V an den Hoek blij met rode lantaarn ZICH TE LEIDER Iwresultaten SPDRTMS3 Francei976 Dv ZOETEMELK TOONDE LAAT WEL EEN WARE 11 ..Zo krijg je wat publiciteit” Onfortuinlijk verlies Ree Van Impe: ..Zoals Joop vandaag re ed was hij de beste van allemaal I ■lil Melkhuisje verloor opnieuw één van attracties s I f tw IjiM Z Eiffel LL ;c Z? TERDAG 1 7 JULI 1976 SPORT 9 Tijdslimiet Verschil en Wens >k- on i af Tempo >T.22eRIT ';;a 6 km b 90 km PARIJS Geen snelheid De 23-jarige Robin Drysdale kwam precisie en snelheid tekort tegen de futloos spelende Argentijn Ricardo Ca no. De als zesde geplaatste Cano kon in de eerste set pas na 5-5 doordrukken, nadat de jeugdkampioen van Engeland 1975 nog een voorsprong van 3-1 had genomen. De tweede set was snel ten einde, De kleine Cano bij iedere ser vice springt hij op om de bal maar zo hoog mogelijk te raken speelde een degelijke partij en hoefde zich weinig in te spannen, omdat de backhand van de nummer tien van Engeland het volledig liet afweten. De Brit bleef bovendien te veel op de achterlijn spelen. En als hij naar het net kwam, had Cano telkens een antwoord klaar. De Argentijn won met 7-5, 6-3. HILVERSUM De meester is gevloerd. In één van de kwartfina les van de internationale tennis kampioenschappen van Nederland in Hilversum ging vrijdag de Spaanse miljonair Manuel Santana, inmiddels 38 jaar, ten onder tegen zijn 18 jaar jongere landgenoot An gel Gimenez. Het werd 7-5, 6-2 en daarmee verloor het Melkhuisje opnieuw een attractie na de snelle uitschakeling van de Pool Fibak. Gimenez ontmoet nu vandaag in de halve finales de Argentijn Cano, die vrijdag in een andere kwartfi- nalepartij de Brit Robin Drysdale versloeg. I W Np* ie ,s> (Van onze speciale verslaggever) I maar de bescheiden Belg Van Impe behield zijn gele trui. Die )Ut, De ronde van Frankrijk 1. uitgeslagen 'bal van Gimeoez in. FT 8. Bergklassement: 1. Van Impe 169 pun ten, 2. Bellini 165, 3. Zoetemelk 119, 4. Gados 85, 5. Poulidor 79, 6. Torres 65, 7. Delisle 63, 8. Menendez 59,9. Conató 56, 10. Panizza 46. Joop Zoetemelk beschikte echter over zoveel kracht dat de een na de ander het tempo niet meer kon volgen. Hij legde daarmee tevens de basis voor de uiteindelijke nederlaag van Lucien van Impe. „Ik had beslist mijn dag niet”, zei de geletruidrager. „Toch voelde ik me tot kort voor de eindstreep allerminst kansloos de etappe te winnen. Ik gokte erop dat Zoetemelk iets te veel had gegeven en dat als gevolg daarvan in de laatste kilometer de vaart enigszins zou verminderen. Ik had reeds besloten om in dat geval onmiddellijk te demarre ren”. en andere etappekoersen. De Tour is zo veeleisend, zo lang en zo verraderlijk dat iemand die het spektakel nooit heeft meegemaakt geep, voorstellingsvermogen heeft van de alom heersende moeilijkhe den”. Aad van den Hoek hapte naar adem. Hij veegde het zweet van zijn gezicht en keek naar de mensenmenigte op de Puy-de-Dome. Van den Hoek: Tevreden met laaatste plaats. 18-7-1976 CHAMPS-ÉLYSÉES De hoop van Lucien van Impe bleek echter ijdel. Zoetemelk had inderdaad in de beklimming veel gegeven, maar aan het eind van zijn krachten was hij geenszins. „Staande in de pedalen had ik Elly Vessies-Appel is in de halve fi nales van het internationale tennistoer nooi te Kitzbühl uitgeschakeld door de Roemeense Virginia Ruzici: 6-3, 6-2. Bij de heren plaatsten zich Manuel Orantes en Franpois Jauffret voor de halve eind strijd. Italië heeft op de eerste dag van de ontmoeting in de halve finale van het tennistoernooi om de Davis beker een voorsprong van 2-0 genomen op Zweden, dat zonder Björn Borg speelt. Panatta versloeg Norberg en Barazzutti won van Johansson. geen last van het pijnlijk zitvlak”, aldus de triomfator. „Tweehonderd meter voor de finish voelde ik het ogenblik geko men om mijn laatste belager van me af te schudden. Van Impe kon me geen seconde bedreigen. Ik was de hele be klimming trouwens reeds zeker van me zelf. Jammer dat ik door die ene aarze ling op de Portiillon de gele trui aan mij zag voorbijgaan”. De uitslag van de twintigste etappe, van Tulle naar de Puy de Dome, over 220 km, is: Lucien van Impe finisht achter Zoete melk De eerste reden was dat hij in de „strijd’ ’om de rode lantaarn „winnaar” bleef ten opzichte van zijn „concurrent”, dë Spanjaard Uribezubia. „Zag je het?”, luidde de vraag van Aad van den Hoek. „Uribezubia kwam enkele seconden eer der dan ik binnen. Hij blijft voorlaatste in het klassement. Ik draag bij het begin van het weekeinde dus nog steeds de rode' lantaarn. Die wil ik ook nog heb ben als wij op de Champs Elysees arri veren. Dan weten meer mensen dat ik de Tour uitgereden heb, dan wanneer ik bijvoorbeeld 50e of 60e zou worden. En publiciteit kan nooit kwaad”. Strijden voor de overwinning lijkt normaal. Strijden om als laatste de finish te bereiken is blijkbaar alleen in de Tour de France een bezigheid die als „nor maal” wordt gekwalificeerd. Trouwens, in een volgende Ronde van Frankrijk hoopt Aad van den Hoek ver van de rode lantaarn te blijven. Hij: „Ik heb in de voorbije weken meer geleerd dan in een heel jaar. Daarvan hoop ik in mijn verdere toekomst te profiteren. Ik heb ondervonden dat de Tour de France een-heel speciale wedstrijd is. Hij is met geen andere koers te vergelijken”. Aad van den Hoek glimlachte toen hem her innerd werd aan zijn victorie vorig sei zoen in de vijfdaagse „Ster der belof ten”, een Franse rittenkoers voor jonge beroepsrenners. „Nu zie ik”, aldus de coureur uit Dirksland, „dat er een enorm verschil bestaat tussen de Tour vergeten toen het gevecht op de flanken van de Puy-de-Dome in alle hevigheid ontbrandde. De gele trui stond welis waar niet meer op het spel, maar des te feller overheerste de revanchegedachte. Zoetemelk toonde zich dit keer een ware leider in de strijd. Onder zijn moordende pedaalslag verdwenen tientallen cou reurs reeds naar het tweede plan toen er nog vijf kilometer afgelegd moesten worden. Tenslotte bleven zes man in het voorste gelid: Zoetemelk, Van Impe, Galdos, Riccomi en het duo Poulidor- Delisle dat een prive-oorlog voerde voor de derde plaats, met daaraan verbonden het predikaat „best geklasseerde Frans man”. Zonder winnaar overigens, want Poulidor kon uitsluitend de 30 seconden achterstand op Delisle goedmaken. Meer niet. De Spanjaarden Santana en Gimenez bestreden elkaar -met veel hoge topspin- ballen langs de lijnen. De toeschouwers in het drukkend warme Hilversum twee regenbuitjes konden ook geen verfrissing brengen waren getuige van enkele spectaculaire, rally’s. Santana kon hert met zijn routine en raffinement niet bolwerken tegen het talent uit Bar celona, dat toch te snel bleek te zijn en de oude grootmeester vele keren een voudig passeerde. In de eerste set kon Santana een achterstand van 2-5 nog inlopen, maar Gimenez greep toch de set met 7-5. Daarna is Santana eigenlijk niet meer in zijn spel gekomen. Na afloop verklaarde hij: ..Gimenez was sterker dan ik”. Het einde kwam voor Santana, die wellicht volgend jaar weer naar het Melkhuisje komt, op een wat onplezierige wijze. Op setpoint gaf de scheidsrechter een volgens beide spelers ■yS; Place de la Concorde Bertoglio (la.-Fontana) op 16.30, 10. Lo- pez-Oaril (Spa.-Velez) op 19.17, II. Pe- sarrodona (Spa.-Velez) op 21.09, 12. Mar tins (Por.-Velez) op 21.28, 13. Panizza (Ita.-Chiappano) op 21.47, 14. Ocana (Spa.-Saura) op 24.30, 15. Bellini (Ita.- Cribiori) op 24.56, 16. Martin (Fra.-Gui mard) op 25.04. 17. Torres (Spa.-Saura) op 32.18, 18. De Witte (Bel.-Cribiori) op 33.52, 19. Julien) (Fra.-Lapebie) op 39.38, 26. Pronk (Ned.-Post) op 47.31, 76. Via- nen (Ned.-Caput) op 2.19.44, 83. Karstens (Ned.-Post) op 2.31.06, 84. Ra«s (Ned.- Post) op 2.37.39, 87 en laatste Van den Hoek (Ned.-Post) op 3.09.32. onder de rook van Clermont Ferrand (187 kilometer) een voorsprong kon op bouwen die bijna anderhalve minuut groot werd, ontstond er tenminste iets dat leek op de sfeer van een wieler koers. Labourdette werd in de beklim ming van de Puy-de-Dome eerst door Mariano Martinez en kort daarna ook door het peloton voorbijgestoken. Toen was het gevecht, dat de Tour de France het niveau gaf waarop enkele dagen tevergeefs was gewacht, meteen in alle hevigheid ontbrand. En naarmate de top van de laatste bergreus naderde, wist niet alleen Joop Zoetemelk dat hij nooit zo dicht bij de eindvictorie was geweest dan uitgerekend in de Tour waarin hij drie bergetappes won. De vraag bleef alleen onbeantwoord of de ervaring van dit jaar hem een volgende keer nog zal baten. Wat hij op de Puy-de-Dome pres teerde, was in ieder geval van wereld klasse. PUY-DE-DOME. - Een Nederlander (Joop Zoetemelk) won de 20e etappe in de Tour de France: een andere landge noot (Aad van den Hoek) kwam als laatste op de top van de Puy-de-Dome. Het tijdsverschil tussen beiden bedroeg 13 minuten en 8 seconden. Aad van den Hoek was - uiteraard - geen coureur die lachend van zijn fiets stapte. Als je in de laatste col van de eerste categorie bijna een kwartier op de winnaar moet prijsgeven, heb je trouwens weinig re den om de gemoedstoestand te uiten met een lachend gezicht. Bij Aad van den Hoek was het echter toch enigszins an ders. De lange TI-Raleighcoureur uit de ploeg van Peter Post had twee redenen om zich ondanks de 87e plaats een tevreden man te noemen. 'Piece defÉtoile Puntenklassement: 1. Maertens 250 punten, 2. Esclassan 113, 3. Gavazzi 110, 4. Paolini 104, 5. Pollentier 88, 6. Kar stens 84, 7. Panizza en Zoetemelk 73,9. Van Impe en Raymond Poulidor 68. 1. Zoetemelk (Ned.-Caput) 6 uur, 52 minuten en 52 seconden, 2. van Impe (Bel.-Guimaid) 6.53.04, 3. Galdos (Spa.- Velez) 6.53.17, 4. Poulidor (Fra.-Caput) 6.53.24, 5. Riccomi (Ita.-Chiappano) 6.53.34, 6. Delisle (Fra.-De Muer) 6.53.54, 7. Martin (Fra.-Guimard) 6.54.08, 8. Mar tos (Spa.-Velez) 6.54.14, 9. Martinez (Fra.-Anglade) 6.54.35, 10. Lopez-Carill (Spa.-Velez) 6.54.40, 11. Seznec (Fra.-Ca put), 12. Pollentier (Bel.-Driessens) 6.55.05, 13. Bertoglio (Ita.-Fontana) 6.55.10, 14. Bellini (Tta.-Cribiori) 6.55.37, 15. Mesiet (Fra.-Guimard) 6.55.40, 16. Ju lien (Fra.Anglade) 6.55.56, 17. Maertens (Bel.-Driessens) 6.56.00, 18. Martinez- Heredia (Spa.-Velez) 6.56.07, 19. Martins (Por-Velez) 6.56.25, 20. De Witte (Bel.- Cribiori) 6.56.31, 40. Karstens (Ned.-Post) 6.59.25, 45. Pronk (Ned.-Post) 6.59.49, 55. Raas (Ned.-Post) 7.00.32, 83. Vianen (Ned.-Caput) 7.05.03, 87. Van den Hoek (Ne.-Post) 7.06.00. „Tjonge, het is wat”, zei hij. Het werd heel even niet duidelijk waaraan hij op dat moment dacht. Aan de enorme pu blieke belangstelling of aan de strijd die hij al drie weken voert tegen de tijdsli miet en andere obstakels. Het antwoord kwam niettemin snel. Aad van den Hoek dacht niet aan het publiek. Hij dacht „Alleen zaterdag nog even afzien”, zei aan de paar uren die nog resten alvo rens de Tour tot het verleden behoort, hij. „Zondag, op de Champs Elysees, moet alleen maar heerlijk zijn om het mee te maken”. halve Maertens niemand om een handje toe te steken”. „ul.vu Impe ook in het gevecht om de hoofdprijs had kunnen verslaan, bleek vooral in de rit die na een monotoon verloop van vele Uren tenslotte op de Puy-de- Dome een onvergefelijke apotheose beleefde. Joop Zoetemelk dacht onmiddellijk na zijn derde overwinning trouwens hardop terug aan de beslissende Pyreneeënetap- pe van St. Gaudens naar St. Lary- Soulan. Het was immers in die moor dende rit over de Col de Mente, dc Portillon de Peyresourde en ten slotte Pla d’Adet, dat bij een moment van aarzelen betaalde met de gele trui die daar voorgoed rond de schouders van Lucien van Impe kwam. De beklimming van de Col du Portillon, tijdens die fatale 10e juli, zal Joop Zoetemelk nooit meer vergeten, ook al wordt hij honderd jaar. „Ik dacht dat de mannen van Peugeot, vooral Thevenet en Delisle, wel zouden rijden”, zei hij een week geleden. „Bovendien vertrouwde ik erop dat Pou lidor meehielp bij het organiseren van een tegenaanval. Toen ik ontdekte dat daarvaan geen sprake meer was, ben ik in mijn eentje aan de achtervolging op Van Impe begonnen. Maar het was te laat. In het groepje, waaruit ik later trouwens nog zou wegspringen, was be- Algemeen ploegenklassement: 1. Velez 330.56.16, 2. Caput op 9.44, 3. Chappano op 27.21, 4. De Muer op 29.52, 5. Gui mard op 39.40, 6. Sauna op 50.47, 13. Post op 3.08.35. Dagploegenklassement: 1. Caput 20.41.06, 2. Velez 20.42.11, 3. Guimard 20.42.52, 4. Anglade 20.47.37, 5. Chiappano 20.47.38, 6. De Muer 20.50.42, 11. Post 20.59.46. ^voorden, die gedachtengang, waarmee Zoetemelk in St. Lary-Soulan zijn nederlaag weergaf, had hij niet Zijn eerste plaats in het algemeen klassement door een victorie op de Puy- de-Dome onderstrepen was voor Lucien van Impe een wens die dus niet in vervulling ging. Hij glimlachte toen hij Zoetemelk desondanks de loftrompet over hem hoorde steken (Zoetemelk: „Lucien heeft een sterke Tour gereden en hij beschikt over een sterke ploeg”), maar hij kon een gevoel van teleurstel ling toch niet verbergen. Van Impe: „Zoals Joop vandaag reed was hij de beste van allemaal. Ik betaalde de tol van de eerder geleverde inspanningen. Bovendien heeft de spanning mij geen goed gedaan. Iedereen zei weliswaar dat na de Pyreneeën de Tour beslist was, maar als leider van het klassement blijf je desondanks aan tientallen gebeurte nissen denken die je alsnog van dc troon kunnen stoten. De nervositeit was ook ’s morgens bij de start van de rit nar de Puy-de-Dome groot. Ik durf te beweren dat ik gewonnen zou hebben als de etappe drie dagen vroeger was verreden. Dat de strijd pas in de laatste tien kilometer beslist zou worden, drukte in tussen een zo zware stempel op de 20e etappe dat de rit best met 175 kilometer ingekort had kunnen worden. De twee óf drie demarrages die toen plaatsvon den waren namelijk niet sterk genoeg om de afscheiding langer dan vijf minu ten te laten duren. Pas toen Labourdette Z^Tour (Van onze speciale verslaggever) PUY-DE-DOME Het was een superieure Joop Zoetemelk die op de Puy-de-Dome triomfeerde. Alle doorstane emoties en pün van de voorbije dagen legde hjj in es demarrage die enkele honderden meters voor d eindstreep de twintigste etappe be sliste. Deze victorie gaf hem meer vreugde dan de beide etappesuccessen in de Alpen. Het geweld dat Zoetemelk ontketende was echter ook het bewjjs dat hij nooit eerder zozeer de eindvictorie heeft verspeeld dan juist in de Tour van 1976. Want dat .hü Lucien van 1 AMSTERDAM Drie zeges van met zwart opererende spelers, dat was het meest opmerkelijke uit de negende ron de van het IBM-toernooi. Het vanzelf sprekende overwicht van wit werd door Ligterink, Böhm en Langeweg ongedaan Ligterink, Bihm en Langeweg ongedaan gemaakt. Het werd een positieve score voor de Nederlanders vrijdag, want al leen Donner en Ree moesten het punt afstaan aan respectievelijk Böhm en Ve- limirovic. Dat Ree verloor, was een on gelukkige zaak, omdat het duidelijk re mise stond. Behalve Velimirovic haalde ook Sax als witspeler een overigens prachtige zege op Miles. Na negen ronden zijn vooral de scores van Ivkov en Gipslis opvallend: negen remises. Ivkov is daar wel tevreden mee. De Joegoslaaf wacht zijn kansen af. Gipslis, voor de eerste keer in een Wes- teuropees" toptoernooi, probeert het in elk duel opnieuw, maar laat steeds weer de kansen glippen. In de meestergreep is Van Wijgerden boven Hartogh gekomen dank zij een overwinning op wereld kampioene Gaprindasjvili. Uitslagen negende ronde: GrootmeestergroepKurajica (Joel Kortsjnoj (Sov) afgebroken; Olafsson (IJsl) Langeweg (Ned) 0-1; Gipslis (Sov) Sigur- jonsson (IJsl) remise; Ivkov (Joe) Farago (Hon) remise; Velimirovic (Joe) Ree (Ned) 1-0; Sax (Hon) Miles )gbr) 1-0; Donner (Ned) Böhm (Ned) 0-1; Szabo (Hon) Ligterink (Ned) 0-1. Stand: 1 Kortsjnoj Sl'a en 1 alg.), 2 Farago. Mlles Sl'a, 4 Szabo, Böhm 5, 6 Slgurjonsson. Gipslis, Ivkov, Velimirovic, Ligterink, Sax 4‘/2, 12 Kurajica 4 (en 1), 13 Ree, Olafsson 4, 15 Donner 3, 16 Langeweg 2%. Het beslissende moment tijdens de beklimming van de Puy-de-Dome waarop Joop Zoetemelk zijn achtervolgers Lucien van Impe en Raymond Poulidor lost. Zoetemelk stal daarmee de show maar de bescheiden Belg Van Impe behield zijn gele trui. Algemeen klassement: 1. Van Impe (Bel.-Guimard) 109.59.24, 2. Zoetemelk (Ned.-Caput) op 4.21, 3. Poulidor (Fra.- Caput) en Delisle (Fra.-De Muer) op 12.15, 5. Riccomi (Ita.-Chiappano) op 12.27, 6. Galdos (Soa-Velez) op 14.33, 7. Pollentier (Bel.-Driessens) op 15.05, Maertens (Bel.-Driessens) OP 16.24, 9. SS-"'*' Routinier Santana kwam Ss s- Gimenez in zijn partij tegen Manuel Santana. Vooral door het leef tijdsverschil, Gimenez is achttien jaar jonger, verspeelde Santana zijn halve finaleplaats.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9