Nederlandse bus verongelukt in Noorwegen EVACUATIE VAN BUITENLANDERS UIT LIBANON VOORLOPIG TE GEAARLIJK NEDERLAND SUCCESVOL Gasoorlog 16 Onbekend gas bedreigt Italiaanse dorpen Bomaanslag op Nederlandse ambassade in Madrid J *1 Viking op Mars geland '1 Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN JURISTEN DOKTEREN COMPROMIS-FORMULE UIT Wisselend bewolkt AGENDA Aantal pagina’s vandaag: Kunsthandel Jos de Graaff t Milieugroep redde potvissen van Russische harpoenen Twee doden, 34 gewonden Telefoonbeantwoorders eigen ontwerpstudie voor nijman haarlem houtmarkt 21 023-319309 2 Tomatenijs Strandverwachting perspex lichtbakken neon lichtreklames f Relatiegeschenken .<1 r - 4 7 15 15 14 9, 10, 11, 13 Umuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, TI. P. Stuurman Abonnement -. bij vooruitbetaling - f 13,- p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,-),’p. jaar f 146,90 (p.post f 189,-). Losse nummers 65 ct. Koninkrijk, dat zich over dit compromis verder wil beraden. Gewonden komen aan bij het ziekenhuis in Tromsö. (ADVERTENTIES) 12 Luidsprekers KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. SATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 Harry de Jong: God zal ons oordelen naar onze werken. Maar wat als de com puter al onze werken doet? Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 5, 6, ROME (DPA) Twee dorpen in de omgeving van Milaan zijn in het week einde tot verboden gebied verklaard, nadat zich na een ontploffing in een chemische fabriek een nog niet geï dentificeerd gas heeft ontwikkeld dat een gevaarlijke uitwerking blijkt te heb ben. Onze landgenote Enith Brigitha (recths) tijdens de huldiging van de winnaars op de 100 meter vrije slag, waarzij de eerste (bronzen) medaille voor Nederland in de wacht sleepte. Wellicht oplossing Euro-verkiezingen Wisselend bewolkt en voorname lijk in het binnenland plaatselijk een buk Overwegend matige wind uit west tot noordwest. Mi nima omstreeks 14 graden, maxi ma circa 22 graden. Plaatselijk Nieuws Radio en tv Strips Beurs Sport kaanse landen zeker in Montreal zijn gebleven. Ik heb echter niets meer van Lance gehoord”. Het Internationaal Olympisch Co mité heeft de mogelijkheid opengela ten dat individuele sportmensen van die landen, welke zich om politieke reden hebben teruggetrokken, kunnen deelnemen aan de Spelen in Montre al. De organisatoren van de Spelen hadden deze mogelijkheid eerder uit gesloten. Tot nu toe heeft geen van de leden van ploegen, die de Spelen hebben verlaten, gepoogd alsnog deel te nemen. waarbij gedacht wordt aan het oppikken van de mensen met helicopters van de Amerikaanse marine. Hoe ingewikkeld en daardoor uitzichtloos de strijd in Libanon is mag blijken uit een artikel van de Münchener ..Abendzeitung” waarin werd beweerd dat Amerikaanse, Bel gische, Franse en Westduitse organisaties de wapenleveranties aan de christelijke gevechtseenheden financieren. Onlangs zou bijvoorbeeld en wapenzending van 120 miljoen dollar met die bestemming zijn verzonden. Intussen windt president Sadat van Egypte zich op over het feit dat de resoluties die de Arabische liga aannam om de crisis in Libanon tot een oplossing te brengen niet worden uitgevoerd. Hij zei dit in een interview met de Soedanese krant „El Medina”. Hij merkte voorts op dat alleen Israel ge baat is bij een voortdurende strijd in Libanon. AMSTERDAM (ANP). In Noorwe gen, in de omgeving van het plaatsje Alta zijn gisteren twee Nederlanders gedood en 34 gewond, toen de touringcar waarin zij zaten, van de weg geraakte en over de kop sloeg. De twee dode lijk verongelukten zijn de chauffeur van de bus, de 30-jarige P. Thijssen uit Zutphen, en een toeriste, de 69-jarige mevrouw Th. Kloosterman uit Amers foort. Onder de reizigers bevonden zich ook twee Haarlemmers: de 75-jarige II. Naafs en de 61-jarige mevrouw E. Klej- le, beiden uit de Eksterlaan in Haarletn- Noord. Zij zijn met lichte verwondingen opgenomen in een ziekenhuis in Ham- merfest. MADRID (Reuter, UPI) Bij de Nederlandse ambassade in Madrid is in de afge lopen nacht een bom ontploft. De ingang werd vernield, maar er vielen geen slacht offers. De Nederlandse ambassade is gehuisvest op de tweede verdieping van een gebouw in Noord-Madrid. In het gebouw zijn geen Spaanse overheidsdiensten onder gebracht. De ontploffing deed zich een week geleden voor maar pas halverwege de vorige week werden in de dorpen Seveso en Meda de verontrustende gevolgen waargenomen, die gisteren nog in om vang toenamen. Eerst vielen de bladeren van de bomen, vervolgens verdroogde die groenten in de tuinen en stierven kip pen, eenden. kalkoenen en schapen. Ten aanzien van de Nederlandse ener gievoorziening tekent zich een sombere toekomst af, die in vergelijking met de problemen op dit gebied van andere Europese landen nog iets somberder uit valt door de betrekkelijk kleine opper vlakte van ons land, waarop industriële concentraties als Rijnmond, IJmond en andere vestigingsplaatsen, gecombineerd met intensief bebouwde woongebieden, een directe aanslag plegen op de lucht zuiverheid. Vooral voor Nederland zou een „scho ne” brandstof voor industrieën en krachtcentrales uitkomst bieden. Van daar dat de vraag of niet met spoed moet worden overgeschakeld op kern energie, zo actueel wordt. De nadelen van kernenergie echter, die algemeen bekend zijn, maken die keuze uiterst moeilijk. Het heeft geen zin voor een klein land als het onze om te proberen de opmars van de kernenergie tegen te houden, maar het zou natuurlijk onaanvaardbaar zijn wanneer uit economische overwe gingen voorbijgegaan zou worden aan de consequenties die de kernenergie voor de volksgezondheid van deze en komende generaties zal hebben. Geen of weinig kernenergie betekent dat gebruik zal moeten worden gemaakt van andere middelen zoals aardgas, steenkool en stookolie. Af gezien van de vraag of de cijfers van de aardgasvoorraden in ons land en ons zee-plat volkomen betrouw baar zijn, staat het wel vast dat die voorraden niet onuitputtelijk zijn. De industrie zal geleidelijk weer terug moe ten schakelen op „oude” brandstof, zoals steenkool en olie. De gevolgen daarvan werden dezer dagen door een deskundige van de Eindhovense T.H. bij wijze van ernstige waarschuwing aan de orde ge steld: schrikbarende toeneming van uit gestoten zwaveldioxyde in de atmosfeer, een gevaarlijke luchtvervuiling binnen afzienbare Jjd, nog vergroot door de eveneens met sprongen toenemende ver vuiling door het snel groeiende autover keer. Met andere woorden: binnen enke le jaren is de toestand van sterke lucht vervuiling vooral boven de industriële concentraties weer terug, nadat enkele jaren van een merkbare verbetering kon worden gesproken door het massale ge bruik van aardgas, dat zwavelarm is. Wat nu? Hopen op verrassingen bij het zoeken naar nieuwe aardgasbellen, voorzichtig overstappen op een beheerst gebruik van kernenergie, met optimale verantwoordelijkheidszin zoeken naar een oplossing om het radio-actief afval kwijt te raken, en intussen alle krachten van het technische vernuft mobiliseren om de uitlaatgassen van fabrieken, krachtcentrales en auto’s te ontdoen van de gevaarlijkste bestanddelen voordat zij worden uitgestoten. Het is duidelijk dat zich ten aanzien van het energiebeleid in de komende jaren een geweldige proble matiek aandient, die tegelijkertijd he laas, ondanks alle solidariteitsverklarin gen in de Europese samenwerking, een factor van bittere economische rivaliteit gaat worden. Na enkele buien opklaringen. Matige westelijke tot noordwes telijke wind. Temperatuur 20 tot 22, zeewater 19 graden. Vooruit zichten hogedrukgebied ver sterkt zich langzaam, waardoor geleidelijk meer opklaringen. ferentie in Montreal vlak naast de kamer, waar het IOC zich beraadde over de maatregelen, die moeten worden genomen nu de Afrikaanse landen de Spelen van Montreal heb ben geboycot omdat Nieuw-Zeeland deelneemt. drie maal een scherpe woordenwisseling met zijn Franse collega Sauvagnargues, die onverwacht met nieuwe bezwaren tevoorschijn kwam. Volgens de Neder landse bewindsman zijn deze bezwaren echter te herleiden tot zorg over de opstelling van de critici van Europese verkiezingen in het Franse parlement. Souvagnargues wees erop dat de En gelse en de Deense regeringsleider een voorbehoud hadden gemaakt met be trekking tot het akkoord over de zetel verdeling in het Europese Parlement, dat de Europese Raad een week geleden in Brussel bereikte. Zolang anderen re serves maken, moeten wij dat ook doen, aldus de Franse bewindsman. Minister Van der Stoel zei gisteravond na afloop van de ministervergadering dat de nieuwe bezwaren van Frankrijk niet opgevat kunnen worden als een poging om alsnog van het akkoord over de zetelverdeling af te komen. Maar de Een bijzonder smakelijk ge noemde wereldnieuwigheid zal in de huidige hitte eerst slechts het Hongaarse publiek kunnen ver frissen: ijs van tomaten en wor telen. Naar het in Boedapest ver schijnende blad „Esti Hirlap” meldde heeft een levensmidde- lenfabriek in Szegedin (Zuid- Hongarije) dit produkt aan een vakkundige jury voorgelegd en daarvoor de hoogste cijfers be haald. Tomatenijs zou bijzonder verfrissend zijn. Het heeft een dieprode kleur en smaakt zoet zuur. Wortelenijs is helgeel van kleur en heeft een pikant smaakje. De fabriek wil haar nieuwe produkt in de vorm van ijspoeder op de wereldmarkt brengen. BRUSSEL (ANP) De geschillen die gisteren in de Europese minister raad in Brussel gerezen zijn over de Europese verkiezingen worden wel licht deze maand opgelost. Volgens woordvoerders hebben juristen van de EEG in de afgelopen nacht een compromis-formule uitgedokterd waarover alle EEG-lidstaten het eens zijn, met uitzondering nog van het Verenigd De driepotige robot landde aan een parachute en op een kussen van de uitlaatgassen van zijn remraketten in een tamelijk vlak gebied dat door de geleerden wordt beschouwd als een van de beste om naar eventueel leven op de rode planeet te zoeken. Volgens de eer ste indrukken is de landing vlekkeloos verlopen. „Het ziet er goed uit”, ver klaarden de geleerden en technici in het ruimtecentrum te Pasadena in Califor- nië. Het bevestigende radiosignaal van de Marslander werd door het personeel in het centrum met gejuich ontvangen. In het landingsvaartuig bevinden zich een aantal gespecialiseerde biochemische laboratoria in zakformaat, waarin zal moeten worden uitgezocht of er ooit leven op Mars is geweest. Ook zal er onderzoek gedaan worden naar de sa menstelling van de Marsbodem. Vanochtend om 9.51 u. onze tijd wer den de klampen, waarmee het landings vaartuig met het moederschip verbonden was door kleine explosieve ladingen ver broken en begon de sonde aan de afda ling naar de „rode planeet.” Met kleine raketten werd de Marslander vervolgens in een baan gebracht, waarin de zwaar tekracht van Mars invloed begon te krijgen, en de robot naar de planeet toeschoot. De' Viking 1 werd op 20 augustus van het vorige jaar gelanceerd en kwam ongeveer een maand geleden aan bij Mars. De Viking 2 die gelijk is aan de Viking 1 zal naar verwachting op 7 augustus Mars genaderd zijn. De Sovjet-Unie heeft reeds tweemaal een landingsvaartuig op Mars gebracht. In beide gevallen is direct na de landing het contact met de volgstations op de aarde verbroken. rikanen in bussen en auto’s de reis naar Damascus zouden aanvangen. De woordvoerder van de ambassade sloot de mogelijkheid niet uit dat de evacuatie langs andere wegen zal geschieden De evacuatie was vastgesteld voor vanmorgen maar de Amerikanen hebben het advies gekregen ervan af te zien omdat de route naar Damascus niet veilig genoeg is door de oprukkende Syrische versterkingstroepen. Het was de bedoe ling dat een konvooi van 403 buitenlanders, van wie 143 Ame- vraag welke vorm het akkoord juridisch moet krijgen een aparte conventie dan wel een verdragswijziging is hierdoor nog moeilijker geworden. Een werkgroep van juristen werd direct na het beraad aan het werk gezet. Mogelijk is de gevonden compromisformule voor alle landen uiteindelijk acceptabel. Volgens de Overijsselse Autobusdienst (OAD), die de reizen samen met de NRV en het reisbueau Scanlux organiseert,is het ongeluk gebeurd, doordat een andere weggebruiker de bus sneed. Bij de uit wijkmanoeuvre zou de touringcar van de weg geraakt zijn. De gewonden wer den onmiddellijk na het o ngeluk naar ziekenhuizen in Alta, Hammerfest en Tromsö getransporteerd. Morgen zal een lid van de Nederlandse ambassade in Oslo naar Noord-Noorwegen vliegen. Ook in Spanje raakten Nederlandse toeristen betrokken bij een busongeluk. Zij zaten samen met Duitse toeristen in een Spaanse touringcar, die in de nacht van zondag op maandag op de autosnel weg bij Barcelona in een kettingbotsing geraakte. De balans bedroeg zes doden (twee Spaanse chauffeurs en vier Duitse toeristen) benevens tien gewonden. Daaronder waren zes Nederlanders, die hun reis inmiddels hebben kunnen voortzetten. PASADENA (UPI, AP). De lan- dingsrobot van het Amerikaanse ruimte schip Viking 1 is vanmiddag om 12.53 onze tijd op de planeet Mars geland. Om 13.12 u. ontving de NASA de bevestiging van de landing via door de Marslander uitgezonden signalen, die negentien mi nuten nodig hadden om de afstand naar de aarde te overbruggen. Gunga: „Op de dag van de opening heb ik met de heer Lance (ÏOC-lid uit Nieuw-Zeeland) gesproken. We hebben als sportmensen gepraat. Lan ce zei toen dat hij zou trachten zijn regering over te halen het rugbyteam terug te roepen. Dan zouden de Afri- Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond: Het afgelopen weekend zijn tal van aanslagen gepleegd op gebouwen van officiële instanties en monumenten van de burgeroorlog in Spanje. De bomaan slag op de Nederlandse ambassade was echter de eerste actie tegen een buiten landse vertegenwoordiging. Over de da ders van de aanslag op de ambassade is nog niets bekend. De verantwoordelijkheid voor de an dere aanslagen is per brief opgeëist door een tot dusver onbekende groepering, de „anti-fascistische verzetsgroep 1 okto ber”. De Spaanse politie heeft nog niet officieel vastgesteld wie voor de aansla gen verantwoordelijk is. Volgens het dagblad Informaciones twijfelt de politie aan de authenticiteit van deze brieven. Ook betwijfelt de politie of deze groepe ring in staat is op zo’n grote schaal overal in het land aanslagen te plegen. Volgens het Spaanse persbureau Euro pa Press is deze groepering een afge scheiden communistische beweging met een maoïstische koers. De naam „1 okto ber” zou herinneren aan de moordaan slag op vier Madrileense politiemannen door het maoïstische „patriottisch anti fascistisch revolutionaire front” op 1 ok tober 1975. VANCOUVER (UPI) Drie leden van een actiegroep tegen de walvis vangst hebben gisteren een school pot vissen althans tijdelijk gered van Russi sche harpoenen. Ze voeren in een rub berboot tussen de potvissen en een Rus sisch schip voor de walvisvangst. De Russen schoten de harpoenen niet af, kennelijk uit vrees de betogers te tref fen. Met nog twee andere rubberbootjes hielden de walvisbeschermers hun „menselijke muur” nog een uur vol, waarna de Russen hun harpoen-kanon afdekten. Actieleider Bob Hunter vaart met zijn „Greenpeace”, een voormalige Canadese mijnenveger, al zes weken op de Stille Oceaan om de Russische walvisvloot te weerhouden van de walvisvangst. In een radioboodschap aan Vancouver meldde Hunter dat zijn ploeg dapper doorgaat na dit succes. Nederland is gisteren tijdens de Olympische Spelen in Montreal bij zonder succesvol geweest. Het water- poloteam versloeg wereld- en Olym pisch kampioen Rusland met 3-2 en plaatste zich daardoor voor de finale- poule, de hockeyers, die in Wouter Leefers hun strateeg hadden, reken den met 3-1 af met wereldkampioen India en zwemster Enith Brigitha haalde voor Nederland de eerste me daille binnen. Op de 100 meter vrije slag legde zij achter de Oostduitse Kornelia Ender (goed voor goud dankzij de wereldrecordtijd van 55.65) en Petra Priemer, maar voor de Amerikaanse Shirley Babashoff beslag op het brons. De Olympische Spelen worden ge boycot door achtentwintig Afrikaanse landen, een Arabisch land en een Zuidamerikaans land wegens de aan wezigheid van Nieuw-Zeeland, dat een rugbyteam heeft laten spelen in Zuid-Afrika. De 30 landen zijn: Algerije, Kameroen, Kongo, Ethio pië, Mali, Ghana, Guyana, Opper- Volta, Mauritius, Irak, Kenia, Libië, Niger, Nigeria, Oeganda, Soedan, Swaziland, Tanzania, Tsjaad, Togo, BEIROET (UPI, AFP). Een woordvoerder van de Ame rikaanse ambassade in Beiroet heeft gisteren bekendgemaakt dat evacuatie van buitenlanders in Libanon voorlopig om veiligheidsredenen is uitgesteld. Als de zaak afgerond wordt zou nog deze maand de conventie of de acte die de algemene en directe verkiezingen voor het Europees parlement in 1978 regelt, getekend kunnen worden. Mr. Van der Stoel, die de ministerraad voorzit, heeft vanochtend nog eens een klemmend beroep op zijn collega’s ge daan de kwestie van de verkiezingen tot een oplossing te brengen. Het is uitgeslo ten dat de Europese publieke opinie geconfronteerd wordt met een uitstel van de verkiezingen, aldus Van der Stoel. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Negen hadden zich gisteren urenlang vergeefs gebogen over de vraag hoe het akkoord juridisch in het vat moet worden gegoten. Onze redacteur in Brussel tekent hier bij aan dat het bij de beraadslagingen er bitter aan toe is gegaan. Minister Van der Stoel, die als voorzitter optrad, had Zambia (deze 21 landen trokken zich terug), Gabon, Gambia, Lesotho, Ma dagascar, Malawi, Mauretanië, Cen traal Afrikaanse Republiek, Somalië en Zaïre (deze negen landen stuurden geen afvaardiging). Egypte neemt normaal deel aan de spelen, evenals Jamaica. Beide landen hebben contact met hun regering. Vier Afrikaanse landen hebben definitief besloten te zullen blijven deelnemen: Ivoorkust, Marokko, Senegal en Tunesië. De boycot van de 30 landen komt het organisatiecomité van de Olympi sche Spelen te staan op een extra verlies van ongeveer een half miljoen gulden. Walter Sieber, de Zwitserse directeur van het organisatiecomité: „Er waren voor de voetbal- en de hockeywedstrijden, die nu door de boycot niet doorgaan. ongeveer 100.000 kaarten in de voorverkoop verkocht”. De Afrikaanse landen zullen ook andere sportevenementen dan Olym pische Spelen boycotten, totdat ieder een beseft dat Zuid-Afrika niet mag worden gesteund. Dit verklaarde Jean Claude Gunga, secretaris-generaal van de opperste raad van de sport i Afrika, gisteren tijdens een perscon- DINSDAG 20 JULI 1976 66e jaargang nummer 218 Kantoor: LangeNieuwstraat427, IJmuiden’ Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, nakantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1