IOC zit volop in moeilijkheden Gebrek aan privacy is het ergst Hockeygrootmacht wil zich in Montreal duidelijk revancheren INDIA: ALLEEN GOUD TELT Truck van gestolen WK 1979 in Nederland Dopingcontrole is waterdicht t I 1 i wielerploeg Montreal 1976 r 10 SPORT 1976 JULI 1 1 W Imponerend Succes F Vriéndelijk - Topspelers door Bert Brevoord Ms 4 f IJ TAIWAN TROK ICH DEFINITIEF TERUG (Van onze speciale verslaggevers •j; koortsachtig De kruistocht van Drapeau STOPPER I of in een minder ernstig geval de waar de van het toernooi dreigt aan te tasten. Niet minder dan 16 Afrikaanse landen hebben in een brief aan IOC-voorzitter Lord Killanin het ultimatum gesteld dat Nieuw-Zeeland dient te worden uitgeslo ten. Wordt niet aan deze eis voldaan dan zullen deze 16 landen in navolging van Tanzania afzien va deelemig inn Mno- toeai. ^Isof dat nog niet voldoende is, Burgemeester Jean Drapeu verricht op deze archieffoto met lachend gezicht de eerste werkzaamheden voor de bouw van het Olympisch dorp. 2 ber Sie Nei GT bes ger wa Sie noj wa nat vo< sue toe bej en nei mi ik we oer kig bes He lijl zit. eer opi me noi he: we bestaat er ook de dreiging dat de ge kleurde Iden van de Amerikaanse af vaardiging uit solidariteit zullen opstap pen. E eei he ge’ mé da Be bij op vri roi ve: m< Wi M< mi di< lel ja; du sp ge Ni he be ve m; mi W( m; on kc fa 14 ve Of dat maandag tegen Nederland al het geval is, daarover wenst Gurbux Singh niet al te veel opheldering te geven. Wel wil hij kwijt dat hij Neder land beschouwt als een van de zwaartste tegenstanders in de A-groep. Hij vreest echter vooral de vechtlust van de Au straliërs, tijdens belangrijke evenemen ten altijd tegenstanders van formaat. „Het is met Nederland altijd een wat merkwaardige zaak. De ploeg kan de ene dag een geweldige wedstrijd spelen en de volgende dag ontzettend lopen knoeien. Toen ik zelf in het Idiase team speelde, viel me dat al op en het is geloof ik altijd zo geweest. De ploeg is niet constant. Maar pas op als uw land een goede dag heeft, dan kan het iedere ploeg verslaan. Misschien is maandag zo’n goede dag, maar we zijn er niet bang voor”. De Nederlandse hockeyselectie tijdens de laatste training voor de krachtmeting met grootmacht India. Jan Albefs, Maarten Sikking en André Bolhuis bespreken de kansen. MONTREAL Met het veroveren van de wereldbeker, vorig jaar maart in Koeala Loempoer, na winst op aartsrivaal Pakistan (2-1), heeft het hockeyteam van India een eerste succesvolle stap gezet op de weg naar een totale rehabilitatie. De komende twee weken wil India de wereldhegemonie heroveren via een spectaculaire machts greep in Montreal. Met minder dan de meest begerenswaardige medaille wordt door de vertegenwoordigers van het Aziatische hockeybolwerk geen genoegen genomen. De stap heeft geen ernstige conse quenties voor het IOC omdat de Vere nigde Staten en een zeer grote meerder heid van de overige leden zich konden verenigen met het resultaat van de oti- derhandelingen tussen de Canadese rege ring en de IOC-leiders. De Amerikanen zullen da ook niet aar ui terugke ren. De Spelen zijn overigens nog niet in een echt rustig vaarwater beland. Sinds vrijdag is het IOC namelijk geconfron teerd met een nieuwe pijnlijke kwestie die het doorgaan van de Spelen bedreigt het Parijs schiep met zijn brede bou levards) en wordt niet graag in zijn dromen gedwarsboomd. „Geen prijs is te hoog als het de prijs is Canadees te kunnen zijn”, is een van zijn uitspraken. Combineer die met een De kans dat de ontmantelde 5,5 mijl lange kunstmanifestatie langs Sherbrook Street in Montreal nog voor het einde van de Spelen zal worden herbouwd, is uiterst gering. Weliswaar heeft de minister van cul turele zaken van Quebec, die in naam meer in de melk te brokken heeft dan Jean Drapeau, de burgemeester van Montreal, die opdracht gaf tot de nachtelijke afbraak van de hem on welgevallige tentoonstelling, opdracht gegeven die tentoonstelling in haar oude glorie te herstellen, maar dat schijnt hier weinig te zeggen. „Het Frans-Canadese volk is royalistisch, het wil eigenlijk een koning”, heeft Drapeau eens gezegd en het lijdt weinig twijfel dat hij zichzelf als substituut-koning beschouwt. In zijn zeer lezenswaardige boekje „The Bil- lion-Dollar Game” schetst Nick Auf der Mauer (een naam die je niet gauw vergeet) een portret van Dra peau, dat hem enerzijds doet kennen als een man met ideeën en visioenen, maar anderzijds als een dictatoriale Einzelganger, van wie een van zijn vroegere naaste medewerkers eens geschreven heeft dat hij in zijn poli tieke denken minder aan een demo craat doet denken dan aan Franco en Salazar. Toen hij zich eens door de kranten beledigd voelde, liet Drapeau een ver ordening afkondigen waarin het lan ger verboden werd kranten via stan daards op straat te verkopen. The Gazette bracht het voor de rechter, die stelde de burgemeester in het ongelijk, maar deze weigerde deson danks de verordening te herroepen. Drapeau ergerde zich aan astrologen, zorgde voor een verordening waarin het astrologen verboden werd binnen de grenzen van de stad hun praktij ken uit te oefenen, een van de astro- zelfvertrouwen. Hoewel hij het niet met zoveel woorden zegt, laat trainer-coach Gurbux Singh (in 1964 lid van de gou den équipe van Tokio) duidelijk merken dat hij zijn land als de favoriet bij uitstek voor de hoogste olympische eer beschouwt. „Als mijn spelers zich weten te handhaven op het niveau van de afgelopen maand, zie ik de komende twee weken met een maximum aan vertrouwen tegemoet”, laat Singh met fluwelen, maar daarom niet minder zelfverzekerde stem weten. India de glans van het goud moeten ontberen. De laatste olympische triomf dateert van 1964 in Tokio. Zowel in 1968 (na Pakistan en Australië) als in 1972, toen West-Duitsland en Pakistan de weg naar de hoogste treden van het ereplat- form versperden, zat er slechts een bronzen troostprijs in. Voor een land dat decennia lang de internationale hockey- wereld zijn wil oplegde een moeilijk te verteren zaak. De tegenvallers bleven voor India niet beperkt tot de wedstrij den op olympisch niveau. In 1971 (Bar celona) was het toen superieure Pakistan de concurrentie de baas en in 1973 moest India in Amstelveen de vlag strij ken voor Nederland al kwamen er toen wel verlengingen en strafballen aan te pas. India heeft, sinds het land op de Spelen van 1928 in Amsterdam voor het eerste verscheen, een nooit meer uit de poetsen hockeyreputatie opgebouwd. Van 1928 tot en met 1956 en in 1964 was het olympisch goud gereserveerd voor de MONTREAL. Bij de anabolica con trole heeft men getracht alle risico uit te sluiten. De sportmensen gieten de urine zelf in steriele potjes, schroeven het deksel erop en moeten daarna zelf het lotingsnummer op de potjes en for mulieren plakken. Daarna worden de urinemonsters in een plastic zak lucht dicht verpakt en vervolgens in een ko ker gedaan waarna het geheel wordt verzegeld. „Op deze manier is naar mijn idee alle risico van verwisseling uitge sloten. Je kunt ook nooit klagen want je hebt alles zelf gedaan”, aldus Eltjo Schutter nadat hij terugkwam van de controle. Aan de vooravond van het olympisch hockeytoernooi van 1976 (zondag begint voor India het evenement met de ont moeting tegen Maleisië en maandag speelt Nederland de openingswedstrijd tegen de gevreesde grootmacht) loopt men in het Indiase kamp over van MONTREAL De wereldkampioen schappen wielrennen op de baan en op de weg zullen in 1979 worden gehouden in Nenderland. Dit werd tijdens het congres van de internationale amateur- wielerfederatie (FIAC) in Montreal be sloten. Nederland is aangewezen, nadat Tsjechoslowakije zijn kandidatuur heeft ingetrokken. In 1978 worden de wereld kampioenschappen voor junioren gere den in de Verenigde Staten. De wereld kampioenschappen veldrijden worden gehouden in Spanje, de junioren zullen in Oost-Duitsland rijden. MONTREAL. Alle pogingen van het Internationaal Olympisch Comité om de afvaardiging van Taiwan aan de 21e Olympische Spelen te laten deelnemen zijn tevergeefs geweest. De Taiwanezen zijn niet akkoord gegaan met het laatste compromisvoorstel alleen de woorden Republic of China mochten niet worden gebruikt en hebben zich nu definitief teruggetrokken. De Taiwanezen zullen op de kortst mogelijke termijn proberen een vliegtuig naar Amerika te nemen en vandaar naar Taiwan af te reizen. logen maakte er een rechtszaak van, die hij won, maar die verordening bestaat nog steeds. Er werden naar de smaak van de burgemeester wat te veel demonstra ties in zijn stad gehouden, en er kwam een verordening dat er niet meer gedemonstreerd mocht worden zonder voorafgaande toestemming van de politie. De rechter verklaarde ook deze verordening onwettig, maar het neemt niet weg dat demonstran ten nog altijd eerst een politiev er gun ning moeten hebben. Drapeau werd zo paranoide inzaks marsen en para des (zo schrijft Nick Auf der Mauer), dat hij Eaton’s, het grote, met de Bijenkorf vergelijkbare warenhuis, het verzoek deed ook de jaarlijkse kerstoptocht met Santa Claus af te gelasten. Dat was in 1970. Eaton’s hapte gretig toe, want deze jaarlijkse publiciteitsstunt was steeds duurder geworden en sindsdien is er geen kerstmanparade meer in Montreal geweest. Drapeau voert een soort kruistocht, beschouwt zichzelf als de George Haussmann van Montreal (Hauss mann was de stedebouwkundige die Indiërs. Hockey wordt dan ook be schouwd als de nationale sport bij uit stek in India, maar in feite zijn voetbal en cricket populairder. Singh: „Voetbal wordt in India, met name in het ooste lijk deel van het land in de omgeving van Calcutta, ontzettend beel beoefend. In internationaal opzicht heeft India als voebalnatie niets te betekenen, maar die sport is nu eenmaal universeel. De goede resultaten die India nu al bijna 50 jaar bij het hockeyen behaalt, hebben na tuurlijk geweldig tot de verbeelding ge sproken. Succes is nu eenmaal de belan grijkste voedingsbodem voor de ontwik keling van een tak van sport. Maar het is in het buitenland ten onrechte een vrijwel niet uit te roeien misvatting aai er in India uitsluitend wordt gehockeyed en de andere sporten er maar zo’n beetje bijhangen”. andere uitspraak: „Er zijn geen pro blemen, alleen oplossingen”, en voeg er nog de volgends twee aan toe: .Democratie is geen systeem van pu blieke 'participatie, maar een systeem waarin leiders worden gekozen” en „De mensen kiezen geen regering om zelf te regeren, maar om geregeerd te worden”, dan begrijpt u dat geen haar op Drapeaus hoofd eraan denkt om die provocerende tentoonstelling waarin zijn stedebouwkundige beleid werd aangevallen, weer terug te zet ten in de etalage van de wereld. Hij kijkt wel link uit. Van protesten en telegrammen zal hij zich niets aan trekken en beslissingen zal hij net zo lang uitstellen totdat er geen Olympi sche Spelen meer zijn. Want dan hoeft het niet meer. De buitengewoon vriendelijke Singh zegt er geen notie van te hebben hoeveel Indiërs zich actief met de hockeysport bezig houden, maar hij weet wel dat het er ontstellend veel zijn, „In een zo groot land als het onze is het ondoenlijk alles centraal te registreren. Dat gebeurt per deelsaat en dan zijn alleen nog maar de spelers geregistreerd die bij een club zijn aangesloten. Maar vooral in de gro te steden wordt op straat door de schooljeugd ontzettend veel hockey ge speeld. De echte talenten worden er wel uitgeplukt”. In het immense India, na China het grootste land van Azië met een inwonertal tussen de 400 en 500 miljoen, worden in steden als Calcutta, New Delhi, Bombay en Madras geduren de het gehele jaar toernooien gehouden, waaraan tussen de 10 en 15 teams uit de diverse deelstaten wordt deelgenomen. Op dezelfde manier wordt ook het nati onaal kampioenschap betwist. Aan dat titeltoernooi pleegt ook de nationale se lectie deel te nemen. Met name voor de topwedstrijden is de belangselling bui tengewoon groot. Singh: „Het komt meer dan eens voor dat er dan tussen de 25.000 en 30.000 toeschouwers op de tribunes zitten. De beslissende wedstrij den van de kampioenscompetitie zijn vaak weken van tevoren uitverkocht”. l MONTREAL Na een verblijf van bijna een week in het Olympische dorp blijkt het grote bezwaar van het meren deel van de Nederlandse deelnemers het gebrek aan privacy te zijn. „De één vangt het verblijf met veel mensen in een beperkte ruimte gemakkelijker op dan een ander. Vooral in ploegen waar jon geren met ouderen op een kamer slapen kan dat wel eens een probleem vormen”, aldus chef arts Hans de Jongste. „Toch vinden mensen, die München hebben meegemaakt deze ruimten te prefereren. Dat komt waarschijnlijk doordat de be dden lang en breed zijn. De mensen slapen dan lekker en dat is erg belang rijk. Slecht slapen irriteert en dan kun je spanningen krijgen. Mijn vraag is dan ook telkens of ze goed slapen. Nu ieder een gewend is, luidt het antwoord altijd ja.” Volgens dokter De Jongste hebben de Canadezen voor wat de onderbrenging en verzorging betreft erg hun best ge daan. „Elke organisatie wordt bij Olym pische spelen geconfronteerd met goede huisvesting. Je krijgt tenslotte 11.000 mensen met allerlei wensen op je dak geschoven en om daaraan te voldoen, is in feite een ónmogelijke opgave. Sport mensen zijn tegenwoordig erg verwend. Bij elk groot internationaal kampioen schap worden zij ondergebracht in fraaie hotels. Dat is hier onmogelijk. Met wat improfisatie is er best uit te komen. Het enige probleem is het schoonmaken. De wielrenners hebben dat uitstekend opgelost. Zij dweilen en stoffen zelf en hun flat ziet er dan ook uit om door een ringetje te halen. In zo’n omgeving leef je heel wat prettiger dan in een flat waar de half uitgepakte koffers op de vloer staan”. Met improviseren hebben de roeiers het lawaai, dat van de galerijen komt redelijk kunnen weren. Zij hebben de kleerkasten uit elkaar gehaald en daar mee scheidingswanden gemaakt. Dat men het bij de bouw van het dorp niet overal even serieus heeft genomen, bleek donderdag op verschillende plaatsen in de onderbrenging van de Nederlandse kolonie. Er traden lekkages op en in sommige flats stonden de plassen op de vloer. De algemene mening is dat de spelen maar snel moeten beginnen. „Ze vergeten dan de kleine ongemakken om dat zij hun aandacht op veel belangrij- ker zaken moeten richten”, aldus dokter De Jongste. Ondanks koortsachtig informeren bleef dewagen zoek. „Wij dachten aan vankelijk dat een van de Cojo mensen hem misschien had gebruikt en de wa gen ergens anders had neergezet. Dat was niet het geval”, aldus Joop Midde link. Vrijdag rond het middaguur kwam bij chef de mission Bram Leeuwenhoek een laconiek telefoontje dat de wagen enkele kilometers van het Olympisch dorp gevonden was. Tegen betaling van dertig dollar kon Joop Middelink het voor hem onmisbare voertuig terug krij gen. India heeft een imponerende oefen campagne achter de rug. Tournees door Europa (twee keer winst op Spanje en drie overwinningen op België) en dooi’ Canada (in Toronto werd bijvoorbeeld het alles behalve zwakke Nieuw-Zeeland moeiteloos ingerekend) werden met een optimaal winstpercentage afgesloten. Toch wel een wapenfeit van belang, want met name de trip door Europa (van 2 tot en met 22 juni) werd vooral benu torn zoveel mogelijk te experimen teren. Het resultaat was in die wedstrij den slechts van secundair belang, maar het verhinderde de Indiërs niet genade loos toe te slaan. Insiders verklaren met de grootst mogelijke nadruk dat de ploeg van India beduidend sterker is dan het elftal dat vorig jaar in Maleisië de wereldbeker in verzekerde bewaring stelde. Gurbux Singh: „Vorig jaar had den we een goede ploeg en die hebben we nog. Het heeft dacht ik geen zin om te vergelijken. Ik ben er van overtuigd dat er in het elftal kwaliteit genoeg zit om hier in Canada een greep naar het goud te doen. Er zijn natuurlijk erg goede tegenstanders, waarbij ik vooral denk aan West-Duitsland en Pakistan, maar we vrezen de concurrentie niet. MONTREAL. De veiligheidsmaatre gelen in het Olympisch dorp mogen dan nog zo streng zijn, het blijkt toch moge lijk te zijn zelfs een auto uit het dorp te stelen. Vrijdagmorgen toen coach Joop Middelink zich gereed maakte om met zijn renners op weg te gaan voor een lichte training was de truck van de ploeg, die door de organisatie beschik baar is gesteld van de parkeerplaats verdwenen. IOC-voorzitter Lord Killianin (midden) wordt omringd door journalisten, die meer informatie willen hebben over de terug trekking van Taiwan. Links op de voorgrond Willy Daume. Het ongelooflijk grote reservoir top spelers dat India vrijwel moeiteloos op de been brengt, garandeert ieder jaar een zeer sterke nationale formatie. Het wegvallen van een topspeler kan binnen de Indiase selectie over het algemeen vrij gemakkelijk worden opgevangen. Singh spreekt dan ook uiterst laconiek over het mogelijk niet beschikbaar zijn van de wereldberoemde balkunstenaar Govinda, die tijdens de Europese tournee van de Indiërs in een van de testwed- strijden tegen Spanje een sleutelbeen brak. Singh: .tGovinda is natuurlijk een erg goede speler, maar er zal beslist niets geforceerd worden om hem fit te krijgen. Het lijkt er trouwens op dat hij in ieder geval een groot deel van het toernooi gewoon van de partij zal kun nen zijn”. 7 WW miüuj

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 10