Auto reed op landmijn: 2 doden Britse ambassadeur in Dublin gedood Toegenomen spanning in Grieks-Turks oliedispuut Misoogst bollen bedreigt kwekers Trein botst 20 H op auto: één dode Levenvormend nitrogeen op Mars gevonden Uitkoopregeling tong en schol afgerond E! IH4ZD4 löit- h artendori tos Montreal 1976 De Dropktïning met het kroontje, de specialist voor al uw drop- en antihoestartikelen. Donderdags Marktplein IJmuiden. DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan Nieuw perspectief MAROKKO EN EGYPTE OOK WEGGELOPEN □- n KAMERLID DANKERT AGENDA pag'na 6 Aantal pagina’s vandaag: UIT ZIEKENHUIS vmmmmA t 1 Amin pelgrim 2 4 7 9 9 11 18 MH Enkele buien CiiunJ jiv. achting V KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 Mllii - i D r. A. van Me e r 1 o o Mi* e m/i Het Roemeense turnwonder Comaneci (Van onze sportredactie) (Van een onzer verslaggevers) (Zie verder pagina 6) CHR. EWART-BIGGS (ADVERTENTIES) Beurs 13, 15, 17, 19 Sport Luidsprekers 10, 14, 16 Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige noordelijke wind. Minimumtem peraturen rond 12 graden, maxi ma ongeveer 20 graden. Aanvankelijk werd gedacht dat Dan- kert derdegraadsbrandwonden had opge lopen bij de explosie die veroorzaakt werd door een defecte butagasfles. Bij behandeling in het ziekenhuis van Be verwijk, waarnaar Dankert werd over gebracht, bleken de verwondingen mee te vallen, zodat hij al dit weekeinde naar huis mocht terugkeren. Discussiëren betekent voor velen: wachten tot de ander zwijgt. UTRECHT/CASTRICUM (ANP). üe intercity-trein van Haarlem naar Den Helder is vanmorgen om elf uur in bot sing gekomen met een auto. De chauf feur van de auto, de 61-jarige P. C. Broers uit Heiloo, kwam bij de botsing om het leven. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het PvdA-Kamerlid Piet Dankert, die begin deze maand vrij ernstig werd gewond bij een explosie op zijn zeilboot in Friesland, is uit het ziekenhuis ontslagen. Dankert hoopt na het zomerreces zijn werk in de Kamer weer te kunnen hervatten. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 5, 6, IJmuider Courant Radio Oeganda heeft gisteren gezegd dat president Idi Amin een pelgrimstocht naar Jeruza lem wil maken, „of de Arabieren of Israëliërs dat nu leuk vinden of niet”. De radio zei dat Amin „de moskeeën in die buurt” wil bezoeken en de Israëlische auto riteiten „drie of vijf dagen van tevoren op de hoogte zal stellen en verwacht op het vliegveld Lod te landen”. De uitzending werd in Nairobi opgevangen. „De enige mensen in Israel met wie hij bereid is te praten tijdens zijn pelgrimstocht zijn oud-mi- nister van defensie Mosje Da jan, minister van buitenlandse zaken Jigal Allon en oud-premier Gol- da Meir. Deze mensen kunnen hem vrij op het vliegveld opzoe ken”. aldus radio Oeganda. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Het rijk en het be drijfsleven zullen elk tien miljoen gul den storten in aanvullende uitkooprege- lingen voor tong- en scholvissers. Het aandeel dat de banken zullen leveren is nog onzeker, omdat zij te kannen heb ben gegeven per individueel geval te zullen beslissen. De opmerkelijkste sportieve presta ties waren gisteren de enorme explo sies bij het zwemmen. Drie zwemfi- nales leverden evenzovele wereldre cords op. Enith Brigitha bereikte als zevende zwemster de finale van de 100 meter rugslag. Andere Neder landse uitschieters waren de overwin ning van de hockeyers tégen Maleisië (2-0) en de zege van het waterpolo- team tegen Roemenië (6-5). Plaatselijk Nieuws Radio en tv Strips Bibliotheek Morgen nog een koele noord westelijke stroming met een klei ne buienkans. Geleidelijk meer opklaringen. In de middag rond 20 graden, zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Langzaam sta bieler. Opklaringen en een ge matigde temperatuur. Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem DUBLIN (AP). De Britse ambassa deur in Ierland, Christopher Ewart- Biggs is omgekomen toen een landmijn vanmorgen ontplofte in zijn auto toen hij op weg was naar de ambassade vanuit zijn residentie, aldus heeft de politie bekendgemaakt. Een niet-geïden- tificeerde medewerkster van de ambas sadeur, die met hem meereed, is even eens omgekomen. De chauffeur van de ambassade en Brian Cubbon, permanent ondersecretaris van het bureau Noord- lerland, zijn met zware verwondingen naar een ziekenhuis overgebraeht. Pikant detail hierbij is dat op het ogenblik een Nederlands damesho- ckeyteam een trip door Zuid-Afrika maakt. Dit is nog niet tot Canga c.s. doorgedrongen, want anders zou Ne derland net zo’n strijdpunt kunnen vormen als Nieuw-Zeeland, het land waarom de Afrikaanse boycot dit keer begonnen is. Overigens zullen de Afrikaanse landen hun boycot niet tot Montreal beperken. Canga kon digde onder meer een boycot van de Gemenebestspelen in 1978 in Edmon ton (Canada) aan. ..Amerika moet echter ook oppassen”, aldus Canga, „als dit land werkelijk van plan is om zijn damesturnploeg nog voor het einde van de spelen een trip naar Johannesburg te laten maken”. Giste ren werd tevens bekend dat China momenteel pogingen in het werk stelt een aantal van de in Canada verdwe nen Afrikaanse landen uit te nodigen voor eventuele alternatieve spelen in 1980. dringt, met name als dat in de strook ten westen van de eilanden Mytelene en Chios zou gebeuren. Een gezaghebbende bron in Athene zei dat een dergelijk Turks handelen niet kan worden gedoogd en Griekenland zou noodzaken tot militaire tegenmaatrege len. Het Visserijschap stemde gisteren voor een regeling die onder meer inhoudt dat de 10 miljoen van het bedrijfsleven wordt geïnd middels een heffing op de tong- en scholvangsten van maximaal een percent. HILLEGOM. De mislukte oogst in de bollenkwekerij heeft tot gevolg dat de handelaren bij lange na niet aan de vraag kunnen voldoen. Hoewel de prij zen voor de bollen sinds jaren weer tot een acceptabeler niveau zijn gestegen, betekent de misoogst voor zowel de kweker als voor de exporteur een aan zienlijke derving van inkomsten. „Het is niet uitgesloten dat er bedrijven onder door zullen gaan”, voorspelt kweker Witteman als voorzitter van de Bond van Bloembollenhandelaren. De verlie zen lopen in sommige bedrijven op tot een teruggang van 80 procent in een jaar. Beide landen betwisten elkaar de olie- exploratierechten in de Aegeische wate ren. Griekenland eist in die zee een De Amerikaanse prestatie op Mars is in alle opzichten bewonderenswaardig. Met onbegrijpelijke precisie hebben we tenschap en techniek een verbinding tot stand gebracht tussen de aarde en de kleine, verre „Rode Planeet’’ die met Mercurius en Venus gerekend wordt tot de „aardachtigen”. De oudste wetenschap der mensheid, de sterrenkunde, heeft het tot aan het begin van deze eeuw moeten doen met het mathematisch georiënteeerde onder zoek. met behulp van de ontdekte en geijkte wetten betreffende de omlooptij den en onderlinge afstanden van de planeten, hun diameters en dichtheden, steunend op de ontdekkingen van de grote theoretici Kepler en Newton. Daarna begon de opmars van de onder- zoektechnieken met sensationele nieuwe hulpmiddelen als de spectroscoop. de fotografische plaat, de fotometer, de po larimeter. Nu zijn we dan, dankzij de voortreffelijke ontwikkeling van de on bemande ruimtevaart met haar compu ters en radio-electronica, in de meest sensationele van alle fasen der planeten- kunde aangekomen op het punt dat met directe fotografische opnamen en ver fijnde laboratoriumproeven kan worden vastgesteld welke feiten de planeet Mars, schatkamer van kennis omtrent de vorming, opbouw en inhoud van ons zonnestelsel, de wetenschap te bieden heeft. De dag van de Marslanding zal als „de dag van de ruimtevaart” de geschiedenis ingaan. Met recht, want het belang van deze verbinding met een van de meest intrigerende hemellichamen van ons zonnestelsel kan nauwelijks hoog genoeg worden geschat. De perfecte techniek die met een grote dosis geluk de Marslander deed neerkomen in een uitermate ge schikt gebied, dat bovendien ook nog een feilloze landingsplek bleek te zijn, zal in de komende weken ook nog zorgen voor een stroom van gloednieuwe informatie, die over de gehele wereld de oren van de wetenschapsmensen zal doen gloeien. I Is er, was er, komt er leven op Mars? Dat is de vraag waarop deze kostbaar ste onderneming in de ontwikkeling van het ruimte-onderzoek is toegespitst. Het antwoord op die vraag wordt met toene- I mende opwinding afgewacht. In de 15e eeuw doorbrak de Poolse monnik Coper nicus het tot toen geldende wereldbeeld, dat de aarde centraal stond in de schep- Iping. Zijn levenswerk was de grondslag Ivoor de moderne sterrenkunde en de I afbraak van het wetenschappelijk-reli- gieuze dogma „de mens en de aarde [staan centraal”. De overtuiging dat het Leven eigendom en inhoud van het heelal is en op een zeker moment elders in ons zonnestelsel of daarbuiten zal worden aangetroffen, in welke vorm ook, is voor velen in onze dagen nog een moeilijk te verteren fantasie. Men zal er [echter aan moeten wennen. Eens zal de [spotlach om de lippen van de beperkte [denkers verstijven: misschien de komen de weken al. Of over jaren. Het nieuwe [perspectief kondigt zich aan en het is zo [boeiend dat het met niets te vergelijken is. Het ongeluk gebeurde op een met au tomatische knipperlichten beveiligde overweg op de Kapelvzeg tussen Castri- cum en Heiloo. Beide sporen werden ten gevolge van het ongeluk versperd, om kawart voor twaalf kon het treinver keer weer worden hervat. spaame 34-hoek damstraat tel 320077 letters tekstborden-perspex - signs - vinyl MONTREAL. De boycot van Taiwan en de Afrikaanse landen, gis teren voegden zich ook Marokko en Egypte bij de wegblijvers, begint voor het Internationale Olympische Comité uiterst hinderlijke vormen aan te ne men. Het is de Afrikanen ernst en Jean Claude Canga, secretaris-gene- raal van de overkoepelende Afri kaanse sportraad, verklaarde gister middag trots op een persconferentie: „Aan het einde van de spelen zullen vrijwel a lie Afrikaanse landen zich hebben teruggetrokken”. Verder kon digde Canga maatregelen aan tegen de overige 25 landen die nog sport- contacten onderhouden met Zuid-Af rika. Internationaal gezien waren de zwemverrichtingen van de Amerika nen (heren) en Oostduiters (dames) opnieuw indrukwekkend. Veel ap plaus was er ook voor het Roemeense turnwonder Nadia Comaneci. Zij is de enige die de Russinnen van het goud kan afhouden bij dit onderdeel. Voor verder en uitgebreider olym pisch nieuws verwijzen wij u naar onze sportpagina’s. De eerste berichten over de ontplof fing meldden dat de omgekomen vrouw de echtgenote van de ambassadeur was. De politieverklaring luidde echter: „De Britse ambassadeur is gedood door een lamdmiin. Een dame die met hem in de auto zat is eveneens omgekomen. Zij is niet zijn echtgenote, maar wij kunnen haar naam op dit moment nog niet bekendmaken”. De verklaring van de politie meldde dait er nog twee personen in de auto zaten toen de bom ontplofte. Zij hebben de ontploffing overleefd en zijn met iware verwondingen naar een ziekenhuis weggebracht. De residentie van de ambassadeur, een vrote woning die in een eigen park ligt t n zwaar wordt bewaakt, ligt op 12 km van het centrum van Dublin. De politie is onmiddellijk begonnen aan een uitgebreid onderzoek naar de manier waarop de bom in de auto is eangebracht. De auto heeft in de afgelo pen nacht in de garage gestaan op het landgoed. De echtgenote van de ambassadeur, mevrouw Felicity Jane Ewart-Biggs was gisteravond uit Dublin vertrokken voor een bezoek aan Engeland, aldus heeft een woordvoerder van de ambassade be kendgemaakt. Volgens de politie van Dublin is nooit gedreigd met een aanslag tegen het le ven van de Britse ambassadeur. Hij zou de eerste Britse regeringsfunc tionaris zijn die in de Ierse Republiek is gedood sinds de Ierse onafhankelijk heidsoorlog van het begin der twintiger jaren. Telefoon 023 319245 PASADENA (Reuter, UPI). De Vi- king-Marslander heeft het eerste bewijs doorgezonden, dat op Mars levenvor^ mend nitrogeen voorkomt, zo is vandaag in Pasadena in Californië meegedeeld. Volgens dr. Alfred Nier, hoofd van de groep geleerden die de gegevens bestu deren welke de Viking naar de aarde zendt, bevat de atmosfeer van Mars 3 percent nitrogeen. Ter vergelijking geldt dat de aarde 78 percent nitrogeen in de atmosfeer heeft. Bovendien komt op Mars 1,5 percent argon voor. De geleerden hadden al eerder uit lange-afstandsmetingen en door de on derzoekingen van ruimtevaartuigen ver ondersteld dat nitrogeen op de rode planeet voorkwam, maar het bewijs is nu geleverd. „Dit is een grote, grote stap in de richting van het vinden van leven op Mars”, aldus Done Bane, een woordvoer der van het straalaandrijvingslaboratori- um gisteren. Nadat de Viking twee foto’s naar de aarde had gezonden, was hij tot zwijgen gekomen. Na de Mars-nacht van 19 uur begon hij vandaag weer een foto te zenden, ditmaal direct naar de aarde in plaats van via het gedeelte dat om Mars cirkelt. Vandaag om 16.55 uur zou de eerste kleurenfoto van het Mars-oppervlak naar de aarde worden gezonden. Deze foto (overgenomen van een beeldscherm in het straalaandrij- vingslaboratorium in Pasadena) toont een panorama van het Mars- landschap vlak na de landing Verwachting van het KNMI tot donderdagavond -LL; E-Kon.ng/t.t^c Da,mate Pers B.V./ Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling - f 13,- p. mnd., 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,-), p. jaar f 146,90 (p.post f 189,-). Lo: t nummers 65 et.- ATHENE (Reuter) Een door Turkije aangekondigde exploratiemissie in de Aege ische Zee Is voor Griekenland aanleiding geweest zyn strijdkrachten in verhoogde staat van paraatheid te brengen. Nagenoeg de hele Griekse marine patrouilleert mo menteel bij de Griekse eilanden voor de Anatolische kust van Turkije. .continentaal plat” op, aangezien er meer dan 3000 Griekse eilanden en ei landjes liggen. Turkije daarentegen be schouwt een dergelijk plat als de na tuurlijke voortzetting van zijn Anatoli sche kuststrook. Ankara eist de rechten op een plat dat zich grofweg uitstrekt tot middenin de Aegeische Zee, op tal van plaatsen tot voorbij de Griekse ei landen. Turkije heeft aangekondigd dat het exploratieschip Sismik-2 een missie zal gaan uitvoeren in het omstreden gebied. Het is niet bekend wanneer dit schip precies vertrekt, maar volgens Griekse waarnemers zal dat nog voor het eind van de maand gebeuren. In samenhang met deze kwestie had de Griekse premier Karamanlis gisteren een onderhoud met president Tsatsos. Onmiddellijk daarna riep Karamanlis zijn kernkabinet bijeen. In het hoofdkwartier van de Griekse strijdkrachten pleegde stafchef generaal Arbouzis overleg met hoge officieren van de drie wapens. Griekenland heeft zijn NAVO-bondge- noten en de Sovjet-Unie reeds gewezen op de gevaarlijke situatie die kan ont staan wanneer het Turkse exploratie- vaartuig de Griekse wateren binnen- eigen.fabrikaat roggebrood en ontbijtkoek ouderwets lekker uw warme bakker WOENSDAG 21 JULI 1976 66e jaargang nummer 219 Kantoor: Lange Nieuwstraat427, IJmuiden' Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden 1 el. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1