DOMINEE J. M. D. VAN DEN BERG GAAT IJMUIDEN VERLATEN OVER IJMUIDEN GESPROKEN hart IJmuiden van Willemsplein: Fordje Bakker Sohl Kanaaldijk Oud-IJmuiden Velseroord ft WOENSDAG 2 1 JULI 19 7 6 5 ’JMUIDEN-VELSEN door Ko van Leeuwen t WWW door Jan van Baarsel Aan den heer A. Meesers op het plein waar die mooie pomp staat, waar de kinderen schaatsen op de straat, waar de mensen lol hebben tot ’s avonds laat en waar het mooie electrische licht alle andere kunstlicht overbodig maakt. Verstrooiing IJMUIDEN „De Katholieke Kerk is altijd extra actief met de oecumene-gedachte bezig geweest. Daarover had paus Pius XII al een heel duidelijke visie: Als het alle maal één Kerk zou moeten worden, dan was het toch maar het beste als alles onder de stoel van Petrus kwam. Ze zijn er zeer enthousiast mee bezig geweest, maar nu heeft men toch een zekere reserve. We moeten niet rijden op de rails van de éénheid, maar op de rail van de waarheid. Ik bedoel: Hoe sta je te genover de Christusfiguur? Was dat een' mens die erg revolutionair bezig is geweest.of is dat het Lam Gods? Ik zie hem als het lam dat geslacht is. Als het offer dat moest worden gebracht om de schuld der aarde weg te dragen, om voor de zonde van de mensen te be talen”. De Grote Meester Grote voldoenin De predikant en His Masters Voice k I r n helemaal den Berg: g i- [s Een blik op het Willemsplein van een halve eeuw terug. Een fraaie ereboog siert vanuit één der straten het plein en, de oude IJmuidenaren uit die jaren lieten zich daar graag feestelijk vereeuwigen. UW en 2 de an ie ig in le De heer G. F. Meesters te Haarlem: „Wij woonden op het Willemsplein te De heer J. VV. Swieseryn te IJmuiden: „Ik ben in 1905 in IJmuiden geboren in een huis aan het Willemsplein. schuin In 1930 kon men bij garage Zwier in de Bloemstraat een Ford Touring Model bewonderen (het eerste Fordje). Prijs: 150, in termijnen. (Reacties op deze rubriek: schriftelijk bureau van dit blad, telefonisch 023-378601.) tegenover het toenmalige politiebureau. Na enkele jaren verhuisden we naar Velseroord, in de Kalverstraat. Ik her inner me aan het westeinde het weiland van de gebroeders Gerrits. Wij noemden dat het „Koeienland”. In ging naar school D. waarvan mijnheer Houwe de hoofdmeester was. Achter genoemde school bevond zich het „Tiemenbos” met een zandpad naar de spoorwegovergang van wachter Van Til. In de winter gingen we schaatsen op de spoorsloot grenzend aan het „Haneland”, waar enkele noodwoningen stonden. Op het land werd vaak gevoetbald. Ook gingen we naar „de kom van Van Schinkel”, waarvan een klein gedeelte nog te zien is aan de Leeuweriklaan. Bij die kom was de boerderij van Arisz. grenzend aan de Zeeweg. Aan de andere kant van de vijver was een hek bij de spoorlijn en daar was het huis van Jaap Nol. Wat het „Koeienland" van de gebr. Gerrits betreft, naast hun boerderij was de boederij van Braam. Ten naaste hiervan het Zwarte Pad”. Van- duur g- iet en et sn ;n sn m o- ie ïn te ti ns ,s- n- a e df |n m »n at al js in 1- :n rd te n n is ■n gingen en protesten, plaats van meni ge muziek- maar ook van een honge- roptocht, later meer. Vraag aan oude re IJmuidenaren: Weet u dat er op het Willemsplein een Schager kerk was die geen kerk was? En herinnert u zich de uitdrukking waarmee de middenstanders op het plein werden getypeerd? Heel het heimwee van de IJmuide naren die in de Tweede Wereldoorlog door de bezetter en zijn trawanten uit hun woonplaats werden verdreven is gedurende hun verbanning uitge gaan naar dat traditierijke Willems plein. Toen ze terugkwamen was het er niet meer, alles was gesloopt. Men moet er maar niet naar restanten zoeken. Er is niets meer te vinden. Mstad Zó vaak hebben lezers de laatste tijd herinneringen op gehaald aan de bakkerszaak van Sohl in de Bloemstraat. hoek Keizer Wilhelmstraat. dat we graag een groet over brengen van een van diens dochters: mevrouw A(nnie) Bliek-Sohl in het Zeeuwse Oostkapelle. Bakker Sohl had vijf dochters, die allen nog graag herinneringen aan hun jeugd in IJmuiden ophalen. Een andere dochter woont in Amsterdam, twee in Den Haag, een in de Verenigde Staten. Toen laatstbedoelde enige jaren geleden met vakantie in Nederland was zijn ze gezamenlijk nog eens in Oud-IJmui- den gaan kijken. Het vièl erg tegen: „Het is zo vreselijk veranderd je herinneringen vind je niet terug”. Bakker Sohl had eerst een winkel in de President Kru- gerstraat. onder de naam „De Toekomst” (later een schoen makerij van Oldenburg), vlakbij melkboer De Bie. de dik ste man van IJmuiden, tegenover de bekende slagerij van Van Buuren. Toen Sohl de zaak van Schol in de Bloem straat had overgenomen trok hij klanten van heinde en verre door zjjn speciale koeksoorten. Mevrouw Bliek ver telde ons dat haar vader bepaalde recepten voor het maken van „jodenkoeken” en snijkoek had, die hij angstvallig ge heim hield. Toen hij met andere bakkers de Centrale Bak kerij te IJmuiden stichtte droeg hjj zijn recepten aan deze onderneming over. Hjj verplaatste zijn winkel met produk- ten van de Centrale Bakkerij naar de Oranjestraat, daar is hij. na met zjjn zaak te zijn gestopt, op de gaan wonen in de Kennemerlaan. enkele twijfel. Dat is niet mijn prive- opvatting; dat is van bovenaf doorgege ven. His Masters Voice, zou ik zeggen, (peinzend) Ja, dat vind ik wel een mooie vergelijking: His Masters Voice”. Dan zegt hij heel ernstig, doch min zaam: „Het zal voor de Kerk van levens belang zijn geen water in de godsdien stige wijn te doen. Anders is het een verloren zaak". splein bewaren vele lezers goede her inneringen. In strenge winters wer den sleepboten ingeschakeld om het Willemsplein met water uit het ka naal nat te spuiten. Steekwagens uit de vishal werden gebruikt om - met behulp van zand - het water af te dammen. Het was geen ideale ijsbaan die op deze primitieve manier werd verkregen. Maar heel IJmuifen ver maakte zich er best, jong en oud. Er werd zelfs om prijzen gereden. De heer Jac. Bart te Santpoort herinnert zich hoe de visknechten hun steek wagens naar het Willemsplein brach ten na hun (zware) werk in de hal; er werd nooit vergeefs een beroep op hen gedaan. De heer H. Mulder te IJmuiden: „Wat was de slee in die Meester zelf. Wij leggen slechts getuige nis af. Het werk zelf gebeurt door een andere machtmaar wordt het ge sprek niet te theologisch?” We komen tot de slotsom dat enige theologische tint aan het gesprek met een predikant bijna onvermijdelijk is. Zijn werk verwijst er naar. Dominee u heeft het over blijvende vreugde verlatenheid. Termen als he mel en hel, zijn die verdwenen? „Nee, nee, nee, die worden nog volop gebezigd. En natuurlijk maar er zijn toch ook andere facetten aan de gods dienst. Ik dacht dat godsdienst niet al- had. Neem nu mensen die samenwonen, die niet getrouwd zijn wij wijzen dat af. De instandhouding van het huwelijk, dat is een fijne gedachte. Die wordt door dat samen wonen erg bemoeilijkt ja. Het leed is geweldig groot in onze samenle ving. Mensen, die uit elkaar gaan en elkaar groot leed berokkenen. Daar ligt voor de kerk een taak op sociaal-maat- schappelijk gebied. Bij twist en twee dracht een brug trachten te slaan. De leen maar met de eeuwigheid te maken liefde in bet "godsdienstig christelijk le ven is een geweldige factor. Het nuwe- Herinneringen van mevrouw Bliek-Sohl aan het IJmuiden: in de eerste plaats aan „Japie Over”, ware naam: Visser, een zeer populair man. „Hjj zette ons ’s zomers over als wij uit school vandaan naar het strand gingen. Twee cent kregen wij mee, één voor heen en één voor terug. Menige schep heb ik verspeeld, want ik roeide mee!” An dere herinnering: de bioscoopzaal van List, boven het café Cycloop een smalle trap op; „List kon heel mooi ver tellen bij de stomme films, wat aangewakkerd werd door geloei. Een kwartje kostte het”. Wat toneel betreft: „Jaren heeft de toneelvereniging Varia bestaan. Er speelden heel wat IJmuidenaars mee. Boeree en Rosa zaten in het be stuur. Er was bal na in de zjjzaal van Thalia”. Voor oudere IJmuidenaren hier het adres van mevrouw Bliek- Sohl; Rozenlaan 10, Oostkapelle, tel. 01188-2337. tijd populair. En - achteraf beke ken - gevaarlijk, daar op en bij het Willemsplein. Een jongen ging vlakbij de pomp staan, met het touw in de hand waaraan de slee bevestigd was. Hoe langer het touw, hoe mooier. Je ontwikkelde een geweldige vaart om de pomp heen, op het laatste moment de vele bomen ontwijkend”. De heer J. de Wit te Haarlem. „Het was een sport om met de slee van een helling af in de richting van het Noordzeeka- naal te glijden en op het nippertje van koers te veranderen. Een keer is me dat laatste niet gelukt. Het was koud in het kanaal”. Een vorige maal is herinnerd aan de steenfabriek by de zogenoemde Hoge Berg. De stenen werden naar de binnen schepen in het Noordzeekanaal vervoerd via een stenen tunnel onder de IJmuiderstraatweg en de Kanaaldijk door. De heer Swieseryn: „Naast de tunnel werd de Kanaaldijk ongeveer honderd meter westelijk nogmaals onderbroken door een geul, waarover een houten brug was gemaakt, zodat men toeh langs de Kanaaldijk kon lopen. Door de geul liepen rails voor de zandtrein naar een houten steiger, waar de kiepkarren gekanteld werden om het zand in de bakken te wippen. Deze bakken werden na geladen te zijn met een sleepbootje naar Amsterdam gebracht voor de Am- sterdamsche Ballast Maatschappij. Verder langs de Kanaak, djjk (ter hoogte van het oude PEN-gebouw» lagen verschei dene loggers. Het zand werd uit duin gehaald, waar een graafmachine (een type baggermolen) de duinen afldoof en het zand via een goot in kiepkarren deponeerde. Deze afgraafmachine noemden wij de „Ijzeren man”. De zand trein reed van waar nu ongeveer de Strandweg is rondom de Vissershaven (die later verlengd is) onder de betonnen brug door en vervolgens via de eerder genoemde gleuf naar de houten steiger. Wat de duinen betreft, nettenboetsters lieten wel eens stukken van haringnetten achter. Hiervan maakten wy schommels op de Meerberg door de netten aan de bomen te binden”. Tot zover de heer Swieserijn. De visie van dominee Van den Berg op de ons omringende maatschappij heeft hem eertijds gebracht tot het lid maatschap van de CHU. Als omroep koos hij voor de Evangelische. „Ja, ik ben het met u eens als u zegt dat er aan verstrooiing niets verkeerds is. Daarom ben ik ook lid van de EO geworden. Nee, van de VPRO, nee. Daarvoor kan ik geen waardering op brengen. Daar zie ik anarchistische trek ken. Men denkt daar erg negatief over Amerika en de NATO. En laten we eerlijk zijn: De NAVO is met het altijd dreigend gevaar van het Oostblok toch onmisbaar geworden. Anders konden u en ik hier toch niet zomaar in vrijheid met elkaar zitten praten? Naar de mens gesproken dan he”. „Maar dat is ook een van onze groot ste bezwaren tegen de Wereldraad van Kerken. Men heeft het over wantoestan den in Amerika en Zuid-Afrika, maar men leidt er aan vergeetachtigheid. De Esten, de Lithauers en de Letten, die hebben het onder de Sovjet-Unie ook niet zo best. Een systeem dat een muur bouwt waar aan de lopende band men sen worden neergeknald dat is weer zinwekkend”. Dominee J. M. D. van den Berg gaat terug naar de plaats, waar hij bijna een halve eeuw geleden werd geboren: Wer kendam. Met nog een predikant krijgt hij daar een gemeente van vierduizend gelovigen. Hij kijkt terug op een mooie tijd in IJmuiden. In een kerk, waaraan hij zijn hart verpand heeft en waarvan een schitterende interieurafbeelding zijn schoorsteenmantel siert. Van den Berg: „Dit is altijd een kerk geweest, die midden onder de mensen heeft gedaan. Met culturele manifesta ties als de Matthaus Passion en orgel concerten. Hij is vergroeid met de ge schiedenis van het oude IJmuiden”. Zondagavond om 19.00 uur begint de afscheidsdienst van dominee Van den Berg, in de Nieuwe Kerk natuurlijk. Die dienst zal in het teken van de dankbaar heid staan, zo vertelt de predikant. Don derdag 22 juli, dus voorafgaande aan de datum van de afscheidsdienst, is er in gebouw De Rank,, naast de kerk, een receptie waar een ieder persoonlijk van de vertrekkende predikant afscheid kan nemen. Deze begint om 20.00 uur. Een opvolger voor dominee Van den Berg is nóg niet gevonden. Dominee J. M. D. van den Berg, die Oud-IJmuiden binnenkort gaat verlaten. Nadenkend kijkt hij voor zich uit en zegt na enig aarzelen: „Het is wel goed, dat de doodstraf er bij ons niet meer is. Je moet namelijk rekening houden met het feit dat er altijd een rechterlijke dwaling mogelijk is”. Maar iemand die niet geloofd, hoe zit het daar nu mee? „Laat ik u zeggen, er zijn heel veel mensen die zeggen: Ja, ik geloof wel enzovoorts. Maar meestal betekent dat een verschaling van het bijbelse woord geloven. Zoals de bruid niet genoeg heeft aan enkel de wetenschap dat de bruidegom er is, zo hebben wij niet alleen genoeg in geloven en niet meer. Je moet ook liefhebben, anders is het erg negatief. Het is onvoldoende te zeg gen: ik geloof wel. Want het is onont koombaar om de Heiland der Wereld persoonlijk te bezitten”. De atheïst, iemand die het bestaan van God ontkent, is die absoluut verloren voor het leven na de dood? „In een der brieven van Paulus staat een woord waar je om huiveren moet; maar wat natuurlijk de spiegel is. Daar Staat: Iemand die Jezus Christus niet liefheeft, hij is vervloekt. Er is dus geen relatie tot zijn geloof over de dood wat er daarna wellicht komt? „We moeten goed onderscheid maken in doodgaan en dood zijn. Er zijn vrij veel mensen in de moderne maatschap pij die bang zijn voor doodgaan. Ze denken dan aan een leegte en niets meer. Als je ziet met hoeveel lijden de dood vaak gepaard gaat'.maar dan denk ik toch aan Pasen, de overwinning op de dood. Het is vanzelfsprekend geen gemakkelijke reis die we allemaal ma ken, maar je maakt hem niet alleen. En je maakt hem vol vertrouwen dat je in het goede land terecht komt”. Wat is er dan na de dood? Dominee Van den Berg: ..Blijvende vreugde, maar ook blijvende verlaten heid. Het heeft te maken met de keus waartoe je elke zondag weer aanspoort en het is geen keuze voor zestig of tachtig jaar. Ik preek heel veel over dit leven, maar ook over het andere. Ze zijn --j wee|. dat mST set «egt4. runnen overtuigen: dat doet de Grote IJmuiden toen mijn ouders een brief van een oom uit Nieuwersluis ontvin gen met bovenstaand adres. De post bode bleek er geen moeite mee te hebben gehad. Dit voorval geeft een voorbeeld van het gemoedelijke leven toen”. „Met veel genoegen en ook wel een beetje heimwee lees ik steeds stukjes over ons oude IJmuiden. Van m’n 7de jaar tot m’n 46ste heb ik in IJmuiden gewoond. Vooral uw stuk jes over G. F. Haak (de dichter van het oude IJmuiden - JvB) trokken me aan omdat genoemde heer mijn peetoom was. Aan hem heb ik dan ook mijn voornamen te danken”. heb hier in een der mooiste kerken gestaan en het kerkbezoek is er altijd heel goed geweest”. Het echtpaar Van den Berg werd gezegend met zes kinderen. Twee daar van zijn in de IJmuidense tijd geboren. Ze zijn nog allemaal thuis. Bijna een kwart eeuw is Van den Berg nu domi nee en zelf zegt hij met veel voldoening op zijn leven terug te kijken. „Zondagavond ging ik hier voor het laatst voor in de gewone dienst. Toen werden er weer vier kinderen gedoopt. Als je dat dan meemaakt, dat geeft je zo’n werkelijk grote voldoening”. Bij de gemeente van de Nieuwe Kerk horen zo’n 1800 zielen. Maar, zo vertelt dominee Van den Berg, er komen ook erg veel kerkgangers uit andere delen van IJmuiden en Velsen-Noord en zelfs uit Santpoort en Haarlem. „Dat hangt samen met de godsdiensti ge richting. De confessionele gedachte zoals wij die hier hebben, dat schijnt velen die elders wonen aan te spreken”. Waaraan denkt dominee Van den Berg vooral als hij het over zijn geloofsvisie heeft? „Zelf denk ik dan vooral aan de brieven van Paulus, waarin uiteengezet wordt dat de mens schuldenaar is voor de eeuwigheid, en toch behouden kan worden, de geredde kan zijn”. Die schuld, drukt dat niet zwaar? „Aan de ene kant wel, maar het geeft ook ruimte. Maar, het schuldcomplex, i dat is heel duidelijk. Het is een wolk die s over de gewone, maar ook over de kerkelijke maatschappij drijft. Het is gewoon de werkelijkheid”. Wat denkt dominee Van den Berg in relatie tot zijn geloof over de dood en Over het Willemsplein, hart van IJmuiden, centrum van huldebetui- De heer Meesters herinnert aan een gebeurtenis die omstreeks 1908 tongen en pennen in beroering bracht: „Op een keer verkondigden grote raambil jetten een worstelwedstrijd in de bo venzaal van List (Cycloop). Bekende personen uit de plaats zouden aantre den tegen een Amerikaan (een neger), een Belg en een Duitser. Er was grote belangstelling voor de wed strijd. De bekende personen bleken te zijn „Baby” Westerwal, korporaal Smorenberg van het Fort en Andries Meesters. De laatste won van de Amerikaan. En de volgende dag was er al een liedje op gemaakt; zo ging dat toen. Van de tekst herinnert de heer Meesters zich nog: „Meesters zou onlangs gaan worste len - met de neger Max Mivee. - Hij dacht: hij zal me wel vermor zelen - maar dat viel hem zelf nog mee' - want in zevenentwintig minu ten - lag de neger op z’n rug. - Hij was wel tweemaal zo sterk, - maar als Meesters niet zo vlug”. De heer Meesters weet dat ook de andere deelnemers de nodige rijmre gels kregen, maar deze tekst kent hij niet meer. Misschien een andere le zer? Aan het schaatsen op het Willem- lijk vind ik buitengewoon voornaam. Mijn bezwaar tegen samen wonen is de immense vrijblijvendheid”. Dominee Van den Berg spreekt rustig maar nadrukkelijk. Hij is er van over tuigd dat de mens die het offer van Christus blijvend afwijst, het in het hiernamaals moeilijk zal hebben: „Ja, hij krijgt te maken met de rechtvaar digheid”. -.Je hebt geen berouw gekend, geen boete gedaan voor je schuld. Je kunt het vergelijken met de rechtspraak. Er is groot onbehagen over de recht spraak in ons land. De straffen zijn veel te licht U vindt dat er zwaardere straffen moeten worden opgelegd? „Ja. De gemiddelde Nederlander vindt dat. Zware straffen kunnen de mens innerlijk verbeteren”. Gaat dat niet de kant van de vergel- 'd'.ng op? „Vergelding vreemd aan zal er niet zijn, maar het heeft ook weer met rechtvaardigheid te maken ten opzichte van andere mensen”. Hoe denkt dominee Van den Berg dan over de doodstraf? Dominee J. M. D. van den Berg uit IJmuiden, een Hervormd predikant van strengere richting („zegt u maar: van de conservatieve structuur met de strengere geloofsvisie”) is 49 jaar en verlaat aan het eind van deze maand zijn gemeente in Oud-IJmuiden. Negen jaar lang was hij daar voorganger en onlangs heeft hij een beroep uit Werkendam aangenomen. De IJmuidense predikant bezit een duidelijk gerichte bijbelvisie: „Ik accep teer de bijbel onvoorwaardelijk als waarheid. Dat betekent dat je buigt voor het gezag van de schrift. Een eigen visie daarop? Interpretatie dus, nee. die zie ik als een levensgroot probleem. Maar dat betekent niet dat wij ons in een getto opsluiten, alsof de maatschappij ons niet aangaat”. Wie dominee Van den Berg kent zal vertellen dat zoiets bij hem beslist niet het geval is. Hij heeft zich naast zijn werk in eigen gemeente immers altijd bijzonder tot buitenkerkelijken gericht. Zegt daarover: „Ach, er zijn er zovelen die over de rand van de Kerk leven Dikwijls wordt er ook een karikatuur gemaakt van wart het christendom werkelijk is. En op de een of andere manier schijnt onze kerk (Nieuwe Kerk in de Kanaalstraat, red.) ook veel niet- gelovigen te hebben aangetrokken. Dat is voor mij ook al zo geweest”. Heeft hij met succes in IJmuiden gewerkt. Bescheiden antwoordt Van den Berg: ft

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5