1 11 ti il MOGEN NIET Z KERKEN EN POLITIEKE PARTIJEN JGEN w w a door Th,. J. Koeckhoven f/ zt ni si V< z< Ie v< d; W Niet ongestraft Ié N Ballingschap Vervolgingsbeleid Ipi B oli Demonstratie van studenten in Soweto tegen det Afrikaans" Soweto, beeld van de laatste bloedige onlusten De rust m Zuid-Afrika is voorgoed verstoord VI k( L* in de politiek-ethische achtergronden van de gelukkig gemiste Zuidafrikaanse order. Als of behoud van de werkgelegenheid hoe belangrijk ook een verontschuldiging zou zijn voor steun aan een misdadig regime. De Zuidafrikaanse vertegenwoordigers bij de Verenigde Naties Roe.lf F Botha, verdedigt het standpunt van zijn regering bij de bijeengeroepen Veiligheidsraad Het verhaal van Aster Berkhof laat zien hoe in de jaren vijftig en zestig de zwarte bevolking van Zuid-Afrika in ballingschap moest gaan en hoe het zich daartegen heeft geweerd. Het wegvoeren naar verre afge zonderde woongebieden was in 1972 zo goed als voltooid. Er viel een doodse stilte over het land. Zuid-Afrika is immers een tot de tanden gewapende politiestaat. De apartheid is bereikt in een serie wetten, waarvan de meeste werken in verborgen heid. Je kunt niet zien, zegt Berkhof, dat een gekleurde vader voor het onderwijs van zijn Premier Vorster bespreekt met Henri Kissinger de laatste politieke ontwikkelingen in Zuid-Afrika. vier blanke leden ran de oproerbnyade dragen een zwarte demonstrant teeg. Men kan niet ongestraft miljoenen men sen verbannen naar reservaten waarvan de blanke zegl dat het de zwarte thuislanden zijn. Maar voor de meesten van hen zijn deze reservaten vreemde streken waarmee zij op geen enkele manier zijn verbonden Toen i Nu mag men de uitspraak van dr. Matter nemen voor wat men wil; meer aandacht verdient de op 19 mei verschenen „Detenti on and Detente in Southern Africa". Dit is een rapport over detinering in de Republiek van Zuid-Afrika en de politiek van ontspan ning die het land voert ten opzichte van het buitenland. Het rapport was voorzien van een brief, waarin Horst Kleinschmidt zich voorstelt als vertegenwoordiger in Europa van het Christelijk instituut van zuidelijk Afrika. Deze informatie vind ik in het week- bulletin 20 van het persbureau der Neder lands hervormde kerk. Het Ligt natuurlijk voor de hand dat het rapport wijst op de tegenstelling tussen de Zuidafrikaanse politiek van ontspanning jegens het buitenland en de manier waarop vele eigen burgers zonder rechtsbescher ming in de gevangenis verdwijnen. Die tegenstelling is slechts schijn, want beide hebben tot doel dat de blanke economische en politieke overheersing wordt gehand haafd. Als Europese overheden en bedrijven steun verlenen aan het totstandkomen van kernreactoren in Zuid-Afrika, houden zij deze overheersing in stand. De Zuidafri kaanse order, die uiteindelijk naar Frank rijk is gegaan, is niet zo maar een zakelijke aangelegenheid Het is een politieke kwestie (j met alle ethische aspecten van dien. Het is daarom vooral voor christenen een bittere teleurstelling, dat bepaalde groeperingen in Nederland, die zich ten onrechte politiek en christelijk noemen, geen bezwaren bleken te hebben tegen medewerking van Nederland se zijde aan het Zuidafrikaans bewind. Het is daarentegen verheugend dat de Neder landse socialisten een beter inzicht hebben Het boek van Berkhof geeft het verhaal van Mama Pondo en haar gezin en tegelijk van de twaalf miljoe®, andere zwarte Afrika nen van toen, die verborgen en zwijgend voortleven onder de macht van hun drie miljoen blanke landgenoten. Dat was vier jaar geleden In jwm 1976 is hun stilzwijgen verbroken. De vertiorgen wrok komt steeds duidelijker aan die oppervlakte m daden van openlijk protest. hebben de Boeren wetten uitgevaardigd om de negers met geweld te verplichten daar te gaan wonen. Zo zijn er twee Zuid-Afrika’s ontstaan. Een groot en rijk voor de blanken en een klein en arm voor de zwarten. Dat was hun list om de wereld te bedriegen. Als de Boeren de zwarten in hun midden zouden laten, moesten ze hen als vrije mensen behandelen. Dat zegt het Handvest van de Verenigde Naties dat Zuid-Afrika mede heeft ondertekend. Dus maakten zij het plan de negers en kleurlingen weg te voeren naar verre gebieden, de thuislanden. De Boeren gaven zelfs de belofte tot zelfbestuur. Met dit programma wonnen de Boeren de verkiezin gen. Toen werd wet na wet toegevoegd aan het systeem van de apartheid. De Boeren in Zuid-Afrika hebben immers een goddelijke zending en hun voortbestaan na al de gevaren van de vorige eeuwen is een zichtbaar teken van Gods bescherming. En deze waanzin wordt gedekt door vele predi kanten van de Nederduits gereformeerde kerk. Aster Berkhof vertelt van de deportatie van Sophiatown, waardoor Johannesburg zelf weer blank kon worden. Het verzet van de zwarte minderheid is meedogenloos neer gemaaid. De bevolking werd in legerwagens afgevoerd naar kampen met lange rijen een tonige huisjes. Het kamp is omring door huizenhoog gaas met prikkeldraad dat onder stroom kan worden gezet. Wachtto rens met platforms en mitrailleurs verleven digen het beeld. Dit woonoord is bestemd voor mensen die „vrijwillig” in de mijnen willen werken. Miljoenen gekleurde Zuidafrikanen leven nu moegestreden in uitgestrekte grauwe woestijnen ais van Pondoland. Zij vormen een haveloze menigte. Ze zijn beroofd van hun land en hun huis en zo hebben de blanken verdoolden van hen gemaakt. Hun verzet is geen wraakoefening op de blanke. Nog niet. Maar hoe lang nog kan een blanke minderheid een overgrote meerder heid onderdrukken? Dat ligt voor een belangrijk deel aan de steun die het regime- Vorster uit andere delen van de wereld krijgt. Ook aan ons dus. Tot slot wil ik aantonen dat ik in deze kwestie niet ongenuanceerd (zwart-wit) wil redeneren. Figuren als Idi Amin bewijzen dat er ook van zwarte zijde rassendiscrimi natie wordt bedreven. Laten de blanken in ieder geval zo verstandig zijn dit verschijn sel in (Zuid-) Afrika niet verder in de hand te werken. Al was het maar uit eigenbelang 1 Kenners van Zuidelijk Afrika zien de toe komst somber in. Een van hen is de emeritus-predikant dr. H. Matter die her haaldelijk in het Gereformeerd Weekblad over zuidelijk Afrika heeft geschreven. Hij blijkt zelfs te worden gelezen door Zuidafri kanen die anoniem brieven sturen naar aan leiding van Matters .artikelen over de apart heid. De dominee liaat zijn briefschrijvers graag weten dat hij iedere zondag in de kerkdienst voor het lijfsbehoud der blanken bidt, nu er in Zuid-Afrika een bloedbad dreigt. De vertegenwoordigers van de zich poli tiek en christelijk noemende groeperingen zouden er goed aan doen twee gulden (plus portokosten) uit te geven aan het rapport dal verkrijgbaar is bij het hervormd werelrjdia- konaat, postbus 14100 te Utrecht. Dan kun nen ze iets lezen over het vervolgingsbeleid van de Zuidafrikaanse regering. Politie en justitie kunnen iemand lange tijd achter de tralies zetten zonder aanklacht of proces. Soms overleeft een gevangene zijn arresta tie geen dag. Sinds begin 1974 blijken in Zuid-Afrika 217 mensen bijna allemaal zwart te zijn aangehouden, onder meer met een beroep op de wetten tegen terrorisme en ter bestrij ding van het communisme. Velen van hen worden voor onbeperkte tijd vaetgehouden, zonder in die periode van enig misdrijf te worden beschuldigd, zonder rechtsbijstand, maar wel overgeleverd aan de willekeur van de veiligheidspolitie. Soms woorden er wel processen gevoerd, maar dan wordt geknoeid met verklaringen en bekentenis sen. De meeste aanhoudingen komen voor in de zwarte groeperingen en organisaties die in toenemende mate de werkelijke grieven en verlangens van het volk vertolken. Want, zo leert het rapport, de blanke regering van Zuid-Afrika heeft te lang het recht opgeëist namens de zwarte bevolking het woord te voeren. Met toestemming van de recensent haal ik nog enige gegevens uit Dé Tijd van 10 juni 1972. De recensie behandelt „Het huis van Mama Pondo” door A,ster Berkhof, Stan daard Uitgeverij Antw/efrpen-Utrecht. kinderen moet betalen en een blanke vader niet. Je kunt niet zien dat een zwarte Afri kaan buiten de reservaten alleen onge schoolde arbeid mag verrichten. Het boek begint in Sophiatown, waar het verzet tegen de blanke willekeur begint. We maken daar het vreedzame Afrikaans Nati onaal Congres mee op een even kleurrijke als vreedzame meeting. Het congres kan echt geen verschil zien tussen lichte en don kere mensen. Maar het zwarte verzet was te vreedzaam om te kunnen slagen. De blan ken hebben het geld, de mijnen, de fabrie ken, de goede grond. De zwarte Afrikaan heeft geen stemrecht. Alleen de blanken zetelen in het parlement, in de regering en in de rechtbanken. De blanken hebben ook de geweren, de kanonnen, de tanks en straks ook atoomwapenen. Maar die kunnen ze moeilijk voor eigen bodem gebruiken. De zwarten waren op dit moment vredelievend. Ze zijn het natuurlijk nog. maar zelfs een vreedzaam mens kan tot het uiterste getergd in opstand komen. Toch willen zij de blan ken niet in zee vegen, tenminste nog niet. Zij willen gewoon leven als vrije zwarte naast vrije blanken. De eerste doden als gevolg van zwart verzet zijn reeds gevallen. Op 16 juni moes ten zeven burgers vier zwarten en drie blanken het verzet van zwarte scholieren tegen verplicht onderwijs van het Afrikaans met de dood bekopen. Het gebeurde in Soweto, een voorstad van Johannesburg, waar ongeveer een miljoen zwarte Afrika nen wonen. De ontwikkelingen sindsdien zijn bekend. Hoe lang nog kunnen we even als in 1972 zeggen, dat de mensen van het Afrikaans Nationaal Congres niets tegen blanken hebben? De vraag of Zuid-Afrika moet toebehoren aan blanken of aan zwar ten heeft voor hen geen zin. De zwarten hebben niel de ambitie Zuid-Afrika te over heersen. Zij willen niet de meesters van andere mensen zijn. Daarom vragen zij dat ook andere mensen niet proberen hun mees ters te zijn. Zij willen niet. Maar als ze nu eens worden gedwongen? Nog maar vier jaar geleden kom ik in het voormalige dagblad De Tijd een artikel schrijven onder de//kop: waarom zwijgen de zwarten in Zuid-Afrika? Oppervlakkig geilen is er in deze jaren tot voor kort weinig gebeurd Maar de vulkan Zuid-Afrika staat op uitbarsten De zwarte bevolking begint zich te roeren Blanke kerken eisen aandacht voor de politiek van onderdrukking van het blanke bewind De poging van het regime-Vorster met/behulp van de westerse techniek zijn macht te versterken met atoomkracht is een politieke kwestie gewor den van internationale betekenis. Toneelspelers stelden nog kort geleden een klem Nederlands publiek voir de vraag waarom het onzedelijk is, als blanke en/zwarte mensen van elkaar houden. Zuid- Afrika trok opnteuw internationale belangstelling, toen het met vrucht dong naar de gunst van uitgerekend Israel. Dat Israel en Zuid-Afrika elkaar hebben gevonden/ is niet zo merkwaardig. In beide landen heerst ernstige interne ve/rdeeldheid en beide landen worden omringd aoor een vijandige wereld. Als die vijanden zelf niet zo verdeeld waren zouden Israel en Zuid-Afrika in hun htidige politieke vorm reeds morgen tenonder gaanƒ 4

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 14