Felle aanval op „de Libische gek” Kadaffi door Egytisch president GEEN AFRIKAANS LAND MEER OVER Nederlands slachtoffer Problemen met de Vicking-1 Vredestein 24 Loosduinen paar uur bezet artendon Desiree bij Zwitsers treinongeluk Haarlemse begroting toont een tekort van 6 miljoen I 1 Bosch inloop keukenstudio Meubelfabriek 3 Oisterwijk Retourpakket Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN F Vier- op blaren Op totale uitgave van ruim 603 miljoen gulden Plaatselijk een bui Aantal pagina’s vandaag: AGENDA pagina 7 daagse Bosch-Keukenstudio p^metzelaarbv. liS O mmmnmmmmummmumfn 2 Kettingroken 4 Vim/mmiHiiiiimnii/im/ii/iiii Strandverwachting Voor het lekkerste brood en fijn banket Kiene keukens voor iedere smaak, beurs en ruimte. OBE VAN DER KLEI DerfooiTiflsringen Zilver Ponsteen, brons Brigitha Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden- Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 «oor Santpoort: 32 43 41. kennemerlaan HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 tóp IJmuider Courant William Shakespeare: Boofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Datniate Pers B.V. Directie: Mr. H.C. vander Mije, H. P. Stuurman Abonnement •'bij vooruitbetaling - f 13,— p. mnd,,f 37,40 p. kwartaal (p.post f49,—p.jaar f 146,90 (p.post f 189,—Losse nummers 65 ct. coach uitstekende (ADVERTENTIES) I' kX (ADVERTENTIE) I uw warme bakker Luidsprekers 14, 16, 18, 20 tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten VRIJDAG 23 JULI 1976 66e jaargang nummer 221 een aantal fundamentele verbete ringen doorvoert. Riviervischmarkt 13, Haarlem (naast vanouds ‘t Haasje) VLEES- EN VISSPECIALITEITEN Res. vnaf 15.00 uur 023-320365 Uw gastvrouw en gastheer: Ans en Fred Beers. Gisteren was het de derde dag van de Nijmeegse vierdaagse. Een Noorse militair heeft tijdens een korte onderbre king zijn blaren laten verzorgen. Veranderl. bewolking en plaat selijk een bui. Zwakke tot ma tige wind uit westelijke rich tingen. Minima ongeveer 12 gra den en mex. temperaturen om streeks 19 graden. ToonzaalAmsterdam Leidsekade 102 (naast Lido, vlak bij Leidseplein) tel. 020-233917. Ma t/m za 9-18 uur. Ook weer op donderdagavond tot 21.30 uur. Uw kopje koffie staat klaar. De leider van het Marsproject, James Martin, zei dat daardoor het succes van de onderneming ernstig gevaar loopt. De moeilijkheden met de dienstweigerende grijparm, waarmee over enkele dagen de bodemmonsters zouden moeten worden opgegraven, schijnen te zijn veroorzaakt doordat een beschermkap niet zoals is geprogrammeerd van het instrument af ging. Om zijn doel te bereiken citeert de duivel zelfs uit de bijbel. Bosch bouwt uitgekiende keukens. Waarin u zich roeren kunt. Waarin u alles dichtbij de hand hebt. Waarin alle elementen en inbouwapparaten op elkaar afgestemd zijn. Want Bosch heeft alles in één hand. Keukens in elke kleur, uitvoering en grootte. Van höut en kunststof. Ingericht en aangekleed. Nu allemaal bij elkaar in één imposante keukenstudio. Komt u maar! JUWELIER Breestraat 2a - Beverwijk Morgen goed strandweer met zon en een matige zeewind. In de middag 20 tot 22 graden. Zeewa ter 19 graden. Vooruitzichten: een verdere versterking van hoge druk naar West Europa waar door een nieuwe periode van sta biel zomerweer. Haarlem, Prins Bernhard laan 2, tel. 023-31 90 05 PASADENA (AFP). - Nadat eerst in de loop van gisternacht de grijparm van de Amerikaanse Marssonde Viking-1 dienst weigerde hebben zich vanmorgen nieuwe moeilijkheden voorgedaan. De geleerden in het ruimtevaartcentrum in Pasadena spraken hun ongerustheid uit over de langzaam afzwakkende geluids signalen van de Viking-1. Puzzel Medische diensten Amsterdam Kunst Radio en tv Strips Beurs Sport Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond: Geconstateerd wordt dat min of meer toevallige ontwikkelingen in toenemende mate het financiële lot van Haarlem bepalen, en dat eventuele tegenvallers steeds moelijker te verwerken zijn voor al ook omdat men het plafond van de aan de burgers op te leggen belasting druk welhaast bereikt acht. De gemeen telijke tarieven, zullen volgend jaar wel iswaar stijgen, maar die verhoging dient ter gehele of gedeeltelijke dekking van BRIGUE (DPA). Een treinongeluk heeft vandaag bij de uitgang van de Simplontunnel bij Brigue in Zwitserland aan zes mensen, onder wie een Neder landse vrouw, het leven gekost. Voorts zijn er 34 gewonden. lierman Ponsteen (rechts) tijdens de ere-ronde met links van hem de winnaar Gregor Braun en Thomas Huschke. 9 6 6 ii 13 15 15 22 17, 19, 21 Schrijvende lezers 24 Sadat zei dit in een rede tot het parlement en het centrale comité der Egyptische eenheidspartij, op de 24ste Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, Een rechter in Los Angeles heeft gisteren de ambtenaar Nel son Schwartz in het gelijk ge steld. Schwartz eiste een werk loosheidsuitkering voor de twee maanden dat hij zonder werk was geweest nadat hij ontslag had genomen daar hij veel last ondervond van een kettingroken- de collega. Men had hem ook niet over willen plaatsen on danks het argument dat hij al van kindsaf astmalijder is ge weest. De werkloosheidsuitkering van 990 dollar werd hem gewei gerd omdat hij zonder reden ontslag had genomen. De rechter was het daar niet mee e-ens. CAIRO (UPI) President Anwar Sadat van Egypte wil dat Syrië zijn troepen uit Libanon terugtrekt, om dat die er niet in zijn geslaagd een oplossing te bieden voor de burger oorlog in dat land. Sadat wil dat de Syriërs worden afgelost door een vredesmacht van de Arabische Li ga. Deze zou bufferzones tussen de strijdende partijen dienen te vor men. Egypte is bereid een dergelijke vredesmacht, waarvan een voor- „Dergeiijke terroristische plannen zal door Egypte de voet worden dwarsgezet. Hetzelfde geldt voor iedereen die er zich mee inlaat, de ophitsers, de plannenma kers en de feitelijke daders”, aldus Sa dat. aan dat hoge officieren van de drie landen binnen enkele dagen zullen ver gaderen over specifieke militaire samen werkingsvormen. „Wij hopen dat ook andere Arabische staten zich binnen en kele maanden bij deze samenwerking zullen aansluiten”, aldus Sadat. Het Egyptisch-Soedanese pact is in eerste instantie gericht tegen Libië, welk land door Cairo en Khartoem verant woordelijk is gesteld voor de mislukte opstand van 2 juli tegen het Soedanese bewind van generaal Gaafar Noemeiry. Nogmaals naar deze coup verwijzend, zei Sadat dat deze was georganiseerd door de „Libische gek”, waarmee hij doelde op kolonel Moeammar Kadaffi, de Libische sterke man. „Angstvrij” stond er gisteren door een technische vergissing boven een be schouwing in deze kolom over het toela- tings- en asylverleningsbeleid van de Nederlandse regering. De bedoeling was geweest dat er „Ongastvrij” boven was gekomen. Met een beetje goede wil zou men echter, wonderlijk genoeg, ook de foutieve titel van toepassing op de be schouwing kunnen achten. „Vrijheid van angst” is namelijk een essentieel mense lijk recht en regeringen die de bescher ming van menselijke rechten in hun vaandel schrijven, hebben de plicht de mens (en niet alleen de Nederlandse staatsburger) binnen het bereik van hun mogelijkheden tegen angst, gevaar, ver volging en leed te beschermen. De Nederlandse regering heeft met een bewonderenswaardige snelheid en besluitvaardigheid gehandeld in het ge val van de uit Turkije uitgeweken jonge christen-Turk Cengiz. De jongeman kwam zondag op Schiphol aan en werd donderdag al op het retourvliegtuig ge zet, compleet en keurig juridisch afge handeld als een onwelkom menselijk wezen. Er valt formeel geen slecht woord te zeggen over de procedure, die vlekkeloos en met enorm tempo en volle inzet van het politieke en juridische apparaat werd afgewerkt. Niemand is (formeel) enig verwijt te maken. We nemen zelfs aan dat diverse ambtenaren er voor hebben moeten overwerken. Maar uit zuiver menselijke overwe gingen gezien maakt deze ambitieuze afhandeling de stellige indruk van een activiteit die men van een fanatieke huisvrouw zou verwachten, ingeval een hondje haar blinkend schoon geschuurde stoepje had bevuild. De mens Cengiz had geen enkele kans. Nederland won een gouden medaille in de secondenstrijd op het nummer „op ruiming van ongewenste elementen”. De tolerante, gastvrije medelevende aard der Nederlandse natie leed een zware nederlaag op het nummer „menselijk heid”. Het recht zegevierde met blik semsnelheid. Er bleef geen tijd voor Cengiz om in beroep te gaan. Geen jurist zal erin slagen, in de Nederlandse I wetboeken een formule te ontdekken die genegeerd is en die het woord „onrecht” I in dit geval zou kunnen rechtvaardigen. Er is niets oneerbaars gebeurd. Het Ne derlandse stoepje blinkt weer in de zon. Waarom komt een vreemdeling naar Nederland? Als toerist en als zakenman is hij zeer welkom. In zijn eigen taal Prijst Nederland zich bij hem aan ten verkoop. Als vervolgde, ongelukkige, on- I aanvaardbare tweederangsburger in ei gen land moet hij zich echter tweemaal I bedenken voordat hij bescherming en I hulp in Nederland verwacht te vinden. Want het zou kunnen zijn dat hij, door I een met Nederlandse ondernemingslust bezielde procedure, als ongewenst druk- Werk retour wordt gezonden en in zijn eigen land wordt teruggedumpt, beladen I net een extra discriminatie vanwege I zijn vluchtpoging. „Vrij van angst?” De zetter heeft geen gelijk gekregen. verjaardag van de revolutie waarmee het leger de monarchie afschafte. De president kondigde aan dat Egypte, Soedan en Saoedi-Arabië gezamenlijke bewapeningsprojecten zullen uitvoeren waardoor zij een belangrijk militair machtsblok zullen gaan vormen. Egypte en Soedan sloten vorige week een defensie-akkoord. Sadat liet in het midden of Saoedi-Arabië formeel tot dit pact zal toetreden. Hij kondigde echter gestegen kosten. De onroerend goedbe- iasting wordt met twee procent extra (in totaal 10 pet.) verhoogd, om een opgelo pen achterstand in te halen. Slechts door een aantal meevallers kon het bestaande voorzieningenniveau gehandhaafd blijven zonder dat dat he lemaal ten koste ging van nieuwe priori teiten aldus B. en W. in hun nota van aanbieding. Alleen een aanzienlijke ver betering in de rijksuitkeringen kan nog nieuwe perspectieven bieden. In dat ver band blijft Haarlem aandringen op een spoedige subsidieregeling voor de school adviesdiensten (nu volledig voor reke ning van de gemeente). Ook pleit de gemeente eens te meer voor een integra le 'vergoeding door het rijk van de kosten van sociale zorg. (Zie verder pag. 5). De directie en de stafleden van het Goodrichhoofdkantoor, dat eveneens in Loosduinen is gevestigd, mochten het fabrieksterrein niet betreden. Ook de directeur van de Vredestein heeft geen toegang. De produktie-afdelingen draai en gewoon door. De slachtoffers behoren tot de ca. 150 inzittenden van de Rivièra-express die uit Ventimiglia kwam met door gaande wagons naar Dortmund, Amster dam en Hamburg-Puttgarden. (Van onze sportredactie) MONTREAL. Voor Nederland was het gisteren op de Olympische Spelen een uitstekende dag. Herman Ponsteen veroverde op het nummer achtervolging bij het wielrennen een zilveren medaille, terwijl Enith Brigi tha zich in de strijd mengde tussen het Oostduitse zwemwonder „Konnie” Ender en de Amerikaanse Shirley Babashoff. Ender, die vier Olympi sche titels en vier wereldrecords heeft behaald, was natuurlijk ook op de 200 meter vrije slag onbereikbaar voor de Amsterdamse typiste, maar het was jammer dat Babashoff zo’n snelle start had, want anders had Brigitha, die in de eindsprint supe rieur ten opzichte van de Amerikaan se zwemster was. zelfs een zilveren medaille veroverd. Brigitha finishte tenslotte met een tijd van 2.01.40. Sadat wil terugtrekking Syrië uit Libanon hoede reeds in Libanon is zonder overigens veel uit te richten, wa pens te leveren, „opdat zij zich kan verdedigen tegen eventuele stom miteiten”. HAARLEM. De begroting voor 1977 die de gemeente Haarlem van daag heeft gepubliceerd, laat op een uitgaventotaal van 603.563.000 een tekort zien van zes miljoen gulden. Dat is zes ton minder dan vorig jaar, toen in totaal 527 miljoen was begroot. Toch is Haarlem niet optimistisch over zijn financiële po sitie: de gemeente noemt het „meer dan ooit noodzakelijk” dat het rijk succesvolle Joegoslavische Trumbic met 3-2 overeind. Vandaag beginnen in Montreal de atletiekwedstrijden. Gisteren verga derde de internationale atletiekfeder- atie (IAAF). Ir. Ad Paulen werd tot voorzitter van de IAAF gekozen, ter wijl de federatie voorts besloot om de kogels en speren zwaarder te maken. De door kunststofbanen omringde velden worden te klein, waardoor de attributen waarvan de atleten zich bedienen zwaarder moeten worden. De wens van Jos Hermens om van daag in de series van de 10.000 meter ingedeeld te worden met Brendan Foster of Miel Puttemans is niet in vervulling gegaan. De Nederlandse recordhouder start vanavond in de eerste serie waarin hij als sterkste de Portugees Carlos Lopez ontmoet. Lo pes maakte dit seizoen de op een na beste seizoentijd op dit nummer. Alle Afrikaanse landen hebben zich inmiddels teruggetrokken. Ivoorkust en Senegal waren de laatste die giste ren besloten om Montreal voor gezien te houden. Een heel continent is nu weggevallen en officieel zou men nu een van de vijf ringen van de officië le enblefnen moeten verwijderen. Voor verder sportnieuws verwijzen 'wij u naaf- onze sportpagina’s. LOOSDUINEN. De Vredesteinves- tigng in Loosduinen is om half acht vanmorgen tot elf uur door het perso neel bezet uit protest tegen de voorgeno men sluiting. Door een overeenkomst tussen de regering en Goodrich, die Vre destein enige jaren geleden heeft over genomen, zal de Loosduinse vestiging dicht moeten. Het Nederlandse hockeyteam kan een finaleplaats nauwelijks nog ont gaan. Gisteren werd de bijzonder zware ontmoeting tegen Australië met 2-1 gewonnen, zodat Oranje een kans maakt om poule- winriaar te worden. Het waterpolo- team is ook niet kapot te krijgen. In het eerste finaleduel, tegen West- Duitsland, bleef het zevental van de

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1