JACHT OP ZWARTSLAPERS MET 25 DUIZENDSTE PUNT GEKLOPT Joegoslavië in halve finales DDR en Polen in kwartfinale Gunstige positie verspeeld Medailles Sjaak Pieters in sprinttoernooi uitgeschakeld I „IK MIS LEF EN ERVARING” J u Montreal 1976 wi w TO V R IJ D A G 2 3 1976 JULI 21 SPORT 20 a 6 o o o o o o w ENORME BELANGSTELLING Ontgoocheling voor de Russin Toeristsjeva (Van onze speciale verslaggever) weest. Eerder in het toernooi al had zij bij de de Nadia Comanesi in actie op de evenwichtsbalk. Weer pech voor VanWerkhoven’s (Van onze speciale verslaggever) amper Verenigde Staten Sovjet-Unie Oost-Duitsland Roemenië Polen West-Duitsland Bulgarije Japan Groot-Brittannië Italië Canada Hongarije Nederland Tsjecho-Slowakije België Portugal Denemarken Frankrijk Australië Iran Oostenrijk de verdrietige Ludmilla. Zoals ook Olga Korbut (met haar 21 jaar al een ver moeide, trieste ster-op-haar-retour tus sen het aanstormend talent) een enorme ovatie kreeg, toen zij, Olga, met een schitterende oefening het zilver op de evenwichtsbalk veroverde. in de dameshandbalploeg van de Sovjet-Unie, net els de basketbal- speelsters onmiskenbaar op weg naar de gouden medaille, probeert coach Igor Toertsjin zijn aandacht gelijke lijk over alle speelsters te verdelen. Door dit resultaat zijn de Europees kampioenen zeker van een plaats in de halve finales en met even grote zeker heid heet de tegenstander de Sovjet Unie. MONTREAL. De medaillespiegel na de vijfde dag: (resp. goud, zilver, brons) 7 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 O O o o o 5 7 6 2 0 2 0 3 1 1 3 2 2 1 0 0 2 2 1 1 1 Olympisch kampioen Polen maakte te gen Iran een dermate zwakke indruk dat de gesmeerde Aziatische voetballers in de zesde minuut dankzij Parvin zelfs de leiding konden nemen. Na de hervat ting scoorde Szarmach met een kopbal de gelijkmaker, waarna Deyna en nog maals Szarmach de Polen op een voor sprong 3-1 brachten. De 28.000 bezoekers beleefden twaalf minuten voor tijd nog een Iranese treffer door Rowshan, maar daarna ging de wedstrijd uit als de bekende kaars. snta 'Ster »n- Jtre- img hele If J. Tel. 4 MONTREAL Anderhalf uur voor het zilveren succes van Herman Pon steen in de individuele achtervolging, kwam het toch min of meer ingecalcu leerde afscheid voor Sjaak Pieters van het sprinttoernooi. Het gebrek aan erva ring werd hem zowel tegen Kravtsov en komen, maar ik mis de lef en de erva ring om mij met de sprinttop te kunnen meten. Als sprinter heb ik nog erg veel te leren, maar dat vind ik eigenlijk niet zo verwonderlijk; dit was per slot van rekening mijn eerste grote toernooi. Ik hoop dat ik de komende jaren de gele genheid krijg om een volgroeid sprinter te worden”. De belangstelling voor de Spelen is enorm. Zelfs takken van sport die in Canada bepaald niet boven aan de lijst staan, zoals wielrennen en vol leybal, trekken keer op keer volle bakken. Het Amerikaanse contingent is opvallend groot bij zwemmen/ schoonspringen en basketball. Woens dag werden de Olympische wedstrij den bezocht door 147.172 toeschou wers. De dagbladen in Toronto hebben, sinds de plannen van Montneals bur gemeester Jean Drapeau vaste vor men begonnen aan te nemen, altijd gesproken van de Olympische Spelen van Quebec. Nu blijkt dat de Spelen een succes zijn na alle moeilijkheden die aar- Jan >end Na de terugval van Olga Korbut was zij altijd en zij wist het zeker: ook nu de onbetwistbare schoonheidskoningin van dit nummer geweest. Ludmilla straal de, toen zij haar beloning (9.90) op het elektronische scorebord zag oplichten. Volmaakt zeker van het goud voor de vrije oefening voelde zij zich na deze wervelende show. Een aardig gebaar natuurlijk, dat echter de veiligheidsofficieren veel hoofdpijn bezorgt. De op de poster af geheelde pas lijkt namelijk in alle opzichten op de echte pas. Weliswaar is schuin over de foto van de pashou der het woord „specimen” gedrukt, maar dat is een wel erg zwakke zaak, want degene, die de moeite neemt om de pas uit de poster te knippen plakt uiteraard zijn pasfoto op die plaats. Inmiddels is men druk doende de posters te voorzien van fikse merkte kens, zodat de knipsels geen waarde meer hebben. 13 10 9 12 9 3 2 2 2 1 1 1 0 0 0 0 0 Want haar gemiddelde van de eerdere wedstrijden in dit ol mpisch toernooi, die ooik meetelden voor deze toestelfina- les, was beduidend beter dan die van Nellie Kim en Nadia Comaneci. Ludmil la had reeds een gemiddelde van 9.925 vergaard, terwijl Nellie (9.850) en Nadia (9.800) slechts op een wonder of de absolute perfectie konden hopen. Daar om was er na haar laatste cijfer (9.90) niet eens meer een schijntje twijfel bij de stralende Ludmilla. Nu kon alleen Nellie Kim haar het goud nog ontne men, als dit 18-jarige Russinnetje inder daad die absolutie perfectie (een 10) ■bereikte. Want inmiddels was de 9.95 van Nadia niet toereikend geweest om Ludmilla nog de kroon op dit onderdeel te ontnemen. Daarom stortte voor de 23-jarige Toe ristsjeva een wereld van geluk ineen, toen voor de Aziatische prinses Nellie Kim een sprookje werkelijkheid werd. Nellie Kim met een van haar gouden medailles. paardsprong een droomwens gerealiseerd en de hoogste score (een 10!) veroverd. En ook nu zweefde zij in zo’n feeërieke stijl en met zoveel sprongkracht over het podium bij haar vrije oefening, dat zij opnieuw de niet te overtreffen waar dering (weer een 10) kreeg. Een donkere wolk van teleurstelling trok over het eerst zo lachende gezicht van Ludmilla. Het kost hem soms wat moeite, want hoewel Zinaida Toertsjina, zijn echt genote, geen prijs stelt op een voor keursbehandeling, waardeert zij het weinig als haar man te nadrukkelijk met de andere speelsters bezig is. Dan zal daar ook wel weer wat aan de hand zijn”, aldus de in Californië studerende Gilkes, die nu met span ning het antwoord van het IOC af wacht. Eerst verbeet zij nog haar tranen, toen huilde ze even met vertrokken gezicht, duwde de troostende Russische trainster met een schokkende schouder weg, om dat zij voelde dat na ieder woord van medelijden zij haar emoties helemaal de vrije loop zou moeten laten. En terwijl Ludmilla in eenzaamheid haar teleur stelling verwerkte, genoot haar landge note dansend van plezier van haar suc ces. Met twee gouden medailles bij de toestelfinales (een voor de paardsprong en een voor de vrije oefening) schaarde Nellie Kim zich bijna op gelijke hoogte met de Roemeense wondertumster Na dia Comaneci. Maar de grootste ovatie van het ontroerde publiek was toch voor in de pre-Olympische periode, is men overstag gegaan. Sinds de opening splechtigheid wordt gesproken over de Spelen van Canada. Het Engelstalige deel van het land heeft de reuzenzwaai gemaakt, de .•Francophones” beschouwen het nog altijd als hun evenement. Perschef Louis Chantilly bijvoorbeeld spreekt op de dagelijkse persconferentie nog uitsluitend Frans. Zelfs wanneer hem een vraag in het Engels wordit ge steld, wacht hij tot de vertaling in het Frans is gegeven, voor hij ant woordt. Geen wonder dus ook dat Joop en Robert van Werkhoven al na de eerste De teleurgesteld ogende Sjaak Pieters gaf het later eerlijk toe: „Ik had op z'n minst gerekend een ronde verder te haar trainingspak die tranen te drogen. Want zjj, Ludmilla Toeristsjeva, beleefde in Montreal wellicht de grootste ont goocheling uit haar schitterende carrière. Luttele minuten eerder nog liep zjj stralend rond langs de rand van het verlichte podium, waarop zij zojuist als de onbetwistbare ster van het ballet een ogenstrelende vrjje oefening had geëtaleerd, waarin artistieke schoonheid en on stuimige acrobatie om voorrang streden. Na. de terugval van Olga Korbut was zij altijd en zij wist het zeker: ook nu de onbetwistbare schoonheidskoningin van dit nummer ge- Elke vrouw in het olümpische dorp is een vrouw. Dit weinig opzienbaren de, maar tijdens belangrijke sport toernooien „onmisbare” nieuws komt uit het olümpisch dorp. Dagenlang De veiligheidsmensen krijgen het in Montreal blijkbaar steeds moeilijker, omdat het voor sommige personen een leuke uitdaging is die veiligheid eens op de proef te stellen. Die cate gorie wordt het soms zelfs heel ge makkelijk gemaakt, zoals dezer dagen is gebleken. De organisatie van de Spelen heeft namelijk duizenden pos ters verspreid om de mensen te laten zien welke pas je nodig hebt om een bepaalde accommodatie te kunnen betreden. De toeschouwers in het Olympisch stadion in Montreal - 25.000 welgeteld - zagen de welwillende Spaanse amateurs in de eerste helft van de wedstrijd tegen de vrij etijds-voetballers uit Oost- Duits land wel drie kansen alleen voor doel man Cray missen. Kort na rust kwam laatste man Dörner in de lengterichting van het veld op en loste, na enig mis verstand in het Spaanse doelgebied, van dichtbij een schuiver, die de Spaanse doelman te machtig was (1-0). De Oost- duitsers trokken zich daarna massaal terug, maar Spanje wist met name met de vele vrije trappen geen raad. Cojo, het organisatiecomité van de Spelen in Montreal, heeft van een Amerikaanse autofabrikant die ook in Canada assembleert, het voor de Spe len benodigde wagenpark ter beschik king gekregen. Om en in Montreal rijden dagelijks 1132 luxe wagens, 101 vrachtwagens en ook nog 150 moto ren rond. Tot nu toe zijn er 206 ongelukjes geweest. Louis Chantilly, de perschef van de Spelen, noemde dat weinig, gezien het intensieve ge bruik. Ten minste 20 personen hadden zich niet gestoord aan de uiterste tijdsli miet en werden met zachte hand buiten het dorp gezet. Duidelijk werd wel, dat de Canadezen geschrokken moeten zijn van dit aantal. „Met deze oefening wilden we nagaan of de veiligheidsvoorzieningen voldoen”, al dus een politie-officier. Bepaald be moedigend was het resultaat niet... Iedere sportliefhebber kent uiter aard de Roemeense turnster Nadia Comaneci, die in Montreal in „tienen” grossiert. Haar naam is op aller lip pen. Uiteraard vinden de Roemenen dat prachtig, maar ze zouden het ook wel eens aardig vinden, wanneer Na- dia’s achternaam nu eens correct uit gesproken zou worden. Dus niet: Co- ma-ne-chee, maar volgens de stipte Roemenen: Co-man-ech. We weten nu in elk geval waar Nadia het streven naar absolute perfectie van daan heeft. James Gilkes, de 23-jarige sprinter uit Guüana, is het politieke „gedoe” meer dan beu. Vier jaar geleden kwam hij al niet naar München, omdat Guüana er niets voor voelde om s amen met Rhodesië op olüm pisch niveau te strijden. Rhodesië werd weliswaar verbannen, maar Gilkes kreeg te horen dat de tijd te kort was om naar München te reizen. In Montreal staat Gilkes er inmiddels weer naast, omdat Guüana dit keer het gezelschap van Nieuw-Zeeland niet duldt, en inmiddels dan ook al weer in het vliegtuig is gestapt. Over igens zonder Gilkes, die het Internati onale Olümpisch Comitë (IOC) een brief schreef, waarin hij vroeg of hij onder IOC-banier niet alsnog kan deelnemen. „In München was Ik 19, nu 23 en straks in Moskou 27 jaar. MONTREAL (ANP). De voetbal ploegen van Oost-Duitsland en Polen, Olympisch kampioen van München 1972, hebben zich gisteren geplaatst voor de kwartfinales van het Olympische gebeu ren, dat in die tak van sport daar zo weing op lijkt. Vandaag valt in groep B de beslissing over de achtste te verdelen plaats, wanneer Israël tegen Frankrijk speelt en Mexico in de eerste wedstrijd van de dag Guatemala moet bestrijden. In datzelfde o lümpisch dorp be vindt zich ook een aantal „zwartsla- pers”. Dat bleek bij een onverwachte politiecontrole, die ’s avonds om kwart over tien begon. Drie kwartier na sluitingstijd voor de bezoekers. Deze dramatische belevenissen teruggang van. Olga Korbut en de ont goocheling van Ludmilla Toeristsjeva emotioneerden het. publiek op de slorta- vond van het olympisch damesturnen nog meer dan de fabuleuze sucessen van de 14-jarige Nadia Comaneci, die ook bij de toestelfinales weer haar verbluffend talent etaleerde, en met opnieuw tienen aan de brug en op de balk op die onderdeilen bij de toestelfinales het goud veroverde. Niet minder- dan zeven maal een 10 kreeg Nadia in dit olympisch tümitoernooi, waarmee zij het aantal tienen dat zij in haar korte, stormachti ge carrière veroverde, op 23 bracht. Nadia kreeg in dit olympisch toernooi goud voor het individuele klassement over alle toestellen (de belangrijkste ti tel), goud voor de brug, goud voor de balk, zilver voor de tweede plaats van Roemenië in het landenklassement, en brons voor de vrije oefening. Bijna op gelijke hoogte kwam de donkere, Russi sche kampioene Nellie Kim: een gouden medaille voor haar paardsprong, een gouden medaille voor de vrije oefening, een gouden medaille voor de eerste plaats van de Russinnen in het landen klassement. en een zilveren medaille voor haar tweede plaats in het algemeen individueel klassement. Comaneci en Kim verdeelden dus alle gouden medail les bij de toestelfinales. Voor Toeristsjeva was er „slechts” het goud van het landenklassement, het zil ver voor haar paardsprong en haar vrije oefening. Voor haar waren die zilveren medailles slechts troostprijzen. Olga Korbut daarentegen straalde van geluk toen zij op de evenwichtsbalk toch nog het zilver veroverde. Want nu zij niet langer de ster van weleer was, voelde zij zich duidelijk ongelukkig, en het zilver deed haar even die pijn vergeten. Olga lachtte eindelijk, toen zij toch weer een medaille kreeg. De gouden medailles hadden Nellie Kim al lang doen verge ten dat zij aan de brug al haar kansen had verspeeld toen zij bij een pirouette langs de hoge legger van de brug viel. Roemenië en Rusland verdeelden de medailles bij het toesteltumen vrijwel alleen. Brons was er alleen voor de Hongaarse Marta Egervari (brug) en eveneens brons voor de Oostduitse Caro- la Dombeck (paardsprong). hebben vier dokters bij de 1200 sport vrouwen een speekseltest gedaan, die „geen enkele verrassing” zoals dr. Gariepü het uitdrukt oplever de. KINGSTON (ANP). Het was als de dag van gisteren. Opnieuw voeren Joop en Robert van Werkhoven tot het ron den van de laatste boei in zeer gunstige positie. Niet alleen omdat de 470 als vijfde het kruisrak naar de finish inging was er vreugde in het Nederlandse kamp. Meer nog omdat de hoogstgeklas- seerden in de algemene rangschikking duidelijk verlies ten opzichte van de Van Werkhovens zouden lijden. Helaas, evenals in de derde race bracht dat laatste kruisrak allerminst geluk. De broers uit Bloemendaal kwamen er als zevende uit. En wat erger was, de Spanjaard Antonio Gorostegui en de Westduitser Frank Hübner, eerste en derde in het algemeen klassement, wa ren kruisend de Nederlanders voorbijge stoken. Zeker, er was enige winst op boten in top-posities geboekt. De Rus Victor Potapov (2e) ging bijvoorbeeld als tiende over de streep. De Fransman Marc Laurent (4e) zelfs als achttiende. De winst was echter aanmerkelijk min der groot dan vrijwel de gehele wed strijd mocht worden verwacht. De licht- weerspecialisten waren bij een wind kracht van amper 2 duidelijk in het voordeel. MONTREAL (ANP). Een briljant moment van de Joegoslavische verdedi ger Zoran Slavnic, die drie seconden voor het einde de bal nog eenmaal door de Italiaanse basket wierp en daarmee de voorziene Joegoslavisch triestheid in eens deed omslaan in laaiend enthousi asme, zorgde ervoor dat Joegoslavië de belangrijke wedstrijd tegen Italië met 98-97 kon winnen. MONTREAL Niet de ongelofelijke triomfen van Nadia Comaneci (drie gouden, een zilveren en een bronzen medaille), niet de uitgelaten vreugde van Nellie Kim (drie gouden en een zilveren plak) ontroerden het publiek in de Olympische turn- hai ten slotte het diepst. Maar wel het schrijnende verdriet, de nauwelijks te verwerken desillusie van Ludmilla Toerist sjeva. Zij, de meest gracieuze turnster die de wereld ooit kende, probeerde tevergeefs haar tranen te verbijten. Met gebogen hoofd trachtte ze onopvallend met een mouw van Cho als in de daarop volgende herkan- singsrit tegen Berkmann en Singleton noodlottig. De gisteren jarige Noordhol- landse sprinter werd in beide ritten op pure snelheid kansloos verslagen. Ir. Ad Paulen werd gistermiddag in Montreal gekozen tot voorzitter van de inter-' nationale atletiekfederatie (IAAF). vijfde plaats tegen. Voor ben tegen slechts tegenstanders die in het klasse ment na drie wedstrijden de twaalfde tot achttiende plaats bezetten. De me dailles zouden voor Oranje in de 470 klasse mogelijk nog niet binnen bereik komen, maar de winst die geboekt zou worden mocht er toch echt wezen. Als de dag van gisteren. Inderdaad, de klas sering van de hoge boei bleef ook nu behouden tot het laatste kruisrak werd bereikt. Evenals toen gingen kruisend de hoge verwachtingen verloren. De Neder landers staan, halverwege de regatta, op een zevende plaats als men echter nu al het slechtste resultaat van elke deelne mer aftrekt blijkt dat die klassering lichtelijk geflatteerd is. De gebroeders Van Werkhoven zakken dan namelijk naar de elfde positie. De Van Werkho vens wanen overigens de enige leden van de Nederlandse afvaardiging die donder dag aan hun vierde wedstrijd toekwa men. Op de Alpha-baan, waar de FD’s, Tempests en Solings varen, hadden de zeilers eerst te kampen met windschif- tingen. De FD’s vertrokken wel doch zagen na een tiental minuten hun race afgebroken. Twee uur uitstel volgde. De wind viel in die periode geheel weg. zodat van Uitstel wel afstel moest ko men. De vierde race in deze drie klassen zal nu vrijdag, de eerste reservedag, boei in het veld van 28 boten op de worden ingehaald. Knipperend met de ogen, keek ze per plex naar het scorebord. Met een ver schil van slechts 25 duizendste punt (0.025) was haar het goud toch nog ontgaan...

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 21