strandverwachting WOENSDAG 14 JULI 1976 66e jaargang nummer 213 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden’ Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. 16-17 16 P. C. Br e d e r o d e Hoofdredactic: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman I Abonnement a bij vooruitbetaling - f 13,- p.'mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,-), p. jaar f 146,90 (p.post f 189,-). Losse nummers 65 Ct. (Zie verder pagina 4) (Van onze weerkundige medewerker) daarom van f ADVERTENTIES) liiiilillliil (ADVERTENTIE) IIIIIIIIIHlN ■MM eigen fabrikaat roggebrood en ontbijtkoek ouderwets lekket aanzien van het openbaar vervoer geheel verloren”. Via Engeland komt het komende et maal nog een zwak front naar ons land maar ook daarvan zal de activiteit wel- In Olympische sportwereld Wie niet wordt begrepen en dat verdragen kan, is een groot mens. arbeiderskringen prijsverhogingen IJmuider Courant spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex signs vinyl Zonnige perioden maar later ook plaatselijk een bui. Matige tot vrij krachtige wind tussen west en zuid. Minima omstreeks 15 gra den, maximumtemperaturen van 21 graden aan zee tot circa 26 graden in het zuidoosten. licht gering zijn. In Ierland steeg de barometer alweer zodat ook de tweede helft van deze week, zo zich laat aan zien, niet afrekent met de extreme droogte. Een neerslag van 2 tot 5 mm zou goed zijn voor een aanloop naar een nattere periode, maar stelt weinig voor wanneer de daarop volgende dagen op nieuw zonnig en droog zijn. De tempera turen blijven ook de komende dagen zomers tussen 22 en 25 graden. Twente bleef gisteren met 19 graden als maxi mum juist beneden de 20 graden en dat is de laatste weken in ons land niet meer voorgekomen. De plaatselijke regenbuitjes zullen de wegen gladder maken dan normaal bij nat weer het geval is. Tijdens de lange WARSCHAU. (UPI)— Premier Jaros- zewicz van Polen heeft het politburo voorgesteld de vleesprijzen met 35 per cent te verhogen en de prijzen van andere levensmiddelen ongemoeid te la ten. Het voorstel komt na uitgebreide protesten uit arbeiderskringen tegen voorgenomen prijsverhogingen vorige maand. het programma voor de verschil lende takken van sport Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Vandaag in onze krant speciale aandacht voor de Olympische Spelen in de vorm van een bijlage met als belangrijkste onderwerpen: het financiële aspect van de Spe len. DEN HAAG. In een groot deel van ons land is het na 23 droge dagen gisteren nat geweest, maar alleen in het zuiden en oosten was eigenlijk van echt regen sprake. De uit Frankrijk afkom stige storing die via België en ons land naar Duitsland trok gaf in 24 uur de meeste neerslag in Eindhoven met 15 mm, Deelen op de Veluwe 12, Twente 5 mm neerslag Elders in ons land slechts 1 a 3 mm en in het noordwesten van Nederland geen druppel. LONDEN (UPI, Reuter). De betrek kingen tussen Groot-Brittannië en Oe ganda zijn gisteren verder achteruitge gaan nadat president Idi Amin dreigde met mogelijke maatregelen tegen de 500 Britten in Oeganda. een overzicht uitzendingen. De directie van Centraal Nederland (ook die van de NZH, red.) heeft al laten weten niets te voelen voor het opheffen van de onrendabele lijnen. Het bedrijf wil proberen te bezuinigen door minder bussen op drukke trajecten te laten rijden, de frequentie van het bus vervoer terug te brengen dus. De voorgestelde bezuinigingen druisen, volgens de ondernemingsraad, in tegen het meerjarenplan personenvervoer waarin de regering juist spreekt over uitbreiding en intensivering van open baar vervoer. Secretaris J. A. de Groot noemt de opgelegde bezuinigingsmaatregelen een noodgreep die het streekvervoer ernstig zullen aantasten. „Wij willen druk uit oefenen op de minister en het publiek wakker schudden”, vertelt hij. „De mi nister verwacht dat we nu door telling vaststellen welke lijnen onrendabel zijn. Met dat warme weer betekent het dat lijnen waarvoor alleen ’s winters veel belangstelling bestaat uit de dienstrege ling zouden verdwijnen. De mensen zul len dan voor niets op ons staan te wachten. Het kwalijke is dat juist de minst draagkrachtigen de dupe worden van deze maatregel. Mensen in continu dienst en deelnemers aan avondcursus sen, die worden dan getroffen. Wij als ondernemingsraad hebben het vertrou wen in het beleid van de regering ten ming” in de asfaltwegen, die gevaar voor het verkeer kan opleveren. Het komt de laatste weken in het noorden van het land nogal eens voor, dat koeien op de spoorbaan lopen, waar door het treinverkeer vertraging onder vindt. Deze koeien geven gevolg aan hun instinct elders voedsel en water te gaan zoeken, als het in eigen weiden door de droogte niet meer is te vinden. Een woordvoerder van de spoorwegen zei, dat in een etmaal soms wei op tien verschillende baanvakken vee wordt waargenomen. Een koe kan dan niet zo snel opzij springen en dus lopen de trei nen vertraging op. (Zie verder pagina 2) In het vluchtleidingscentrum te Pasa dena in Californië is nu definitief beslo ten, de Viking ruimtesonde op 20 juli op Mars te doen landen. Het Amerikaanse Viking project vormt een nieuwe mijl paal in het ruimte-onderzoek, dat ge-, richt is op beantwoording van de alles beheersende vraag naar levenstekenen buiten onze planeet Aarde. De dagelijkse problemen van het le ven op aarde houden de mensen zo druk bezig, dat zij weinig of geen aandacht besteden aan datgene wat zich buiten onze dampkring af speelt of bevindt. Na de maanlandingen is de belangstelling voor het voortgaande ruimte-onderzoek en de doelstellingen daarvan tot een minimum teruggelopen, behalve bij hen die beseffen dat de gang van zaken op deze wereld op revolutionaire wijze zou kunnen worden beinvloed door de vond sten, die ruimte-onderzoekers elders in ons zonnestelstel of daarbuiten doen. Het Viking project brengt de weten schap op de drempel van de buitenaard se wereld en de resultaten ervan zouden een omwenteling teweeg kunnen bren gen in het gehele wetenschappelijke denken van deze tijd. Het bestaan van buitenaards leven is al een aanvaard axioma, maar het be wijs ervan is nooit geleverd. De landing op Mars zou daar verandering in kun nen brengen. De overtuiging dat men op zeker moment ergens in het heelal le vende organismen zal ontdekken, is ei genlijk al eeuwen een serieus weten schappelijk gegeven. De science fiction heeft zich van dat gegeven meester ge maakt en in de meest groteske specula ties begeven, die sterk bijdragen tot een algemeen verbreid, oppervlakkig scepti cisme. De wetenschap heeft intussen, hand in hand met de techniek, onver droten en doelbewust stap voor stap voortgebouwd op bestaande zekerheden een aanvaarde theorieën, omdat zij zich niet wenste neer te leggen bij de waan dat in dat super-gigantische heelal van miriaden hemellichamen alleen dat nie tige aardbolletje leven zou hebben voortgebracht. Het is een wetenschappelijke zeker heid dat het onnaspeurlijke verschijnsel „leven” het gehele universum door drenkt. De vraag echter waar het tot organismen en zelfs tot intelligente or ganismen is ontkiemd, vormt nog steeds het grootste raadsel in het wetenschap pelijke wereldbeeld. De Viking landing is een poging om binnen ons eigen zonnestelsel een aanwijzing te vinden dat er buitenaards leven is, geweest is of komen zal. Het aantal zonnestelsels is ontelbaar. De menselijke kennis van het heelal is pril. Er is nog slechts een schamel begin. Op 20 juli wordt er weer een beschei den stapje voorwaarts gezet. In zijn mogelijke consequenties en doeleinden beschouwd kan deze Marslanding voor de mensheid de belangrijkste gebeurtenis zijn die een mens in zijn bestaan kan meemaken. orig. import m. genummerd garantielabel 1 fl. van 5.75 voor4.98 2 flessen, nu voor 1.19 1 flacon 1000 gr van 2,59 nu I.IRJ Lange Nieuwstr. 9 Pegasusitr 56 (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De Velsense PvdA-wet- houder C. Ockeloen is benoemd tot burgemeester van Terneuzen. Na elf jaar wethouderschap en drie jaar raads lidmaatschap zal hij vanaf 16 augustus zijn bestuurlijke kwaliteiten verder in de Zeeuwse plaats gaan ontplooien. Voor hij een zetel in het Velsense college bekleedde heeft hij zich in het vak bondswerk verdienstelijk gemaakt. Vijf tien jaar lang was hij NVV-bestuurder en elf jaar daarvan bracht hij door als districtsbestuurder in Kennemerland. De heer Ockeloen is 51 jaar, getrouwd en heeft vijf kinderen. In Velsen beheerde hij de portefeuille van openbare werken, milieuhygiëne, volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en sport en recratie. Hij was voorzitter van verscheidene particuliere stichtingen en zette zich in het bijzonder in voor de woningbouw, waarbij zijn bijzondere aandacht uitging naar de restauratie van het oude dorp Velsen. Wethouder Ockeloen ontpopte zich de laatste jaren als een fel tegenstander van de aanleg van een voorhaven bij IJmuiden. Hij stelde zich lijnrecht op tegenover Amsterdam en ging geen en kele discussie over dit hete hangijzer uit de weg. Het ligt in de bedoeling van het Vel sense gemeentebestuur op donderdag 12 augustus een bijzondere zitting van de gemeenteraad bijeen te roepen om af scheid te nemen van de heer Ockeloen. Tevens zal o p een later tijdstip een receptie worden gehouden. De datum daarvan is nog niet bekend. Tn een verklaring in de Knesset zei de minister dat Oegandese functionarissen mevrouw Bloch uit een ziekenhuis had den gehaald. „Ik zal hier niet alle mis daden van de president van Oeganda opnoemen noch het kwaad van het moorddadige regiem dat hij in zijn land invoerde. Maar zijn gedrag jegens me vrouw Bloch, een bejaarde, onschuldige vrouw, hulpeloos in zijn handen, is het toppunt van barbaarsheid, zelfs gemeten naar zijn eigen barbaarse maatstaven”, aldus Allon. Hij eiste dat de Oegandese regering de waarheid onthult en de verantwoordelij ken straft. Hij deed een beroep op de wereld een totale strijd tegen internatio nale terreur te voeren tot deze is uitge roeid. Kenia heeft gisteren Oeganda in een klacht bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties beschuldigd van syste matische moord op Keniase burgers in Oeganda. De verhouding was al gespannen se dert de Israëlische actie tot bevrijding van 103 gijzelaars van een gekaapte Franse luchtbus in Entebbe en Britse pogingen om een vermiste gijzelaar, de 75-jarige Brits-Israelische mevrouw Do ra Bloch, op te sporen, die, naar men nu aanneemt, dood is Peter Chandley, tweede secretaris op de Britse missie in Kampala, die me vrouw Bloch na de Israëlische actie op 4 juli in een ziekenhuis in de Oegandese hoofdstad opzocht, is gisteren met zijn in Amerika geboren echtgenote uitgewe zen. In Jeruzalem heeft de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken. Jigal Al ien, in het parlement president Amin veroordeeld wegens zijn „barbaarse” be handeling van mevrouw Bloch. Hij noemde het bewind van Amin „moord dadig” en „met bloed bevlekt”. AMMAN. (UPI)Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren het ontslag van premier Zeid Rifai aanvaard en enkele uren later een nieuwe regering onder de vroegere minister van Onder wijs Nadar Badran goedgekeurd. Evenals zijn voorganger is Badran minister van Buitenlandse Zaken en Defensie. periode van droogte is er veel olie en stof op de wegen blijven liggen, dat door geringe regenval niet direct zal worden weggespoeld maar een sliblaag zal vor men, zo voorspelt het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Automobilisten krijgen daarom het advies extra voorzichtig te rijden en goed op te letten in bochten en bij stoplichten waar vaak wordt bij gestuurd of geremd. Ook extra aandacht verdie nen de wegen waar door de grote hitte asfaltbituum naar de oppervlakte is ge komen. Die wegen kunnen in natte staat veel langer glad blijven dan normaal, soms zelfs enkele weken lang. Verkeer en Waterstaat waarschuwt ook voor de door <je warmte ontstane „spoorvor- Montreal worden zaterdag de Spelen geopend. De concentreert zich dan veertien dagen lang op Canada, waar veel records verwacht worden, want met de voortschrijdende vondsten op technisch gebied groeit immers het aantal verbeteringen van de toppres taties bij de vorige Spelen. Een Franse groothandelaar in groenten en fruit heeft een scha devergoeding toegewezen gekre gen van 1.350.000 franc, in ver band met zijn faillissement, dat te wijten was aan een computer fout. Eugene Rochette had z ijn leveranciers betaald met cheques, die de computer van de „Credit Lyonnais” ten onrechte weigerde omdat het saldo van de grossier niet voldoende zou zijn geweest. De leveranciers maakten het de grossier zo lastig, dat diens su permarkten snel wegkwijnden en Rochette binnen enkele weken failliet verklaard werd. Vorig jaar kreeg Rochette van een rechtbank in Grenoble 700.000 franc schadevergoeding. Deze toewijzing werd aangevochten en nu heeft een hof van beroep het schadevergoedingsbedrag verdub beld. Rug van hoge druk passeert morgen met zon en een matige zeewind. Temperatuur ruim 20 graden, zeewater 19 graden. Vooruitzichten: zwakke fronten zullen de komende dagen het strandweer wisselvallig houden zonder dat daarbij regen van be tekenis valt. de televisie-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1