Waterpoloërs opgelucht na zege op Westduitsers Russen spelen toch BRONS HAD OOK ZILVER KUNNEN ZIJN Amerikaans zwemgoud Alles loopt nu als een trein Droomdebuut Japan blijft ongeslagen I Enith Brigitha: „Babashoff kon niet meer op de laatste meters” Montreal 1976 I- I - V R IJ D A G 23 JULI 19 7 6 19 SPORT 18 4 o o o te Inzet Onaantastbaar Vreugde W, Cfrl Zege ondanks angst F Eerder kwam de Sovjet Unie niet Ludger Weeke en keeper Günther Kilian de bal proberen te blokkeren. De stand in de finale-poule is: (Van onze speciale verslaggever) uit de voeten. STOPPER de A i V 90 D 16 92 MONTREAL, (ANP). De triomf in het floretschermen van de Italiaan Fa bio dal Zotto was een verwezenlijking van een droom. De vijf dagen geleden 19 jaar geworden Italiaan maakte zijn de buut als Olympisch schermer en greep meteen de hoogste eer. Na een barrage met de Russische wereldkampioen Alek sander Romankov. twee-minutengrens te duiken, te realise ren. „Het zal moeilijk worden, want als ik terug kom uit Montreal, moet ik eerst examen voor Zwemonderwijzeres doen. Daarna komt dan de Europa Cup in Londen. Mijn verdere toekomstplannen? Lekker met vakantie gaan, en verder wil ik nu nog niet denken. Nee, het is beslist niet zeker, dat ik stop met zwem men, zoals hier en daar al is gesugge reerd. Het zit er meer in dat ik nog een poosje doorga". uitgerekend tegen „Angstgegner” West- Duitsland in het water bracht. Achteraf bleek die angst ongegrond, want het werd een vrij regelmatige 32-zege, die zelfs ruimer had kunnen uitvallen. Over dat laatste maakten de spelers en coach Ivo Trumbic zich echter niet druk. Ze voelden zich bevrijd van een flinke last, die blijkbaar inherent is aan het spelen tegen de Westduitsers. MONTREAL (ANP). Het respect, dat de vertegenwoordigers uit de Sovjet Unie en Japan, in het Olympische vol leybaltoernooi blijven afdwingen, wat ook donderdag weer volop aanwezig. De herenploeg van Japan, Olympisch goud delver bij uitstek, had in de wedstrijd tegen Brazilië slechts in de eerste set enige tegenstand (15-13), maar was daar na zonder al te veel inspanning te moe ten leveren ongenaakbaar: 15-8 en 15-9. 1. Hongarije 2. Nederland 3. Roemenië 4. Joego-Slavië 5. West-Duitsland 6. Italië 1 1 1 1 1 1 1 1 0 0 0 9 0 0 1 1 0 0 9 1 1 IA W 0. 8-5 3-2 5-5 5-5 2-3 5-8 2 2 1 1 0 MONTREAL Voor de vierde achte reenvolgende maal stapten de Neder landse waterpoloërs donderdagavond jui chend uit het olümpische zwembassin. Op de gezichten stond voldoening te lezen, of beter nog opluchting, want ze hadden opgezien tegen deze eerste wed strijd in de finalepoule, die de ploeg I Het bestuur van de FINA heeft zijn voldoening uitgesproken over, het voornemen van de Russen aan het oernooi te blijven deelnemen. Nadat Enith Brgiitba ’s morgens met de veelbelovende tijd van 2.01,45 als eerste de eindstrijd was binnengezwom men. leek zij bereid op het hoogst haal bare een tweede plaats achter de fenomenale Oostduitse Kornelia Ender te gokken. Vol zelfvertrouwen keek ze'de finalestrijd tegemoet, daarbij in de rug gesteund door haar zege op Babas- hoff in de eerste rechtstreekse confron tatie, de race naar eremetaal op de 100 meter. De vlaggedraagster van de Ame rikaanse zwemequipe sukkelde ook met een aangevreten moreel, want nadat zij op de sprint uit de boot was gevallen, mislukte ook nog haar coup op de 400 meter vrije slag. Meer dan ooi* was zij rijp voor een knock-out, maar waar Enith weigerde het initiatief te nemen, trok Shirleü onbevreesd ten aanval. (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL Op het beslissende moment kreeg dt angst Enith Brigitha toch in zjjn greep. De angst voor Shirley Babashoff, de 19-jarige Amerikaanse studente, die in het verleden Enith steeds met onaangename verrassingen confronteerde. Nu tchter had de Nederlandse de beste troeven in handen, maar zjj verzuimde die tijdig uit te spelen, omdat ze toch vreesde de laatste slag dan te zullen vtrliezen. Erger nog, ze was bang helemaal met lege banden uit het water te moeten komen. Dat gebeurde ten slotte niet; de 200 meter vrije slag leverde Enih haar twetde bronzen medaille op. Maar het had zilver knunen en ook moeten zjjn. al geïmponeerd door zich met een tijd van 2.03,1 (niet minder dan 2,26 sec. onder haar toptijd) als vierde voor de finale te plaatsen. Boven verwachting wist zij die fraaie positie in de eindstrijd te behouden, waarvoor ze nog wel 0,45 sec. sneller diende te gaan. Haar opzien barende vooruitgang wekte zelfs inter nationaal verbazing. Eerder al had ze op de 400 meter vrije slag de aandacht op zich gevestigd. Niet alleen door haar onverwachte finaleplaats, maar zeker ook door haar perfecte stijl. „Dat en haar keiharde training vor men de basis voor deze successen”, ana- lüseerde bondscoach Bert Sitters. „Deze vooruitgang zat er bij haar ook in, gezien haar prestaties in voorgaande ja- ren. Het is zeker geen abnormale groei voor een meisje met zo veel talent als Annelies”. Ook Ineke Ran heeft grote toekomst mogelijkheden. Weliswaar was ze nog niet in staat op de 200 meter het selecte finalegezelschap tb bereiken, maar met 2.05,01 (goed voor een twaalfde plaats) zette ze toch weer een belangrijke stap (1,83 sec.) vooruit. Ivo Trumbic gaf dat na afloop grif toe: „Het was de slechtste wedstrijd van de vier die we hier speelden. De spelers Waren n erveus, wat ook werd veroor zaakt door het tempo-arme spel van de Westduitsers. Natuurlijk geef je de jon gen* de opdracht mee om te voorkomen dat ze ingekapseld worden d oor dat trage Duitse ritme. Het is echter heel moeilijk spelen tegen zo’n tegenstan der”. Enith Brigitha kijkt naar het scorebord, na haar race op de 200 meter vrije slag, waarop zij een bronzen medaille veroverde. Rik Thoonen (8) neemt het Westduitse doel onder vuur, terwijl Hans Simon (3), edtaa- JAF 3S )AF H 690( pstr j. MONTREAL (ANP). - Het Russi sche waterpoloteam zal verder mees pelen in de Olympische troostronde. Bovag ANWB iruil er -mit er 9-4-12 >54779 opdagen voor het eerste troostduel tegen Cuba, omdat teveel spelers ziek of geblesseerd zouden zijn. De Rus sen, die in de voorronde zo verras send werden uitgeschakeld door Ne derland en Roemenië, kregen daarop een reglementaire nederlaag van 0-5. Dal Zotto versloeg in deze extra wed- I strijd de rus met 5-1. Dezelfde score I behaalde hij ook tegen de Fransman I Fredric Pietruska, die met 1973 finalist I was bij de jeugdwereldkampioenschap- pen. Na zijn zege op de Franse favoriet I scoorde de Italiaanse student in de klas- sieke letteren, die woonachtig is in Me- I stre, een voorstadje van Venetië,een 5-4- I triomf op de australier Gregory Benko I en Vassily stankovitsj, die in 1971 voor I de Sovjet-Unie de wereldtitel greep. In I zijn laatste partij werd Dal Zotto echter I gegrepen door nervositeit. Hij trok hele- I maal wit weg, maar hij herstelde zich I vrij snel en overwon in een briljante Partij zijn tegenstander, waarmee hij de jongste Olympische kampioen in Olympische schermgeschiedenis is. In groep B gaan Japan en de Sovjet Unie ongeslagen aan de leiding, zodat de onderlinge ontmoeting zaterdagavond, uit moet maken wie groepswinnaar gaat worden. Alleen in de periferie van de Spe len gaat nog van alles mis. De men sen van Studio Sport lopen geestelijk in een dwangbuis rond, omdat ze nagenoeg geheel aan de luimen van de Canadese tv-keuzecommissie zijn overgeleverd, en daarnaast niets zelf kunnen of mogen doen, want dan komen ze op het jachtterrein van de De vrije-slagspecialiste heeft in Mon treal de tweede plaats aan de nationale top van schoölslagzwemster Wijda Ma- zereeuw overgenomen. Wijda heeft gis teren nog wel met een bewonderens- waardige inzet voor een kleine revanche gevochten, maar zij slaagde er toch niet in de enorme teleurstelling van woens dag over het missen van de eindstrijd op de 200 meter wat te verzachten. Inte gendeel, nadat ze in de serie nog een hoopvolle, gedeelde achtste plaats had bemachtigd (met 1.14,81 kwam ze einde lijk weer eens i n de buurt van haar vorig jaar in Cali gevestigde Nederland se record van 1.14,18), viel ze in de halve finale weer door de mand: twaalfde in 1.14,86. Maritzka van der Linden bleek nog niet in staat te zijn op korte termijn de nu verloren gegane vooraanstaande posi tie op de schoolslag van Wijda over te nemen De 14-jarige Amsterdamse zwemster stelde namelijk enigszins te leur, door met 1.16,76 (0,99 sec. boven haar toptijd) op de negentiende plaats te blijven steken. Ook Henk Elzerman, nog niet geheel hersteld van zijn knappe race als laatste man een dag eerder op de 4 x 200 meter vrije slag estafette, slaagde er niet in op de 400 meter zijn nationale record (4.01,65) scherper te stellen. De Hagenaar finishte als zestien de in 4.02,16. Renë van der Kuil beland de met 4.03,14 (0,09 sec. onder zijn top tijd) op de 21e plaats. Ik laat ze morgenavond bezorgen” was het inmiddels klassieke ant woord. Maar nu de Spelen eenmaal zijn begonnen, lijkt alles geruisloos te lo pen, ondanks de handicap van de weggelopen Afrikaanse landen, waar door allerlei wedstrijden moeten ver vallen. De olümpische busdiensten lo pen heel behoorlijk, de wedstrijden beginnen op tijd, in het brievenbusje in onze perskamer worden om de vijf minuten hele 'pakken kersverse uits lagen van series en dergelijke gewor pen, dus de „technische organisatie” loopt uitstekend. Gistermiddag hebben de Russische leiders het bestuur van de internatio nale zwemfederatie laten weten dat de ploeg bereid is het wedstrijdpro- gramma af te werken. 1 31 ar alle d. Ook chtee» en a Jim a 82. 5643 en 33, Hil- ■20221 sportkringen dat er niets of zo weinig mogelijk gezegd wordt. Je gaat eerst naar de coach, en vraag hem beleefd of het waar is wat je gehoord hebt, dat de bal rond is? „Wie beweert dat dan?”, is eerste zijn wedervraag. Je mompelt iets over een stuk in The Gazette, en hij begint smakelijk te lachen. „Dat zijn tiipische Canadese opvattingen", zegt hij dan. „Maar is de bal dan niet rond?” vraag je. „Dat heb ik niet gezegd”, zegt hij, „maar hij is minder rond dan algemeen gedacht wordt, althans in onze ploeg”. Gelukkig komt net Joke Bol leboos voorbij. „Hé Joke, hoe gaat het met je knie?" Joke kijkt vragend naar haar coach, die onmerkbaar nee schudt. „De knie is rond”, zegt Joke geschrokken, en maakt zich haastig Dat was in de tweede periode. Hans van Zeeland rondde bij een numerieke meer derheid al heel gauw een pass van Nico Landeweerd af, waarna Jan Evert Veer Nederland heel knap naar 2-0 schoot. Ook de Westduitsers hadden echter geen moeite om te profiteren van de noodge dwongen afwezigheid van Nico Lande weerd: 2-1. Een voorsprong die traditiegetrouw ook weer de verdienste was van doel man Evert Kroon, die in de met 0-0 eindigende eerste periode weliswaar steun had van het houtwerk, maar in het tweede kwart resoluut ingreep bij knappe schoten van Wolf en Simon. Die magere voorsprong was niet vol doende om het angstcomplex geheel te overwinnen. ZeMs niet na een wat ge lukkige treffer van Veer, want na de 3- 1-voorsprong moest Evert Kroon tot twee maal toe ingrijpen. Dezelfde Veer had de wedstrijd dus kunnen beslissen, maar het pakte heel anders uit, omdat Andü Hoepelman voor een minuut het water moest verlaten. De Westduitsers zagen geen kans hier uit voordeel te putten, ook al door het vaak voortreffelijke op de bal verdel gen van Nederlandse zijde. Toch zou West-Duitsland dank zij een man meer nog tot een aansluitingstreffer komen. Met nog 65 seconden te spelen verdween Rik Toonen op arbitraal gezag naar do kant. Even stuitte het Westduitse vuur werk nog op Kroon en de verdedigers, maar Stiefel had na 20 seconden succes: 3-2. Met nog 46 seconden te gaan had Nederland de gelegenheid om de wed strijd via balbezit uit te spelen. „Dat is dan wel niet leuk voor het publiek, maar in een dergelijk toernooi onvermijdelijk”, vond Ivo Trumbic, dio alleen nog even de adem moet hebben ingehouden toen Wolf in de laatste se conde vanuit het achterveld hard in schoot en Simon de bal door-, maar ook over tikte. „De vijfde plaats lijkt nu zeker. Tegen de Roemenen gaan we proberen weer een stapje hoger te komen”, aldus Trumbic; die in dit stadium besist nog niet over medaillekansen wil praten. De twee Amerikaanse zwemmers klet sten honderduit na hun formidabele ge vecht op de 400 meter. Een wereldrecord kwam eruit, maar dat is, met 20 verbe teringen tot nu toe. eigenlijk al niets bijzonders meer. De rest van het veld werd gedegra deerd tot een stel krabbelaars, die echter nog verschrikkelijk hard gaan, want Djan Madruga (Brazilië, Stephan Hol land (Australië) en Sandor Magy (Hon garije) bleven eveneens onder de vier- minutengrens. Daarmee zouden ze Brad Cooper in Muenchen van het goud heb ben gehouden. De Amerikaanse heren, de onbetwiste heersers, demonstreerden hun superiori teit gisteren nog eens (ten overvloede). Op de 4 x 100 meter wisselslag estafette oordeelde hoofdcoach James Counsilman het niet nodig zijn sterkste team in het water te zetten toen er series aan bod waren. Peter Rocca (18), Chris Woo (18), Joe Bottom (21). en Jack Babashoff (21, de broer van Shirleü haalden het we reldrecord even naar beneden tot 3.47,23 (ruim een seconde), waarna het a-team ’s avonds de finale mocht afwerken. John Naber, John Hencken, Matt Vogel en Jim Montgomerü dreunden de toptijd nog eens in elkaar. 3.42,22. En, Counsil man was niet eens tevreden, omdat de wissels niet vlot verliepen. Tegen de 49,57 van slotzwemmer Jim Montgo merü kon hij niets inbrengen. Onder de 50 seconden. MONTREAL „HIJ ging gewoon te hard voor mij. Hij is kampioen en ik heb zilver. Simpel nietwaar?». Tin» Shaw, de 19-jarige student aan de uni- versiteit te Long Beach, streek goudwin- naar Brian Goodell over de kort geknip te haren. „Echt, ik kon hem niet bijhor den, ook niet als mijn laatste keerpunt iets soepelar was verlopen”. Ook de langverwachte tafels en bureaus kwamen die ochtend, evenals onze „zendapparatuur”, al werd die pas na het twaalfde misverstand op maandag geïnstalleerd. De voor de hand liggende gedachte dat al die kleine werkzaamheden ook een week eerder verricht hadden kunnen wor den, ligt voor ons voor de hand, maar de Canadezen gaan er blijkbaar van uit dat „all’s ivell, that ends well”. De Olümpische Spelen beginnen op za terdag, welnu, dan hoeft er vóór zaterdag dus niets klaar te zijn. „We hebben nog niet genoeg stoelen” vroegen colleges’ aan de stoelenorga- nisator. „O, maar dat is geen enkel probleem, die kan ik direct leveren. West-Duitsland is vooi’ poloënd Oranje altijd een lastige tegenstander geweest. De Nederlanders, die vier jaar geleden ook in München speelden, moeten vaak terug hebben gedacht aan die 44 tegen diezelfde Westduitsers. Een resultaat dat Nederland toen uit de finalepoule hield, zoals de Westduitsers vorig jaar bij de wereldkampioenschappen in Cali zij het na een nederlaag tegen Nederland wel de rechtstreekse plaatsing voor Montreal via een zesde plaats afdwon gen. Nederland werd achter de equipe van de geroutineerde tweelingbroers Ki lian zevende. Overigens had Nederland al eerder een voorsprong van twee doelpunten. Ik had er in de aanloopperiode van de week voorafgaande aan de ope ningsceremonie (toen alles nog mis ging: Taiwan, de Afrikaanse landen, de chaotische organisatie) al een on heilspellend voorgevoel van, en nu de Spelen vijf dagen op stoot zijn, is dat voorgevoel bewaarheid: alles loopt als een trein. Canadezen zijn blijkbaar last-minute-workers. Nadat we bij voorbeeld op onze perskamer een week lang tegen zes vage, flikkeren de, niets onthullende tv-toestellen hadden aangekeken, waardoor we prachtige baseballwedstrijden en hon derden quizzes jammerlijk misten kwam op zaterdag, de ochtend van de opening, een tweetal mannen lako- niek langs. Ze trokken wat aan dra den en de zes apparaten werkten. Het is duidelijk dat Enith Brigitha de ongelijke strijd tegen Kornelia Ender nog niet moe is. De onaantastbare positie van de Oostduitse studente is gewoon aanvaard. Was d e Australische Shane Gould vier jaar geleden in Muenchen met een beetje geluk nog wel te klop pen, Ender is niet stuk te krijgen. Ze draait er zelfs haar hand niet voor om als ze, zoals gisteravond, binnen een half uur twee keer in een finale aan de start moet verschijnen. „We hebben de tijd tussen die twee finales gewoon zo goed mogelijk gebruikt om mijn spieren weer los te maken. En dat is goed gelukt”, merkte ze laconiek op, toen haar werd gevraagd hoe het in ’s hemelsnaam mo gelijk was dat ze zich zo snel had hersteld. Het lachende gezicht van het Oostduitse zwemfenameen Kornelia Ender. Zij be haalde tenslotte vier gouden medailles en zwom evenveel wereldrecords. Erg veel tijd voor de verzorging had Kornelia namelijk niet. Op de 100 meter vlinderslag had ze zoals verwacht haar tweede individuele gouden medaille bin-, nen gehaald. Door een zwak keerpunt slaagde ze er niet in die prestatie met een nieuw wereldrecord te onderstrepen, maar ze kwam met 1.00,13 wel tot een evenaring van haar eigen toptijd. Alsof haar dat helemaal geen kracht had ge kost, snelde zij, nadat zij ook nog voor de ceremonie was opgedraafd, op de 200 meter vrije slag opnieuw onhoudbaar door het water, en nu bracht ze wel een nieuw wereldrecord op de chronometers: 1.59,26, liefst 0,52 sec. onder haar oude record. Op een wat lager niveau, maar zeker zo sensationeel, was het optreden van Annelies Maas. De 16-jarige scholiere uit Wageningen had ’s morgens in de serie De vreugde over het brons maakte de IJ-zwemster aanvankelijk enigszins blind voor de realiteit. Schoorvoetend gaf ze toe dat er voor haar „misschien wel wat meer had ingezeten”. Het waren niet haar zenuwen („Ik heb nu wel zoveel ervaring, dat ik daar geen last meer van heb”) die haar ervan weerhiel den de gok te wagen. „Ik vond het risico te groot. Voor hetzelfde geld word je namelijk vierde of vijfde. Ga je snel van start, dan weet je niet of je op de laatste baan nog voldoende over hebt. Daarom zwom ik net als de honderd meter mijn eigen race”. Na enig aandringen kwam ten slotte toch de aap uit de mouw. „Ja, ik heb inderdaad gedacht a an de wedstrijden tijdens de wereldkampioenschappen vo rig jaar in Cali en drie jaar geleden in Belgrado. Daar ging ik steeds wel snel af, maar daar werd ik in de eindsprint telkens door Shirleü geklopt. Ik was daar nu ook bang voor, en ik had me voorgenomen dat me dat beslist niet zou gebeuren. Het vreemde is, dat zij nu te snel was vertrokken. Dat vertelde ze me ook na afloop. Zij kon niet meer op de laatste meters, terwijl ik nog zoveel over had, dat ik volop kon sprinten. Als de race nog een paar meter langer zou zijn geweest, had ik haar ook beslist ge pakt”. Enith Brigitha kwam in de slotfase inderdaad steeds dichterbij. Na 1500 me ter lag zij nog in vijfde positie, met een achterstand van 1,19 sec. op Shirleü Babashoff. Van die marge bleef ten slotte maar 0,18 sec. over: zilver voor de Amerikaanse in 2.01,22, en brons voor Enith in 2.01,40; 0,15 sec. boven haar Nederlandse record. Nog ëën keer dit seizoen krijgt de 21- jarige tüpiste de kans om haar ideaal, na Ender als tweede onder de magische CBC. Daarbij schijnt niet alleen spra ke te zijn van gebrek aan begrip voor de verlangens van de Europese lan den, maar ook van gebrek aan tech nische mogelijkheden. De schrijvende pers heeft het uiteraard wat gemak kelijker (evenals de radio trouwens), maar behalve de zeer gedetailleerde door de computer gevoede wedstrij- duitslagen die dagelijks in een handig krantje van zo’n bladzij of 36 worden bijeengeveegd, hoef je niet te rekenen op andersoortige informatie, zoals, welke landen zijn naar huis gegaan wanneer is er een persconferentie, wat heeft het IOC besloten, en derge lijke. Dat laat het perscentrum ge makshalve over aan de vrije nieuws garing, waar op zichzelf niet eens zoveel op tegen zou zijn, als er een reële mogelijkheid was om die infor matie in te zamelen. Maar dat wordt weer sterk bemoeilijkt door de veilig heidsmaatregelen, de afstanden, etce tera. Nog afgezien van de traditie in Sterk overdreven? Natuurlijk. Hoe wel... Gisteren kwam de Russische waterpoloploeg, die niet tot de laatste zes wist door te dringen, niet opdagen tegen Cuba. Wegens overstelpende ziekte. Wat dan de vertaling zal zijn van: ze hadden de ziekte in. Iemand van ANP liep even binnen bij het Russische agentschap TASS, om te horen hoe of wat. Die deden of hun neus bloedde (ook ziek dus). „Ons waterpoloteam niet opgekomen? Wat vertelt u ons nou? Wegens ziekte? We weten er niets van, maar we zullen eens informeren”.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19