Kinderen eten te veel en te onn atuurlijk MOGELIJKHEID VAN NA-INDEXERING E I Koninklijke vakantie E NU 3,5 MILJOEN Amnestie voor Roemenen HET WEER 15-JARIGE 9 1976 LENING ambassade e t( Spanje vergoedt bomschade aan REKENINGHOUDERS BIJ GIRODIENST □□□EnöJsffl I n 1 STAAT DER NEDERLANDEN I I II 99 E I- 2 BINNEN» BUITENLAND 19 7 6 EN JULI 2 1 WOENSDAG W Vrouw Vonnissen in Polen c Zeerovers 100% koers open bedrag bedrag rente aflossing schuldbewijzen inschrijving storting kosteloos bij banken en commissionairs prospectus ES I 23 augustus 1976 met bijbetaling van 8 dagen lopende rente jaarlijks op 15 augustus in 15 jaarlijkse termijnen van 15 augustus 1977 af vervroegde aflossing na 10 jaren mogelijk tegen 103% (100% 3% boete) nominaal f 1.000 (CF of K) schuldregisterinschrijvingen van ten minste f 100.000 o o o 27 juli 1976 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten Burgemeester gezocht o" o 13 Wi vai Sal Tas overleden g Cocaine-smokkel Onzorgvuldig Hartpatiënten Dure bij Vergiftigd f Sociale partners in havens willen spoedig gesprek met Boersma (Door onze redactie buitenland) als In het door president en partijleider (ADVERTENTIE) WEERRAPPORTEN £2 JE MAINTIE N DRAI I t Sinds 1959 worden er onder auspiciën van de Voedingsraad driejaarlijkse pei lingen verricht naar de voedingstoestand 34 29 32 21 26 25 24 30 25 30 21 26 27 28 28 31 11 13 12 12 13 14 11 12 15 12 8 21 20 18 18 17 17 13 14 16 18 14 11 14 18 20 17 16 20 13 14 19 19 17 20 15 21 18 21 5 1 0.1 9 0 0 DEN HAAG (ANP). De Spaanse regering heeft aangeboden de schade die in de nacht van maandag op dinsdag werd aangericht door de ontploffing van een bom voor de Nederlandse ambassade in Madrid volledig te vergoeden. Dit heeft een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Den Haag meegedeeld. Nadat werkgevers en. werknemers van minister Boersma, diens standpunt over de na-indexering in het kader van de loonmaatregel hebben vernomen zullen zij opnieuw over de loon- en arbeids voorwaarden in de havens gaan praten. van de koopkracht op tafel heeft ge bracht. Ook wilde hij niet zeggen of de gedachte van de federatie om de minis ter ontheffing van de loonmaatregel te vragen is besproken. Ondanks het slechte weer amuseert de koninklijke familie zich uitstekend ('e villa De Gelukkige Olifant, waar koni i- Het lijkt hem waarschijnlijk, dat deze groep jongeren meer behoefte heeft aan een niet verplichte vorm van jeugdwel- zijnszorg dan aan een voortzetting van Jaime en Marguerita hebben meer be langstelling voor het horloge van oma dan voor de lens van onze fotograaf. Zeven deelnemers aan protestdemon straties bij de Warschause tractorenfa- briek Ursus zijn gisteren veroordeeld tot gevangenisstraffen van drie tot vijf jaar. Zij werden er onder meer van beschul digd op 25 juni tijdens de voedselonlus- ten een stuk van de spoorlijn bij War schau te hebben opgebroken, tengevolge waarvan een goederentrein ontspoorde. Voor het eerst is in Spanje een vrouw, mevrouw Carmen Diez de Rivera be noemd tot hoofd van het kabinet van de premier. Mevrouw Di'ez de Rivera had voordien een hoge functie bij de Spaan se telefoonmaatschappij. De Italiaanse hoofdstad Rome, waar de communisten bij de recente verkie zingen als sterkste partij uit de stembus kwamen, is nog steeds driftig op zoek naar een nieuwe burgemeester. De par tijen zijn het tot dusver nog niet eens kunnen worden. Communisten, socialis ten, sociaal-democraten en republikeinen zijn voorstanders voor een soort noodbe- stuur, waar ook de christen-democraten zitting in zouden moeten hebben. De laatsten wensen echter niet met de com munisten in een bestuur te zitten. Bij wijze van compromis zal het burgemees terschap nu misschien aan een republi kein worden gegeven. V For gek con dig pre DONDERDAG 22 Jl'LI Zon- en maanstanden Zon op 4.46 uur onder 20.46 Maan op 0.50 uur onder 16.47 uur nnw n nw nw wnw nnw nnw nw n wzw w w.st. w.st. no nw w w.st. z w.st. n nnw w.st. nnw wnw w.st. nw w.st. wzw n nnw w w.st. w wzw nw z wzw o n zw zw w 20 23 21 21 23 19 20 23 21 25 16 32 28 29 27 29 26 25 26 25 35 29 M 22 21 0 0.6 1 12 1 4 0.2 1 0.3 13 5 0 0 4 0. 14 0.5 0 14 1 0 0 3 0 o 0.6 0 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissmgen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel-Aviv Tunis 5 dat ges wa tra een zw.bew zw.bew. zw.bew h. bew. zw.bew. zw.bew regenb. zw.bew zw.bew. zw.bew. zw.bew. onbew. l.bew. regen zw.bew. motregen zw.bew. zw.bew. geh.bew. zw.bew onbew. l.bew. l.bew. zw.bew. h.bew. onbew onbew regenb. onbew. onbew. zw.bew l.bew regen l.bew. regenb. zw.bew zw.bew. onbew onbew geh.bew l.bew l.bew V diat EE( zijn Cor kon son alidi A Ret dez hac rep mei hee I wa toe reg 1 sch C de lan< „da sch mei wil zak de Bij men da a het; lak; mis E me! Ben de den de exp den keil tan1 toe; of nini Noc ten B van ten rinj Gei gaa hut als sch zal lerl nog Z de het JM eer< min zijn Sch; tal blij zal gen hefi Alle werkende jongeren en de grote groep werkloze jongeren vallen uit de boot. Voor zover ze nog parttime oplei dingen volgen zou volgens de heer Wa- felbakker een vorm van jeugdgezond heidszorg via de school mogelijk zijn. C X De journalist-auteur Sal Tas is maan dag op 70-jarige leeftijd in het Franse Neuilly-sur-Seine overleden. De op 31 augustus 1905 in Amsterdam geboren Sal Tas was in 1932 een van de oprich ters van de OSP, een linkse aftakking van de SDAP. Toen ontstond ook zijn vriendschap met Jacques de Kadt, met wie hij het blad De Nieuwe Kern op richtte. dat tot 1940 bleef verschijnen. Na de oorlog werd Tas redacteur-bui- tenland bij Het Parool en later corres pondent van dit blad in Parijs en reisre- daoteur. Na zijn pensionering in 1970 werkte Sal Tas nog enige tijd als tv- commentator voor de TROS en ook verzorgde hij een tijd lang een rubriek in het weekblad Accent. De woordvoerder van de Vervoersfe- deratie NW-NKV wilde geen antwoord geven op de vraag of tijdens de bespre kingen van gisteren de federatie op nieuw de eis van volledige handhaving Weer in binnen- en buitenland gekomen dat verder praten geen zin heeft voordat er een standpunt van de minister over de vraag hoe het loonbe- sluit zich verhoudt tot de haven-cao bekend is. De heer Wafelbakker noemt cariës (tandwolf) een nog steeds onderschat probleem. Verder heeft of krijgt de jeugd volgens hem onnatuurlijke voe dingsgewoonten: een overmatige suiker- consumptie, er worden steeds meer fris dranken genuttigd en er w orden ook teveel sterk voorbereide spijzen met weinig vezelstoffen gebruikt. Vezelstof fen, die onder meer voorkomen in bruinbrood en groenten, zijn van belang voor een goede stofwisseling. Tenslotte is er bij een steeds groeiend deel van de jeugd al sprake van een overmatig alco holgebruik. Er zijn in Nederland 146 schoolartsen diensten. Daarvan maken er 34 deel uit van een gemeentelijke gezondheidsdienst, terwijl er 102 functioneren als districts- dienst. In totaal staan ongeveer drie miljoen leerlingen onder schoolgenees- kundig toezicht: 500.000 bij het kleuter onderwijs, 1.45 miljoen bij het basison derwijs, 1 miljoen bij het voortgezet en beroepsonderwijs en ongeveer 77.000 bij het buitengewoon onderwijs. In zijn jaarverslag besteedt de heer De heer Groen memoreerde in zijn rede de snelle groei van het aantal rekeninghouders van de PCGD. In 1968 waren er anderhalf miljoen, in 1971 2,5 miljoen en nu dus 3.5 mil joen rekeninghouders. „De markt raakt enigszins verzadigd”, aldus de heer Groen en daarmee gaf hij de De dreigende onweerswolken konden onze fotograaf Cees Zorn niet beletten voor deze krant exclusieve foto's te maken in het doorgaans met zon over goten Porto Ercole. Niettemin moest de koninklijke familie met onze fotograaf devilla in vluchten om te schuilen voor een onweersbui, die vergezeld ging van bliksemflitsen. Maar angst voor het slechte ilh’pr kenden de prinsjes en prin sesjes niet, want toen de eerste stralen zon weer doorbraken, renden zij naar buiten om hun spelletjes voort te zetten. Binnenkort wordt het gezelschap gecom pleteerd door prins Bernhard, die op dit ogenblik nog in Afrika vertoeft. De Antilliaanse recherche heeft het afgelopen weekeinde drie Columbianen aangehouden, die in hun schoenzolen in totaal twee kilo cocaïne smokkelden. Een van de arrestaties viel op Aruba, de andere twee op Sint-Maarten. Vorige week waren op d<e luchthaven van Aru ba al twee Columbianen gearresteerd, die op dezelfde manier cocaïne naar de VS wilden smokkelen. De Amerikaanse politie hield op het eiland Antigua nog eens vijf Columbianen aan, die twee koffers cocaïne bij zich hadden. LEEUWARDEN (ANP). Marinus Blankesteijn, een 20-jarige HTS-stu- dent uit Joure is de 3,5 miljoenste rekeninghouder bij de Postcheque en Girodienst. De algemeen directeur van de postgiro, de heer F. J. A. Groen, overhandigde gisteren op het gemeentehuis van Joure de jongeman de bescheiden nodig voor zijn reke ning, maar hij kreeg ook een gratis spoorbiljet voor heel Europa. Samen met zijn broer Peter zou hij hiermee naar Noorwegen en naar Athene gaan. en voedingsgewoonten van achtjarige schoolkinderen. Aan het laatste onder zoek (schooljaar 1973-1974) heeft een groot aantal schoolartsen meegewerkt. De resultaten leidden tot de schatting, dat ruim vijftien percent van de achtja rigen dik en dat rond vijf percent te dik is. Ten opzichte van 1964 komt dat neer op een verdubbeling. Wafelbakker ook aandacht aan de schoolverlaters. Voor hen houdt iedere vorm van openbare gezondheidszorg op. Maar een betrekkelijk klein deel van de werkende jongeren komt terecht in be drijven die zo groot zijn dat er een bedrijfsgeneeskundige dienst is. gin Juliana, momenteel vakantie viert met Margriet, Pieter, Irene, Juan Carlos en acht van haar kleinkinderen. De stemming zit er prima in, met name bij mr. Pieter van Vollenhoven en zijn zoon Maurits, die het auto-ongeluk in de buurt van München weer geheel te boven zijn. het zogenaamde periodiek systematisch onderzoek. Verschillende schoolartsen houden zich in hun eigen rayon ook bezig met onderzoekingen. Zo worden in Wymbrit- seradeel al sinds 1962 de rookgewoonte# rookgewoonten bij gehouden. Opvallend is, dat in al die jaren de jongens niet minder en de meisjes wel meer zijn gaan roken. Van de 15-jarige jongens rookt 20 tot 30 percent meer dan tien sigaretten per week, terwijl het roken bij de meisjes sinds 1970 zo sterk is toegenomen, dat ze de jongens in 1974 in alle leeftijdsgroepen al zijn voor bijgestreefd: van de 15-jarige meisjes rookte toen 37 percent en van de 16- jarigen 64 percent meer dan tien siga retten per week. UTRECHT (ANP). De gezondheids toestand van de Nederlandse jeugd is niet alarmerend slecht, maar er zijn bepaalde aanwijzingen die bezorgdheid teweeg moeten brengen. De arts F. Wa felbakker, hoofd van de afdeling jeugd gezondheidszorg van het ministerie van Volksgezondheid, zegt dit in zijn jaar verslag over 1975. Een van de ontwikke lingen waarover hij zich ongerust maakt is het toenemend aantal te zware kinde ren. Vetzucht is een groeiend probleem, dat op een schrijnende tegenstelling wijst tussen ontwikkelde en ontwikke lingslanden, aldus dokter Wafelbakker. De schade aan de ambassade is gering. Volgens de woordvoerder werd de bom geplaatst tegen de glazen deur van het gebouw waarin deze in ondergebracht. De ambassade zelf ligt op de tweede verdieping. Er zijn daar altèen ruiten gesneuveld. Op de begane grond rondom de toegangsdeur liggen winkels. Het ministerie van Buitelandse Zaken heeft nog geen enkele zekerheid dat de aanslag tegen de ambassade was gericht. „Men heeft alleen nog maar een ver moeden. Dit omdat boven de deur waar tegen de bom was geplaatst een schildje hant waarop aangegeven staat dat hier de Nederlandse ambassde gevestigd is”, aldus de woordvoerder. Tot nu toe heeft nog geen enkele groepering de verant woordelijkheid voor de aanslag opgeëist. VVD-leider Hans Wiegel heeft scherpe kritiek geuit op premier Den Uyls uitla tingen over de mogelijkheid om bij de Europese verkiezingen van 1978 in Ne derland een beperkt districtenstelsel in te voeren. Wiegel noemt de uitlatingen van de premier „niet getuigen van de zorgvuldigheid die een ambtsdrager in zijn positie hoort te betrachten”. De Uyl zei vorige week dat de Kiesraad is gevraagd een advies uit te brengen over de wijze waarop de Europese verkiezin gen in Nederland moeten worden gehou den. In het kabinet zouden al eerder stemmen zijn opgegaan om elementen uit het districtenstelsel te mengen met de in Nederland gebruikelijke methode van evenredige vertegenwoordiging. Wie gel noemt de opmerkingen van Den Uyl „voor de vuist weg filosoferen over een tornen aan het beginsel van evenredige vertegenwoordiging en derhalve over een eventuele aanpassing van de parle mentaire democratie in ons land”. Om in het Amerikaanse Houston een oper hartoperatie te ondergaan is giste ren de derde groep Nederlandse hartpa tiënten van Schiphol naar deze Ameri kaanse stad vertrokken. Deze derde groep telt evenals de vorige negen pa tiënten. De eerste groep telde zeven patiënten. De Nederlandse hartchirurg Van der Schaar begeleidt de patiënten tijdens hun reis. Twee Amerikanen rijn om het leven gekomen toen hun jacht, dat honderd mijl ten westen van Aruba voor anker lag voor de Columbiaanse kust door zeerovers werd overvallen. Een olietan ker pikte de twee andere opvarenden op. Een helikopter v'ah '•’tfe' Amerikadfisë kustwacht heeft de stoffelijke over schotten van de slachtoffers naar Aruba gebracht. De zeerovers kwamen zonda gavond aan boord. Toen twee van de opvarenden geluiden hoorden en een kijkje gingen nemen aan dek, werden zij onmiddellijk doodgeschoten. De andere opvarenden sloten zich op in hun hut en hoorden, hoe de piraten trachtten het anker te lichten en weg te varen. Toen dit niet lukte gingen ze er weer vandoor. ROTTERDAM (ANP) Werkgevers en werknemers in de havens van Rotterdam en Amsterdam willen op zo kort mogelijke termijn een gesprek hebben met minister Boersma van Sociale Zaken over de arbeidsvoorwaar den voor de havenarbeiders in de tweede helft van dit jaar. De Scheep- vaartverenigingen Noord en Zuid (werkgevers havens Amsterdam en Rot terdam) en de Vetvoersfederatie NVV/NKV en de Vervoersbond CNV wil len van de minister weten of het loonbesluit een bepaalde vorm van na- indexering al of niet toelaat, met name of er sprake kan zijn van een prijs compensatie over 1976 per 31 december of het tussentijds bijstellen van de lonen op basis van de prijsindex. De door de loonmaatregel buiten wer king gestelde haven-cao bepaalt name lijk als enige cao in Nederland dat er een prijscompensatie wordt uitbetaald wanneer het prijsindexcijfer voor de gezinsconsumptie met meer dan twee percent is gestegen. Volgens een woordvoerder van de Vervoersfederatie zijn werkgevers en werknemers gisteren in hun tweede oriënterende gesprek tot de conclusie Doordat een bij een vrachtwagen chauffeur tijdens een rit in zijn wang stak, is op de Autobahn bij Aken voor zo’n dertigduizend gulden schade aange richt. De chauffeur, die de bij wilde verjagen, sloeg de zonnebril van zijn gezicht. Vervolgens werd hij zo verblind door het zonlicht, dat hij tegen de van grail reed, die over een lengte van 20 meter werd verbogen. Ook de auto werd zwaar beschadigd. DEN HAAG. De Roemeense rege ring heeft een dekreet uitgevaardigd waaronder amnestie wordt verleend aan illegaal in het buitenland vertoevende Roemeense staatsburgers die terug wil len naar hun eigen land. Nicolae Ceausescu ondertekende dekreet wordt amnestie verleend voor „illegale grensoverschrijding en de weigering naar eigen land terug te keren”, mits de desbetreffende Roemenen zich binnen twee jaar weer in Roemenië vestigen. In een tweede clausule wordt ook kwijtschelding van gevangenisstraf voor illegale grensoverschrijding verleend. Het verschil met amnestie is, dat in dit laatste geval reeds een veroordeling heeft plaatsgevonden. Een uitzondering wordt op deze am nestie en kwijtschelding gemaakt voor Roemenen die zich in het buitenland hebben beziggehouden met „Vijandelijke activiteiten tegen de Roemeense staat”. In gevallen waar al een strafrechtelij ke vervolging is ingesteld, zal deze voor Roemenen, die in aanmerking komen voor kwijtschelding, eerst volledig zijn beloop hebben alvorens de betrokkene van de dan opgelegde straf ontheven wordt. Volgens een woordvoerder van de Roemeense ambassade in Den Haag be vinden zich in Nederland ongeveer 400 Roemenen. Van hen zouden echter niet meer dan 30 illegaal in ons land verblij ven. SE 3J £2 Voor Roemenen die zich permanent in Nederland gevestigd hebben na hun land illegaal verlaten te hebben, betekent do kwijtscheldingsclausule dat zij bv. naar hun land kunnen terugkeren voor een bezoek of vakantie, zonder gevaar te lopen alsnog gearresteerd te worden. Het is echter wel noodzakelijk eerst via de Roemeense ambassade kwijtschelding van straf onder het dekreet aan te vragen. Het gezin van Margriet en Pieter en dat van Irene en Juan Carlos houden momenteel vakantie in De Gelukkige Olifant, waar ook koningin Juliana verblijft. V.l.rur. Jaime, Juan Carlos, Marguerita, Irene, Maria Carolina, koningin Juliana, Carlos, Margriet, Floris, Bernhard, Pieter, Pieter Christiaan en Maurits. De vooruitzichten voor vrijdag Wisselend bewolkt met slechts hier en daar een bui. Weinig verandering in temperatuur. Aantal uren zon. 2 tot 10. Minimum temperatu ren: omstreeks 13 graden. Maximum temperatu ren: omstreeks 21 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 percent reden aan waarom de girodienst zich op.de jeugd stort. Bij de postgiro staan volgens hem twee grote nieuwe ontwikkelingen op stapel: de postgiro-overschrijvingen per magneetband en computer en het verdwijnen van de girokaart ponskaart. Volgens de heer Groen zullen met de eerste magneetbanden uitwisselingen tussen grote/bedrijven en girodienst in het voorjaar van 1977 plaats vinden. Het verdwijnen van de girokaart als ponskaart zal nog zeker tien jaar duren. De 2,3 miljoen transacties, die men nu per dag verricht, worden verwerkt door 7000 man personeel. Zonder ponskaartsysteem zouden het er 20.000 man moeten zijn. Inmiddels heeft men in Den Haag goede erva ringen met de machine die de ge schreven cijfers „leest”. Het apparaat waaraan 27 jaar door de giro gewerkt is, zal ook in Arnhem gestationeerd worden. In Egypte rijn 18 arbeiders overleden en 300 opgenomen in een ziekenhuis, nadat zij giftige dampen hadden opge snoven. Boven de katoenplantages van de delta van de Nijl, waar de arbeiders werkzaam waren, was een insektenbe- strijdingsmiddel uitgeworpen. Waar schijnlijk is de concentratie te sterk geweest.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2