Frans offensief tegen Hoogovens Nieuwe problemen voor Olymp. Comité Carter en Mondale Drijfjacht Rechter kan vissers Autobotsing: vervolgen twee doden 28 H 05 Desiree „nieuwe leiders ING BOSBRANDGEVAAR: 2100 MILITAIREN IN KAZERNE I t» tol 4 DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 3 Het woord is aan J 9? Gematigde Aantal pagina’s vandaag: temperaturen See morris before you buy Wife (Van onze redacteur in Brussel) Afrikaanse landen dreigen met terugtrekken mnwfnmmm/ufmwmmnfmi UITSPRAAK EUROPESE HOF 2 KORTING AGENDA paghia 7 Geopend 9.00 18.00 u (maandag 13.00 18.00 u) wunmnuHmmmumnm/mm Democraten eensgezind na conventie AFSPRAKEN NA SLECHT JAAR 1975 KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 Haarlem: Barteljorisstraat 20, tel. 023 - 312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein), tel. 020 - 223596 OBE VAN DER KLEI JUWELIER oerfoDingsringen Voor het lekkerste brood en fijn banket uw warme bakker Tv Strandverwachting Eric van der Steen: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling - f 13,— p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—), p. jaar f 146,90 (p.post f 189,—). Losse nummers 65 ct.- In Vlaggen- en lintenzwaaiers tijdens de generale repetitie van de openingsceremonie gisteren in het Olympisch Stadion van Montreal. (Van onze sportredactie) (Van onze Haagse redacteur) (ADVERTENTIE) (Profiel van Mondale op pagina 3) (ADVERTENTIES) 1 F 5TLJL&. uiu. Lp ii n <111 - r I J Van het Eerste Legerkorps worden in de regio Drente 300 mensen bin- Vannacht voornamelijk in het oosten van het land plaatselijk regen of onweer, overigens op klaringen en op de meeste plaat sen droog. Meest matige wind, in hoofdzaak tussen west en noord. Minimumtemperaturen rond 14 graden, maxima morgen circa 23 graden. Jimmy Carter houdt zijn doch tertje Amy in zijn armen na zijn acceptatie- toespraak. Links, zijn moeder, Lilian Carter. Half verscholen achter Carter is Joan Mondale, echt genote van vice- presidentskandi- daat Walter Mondale (rechts). Over Carters schouder kijkt zijn vrouw Rosalynn. zondag goed Tijdens de processen in Alkmaar en Zwolle voerden de vissers aan dat dit wel het geval was. De rechters kwamen er niet uit en legden de zaak voor aan het Europese Hof in Luxemburg. Nu het Hof een oordeel heeft geveld moet het Openbaar Ministerie (in casu mr. Bos, advocaat generaal, die speciaal voor de behandeling van deze kwestie is aange wezen) beslissen of de strafvervolging inderdaad wordt voortgezet. Of dat zal gebeuren was vanmorgen nog niet dui delijk, ook al omdat de heer Bos mo menteel nog met vakantie is. De toekomst is het verleden dat zich omdraait in zijn slaap. Restaurant Royal Kennemerlaan 93, Umuiden Let op, 30 juli a.s. ons groot SCANDINAVISCH BUFFET. Reserveer tijdig (02550) 12743 Jmuider Courant TIJGER PLAIDDEKENS 150 x 22C)Aj9,75 en 69,75 JANSWEG bij het station Breestraat 2a - Beverwijk artendor 50°/ 7 11 13 13 15 17 17 19 21 26 23-25-27 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2-3-4-13 Plaatselijk nieuws 5-6-7- 9 Medische diensten Amsterdam Modejournaal Puzzel Toerisme Radio en tv Strips Film Kunst Beurs Sport De auto’s reden in dezelfde richting en zijn volgens de rijkspolitie met elkaar in botsing gekomen. De juiste toedracht van het ongeluk is nog niet achterhaald. Gedacht wordt aan het vaststellen van minimumprijzen en van produktiequota indien zich een nieuwe crisis voordoet. Nederland en Duitsland zijn hiertegen gekant. De aandacht is nu gericht op de Europese Commissie, die over een week met haar voorstellen zal komen. Achter de Brusselse coulissen wordt daarover Stevig touwgetrokken, niet in het minst tussen de Franse en Duitse leden van de commissie, die onder druk van hun bei de regeringen staan. gers uit Tsjaad, Ghana, Kenia, Opper- Volta, Ivoorkust, Nigeria, Togo, Mali, Cameroen, Marokko, Senegal, Niger, Zambia, Ethiopië, Oeganda en Congo Brazzaville. Indien het IOC Nieuw Zee land niet uitsluit dan overwegen deze landen om zich terug te trekken. De in een impasse geraakte kwestie Taiwan kwam gisteren iets, dichter bij een oplossing. Canada’s premier Trudeau kwam Taiwan gisteren iets tegemoet door toe te staan dat de atleten van het Chinese eiland onder eigen vlag en nati onaal volkslied mogen deelnemen. Al leen staat de Canadese regering nog steeds niet toe dat Taiwan zich als de Republiek China presenteert. Taiwan heeft hier verder nog niet op gereageerd, maar wel was belangrijk dat deze tege moetkoming aan Taiwan voor de Ameri kanen voldoende aanleiding was om hun dreiging om niet deel te nemen in te trekken. Om problemen bij de wereldkampi oenschappen voetbal te voorkomen zal de FIFA vrijdag stemmen over de toela ting van communistisch China. Taiwan zou daarvoor moeten wijken. FIFA- voorzitter Joao Havelange vertelde ver der dat het FIFA-congres zich ook zal beraden over een ban van Zuid-Afrika. Jimmy Carter, de 51-jarige ex-gouver- neur van het zuidelijke Georgia, en Walter F. Mondale, een 48-jarige libera le senator uit Hubert Humphreys noorde lijk Minnesota zullen hun partij moeten voeren naar een nieuwe periode in het Witte Huis. De redevoeringen waarmee zij hun kandidatuur (die bij acclamatie tot stand kwam) aanvaardden, hebben duidelijk gemaakt dat ze zich zullen aandienen als de „nieuwe leiders”, die het vertrouwen van het Amerikaanse Frankrijk wil dat de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, verregaand^ be voegdheden krijgt om in te grijpen op de Europese staalmarkt, die zich thans herstelt van een zeer diepe inzinking. Na het voor de staalindustrie zeer slechte jaar 1975 (alleen al in West- Duitsland bedroeg het exploitatieverlies van de staalfabrieken 3 a 4 miljard mark) besloten deze bedrijven informa tie uit te wisselen over de marktontwik kelingen, onderlinge afstelling van in vesteringen en rationalisatiemaatregelen. Deze overeenkomst kan niet als een kartel worden beschouwd, maar ander zijds is duidelijk dat de deelnemende bedrijven elkaar niet voor de voeten willen lopen. MONTREAL. Naast de kwestie Taiwan wordt het Internationale Olym pisch Comité (IOC) vlak voor het begin van de Olympische Spelen opnieuw met grote problemen geconfronteerd. Een groot aantal Afrikaanse landen eist dat Nieuw-Zeeland van de Spelen zal wor den uitgesloten. Nieuw Zeeland is het doelwit van de Afrikaanse staten gewor den omdat eerder dit jaar een Nieuw- zeelands rugbyteam een tournee door Zuid-Afrika heeft gemaakt. „Het is vor de Afrikaanse landen ontoelaatbaar dat Nieuw Zeeland sportieve banden heeft aangeknoopt met een racistisch land als Zuid-Afrika”, aldus de brief die het IOC gisteravond ontvangen heeft. De brief was ondertekend door vertegenwoordi- (Van onze redacteur in Washington, Henk Kolb) WASHINGTON. De Amerikaanse democratische partij heeft gisteravond zijn conventie in New Yorks Madison Square Gardeli afgesloten in een opmer kelijke eenheid die zijn ontroerende en zelfs enkele begeesterende momenten telde, doch waarvan nog moet blijken hoe effectief zij zal zijn wanneer de republikeinen in augustus hun onderlin ge twisten hebben beslecht. Morgen haalt de genie uit de IJs- selmeerpolders vier noodgemalen op om ze over te brengen naar Drente. De vier noodgemalen komen bij Nieuwebrugsluis, Ossesluis, Roggesluis en de sluis bij Meppel. De genie levert ook het bedienend personeel voor deze pompen, die IJsselmeerwa ter in de Drentse wateren overpom pen om het besproeien van land bouwgrond in die provincie mogelijk te blijven maken. De slachtoffers zijn de 17-jarige Jo- landa van der Zwan uit Leiderdorp en de 13-jarige Helene Maria van der Lin den uit Leiden. Gewond werden de va der, de moeder en een broertje van Jolanda, alsmede een inzittende uit de andere auto. nengehouden. In de regio Overijssel- Gelderland-Oost ook 300 en in de regio Veluwe 350 man. Voor Noord- Brabant en Limburg worden 500 man van verschillende opleidingen paraat gehouden. Honderd mensen van de 101ste Ge- niegevechtsgroep in Wezep blijven in de kazerne om eventueel met groot materieel hulp bij bosbranden te kunnen bieden. In elf kazernes zijn de brandpiket- Tijdens de derde Kamper Uit’t’dag zijn in de binnenstad gisteravond rellen uitgebroken. Tijdens een optreden van AVRO’s Top Pop Discoshow ver schenen er enkele jongelui op het podium die de apparatuur van de show beschadigden. Later werd bij de IJsselkopbrug met bierglazen gegooid en staken en kele jongelui afval in brand. De politie voerde charges uit en ar resteerde vier herrieschoppers. De AVRO deelde desgevraagd mede dat de beschadiging van de apparatuur niet van die aard was dat de voor dit weekeinde geplande shows afgelast zouden moeten worden. Wanneer men de Tweede Wereldoor log bewust heeft meegemaakt en de rampzalige zowel als de vreugdevolle hoogtepunten van die periode voorgoed als onvergetelijke herinneringen mee draagt, heeft men enigszins recht van spreken over zaken, die in onze dagen in verband met die vervlogen periode weer opduiken. Een van die zaken is „de affaire Menten”. De onbeschrijfelijke gevoelens van op luchting, toekomstverwachting maar ook rancune die bij de bevrijding en de wapenstilstand in 1945 de meeste Neder landers bestormden, werdien korte tijd later overweldigd door een machteloze teleurstelling. Niet alleen daagde nieuw oorlogsgevaar tussen de geallieerden die zo eensgezind het Duitse monster hadden verslagen, maar bovendien bleek op na tionaal vlak dat het recht en de macht in handen naakten van mensen die niet allen bezield waren door oprechte voor nemens tot opbouw van een betere, rechtvaardiger en werkelijk democrati sche samenleving. De bijzondere rechtspleging, die moest afrekenen met de misdadigers en land verraders, liep vast in het zand van corruptie, intriges en gebrek aan princi pes. Het onrecht bleek niet uit Neder land te zijn vertrokken met de vluch tende horden der verslagen Duitsers. Veel gewetenloze oorlogsprofiteurs en bandieten ontsprongen de dans, sommi gen kwamen zelfs weer hoog te paard. Nu, na dertig jaar, komen nog dingen aan het licht die symptomatisch zijn voor de grote desillusie van de jaren na 1945. Het heeft weinig zin te proberen daar een inventarisatie van op te maken. Er valt weinig meer te bewijzen en bijna niets meer met rotsvaste zekerheid te reconstrueren. Zou dat in een bepaald geval echter wel kunnen, dan moet dat onherroepe lijk gebeuren. De zaak Menten is door publiciteitsmedia terecht aan de orde gesteld, de justitie heeft zich door die publiciteit gedwongen gezien.het onder zoek te heropenen. Kunnen tijdens dit onderzoek publiciteitsmedia nog feiten of aanwijzingen aandragen die het on derzoek kunnen bevorderen, dan hebben zij de dure plicht dat te doen. Er is echter een ding, dat schrijnt: de zaak Menten dreigt te ontaarden in een drijfjacht achter de vos. Sommige media hebben bloed geroken en matigen zich rechten aan die zij in geen enkele situa tie en onder geen enkele omstandigheid kunnen bezitten. Het gaat hier om een mens die verdacht wordt, maar nog niet veroordeeld is. Het „schuldig” kan niet vallen in krantenkolommen of t.v.-uit zendingen voordat de rechtei’ het heeft uitgesproken. De onafhankelijke Neder landse rechter garandeert strikte objec tiviteit. Gelooft men daar niet meer in, dan gelooft men niet meer in onze democratie. Het machtige t.v.-medium wordt misbruikt, wanneer het gebruikt wordt als de loop van een geweer tegen een verdachte. Ook een verdachte heeft menselijke rechten. Publiciteit mag geen moordwapen zijn. DEN HAAG-LUXEMBURG. De Zwolse en Alkmaarse rechtbanken kun nen verder gaan met de behandeling van de zaken tegen de vissers die zich vorig jaar niet aan de tong- en scholquotering hielden en daardoor een procesverbaal opliepen. Dat is een gevolg van de uitspraak van het Europese Hof van Justitie dat deze week besliste dat de vangstbeperkingsregeling niet in strijd is met het EEG-verdrag. volk in de regering willen herstellen en dit volk deel willen doen hebben aan het beheer van de natie. Bovendien, zowel Carter als Mondale hebben laten blijken dat ze in dit op zicht het Watergate-schandaal volop zul len hanteren, teneinde aan te tonen hoe de republikeinen, zonder acht te slaan op de volkswil, een ontaard beleid heb ben gevoerd, dat de Verenigde Staten alom in de wereld in diskrediet hebben gebracht. Carter zei bijvoorbeeld: „Ik ken geen reden waarom de misdadigers-in-het- groot op vrije voeten moeten blijven, terwijl de arme (misdadigers) naar het gevang gaan.” Maar waar Carters rede voering een bezadigde toon had die een zeer behendig mengsel omvatte van reli gie en politiek, zal Mondale de man worden die met veel ouderwetse verkie- zingsrethoriek de dingen tijdens de cam pagne duidelijker bij de naam noemt. Hoewel Carter niet ontkwam aan het opsommen van zijn bekende waslijst aan voornemens en hervormingen, die overi gens slechts nauwelijks de aandacht kon blijven vasthouden van de opgelucht aan de thuisreis denkende 5000 afgevaardig den, kwam een boodschap duidelijk over: in hem zo vindt hij ook zelf, is de hoop belichaamd om van Amerika weer een gerespecteerd land te maken, waar niet alleen orde heerst, maar ook mee gevoel en goedheid. Een front met enkele onweers buien passeert in de komende 12 uur. Morgen droog weer met ge leidelijk meer zon. Matige zuid westelijke wind. Minder warm. Temperatuur 22-24. zeewater 19 graden. V ooruitzichten zonnige perioden met strandweer. Aanleiding tot de Franse verontwaar diging, die zeer hoog is opgelopen, zijn de afspraken die in februari werden gemaakt tussen de Westduitse staalfabri kanten, het Nederlands-Duitse concern Estel (Hoogovens-Hoesch) en de Luxem burgse staalgigant Arbed, die ook belan gen heeft in Duitsland en België. BRUSSEL. Onder druk van de Franse staalindustrie is de Franse regering een fel offensief begonnen tegen de samenwerking tussen Ne derlandse (Hoogovens), Westduitse en Luxemburgse staalproducenten, die wordt afgeschilderd als een „kartel dat de Europese kolen- en staalgemeenschap met splitsing be dreigt”. (Van onze correspondent) De Franse staalindustrie, alsmede de oude en deels verouderde Belgische staalproducenten, werken veel minder efficiënt en hebben dus hogere produk- tiekosten dan de Duitse, Nederlandse en Luxemburgse bedrijven. Voor een deel is dat te wijten aan hun ongunstige lig ging, ver verwijderd van de zeehavens (Elzas-Lotharingen, Charleroi. Luik). De Franse staalindustrie voelt zich bedreigd door de staalproducenten uit het noorden van de Europese Gemeen schap. De Franse en ook de Belgische staalondernemingen zijn aan de crisis van 1975 bijna ten onder gegaan. Zij vrezen niet opgewassen te zijn tegen de staalfabrieken uit Duitsland, Nederland en Luxemburg als zich opnieuw een crisis mocht voordoen. MAARSBERGEN (ANP). Bij een botsing tussen twee auto’s op de weg Utrecht-Arnhem in de gemeente Maars- bergen zijn vanochtend vroeg twee meisjes om het leven gekomen. Vier mensen werden gewond- ARNHEM. Ruim 2100 militairen worden het komend weekeinde in de kazernes gehouden in verband met het aanhoudende bosbrandgevaar. Bo vendien hebben de manschappen van twee pantserinfanteriebatlajons op dracht om naar de radio te luisteren. VRIJDAG 16 JULI 1976 66e jaargang nummer 215 Kantoor: Lange Nieuwstraat427, IJmuiden' Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur; Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. ploegen vergroot. De grootte varieert van 30 tot 90 man. In ’t Harde blijven voor brandpiket 90 man bin nen, in Harderwijk 60, in Ermelo 90, in Havelte 90, in Nunspeet 90, Nieuw-Milligen 30, in Wezep 90, in legerplaats de Wittenberg 90, in Schaarsbergen bij Arnhem 90, in Soesterberg 60 en in Oorschot ook 90 man. De normale brandpiketploeg be staat uit een officier, een onderoffi cier en 22 manschappen. Jh JX CHS

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1