Italië DRIE WERELDRECORDS BIJ ZWEMMEN pleegt chantage SPORTIEF Bemiddelaar Arabische liga naar Libanon Gat in dijk van Elbe-zijkanaal na dertien uur gedicht IS 18 twee dagen laag: Groepen cafébezoekers slaags op het Meerplein „Schmidt BRAADWORST SAUCIJZEN BIEFSTUK M M BOS» 349 Het woord is aan V Mogelijk weer een Rembrandt ontdekt Gematigde temperaturen AGENDA pagina 7 --&1 Aantal pagina’s vandaag: A Olympische oorlof MM ■t'- I WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN GROTE SCHADE IN BEVERWIJK Luidsprekers 6 1 ALLEEN DINSDAG EN WOENSDAG 2 3 7 8 9 9 DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN WW lekstraat 10 - Haarlem tel. 023-320274. I „France”op ’t droge? St rand verwachting 7 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws 4, 5, Beurs Radio en tv Strips Sport 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 FIJN GEKRUIDE BOTERZACHTE PAARDE- MAANDAG 19 JULI 1976 66e jaargang nummer 217 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. cn adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging:18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. 500 GRAM 275 250 GRAM 0*10 IJmuider Courant Godried Bomans: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie; Mr. H.C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement -.bij vooruitbetaling-f 13. p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—), p. jaar f 14G,90 (p.post f 189,—). Losse nummers 65 et. (ADVERTENTIES) y (ADVERTENTIE) 4 JUWELEN De Franse oceaanstomer „France” die momenteel in een zijkanaal van de haven van Le Havre ligt, lijkt door de positie van de foto graaf in de droge modder vast te liggen. Wat gokkers steeds vergeten is, dat het toeval geen geheugen heeft. schijnlijk is dat de aanleiding geworden voor alle moeilijkheden, toen er weder zijds „hulptroepen” verschenen. Drank misbruik vierde hoogtij. Toen de Bever- wijkse politie verscheen werd onmiddel lijk een ruit van de surveillancewagen vernield. De politie trok zich terug om later terug te komen met versterking van de mobiele eenheden uit Velsen en Heemskerk. inmiddels waren er aan het Meerplein vele ruiten gesneuveld en vernielingen aangericht. Vuurwapengebruik kon door de politie niet worden vastgesteld. Men bediende zich van autocricks en ijzeren staven. In overleg met de Haarlemse officier van justitie zijn de twee gearresteerden weer op vrije voeten gesteld, onder de voorwaarde, dat de woonwagenbewoners dié klandestien een standplaats hadden gezocht op een terrein in Beverwijk, onmiddellijk zouden vertrekken. Zij ver dwenen in de loop van zondagmiddag. Volgens de Palestijnen hadden de Sy- riërs eerder aangeboden hun strijd krachten uit de gebieden van Sidon en Sof ar terug te trekken als de Palestijnen een hoge delegatie naar Damascus zou den zenden voor besprekingen. Zij trok ken zich bij Sidon inderdaad gedeeltelijk terug, maar verzetten geen stap bij So- far en daarom weigerden de Palestijnen naar Damascus te gaan. Weersverwachting van het KNMI tot dinsdagavond: (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In de nacht van za terdag op zondag, tegen een uur, zijn op het Meerplein in Beverwijk twee groe pen cafébezoekers slaags geraakt. De Beverwijkse politie moest versterking vragen van de Heemskerkse en Velsense politiekorpsen. WASHINGTON (AFP, Reuter, DPA, UPI). De Westduitse Bondskanselier, Helmut Schmidt, heeft verklaard dat de VS, West-Duitsland, Frankrijk en Engeland op de top van Porto Rico zijn overeengekomen de economische hulp aan Italië te zullen staken wanneer de communisten daar deel zouden gaan uitmaken van de regering. Het was het voornaamste onderwerp van deze top. zei hij. rond de om de 7 SULBY. Een schilderij van Hol landse herkomst, mogelijk een werk van Rembrandt en sinds circa 1790 in parti culier bezit op het eiland Man, wordt dit najaar naar het Rijksmuseum in Am sterdam gebracht voor identificatie. Het niet gesigneerde, op een paneel geschil derde portret van een man, is, zo veron dersteld de huidige eigenares, barones Heather Currey wellicht een voorstudie geweest voor een groter schilderij. 49 reldrecordhouder Roger Pyttel uit Oost-Duitsland, die in de eindstrijd slechts Vierde werd. Terwijl de Spe len op gang kwamen liep de Tour de France het afgelopen weekeinde af. Het eerst aan de finish was Gerben Karstens, die de laatste etappewinst opeiste. De totaalzege was voor Lu cien van Impe voor Joop Zoetemelk en „veteraan” Raymond Poulidor. Inkoop Verkoop Een zwak front passeert met tijdelijk bewolking. Morgen ge leidelijk weer opklaringen. Mati ge zeewind. In de middag 22 tot 24 graden, zeewater 19 graden. Vooruitzichten: overwegend peri oden met zomers strandweer. i nog toe samengetrokken van Beiroet en heeft weinig kunnen doen f Veel bewolking met plaatselijk wat regen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind, later rui mend naar west. Minimumtem peraturen omstreeks 15 graden, maxima circa 21 graden. Italië verkeert al maandenlang in ern stige economische moeilijkheden en heeft van de westelijke bondgenoten grote leningen gehad. Italiaanse politieke partijen hebben boos gereageerd op de verklaring van Schmidt. Het officiële christen-democra- tische blad II Popolo schreef in een gisteren gepubliceerd hoofdartikel: „De chantage van Schmidt is totaal overbo dig. De manier waarop de kanselier zijn meningen uitte doet ons volkomen per plex staan”. Het communistische partijblad „L’Uni- ta schreef: „De vier groten van de kapitalistische wereld zijn voor de dag gekomen met een schandelijk pact om het Italiaanse volk te chanteren”. Het socialistische partijblad L’Avanti zei dat de opmerkingen van Schmidt „uiterst ernstig” waren. Omdat de Bondskanselier geen sterke communisti sche partij in eigen land had om zich tegen te verzetten moest hij in het buitenland de anti-communist spelen”. De Italiaanse regering heeft gisteren met klem betoogd niets te weten van °en afspraak Italië uit te sluiten van economische en financiële hulp van het westen als de communisten zitting zou den krijgen in een nieuwe regering in Rome De politieke verwikkelingen rondom de Olympische Spelen in Montreal zijn opnieuw een aanduiding van de steeds verder schrijdende annexatie van deze vierjaarlijkse sportmanifestatie door po litieke machten. De bedoelingen van de oorspronkelijke stichters der moderne Olympiade, de Fransman Pierre de Cou bertin en zijn medestanders, is aller minst geweest een mogelijkheid aan de landen te bieden om elkander hun macht en potentie te bewijzen bij een lijdelijk gebrek aan oorlogen. Integen deel, toen in 1894 tot de instelling van de moderne Olympische Spelen werd besloten, gebeurde dat in de illusie dat een dergelijke internationale sportieve wedkamp ertoe zou kunnen bijdragen I dat internationale tegenstellingen zouden worden bij gelegd en de volken over de grenzen van hun politieke ommuringen heen elkander de hand zouden reiken. In 1936 misbruikte Hitler de Olympi sche Spelen als een imponerende propa gandamachine. Zowel de gehele entoura ge als het ceremonieel dropen van natio- naal-socialistische gifspuiterij. Als er ooit reden zou zijn geweest voor sport lieden uit andere landen om de Olympi sche Spelen te boycotten, dan zou dat in 1936 hebben moeten gebeuren. Helaas, verreweg de meeste nationale Olympi sche Comités slikten deze verpolitiekte sportdemonstratie en lieten hun sport mensen niet alleen de nazigroet van Hitler beantwoorden, maar ook nog in iet zand bijten in de arena tegen de als militaire keurtroepen getrainde Duitse «Heten. Ofschoon een zo duidelijke politieke verkrachting van de Spelen na de twee de wereldoorlog niet meer is voorgeko men, heeft de Olympiade zich in ver schillende opzichten in een totaal ver keerde richting ontwikkeld. Van „ver broedering” is geen sprake meer, er is ten soort sportoorlog voor in de plaats jekomen. doordat vooral de grotere mo gendheden hun politieke prestige als in set van de sportontmoeting gingen be schouwen. Daardoor kwamen de natio nale comités steeds sterker onder natio naal politieke invloed te staan en wer den zij verlengstukken van het nationale regime. Het is geen vreedzame wedkamp van amateursporters meer, maar een verbitterde strijd! tussen regeringen, tus sen politieke systemen. De besluiten tot boycot om een of andere politieke reden »'orden niet door de sportlieden, maar door de staatshoofden of kabinetten ge nomen. De sport in zijn zuivere vorm zou erdoor gediend zijn, als deze verkap te vierjaarlijkse oorlog zou worden op alieven Of misschien heffen de Spelen zichzelf >P, want als alle naties die een grief tegen andere naties hebben weglopen en ®dere naties, waartegen velen een grief nebben, worden uitgesloten, blijven wel licht alleen San Marino en de Maagden elanden over. met 214 kilometer. Vrachtschepen moe ten nu via de Elbe door de Duitse Sandra Henderson en Stephane Pre fontaine dragen het Olympisch vuur het stadion binnen. Democratische Republiek naar het Mit- telland-kanaal. Het oorspronkelijke vermoeden dat de ongewoon lange warmteperiode mede een oorzaak is geweest dat .niet een zij dam maar de bodem van het kanaal gebarsten is. Op de plaats van de breuk ligt een verkeerstunnel onder het ka naal. In het overstroomde gebied is men vandaag begonnen met het stutten van huizen die met instorting worden be dreigd en de brandweer was doende het water weg te pompen. lerkwartet Hassink, Pirard, Fons van Katwijk, Van Houwelingen een af gang tijdens de 100km tijdrit. Het viertal kwam niet verder dan de zeventiende plaats. Het goud was voor de ploeg van de Sovjet Unie, die na afloop van de ceremonie protoco- laire weigerde op de „verplichte” persconferentie te verschijnen. Beter verging het Enith Brigitha, die op de 100 meter vrije slag de finale binnen zwom. De aandacht werd in het Olympische bassin echter opgeëist door de Oostduitse dames (goud en een wereldrecord - 4.07.95 - op de 4 x 100 meter wisselslag) en door de Amerikanen John Naber en Mike Bruner, die eveneens toptijden af le veren. Naber verbeterde het wereld record op de 100 meter rugslag. In de halve finale kwam hij tot 56.19. Bruner won het goud op de 200 meter vlinderslag met een tijd van 1.59.23. Hij onttroonde daarmee we- LÜNEBURG (DPA) De dijkdoorbraak in het Elbe-zjjkanaal bij de stad Lüneburg, waardoor gisteren in het noordoosten van de Duitse deelstaat Nedersaksen een mil jardenschade ontstond, is gedicht. Na een gevecht van dertien uur was men er met man en macht in geslaagd bij Erbstorf ten noorden van Lüneburg een nooddam op te werpen en het water tegen te houden. vredesstrijdmacht van Soeda- CAIRO (UPI, Reuter) Sabry El-Kohly, bemiddelaar van de Arabische liga, is gisteren via Damascus naar Beiroet ge,- gaan voor een nieuwe poging een staakt-het-vuren tot stand te brengen en verzoening tussen Syrië en de Palestijnen te bewerkstelligen. Vóór zijn vertrek zei Kohly met alle betrokken partijen te zullen praten om tot uitvoering te komen van de resoluties die de Arabische ministers van Buitenlandse Zaken in de afge lopen zes weken over Libanon hebben aangenomen. De resoluties roepen op tot overbrugging van de kloof tussen Syrië en de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) en tot een staat-het-vuren en het beginnen van vredesbespre kingen. De Arabische liga heeft nu een 2300 man in Libanon, bestaande uit Syriërs, Libiërs nezen en Saoedi-Arabiërs. Men wil de strijdmacht opvoeren tot 6000 man. De strijdmacht is tot luchthaven v- oorlog te beëindigen. Kohly zei te gaan praten over ;het opgang brengen van de aanvoer van voorraden en medicijnen in Libanon „met het oog op de verslechterende situ atie". Ook gisteren wees niets in Libanon erop dat die situatie beter werd. Ameri kanen en andere niet-Libanezen bereid den zich in allerijl voor op hun vertrek morgen met het mogelijk laatste evacu- atie-konvooi, dat door de Amerikaanse ambassade wordt georganiseerd. Een Palestijnse woordvoerder zei dat gisteren Syrische versterkingen het berggebied van Sofar ten oosten van Beiroet waren binnengetrokken, waar door elke kans op een verzoening met de Palestijnen vooralsnog verkeken lijkt. i. Een der betrokken groepen was een aantal klandestien in Beverwijk verblij vende woonwagenbewoners waarmee al eerder moeilijkheden waren ontstaan. Er zijn twee arrestaties verricht. Verschei dene gewonden moesten in het Rode Kruis Ziekenhuis worden behandeld, waar na nog een der vrouwen uit de woonwagens verblijft met een hersen schudding, alsmede een 24-jarige Bever - wijker die ernstig boven zijn ogen werd verwond. Tegen een uur zaterdagnacht werd deze Beverwijker met een bierfles een ernstige hoofdwond toegebracht. Waar- 1 Het organisatiecomité van de Olympische Spelen in Montreal wacht met spanning af welke Afri kaanse landen de Spelen nu voorgoed vaarwel zullen zeggen. Kongo, Ethio pië, Ghana, Tsjaad, Nigeria en Zam bia hebben het organisatiecomité offi cieel laten weten niet deel te nemen. De dertien overige Afrikaanse landen, die zaterdag bij de openingsceremonie afwezig waren, hadden zich gistera vond nog niet afgemeld. Inmiddels hebben ook landen, die wel aan de plechtigheid deelnamen zich min of meer officieel teruggetrokken. In de verwarring in Montreal wordt nu 27 genoemd als grootste aantal terugge trokken landen. Kameroen, dat wel deelnam aan de opening, schijnt de afgelopen nacht zodanig „bewerkt” te zijn dat vertrek alsnog wordt over wogen. Op de eerste wedstrijddag van de Spelen beleefde het Nederlandse wie- De nooddam bestaat uit een binnen schip, vier pantservoertuigen van de Bundeswehr verscheidene honderden autowrakken en 50.000 zandzakken. De justitie onderzoekt nu hoe het mogelijk is dat de dijk, in het pas een maand g eleden in gebruik genomen ka naal, kon doorbreken. De voor de Euro pese binnenscheepvaart belangrijke wa terweg zal zeker zes maanden gesloten blijven. Het kanaal verbindt de Elbe zuidoostelijk van Hamburg met het Mit- telland-kanaal en verkort de weg van het vrachtvervoer naar het Ruhr-gebied

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1