OORDEEL VAN INTERNATIONALE JURISTEN: NOORDZEE DEKT OLIEVRAAG EUROPA VOOR EENDERDE Situatie Libanon uitzichtloos a rd beving Ravage Leden Europarlement willen EEG-ministers voor rechter dagen Amerika wil in VN-assemblée nauw samenwerken met EEG Geen militaire hulp meer in droog Limburg Zwemmen in de grote rivieren erg gevaarlijk „Kenia begint economische blokkade tegen Oeganda” „Kans op vreedzame oplossing probleem Zuid-Afrika gering” Shell-prognose: BESCHULDIGING AMIN: bedrijf ter wereld Staatsoliemij Iran meest winstgevende 1 7 ZATE R DAG JULI 19 7 6 3 BINNEN- EN BUITENLAND Zambia i? er ik lal igd itie ien lilla Terrorisme atis G GENèVE (UPI, Reuter, AFP) De Internationale Commissie van Ju risten (ICJ) meent dat er weinig kans is op een vreedzame oplossing van de radicale problemen van Zuid-Afrika. De ontspanningspolitiek die Zuid- Afrika ten aanzien van het buitenland wilde voeren heeft ernstige tegen slagen ontmoet, hetgeen in Zuid-Afrika zelf heeft geleid tot invoering van nog meer onderdrukkende rassenwetten, aldus een ICJ-rapport over Zuid- Afrika. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De Amerikaanse regering wil tijdens de volgende Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties zo nauw mogelijk samenwer- ken met de negen lidstaten van de Europese Gemeenschap. Omdat Neder land, dat de tweede helft van dit jaar Jiet voorzitterschap van de EEG- ministerraad bekleedt, ook bij de VN in New York de bijeenkomsten van vertegenwoordigers van EEG-lidstaten zal coördineren, bracht gisteren de Amerikaanse ambassadeur bij de VN, William Scranton, een bezoek aan minister Max van der Stoel (Buitenlandse Zaken). soiis SS I 1 onge- 11 De Zuidafrikaanse minister van Justi- 111 JSS t. i 1 r i a s i, i, De belangrijkste Palestijnse leiders hebben gisteren na afloop van een bij eenkomst met premier Jalloud van Libië in Beiroet bekendgemaakt dat zij de strijd tegen „het Amerikaans-Syrisch- isolationistisch complot voortzetten”. Uit berichten die in Nairobi zijn ont vangen blijkt dat de Oegandese econo- President Kenneth Kauenda van Zam bia heeft gisteren gezegd dat Zuidafri- kaanse militairen in Sialola in het wes ten van Zambia 22 mensen hebben ge dood en 45 gewond. Zambia zal om een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties vragen om deze „opzettelijke en niet-uitgelokte actie te gen Zambia” te bespreken. Volgens Ka- oenda had het incident op 11 juli plaats. het Afrikaans niet langer meer verplicht is op de scholen. wordt voorgezeten door de Britse socia list John Evens. De ontwerp-resolutie is mede-ondertekend door de Nederlanders Albers (socialist) en Van der Gun (chris- ten-democraat). zee- de ter- die- um- ter ade- den. ouw ran se g. in ■il afgelopen Bali heb- de cole r in be- ■eek De Sovjet-Unie veroordeelt de Syri sche inmenging en stelt zich achter de PLO. President Kaoenda, die op een plech tigheid in Moefoelika (400 kilometer ten noorden van Loesaika) sprak, zei dat de actie tegen Sialola was uitgevoerd met hef schroef vlieg tuigen en vliegtuigen. De Zambiaanse president sprak van „talrij ke andere incidenten” waarbij sedert het begin van het jaar doden waren geval len, vooral door mijnen die waren ge legd door „de rassisten van Zuid-Afri- ka”. a de it, is eren ofd- gres, hou- gen- eu- i le an- op ba te een viel gen sert tijd ’oe- an- een Se nd. die eur ie Jt. ig ie richt l tot voer. ;ege- eling ;ratii t- ie is d. at as d- at iet lag de ta- jen en. re tail er- jen ale is eft ird 'a- ?r- rde i a- us en In Nairobi is niet onmiddellijk officie el gereageerd op de beschuldigingen van Amin. Spoorwegautoriteiten hebben ech ter verklaard dat de vertraging die op het Oostafrikaanse spoorwegnet optreedt een gevolg is van het gebrek aan onder delen en niet van een blokkade tegen Oeganda. ring, die zich met steeds scherper onder drukkende wetten wapenit, zal toelaten dat een dergelijke beweging tot ontwik keling komt. Maar als het er op uitloopt dat de regering chief. Gatsha Buthielezi, de leider van deze beweging, naar Rob beneiland (het gevangenis-eiland) stuurt, is er weinig kans meer op een vreedza me oplossing voor de rassenproblemen van Zuid-Afrika, aldus de ICJ. De strijd zal worden voortgezet to de voorwaarden zijn geschapen die het vei lig stellen van de Palestijnse revolutie en de verworvenheden van de Libanese massa garanderen. De Palestijnse leiders doen een beroep op de progressieve Ara bische landen „het complot te helpen mislukken” en materiële en politieke steun te geven aan de Palestijnse revo lutie en de (progressistische) nationale Libanese beweging. De Pravda heeft gisteren de burger oorlog in Libanon genoemd een „provo- De Pravda noemt de voornaamste fac tor die de toestand heeft verslechterd echter de „imperialistische inmenging”. Het blad noemt de aankomst van sche pen van de Amerikaanse „zesde vloot” bij de kust van Libanon, de bezoeken van afgezanten uit Washington en Parijs en het Franse aanbod tot het zenden van troepen naar Libanon. Volgens radio Oeganda zei Amin dat er nu reeds meer dan 200 tankwagens en tankwagens met olie voor Oeganda in Kenia worden opgehouden. Rwanda is voor zijn in- en uit voer vrijwel volledig afhankelijk van de han- delsroute die van de Keniase havenstad Mombasa door Kenia en Oeganda naar Rwanda voert. Ook Zuid-Soedan en Oost-Zaïre maken gebruik van deze rou te. De Verenigde Staten worden dooi- de meeste Libanezen beschouwd als onmis bare waarnemer en men ziet het vertrek van de Amerikanen dan ook als een voorbode dat nog enger dingen op han den zijn. Het evacuatiebesluit kwam na dat in de nacht van donderdag op vrij dag in de oostelijke en westelijke woon wijken de beschietingen waren hervat. Palestijnen beschuldigen de christenen Blanken mogen Soweto, een woonge bied voor negers bij Johannesburg, niet binnenkomen, zo is gisteren in Johan nesburg bekendgemaakt. Een ambtenaar zei dat het verbod is afgekondigd omdat de veiligheid van de blanken op het ogenblik niet gewaarborgd kan worden. Het artikel van gisteren vermijdt ech ter kritiek op Syrië en zegt dat „steeds wanneer de strijdende partijen tot een bestand besloten volgden er provocaties, alsof die van tevoren waren beraamd, die de genomen maatregelen ongedaan maakten”. (Van onze correspondent) ARNHEM „Het is erg gevaarlijk om in Rijn, Waal en IJssel te zwem men”. Dat verklaarde gisteren de heer F. Clement, hoofd van de afdeling Milieu hygiëne van de Provinciale Waterstaat in Gelderland. Volgens Clement zijn de drie rivieren bacteriologisch zeer onbe trouwbaar. „De zeearmen zijn vaak schoner, zodat daarin meestal wel ge zwommen kan worden”, aldus Clement. Een van de meest aandacht trekkende onderwerpen, die tijdens de Algemene Vergadering aan de orde zullen komen, is de bestrijding van het terrorisme. Bij de bespreking in deVeiligheidsraad van de Israëlische bevrijdingsactie in Oegan da, heeft de Westduitse afgevaardigde al aangekondigd dat zijn regering tijdens de Algemene Vergadering zal komen met een initiatief voor een VN-conventie waarbij de VN-leden zich verplichten het terrorisme te bestrijden. Scranton zei te menen dat het grote probleem daarbij zal worden de definitie van het begrip terrorisme. „Ik denk dat men het er wel vrijwel unaniem over regionaal beleid, ruimtelijke en vervoer. Die commissie De ontwerpers van de resolutie base ren zich bij hun actie op het Verdrag van Rome. Artikel 175 van dat verdrag zegt o.m.: „Ingeval de raad of de com missie (bedoeld is hier de Europese Commissie), in strijd met het verdrag, nalaat een besluit te nemen, kunnen de lidstaten en de overige instellingen van de Gemeenschap zich wenden tot het Hof van Justitie om deze schending te doen vaststellen”. De Shell-directeur verwacht, dat Rotterdam in deze langzaam groeien de oliemarkt zijn positie zal kunnen handhaven. ROERMOND Omdat de Lim burgse boeren geen prijs stellen op de in hun ogen te dure hulp van het ministe rie van Defensie, zijn gisteren de mili taire waterpompen met hun bemanning (42 man van de marine) vertrokken. Ondanks de vele aanvragen om hulp wiegeren de door de droogte gedupeer den de door de militairen op 40 per uur vastgestelde kosten te betalen. Dit heeft de heer Gorris van Het crisiscen trum in Roermond meegedeeld. duktie minstens op peil gehouden zal worden en omdat aardgas en kerne nergie een grote rol zullen gaan spe len, volgt daaruit dat het olieverbruik slechts langzaam zal stijgen en dat de komst van Noordzeeolie de importen uit de OPEC-landen zal verlagen. Zelfs in 1985 zal het olieverbruik niet veel boven dat van 1973 liggen, zodat voorlopig raffinaderijen, pijpleidingen en havenfaciliteiten niet uitgebreid behoeven te worden. ervan meer militairen en wapens te hebben aangevoerd voor de strijd tegen het Palestijnse kamp Tal Zaatar dat al 25 dagen wordt belegerd. De Palestijnse radio deelde echter mee dat bij het kamp enkele stellingen op de christenen waren heroverd. In de Rijn ter hoogte van Onderiangs in Arnhem vonden bewoners van woon schepen donderdag twee dode eenden die vermoedelijk aan botulisme zijn gestor ven. De dieren zijn overgebracht naar de vuilverbranding in Duiven. De Dordtse Biesbosch, die door de Nieuwe Merwede gescheiden wordt van de Brabantse, is volgens deskundigen op het ogenblik in Nederland de brand haard van het botulisme. De ziekte heeft al veel slachtoffers gemaakt. Tot dusver heeft een speciaal daarvoor ingestelde opruimingsploeg al tegen de 2500 dode vogels verzameld. De kadavers zijn naar een destructiebedrijf gebracht om te worden verbrand. Omtrent de aard van het botulisme zoals dat op het ogenblik in de Dordtse Biesbosch voorkomt is van de zijde van het gemeentebestuur van Dordrecht me degedeeld, dat het type C betreft dat ongevaarlijk is voor de mens. Toch wordt uiteraard a,fgeraden in ondiep en weinig stromend water te zwemmen. NAIROBI (AP) President Idi Amin van Oeganda heeft gisteren Kenia ervan beschuldigd een gedeeltelijke economi sche blokkade tegen Oeganda te hebben ingesteld. Hij heeft de regeringen van de buurlanden Soedan, Zaïre en Rwanda verzocht druk op de Keniase regering uit te oefenen opdat deze de blokkade tegen Oeganda zal opheffen en de nor male handelsbetrekkingen herstellen. De Noordzee-olie heeft een aantal aantrekkelijke aspecten: zij heeft on der andere een laag zwavelgehalte en is licht. Dit maakt de Noordzee-olie geschikt voor consumenten van stookolie die aan bepaalde milieu- eisen moeten voldoen. Dit betekent verder, dat Noordzee-olie in principe duurder zal zijn. Derhalve zal een land nooit alleen maar Noordzee-olie willen gebruiken; zelfs voor Groot- Brittanmië is het voor de hand lig gend om een behoorlijk deel OPEC- olie te blijven importeren en de duurdere Noordzee-olie uit te voeren. Het bedrijf boekte op een omzeit van 18.9 miljard dollar een winst van maar liefst 16.9 miljard dollar. Bescheiden produktiekosten en de for se olieprijsstijging van de afgelopen ja- ren zijn aan deze cijfers niet vreemd. mie langzaam geheel tot stilstand komt door gebrek aan olie en benzine. Tank wagens die door Oeganda op weg wa ren naar Zaïre, Rwanda en Soedan zou den reeds door de Oegandese autoritei ten zijn geconfisqueerd. De betrekkingen tussen Oeganda en Kenia zijn in een snel tempo verslech terd na de Israëlische bevrijdingsactie op het vliegveld van Entebbe. NEW YORK (AP). - Volgens het Amerikaanse tijdschrift Business Week is in 1975 het Iraanse olieconcern NIOC (Nationaal Iranian Oil Company) het meest winstgevende bedrijf ter wereld geweest. De marine heeft ruim acht dagen aan de droogtebestrij ding in Limburg deelge nomen. Aanvankelijk met vijf en later met negen pompen. Limburg krijgt nu alleen nog hulp van de drie BB-kringen die bijna zestig pompen hebben ingezet waarvan er veertig continu in bedrijf zijn. De BB berekent slechts 50 voor de eerste dag en 25 voor elke volgende dag. Rijkswaterstaat, aldus de heer Gorris, heeft het waterverbruik verruimd. Er mogen thans ook pompen op -de Midden- limburgse grintmeren worden aangeslo ten. Na aanvankelijk succes volgden de tegenslagen van de mislukte interventie in Angola en de overzeittelijkheid van het blanke minderheidsbewind in Rho- desië. Intussen leidde de ontspanningspo- litiek aan het thuisfront tot meer aan drang voor ontspanning in de binnen landse rassenverhoudingen. In plaats van daar aan toe te geven heeft de regering geprobeerd deze ontwikkeling tegen te gaan door nog meer onderdrukkende wetten in te voeren en door een kende reeks politieke processen. De Zuidafrikaanse plannen voor in stelling van „thuislanden” die geheel af hankelijk zijn van de blanke regering zal de beweging voor zwarte bewustwor ding versterken. Men kan nauwelijks aannemen dat de Zuidafrikaanse rege- catieve en imperialistische inmenging door de V.S. en Frankrijk”. Het blad schrijft dat de toestand in Libanon enorm ingewikkeld is en wordt verer gerd door „in de Arabische wereld be staande tegenstellingen”. AMSTERDAM (ANP). - De advies- koersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier luiden heden: Amerikaanse dollar 8 2,68-2,78. Engelse pond 8 4.76-5,06. Belgische fr. (100) 8 6,64-6,94. Duitse mark (100) 8 104,50-107,50. Ital. lire (10.000) 8 30,75-34,75. Portugese esc. (100) 8 7,60-9,60. Canadese dollar 8 2,77-*/», Franse fr. (100) 8 55.50-58,50. Zwitserse fr. (100) 8 109,00-112,00 Zweedse kroon (100) 8 59,75-62,75. Noorse kroon (100) 8 47,75-50,75. Deense kroon (100) 8 43,50-46,50. Oostenr. sch. (100), 8 14,84-15,14. Spaanse pes. (100) 8 3.90-4,20. Griekse drachme (100) 8 7,20-8,45. Finse mark (100) 8 69,25-72,50. Joegosl. dinar (100) 8 14,25-16,50. dering van het probleem van de prijzen die ontwikkelingslanden ontvangen voor door hen geëxporteerde grondstoffen, ondier meer door oprichting van een gemeenschappelijk fonds dat de prijzen van die grondstoffen op peil zou moeten houden. •,Wij zijn daar op zich niet tegen, maar wij geven er de voorkeur 'aan eerst af te wachten hoe de individuele grondstoffenakkoorden uitwerken en dan pas te beslissen of een gemeen schappelijk fonds nodig is”, aldus Scran ton. De aardschokken die de week het Indonesische eiland ben getroffen, hebben volgens de Baline se gouverneur Soekarman aan zeker 440 mensen het leven gekost. Zeker driedui zend mensen werden gewond en een nog veel groter aantal mensen wordt ver mist. Naar schatting zijn 70.000 mensen dakloos geworden. In dit verband vroeg de gouverneur van het eiland om tenten. President Soeharto van Indonesië bracht gisteren een bezoek aan het ge troffen eiland. Hij beloofde regerings steun voor de werderopbouw van een rampgebied Op de foto: ingestorte huizen in de Balinese stad Denpasar. Na afloop van het gesprek verklaarde Scranton dat er tussen de Amerikaanse en de Nederlandse regering ,geen belang rijke verschillen van mening’ zijn. Wel signaleerde de Amerikaanse VN- ambassadeur een verschil van benade ring op het punt van de ontwikkelings samenwerking: zoals al tijdens Unctad IV in Nairobi is gebleken, is Nederland voorstander van een geïntegreerde bena- Volgens Kaoenda leidt Zuid-Afrika ook „ontevreden” Zambianen op om zijn regering omver te werpen. Zo achtervol gen veiligheidstroepen in het noordwes ten van het land „de bende van Moesja- la” die in Zuid-Afrika is opgeleid. tie, James Kruger, liet eerder weten dat die „agitatie en intimidatie” in Soweto voortduren. Generaal Gent Prinsloo, het hoofd van de politie in Johannesburg en omgeving, zei dat de politie in Soweto patrouilleert. Ira Johannesburg en Preto ria staan politie-eenheden klaar om in te grijpen. In woongebieden voor negers bij deze steden zijn bij anti-regeringsrei- len in juni 176 mensen omgekomen. Minister Kroger van justitie maakte donderdag bekend dat de scholen voor negers die volgende week dinsdag weer open zouden gaan, voorlopig gesloten zullen blijven omdat men nieuwe onlus ten vreest. Deze vrees wordt gedeeld door de Rand Daily Mail. Dit blad dat zicfh doorgaans verzet tegen de apart heidspolitiek, zegt over aanwijzingen te beschikken dat het volgende week wel eens tot nieuwe gewelddaden kan ko men. De negerscholen gingen dicht nadat er in diverse woongebieden voor negers rellen waren uitgebroken na een beto ging uit protest tegen het verplichte gebruik van Afrikaans tijdens bepaalde lessen. De Zuidafrikaanse regering heeft later bekendgemaakt dat onderwijs in DEN HAAG (ANP) Als de ont wikkelingsfase van de olievelden in de Noordzee voorbij zal zijn, zal de Noordzee in naar schatting eenderde van de Westeuropese vraag naar olie voorzien. Dit heeft volgens een ver slag in de bedrijfskrant Onder de vlam” de president-directeur van Shell Nederland, ir. J. A. P. Montijn, gezegd. Hij zei dat de uiteindelijk winbare reserves in de Noordzee be neden de 62ste breedtegraad kan worden geschat op 35 a 40 miljard vaten, dat is 6 a 7 miljard ton. De bewezen reserves daarvan bedragen ruim 14 miljard vaten, dat is onge veer 2,5 miljard ton. BEIROET-WASHINGTON (Reuter, UPI, AFP). Een dag nadat de Arabi sche Liga Syrië en de Palestijnen opriep tot verzoening leek de situatie in het door burgeroorlog verscheurde Libanon uitzichtlozer dan ooit. De Amerikaanse ambassade maakte bekend dat dinsdag de nog in Libanon achtergebleven 1500 Amerikanen kunnen worden geëvacu eerd, de Britse ambassade drong er bij de Britse onderdanen op aan gebruik te maken van „deze laatste kans” en Yas ser Arafat,, de leider van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie besloot een voor genomen bezoek aan Damascus voor be sprekingen met president Assad niet door te laten gaan. eens zal zijn dat ’t kapen van vliegtui gen eronder valt. Misschien kunnen we, van dat uitgangspunt uit, stap voor stap komen tot een algemene definitie van het begrip terrorisme”. BRUSSEL (ANP). - Zeventien leden van het Europese Parlement willen dat de Europese ministerraad voor het Euro pese Hof wordt gedaagd. Ze vinden dat de ministerraad nalatig geweest is door te verzuimen een gemeenschappelijk vervoerbeleid tot stand te brengen en dat uit te voeren. De 17 hebben een resolutie ontworpen waarin het parle ment gevraagd wordt een actie tegen de Europese ministerraad op gang te bren gen. De 17 Europese parlementariërs ma ken deel uit van de parlementscommis sie voor ordening Bij de bespreking die Scranton had met minister Van der Stoel en een aantal hoge ambtenaren is ook de moge lijkheid ter sprake gekomen dat bij de komende Algemene Vergadiering een voorstel wordt ingediend om Israël te schorsen of te schrappen als lid van de Verenigde Naties. In elk geval zullen zowel Nederland als de Verenigde Staten daar scherp op tegen zijn. „Ik geloof ook wel”, zo zei Scranton, „dat de meeste landen beseffen dat het een vergissing is een land uit een dergelijk forum te zetten, zeker een land dat in een conflict is verwikkeld. Want de Verenigde Naties zijn het enige forum waarin conflicten vruchtbaar kunnen worden besproken. De technische produktiekosten van Noordzee-olie variëren naar gelang de ligging van het veld en het tijdstip van de exploitatie van 3 tot 7 dollar per vat. In grote velden in het Mid- den-Oosten lopen de kosten van 20 tot 50 dollarcent per vat. Ir. Montijn stelde, dat West-Europa het dus zeker niet zonder de impor ten uit de OPEC-landen zal kunnen stellen. Bij de ramingen van de Shell van de vraag naar olie is aangeno men, dat het totale energieverbruik met 3 a 3,5 percent per jaar zal toenemen. Vooral omdat de kolenpro-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3