Vleeshal naar de NPO in komend seizoen met Verena Lutz: Bach Strategier ingetogen gespeeld première van Zomerfolkfestival in Dordrecht Wereldpremière Paramaribo Gispen siegers haar lem r I i „Wan Pipel „Alsmaar rechtdoor” x= 5^3 I I 12.50 a Meubelfabriek Oisterwijk in W.Wf Wow Elektriciteitsstoring brak concert af Grote schoonmaak l Art Nouveau in Klokkenmuseum '1: Galerie Zijlstraat verlengt expositie Panorama Mesdag gerestaureerd Utrechtse beelden 1 33 f jl? Wist u dat wij fy gratis T uwgordijnen op maat maken, ook velours. V R IJ D A G 1 6 JULI 19 7 6 KUNST 0 EERSTE CONCERTEN IN DE BEIJNESHAL iel* Op maandag 9 augustus KANTOORMEUBELEN v.a. maandag 19 juli t/m zondag 8 augustus houden wij onze jaarlijke vakantie. SPECIALE AANBIEDING VOOR ONZE LEZERS „Het Roode Hert" te Oud-Velsen. Beeld schrift Hein Een voorbeeld van een Engels systeem. Voorbeelden van borden zoals de ANWB die gebruikt Herberg (Van onze kunstredactie) P. ZWAANSWIJK taalt O s r (Van onze kunstredactie) (ADVERTENTIE) I 3 (ADVERTENTIE) VOOR EEN JUIST ADVIES: TELEFOON 32 75 74 32 23 79 *0)6 Lieden wij u weer alle dagen ons culinair onthaal. De Herbergiers. recht- ubliek >t Kle- MOP Tel tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten I dekenkisten Toonzaal: Amsterdam Leidsekade 102 (naast Lido, vlak bij Leidseplein) tel. 020-233917. Ma t/m za 9-18 uur.Ook weer op donderdagavond tot 21.30 uur. Uw kopje koffie staat klaar. van Bé- onder Raad Jeder- anden olledl- enson »r rtai- Spe- n tv. ikstr >244 374 ion 66 AM 200 irijs I jeves- iksge- - dus ran >0 Volop scht- ibliek t >eel- per) met >edo ists Verkrijgbaar aan de kantoren van: HAARLEMS DAGBLAD IJMUIDER COURANT BEVERWIJKSE COURANT Deze kleurige maandkalender van de Zaanse Schans is werkelijk een sieraad aan de wand 13 prachtige kleurenfoto's voor recht- lubllek st Bel nwij Har- 8, rnorm Is kan Carry veren ren JANSSTRAAT 53 :o'n e HAARLEM. Op het donderdagmid dag in de Grote of Sint Bavokerk te Haarlem gegeven gemeentelijke orgel concert, werd het beroemde grote orgel van de kerk bespeeld door de Zwitserse organiste Verena Lutz. Een geheel aan composities van Johann Sebastian Bach gewijd programma werd door haar ten gehore gebracht ongetwijfeld op grond van een bijzondere voorkeur voor de orgelmuziek van deze grootmeester, wel ke muziek zoals bekend is, eveneens favoriet is voor de organist Anton Heil- ler, die de leermeester van Verena Lutz is. Het is zeker verklaarbaar, dat Heiller voor het concert dat hij zelf vanavond in de Grote Kerk zal geven, eveneens een integraal Bach-programma heeft ge kozen. De Franse fluitist Jean-Pierre Rampal, die op 5 oktober met het NPO zal op treden. Mocht het eerste concert van serie B op 15 oktober aanstaande eveneens in de Beijneshal plaatsvinden, dan wordt de derde Suite van Bach vervangen door de Ouverture Oberon van Weber. Solist op dit eerste concert in dt populaire lan- denserie (B) is pianist Daniel Wayenbérg, In de samenstelling van de series is een wijziging gekomen. Serie C bevat komend seizoen slechts drie concerten met werken van moderne klassieken op de vrijdagavond. Toegevoegd is een Mo- zart-pianoserie, waarbij drie beroemde solisten Tams Vasary, Ingrid Haebler en Jörg Demus elk drie pianoconcer ten uitvoeren. Deze serie zal het Noord- hollands Philharmonisch Orkest ook in Brussel uitvoeren. Dt opzet van de series A en B is niet gewijzigd. DORDRECHT. Op zaterdag 17 juli aanstaande is in de schouwburg Kunst min te Dordrecht een groots, twaalf uur durend folkfestival, dat om twaalf uur ’s middags begint. De absolute hoogtepun ten zullen naar alle waarschijnlijkheid zijn de Ierse groep The Bothy Band, het Engelse echtpaar Gay Terry Woods en zangergitarist Michael Chapman. 371 373 /ag uit AM Overigens verzekeren bestuur en di rectie van het NPO met klem vertrou wen te hebben in de verbouwing van het Concertgebouw. Ze zijn door het uitgebreide vooronderzoek overtuigd van het behoud van dt fraaie akoestiek van de zaal. Eén van mijn overwegingen is, dat ik vaak wordt gekweld door een klein defect. Ik kan me niet snel realiseren wat rechts of links is en mis daardoor het oriënteringsvermo- gen dat anderen zo vaak siert. Vraag mij dus niet hoe ik vanuit mijn huis in Heemstede dit geschrift naar de redactie in het Damiate-gebouw heb gebracht. Ik kom er wel, heel vlot zelfs, want ik weet de weg. Maar het nietSurinaamse filmster, van Ammelrooy, kon op de première niet aanwezig zijn. „Wan Pi- pel” gaat volgende maand in Nederland in première. HAARLEM. De tentoonstelling in Galerie Zijlstraat sluit niet op 16 juli, maar is verlengd t.e.m. zondag 24 juli. Er zijn etsen en tekeningen van Paula Sluiter, schilderijen en aquarellen Piet Braahuis en plastieken van Klein. men en om systemen te uniformeren. Er is een projectgroep bewegwijze ring van de vereniging Grafische Vormgevers Nederland, die streeft naar meer samenwerking op dit ge bied en het instrueren van de aange sloten leden om zoveel mogelijk uni formiteit te verkrijgen. Daarbij gaat men er dan van uit, dat moet worden getracht om met minder borden en aanwijzingen meer te doen. Zoveel te rustiger de beweg wijzering, zoveel te beter worden de straatgebruikers wegwijs. Gezocht wordt dan ook naar beknoptheid en duidelijkheid, zowel in de beeldvor ming als belettering. Het is een com plete wetenschap, waarvan men een halve eeuw geleden nog geen ver moeden had en die tevens tracht een halve eeuw vooruilt te zien, liefst niet „linksaf, rechtsaf” maar inderdaad „alsmaar rechtdoor” in de richting van steeds betere oplossingen op een steeds meer onafzienbaar terrein. Allerlei overwegingen dringen zich bij me op als ik schrijf over de expositie „Linksaf, rechtsaf, alsmaar rechtdoor” in de Vleeshal op de Haarlemse Grote Markt. Het is een tournee-expositie van het ministerie van CRM, nu uitgeleend aan het Frans Halsmuseum. HAARLEM. In verband met de verbouwing van het Concertgebouw, die naar alle waarschijnlijkheid in de twee de helft van oktober gerealiseerd zal zijn, zullen de eerste concerten van het Noordhollands Philharmonisch Orkest in de series A en B in de Beijneshal op het Stationsplein worden gegeven. Deze con certen zijn op 5 oktober en onder voor behoud op 15 oktober aanstaande. die in dit aan Duitsland gewijde pro gramma voorts nog het Pianoconcert van Schumann en de Vierde Symfonie van Brahms voor zijn rekening neemt. DEN HAAG (ANP). De restauratie van het schilderij, dat bekend staat on der de naam Panorama Mesdag, is vol tooid. Schilderij-restaurateur Nico van Bohemen heeft tijdens zijn werk ver scheidene detailschilderijen op het doek ontdekt. Zij waren tot nu toe verdwenen onder de bijna honderd jaar oude laag stof en vuil van het schilderij (120 bij 14 meter) dat in het museum aan de Zee straat in Den Haag is te zien. Op zee werden verscheidene scheepjes zichtbaar, op het strand zijn ezeltjes en figuurtjes te voorschijn gekomen. Er zijn nu zeker 200 vaartuigen af geheeld. De restauratie heeft volgens de leiding van het museum ook tot gevolg gehad dat de zee op het panorama een mooiere en diepere kleur heeft gekregen.. De restaurateur Nico van Bohemep heeft tijdens zijn werk in het dorpsge- deelte van het panorama een terrasje gevonden mtt gezellig drinkende mensen. Voorts vond men onder het stof ook spelende kinderen. Het belangrijkste doel van de restaura tie, aldus de leiding van het museum, was de verwijdering van de laag stof en vuil en het herstel van de schade ont staan door lekkages, alsmede beschadi ging. De restauratie die ruim vier maanden duurde, werd voor een belangrijk deel gefinancierd door het Prins Bernhard- fonds. Het doek zal volgens deskundigen gedurende een halve eeüw geen ingrij pend onderhoud meer nodig hebben. cantus firmus in „Allein Gott in der Höh’ sei Ehr” daargelaten, vond zij vrij wel steeds een gunstigt verhouding tus sen labiaalstemmen en tongwerken en een goede opbouw van de klank met prestantenkoren. Verena Lutz heeft haar programma niet geheel kunnen vertolken. Nauwe lijks zo tegen vier uur begonnen met het koraalvoorspel „Wir glauben all’ an ei- nem Gott” ebde de orgelklank weg, omdat de windtoevoer stagneerde door electriciteits-storing. Het muzikale „Cre do” kwam niet meer en evenmin het Preludium en Fuga in C grote terts, waarmee de organiste haar concert had willen besluiten. PARAMARIBO (ANP). In vier theaters tegelijk heeft woensdagavond de eerste volledig Surinaamse speelfilm „Wan Pipel”, een produktie van Pim de la Parra, zijn wereldpremière beleeM. In het Star-theater in de Surinaamse hoofdstad werden de medewerkers ge huldigd, in aanwezigheid van president Ferrier cri tal van andere prominenten. Maar veel verder gaat de uniformiteit niet. De systemen van veel bus- en tramlijnen willen nogal eens van el kaar verschillen. De spoorwegen heb ben een eigen (goed) systeem, aange past aan de eigen behoeften in stati ons en op perrons, maar toch is het vaak nog zoeken. Luchthavens heb ben vaak ook eigen systemen. Maar dan heb je het met de goede syste men meestal wel gehad, want verder ontbreekt veelal de uniformiteit, een voorwaarde om duidelijk te zijn. Straatnaambordjes en andere plaatselijke verwijzingen als naar musea, kerken en verdere beziens waardigheden vind je in alle soorten en op allerlei wijzen aangebracht. Hoog aan de huizen en andere gebou wen, soms aan ijzeren palen langs het trottoir, vaak oude en nieuwe typen bordjes door elkaar. Het maakt het zoeken niet gemakkelijker. Dan is er nog een aparte klasse van borden en andere aanwijzingen. Uithangborden vallen er onder, ver- Het werkstuk van De la Parra viel bij de toeschouwers duidelijk in de smaak. In alle vier de theaters bracht het publiek na afloop een staande ovatie. De film geeft een beeld van de vaak gecompliceerde Surinaamse samenleving en de kijkers krijgen een duidelijke indruk van het prachtige natuurschoon in het binnenland. Vooral het herkennen van bekende personen op de markt en in de straten van Paramaribo, alsmede de typische Surinaamse uitdrukkingen en gezegden zorgden voor grote hilariteit en applaus. De enige Willeke UTRECHT (ANP). Van 31 juli tot 27 september is er in het Nederlands goud-, zilver- en klokkenmuseum in Utrecht een tentoonstelling met als on derwerp „Klokken, zilver en sieraden uit de Nederlandse Art Nouveau en Art Deco, 1900-1930”. Van alle bekende sierkunstenaars zo als Berlage, Eisenloeffel, Nienhuis en Zwollo en vele nu vrijwel onbekende als Van den Hoonaard, Lantman, Pedde- mors en Reggers zijn voorwerpen bij elkaar gezocht die deels nooit eerder geëxposeerd zijn. aan een ander uitleggen stuit op be zwaren. Ik zou iemand drie keer linksom bij de volgende kerk sturen en dan zien de wegvrager en ik het niet meer zitten. In vreemde steden overvalt me dus altijd de narigheid dat ik na het vragen van de weg toch prompt ver keerde richtingen kies. Ik ben dus zeer gebaat bij goed geplaatste en duidelijke wegwijzers. En daar ont breekt in steden en dorpen vaak nogal wat aan. En zo rijden we dan maar voort in halve onwetendheid totdat iemand vertelt dat het gezoch te gebouw hoog, smal en paars is. Zo’n mededeling is een soort baken in zee, net als de Amsterdams volks- mondige benamingen voor gebouwen: „O meneer, die zaak is tegenover de 1 wijzigen langs de weg naar hotels of andere toeristische gelegenheden, lichtreclames die een winkel, theater of bioscoop markeren. Kortom aller lei typen. Daaronder natuurlijk ook grensgevallen, die de een wel als wegwijzer beschouwt en een ander niet. Alles valt samen te vatten onder de benaming „visuele communicatie”. Aan de hand van artikelen van tal van schrijvers op veel gebieden en veel illustratiemateriaal wordt in de catalogus ingegaan op die aspecten. Voor een deel zijn ze terug te vinden op de tentoonstelling. Om er een paar te noemen: welke symbolen zijn di rect en duidelijk te begrijpen, welke kleuren zijn het meest effectief, wel ke letters spreken onmiddellijk aan en andere dingen. Meestal worden ze door grafische ontwerpers uitgedok terd. De laatste jaren wordt natuurlijk gezocht naar standaardisatie om zo veel mogelijk verwarring te voorko- '^4 Voor het eerste concert van het nieu we seizoen was een opdracht verstrekt aan Herman Strategier om een ouvertu re te schrijven ter gelegenheid van de heropening van de grote zaal van het Concertgebouw. Dit werk zal nu later worden uitgevoerd, daar de verbouwing bij de start zo’n drie weken vertraging opliep waardoor de oorspronkelijke op- leveringsdatum niet kan worden ge haald. UTRECHT (ANP). Het Utrechts gemeentelijk beeldenbestand krijgt een grote beurt. Van de 132 beelden langs de openbare weg zijn er 19 hard aan een opknapbeurt toe, aldus Openbare Wer ken. Zo heeft een „jongen met hond” een nieuwe neus nodig, een „zich oprichten de vrouw” zit dringend verlegen om een nieuw voetstuk terwijl een „paard met ruiter” sukkelt met een loszittende staart. Verder moeten er „drie vrouwen” nodig worden schoongemaakt terwijl ook de abstracte kunstwerken „ruimte lijke ordening” en „vlucht” dringend ge reinigd moeten worden. Tenslotte zit er sinds 1959 in het Julianapark een „zit tende vrouw”. Ze heeft daar de langste tijd gezeten want ze wordt al geruime tijd aan het oog onttrokken door voort woekerend groen. De vrouw gaat dan ook binnenkort naar een wat meer op vallende plaats. „kolenkit”, waarmee dan een nieuwe kerk in West wordt bedoeld. Hoe ingewikkeld de vragen liggen om door middel van bewegwijzering aan zoekende figuren zoals ik duide lijk te maken hoe snel en gemakke lijk de juiste weg te vinden, valt te lezen in de uitstekende „Katalogus bij de tentoonstelling over bewegwijze ring”, zoals het zeer royaal geïllus treerde boekje heet. De tentoonstelling is attractief in gericht. Het is niet zo „droog” als je zou vermoeden. Er zijn elektrisch verlichte kijkkasten met diorama’s van stadsbeelden, situaties vroeger en nu, een instructieve dlavertoning met uitleg, kleurenfoto’s, kaarten en sche ma’s, verkeersborden, een leestafel met informatie, een tekenbord met attributen zoals grafische ontwerpers die gebruikn. Er valt uit te leren dat de beweg wijzering zo langzamerhand een com plete wetenschap is geworden. Daar mee hebben niet alleen instanties zo als de ANWB en verkeersdeskundigen te maken, maar evenzeer psycholo gen, kaarttekenaars, grafische ont werpers en nog veel anderen. Ze trachten niet alleen te zorgen voor duidelijke wegwijzers met begrijpelij ke symbolen. Ze willen ook het in de knoop raken van het verkeer voorko men door de juiste plaatsing van verkeersborden en andere wegwijzers. Kortom ze hebben zich in dienst gesteld van zowel het snel doorvloei en van het verkeer als het voorko men van ongelukken. Nu noem ik nog maar een paar functies, want het boekje wijst er op dat er veel soorten bewegwijzerings- systemen mogelijk zijn. De ANWB heeft haar eigen bekende systeem, aangepast aan internationale regels en ieder welbekend. In alle steden en dorpen zijn alle verkeersborden ook aangepast aan internationale regels. Het programma voor het eerste con cert moest hierdoor geheel worden ge wijzigd. Het concert dat nu op 5 oktober (sene A) door de beroemde Franse flui tist Jean-Pierre Rampal en het NPO onder leiding van André Vandernoot wordt gegeven omvat de Ouverture Wil helm Tell van Rossini, het Fluitconcert opus 10, nr. 3 „II Cardellino van Vivaldi, het Fluitconcert in G grote terts, opus 29 van Stamitz en de Symfonie nr. 6 van Tschaikovsky. Het programma omvat voorts vrijwel uitsluitend uit Groot-Brittannië afkom stige folkartiesten, zoals Gerry Lockran, Hot Vultures, Iain Macintosh, Ian Hunt, Nigel Cameron, Saffron Summerfield en The Tannehill Weavers. Daarnaast staan de Amerikaan Chris Rohmann, de in Nederland woonachtige Amerikaanse zanger-gitarist Colin Scot, de Rotter damse folkgroep OPO en de uit Ierland afkomstige P. J. Callinan op de planken. Vanaf twee uur ’s middags zal elke festivalbezoeker voor het netelige pro bleem werden geplaatst te moeten kie zen uit een drietal attracties, daar vanaf dat moment zowel de schouwburgzaal, de theaterzaal en de oude foyer zullen worden gebruikt. Enige compensatie voor dat probleem zit in het feit dat bijna elke groep of artiest twee keer optreedt. Dit .Zomerfolk-festival staat auspiciën van de Culturele Dordrecht. Verena Lutz begon haar concert met de uitvoering van het Preludium en Fuga in c kleine terts, waarbij direct al de vertolkings-trant aan de dag trad, die ook voor de andere op deze middag gespeele werken karakteristiek was. Rustige, evenwichtige voordracht was daarvoor kenmerkend. Onverstoorbare intelligente beheersing van de structure le opbouw met juiste fraseringen en volstrekte stabiliteit bij de ritmische ontwikkelingen. In het orgelspel van Verena Lutz was steeds weer sprake van een haast ascetische, strenge en pure benadering van Bachs muziek vertegen woordigd nog door het koraalvoorspel „Allein Gott in der Höh sei Ehr”, de koraalvariaties, gebracht met de Partite diverse sopra „O Gott, du frommer Gott”, het Trio in d kleine terts en door het koraalvoorspel „Nun freut euch lie- ben Christen g’mein”, dat met kalme overwogenheid gespeeld, uitdrukking gaf aan een ingetogen, ingetoomde blijheid. De organiste beschikte voor haar ver tolkingen over een uitmuntende, vol strekt betrouwbare spel-techniek en toonde met haar registraties een voor treffelijk begrip te hebben voor de klankkleur, waarmee Bachs orgelmuziek moet klinken. Een wat te veel afgedekte 1F rfr~ door Steehouwer St (ADVERTENTIE) Haarlems lordijnenhuis Speciaalzaak in gordijnen en vitrages Kleine Houtstraat 42 Haarlem Tel. 023-323925 s Maandags gesloten

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 21