Zilver op achtervolging o Trumbic blijft DUITSERS VERNEDERD MET INDIA VERLIEZER Bolhuis de pechvogel Maarten Sikking: „In feite spelen we boven onze macht” r 5. Montreal 1976 Montreal 1976 I vil FR F 1 ■PBM a I,. ill VRIJDAG 23 JULI 1976 17 SPORT 16 IB B O Bandbreuk 158 Kansloos Veldoverwicht Beste keeper 40 Sa f Zelfstandigheid 'S- - Gepolijst I Tactisch sterk *(3rVi3 gelijk over een goede passeertechniek iöOdelii itioHcarl - -uaou, .o sunustï «er raak ook”, luxe, W1 1971 a. 1971, It 4L, W itblauw door Bert Brevoord 2 onsteen: Ik ben tevreden cm de Westduitse I in het topduel van de A-groep hanteerde. Wouter Leefers in actie tijdens een scrimmage (Van onze speciale verslaggever) s staan I 1220 0 /lanta bj. Hans Jorritsma ging het veld in met de opdracht Ronald Rileü geen centime ter ruimte te gunnen. Dat soort klusjes is de tengere Amsterdammer wel toe- te beschikken. En als hij de kans krijgt in te slaan, is het negen van de tien voor het Australische doel. Hier brengt de Australische doelman Trevor Smith echter nog redding. Het heeft Trumbic bijna drie jaar gekost voordat hij de Neder landse topspelers voor zijn ideeën heeft weten te winnen. Hij heeft moeten praten als Brugman, moe- Het was een verdiende voorsprong voor Nederland, dat in de eerste helft weliswaar nooit een duidelijk veldover wicht veroverde, maar wel het betere spel had laten zien. Er zat meer variatie in de Nederlandse acties, de zuiverheid van Australië geobserveerd, dus ik stond niet tegeno ver iemand die me totaal onbekend was. De reputatie van Riley is bij ons na tuurlijk al veel langer bekend. Het is een jongen die al heel wat jaartjes meeloopt. Hij bleek tegen ons minder beweeglijk dan ik had gedacht. Zijn vervanger was in dat opzicht heel wat dit onderdeel, reed Gregor Braun nota bene zijn eerste internationale achter- volgingstoernooi, omdat de Duitse wie- lerleiders hem vorig jaar nog te jong achtten om bij de WK aan de start te verschijnen. Dit door de bejaarde baan- coach Gustav Kilian (68) zo zorgvuldig gekoesterde talent reikte maar meteen naar de macht. Dat Herman Ponsteen in dit sterkst bezette achtervolgingstoernooi sinds ja- ren zijn beraamde machtsgreep niet kon voltooien, was echter bepaald geen schande. De 23-jarige Nijverdaller dacht er terecht eender over. „Het onderlinge krachtsverschil was dermate gering, dat ik net zo gemakkelijk eerste als vierde had kunnen worden. Daarom ben ik ook erg tevreden met deze zilveren medaille. Voor mij is dit een bewijs dat ik er weer helemaal bij hoor. Die tweede plaats is voor mij beslist geen tegenval ler. Zouden ze me thuis verteld hebben dat ik hier zilver zou winnen, dan zou ik er onmiddellijk voor getekend heb ben". DHEERF Jorritsma: „Voor het uitvoeren van dit lang, P> soort opdrachten ben ik meegenomen 00 straal naar Montreal. Ik had Rileü in de drie tieke hai voorgaande wedstrijden arrewiei rans si dein def« 23) voor „Het is belangrijk in het water- polowereldje om de mensen te vriend te houden. Neem bijvoor beeld de scheidsrechters. Je kunt ze klootjes noemen, en enkelen zijn ook echt klootjes, maar daar win je niets mee. Integendeel, je krijgt een slechte naam bij het hele arbiterskorps en je jaagt de toeschouwers tegen je in het har nas. Je moet de zelfdiscipline kun nen opbrengen om de fouten van een scheidsrechter te accepteren. Dat gebeurt nu ook bij ons, en kijk naar het resultaat. We wor den toegejuicht door het publiek en hebben goodwill gekweekt bij de scheidsrechters. Dat is allemaal winst”. Ponsteen in zijn race tegen de Oostduitser Huschke. Een rit die hij uiteindelijk gemakkelijk zou winnen, waardoor hij zijn krach ten kon sparen voor de finale. Toonzaj vertrouwd. Niet voor niets heeft hij de k' j reputatie een van de beste „klevers” in het internationale hockey te zijn. Jor ritsma was 60 minuten lang niet bij (Van onze speciale verslaggever MONTREAL Voor het Westduit se hockeyteam is het olympisch toer nooi van Montreal een gifbeker die kennelijk tot en met de laatste drup pel dient te worden geledigd. Als volgende week de vier best geklas seerde landen om de vette prijzen gaan spelen, is West-Duitsland daar niet bij, en daarmee is de grootste in de toch al omvangrijke reeks verras singen een feit geworden. Spanje sneed de Westduitsers de weg naar de halve finales af door de regerende olympisch kampioen met niet minder dan 41 te verslaan. Het falen van de Westduitsers, vo rig jaar overtuigend winnaar van het pre-olympisch toernooi op dezelfde kunstgrasaccommodatie, nam ook te- Die zelfstandigheid „Ik heb nu lak aan iedereen, ik bepaal mijn eigen pro gramma” leidde ook tot zijn beslis sing de kilometertijdrit, tegen de zin van Mahn in, niet te rijden, teneinde zich zo volledig te kunnen concentreren op de individuele achtervolging. Op dit onder deel kende hij zichzelf aanzienlijk grote re medaillekansen toe. Het bleek een juiste taxatie van zijn mogelijkheden, die ook voor een Ponsteen-in-de-vorm- van-zijn-leven natuurlijk niet onbe grensd zijn. In Montreal maakte Herman Ponsteen vanaf de eerste dag een uiterst zelfbe wuste indruk. Hij was zich voortdurend bewust van de eigen mogelijkheden en besefte bovendien heel erg goed dat hij in principe voor niemand opzij behoefde te gaan. Die wetenschap vormde in feite de basis van zijn zilveren succes. „Ik hoop nu maar”, sprak een ont spannen Ponsteen, „dat deze zilveren medaille de andere jongens van de ach- tervolgingsploeg nog meer moraal zal geven. Er is gewoon een reële kans om ook als ploeg bij de laatste vier te eindigen. De individuele prestaties van het Nederlands kampioenschap openen daarvoor redelijke perspectieven. Zo’n sterke ploeg als nu hebben we in elk geval de laatste vier jaar niet gehad”. Die ploeg zal naast Herman Ponsteen bestaan uit Gerrit Mohlman. Ger Slot en Peter Nieuwenhuis. Maar voorlopig zit het voor 100 pro cent goed met Nederland, dat zich in theorie al heeft geplaatst voor de halve finales (officieel moet uit de laatste twee westrijden tegen Argentinië vandaag en Canada nog één punt worden gehaald) en dat is veel meer dan =N in u wen Kwalite uit, 2-z schrift! construe t van ar de kla zijn d Ree Ini. I MONTREAL André Bolhuis blijft de pechvogel binnen de Nederlandse hockeyselectie. Tegen Australië werd de aanvoerder van de Oranjehemden maar liefst driemaal geveld door „verdwaalde” ballen. Wim van Heumen: „André is op het ogenblik een wandelende blauwe plak. Het ziet er niet zo rooskleurig uit, maar ik wacht eerst de medische ver zorging af voordat ik beslis dat hij tegen Argentinië niet mee kan spelen. Mis schien geef ik tegen Argentinië een paar andere jongens een kans, maar ook daarover neem ik pas later een beslis sing”. waarop was gerekend. Van belang is nu op welke plaats Nederland in de A- groep gaat eindigen; als eerste of als tweede. Paul Litjens: „We wilden juist per se van Australië winnen, omdat we dan een goede kans hebben om boven aan te eindigen, en dat gaat dat vrijwel zeker betekenen dat we in de halve finales niet tegen Pakistan hoeven te spelen”. Waarmee ook Litjens zich schaart in de rijen van degenen die in het inderdaad zeer sterke Pakistaanse team de belangrijkste gegadigde voor olympisch hockeygoud zien. Het zilver van Montreal is echter aanzienlijk meer dan de grootste opti mist een jaar geleden ooit voor mogelijk had gehouden. In 1973 uit het niets doorgestoten naar de internationale top, maar nadien een belofte gebleven die terug gleed in de anonimiteit, beleefde Herman Ponsteen in Montreal de groot ste overwinning op zichzelf. Na zijn echec van twee jaar geleden bij de WK in dat zelfde Montreal eigenlijk door iedereen afgeschreven als het veelbelo vende achtervolgingstalent, kondigde zich vorig jaar weliswaar een licht her stel aan, maar niets wees in de richting van een positie aan de wereldtop. Frans Mahn, meer dan eens een Ponsteen- coach genoemd, verloor echter nimmer hettrouwen in het door hem gepolijste achtervolgingstalent. dat nadrukkelijk had aangetoond over bijna onbegrensde mogelijkheden te beschikken. In de periode voorafgaande aan het mondiale titelgevecht van twee jaar ge leden, was Herman Ponsteen ook de inschikkelijkheid zelve. Hij deed alles wat hem gevraagd werd, zonder zich daarbij af te vragen of het grote aantal wedstrijden dat hij reed elf nationale titels getuigen daarvan niet ten koste ging van de door hem zo begeerde prestatie op de poursuit. De zeven maanden gedwongen rust die volgden op het „echec van Montreal”, veranderden zijn leven ingrijpend. Aan zijn vermogen om te relativeren ontleende hij een stuk inzicht dat hem geleidelijk tot de con clusie bracht dat er te veel van hem werd gevergd. Terecht wenste hij niet langer als „trekpaard” te fungeren van een baanploeg waarin hij ver boven de rest uitsteekt. In de halve finale had Herman Pon steen slechts de halve afstand nodig om wereldkampioen Thomas Huschke in een kansloze positie te manoeuvreren. De weinig sportief ingestelde Oostduitser zou die nederlaag later wijten aan band- breuk van Ponsteen, waardoor hij in tegenstelling tot Ponsteen, die toen bijna een ronde minder had gereden, te veel krachten zou hebben verbruikt. Door de uiteindelijk simpele eliminatie van Huschke verkeerde Ponsteen in de gelukkige omstandigheid dat hij krach ten kon sparen voor de finalerit. Het geen niet gold voor Gregor Braun, die in zijn halve finale tot op de bodem van zijn krachtenreservoir moest gaan om de Rus Vladimir Osokin de weg naar de eindstrijd te versperren. Ponsteen. „Ik dacht dat Braun daardoor wel een flin ke knauw had gekregen, maar achteraf heeft die inspanning hem misschien juist wel goed gedaan”. Het per traditie hoge aanvangstempo van Gregor Braun werd Herman Pon steen uiteindelijk fataal in dit fascine rende tweegevecht. Ponsteen gaf het la ter grif toe: „Wanneer je al meteen begint met een achterstand van zo’n twee seconden, is dat wel erg veel. Het heeft me ontzettend veel kracht gekost om weer op gelijke hoogte te komen. Toen ik een kleine voorsprong hadi ge nomen, dacht ik die te kunnen vasthou den. Toen hij mij echter voor de derde keer op een achterstand zette, was het kaarsje wel zo’n beetje uit. Ik had toen echt niet meer de kracht om nog eens terug te komen”. Frans Mahn: „Dit was een gevecht zoals ik dat jaren niet heb gezien. Je hoopt natuurlijk op goud, maar dat zat er gewoon niet in”. Het leidt inmiddels geen twijfel dat Trumbic zijn dienstverband met de zwembond na de Spelen zal continueren. Daarover was trouwens voor het vertrek naar Montreal al een principe-overeen- komst bereikt. Als full-time-trai- ner, met een voor een topcoach zeker niet overdreven inkomen van 40.000 per jaar, zal hij al zijn tijd en talent nodig hebben om de na Montreal dreigende te rugval te voorkomen. Alleen al het vertrek van doelman Evert Kroon, ook tegen West-Duitsland weer de grote uitblinker, is een nauwelijks te compenseren verlies. „Natuurlijk denk ik al wel aan de toekomst, maar ik laat me daar nu nog maar niet over uit. Net als de spelers concentreer ik me nu op de volgende wedstrijd”, aldus Trumbic. dersom dan we hadden verwacht. Juist in de tw’eede helft wilden wij onze slag slaan, omdat we erop gokten dat Au stralië dan vermoeidheidsverschijnselen zou gaan vertonen na de krachtsinspan ning van een dag tevoren tegen India. Maar niet wij, maar Australië was na de rust het meest energiek”. Sikking had met zijn analyse welis waar gelijk, maar het verloop van de wedstrijd werkte een Australische pres sie na de rust ook duidelijk in de hand. Nederla ndwas in de eerste helft name lijk al op 2-0 gekomen. In de 12e minuut reageerde Hans Kruize alert toen de bal na een inzet van Paul Litjens via de voet van doelman Proctor weer in het veld belandde, en twee minuten voor de rust was de Australi sche doelverdediger, zoals velen voor hem, volstrekt kansloos bij een lange corner van Litjens. ten schelden als een viswijf om van zijn wil wet te maken. Hij is uitgelachen, geroemd (vierde plaats tijdens de Europese kampi oenschappen twee jaar geleden in Wenen) en fel gekritiseerd (vorig jaar tijdens de WK in het Colum- biaanse Cali). Nu is hij weer de grote kampioen, zoals hij dat ook was als international in het sterke Joegoslavische team uit de zestiger jaren. De 41-jarige oefenmeester weet wie zijn vrienden zijn en kent ook zijn vijdanden, maar ie dereen wordt geduldig te woord gestaan als hij Trumbic wil felici teren en wil vertellen hoe goed de coach wel is. hockeüers hun piek te vroeg bereikt; aan de vooravond van het olympisch toernooi kwam het ene overtuigende resultaat na het andere tot stand en wekte de ploeg de indruk een voor beeldig geoliede machine te zijn. In Montreal ontpopt West-Duitsland zich evenwel als een middelmatig team, dat geen moment de indruk wekt een belangrijke rol te kunnen spelen. Een vijfde plaats is voor West-Duitsland tot dusver met India de grootste ver liezer in een toernooi waarin achte loos met gevestigde reputaties wordt omgesprongen, het hoogst bereikba re. De doelpunten voor Spanje werden gescoord door Juan Amat (drie) en Salles. De Westduitse treffer kwam op naam van Strodter. WO K O gen Spanje catastrofale vormen aan. Slechts zelden reikte de ploeg, waar van iedereen bij voorbaat een hoofd rol verwachtte, naar een aanvaard baar niveau. Spanje, dat een bijzon der hechte eenheid vormt en waar van de door Juan Amat genomen strafcorner veruit het belangrijkste aanvalswapen is, nam eigenlijk moei teloos afstand van de Westduitsers, die helemaal niet in zichzelf geloof den. Kennelijk hebben Ponsteen kan toch weer lachen: Trots toont hij zijn zilveren medaille. H HOCKEYTEAM FORMIDABEL MONTREAL Tien minuten voor het einde begreep de Australische coach Mervyn Adams dat er voor zgn grote troef Ronald Riley tegen Nederland geen succes zou zün weggelegd. Adams haalde de man die tegen India driemaal scoorde en zich met dat wapenfeit aan de kop van de topscorersiyst van het hockeytoernooi plaatste, naar de kant en stuurde Douglas Golder naar de frontlinie. Het was een ingreep die de ont moeting tussen Nederland en Australië, waarin de ploeg van Wim van Heumen de derde zege in successie behaalde (2-1) en daardoor vrijwel zeker werd van een plaats bij de laatste vier, treffend kenmerkte. De deceptie van Riley was de triomf van voor- stopper Hans Jorritsma, gisteren de belangrijkste man in het concept dat Nederland nemen kregen met een strafbal. Verd - diger David Bell, die ook tegen Canada en Maleisië al had bewezen vanaf de zeven meter-stip trefzeker te kunnen slaan, passeerde Sikking voor de tweede maal in het olympisch toernooi. „Ik begrijp niet dat die vent een strafbal gaf”, aldus Sikking, die tegendoelpunten altijd als een hoogst hinderlijke ervaring beschouwt. „De bal lag los van mijn voet toen ik hem wilde wegtrap pen”. opnieuw overtuigend solliciteerde naar het predikaat „beste keeper ter wereld”. De uithaal van Riley zou vele doelver- dedigers te machtig zijn geweest, maar Sikking demonstreerde zijn verbluffende Oiao.' reactiesnelheid en maakte de inzet van 12'20 d »g°lden Ronnie” onschadelijk. Maarten Sikking (met Jorritsma, Bol- Simca 11 huis en de bij vlagen weer onnavolgbaar icr>enor! ^ker in de vooral in tactisch opzicht weer opvallend sterke Nederlandse ‘o ploeg) redde daarmee waarschijnlijk ook stadium van de tweede speelperiode had voor Nederland onplezierige gevolgen kunnen hebben. Van Sikking kwam overigens ook een interessante theorie over het Nederland se optreden tot dusver. „We zorgen nu wel voor de nodige sensaties, maar in feite hebben we helemaal niet zo’n goe de ploeg. Ik vind dat we boven onze macht spelen, maar ons sterkste punt is dat de tegenstander goed geobserveerd wordt en dat Van Heumen in tactisch opzicht een kei is. Zoals een Jorritsma vandaag de belangrijkste man van de tegenpartij uitschakelt, dat is natuurlijk klasse. Met Bolhuis heb je een gewelde naar op het middenveld, en wat Woutje Leefers voorin laat zien is helemaal niet te geloven. Dat zijn natuurlijk factoren die een team naar grote hoogte kunnen tillen, maar er moet natuurlijk geen vent uitvallen, want dan zit je wel meteen fout”. Eén keer, een kwartier na de rust, IIL/IOUW leur, pra ontsnapte Ronald Riley even aan de 3L71,' per, en meteen rinkelde de alarmbel in de combinaties was duidelijk beter verzorgd en vooral de manier waarop de defensie (even afgezien van de „aparte” tweestrijd Jorritsma-Riley) overeind bleef, dwong bewondering af. De Australische dreiging bleef beperkt tot de hoekslagen, maar zowel James Irvine als de later ingezette specialist Ian Cooke (hij verving Hammond) stuit te op de vlekkeloos ingrijpende Sikking. Drie minuten voor het einde kwam er toch een „één” voor Australië op het scorebord in het Molson-stadion. De kleine Italiaanse scheidsrechter Pensosi bestrafte een redding van Sikking na de zevende lange corner die de Aussies te MONTREAL. - De stap-voor- stap-theorie, kernpunt van Ivo Trumbic’ succesvolle trainingsaan- pak, houdt niet in dat de Joegosla vische coach van het succesvolle Nederlandse waterpoloteam geen oog heeft voor de toekomst. Inte gendeel, het grootste deel van zijn arbeid is juist gericht op de toe komst, maar daarmee wil hij zijn spelers in Montreal beslist niet lastig vallen. „De jongens moeten hier dag voor dag, wedstrijd voor wedstrijd leven. Kijken naar en praten over morgen verstoort al leen maar de concentratie. En die moet beslist optimaal zijn, wil je hier in Montreal tot goede presta ties kunnen komen”. Station voor het doel van Maarten Sikking, die 100 km I OP CAI Vlietstr 1 (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL De klasse won het uiteindelijk ruimschoots van de kracht- Anders kan de olümpische achtervol- gingstriomf van Gregor Braun onmoge lijk worden vertaald. Daarom was Her man Ponsteen ook terecht verguld met het zilver, dat voor hem bovendien als een tastbaar bewijs mocht dienen voor zijn terugkeer aan de absolute wereld top. Toch kende het zilveren succes van Montreal ook wel degelijk zijn scha duwkanten, zowel voor Herman Pon steen als voor de vaderlandse baanwiel- rennerij, die het in de toekomst zonder hem zal moeten stellen. Maar niemand beter dan de langdurig applaudisereren- de Frans Mahn moet hebben begrepen hoe weinig waarde het zilver heeft voor een kandidaat-beroepsrenner. Ook Her man Ponsteen moet daaraan hebben ge dacht, toen hij bijna doelloos over de olümpische piste cirkelde, terwijl de van vreugde uitzinnige Duitsers Gregor Braun bijna letterlijk van de fiets sleur den. Met een verschil van iets meer dan twee seconden had Herman Ponsteen zijn meerdere moeten erkennen in het pas 20-jarige Westduitse wielertalent, wiens mogelijkheden zowel op de baan als de weg zo mogelijk nog hoger wor den aangeslagen dan die van zijn grote voorbeeld Dietrich Thurau, zijn inmid dels naar de professionals overgestapte landgenoot. In Montreal, .waar de West- duitser Hans Lutz twee jaar geleden werd bekroond tot wereldkampioen op riek, Ho am- orp Geope Riley weg te slaan, en dat betekende dat Oo iterdar- 18 u. Vo het rendement van het Australische ag 5. aanvalsspel tot een minimum werd gere- <0 t.m. duceerd- ,sl Allenw lastiger te bespelen. Maar ja, als je tie! Final Riley laat lopen, is hij levensgevaarlijk. >rd hij de ruimte, dan blijkt hij wel ;art. Siw aandacht van de Nederlandse voorstop- 2 zeer m knap acterende Wouter Leefers de uit- >50, Re« prachi 2850- C j - 1500' öe wedstrijd voor zijn team. Vooral in je achtei het tweede gedeelte van de tweede helft i 1250 drong Australië zijn opponent energiek *72 f terug, en een tegentreffer in een vroeg stadt J- 4.-J 1-i 1 1- J b.j. '69, een Bo« ndörhien raggara’ ueol Sikking: „We hebben goed gespeeld, Maar toch liep het in feite precies an-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17