Ontroerend boekje over rosse buurt Kaarten ■■l DE HELE WERELD „ABSURDITIES”: REVUE MET WAANZIN UIT van pijn muren doen smelten Markt ■B! ,Kurt Weil kon tl BH I ili lil" 1 F s I t wl «ui. llff IS' I ■at* 10 9 ONDER REDACTIE VAN KEES TOPS W MARLENE DIETRICH als negerin in een padvinderstragedie op muziek van Kurt Weil. Een ballet van hoeren met de fles aan de mond. Old Mc Donald die in Hamburgers doet. Uncle Sam in gesprek met het Vrijheids beeld. Het zijn slechts enkele onderdelen van de nieuwe Amerikaanse re vue „Absurdities”- die op donderdag 22 juli in het Amsterdamse Frascati in première gaat. De „absurdities” absurditeiten, onzinnigheden zijn ontsproten aan het brein van Eduardo Kotliroff scriptwriter, producer, regisseur. 'Md - „KIND ONDER HOEREN” m! M |Iö KU - M&. 2,„: W 3 lAV C' De 4-jarige Neeltje i is knettergek bij Is dat de reden waarom je dit doet? De filosofie die erachter zit? Eduardo: „Het is een muzikale kome die. Dat is theater dat ik het liefst maak, omdat er de drie essentiële thea tervormen in samenkomen: zang, dans en toneel. Voordeel is ook dat de muzi kale komedie niet zo zwaar is als opera DIE MOEDER, die altijd maar klaag de over d’r zere poot, en die een fout in de bijbel had ontdekt waarmee ze de pastoors op de vlucht joeg. Die vader, die geen steen op zijn graf wou („Jullie zijn zeker bang dat ik er weer uit kom kruipen”). De hoeren, Joden-Saar, Betje Bleekpoeder, Mooie Carmen, Zwarte An na. De kamerhuurders, pooiers, kermis klanten. Zij zijn de hoofdpersonen in „Kind onder hoeren”. De rosse buurt is het decor. Zoals het ouderlijk huis op de Zeedijk, „in de achterbuurt, met min achting bekeken, maar ik had het lief’. OVERIGE ONDERDELEN zijn het ca- fe-chantant (in de show het alcoholisch hoerenballet), de Engelse „Music Hall” („Op een heel Britse manier; familiele den die elkaar uiterst beheerst willen vergiftigen”) en een Italiaans gedeelte. Verder scè nes over de Fransen in het algemeen, over Josephine Baker in het bijzonder en over sport, gospelsongs en de wals. „IN DE KAART GEKEKEN”’, ten toonstelling van de geschiedenis van am DE WATERLOOPLEINMARKT gaat de komende winter voor vijf a zes jaar verhuizen naar de nabijgele gen Valkenburgerstraat. Daar zal een terrein van 9200 vierkante meter voor de markt worden ingericht. Dit in verband met de voorbereiding en de bouw van het nieuwe stadhuis. Met de verplaatsing wordt het advies op gevolgd dat de Overleggroep Water- Neeltje zoekt de genegenheid, die ze bij haar moeder mist bij Carmen, bij een weduwe, bij de kleermakers, bij het Leger des Heils-groepje („Hier was Jezus geen grote machtige God, hier was ie zo’n huis-, tuin- en keukengodje, die zich bemoeide met al die kleine, gezelli ge dingen van het leven”) waar ze als katholiek meisje niet mocht komen. „Dat is de enige filosofie die erachter zit, ja. Verwacht verder van mij niet teveel pretenties. Zo’n show is uiterst simpel. Ik bedoel, ik kan je een garantie geven: Als je deze revue gezien hebt, dan is in ieder geval geen van je proble men opgelost, Haha. Daar hoef je niet bang voor te zijn. En de enige reden waarom ik al die dingen doe dat schrijven, filmen, theater en televisie maken is, dat ik, als ik het niet doe, niet kan leven. En als ik niet kan leven, EDUARDO KOTLIROFF, 39 jaar jong. Maakte tot op heden een kleine 350 rolprenten, waaronder „I can get it for you wholesale” (met Barbra Streisand en Elliot Gold). „A funny thing happe ned on my way to the Forum” en samen met Lehman Engel „Porgy and Bess”. Had in zijn geboorteland Argentinië een eigen radioprogramma. Deed daar ook theater en televisie. Is trouwens zelf journalist, maar daarover tater Vertederend is ze, die kleine Neeltje, met een moeder die het te druk heeft om haar liefde te kunnen geven, zodat het kind maar overal vervangende „moeders” zoekt. Met een vader die zo graag naar de kroeg gaat en zijn glun derende dochter trots meeneemt. (Moe der :„Een hond aan de ketting heeft het beter dan ik, wat moet je met een zuiplap van een vent en zeven blokken aan je zere poot”). Door de ogen van het kind dat ik eens was, zag ik de underdog, de hoeren en de bedelaars, de rovers en beroofden. Ik aanvaardde het gewoon zoals een kind alles aanvaardt. Welk een vreugd werd mij beschoren door de glimlach van een hoer, de handdruk van een bedelaar, de trilling in het gehavende gezicht van de liedjeszanger. ten van deze boxen zijn (in een rij) gericht naar het IJtunneltrace, zodat deze tevens het verkeerslawaai tegen houden en waaivuil voorkomen. Ook voorkomt de boxenhaag dat kleine kinderen de drukke rijbaan van de IJtunnelroute kunnen oprennen. Naast de individuele bergruimten is er op het terrein aan de Valkenbur gerstraat nog 700 vierkante meter beschikbaar voor goederenopslag. Het i Eduardo Kotliroff IEMAND DIE ZOVEEL waanzin elkaar bedenkt, moet knettergek zijn, denk je zo. En dat klopt. Eduardo Kotli roff: „Ik ben helemaal gek, ja. Totaal geschift. Ik vraag me wel eens af wat er gekker is: de dingen die ik verzin, of ikzelf. Deze hele revue is gebaseerd op mijn eigen krankzinnigheid. Het enige waar ik nog mee zit. zijn zo’n tiendui zend problemen vóór de premiè re en nog eens een tienduizend na de premiè - re. Misschien kan jij ze wel oplossen. In dat geval zal ik je met het grootste genoegen inhuren, haha”. „Absurdities” is opgebouwd uit onzin nigheden, rare situaities van overal ter wereld. Het is dus niet een puur Ameri kaanse aangelegenheid, al bestaat vrij wel de gehele „cast” uit Amerikanen. De revue begint met Amerikaans vaudeville uit de jaren dertig („Vaudeville”, zegt Kotliroff, „is een van de allerbeste on derdelen van het Amerikaanse theater”). „Van daar stappen we over naar het „cabaret”. Mariè ne Dietrich en Kunt Weil worden genadeloos op de korrel genomen. De gehele show is uiterst sati risch; niemand is veilig voor ons. Haha, een padvinderstragedie wordt het. Pure ellende. Weil schreef muziek die kon muren doen smelten van pijn. Schitte rend”. (Nel Hoenderdos: „Kind onder hoeren"; uitg. Bruna; 166 blz. paprback; 16,50). Een van de talloze waanzinnige dansscènes in ..Absurdities”. EN DAT GELDT dus voor de gehele revue. Eduardo: „In „Full Americana” komt Uncle Sam voor. Als een soort i „sugar daddy” die zich onder het werk volk op het land begeeft en zegt: „Nou, ik heb zojuist de wereld nog even nage keken, maar het is okee hoor”. En hij laat zich natuurlijk betalen. Zo van: „Mijn naam is Sam, mijn beroep is Uncle en mijn prijs is hoog”. Dat is even tragisch als komisch. Net als Old McDo nald, die erachter komt dat er meer brood zit in hamburgers dan in zijn farm”. flKSS Nel Hoenderdos schetst zo heel onge dwongen, en schijnbaar en passant, een levend beeld van het volksleven in de Amsterdamse hoerenbuurt. Nogmaals: een ontroerend boekje. deel van het marktterrein waar de koopwaar op de grond is uitgestald, wordt voorzien van een overkapping van 30 bij 30 meter. Wanneer de markt ’s avonds is ontruimd kunnen daar, evenals op zondag, culturele evenementen worden gepleegd. Onder en rond het nieuwe stadhuis is een totale oppervlakte van 8700 vierkante meter gereserveerd om de mankt op het Waterlooplein te doen terugkeren. EEN ONTROEREND BOEKJE is het, geschreven in een verademende eenvoud. Godzijdank ontbreekt het vettige senti ment, dat vele andere voortbrengselen van de ons nu al weer jarenlang teiste rende golf van nostalgie, kenmerkt. Er staat niet „O, wat was het mooi”, er staat niet „O, wat was het rot”; er staat „Zo was het, en verder geen flauwekul” (al staat dat er niet letterlijk). en niet zo „schmaltz” (jiddisch voor zoetsappig) als operette. Komedie en tra gedie horen trouwens bij elkaar. De beste manier om je eigen tragedie te zien, is in de spiegel te kijken. Dan zie je tegelijk je eigen komedie. Dat geldt oifk andersom”. Eduardo Kotliroff: „De beste manier om je ei gen tragedie te zien, is in de spiegel te kijken”. Europese (en met name Amsterdam se) speelkaarten, trekt zoveel belang stelling, dat de staf van het museum Willet-Holthuysen heeft besloten de sluitingsdatum te verschuiven naar 22 augustus. In vijf zalen van het mu seum (Herengracht 605) worden 278 spellen getoond, uit de periode van de vijftiende eeuw tot heden. Het mu seum is dagelijks geopend van half tien tot vijf uur (op zon- en feestda gen van een tot vijf uur). Bijgaande foto toont de hartenvrouw uit een spel dat de Speelkaartenfabriek Ne derland Amsterdam rond 1930 ver vaardigde voor de Stoomvaartmaat schappij Nederland. looplein aan burgemeester en we thouders heeft uitgebracht. Die over leggroep bestond uit vertegenwoordi gers van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel, de kooplieden vereniging „De Waterloo”, en de ge meentelijke diensten Publieke Wer ken en Marktwezen. Op het nieuwe terrein (zie foto) komt een groot aantal marktplaatsen met boxen di- rekt achter de kraam. De achterkan- DIT GEDICHTJE tekent de sfeer van „Kind onder hoeren”, een boekje met „herinneringen uit de rosse buurt van Amsterdam van 1913-1937”, geschre ven door Nel Hoenderdos. Het be schrijft de eigen jeugd van de auteur, die in 1913 werd geboren in een kelder op de Zeedijk, later met het gezin meeverhuisde naar de Warmoes- straat en pas uit de hoerenbuurt ver trok toen ze op 25-jarige leeftijd trouwde. een Nederlander thuis zit te praten. Heel gezellig. Maar altijd een oog in de spie gel. Haha. Zo zie ik die gezelligheid: een man met zijn hele gezin gezellig aan de koffie, met later een jenevertje, (goede tabaken een oog in de spiegel. Prachtig”. ALLES DOEN dat is, zoals gemeld, de leefregel van Kotliroff. Het geldt voor de amusementswereld. Maar ook voor andere zaken. Zo richtte hij medio jaren zestig de allereerste postershop in de Verenigde Staten op. Daarmee bracht hij daar de verkoop van artistieke affiches (die in Nederland En gel Verkerke hebben groot gemaakt) op gang. En, hierboven aangestipt, hij houdt zich al jarenlang bezig met journalistiek werk. Eduardo: „Voor de „Pacific Sun” in San Francisco schrijf ik interviews en reportages. Daarom vind ik dit gesprek leuk, zo van de andere kant. En het is een beetje persoonlijk. Zo schrijf ik mijn verhalen ook. Geen ellenlang ge zeur over feiten, maar een gesprek over de man zelf. Iemand die zijn hele leven concertpianist is, vraag ik niet welk instrument hij precies gebruikt, welke concerten hij al heeft gegeven, of welke platen hij heeft opgenomen. Die vraag ik: „Hoe houd je het in godsnaam vol om tien jaar lang hetzelfde stuk van Van Beethoven te spelen”. Dat persoon lijke is altijd het leukst. In alles”. ..Absurdities”, van muziek voorzien door Mildred Kayden (o.m. „Vanity Fair) en van choreografie <0or Tom Panko (o.m. „They shoot horses, don’t they”. Marne”, „Oliver” en ..Irma La Öouce”), is vanaf 22 juli tot 5 september te tien in Frascati, Nes 61-63, Amsterdam. dan kan ik het niet doen. Zo eenvoudig ligt dat”. EDUARDO KOTLIROFF geboren Argentijn woonde in Latijns Ameri ka, de Verenigde Staten en Europa (Frankrijk, Spanje, Italië). Voelt zich desondanks geen kosmopoliet: „Dat woord staat voor iets wat me te mon dain is. Ik ben iemand die in nogal wat verschillende landen heeft gewoond. En iemand die dat doet, raakt zijn nationale identiteit kwijt. Die merkt dat ieder land, iedere plaats en elk volk anders is. En dat iedereen gelijk heeft”. Merkwaardig genoeg zegt Eduardo Kotliroff, ondanks al zijn andere woon plaatsen, de Nederlanders het beste te kennen. „Ja. ik ben eigenlijk altijd met Nederlanders opgetrokken. Al mijn vrienden zijn Nederlanders. Mijn vijan den ook trouwens. En ik ben tien jaar getrouwd geweest met een Nederlandse vrouw wat het midden houdt tussen beide, haha. „Dat met die Nederlanders begon al in Argentinië, in Buenos Aires. Daar zaten er een hoop. Ik ben vanaf mijn jeugd vertrouwd geraakt met jullie land. Ik ken je volk een beetje, en daarom wacht ik met spanning af hoe het Nederlandse publiek op „Absurdities’ gaat reageren. Nederlanders hollen ’s avonds niet zo erg hard hun huis uit, al zal het in Amsterdam wel meevallen; dat moet de hoofdstad van het theater zijn”. HIJ KAN ZICH kostelijk vermaken om de typisch Nederlandse gezelligheid: rond de tafel of bij de tv met een kop koffie. Eduardo: „En in de directe buurt van dat spiegeltje, dat buiten het raam hangt. Hahaha. Dat spionnetje. Dat vind ik de mooiste eigenschap van de Neder landers. Dat ze nieuwsgierig zijn, maar daar gelijktijdig een soort verlegenheid over hebben. Vandaar dat spionnetje. Typisch Hollands vind ik dat. Als je bij KIND ONDER HOEREN. Het legt bloot hoe een kind tegen de hoeren aankijkt, zonder te begrijpen wat ze toch met al die kerels moeten. Over Mooie Carmen, op het Ouderkerksplein „Wat moest ze toch met al die visite steeds weer koffie èn thee zetten Het was ook dom dat ze altijd voor dat raam ging zitten, anders had ze net kunnen doen of ze niet thuis was”. KW?;

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11