Kabinet-Soares wordt vandaag geïnstalleerd Opkomst scholieren in Westduitse anarchist in Athene gepakt Zuid-Afrika gering Ford wil niet met Reagan in debat Eendenjacht na zonsondergang verbieden Anti-Schmidt demonstratie GELD Andreotti heeft programma Spaanse oppositie kritiseert regering Polen weigert emigranten Jonge werklozen tijdelijk aan de slag bij politie 8 I weer op te nemen I SWfiae I h KOOS VORRINK Transvaal lijkt vrij rustig 1 ONDERDELEN Westduitse reactoren voor Brazilië 4 door nico scheepmaker Rolf Pohle vriend van sezochte „Carlos” „SCHENDING DEMOCRATISCHE VRIJHEDEN EN RECHTEN” 23 1976 V R IJ D A G JULI 3 BINNEN- EN BUITENLAND d er na eer nië 4 ord den leur ario enig doos werp Amnestie i Mogelijk volgende week Italiaans kabinet •- Ontslag I „Harde lijn” Gemor i Nieuwe Portugese regering IS ir (Van onze redacteur van Bonn) MONIKA BERBERICH de ROLF POHLE de Monika Berberich heeft toe ANDREOTTI De Franse communistische partij hield gisteren een betoging in Parijs Onder de titel een men- e ka- te in naar n e is De linkssocialistische Jose Lopez Car doso, die tot dusver minister van land bouw was. ontbreekt in het lijstje van A Luta. Mario Firminio Miguel was ook minis ter van defensie in de eerste regering afrikaanse regering, is voor vijf jaar verbannen door de minister van politie James Kruger. Als voorbeelden van schendingen van door hervormingswetten gewaarborgde vrijheden geeft het oppositieblok het verbieden en verspreiden van amnestie- betogingen, het arresteren wegens poli tieke en vakbondsacticiteit en de ontbin ding van een bijeenkomst van de „De mocratische Coördinatie”. De oppositie noemt in dit verband ook uitvoerig met deze drie partijen heeft gesproken. Onder de officieren, die sinds de om verwerping van het regime-Caetano be langrijke posten bekleden, wordt intus sen wel gemord. Want zij komen in de nieuwe situatie niet meer aan bod. Het gaat hier vooral om de officieren van de groep van de ex-minister van buiten landse zaken Melo Antunes, diie wordt becshouwd als de man van het eerste revolutionaire uur. De militaire bevelhebber van Lissabon, Vasco Lourenqo heeft bij voorbaat al Vasco Lourenqo heeft bij voorbaat al partij deed dit in een afzonderlijke ver klaring. De leverantie en de bouw zullen wor den verricht door het Westduitse bedrijf Kraftwerk Union AG. Heeft ingst rrier zijn kon- eids- Dit ’blad its in ielijn aure- hara. e dit Lanië. Alge- Wes- ft ie ;n ge in rin- uit zijn eke sla- van :ho. el s. it iet an, kl- la- bij liet 'an rise er- gd: lis- n !5 dt een astge- ;ehan- ir hun heb- ik, het Zwak- iertijd htspo- en ge- •t .,be- ;ld. i in en end. ’ton dol- zes op ibe- aen or- ten lier er h- nt pt g- :e- 'ig op !T- u- n- 1 De meeste ministers zijn leden van de socialistische partij, maar ook militairen en onafhankelijke politici maken deel uit van het kabinet-Soares. De bekendste onafhankelijke minister is minister van justitie Almeida Santos, die ook deel uitmaakte van vorige regeringen en een grote rol speelde in het dekolonisatie- proces. de dood van een Baskische in Santurce door kogels van politie in burger en de het afgelopen weekeinde over Spanje gespoelde golf van bomaanslagen. Deze gebeurtenissen toonden dat „de duistere krachten van het Spaanse fascisme be reid zijn criminele handelingen uit te lokken, om de weg naar de democratie te versperren”. >n in njari- teloos roïne- iolitie, sroïne >nder- n met KRONBERG (AP). - Een Braziliaanse delegatie heeft gisteren in de Westduitse plaats Kronberg de contracten onderte kend voor de levering van twee West duitse kernreactoren met een totale waarde van 5.3 miljoen mark. De over eenkomst omvat ook de opbouw van de reactoren in Brazilië. r JOHANNESBURG (UPI) De politie heeft gisteren traangas gebruikt om een stenen gooiende groep van ongeveer 200 mensen in een Zuidafrikaans woonge bied bij Carltonville. een mijnstad op 56 km ten zuidwesten van Johannesburg, te verspreiden. De Franse communistische partij hield gisteren een betoging in Parijs tegen de uitlatingen van Bondskanselier Schmidt van West-Duitsland over steun aan Italië. Een groot spandoek vermeldde: „Vrijheid en democratie voor ieder land. Nee tegen het Giscard-Schmidt complot”. DEN HAAG (ANP). Voor het ver richten van technische en administratie ve taken zal de politie binnenkort met 800 tijdelijke werkkrachten worden uit gebreid; deze uitbreiding zal worden verwezenlijkt met de bij de gewestelijke arbeidsbureaus ingeschreven werkloze jongens van 15 tot 23 jaar. Dit is van de zijde van Justitie meegedeeld aan het PvdA-Kamerlid Kosto dat hierover schriftelyke vragen had gesteld. Ron Nessen antwoordde Ford dat beider standpunten naar zijn smaak voldoende duidelijk zijn geworden tijdens de campagnes voor de verkiezingen. Ford, die er rotsvast van overtuigd is dat de partij conventie hem tot kandidaat zal kiezen, is evenmin van plan recht streeks met de democratische kandidaat Jimmy Carter in het strijdperk te tre den. l MADRID (AFP, UPI) De nieuwe Spaanse regering is gisteren, twee weken na haar beëdiging, voor de eerste maal gekritiseerd. Het oppositieblok, de 13 le den onder wie de communisten tellende „Democratische Coördinatie”, beschuldigde de regering er in een aan „de volkeren van Spanje” gerichte ver klaring, herhaaldelijk van de democrati sche rechten en vrijheden te hebben geschonden. Intussen wordt de werving van poli tiepersoneel voor de volle politietaak met kracht voortgezet. De hierbedoelde jeugdigen zullen allerlei hand- en span diensten kunnen verrichten, waardoor het overige personeel meer tijd voor het uitoefenen van de eigenlijke taak be schikbaar krijgt. WASHINGTON (AFP). - President Ford wil op de republikeinse partijcon- ventie, volgende maand in Kansas City, niet in debat treden met zijn tegenkan didaat, oud-gouverneur Ronald Reagan van Californië. BONN De 34-jarige Westduitse anarchist Rolf Pohle is gisteren in het centrum van de Griekse hoofdstad Athe ne gearresteerd. Hij was in de Bondsre publiek veroordeeld tot zes jaar en vijf maanden gevangenisstraf wegens het feit dat hij de Baader-Meinhofgroep van wapens had voorzien. Begin 1975 werd Pohle, die behoorde tot de meest gezoch te Westduitse anarchisten, samen met vier anderen vrijgelaten en op een vlieg tuig naar de Volksrepubliek Jemen ge zet. De Westduitse justitie was daartoe gedwongen door de ontvoerders van de Westberlijnse CDU-voorzitter Peter Lo renz. AMSTERDAM (ANP). - De advies- koersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier luiden heden: Amerikaanse dolldr 2,68-2,78 Engelse pond 4,78-5,08 Belgische fr. (100) 6,64-6,94 Duitse mark (100) 104,75-107,75 Ital. lire (10.0001 30-75-34,75 Portugese esc. (100) 7,60-9,60 Canadese dollar 2,76-2.86 Franse fr. (100) 54,75-57,75 Zwitserse fr. (100) 108.75-111,75 Zweedse kroon (100) 59,75-62,75 Noorse kroon (100) 47,75-50,75 Deense kroon (100) 43,50-46,50 Oostenr. sch. (100) 14,84-15,14 Spaanse pes. (100) 3,88-4,18 Griekse drachme (100' 7,00-8,25 Finse mark (100) 69,75-72,25 Joegosl. dinar (100) 13,75-16,00 zijn steun gegeven aan deze groep van Melo Antunes. Vasco Lurentjo waar schuwde dat de MFR de beweging van de strijdkrachten waarin de groep- Antunes goed vertegenwoordigd is in het hele land over een grote macht beschikt”. Anderzijds prijst de oppositie de toon van de regeringsverklaring, die afgelo pen zaterdag werd uitgegeven, en de bereidheid tot een dialoog met de oppo sitie. Niettemin is de regering, vanwege haar herkomst en samenstelling, niet geschikt om de dringende behoeften van het land te bevredigen. Het is een kabi net dat uit de franquistische instituten is De president zei gisteren dat een der gelijke verbale krachtmeting de eenheid der partij in gevaar zou brengen. Reagan had eerder in een tv-toe- spraak de suggestie van een debat tussen hem en Ford) geopperd. Via zijn woordvoerder aan- i op huis was orti- van i tot Volgens de Nederlandse Jachtwet mo gen de wilde eenden gedurende het jachtseizoen tot een uur na zonsonder gang worden geschoten. Maar veel ja gers blijven ook na dat tijdstip schieten, aldus de stichting. Zij wijst erop, dat de wilde eenden in deze periode van het jaar ertra kwetsbaar zijn. De woerden zijn in de rui en kunnen daardoor nauwelijks vliegen, terwijl de vrouwelij ke exemplaren eind juli veelal nog jon gen te verzorgen hebben. Mevrouw Fatima Meer, een bekend sociologe en uitgesproken tegenstandster van de ..apartheidspolitiek” van de Zuid- Intussen melden de persbureaus ook j schout-bij-nacht Leonel Cardoso als on enige beroering over het ontslag van der-stafchef van de marine. Cardoso was de laatste Portugese hoge commissaris in Angola. Officieel wordt gezegd dat het ontslag om -technische redenen” is gege ven, maar linkse dagbladen denken daar anders over. Diano de Lisboa meent dat Cardoso is ontslagen onder druk van de NAVO, die anders geen materieel zou willen leveren aan de marine. Volgens het uiterst link se weekblad Al Gazeta zit de rechtse stroming in het leger achter het ontslag. STOCKHOLM (Reuter). - De Poolse immigratiedienst heeft geweigerd voor malige Poolse joden met een Zweeds paspoort tot het land toe te laten, hoe wel visa onnodig zijn, zo heeft het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren meegedeeld. Volgens de politie vielen de negers auto’s van het plaatselijke bestuursbu reau aan. Er werd geen melding ge maakt van gewonden. De politie zei dat het in de andere gebieden rustig was. De zwarte scholen, die sedert het uit breken van geweld in de provincie Transvaal vorige maand gesloten waren, gingen gisteren open. Maar functionaris sen van de bureaus voor Bantoezaken, die het bestuur in de zwarte woongebie den uitoefenen, zeiden dat de toeloop in de meeste gebieden gering was. In het Vaal-driehoeksgebied ten zuid en van Johannesburg was de opkomst vrijwel normaal, maar in Witbank en Middelburg, ten oosten van Johannes burg, verschenen wel onderwijzers maar geen leerlingen op de 12 zwarte scholen van het district. De functionarissen zeiden te verwach ten dat vandaag of maandag de opkomst in de woongebieden rond Johannesburg af Pretoria weer normaal zou zijn. voortgekomen, aldus de „Democratische Coördinatie”. Verder eist de oppositie in haar ver klaring opnieuw een algemene amnestie, volle vrijheid voor alle politieke partij en, vakbondsvrijheid, vrijheid van ver gadering en vereniging, vrijheid van me ningsuiting en democratische controle van de staats-communicatiemedia. Zij meent dat de souvereiniteit van het volk slechts werkelijke betekenis kan worden gegeven door een constitu erend proces op gang te brengen. Daar onder valt de beslissing van het volk over de regerings- en staatsvorm, dus ook over de vraag republiek of monar chie. Een lid van het blok, ..Democratisch Links” (ID), een van Spanjes christen democratische partijen, distantieerde zich van de kritiek op de regering. De Pohle is op 27 mei met een valse pas uit Peru Griekenland binnengekomen. Na enige tijd op het eiland Mykonos te hebben gezeten, ging hij op 13 juli naar Athene. Na enige t ijd vermoedde de Griekse politie op basis van foto’s dat het inderdaad om Rolf Pohle ging, en via Interpol gewaarschuwd vlogen twee Westduitse rechercheurs naar Athene. De voortvluchtige anarchist werd op gepakt (overigens nadat hij flink weer stand had geboden). Hoewel hij niet wilde zeggen wie hij in werkelijkheid was, kon met behulp van vingerafdruk ken zijn identiteit worden vastgesteld. Onderzocht wordt nu of Pohle iets heeft te maken met de gijzeling in Entebbe in Oeganda. Deze is immers vanuit Athene voorbereid. Pohle geldt als vriend van de internationaal gezochte anarchist „Carlos”. De kortgeleden in Berlijn gearresteer- LISSABON (AFP, DPA) Het socialistische avondblad „A Luta” heeft gisteren de samenstelling gepubliceerd van de nieuwe Portugese regering, die vandaag geïnstalleerd zal worden. Premier is Mario Soares; minister van Buitenlandse Zaken José Medeiros Ferreira; Binnenlandse Zaken lui- tenant-kolonel Costa Braz; Defensie luitenant-kolonel Mario Firminio Mi guel; Financiën Medina Carreira en Economische Zaken Sousa Gomez. De drie belangrijkste ondergrondse vakbonden van het land besloten giste ren zich te verenigen in een „vakbonds- coördinatie”. De drie betrokken bonden, de socialistische vakbond UGT, de over- weged communistische arbeiderscom- missies en de socialistisch georiënteerde USO waren hiervoor verscheidene we ken aan het onderhandelen geweest. ROME (AFP). De Italiaanse kabi netsformateur Giulio Andreotti heeft gisteren een programma gepubliceerd dit als basis moet dienen voor sprekingen over nieuwe regering, week. van Alvairo Cunhal en de Volksdemo- eratische partij, die tezamen de meer derheid uitmaken in het nieuwe parle ment. die werd gevormd na de omwenteling van april 1974. Hij geldt als een naaste medewerker van ex-president Antonio de Spinola. De socialisten van Soares bezetten 107 van de 263 zetels in het parlement. Onze redacteur in Lissabon tekent hierbij aan: Zowel werkgevers als vakbonden in Portugal hebben gisteren hun steun ge geven aan de socialistische leider Mario Soares. Soares mikt op een minderheidsrege ring van socialisten, onafhankelijken en militairen, omdat hij niet hoeft te reke nen op de steun van de communisten Een woordvoerder zei dat de autoritei ten in Warschau verklaard hadden dat „er in elk geval op zich een bijzondere reden was voor weigering tot toelating en dat er geen discriminatie tegen joden als zodanig bestaat. Maar de Poolse autoriteiten hebben ons niet gezegd wat die specifieke redenen zijn en wij kun nen een dergelijke situatie niet aanvaar den”. Hij zei dat verscheidene voormalig Poolse joden onlangs geklaagd hadden dat zij in de Oostzeehaven Gdansk wa ren teruggestuurd nadat zij daar met de veerboot uit Stockholm waren aangeko men. De visumbeperkingen tussen Polen en Zweden zijn twee jaar geleden opgehe ven, maar sindsdien heeft het Zweedse ministerie 25 klachten ontvangen, aldus de woordvoerder. Ton Semé uit Heemstede, zoon van een rijwielhandelaar, stuurde me de vol gende alfie toe: Achterlicht, balhoofd, cranks, dynamo, expander, frame, gearingblad, handvat ten, imbusbout, jasbeschermers, ketting, lamphaak, mannetje, naamplaatje, olie- badkettingkast, pedalen, quartskogeltjes, ringslot, spaken, trapas, uitvalnaven, voorvork, wielen, 26 x 1 3-8, ijzercon- structie, zadel. Plus 26, min 0 (als we de X even goed rekenenC Als toelichting schrijft hij er, vooi- de autobezitters, bij: een expander is het onderdeel dat het stuur in de voorvork vastklemt. Het is handvatten en niet handvaten, zoals veel mensen denken; een handvat pak je beet: je vat het. Zie Van Dale. Een „mannetje” is een verstevigingstussen- stukje (buisje) in het frame of in de staande achtervork. Zo kweek je gemotiveerde fietsers... „Gedachten over een regeringsprogramma” zet het document de grote lijnen uiteen van een economi sche en sociale, buitenlandse en commu nautaire politiek en geeft het richtlijnen aan voor hervorming van het beshuur- sapparaal Het noemt het Atlantisch bondgenoot schap de garantie voor veiligheid en ontspanningspolitiek. Wat de EEG be treft wil het blijven werken voor een Europese unie als stap naar verwezenlij king van een federaal Europa. Andreotti besprak zijn program giste ren met de leiders van de socialistische, communistische en andere partijen. De socialisten en republikeinen lieten dóór schemeren dat zij een christen-democra- fech minderheidskabinet zouden kunnen gedogen door zich in het parlement van •temming te onthouden. Intussen meldde de krant „El Pais” gisteren dat de regering in kwesties van de openbare orde een „harde lijn” gaat volgen. Zoals het blad uit betrouwbare bron had vernomen, zal die verharding met name een verscherpt optreden tegen deelnemers aan verboden betogingen omvatten. Behalve de steun van de vakbonden en werkgevers hebben de kerkelijke lei ders ook hun medewerking egtoezegd aan Soares, die in de afgelopen dagen Mevrouw Meer is te kennen gegeven, dat zij het district Durban niet mag, verlaten, geen zwarte, Indiase of ge kleurde woongebieden mag betreden, geen fabriek, gerechtshof of universiteit mag binnengaan, geen sociale of politie ke vergaderingen mag bij wonen of mag publiceren. Zij mag wel haar colleges aan universiteit van Natal voortzetten. AMSTERDAM (ANP). De stichting Kritisch Faunabeheer meent dat een denjacht na zonsondergang verboden moet worden. Volgens de stichting kun nen jagers bij (invallende) duisternis niet goed meer zien welke vogels zij schieten. Op die manier worden ook veel beschermde vogels neergeschoten aldus de stichting in een verklaring die is opgesteld naar aanleiding van de ope ning aanstaande zaterdag van het jachtseizoen voor wilde eenden. Brief met foto (vooroorlogse soldaten op een rijtje aan de rand van een bos, wat bewaarden die jongens toch altijd onder die hoge petten, mondvoorraad, of liefdesbrieven van de verloofde thuis?) van de^heer J. A. Eschauzier uit Haar lem, naar aanleiding van een ontmoeting die ik beschreef met een oude SDAP’er, waarbij de naam van Koos Vorrink viel. Hij schrijft: „De naam Koos Vorrink wekte bij mij nostalgische herinneringen op uit de tijd dat ik met Koos Vorrink dagelijks con tact had, lang voor hij als leider een plaats in de Nederlandse politiek had verworven. Dat was in 1917, toen wij beiden als gemobiliseerden op de vaan- drigscursus in Harderwijk vertoefden en wel gedurende drie maanden. Wij ver bleven op dezelfde „chambrée”. Hij sliep in zijn ijzeren kribbe met stromatras zo was dat toen tegenover mij en wij hebben Koos daar als een rustige en in onze cursistengemeenschap prettige, ac ceptabele makker leren kennen”. „Voor zover wij hebben kunnen vast stellen een onderwijzer met idealen in zijn beroep. Die idéalen heeft hij later als politiek jeugdleider weten uit te leven. Zijn politieke inzichten en doel stelling buiten beschouwing latend (ik leef daarin niet met hem mee) streefde hij naar het doen opgroeien van een gezonde, krachtige, onbedorven jeugd. En met die herinnering denk ik wel eens even door naar thans. Stel dat hij dat nog kon meemaken. Een dochter die als minister het in bezit hebben van een beperkte hoeveelheid „soft drugs” wettelijk wil vrijlaten, waarvan de illegale drughandel natuurlijk op ge raffineerde wijze wel gebruik van zal weten te maken. En een kleinzoon die wekelijks de „beursberichten” op drug- gebied per radio bekendmaakt”. „Ik geloof niet dat Koos daarmee ingenomen zou zijn! Bestaat er niet een spreekwoord van zich omkeren in zijn graf? Op uw nostalgische beschouwing wilde ik met een herinnering uit dat verleden even aansluiten. Hoe ik zelf over dat gebruik van drugs denk, zal u hieruit wel duidelijk zijn. Ik vermoed dat u daarover evenwijdig denkt”. Tot zover de heer Eschauzier. Ik wil zijn laatste vraag gaarne beantwoorden. Ik heb nooit hasj gerookt en zelfs geen sigaret heeft mijn gestel ooit kunnen ondergraven. Wat dat betreft, behoor ik tot de braven die conformistisch zijn van foetus tot skelet. Ook ben ik nooit in enige vorm van dronkenschap of aangeschotenheid getuimeld, dus alles wat ik eventueel van druggebruik, ket- tingroken en dronkenschap denk, is van horen zien en uit de tweede hand. Ik voel me er wel bij. maar dat ostentatie ve niet-roken en niet-drinken is natuur lijk ook een vorm van verslaving. Het bevalt me goed, maar ik beroem me er niet op. Verslaving aan hard drugs is, vrees ik, de compensatie die Het lieven gezocht en gevonden heeft voor de uit roeiing van de tuberculose. Vroeger stierf je als kunstenaar aan de tering, tegenwoordig aan de heroine. De tering is succesvol bestreden, nu de heroine nog, daar zijn dochter en kleinzoon ieder op hun manier toch mee bezig, naar het mij voorkomt. tot nu geen enkele inlichting gegeven over de mogelijke verblijfplaats van Inge Viett, Juliane Plandeck en Gabrielle Rollnick. Samen met Berberich, die lid was van de Baader-Meinhofgroep, waren deze vrouwen allen behorend tot de Be weging van de 2e juni op 7 juli ontsnapt uit de Westberlijnse vrouwen gevangenis. Tijdens het al meer dan 130 dagen durende Baader-Meinhofproces in Stutt gart verklaarde de in arrest zittende Brigithe Mohnhaupt gisteren dat de „Rote Armee Fraktion” (beter bekend als de Baader-Meinhofgroep) in de zo mer van 1972 van plan is geweest de drie geallieerde stadscommandanten van West-Berlijn te ontvoeren. Dit plan is echter opgegeven wegens de arrestatie van Andreas Baader. de be de vorming van een mogelijk al volgende

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3