Jarig Feest Nostalgie Cadeau ALS HOBBY KOOPLUI ROEPEN HULP TOERISTEN IN o „VERVOERMIDDEL VAN DE UNDERDOG Oil 99 I ■iB -H Igl lollig HHh I i|Eb VR IJ D AG 23 JULI 1976 10 hi t If/ ONDER REDACTIE VAN KEES TOPS 9. EEN KRANKZINNIG SCHOUWSPEL zal het zijn, zondagmiddag op het Amstel veld. Stel u voor: e«n. handkarrenrace over een slalomparcours. Als of dat nog niet dol genoeg is, gaat de karrevoerder geblinddoekt en geeft zijn maat schuddend en schommelend gezeten óp de kar aanwijzin gen. En dat alles omdat ’t afgelopen woensdag de naamdag van St. Chris- toffel (beschermheilige van de reizenden) was. Het is, kortom, de hoogste tijd voor een gesprekje met de Nederlandse Handkarren Stichting, die voor het spektakel verantwoordelijk is. mb J. r” De gezamenlijke liefde voor een kar Het einde van de van Wij, op onze beurt houden u op de hoogte. Guus de Mol met zijn eigen schilderskar. Op de voorgrond een nagemaakt model, op een tiende van de ware grootte. Niettemin zal toch dat vervoersas- pect op de tentoonstelling (opening: 14 augustus) wel de meeste blikken HET FEEST van de GG GD in de RAI staat op het programma voor de komende herfst. De juiste datum is nog niet vastgesteld. Een erg duidelijke indruk maakt de actie voorlopig niet. Volgens Atie heeft Cor Haas bergen materiaal ter beschik king. Maar Cor Haas heeft het ontzet tend druk, elders. Evenals de anderen. am In het persbericht van de gemeente, dat ~van de verplaatsing (de komende herfst) kond deed, werd gesteld dat overleg was gepleegd met een vertegen woordiging van de kooplieden. De actie groep stelt daartegenover: „Het overleg over dit plan heeft in het geheim plaats gevonden met vijf kooplieden, die een EEN JARIGE verdient een cadeau. De GG GD heeft het zijne al „binnen”.De gemeenteraad besloot inmiddels namelijk het leeggekomen DE AMSTERDAMSE Gemeentelij ke Geneeskundige en Geozndheids- Dienst is jarig. Het 75-jarig bestaan wordt gevierd met een uitgebreide, historisch getinte tentoonstelling in het Glazen Huis van het Amstelpark en met een feestelijke bijeenkomst in het RAI-Congrescentrum. „Met deze tentoonstelling willen wij Vooral het publiek erop attent maken, dat de GG GD niet alleen paraat is bij ongevallen op de weg”, aldus direc teur J. Allema, doelend op de overige taken van de dienst. schikken over plaatmateriaal uit het begin van deze eeuw. Ook is het interessant te zien hoe we vroeger reclameplaten maakten die bijvoor beeld tegen syfilis of andere gevaar lijke ziekten gericht waren”. Aan dacht op de tentoonstelling zal, zoals gezegd, voorts worden besteed aan andere aktiviteiten van de dienst, zo als de bestrijding van ratten, kakker lakken en faraomieren. GOED, EEN STEL MENSEN is dus bezig handkarren te verzamelen en op te lappen, ook in eigen werkplaatsen. Men sen die-' er toevallig een zwak voor hebben, zetten zich daarvoor in. Maar de oorspronkelijke eigenaars van de ram- In het gestencilde schrijven wordt ge meld dat de bijna honderd jaar oude vlooienmarkt, in verband met de bouw van „een groot gebouw van beton en staal” (het nieuwe stadhuis uiteraard), voor een jaartje of tien moet verhuizen en dat dat, naar de verwachting van de kooplui, het einde van de gezellige markt betekent. „Zij vragen om uw handtekening en adres, om de internati onale betekenis van de markt aan te tonen”, aldus het verzoek. Blijft de actie op zich. Wat denken de actievoerders nog I* kunnen bereiken, er even vanuit gaande dat het nieuwe stad huis er komt. Atie: „Dat is het juist. Daar gaan we niet vanuit. Dat kunnen we pas in september bekijken”. En als ze nu even stelt dat het er komt? „Dat doe ik niet”. Mensen die belangstelling hebben voor handkarren, kunnen Guus de Mol bereiken op telefoonnummer (020) 255897. De straathandel ging door, maar de handkar moest het veld ruimen voor de bakfiets, inmiddels ook nagenoeg het stiefbroertje van de vervoermiddelen. „En”, zegt Guus de Mol, „als we nu niet zorgen dat we de handkar bewaren, zijn we hem over dertig jaar vergeten. Uit de belangstelling voor onze stichting blijkt dat er maar heel weinig mensen zijn die dat zien”. sSSSSSS SSS ER WORDT prompt getekend, zo blijkt. Atie Nieuwpoort, die de kraam bemant en die bij ontstentenis van Haas het woord doet: „Zaterdag alleen al hadden we vijftienhonderd handtekenin gen binnen. Ook deze week is de belang stelling enorm. We moeten er nu al een paar duizend hebben”. Atie, wier huis, na zeventien jaar door haar te zijn bewoond, ook zal sneuvelen voor het stadhuis, is een van de vijftien tot twintig man die de actiegroep vormt. Maar inmiddels groeit de rijstebrijberg handtekeningen. Met de verklaring „Wij gaan niet akkoord”. „Voordat we zaterdag met de actie be gonnen waren we al een paar maanden bezig. Het gaat erom dat een grote groep kooplieden zich gepasseerd voelt bij het besluit om de markt te verhuizen naar Valkenburg”. melende tweewielers? Hoe reageren die daarop? Guus: „Voor die mensen zelf beteken de de handkar in de meeste gevallen de treurigste periode in hun leven. De handkar is inherent aan armoede en aan 15, 16 uur per dag werken. Vrijwel iedereen die er in zijn dagelijks leven mee te maken heeft gehad, zegt: Wat ben ik blij dat ik van dat rot ding af ben; wat heb ik een klote-end met dat kreng gelopen. Kijk, het is het vervoer middel van de underdog. Of het ook de underdog onder de vervoermiddelen is, kan ik niet overzien; dat weet ik niet. „Het merkwaardige is, dat veel men sen hun handkar om gevoelsmatige re den toch niet hebben weggedaan. Die zijn blij dat ze hem kunnen overdoen aan de stichting. Dat die kar bewaard blijft. Aan de andere kant zijn er zat mensen die hem hebben weggedaan. Voor de prijs van de wielen". Hoe kijkt een oud-karrevoerder tegen zo’n jongere verzamelaar aan? Guus: „Ja, je bent een freak hè. Ze vinden je een beetje getikt”. Zo van: Wat moet die idioot met die karren? „Ja, zo ongeveer. Ze kijken je aan met een gezicht van: Ach, weet die jongen veel. Heeft die man met de liefde van jou voor de handkar te maken? „Misschien. Ik voel me wel aangetrok ken tot die underdog. Niet dat ik er zelf een ben. maar ja.je sympathie gaat ernaar uit. WE ZULLEN ER wel nooit meer van af komen. De nostalgie is ook de organisatie van het verjaardagsfeestje binnengeslopen. Allema: „We be- GUUS DE MOL (penningmeester) en Peter Hekma (lid) eten, zich niet bewust van zoveel verwarring omtrent hun acti viteiten, gezellig een boterham met worst in het kantoortje boven hun deco- ratiewerkplaats in de Oude Braak. Zij leveren in hoofdzaak toneelconstructies aan theatergroepen. Dat is hun beroep. De handkar is hun hobby. We eten gezellig een boterhammetje mee en pra ten over de hobby achter de kar. Wat ziet iemand in een kar? Guus de Mol: „Dat is voor iedereen anders. Het kan de historische waarde van de kar zijn, ’t Mannetje ziet in de handkar een soort handvat om greep te krijgen op wat hij noemt de economi sche geschiedenis van de underdog. Alle boeken die zijn geschreven over de eco nomische geschiedenis gaan over de ont wikkeling van machines. Een andere re den om iets in de handkar te zien, is dat het een aardige toegangspoort tot ’t ambacht is. Ik zelf zie de handkar als een uitstekend instrument om, in de stad, te vervoeren. De fiets is dat ook, maar daar zie ik verder niets in”. GEVOELSMATIGE REDENEN bepa len dus voor een groot deel de liefde voor de kar. Die gezamenlijke, liefde van de tien aktieve en ongeveer vijfenzeven tig financieel bijspringende geïnteres seerden die de stichting telt, heeft in zes jaar tijd een „karrenpark” van zo’n 35 stuks tot gevolg gehad. Deels gekregen, deels gekocht. In wrakkige, redelijke of goede staat. Soorten: bakkers-, schilders-, beer.tonnen-, melk-, abattoir-, hout-, bloemen- en ziekenkarren. Om een paar voorbeelden te noemen. Aan die karren moet zie de statu ten worden gesleuteld. „En daarmee is het eerste dilemma in de wereld”, zegt Guus de Mol. „De vraag en punt van discussie in de stichting is: In hoe verre mag je onderdelen vervangen? Moet je de kar helemaal oplappen, of moet je alleen zorgen dat-ie niet in elkaar sodemietert? Kijk, het Open luchtmuseum in Arnhem, waarmee we contact hebben, zegt: Je moet er niets meer aan doen; je moet hem gewoon zo lang mogelijk zien te bewaren. Dat bete kent dat je de kar niet meer kunt gebruiken. „Ik ben het daar niet mee eens. Ik vind het onzin om niet meer met zo’n kar te rijden. Al verbind ik er dan wel de voorwaarde aan, dat je hem op dezelfde wijze moet beladen als hij al tijd beladen is geweest. Daarmee valt al een aantal karren af. Karren met een specifiek doel. Strontkarren bijvoorbeeld kun je voor niets anders gebruiken dan voor het vervoeren van stront. Ik stel me zo voor dat daar dus weinig belang stelling voor is. Verder zijn er karren die echt niet meer te gebruiken zijn. Voor het overige zou je de kar op straat moeten houden”. HOEWEL DE HANDKAR al op enige schilderijen uit het begin van de vorige eeuw is te zien, verschijnt hij pas rond 1850 op grote schaal in het straatbeeld, als opvolger van de slede en de kruiwa gen, die tot dan toe gretig door de kleine kooplieden worden gebruikt om hun ne- rinkje uit te breiden. Guus de Mol: „Door de intrede van de kruiwagen kreeg de koopman de mogelijkheid de straat op te gaan met zijn waren. De handkar zorgde ervoor dat hij nog meer op straat kon verkopen. De intrede van de handkar gaat gepaard met de opbloei van de straathandel”. ALLEREERST DE STICHTING. Het begon met een cadeautje. De Amster damse beeldhouwer Hans ’t Mannetje kreeg van zijn oom een gave schilders kar ten geschenke. Niet lang daarna kwam er een bioemenkar bij. ’t Manne- tje kreeg schik in de zaak en zocht naar mensen die ook iets zagen in handkar ren. Dat leidde, voorjaar 1970. tot hel initiatief een stichting in het leven te roepen „met als doel het verzamelen, herstellen en onderhouden van handkar ren en het stimuleren van het gebruik ervan” (statuten). Het lijkt op het eerste gezicht een studentengrap, maar het was de handkarrenliefhebbers ernst. vangen. Zo zal buiten het Glazen Huis een ambulance uit 1900 staan opgesteld. „Een veredelde kinderwa gen”, aldus directeur Allema. Vroeger werden de patiënten noodgedwongen met handkracht vervoerd. „Het gast huiskarretje” was dan ook de van veel werkelijkheidszin getuigende be naming voor de .ambulance” in die tijd. Ter vergelijking is overigens een hypermoderne ambulance met hart- bewakingsapparatuur te zien. Weesperplein-ziekenhuis aan de jari ge af te staan (niet vanwege die verjaardag uiteraard). Het zes verdie pingen tellende pand, waarin tot dit jaar toe 350 zieken werden verpleegd, staat naast het hoofdkantoor van de GG GD. Op alle verdiepingen kun nen (en zullen) doorgangen worden gemaakt, zodat het vloeroppervlak tot op heden de oorzaak van een „schreeuwend ruimtegebrek” zal worden verdubbeld. WAT DE BETROKKENEN tot de stichting zelf betreft, zegt Guus de Mol: „Behalve het echte werk, het leuke van het repareren, voel ik me erg aangetrok ken tot het gezelligheidsaspect van de stichting. Verreweg de meeste tijd gaat zitten in het praten over handkarren. In de kroeg. Iedere maand komen We bij elkaar en praten voortdurend over kar ren. We bespreken wat we de komende maand allemaal gaan doen en houden daar ook echt notulen van bij, zodat we de volgende maand tevreden kunnen vaststellen wat er allemaal niet is ge beurd. Maar al met al gebeurt er toch nog heel wat. Vooral 's winters, als we iedere zaterdag in de opslagplaats, bij het Entrepotdok, aan het repareren slaan”. vlooienmarkt” Atie Nieuwpoort, een van de medewerkers aan de actie, ziet tevreden toe hoe weer twee bezoekers hun handtekening gaan zetten. DE VLOOIENMARKT op het Water- looplein geniet niet slechts nationale be kendheid. De meest buitenlandse Mo- kum-bezoekers hebben wel eens van de „fleemarket” gehoord en als dat nog niet het geval was, dan worden ze bij het bezoek aan Amsterdam wel van het bestaan ervan op de hoogte gebracht hetzij door mede-toeristen, hetzij via toeristische folders. AFGAANDE OP DE passage over de koopliedenvertegenwoordiging, zou het hele geval kunnen duiden op een onder linge verdeeldheid onder het koopmans volk. Volgens de gemeente hebban ze meegepraat, maar ze weten van niets. Helderheid op djt punt kan, tot op het moment dat dit verhaal ter perse gaat, niet worden gegeven, daar de actiegroep dan niet bereikbaar is. Op die kwestie komen we dus de volgende week in het kort terug. Dat is slim gezien, want al bij een kort bezoek aan de marktkraam van initiatiefnemer Cor Haas, blijkt dat het alternatieve „toeristen-bulletin” dat daar wordt verspreid goed wordt gelezen en dat van de bijbehorende handtekenin genlijst driftig gebruik wordt gemaakt. DE KOOPLIEDEN, die op diezelfde vlooienmarkt dik aan de buitenlandse belangstelling verdienen, weten dat na tuurlijk. Daarom is het eigenlijk niet verwonderlijk, dat een groep markt kooplieden, die afgelopen zaterdag is overgegaan tot het voeren van actie tegen de verplaatsing van de markt van het Waterlooplein naar de Valkenbur gerstraat, nu de hulp inroept van hun buitenlandse cliëntèle. Wat heeft de ac tiegroep (waarvoor, krap een week na de geboorte, nog geen naam is bedacht) namelijk gedaan? Een eigen, drietalige folder uitgegeven met het nieuws het door haar verwachte, spoedige ver scheiden „des Flohmarktes". groep van 220 kooplieden „vertegen woordigde”. Er is geen ruggespraak ge weest met de andere kooplieden. Wij willen gekend worden in plannen met onze markt en niet voor voldongen fei ten geplaatst worden”. SSSsA- •--.X

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11